Optimisme over kansen van het plan-Luns in de V.N. Amendementen verwacht op Nederlandse resolutie Adenauer met een krappe meerderheid herkozen HET W CREME Ü0ÜSON Politie omsingelt Baarn bij jacht durline Indonesië beschuldigt Nederland van sabotage Evenwichtspolitiek a la Bismarck in het coalitieverdrag opgesloten ejore you vu ij'. Ifil nrd *öi "11 '47 o op ontsnapte verdach Paleisbrigade ingezet Vier deelnemers delen 215.339.- DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING W.O-E N S D A G 8. NOV EMBER 1961 Staat shandelsonder- nemingen waren informatiecentra A.S. MOEDERS. UÈDE DAMES- EN HERENJASJES Regenachtig GROTE TUBE 1.65 Geen economisch belang Het woord is aan is Uw T.V. defect. AAN DE ABONNEES Colbertjasje wêWÊWi In de krant van heden: De sporttoto - heeft 't 47e JAARGANG NUMMER 5 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van dei Mije Een woordvoerder voor de Indonesische staatsondernemingen heeft gisteren ver klaard dat „Nederlandse kringen de po gingen van Indonesië om een centraal han delsbureau in West-Europa op te richten saboteren". Kolonel Saukamto Sajidiman, voorzitter van de algemene bestuursraad van staats- handelson-dernemingen, die van een rond reis door Europa is teruggekeerd, verklaar de dat „de Nederlanders de berichtgeving over Indonesische pogingen opzettelijk heb ben verdraaid, om in Europese handels kringen twijfel te zaaien omtrent de ware Indonesische bedoelingen". Hij beschuldig de Nederland van „voortdurende belemme ringen van de Indonesische activiteiten op het gebied van de buitenlandse handel, vooral in West-Duitsland". Kolonel Sajidiman verklaarde dat „Indo nesië slechts de bedoeling had handelsin formatiecentra op te richten, doch dat dit plan inmiddels is opgegeven". Hij zei, dat Indonesië zou trachten de Nederlandse oog merken tegen te gaan via de bestaande Indonesische handelscentra in het buiten land". Advertentie Fraaie positiekleding voor de feest maand december heden aangekomen. Uw speciaalzaak Anegang 46 xoor baby, kleuter... aanstaande moeder (Van onze correspondent) WASHINGTON. De algemene vergadering der V.N. is dinsdag begonnen met de bespreking van het onderwerp dekolonisatie, waar het Nederlandse plan voor Nieuw-Guinea een onderdeel van vormt. Twee landen, de Sovjet-Unie en Ceylon, kwamen als eerste aan het woord. De vertegenwoordiger van Ceylon maakte niet duidelijk hoe zijn delegatie dacht over de Nederlandse resolutie. Lapin, die voor de Sovjet-Unie sprak, liet er geen twijfel over bestaan dat zijn land het Nederlandse initiatief van de hand wees. De Rus noemde het Neder landse voorstel een manoeuvre om het koloniale regime te verlengen. Woensdag middag wordt het debat voortgezet. Minister Luns staat als eerste spreker op de lijst. „Hoe lang moeten de Indonesiërs irt West-Irian nog lijden onder het juk van de Nederlandse kolonisatoren?". Deze uitroep van de Russische spreker bewees meteen aan welke kant hij stond. Over de positie van het communistische blok had trou wens nooit enige twijfel bestaan. De woord voerder van de Sovjet-Unie noemde Nieuw Guinea slechts terloops. De hoofdzaak van zijn rede bestond uit de argumentatie voor een Sovjet-resolutie, die aan alle koloniale regiems een eind wilde zien vóór 1963. Bo vendien zouden de Verenigde Naties een commissie moeten instellen om over de dé- kolonisatie verslag uit te brengen En pas sant zeide de Rus ook nog dat Nederland drie koloniale gebieden onder zich heeft, een opmerking, die Nederland maar liet passeren. De Rus betoogde verder dat de Amerikanen en de Westduitsers steun ver leenden aan de koloniale landen zoals Frankrijk en Portugal. De vertegenwoordiger van Ceylon zeide over het recht van zelfbeschikking heel wat, dat minister Luns zonder meer in zijn betoog kon overnemen. Doch de Ceylonees onthield zich zorgvuldig van een oordeel over het Nederlandse plan. Cêylon behoort tot de groep staten, wier standpunt ten (Van onze correspondent) BONN Acht stemmen meer dan de absolute meerderheid kreeg dr. Konrad Adenauer gisteren in de Westduitse Bonds dag en dat betekende dat hij voor de vier de maal achtereen tot bondskanselier was gekozen. 258 afgevaardigden gaven hun stem aan de 85-jarige, 206 stemden tegen en 26 onthielden zich van stemming. Ne gen afgevaardigden waren afwezig. Van de negentien Berlijnse afgevaardigden, die slechts een adviserende stem hebben brachten acht hun stem uit voor Ade nauer, tien stemden tegen hem en een ont hield zich van stemming Adenauer kreeg een koel applaus toen Bondsdagpresident Gerstenmaier afkondigde dat hij tot kanse lier was gekozen. De geringe meerder heid, waarmee Adenauer tenslotte na ze ven weken de eindstreep bereikte, geeft te denken. De coalitie-partners, christen-democra ten en liberalen, beschikken samen over 309 zetels in de Bondsdag. Als de negen afwezigen allen C.D.U.-ers en F.D.P.-ers waren moet men nog tot de slotsom ko men dat zestien afgevaardgiden uit deze partijen tegen Adenauer stemden en dat 26 zich onthielden. Men kan namelijk wel als zeker aannemen dat alle socialisten te gen stemden. Het aantal liberalen dat zich van applaus onthield was zo opvallend groot, dat het waarschijnlijk is dat de meeste onthoudingen en tegenstemmen uit deze kring zijn gekomen. Dat typeert dan nog eens extra hoe wankel de nieuwe regering bij haar start al is. Sinds vorige week vrijdag doen verschil lende versies de ronde van de tekst van het coalitieverdrag tussen de F.D.P. en de C.D.U. De definitieve versie schijnt nog diep geheim te zijn. Uit de voorlopige, gepubliceerde versies kan men echter opmaken dat Adenauer zijn partij voor de volle vier jaren aan het verdrag gebonden heeft, hetgeen betekent dat ook zijn opvolger, als hij zelf na bij voorbeeld twee jaren aftreedt, zich eraan zal moeten houden. Op het terrein der buitenlandse politiek zal de nieuwe regering er naar streven de Duitse hereniging in vrijheid te bewerkstel- igen. De Bondsrepubliek zal proberen het nitiatief in handen te nemen, en voorts Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 IHÉSÉSWAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235=16 Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met nu en dan regen. Matige tot krachtige zuidelijke wind, later ruimend naar zuidwest en af nemend. Tamelijk zacht weer. Volledige weerrapporten op pagina twee streven naar vredesonderhandelingen voor heel Duitsland, waarover de Sovjet-Unie en de westelijke Grote Drie het eens moeten worden. De vredesonderhandelingen moe ten klaarheid scheppen inzake de militaire en politieke status van het toekomstige her enigde Duitsland. Voor deze politiek zal men trachten de steun van de socialisten te verwerven, aldus het coalitieverdrag. Aaneensluiting van het vrije Europa is de volgende doelstelling van de toekomsti ge regering. Nauwe politieke samenwer king zal moeten worden verwezenlijkt met behoud van de soevereiniteit van de part- nerstaten op basis van de Franse voor stellen, hetgeen echter niet betekent, dat de Duitse regering afstand doet van haar verdergaande denkbeelden over Europese integratie. (Vervolg op pag. 3 onder: Adenauer) Advertentie aanzien van de Nederlandse resolutie niet duidelijk is. Het moet Ceylon echter moei lijk zijn tegen Indonesië partij te kiezen. In het Nederlandse kamp is men over dé kansen van de eigen resolutie vrij op timistisch. Dit optimisme is gebaseerd op twee feiten: Indonesië blijkt in de Afro- Aziatische groep niet zo gezien te zijn, dat het vermag te dicteren hoe de leden dezer groep zullen stemmen. Voorts heeft de Ne derlandse suggestie voor dékolonisatie veel belangstelling en sympathie in de kringen der Verenigde Naties. Aan dit optimisme heeft de Nederlandse permanente afgevaardigde bij de Verenig de Naties, mr. C. W. A. Schürmann, uiting gegeven. Hij heeft de reacties van de delegaties op de Nederlandse voorstel len als „hoogst bevredigend" gekenmerkt. Aan een door de pers aangeboden lunch verklaarde hij, dat Indonesische functio narissen in Néw York vertellen dat hun regering tot militaire acties tegen Nieuw- Guinea zal overgaan als de algemene ver gadering de Nederlandse resolutie aan vaardt. Mr. Schürmann was van mening „dat dergelijke bedreigingen niet al te ernstig moet en worden opgevat". Hij meende dat er meer moeilijkheden zou den ontstaan als dé resolutie niet aan vaard zou worden. Mr. Schürmann zei voorts, dat een aan tal landen, die de Indonesische aanspra ken op Westelijk Nieuw-Guinea steunden „in hoge mate waardering hebben" voor de Nederlandse resolutie, zelfs al kunnen zij er niet vóór stemmen. Indië zou tot cje landen behoren, die deze mening zijn toegedaan. Mr. Schürmann zei dat wanneer de de legaties alle hun vertrouwelijke beloften nakwamen, Nederland mocht verwachten dat de assemblee met de vereiste twee derde meerderheid de resolutie zou .aan vaarden. Mr. Schürmann zei verder dat Indone sië in contact stond met de groep Afro- Aziatische delegaties, teneinde amende menten op de Nederlandse resolutie inge diend te krijgen of, wat van Indonesisch standpunt nog verkieslijker zou zijn, in diening van een tegen-resolutie waarin werd voorgesteld dat Den Haag en Dja karta zouden trachten het probleem van Nieuw-Guinea op te lossen door middel van bilaterale onderhandelingen. Maar daarvoor zou Indonesië zijn standpunt moeten wijzigen- Nederland heeft altijd verklaard, dat het niet bereid is het recht van het Papoea volk op zelfbeschikking te verkwanselen voor welke economische voordelen dan ook, aldus mr. Schürmann. Nederland heeft nooit verondersteld, dat Indonesië van plan zou zijn een vergoeding te be talen voor de Nederlandse belangen en be zittingen, die Indonesië genaast heeft en die een bedrag van bijna tweeduizend mil joen dollar vertegenwoordigden. „Zelfs al zijn zij dit van plan, dan zijn wij niet be reid deze schadevergoeding aan te nemen in ruil voor het overleveren van de Pa poea's aan Indonesië," zei hij. Op het landgoed „De lange Hut" bij Arnhem wordt een tweedaagse veiling gehouden door makelaar Paul Brandt van een grote hoeveelheid antiek uit het bezit van wijlen J. A. Baron en baronesse Van Heeckeren van Mole- caten. De foto toont de veiling van een notenhouten secretaire Louis XVI met zwarte lakpanelen; het werd ver kocht voor 5700,-. J. Einander: Niets is vreselijker dan een trouwe loze vriendschap; want zij ontneemt haar slachtoffer zelfs de troost der her innering. Advertentie 5 4 2 8 2 'tel- 6 2 0 5 3 ÏÖpOWMX. snellQ biiiijkè ;reparatie Tot onze spijt was de afdruk van een aantal foto's in ons blad van gisteren bijzonder slecht. De oorzaak lag in een storing in ons elektronisch clicheer-apparaat. Deze sto ring is inmiddels opgeheven. DE DIRECTIE Het zoeken naar de maandagnacht ont snapte Boudewijn H„ de vermoedelijke hoofdverdachte in de Baarnse moordzaak, concentreert zich in de gemeenten Maar tensdijk, Bilthoven, Zeist, Soest en Baarn. Hoofdinspecteur G. J. Backer van de Baarnse politie is van mening dat de ont snapte zich nog in dit gebied moet bevin den. In de vijf gemeenten zijn extra pa trouilles ingezet. De kans, dat Boudewijn zich naar het ouderlijk huis zal begeven, acht de hoofdinspecteur niet uitgesloten. De villa wordt streng bewaakt. Enkele honderden politiemannen van al le korpsen in het gebied rondom Baarn nemen sinds gistermiddag deel aan een grote speurjacht. Na tal van mondelinge en telefonische tips te hebben nagegaan, kwam dinsdag om half vier het sein fel op rood: een dame in Maartensdijk had Boudewijn.H. in.hear dorp in een .stille laan rakelings zien passeren. Het signale ment dat zij de politie gaf, beantwoórdde volledig aan dat van de vluchteling. Met speur- en bewakingshonden werd een grote zoektocht begonnen. Kletsnatte bossen werden in stromende regen doorzocht. Bijna tezelfdertijd kwam de volgende tip: Boudewijn is gezien bij het ouderlijk huis, de Cantonsvilla, die hemelsbreed op een paar honderd meter afstand van het Baarnse politiebureau is gelegen. Achttien politiemannen omsingelden de villa; de twee hectare grote tuin werd afgezet, waarna vijf man met een inspecteur voor op de 31 kamers tellende villa binnendron gen. Hun terugkomst was voor het publiek, talrijke journalisten, fotografen en televi siemensen teleurstellend: Boudewijn werd niet gevonden. Hoe geladen de Baarnse politiemannen waren, bewezen een uur later de zes knallen, die op de hoek fran de Cantonlaan alweer op korte afstand van het politie bureau klonken. Van alle kanten scho ten politiemannen met getrokken pistolen toe. De oplossing was ontnuchterend: de auto van een Baarnse groentehandelaar had deze knaleffecten veroorzaakt. Op het bureau bleven de telefoontjes en de tips intussen binnenkomen. Om half elf ver scheen er de officier van Justitie, mr. Van Dijcke. Inmiddels is geblèkèn dat de gestolen auto die in Vinkeveen werd gevonden geen verband houdt met de ontvluchting van Boudewijn H. De jongeman blijkt uit het politiebureau door de „Pekingtuin" en via de Torenlaan in Sóestdijk terecht te zijn gekomen. Daar heeft hij bij boer Altena waarschijnlijk een regenjas weggenomen. Dwars door de dichte bossen tegenover het paleis trekkend, is hij terechtgekomen bij het benzinestation De Lage Vuursche. Daar werd gistermiddag zijn blauw-grijze colbertjasje gevonden. De plaats waar hij het jasje heeft neergelegd opvallend langs de rand van de weg heeft zijn achtervolgers sterk de indruk gegeven dat de vluchteling hen op een dwaalspoor heeft willenbrengen. De vondst van het jasje was-, niettemin aanleiding voor een speur tocht, die aanvankelijk werd gestaakt, doch enige uren later hervat, toen de speurhon den lucht kregen en hun begeleiders rich ting Maartensdijk stuurden. Daar werd gisteren tot laat in de avond gezocht, ech ter zonder resultaat. President Kennedy en premier Nehroe van India hebben gisteren in het Witte Huis te Washington besprekingen ge houden over wereldproblemen. Voor dat zij in conferentie gingen, werd deze foto gemaakt. (Telefoto) i -v. ï&b N..: NA De Amsterdamse politie heeft gister avond bijna vier uur gezocht naar de ont snapte Boudewijn H„ die volgens een tip van een burger omstreeks zes uur zou zijn gesignaleerd bij de spoordijk in de omge ving van de Parnassusweg. Drie politiehon den en pen aantal politiemannen en poli tieauto's hebben de omgeving van de Am- stelveenseweg bij het nieuwe ziekenhuis van de Vrije Universiteit afgezocht. Tegen half elf werd het speurwerk gestaakt, men had niets gevonden. Dinsdagavond kort na 6 uur werd ook de Rotterdamse politie gealarmeerd. Boudewijn H. zou per trein van Utrecht naar Rotterdam op weg zijn. Talrijke poli tiemannen zetten het Centraal Station af. De vluchteling zou in de trein zitten die om 16.42 uur zou aankomen. De politie wachtte echter tevergeefs. Vanmorgen Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien4 Kunst 4 In en om de Stad5 Uit satd en omgeving5, 7 In de Vishal èn.op zêe 7 Onder Ons 7 Feuilleton 9 Panda en andere beeldverhalen.9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's meende men de jongeman in een café aan de Nieuwe Binnenweg in Rotterdam te hebben gezien. Weer rukte de politie uit, opnieuw was het loos alarm. De Baarnse politie blijft van mening dat de vluchteling in Baarn verblijf houdt. Er zijn verscheidene tips binnengekomen van mensen die de jongeman zouden hebben zien lopen. De ouderlijke woning van Boudewijn aan de Javalaan werd vannacht door een po- litiecordon omgeven, terwijl ook politie mannen in huis waren. Vanmorgen vroeg zijn 32 marechaussees van de Paleisbriga de ingezet bij een klopjacht in het cen trum van Baarn. De marechaussees hebben een ring rond om het centrum van het dorp getrokken, waaruit niemand ongecontroleerd in of uit kan gaan. Tien politiemannen met politie honden zijn begonnen met het doorzoeken van tuinen, schuren en huizen. Om klokslag zeven uur vanmorgen ston den de 32 marechaussees van de Paleis brigade ingevolge dringende orders aange treden op het Baarnse politiebureau. Het centrum van Baarn werd afgesloten dóór deze manschappen, op elke hoek kwam een marechaussee te staan. Uit de overvloed van tips, die gisteravond telefonisch bij de wacht van het politiebureau binnenstroom den, kon de politie maar één conclu sie trekken: Boudewijn H. is in Baarn. Een ploeg van tien politiemensen rnet speurhonden is vanmorgen begonnen rnet het systematisch afzoeken van het door de marechaussee afgezette centrum. Aange nomen wordt, dat de vluchteling de nacht heeft doorgebracht in een schuur, een tuin huisje of een onbewoonbaar verklaarde woning. Op het politiebureau was het tot diep in de nacht een komen en gaan. De straat lantaarns in het dorp bleven de gehele nacht branden. Het was menens, de agen ten hadden hun pistolen in de kappen van hun laarzen gestoken; anderen droegen hun wapens gewoon in de zak van hun leren overjas of in onafgesloten halsters. De villa van de familie H. wordt voort durend bewaakt. Het huis is inmiddels, door de verhalen die men links en rechts vertelt, tot een spookkasteel gebombardeerd. Insiders, zo als de tuinman en de loodgieter, die de villa op hun duimpje kennen, spreken van geheime bergplaatsen, verborgen kamers, onderaardse gewelven en gangen. Men zou slechts vier schroeven uit een paneel be hoeven te draaien om een schuilplaats te voorschijn te brengen- Een -van die onder aardse gangen zou verbinding hebben met een geheime ingang aan de Bosstraat. De politie hield er rekening mee dat Boude wijn zal proberen het ouderlijk huis te be reiken en bivakkeerde in en om het huis. Rechercheur G. Smit, de man van de speurhonden, heeft in twee nachten geen bed gezien; hij was doodop. Gisteravond en vanmorgen zijn enkele agenten naar huis gebracht, die tientallen uren achter een dienst hadden gedaan en in de nacht met een brandende sigaret in de mond in slaap waren gevallen. Vier deelnemers aan de sporttoto va zondag 5 november, die 12 van de 1. wedstrijden roed voorspelden, wonnen elk 45.795,54. Aangezien er geen foutloze inzendingen waren, werd het bedrag van de eerste prijs 139.337 gevoegd bij dai van de tweede prijs 76.002, waardoor in totaal 215.339 beschikbaar was. De extra-prijs voor de gelijke spelen bedroeg met inbegrip van de bedragen van de twee voorgaande weken die niei waren uitgekeerd 106.788. De 97 per sonen, die deze prijs delen, zullen elk 935 ontvangen. Advertentie DUURzaam en FIJN van vorm, dat it DURFINE edelstaal. Het ideale prak tische tafelgerei voor jonge mensen van ontwikkeling en smaak. MARKTPLEIN 7

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1