LANGS SLUIZEN EN HAVENS De Compagnie des Messageries Maritimes 'I Trawlers zonder personeel I In en om de stad A Openbare lessen Volksmuziekschool Johanna Lydia wordt eerste vleetkotter Wijziging middelbare eindexamens Geringe stijging van de werkloosheid Kort IJmondnieuws Deze maand komen 60 Spanjaarden naar IJmond Havenberichten Een deel van de bemanning wil niet met Spanjaarden varen IJmond-bedrijven vroegen in oktober minder personeel Buitenlandse Zaken heeft geen afschrift verstrekt Korte visserijberichten IJmondverenigingen vandaag en morgen Gasgeisers en Gasfornuizen 020 Gordijn velours filiii1 wiegen - kinderwagens ledikant j@s en cemntedes Foto- en filmstatieven WOENSDAG 8 NOVEMBER 1961 5 Maf**» H. Nielen in dagelijks bestuur van slachthuis Al bodemonderzoek voor haven van Katwijk Wasmachines - Centrifuges Bezoekt vooral STOFZUIGERS LOENDFRSLOOT OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONJLY De brief van prof. Dnynstee Familieavond Christelijke Besturenbond IJmuiden Terreinpolitie redt hond Leger des Heils muziek korps uit Vlaardingen komt naar IJmuiden m Het binnenslepen van de WR 56 heeft weer eens de aandacht gevestigd op het kranige werk, dat vissers verrichten. Het lijkt zo eenvoudig om even een kotter aan een lijntje binnen te brengen, maar het geen schipper Kuiter van de IJM 11 „Pool ster" en zijn mannen hebben verricht was een behoorlijk zwaar karwei. Men moet niet vergeten, dat er windkracht 9 stond, en dat de zee hoog stond. Toch is de Pool ster onmiddellijk naar de dwarszees drij vende Spes Nostra gestoomd, waarna men wel een half uur heeft moeten zwoe gen voor de verbinding tot stand was ge komen. Het slepen zelf was daarna heel lastig en slechts door steeds weer vieren en inwinnen van de lijn kon men de Wie- ringer veilig binnenslepen zonder dat de draad brak. Wat was het commentaar van schipper Kuiter? „Het was een hele gerustelling, dat de reddingboot er zo snel bij was, om zo nodig te kunnen assisteren". Het geeft altijd een flinke morele steun, te weten dat in geval van nood de red ders dichtbij en paraat zijn. Men hoeft maar een noodsignaal af te vuren en het hele raderwerk komt in beweging. Dat is ook gebeurd, toen een onverantwoorde lijke schipper onlangs twee vuurpijlen af schoot om eens te kijken of ze het nog wel deden. Redders voeren uit en moes ten later constateren, dat ze voor niets waren gegaan. Het risico bestaat dat men indien dit vaak zou gebeuren gaat denken „het zal wel weer niets zijn". Gelukkig is deze houding van onze redders nooit te verwachten. Ze gaan er liever honderd keer op uit dan éénmaal om zo'n reden niet uit te varen. Jaren geleden is in IJmuiden een erger lijk voorbeeld van loos alarm maken ge demonstreerd, dat men thans nog niet is vergeten. Bij de bouw van de sluizen speelden jongetjes graag na werktijd in de afgravingen en ze riepen dan vaak „help, er ligt er een onder het zand". De bewaker kwam dan aanlopen, voor niets. Tot er weer eens „help" werd ge roepen en de waker „zich niet langer liet foppen". Maar toen was het juist wél ernst... De zekerheid, dat redders bereid zijn te helpen, is een heel ding voor de visser op zee. Maar daar moet bij komen, dat hij ook op de reddingsmiddelen op zijn eigen schip moet kunnen vertrouwen. Men .krijgt de indruk, dat het vertrpuwep.ifl.d.e „dinghy" momenteel groter is dan in de reddingssloep. De ramp met de „Elie", heeft daar niet weinig toe bijgedragen. Het is danook te hopen, dat de scheep vaartinspectie, die tot nu toe sloepen een afdoend reddingsmiddel achtte, deze zaak nog een nader bestudeert. Advertentie D/n KENNEMERLAAN 9 1 KV! TEL. 5271 ERKEND GAS- EN WATERFITTER Om belangstellenden met het werk van de volksmuziekschool te doen kennisma ken zullen enkele openbare lessen worden gegeven. Deze lessen omvatten demon straties Algemeen Vormend Muziek On derwijs, stof van het eerste en tweede cursusjaar (Al en A2) en ensemblespel. Vanavond wordt de eerste openbare les gegeven in de gemeentelijke vergaderzaal aan de Abelenstraat 1 te IJmuiden-oost, aanvang half 8. Vrijdagavond o'm half acht is de tweede avond in de gemeente lijke vergaderzaal in de Van Diepenstraat te Velsen-Noord. In IJmuiden-west wordt de avond ge houden op dinsdag 14 november om half 8 in de gemeentelijke vergaderzaal Moer- bergschool, Kerkstraat 1. Tenslotte is Santpoort woensdag 15 november aan de beurt, en wel om half 8 in het Nederlands Hervormd Jeugdgebouw, Enschedélaan. De ensembleklas vdn de Volksmuziek school zorgt voor de muzikale omlijsting. Directeur en leraren zijn op deze avond bereid nadere inlichtingen te verstrekken over de Volksmuziekschool. De toegang is vrij, maar kinderen zonder geleide heb ben geen toegang. In Scheveningen zal binnenkort de KW 155 „Johanna Lydia" voor de N.V. voor heen fa. N. Haasnoot Rederij en Haring- handel te water worden gelaten door de Scheveningse Sleephelling N.V. Dit schip kan zowel met de trawl als met de vleet vissen. Het is 37 meter lang, 7.20 meter breed en 3.80 meter hol. De 720 PK-Bolnesmotor heeft een vloei stof- en een reductiekoppeling. Daardoor kan de motor langzaam en toch soepel draaien. Juist hiervan verwacht men veel omdat dan een uitoefenen van de vleet- visserij met deze kotter mogelijk moet zijn. Het schip heeft decca, echoloden, radar, havenset en electrische winch. In Scheveningen zal men binnenkort gaan beginnen met de bouw van een kot ter van 34 meter voor C. Guytte Katwijk. De breedte zal 6.80 meter, de holte 3.60 meter zijn De Kromhoutmotor meet 625 PK. HAVENVERKEER AMSTERDAM In de week van 29 oktober tot en met 4 november zijn in de hoofdstelijke haven aangekomen 123 schepen (279.507 brt.) en vertrokken 139 schepen C3S0 023 hrt). EEN NIEUW SCHIP van een oude rederij. Zo zou het onderschrift kunnen luiden van de foto waarop is afgebeeld het Franse motorschip „Martiniquais", van de Cie. des Messageries Maritimes te Parijs. Dit is één van de vele scheep vaartmaatschappijen waarvan de sche pen een zwarte schoorsteen hebben. Het schip is nog heel jong, het vorig jaar werd het opgeleverd door de Ch. Navale de la Ciotat. De inhoud bedraagt 7475 reg. ton bruto en 9300 ton draagver mogen bij een lengte over alles van 157,19 m, breedte 21,41 m, en een diep gang van 7,92 meter. De 10 cil. Sulzer dieselmotor van 13.450 pk geeft het schip een vaart van 18 knopen. Een paar jaar geleden telde de Franse koopvaardijvloot 1409 schepen en wel 372 stoomschepen en 1037 motorschepen. De Compagnie des Messageries Maritimes was toen in het bezit van 55 schepen waar van er 18 werden beheerd voor het Franse gouvernement. De maatschappij is begonnen in 1851, toen zij eigenaresse werd van een aantal schepen, overgenomen van het Franse gou vernement, welke schepen de mail vervoer den tussen Marseille en Noord-Afrika, Egypte, Klein Azië, de Levant en de Zwar te Zee. De „Hellespont" was het eerste schip, dat op 9 september 1851 in de vaart werd gebracht. Het jaar van oprichting is evenwel 1853 en de naam luidde toen Com pagnie des Services Maritimes des Messa geries Imperiales. In 1854 werd een dienst op Algiers geopend en in 1860 werd een groot aantal schepen gecharterd door de Franse regering voor de expeditie naar China. Weldra verkreeg zij ook het con tract voor het vervoer van de Franse mail naar Brits-Indië en Oost-Azië. De opening van het Suez-Kanaal lever de ook voor deze maatschappij voordelen op want meteen werden directe lijnen ge opend op Hongkong en andere havens in het Verre Oosten. De huidige naam van de rederij dateert uit 1871. Met het in de vaart brengen van het 3829 reg. ton bruto metende stoomschip „Natal" in 1880 werd begonnen met de vaart op Australië en Nieuw Caledonië en daarna onderging de vlobt een belangrijke uitbreiding. Zestig jaar geleden, aan het begin van deze eeuw dus, bestond de vloot uit 60 schepen en kort daarna werd het tijd om de oudste schepen door grotere te vervangen. Toen de eerste wereldoorlog aanving, telde de vloot eveneens 60 sche pen maar de tonnenmaat was aanmerkelijk hpger dan tien jaar geleden. Na de Com pagnie Generale Transatlantique was de M. M. de voornaamste Franse rederij. De periode van 1914 tot 1918 bracht aanzienlijke verliezen. Een nieuw stoom schip, de „Atho-s" ging in 1917 op de eerste reis verloren in de Middellandse Zee. De tijdens de oorlog geleden verlie zen werden gedeeltelijk vergoed door het overnemen van een aantal voormalige Advertentie Dank zij de prettige relatie die wij met een van de grootste velours- fabrikanten onderhouden, is ons de verkoop gegund van enkele rollen Kleuren goud, beige, blauw, cognac en oud rose. Met practisch onzicht bare foutjes. Voor de speciale prijs van 7.50 per meter. (Normale prijs 10.95). Een uitstekende gelegenheid om, juist nu de winter nadert, een stel van deze heerlijk warme en dichte gordijnen voor een extra lage prijs aan te schaf fen. De voorraad is echter beperkt, maak dat u er bij bent. MARKTPLEIN IJMUIDEN In het Staatsblad is gepubliceerd het Koninklijk Besluit van 27 oktober 1961 tot wijziging van de regeling van de eind examens der gymnasia en de daarmede gelijkgestelde staatsexamens, van de re glementen en de programma's voor de eindexamens der hogere burgerscholen A en B. Van 1963 af vervalt de mechanica als afzonderlijk eindexamenvak voor de hoge reburgerschool B. Leerlingen van de gym nasiumafdeling van een lyceum kunnen niet meer voor bepaalde vakken deelne men aan het eindexamen van de afdeling hogereburgerschool B van het lyceum. De examinandi van het gymnasium worden aangeduid met A-leerlingen en A- kandidaten tegenover B-leerlingen en B- kandidaten. Van 1962 af is voor het eindexamen van de hogereburgerschool A bij het stellen van een verslag of brief in een vreemde taal het gebruik van woordenboeken toe gestaan. Duitse schepen. Daarmede was men voor lopig geholpen, maar bovendien werd een geheel nieuw bouwprogramma ont worpen. De laatste schepen van het nieuw- bouwplan kwamen in 1926 gereed en in datzelfde jaar kwam ook het eerste mo torpassagiersschip, dè „Théophile Gau- tier", in de vaart. Daarmede deed men afstand van de stoommachine, want na dien werden alle nieuwe schepen met dieselmotoren uitgerust. Er is een schip geweest dat een lage vierkante schoor steen had, de „Jean Laborde". De oor logsjaren buiten beschouwing gelaten, heeft de M.M. drie schepen verloren, als gevolg van een brand: de „Fontainebleau" in 1926, de „Paul Lecat" in 1928 en vier jaar later onderging het nieuwste motor schip, de „Georges Philippar" hetzelfde lot. Daarna volgde de periode dat vele schepen werden verbouwd en van krach tiger motoren werden voorzien teneinde aan de toenemende concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Uiteraard zijn in de tweede wereldoor log verscheidene schepen verloren gegaan. De eigen vloot van de Messageries Ma ritimes bestaat thans voor het meren deel uit schepen die na de oorlog zijn gebouwd. De „Martiniquais" is de jong ste aanwinst. Arie van der Veer De „Martiniquais" van de Compagnie des Messageries Maritimes. De burgemeester van Heemskerk, de heer H. Nielen, is benoemd tot lid van het dagelijks bestuur van de Vleeskeurings dienst van het slachthuis IJmond. Deze benoeming geschiedde in een vergadering van het algemeen bestuur, die maandag op het raadhuis in Velsen is gehouden. Vastgesteld werden de jaarrekening over 1960 en de begroting 1962. Een ver ordening voor gebruik van het slachthuis en een reglement van orde voor dagelijks en algemeen bestuur werden vastgesteld. Het bestuur zal dezer dagen een bezoek aan het slachthuis in Beverwijk gaan brengen. Peilingen zijn al verricht en bodemon derzoek is al ter hand genomen ter voor bereiding van de aanleg van een vissers- haven in Katwijk. Hieruit blijkt wel dat de N. V., die tot dit doel is opgericht, actief is. Er zijn nieuwe plannen en tekeningen gemaakt en men is in Katwijk er vast van overtuigd dat de plannen in de toekomst zullen kun nen worden uitgevoerd. Advertentie ALLE GOEDE MERKEN Centrifuge reeds voor 149. met el. rem 179. 100 °A> service en garantie. Betaling ook in overleg. I S K E R Marktplein - Tel. 4262 '«bold I De werkloosheid in Nederland is in de afgelopen maand licht gestegen. De gere gistreerde arbeidsreserve van mannen was eind oktober 22.996 tegen 21.574 eind sep tember. Het aantal ingeschreven werklo zen steeg van 20.262 tot 21.789. Het aantal openstaande aanvragen van mannen daal de verder van 86.738 tot 81.692. De stijging van de geregistreerde arbeids reserve deed zich voornamelijk voor bij het Horeca-personeel. de bouwvakarbei ders, de landarbeiders en de losse arbei ders. Deze stijging moet geheel worden toegeschreven aan het seizoen. De daling van het aantal openstaande aanvragen kwam behalve in de seizoenge- voelige bedrijven ook voor in metaalnijver heid, chemische nijverheid en de admini stratieve sector. Hier lag de oorzaak van de vraagdaling bij de bemiddeling van een laatste groep jeugdigen, die dit jaar hun opleidi'ng beëindigden. Dankzij het gunstige weer in september konden in die maand de oogstwerkzaamhe- den in de landbouw met minder extra ar beidskrachten dan in andere jaren worden uitgevoerd, zodat er bij het grotendeels af lopen van deze werkzaamheden in oktober ook minder arbeidskrachten vrij kwamen Hierin moet de oorzaak gezocht worden voor de geringe daling van de werkloos heid in september en de eveneens geringe stijging van de werkloosheid in de afgelo pen maand. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen in Noordhoiland steeg in oktober met 70 tot 3270. Deze toeneming is voor de tijd van het jaar abnormaal klein. Het vorig jaar oktober was de geregistreerde arbeidsreserve in Noordholland 500 hoger dan nu. De aanvragen om personeel van werk gevers is in oktober met 1300 afgenomen, waarvan ongeveer 900 betrekking hadden op jeugdige krachten. In het gewest Haarlem daalde het aan bod van mannen van 242 tot 239. Het aan tal aanvragen daalde van 1672 tot 1472. Het aanbod van vrouwen liep in oktober op van 51 tot 77, de vraag steeg van 743 tot 748. IJmuidens Roem. Het A- en B-orkest van IJmuidens Roem geven zaterdag 18 november een uitvoering in het Patronaats gebouw te IJmuiden-oost, aanvang 8 uur. Na de pauze verzorgt „Music Patrol" van Jean Benée een show. Na afloop is er bal bij Kraak, Marktplein, met muziek van Music Patrol. Sahara. Het NIVOM en de Volksuniver siteit organiseren vrijdagavond om 8 uur in de bovenzaal van Royal te IJmuiden een lezingavond, die wordt verzorgd door de heer Jos van Dijk. Deze zal dan tevens kleurendia's vertonen over het onderwerp van de avond „De Sahara". Brabant. Voor de personeelsvereniging van de gemeente Heemskerk zal de schrij ver Toon Kortooms een lezing houden over „Humor in Brabant". Deze bijeenkomst vindt plaats dinsdag T4 november in zaal Nijman. Jubilarissen. Op vrijdag 10 november aanstaande zullen de heren C. H. Blei, magazijnmeester, J. A. Brunn, elektrisch lasser, B. J. Dijkman-Dulkes, voorman bankwerker, Th. G. Willemse, bankwerker, allen te Beverwijk en D. H. van Luyk en J. G. B. Smit uit Haarlem, bij de Konink lijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwa gens J. J. Beijnes N.V. te Beverwijk de dag herdenken dat zij vijfentwintig jaar geleden bij de vennootschap in dienst traden. Advertentie on de grote show van onze nieuwste collecties in de grote bovenzaal van Het KSA-gebouw in de Peperstraat (zijstraat Breestraat) te Beverwijk. Woensdag, donderdag en vrijdag van 3—10 uur n.m. VRIJ ENTREE BREESTRAAT 92-94 - BEVERWIJK Waarschijnlijk nog deze maand komen zestig Spanhjaarden naar de IJmond om hier aan het werk te gaan bij twee be drijven, te weten de n.v. Koninklijke fa briek van spoorwagons Beijnes te Bever wijk en de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken te IJmuiden. De Beverwijkse fabriek heeft dertig Spanjaarden in dienst genomen en de an dere dertig gaan naar Hoogovens. Het zijn allen geschoolde arbeiders, voornamelijk bankwerkers. Er moeten nog enkele for maliteiten worden vervuld voor de buiten landers naar Nederland mogen gaan. De huisvesting plaatst met name de n.v. Beijnes nog voor een probleempje. Het be drijf heeft immers niet zoals Hoogovens, een zeeschip voor de deur liggen. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Maria W van Rotterdam, laden Staalhaven IJmuiden; Theano, Le Havre; Puerto de Ayamonte, Rot terdam; Foxfield, Swansea; Ble, Gefle; Aurora, Swansea; Admiralengracht, Mantyluoto; Berk hout, Haukipudas; Juvalta Gefle: Alexandra Sartori, Antwerpen; Laura W., Rotterdam; Spo- ronia, Riga; Warma, Kemi, cellulose lossen Pa pierfabriek Velsen; Widar, Lulea; Clio, Helsinki; Norro, Kotka; Spes, Swinemünde kalk lossen IJmuiden; Ubbergen, Klaipeda; Hinde, terug uit zee, bijlegger IJmuiden. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Holen- drecht van Norfolk, kolen voor Buitenhaven IJ muiden; L.ibra, Antwerpen; Amyntas, Rotterdam; Kaete Grammerstorl, Bremen; Henja. Londen; Linora Setubal: Mato, La Palice; Steady, Xpila, bijlegger IJmuiden; Oranje, Portsmouth. Libelle, Swarsea. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Chiron naar Rotterdam; Lavada, Rotterdam; Diano V„ Perth; Tjerk Hiddes, Karlshamn, walsmateriaal van IJ muiden; Antje, Colchester, kunstmest geladen IJmuiden; Catelie, Antwerpen; Noorderlicht Bo- hus, zout geladen IJmuiden; Yewforest, Swansea, walsmateriaal geladen IJmuiden; Geestemünde, Bremerhaven; St. Bertrand, Duinkerken; Stint-, vang, Hamburg; Hunzeborg, Sarpsborg, zout ge laden IJmuiden; Delfzijl, Poole stijfsel geladen in Koog aan de Zaan; Streefkerk, Rotterdam; Jans, Londen; Harraogate, Goole; Hinde, Londen Tyne, Kali; Bernd Boll, Rotterdam; Eemland, Curagao; DescubridoiBilbao, walsmateriaal ge laden IJmuiden; Amstelstroom Leith: Eemstroom, Vlissingen; Grebbestroom, Huil; Rijnstroom, Lon den: Argo, Hamina, ledig van Velsen: Atlantique, Grimsby; Prins der Nederlanden, Hamburg; Malmland Lulea, ledig v. Buitenhaven IJmuiden Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Julia Mary naar Londen: Bittern, Liverpool: Aurora, R'dam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Het is uitermate moeilijk om personeel aan te trekken ter bemanning van de vis sersvloot te IJmuiden. De visserij lijdt thans ernstig onder het personeelstekort. Hoe ernstig dit wel is bewijst het feit dat drie trawlers al langer dan een week aan de kant liggen. De deskundigen in arbeids zaken en arbeidsbemiddeling in de IJmond zijn van mening dat het vraagstuk van de personeelsvoorziening in de visserij een tot nu toe ongekend stadium heeft bereikt. Er zijn verschillende oorzaken, waardoor het onmogelijk is gebleken de drie traw lers voldoende te bemannen. Zo men weet mag een vissersvaartuig niet uitvaren met een onvolledige bemanning. Het vraagstuk van de personeelsvoorzie ning heeft een bijzonder aspect gekregen omdat een deel van de oorspronkelijke trawler-bemanning weigerde op-nieuw uit te varen met buitenlandse arbeidskrachten Met name betreft dit de Spanjaarden, die in hun vaderland zij het op een andere manier, steeds hebben deelgenomen aan de visserij. Een aantal van hen is via de rijksarbeidsbemiddeling in IJmuiden aan werk geholpen als visser. Het is niet duidelijk waarom de Neder landse bemanningsleden niet met de Span jaarden willen vissen, temeer daar deze mensen hun werk goed doen, zoals van de zijde van de reders te IJmuiden wordt vernomen. Naar verluidt, zou van bepaalde zijde de Nederlandse visserslieden zijn aangeraden niet te monsteren als ook buitenlanders meegaan ter visserij. De Spaanse vissers verdienen in ons land een behoorlijk loon. Zo was er onder hen één die eind augustus een bedrag van zes honderd gulden naar zijn vrouw over Advertentie Excelsior, Holland Electro, Ruton, AEG. Electrolux, Philips. Erres, Hoover. Betaling eventueel te regelen. Voor 100 °/o service LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Sedert eind september is het aantal aan vragen van de zijde van de bedrijven in de IJmond om personeel, vrij aanzienlijk ge daald. Dit kwam vooral tot uitdrukking in de bouwsector en de metaalnijverheid. Werden er eind september circa 1500 per sonen (zowel mannen als vrouwen) ge vraagd. eind oktober bedroeg dit aantal 1300. Uit deze vermindering van het aan tal aanvragen, valt af te leiden dat er be drijven zijn die kennelijk geen behoefte hebben aan méér personeel. In enkele ge vallen is dit dan ook zo. Met name in de bouwsector in de IJmond doet zich dit ver schijnsel voor. Het is te wijten aan de tijd van het jaar, nu buitenwerkzaamheden -worden beperkt. In enkele gevallen is er sprake van een werkelijke vermindering door het uitblij ven van bouwvergunningen, waardoor werkgevers hun personeel niet voldoende meer aan het werk kunnen houden. Hier bij l^omt ook nog dat op meerdere bouw werken het bouwen zelf wordt vertraagd door een tekort aan materialen, zoals bak steen en kalkzandsteen. Toch is er ondanks dit beslist geen spra ke van een ongunstige werkgelegenheid in de bouwnijverheid. Ook in de metaalnijver heid houdt de gunstige werkgelegenheid aan. De vermindering van vraag naar ar beiders van de zijde van de metaalnijver heid wordt verklaard door het feit dat in de voorgaande maanden jeugdige arbeids krachten zijn geplaatst. Ook dient gezegd, dat over het algemeen het bedrijfsleven voorzichtig reageert op de bntwikkeling van de economische situa tie. Vooral de berichten over het achter blijven van de produktiviteit bij de loon stijging manen de werkgevers tot die voor zichtigheid. Bij de vermindering van de vraag naar werkkrachten, is in de IJmond een lichte stijging van het aanbod van personeel te constateren. Eind oktober waren er 150 mensen als werkzoekenden bij het arbeids bureau IJmond ingeschreven. Ten opzich te van september bedroeg de stijging 22 personen, hetgeen veroorzaakt is door in schrijving van losse arbeiders die onder invloed van het seizoen zijn ontslagen. Advertentie KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 Het hoofd van de Voorlichtingsdienst van het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mede, dat de minister-president, noch de minister van Buitenlandse Zaken, noch enige ambtenaar aan een journalist of iemand anders een afschrift heeft ver strekt van een brief van prof. Duynstee aan president Scekarno. Het was het hoofd van de Voorlichtingsdienst bekend, dat enkele journalisten een afschrift van deze brief reeds enige tijd in hun bezit hadden. Het ministerie heeft nadrukkelijk aan prof. Duynstee verklaard, dat het mini sterie met de verstrekking van een kopie van zijn brief niets van doen had. Als prof Duynstee dit toch wil volhouden, dan is dit in strijd met de waarheid, aldus het hoofd van de Voorlichtingsdienst. De „persconferentie bij minister Luns" voor enige uitverkoren journalisten zou volgens het hoofd van de Voorlichtings dienst geen persconferentie zijn geweest, doch een bezoek ten huize van de minis ter, waaraan ook enkele andere personen deelnamen, die „journalistiek in hun vrije tijd bedrijven". maakte: de man is slechts kort in Neder land. In Spanje verdient een visser gemid deld (in Nederlands geld uitgedrukt) der tig gulden per maand. De Christelijke Besturenbond „IJmui den" opent op woensdag 22 november het winterseizoen met een gezellige familie avond voor de leden van de Christelijke Vakbeweging. Deze avond zal worden ge houden in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan te IJmuiden-oost. Voor de pauze houdt de heer Jur. Vis ser een toespraak over „Weest op Uw hoede", terwijl de aanwezigen een bijdra ge leveren met het zingen van verschil lende bekende liederen. Gedurende het tweede deel van de avond krijgt men dia's en films te zien over het zeesleep- en bergingswerk, zoals dat door bureau Wijsmuller N.V. over de gehele wereld wordt verricht. Toen mannen van de terreinpolitie van Hoogovens bij de „Blauwe brug" over de binnenhaven maandagavond omstreeks negen uur klagelijk gejammer hoorden was hun eerste gedachte: er ligt een kind in het water. Gewapend met zaklantarens zochten zij de walkant af. Zij vonden ten slotte geen kind maar een prachtige hond, een zilvergestroomde boxer, die op onver klaarbare wijze te water was geraakt en niet meer tegen de steile wal kon opko men. Het dier werd op het droge gehol pen en naar het lokaal van de hoofd- portier gebracht. Na-dat de boxer zijn dankbaarheid tegenover zijn redders dui delijk had getoond door het geven van een poot ging hij behaaglijk knorrend bij de kachel liggen om te drogen. Thans heeft de heer Kruiswijk van het Kerbertasyl in IJmuiden het dier onder zijn hoede geno men. Het muziekkorps van het Leger des Heils te Vlaardingen, dat dertig man sterk is, zal het komende weekeinde een bezoek brengen aan IJmuiden. Zaterdagmiddag zullen zij om half vier op Plein 1945 en daarna op het Marktplein muziek ten ge hore brengen. Zaterdagavond acht uur zal er In de zaal van het Leger des Heils, Edison- straat 14, een groot muziekfestijn plaats vinden. De leden van het muziekkorps vormen eveneens een mannenkoor. Zondagmorgen zal het muziekkorps zijn medewerking ver lenen in de Heiligingsamenkomst (10 uur) en te 7.30 u. in de Verlossingsamenkomst. De algemene leiding berust bij kapitein R. J. Schurink van het Hoofdkwartier te Amsterdam. Advertentie Bilora Stabilo (standaard) ƒ16.75 Bilora Stabilo 20.— Bilora Stabilo met balkop 28. Susis static (3-delig) 15.75 Susis static (4-delig) ».-.. 20.85 Susis zakstatief (25 cm) met balkop 32.25 Velbon kinostatief, incl. etui 39.50 Excelsior kinostatief (zware uitv.) 54.50 Excelsior fotostatief met balkop 42.— Schiansky Static Junior 52.50 Schiansky Static 161 74.50 Balkoppen en kinokoppen in diverse uitvoeringen KENNEMERLAAN 5 (b\j de brug) De Duitse loggervloot heeft van het be gin van het seizoen tot vorige week uit 240 gezouten haringreizen, 216.355 kantjes aangevoerd. Dat is 110 reizen en 110.000 kantjes minder dan het jaar daarvoor. Ook de kotters, die op olieharing vissen, hebben slechte resultaten geboekt. Daar om zijn ze van industrievisserij op de vangst van verse vis overgeschakeld. Samen met de Polen bouwen de Russen nu zeventig fabriekstrawlers van 3700 ton. De schepen kunnen 50 ton in vrieskamers verwerken. Er zijn machines voor vismeel en conservenproduktie aan boord. Het is de bedoeling dat de schepen rei zen van 60 tot 70 dagen maken, waarin 3750 mijl wordt afgelegd. De vangsten lo pen tot 60 a 70 per dag. Er zijn installaties aan boord voor het meten van ultrasonische trillingen. Daar door kan men de positie van visscholen binnen zes kilometer straal bepalen. De bemanning van de schepen bestaat uit honderd koppen, zowel mannen als vrouwen. De koelcapaciteit van de Russi sche vloot kan nu worden gesteld op 400.000 ton. Aldus professor George Borg- strom in „Visserijnieuws". WOENSDAG 8 NOVEMBER Hervormd Jeugdgebouw, IJmuiden-Oost, 20 u.: De Plankeniers spelen „En op een nacht". Royal, IJmuiden, 20 uur: Filmavond wintersport en cruises. De Rank, 20 uur: Afscheid P. J. de Korte. Grapy, Beverwijk, 20 uur: Contactavond NVV-vrouwen, 20 uur: Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting over „Plezierig wonen". DONDERDAG 9 NOVEMBER Cultureel Centrum, IJmuiden, 14 uur: Kienmiddag Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Velsen-IJmuiden. Abelenstraat, IJmuiden-Oost, 19.30 uur: Openbare les volksmuziekschool. Oud-Katholiek Verenigingsgebouw, IJ muiden, 20 uur: Vergadering Oud-Katho liek Ondersteuningsfonds.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5