Prof. Witte veen constateert een gevaarlijke onderstroom Omzet van Willem Smit steeg met 5 percent De beurs Consumenten bij remming van inflatie niet ontzien Het toerisme in Europa Britse regering overweegt speculatiewinstbelasting Exploitatiesaldo echter gedaald Zwitserse steun aan de Amerikaanse dollar Stadhouderslaan heeft flinke reserves SCHEEPVAARTBERICHTEN Gasexplosie in de hoofstad Montgomery stelt nieuwe maritieme strategie voor Minister Cals terug uit de West MAANDAG 6 NOVEMBER 1961 KRITIEKE CONJUNCTUURFASE Stijging met 15 pet in '60 Vrije geldmarkt in Kongo Indonesië wenst hogere olie-inkomsten „Naarden' bouwt fabrieken in Spanje Mij Utrechtneemt „Johan de Wittover Kort economisch nieuws Géén gas- en elektriciteit in Frankrijk op 14 dezer Resultaten Metaverpa niet gedaald Stakingen in Argentinië Franse regering bedreigt slagers met prijsstop Aardappelloze dagen in Oostduitse restaurants Gevulde orderportefeuille Industriële Mij Zutphen Indonesië krijgt uit Amerikaanse agrarische overschotten Etage verwoest, bewoner kreeg brandwonden Kerkelijk nieuws Overzeese bases op vier na radicaal opheffen W aar schuwing Amstel bouwt brouwerij op Porto Rico De conjunctuurpolitieke taakstelling voor de begroting, zoals deze in de miljoenen nota 1962 wordt uiteengezet, toont een gro te gelijkenis met die van het vorig jaar. Dit schrijft prof. dr. H. J. Witteveen in het jongste nummer van „Economisch - Statistische Berichten" onder het op schrift: „De miljoenennota 1962: verstar ring in een kritieke conjunctuurfase". Hij merkt op, dat de poging om door deze analyse enigermate in de onzekere en on doorzichtige toekomst door te dringen, ons de ogen niet mag doen sluiten voor de situatie van inflatoire spanning die thans nog overheerst. „De krachten, die in de richting van een conjuncturele terugslag v>erken, moe ten wij zien als een tegenstroom, die zich onder het oppervlak van het nog sterk in inflatoire richting opgezweepte water be gint te ontwikkelen. Wij moeten erop voor bereid zijn, dat deze tegenstroom plotse ling naar de oppervlakte kan doorbreken, en dan een snelle draaikolk kan veroor zaken, die slechts met grote stuurmans kunst zal kunnen worden ontwaken". De schrijver meent dat de begroting 1962 ten opzichte van de conjunctuurpolitieke doel stelling, waarvan de regering is uitgegaan, volstrekt tekortschiet Zijn conclusie is de volgende: „Onze conjunctuurpolitieke analyse van de begroting 1962 levert dus een beeld op van merkwaardige verstar ring. Het schip van staat beweegt zich naar onrustig water vol nog onzichtbare tegenstromingen met een stuurinrichting, die van te voren stevig is vastgezet! Om ons in staat te stellen om meer be wust door de wisselvalligheden van het conjunctuurverloop te koersen, hebben wij dringend behoefte aan een fiscaal instru ment met een groter variabiliteit. Het „balanceerstokje" bestaande in de verschuifbare ingangsdatum van de ver laging der inkomstenbelasting is op het kritieke moment weggeworpen. In plaats daarvan zou een blijvend beschikbaar evenwichtsinstrurhent moeten worden ge schapen. Het komt mij voor, dat de on langs in Engeland ingevoerde mogelijk heid om binnen zekere grenzen tussentijd se wijzigingen aan te brengen in de omzet- Het internationale toeristenverkeer is in 1960 in vergelijking met 1959 met onge veer 15 percent toegenomen, zo blijkt uit een overzicht, dat door de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling (OESO) onder de titel „Het toe risme in Europa" is gepubliceerd. In het overzicht wordt geraamd, dat de inkom sten uit toerisme van de Europese landen in 1960 ongeveer 3,6 miljard dollar en hun uitgaven in die sector ongeveer 2,3 mil jard dollar hebben bedragen. Het toeristenverkeer tussen de Europe se landen onderling is in 1960 in ongeveer dezelfde mate toegenomen als in 1959 en wel met ongeveer 12 percent. Rekening houdend met de weersomstandigheden di in 1960 buitengewoon ongunstig waren, ter wijl zij in 1959 zeer gunstig waren, kan men deze toeneming bevredigend achten. Het bezoek van Noordamerikaanse toe risten aan Europa heeft in 1960 een bij zonder grote vlucht genomen. Het aan tal Amerikanen, dat in 1960 een bezoek bracht aan Europa en het Middellandse- zeegebied steeg in vergelijking met 1959 met 18 percent van 705.00Ó tot 832.000. In de eerste zes maanden van 1981 werden ongeveer 41.000 .passagiers meer over de Atlantische oceaan vervoerd dan in de overeenkomstige periode van 1960. Deze toeneming voldeed echter niet aan de op timistische verwachtingen die men koes terde. De publiciteit rond de betalingsba lans van de Verenigde Staten schijnt er toe geleid te hebben, dat talloze Ameri kanen hun vakantie in eigen land door brachten, aldus het overzicht. Het aantal Europese toeristen dat een bezoek aan de Verenigde Staten bracht steeg van 233.000 in 1959 tot 274.000 in 1960, hetgeen een toe neming met 17 percent betekent. Met ingang van maandag wordt in Kongo een vrije geldmarkt gevestigd. Bijzonder heden zijn nog niet bekend gemaakt, doch geloofd wordt dkt bezitters van harde valuta 20 percent er van zullen mogen wisselen op de vrije markt. De overige tachtig percent zouden worden gewisseld op de officiële koers van vijftig franc per dollar, of 140 franc per pond. Op de vrije markt zal de opbrengst der harde valuta waarschijnlijk twintig percent hoger zijn. Wel blijft men dan nog een flink eind bij de zwarte markt achter, maar tenminste zal het afvloeien van harde valuta uit Kongo wat worden afge remd. Voorts maakte de minister van voorlich ting Joseph Ileo bekend, dat dé lening van twintig miljoen dollar, door de EEG aan Kongo ter beschikking gesteld, sterk zal bijdragen tot vermindering van de werkloosheid. Vele mensen zullen tewerk worden gesteld bij projecten die met de EEG-kredieten worden uitgeyoercl. De Indonesische regering heeft zondag meegedeeld dat ze rond 15 november, na de terugkeer in Djakarta van president Soekarno, besprekingen over werkover- eenkomsten zal heropenen met buiten landse oliemaatschappijen. Deze bespre kingen werden indertijd afgebroken, toen de betrokken minister, Chaeroel Saleh, in september met president Soekarno naar Belgrado ging ter bijwoning van de con ferentie van niet gebonden landen. Indonesië wil een regeling treffen waar bij zestig in plaats van vijftig percent van de winsten der oliemaatschappijen aan de regering in Djakarta toevalt. Uit de olie inkomsten puf Indonesië het grootste deel van haar buitenlandse valuta. belasting hiertoe bijzonder geschikt zou zijn. De hantering van een dergelijk in strument zou een onmiddellijk voelbaar effect hebben voor de gehele bevolking Men zal dit wellicht als een bezwaar be schouwen. In dat geval moge men beden ken. dat het voorkomen van inflatie in de hoogconjunctuur niet mogelijk is zonder de te hoog opgeschroefde welvaartseisen duidelijk en direct in te perken. De mil joenennota 1962 ontziet de consumptie zo angstvallig, dat bij een belasting op olie juist de huisbrandolie en benzine onbe roerd worden gelaten. Het zou echter fnuikend zijn voor de c.bnjunctuurpolitiek, wanneer de mening ging postvatten, dat de lasten die in de hausse moeten worden gedragen, steeds op het bedrijfsleven kun nen worden gelegd, zodat de consumen ten buiten schot kunnen blijven. Wij zul len alleen tot een juiste conjunctuurpoli- tiek kuhnen komen, wanneer wij bereid zijn de hiertoe in de Ijausse nodige offers gezamenlijk te brengen". (Van onze correspondent) LONDEN Het verluidt, dat de Britse regering besloten heeft de op korte ter mijn gemaakte, vaak enorme winsten van grond- en huizenspeculanten en van andere zuiver speculatieve transacties, tot een derde te belasten. Kapitaalwinst was tot nu toe belastingvrij. Een dergelijke maat regel zou het aanzien van de regering stel lig ten goede komen, omdat de activiteit van de speculanten al jarenlang een doorn in het oog van het publeik is. Het zou te vens de prijs zijn die de regering zal moe ten betalen voor de steun van de vakbewe ging voor het denkbeeld van economische planning in de vorm van nauw overleg tussen industrie, vakbeweging en regering; dit vooral naar het Franse voorbeeld. De regering heeft nooit veel gevoeld voor een algemene belasting op kapitaalwinst, om dat deze gemakkelijk kan worden ontdoken zoals in de Verenigde Staten is gebleken. C. HOYNG BETAALT 60 PCT. TERUG In een vanmorgen gehouden buitenge wone algemene vergadering van aandeel houders in C. Hoyng n.v. te 's Gravenhage is besloten tot een wijziging van de sta tuten en tot terugbetaling in contanten van zestig percent op alle aandelen. Hier door worden de 1266 uitstaande aandelen serie B van 100,gereduceerd tot 40, terwijl de 493 aandelen serie C worden teruggebracht tot 200, De resultaten over het per 30 juni geëindigde boekjaar 1960/1961 van Willem Smit en Co's Transformatorenfabriek n.v. te Nymegen mogen bevredigend worden ge noemd. De omzet van de fabrieken te Nijmegen en Ede steeg met vyf percent van 43,1 min tot 45,3 min; het saldo exploitatierekening kwam 3,3 pet lager uit op 5,8 min (1959/1960: 6,0 min). De „opbrengst van deelnemingen" bedroeg 192.000 (v.j. 39.000). Daar de jaarstukken van de n.v. Electromotorenfabriek „Dordt" over het eerste halfjaar 1961 nog niet beschikbaar waren, omvat deze post slechts de winst van „Dordt" over het tweede halfjaar 1960, alsmede de opbrengst van de deel nemingen Olthof's Transformatorenfabriek n.v. en J. Kamps en Co. S.A. over de pe riode 1960/1961. Aangaande de vooruitzichten zegt de raad van bestuur: „Na hetgeen is vermeld over kostenstijgingen en tie noodzaak van expansie zal het wel duidelijk zijn, dat de ontwikkeling van beide factoren van door slaggevend belang zullen zijn voor het lopende boekjaar. Wanneer de omzetver- groting welke wij ons ten doel stellen kan worden verwezenlijkt, vertrouwen yij erop dat ook over het hoekjaar 1961 /'62 bevredigende resultaten zullen worden be haald." j De orderportefeuille van de transfor matorenfabriek. en de ovenfabriek per balansdatum was 21,3 min (30 juni 1960: 21,2 min). De fabrieken waren geduren de het gehele jaar goed bezet, de produk- tie verliep naar wens. Vooral met het oog op belangrijke af lossingen op uitstaande leningen en mede in verhand met de doen- de raad van be stuur gevolgde bewuste expansiepolitiek geeft het perspectief van de financiën van de vennootschap aanleiding aan de op 23 november te hou/len algemene vergadering van aandeelhouders toestemming te vra- Indertijd is de stichting gemeld van „Naarden Productos Organicos" te Barce lona, als een nieuwe uitbreiding van „Naar den's" Europese belangen. Thans meldt het bedrijfsorgaan van de n.v. Chemische Fa briek „Naarden", dat te Barcelona de eers te Spaanse fabriek is verrezen voor de pro- duktie van natriumbenzoaat en benzoëzuur op basis van tolueen. De nieuwe installa ties die Spanje op het gebied van deze con serveermiddelen „selfsupporting" maken zijn in werking gesteld. Eveneens in Barcelona wordt een „Naar- den"-fabriek voor benzylprodukten afge bouwd. De ingebruikneming kan binnen kort worden verwacht." Als derde project is thans een laboratorium in aanbouw dat speciaal gericht is research ten behoeve van de Spaanse voedings- en genotmidde lenindustrie. De officiële opening van dit laboratorium zal begin 1962 plaatsvinden. De naam van „Naarden Productos. Orga nicos" S.A. is gewijzigd in „Naarden Ibe- rica" S.A. De n.v. Levensverzekeringmaatschappij „Utrecht" te Utrecht heeft door over neming van alle aandelen, volledige zeg genschap gekregen over d'e n.v. Verzeke ringmaatschappij van de „Johan de Witt" te Tilburg, en daarmede tevens over de beide andere maatschappijen van de „Jo han de Witt"-groep, te weten de n.v. Le vensverzekering Maatschappij „Pharus" van 1919 en de Schadeverzekeringmaat schappij „Brabant". Tot directeur van de „Johan de Witt" en de „Pharus" van 1919 werd benoemd de heer T. R. Bakker. De directie van het schadeverzekeringbedrijf „Brabant" zal worden gevoerd door de n.v. Verzekering maatschappij „Holland" van 1859 te Dor drecht. Winstuitkering bij de Staatsmijnen Het ligt in de bedoeling van de hoofddirectie der Staatsmijnen om in het voorjaar van 1962 aan het personeel wederom een uitkering-ineens te doen uit de bedrijfsresultaten van 1961. Aan gezien de resultaten over dit jaar uit de aard der zaak nog niet vast staan, kan over de hoogte van de uitkering nog geen definitieve mededeling worden gedaan. Evenals de vorige maal in februari van dit jaar werd tien miljoen gulden uit de bedrijfsresultaten over 1960 onder het per soneel verdeeld zal ook over de wijze van ver deling van het dit jaar ter beschikking komende bedrag overleg worden gepleegd met de onder nemingsraad. Produktie Limburse mijnen Dé Limburgse mijnen hebben over de eerste negen maanden van dit jaar 9.524 531 ton netto kolen gedolven of 3,7 percent m-eer dan in de zelfde periode van 1960. De produktie van het derde kwartaal is met 2.938.721 ton 152.792 ton of bijna 5 percent achtergebleven bij de produktie van hetzelfde kwartaal in 1960 als gevolg van de verdere doorvoering van de vijfdaagse werkweek. Daardoor is namelijk in het derde kwartaal van dit jaar 64,4 dagen gewerkt tegen 70 6 dagen in 1960. gen desgewenst een obiligatielening aan té gaan. De voornaamste oorzaak van het iets lagere exploitatiesaldo ligt, aldus het ver slag, in de omstandigheid, dat de omzet' stijging in de periode januari tot en met juni 1961 in steeds toenemende mate werd afgeremd door de onmogelijkheid om het aantal personeelsleden op peil te brengen en te houden nodig ter bereiking van de omzet die de vennootschap zich ten doel had gesteld. Deze situatie bracht met zich mede dat levertijden verlengd moesten worden en dat op verschillend gebied niét tijdig aan alle vraag kon worden voldaan. De omzetstijging was onvoldoende om de kostenstijging geheel op te vangen. Des alniettemin stellen de resultaten de ven nootschap in staat naast de statutaire reserveringen een bedrag van 300.000 (v.j. 800.000) vóór winstverdeling aan de bijzondere reserve toe te voegen en over het inmiddels door de fusie met de n.v. Electromotorenfabriek „Dordt" vergrote kapitaal een dividend van, zoals bekend veertien percent (onv.) voor te stellen. Afschrijvingen vergden 1.584.000 1.518.000), vennootschapsbel, 1.950.000 2.200.000). Het geplaatste aandelenkapi taal steeg van 8,75 min tot f 11,12 min. In het verslagjaar werd voor ruim 5 min geïnvesteerd. Het bedrag der liquide mid delen daalde van ruim 5 min tot circa 2,5 min, mede als gevolg van de bouw der nieuwe electrodenfabriek, die waar schijnlijk medio 1962 in bedrijf zal komen. Het voordelig saldo over 1960 van de n.v, Electromotorenfabriek „Dordt" bedroeg, na afschrijvingen 325.000 (v.j. 314.000). Het verslag van deze n.v. constateert dat de samenwerking tussen beide bedrijven een bijzonder goede en vruchtbare is, zo dat voor de toekomst gunstige uitkomsten verwacht worden.. Om de dollar te versterken en te verde digen tegen de internationale speculatie heeft het Amerikaanse ministerie van Fi nanciën van de Nationale Bank van Zwit serland Zwitserse franken tot het equiva lent van 46,3 miljoen dollar geleend, zo is door het ministerie bekendgemaakt. Dit is sedert 1918 de eerste lening in buitenland se valuta, die het Amerikaanse ministerie van Financiën heeft aangegaan. De fran ken zijn bestemd voor termijnoperaties op de wisselmarkt. De Verenigde Staten hebben verplichtin gen in Zwitserse valuta, die later in het lo pende jaar en in 1962 vervallen. Het mi nisterie deelde mede, dat Amerikaanse transacties op de termijnmarkt in Zwitser se franken er in de laatste maanden in be langrijke mate toe hebben bijgedragen de situatie op de termijnmarkt normaal te maken. Eerder dit jaar was er weinig be reidheid Zwitserse valuta op termijn te verkopen tegen dollars. Door dit tekort aan Zwitserse valuta op de termijnmarkt steeg de waarde van de frank tegenover de dol lar. In deze situatie verklaarde de Federal Reserve Bank te New York zich bereid franken te leveren tegenover dollars. Om aan deze verplichting te kunnen voldoen moest er worden geleend bij de Nationale Bank van Zwitserland. In een buitengewone vergadering van de n.v. Maatschappij tot Exploitatie van On roerende Goederen „Stadhouderslaan" heeft de president-commissaris medege deeld, dat het bestuur heeft getracht zich rekenschap te geven van de volgens voorzichtige raming reële waarde van de activa van de maatschappij. Dit leidde tot de conclusie dat de reële waarde van deze -activa zeer aanzienlijk hoger is dan de boekwaarde. Hierbij heeft het bestuur zich volkomen gedistancieerd van het be grip „latente belastingclaim". Ook is geen rekening gehouden met de nog uitstaande omstreeks 360 restantbewij- zen, aangezien deze geen bedrijfsschuld vormen, doch slechts drukken op de be drijfswinst, waarvan jaarlijks maximaal f 10.000 moet worden afgezonderd ten be hoeve van de aflossing dezer stukken. Dit geschiedt bij inschrijving volgens tender systeem. Slechts bij ontbinding der n.v. herleven de dan nog uitstaande restantbe- wijzen als schuld en hebben alsdan priori teit, (max 550). Het rendement blijft steeds afhankelijk van vele omstandighe den, onder meer van de mate waarin de deelneming in bouwerijen en dergelijke vruchtdragend is en blijvend zal zijn. De huidige bruto huuropbrengst van het gehe le concern bedraagt rond 7,3 ton per jaar. Indien het voornemen van de regering om in de jaren 1962, 1964 en 1966 huurverho gingen van in elk dier jaren tien pet toe te staan, doorgang vindt, zal de exploita tierekening' daarvan een gunstige invloed kunnen ondervinden. In welke mate in de naaste toekomst di videndverhoging valt'1 te verwachten, is thans1 nog niet te overzien en zal uiteraard afhankelijk zijn van de te behalen bedrijfs resultaten, aldus de president-commissaris. PARIJS (Reuter) Het personeel in de Franse nationale gas- en elektriciteitsbe drijven is opgeroepen, op 14 november het werk voor 24 uur neer te leggen om aan de looneisen kracht bij te zetten. Het zal de derde 24-uursstaking in een maand zijn. De vakbonden zijn van oordeel, dat het personeel van de staatsbedrijven lagere lonen krijgt dan in particuliere onder nemingen worden betaald. Over de gang van zaken in het lopende boekjaar van „Metaverpa" (verpakkings systemen) n.v. deelt de directie mede, dat de bedrijfsresultaten over 1961 niet achter blijven bij die van het voorgaande jaar. Abida pass. 4 St. Vincent n. Dakar. Achilles 5 te Antofagasta. Agamemnon 6 te Halifax. Aicor 4 te East-London. Aldabi 5 te Rotterdam. Alhena 5 v. Rio de Janeiro n. Salvador. Alkaid 5 te Cleveland. Aludra oass. 4 St. Paulsrocks n. Las Palmas. Ameland 5 te Rotterdam. Ammon 5 te Rotterdam. Angolakust 4 v. Amboin te Novoredondo. Area 4 te Rotterdam. 5 v. Rotterdam n. Liverpool. Archimedes 6 te Talcahuano. Argos ten anker Bourgas. Arnedijk 5 ie New Orleans v. Port Everglades. Attis 5 te Willemstad. Axeldijk 6 te Port Said. Baarn 6 te San Antonio verwacht. Bali 4 v. Bangkok n. Labuan. Bawean pass. 4 Gibraltar n. Marseille. Bennekom 5 te Guanta. Blitar pass. 4 Kaap Guardafui n. Adelaide. Breda 4 v. Puerto Ordaz n. Eroden. Caltex Gorinchem 5 te Rotterdam. Caltex Utrecht 4 v. Rastanura n. Kandia. Ceres 5 v. Antwerp ente Terneuzen. Cirrus (weerschip) 4 v. Rotterdam n. Atl. Oceaan. Cities Serv. Valley Forge 4 v. Ph.delph. n. P. Said. Cradle of Lib. 5 v. Pta. Cardon,n. Rio de Janeilo. Dahomeykust 5 v. Rotterdam n. Bremen. Daphnis 4 v. Barbados n. Mackey. Diemerdijk 4 v. Berrmida n. Cristobal. Eemland pass. 4 Cuxhaven n. Amsterdam. Eenhoorn 6 te Beyrouth. Eos 4 te Rotteroam v. Amsterdam. Friesland SSM 5 te Rotterdam. Gabonkust 4 v. Takoradi, 5 te Accra. Hathor 5 te Izmir. Hector 4 v. Alexandrië, 6 te Beyrouth. Hera 6 te Antwerpen. Hestia 5 v. Port of Spain n. Fuikbaai. Iberia 5 te Rotterdam. Ittersum 4 v. Brownsville, 5 te Lake Charles. Izalco 5 in Panamakanaal. Jason 5 te Rotterdam. Kabylia 5 te Rotterdam. Karimata 6 te Christobal. Kloosterdijk 6 te Vera Cruz verwacht. Korendijk 5 v. Rotterdam n. Bremen. Korenia pass. 4 Azor enn. Curasao. Kryptos 5 te New York. Lawak 5 te East-London. Liberty Bell 6 dwars Lissabon n. Port Said. Loosdrecht 5 v. Rotterdam. Lutterkerk 5 te Marseille. Marathon 5 v. Paramaribo te Georgetown. Marnelloyd 4 te Rotterdam. Medon 4 v. Orinoco 5 te Ciudad Bolivar. Merwelloyd 4 v. Rotterdam n. P. Said/Hollandia. Minos 5 v. Rotterdam n. Abö. Mitra 4 dwars Vlieland n. Curacao. Muiderkerk 5 te Rotterdam. Neder-Ebro 6 te Port Said. Neder-Weser 4 v. Port Moresby n. Rabaul. Nias 5 op Schelde n. Antwerpen. Noordam 6 te Rotterda/m. Ondina pass. 4 Pantellaria n. Le Havre. Oranje Nassau 4 v. B. Ventura, 5 te Guayaquil. Ouwerkerk pass. 4 Ouessant n. Marseille. Papendrecht 5 te Ventspils. Pericles 5 te Lissabon. Pieter S 5 v. Rotterdam n. Swansea. Prins der Nederland. 4 v. Plymouth n. IJmuiden. Prins Maurits 5 v. Rotterdam n. Le Havre. Prins Willem van Oranje 5 te Toronto. Prinses Margriet 4 te Rotterdam. Purmerend 5 v. Rotterdam n. Gothenburg. Raki 6 te Willemstad. Randfontein 4 v. East-London, 5 te Durban. Ridderkerk 4 v. Tanga, 5 te Mombasa. Rondo 5 te Rotterdam. Rijnkerk 4 v. Mtwara, 5 te Das Es Salaam. Salatiga 4 te Bombay. Schouten 4 v. Mauritius n. Albany. Seinelloyd 4 v. Kaohsiung n. Yokohama. Senegalkust 4 v. Antwerpen n. Amsterdam. Sloterdijk 4 te Norfolk. Socrates 4 v. Rotterdam n. Bremen. Sommelsdijk 4 v. New York n. Antwerpen. Stad Breda 4 v. Norfolk n. Port of Spain. Stad Haarlem pass. 4 Beachyhead n. Reggió Stad Leiden 4 v. El Ferrol n. Rotterdam. Steven 4 v. Amsterdam n. Tunis. Straat Bali 4 v. Mauritius n. Laurenco Marques Straat Lombok 4 v. East-London, 5 te Durban. Straat Mozambique 5 te East-London v. P. Elisab Streefkerk 4 v. Hamburg n. Amsterdam. Tacana 5 v. Puerto Cortez n. Puerto Limon. Tamo 4 v. Liverpool n. Marseille. Tara 5 v. Rotterdam n. Antwerpen. Texel 3 v. Shimizu n. Tokio. Tjiluwah 4 v. Sydney n. Melbourne. Tjimenteng 5 te Yokohama. Tjitarum 4 v. Lobito n. Kaapstad. Togokust 6 te Lagos. Tweelingen 4 v. Narvik n. Rotterdam. Van Cloon 7 te Auckland verwacht. Van der Hagen 5 te Singapore. Van Riebeeck 4 v. Dar Es Salaam n. Tomatave. Van Waerwijck 5 te Manilla. Videna pass. 4 Gibraltar n. Mena Al Ahmadi. W. Alton Jones pass. 4 Azoren n. Port Said. Westertoren 5 te Rotterdam. Willemstad 3 v. Amsterdam n. Cowesroad. Witmarsum 4 v. Le Havre n. Amsterdam. Wonorato 4 te Manilla. Wonosobo 6 v. Suez n. Akaba. Zuiderkruis 4 v. Las Palmas n. Walvisbaai. I De Argentijnse spoorwegen liggen al zes dagen stil door een staking. Uit welinge lichte bron wordt vernomen dat de rege ring overweegt de stakers onder de krijgs tucht te stellen. Arbeiders die dan nog weigeren het werk te hervatten kunnen gearresteerd worden en dertig dagen wor den vastgehouden. Inmiddels heeft het hoofd van de poli tie, Reearedo Vazquez bekend gemaakt, dat zonder weerga zijnde maatregelen zul len worden genomen om de openbare or de te waarborgen tijdens een driedaagse staking die tegen maandag is uitgeroepen door het algemeen vakverbond. De sta king is uitgeroepen uit sympathie voor de spoormannen. Het algemeen vakverbond telt twee miljoen leden. (Van onze correspondent PARIJS Tot donderdag hebben de Franse slagers nog gelegenheid hun goe de wil te tonen door de prijzen van de biefstuk zelf te verlagen, zo heeft de se cretaris-generaal van de binnenlandse handel, Missoffe, zaterdag in een speciaal communiqué bekend gemaakt. Mochten de slagers de minister en vooral de huisvrouwen nu weer teleurstellen, dan zal vana'f donderdag een prijsstop voor vlees worden ingesteld. De regering over weegt bovendien verhoogde invoer van buitenlands slachtvee om het Franse vlees op de binnenlandse markt te becon curreren. Over het algemeen staat men wel wat sceptisch tegenover het effect dat het mi nisteriële verzoek bij de slagers zou kun nen sorteren. In elk geval heeft een vroe ger en een recent appél van het syndi caat der Parijse slagers, dat vond dat de leden het wel wat al te bont met hun prijzen begonnen te maken, geen enkel re sultaat gehad. Terwijl de groothandel door verhoogd aanbod haar prijzen de: laatste weken wat liet vieren, werden in de win kels de biefstukken steeds duurder, zodat rundvlees nu spoedig even kostbaar als gevogelte dreigt te zullen worden- Dere- gering maakt zich terecht over deze even onrustbarende als ongemotiveerde prijs stijging extra zorgen, nu voor de komen de weken weer een hele reeks stakingen om loonsverhoging zijn aangekondigd als protest tegen het dure leven. BERLIJN (UPI) Volgens het Oostber- lijnse blad „Dér Morgen" hebben restau rants te Brandenburg en Rathenow ln Oost-Duitsland, aardappelloze dagen inge steld. Restaurants en fabrieken, waar war me maaltijden aan arbeiders worden ver strekt, in Brandenburg, Rathenow en Pots dam zullen elke week twee aardappelloze dagen hebben. Uit een bericht in het officiële orgaan van de Oostduitse communistische partij „Neues Deutschland" valt op te maken dat de collectieve boerderijen achter zijn op de levering van aardappelen aan de staatsinkoopbureaus. Het blad vermelde verscheidenen collectieve boerderijen die, tot dusver slechts een derde van hun quo ta hadden geleverd, hoewel het gehele quotum voor 31 oktober had moeten worden geleverd. Wegens de lage prijzen- subsidie voor aardappelen vinden vele boe ren het winstgevender de aardappelen aan hun varkens te geven. De n.v. Industriële Maatschappij „Zut phen" is, zo deelt de directie mede, in de eerste negen maanden van het lopende boekjaar ruimschoots van orders voorzien geweest. Ook op dit ogenblik beschikt de vennootschap nog over een ruime orderpor tefeuille. Hoewel in voornoemde periode een omzetstijging kon worden geconsta teerd, is deze toch in haar groei tegenge werkt als gevolg van personeelsgebrek. De kosten zijn verder gestegen. Het is thans nog niet mogelijk een uitspraak te doen over de resultaten van 1961. De directie vertrouwt een behoorlijk resultaat te be reiken. Amerika heeft er in principe mee in gestemd een overeenkomst voor drie jaar te sluiten voor de leverantie van Ame rikaanse agrarische overschotten aan In donesië. Op jaarbasis zou deze overeen komst aanzienlijk verder gaan dan vroe gere Amerikaanse hulp krachtens het sur plusprogram. De Amerikaanse minister van Handel, CharlesS. Murphy bood minder katoen en rijst aan dan Indonesië wilde ontvangen. Gebrek aan rijst Blijkens een rapport van het Ameri kaanse ministerie van Landbouw heeft Indonesië te kampèn met tekort aan rijst ..in hoofdzaak omdat het zielental van de bevolking was onderschat". Gezegd wordt da"t de voorlopige cijfers van een bevolkingstelling, die nog niet is vol tooid, hebben aangetoond, dat het Indo nesische volk honderd miljoen zielen telt. Het laatste officiële cijfer (een schatting sprak van 92 miljoen. De bewoners van het Linnaeuskwartier in Amsterdam-Oost zijn vanochtend om. streeks 10 uur opgeschrikt door een hevi ge ontploffing, die ontstond op de eerste étage van het pand Linnaeushof 92 op de hoek van de drukke Middenweg toen de 53-jarige bewoner een gaskacheltje wilde aansteken. Waarschijnlijk heeft de slang die de verbinding vormde tussen het kacheltje en een butagasfles gelekt. Toen de bewoner een lucifer aanstak ontstond er een hevige knal en een grote steek vlam, waardoor hij brandwonden aan ar men en het gezicht opliep. Door de luchtdruk werden alle binnen muren van de woning weggeslagen. Ook het plafond en de vloer liepen ernstige schade op. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nederhemert G. M. van Die ren te Ede te Dedemsvaart (toez.) P. Hetebrij te Sellingen. Aangenomen naar Eelde (toez.) J. J. Franck te Pingjum en Zurich. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Roozendaal (Geld.) W. Barnard, predi- knat voor buitengewone werkzaamheden, die deze benoeming heeft aangenomen. Bedankt voor Sint Annaland, Sommels dijk, Oldekerk en voor Wierden A. van Brummelen te Schoonrewoerd. Geref. Kerken Bedankt voor Ermelo (vac.-J. van Herk- sen) H. van Rhijn te Leeuwarden. Geref. Gemeenten Beroepen te Veenendaal A. Vergunst te Rotterdam-Centrum. (Van onze correspondent) Veldmaarschalk Montgomery, de oud- plaatsvervangend chef van de NAVO, heeft voor Groot-Brittannië een nieuwe radicale maritieme strategie voorgesteld. Deze is gebaseerd op beweeglijke vloottroepen, te concentreren in vier overzeese bases, ter wijl alle andere buitenlandse bases zouden kunnen worden opgeheven en de rest van de Britse strijdkrachten a'ls reserve in het moederland zou kunnen worden gehouden. De bases zijn Gibraltar, Aden, Perth (West-Australië) en één van de drie bases in Singapore, Hongkong of Laboean (Noord-Borneo). Op elk^ dezer bases zou een commandogroep van de koninklijke mariniers moeten worden gestationeerd, welke gereed moet zijn om via de zee bij noodtoestanden in te grijpen. Elke groep moet onder bevel staan van een admiraal en moet beschikken over een eigen troa- penschip, een vliegdekschip en een be- voorradingsvloot. Een legercommandant zou de landoperaties overnemen en ook de Royal Air Force zou deel moeten uitmaken van elke groep. Hierdoor zouden alle on derdelen der strijdkrachten als doelmatige eenheid kunnen optreden en jaarlijks een bedrag van tweehonderd miljoen pond sterling op de defensieuitgaven kunnen worden bespaard. Het plan gaat er van uit dat alle strijd krachten op vreemde bodem, zowel van Oost als van West, geleidelijk zullen wor den teruggetrokken. Indien deze maritie me samenwerking niet uitvoerbaar is, dan zal er volgens Montgomery een enkelvou dige strijdmacht moeten komen, welke een grote besparing zal betekenen en elke te rugkeer naar militaire dienstplicht, in wel ke vorm dan ook, onnodig zal maken. De Britse minister van Defensie, Watkin- son, heeft Kroesjtsjev zaterdag in een re de opnieuw gewaarschuwd dat Groot Brit- tannië bereid is tactische kernwapens te gebruiken indien de Russen mochten over gaan tot een grootscheepse aanval. Het was de derde waarschuwing door een lid van de Britse regering in twee dagen, volgen de op die van graaf Home, de minister van Buitenlandse Zaken en Amery, de minis ter van Oorlog, dat Groot-Brittannië's nu cleaire aanvalsmacht, de rest van het wes ten buiten beschouwing gelaten, in staat zou zijn Rusland een vernietigende slag te brengen. De bedoeling van al deze waar schuwingen is, de Russen te behoeden voor foutieve berekeningen in hun politiek. Na een reis van precies vier weken )s minister Cals uit Madrid op Schiphol teruggekeerd. Hij heeft gedurende de afge lopen maand bezoeken gebracht aan de V.S., de Antillen en Suriname en genoot ten slotte op de terugweg nog enkele da gen. van vakantie in de Spaanse hoofdstad. Het was zijn eerste bezoek aan de West. In Willemstad heeft hij de tweede verga dering van de Culturele Adviesraad voor het Koninkrijk bijgewoond. Tijdens deze vergadering is o.a. de re presentatie van het koninkrijk in het bui tenland besproken. Bij culturele contacten met het buitenland zal meer aandacht aan Suriname en de Antillen worden ge schonken dan tot dusverre het geval js geweest. Het was de minister opgevallen, dat in stelling van de raad uiterst nuttig kan zijn, omdat men in de jonge landen als de An tillen en Suriname, waar nog zoveel moet worden opgebouwd, geneigd is de cultuur wat te verwaarlozen. Mr. Cals was zijn reis begonnen met een bezoek aan enkele Amerikaanse uni versiteiten in en om New York. Hij sprak op Schiphol over een overigens nog vaag plan om in Nederland net zo'n studiecen trum te stichten als de Amerikanen aan de Princeton-uiversiteit bezitten in het in stituut voor „advanced studies." Hier krij gen een 100-tal geleerden, die niet behoe ven te doceren, gelegenheid zich aan de wetenschap te wijden. Wel bestaan in Euro pa instellingen waar enkele geleerden aan research bezig zijn, maar dat is dan mees tal op één speciaal terrein. In Princeton omvat het alle takken van wetenschap. „Een soort super-universiteit dus, waar ook Einstein destijds is begonnen," zei mi nister Cals. „In Europa zou een dergelijk instituut zeker ook op zijn plaats zijn". Na de vergadering van de Adviesraad had hij bezoeken aan de Boven- en Bene denwindse Eilanden gebracht. Hij was verbaasd toen hij merkte, dat op Sint Maarten het Engels de voertaal is en dat men er zelfs een Engels volkslied heeft (overigens geschreven door een Limbur ger). Het onderwijs wordt er in het Ne derlands gegeven, maar daarnaast spreekt men er nog Papiamento ook, zodat er wel enige taal- en spraakverwarring heerst. Hij had op Sint Maarten de eerste kunst tentoonstelling, die er ooit is gehouden, ge opend. In Willemstad had hij voorts als lid van het kabinet met de minister-president overleg gepleegd over de opvolging van de enkele maanden geleden afgetreden gouvèrneur Speekenbrink. Amstel Brouwerij n.v. te Amsterdam wil op Porto Rico een brouwerij bouwen, dié over circa anderhalf jaar in bedrijf zal komen, zo heeft drs. A. Miedema, eco nomisch adviseur van de maatschappij, medegedeeld. Met de bouwkosten is 4,5 miljoen gemoeid. Amstel heeft reeds brouwerijen in Suriname, op de Ne derlandse Antillen, in Libanon en Jordanië, terwijl er plannen bestaan voor de bouw van een brouwerij in Nassau op de Baha- ma-eilanden. Voor de financiering van de bouwkosten van de nieuwe brouwerij op Porto Rico zal mede plaatselijk kapitaal worden aangetrokken. VOORBEURS VAN HEDEN A.K.U. Kon. Olie Philips Unilever Hoogovens Slot Iste tijdv. 2de tijdy 383 383 113,80—114,20 114, 1082—1085 gl 1082 887—891 891 769—771 769 k

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7