Het Nationale Ballet presenteerde zich met een staalkaart van zijn kunnen Hans Martin 75 jaar Fa. B. ENGELENBERG De Neö en Muzen Alphenaar Johan de Meester naar De Nieuwe Komedie Rob Geraerds met Camera-bewerking t.- -m Boeiende opdracht van Fokker aan Jules Chapon Diogé met „De Koningin van Montmartre" K.R.O.-bestuur uitgebreid ||H0PEn|[ 13 Expositie verlengd in Bloemenheuvel P. W. Franse David Koning P. Zwaanswijk Rijksgoedkeuring voor het Rotterdams Concertgebouw „De Nachtegalen" zongen in het Concertgebouw OFFICIËLE ¥E-»0öc S'!k'lTNS AUTOCLEANER MET SILICONEN KRUISWEG 47-49 HAARLEM De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma Monique Haas soliste bij het N.Ph.O. Het Stichtingsbestuur van De Nieuwe Komedie maakt bekend dat Johan de Meester, die thans direkteur is van de Nederlandse Comedie, in het komende seizoen naast Erik Vos deel zal gaan uitmaken van de artsitieke leiding van De Nieuwe Komedie. De zakelijke leiding is in handen van A. E. Greidanus, ter wijl als dramarturge M. Scheltema aan het gezelschap verbonden zal blijven. Het gezelschap, dat in Den Haag ge vestigd is, zal zijn taak als spreidings gezelschap blijven vervullen. Het ligt in de bedoeling om het aantal voorstellingen in de standplaats op te voeren, terwijl ook het aantal buiten Den Haag te ge ven voorstellingen zal worden uitgebreid. Wegens de zeer grote belangstelling is de gecombineerde tentoonstelling van edelsmeedwerk van mejuffrouw Corry Borst uit Santpoort en van etsen en litho's van een aantal bekende grafische kunste naars uit de periode 1850 tot 1939 verlengd tot en met zondag aanstaande. Van de 98 etsen en litho's zijn er thans reeds 75 verkocht, waaronder van H. Dau- mier, Goya, Dupont, Israels, Bauer, Stein- len en Willem Witsen. Dit is niet in de laatste plaats te danken aan de genereuze condities die de weduwe van de indertijd zo bekende kunsthandelaar F. H. Smit voor de verkopen heeft gesteld. De geëxposeerde grafische werken zijn afkomstig uit het residu van deze kunst handel die tot 1934 in de Grote Houtstraat gevestigd was. De omroep- en t.v.-salarissen Naar het ANP verneemt waren enkele leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal voornemens aan de staatssecre taris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen vragen te stellen omtrent de gang van zaken met betrekking tot de salarië ring van het ofnroeppersoneel. Zij zouden hebben besloten de uitvoering van dit voor nemen op te schorten in de verwachting dat het interne beraad, dat gaande is, tot een bevredigende oplossing zal leiden. Daarbij zouden •zij in hun overwegingen hebben betrokken, dat het College van Rijksbemiddelaars reeds op 24 oktober aan de betrokken partijen heeft medege deeld bereid te zijn over de jaren 1960 en 1961 een extra uitkering van drie percent toe te staan. VOOR EEN FEESTELIJK PUBLIEK van overwegend genodigden heeft Het Natio nale Ballet, dat ruim een maand geleden in Haarlem officieus debuteerde, woensdag avond in de Amsterdamse Stadsschouwburg zijn openingsvoorstelling gegeven. Voor kenners van het repertoire van het gewezen Nederlands Ballet bevatte het pro gramma slechts één noviteit. Het was echter meteen al dusdanig samengesteld, dat niet alleen alle solisten zich meer of minder karakteristiek konden presenteren, maar dat tevens een artistieke staalkaart werd geboden van uiteenlopende stijlvormen voor hedendaags gebruik. Sonia Gaskell mocht na afloop temidden van haar grote groep een ovatie in ontvangst nemen. Dit veelbelovende begin mocht dan misschien in som mige opzichten nog slechts half werk zijn, zij heeft daar met uitzonderlijk inzicht in mogelijkheden en vereisten energiek een goede twintig jaar van haar leven voor ingezet. OM TOT EEN WEZENLIJKE waarde ring van de schokkende kwaliteiten van de nieuwe aanwinst te komen zou ik „Capri- chos" van Herbert Ross op „Contrasten" voor viool, klarinet en piano van Beid Bartók (muziek die er niet om gevraagd heeft, doch kennelijk tot scherpe bezeten heid inspireerde) meer dan eens moeten zien. Toen het enkele jaren geleden hier te lande door Ballet Theatre uit Amerika naar Europa werd gebracht, ben ik he laas de confrontatie misgelopen. Deze choreografische spotprenten naar vier voorbeelden uit de gelijknamige reeks et sen van Goya uit de laatste jaren van de achttiende eeuw werden experimenteel ontworpen voor een zogeheten „work shop" te New York in het jaar 1949. Ross heeft er zijn naam als scheppend dans kunstenaar op slag mee gevestigd, waar mee niet gezegd wil zijn dat hij nadien de gewekte verwachtingen zou hebben over troffen, al leverde hij wel enkele opmer kelijke benaderingen. „CAPRICHOS" bestaat uit vier korte, felle scènes met zowel dramatisch als for meel vrij hevige contrasten, waarbij tel kens pantomimische inspanning de rol van de dans overneemt. Zij staan op zichzelf, evenzovele protesten met karikaturale middelen tegen wrede - schaamteloosheid en monstrueuze verdwazing. Behalve de thematische verwantschap met de wran ge, lugubere humor van de oorspronkelij ke tekenaar, die bij wijze van spreken postuum als ontwerper van de aankleding fungeert, worden er fantasierijke verbin dingen gelegd door het laten optreden van de twee meisjes van lichte, doch afschu welijke zeden (hier: Sonja van Beers en Edith Hoff) uit de eerste episode als be middelende toeschouwsters met koor functie dus in de andere taferelen Fascinerend hoogtepunt is het derde deel geworden, waarin een onnozele held langdurig rondsolt met een levenloos vrou wenlichaam, waarmee hij ten slotte niets beters weet te doen dan het maar uit te dragen. In dit duet van geweldige fysieke inspanning leverden Jean Atkinson en Chris Torenbosch voortreffelijke bijdragen tot het succes van het toch voornamelijk curieuze geheel. De bij Ballet Theatre door de ballerina Alicia Alonso vervulde rol van de tot deelgenootschap in de wulps heid meegesleepte courtisane kreeg nu van Maria Sylvaine althans een persoon lijke profilering. De commentaar in het gedrukte programma suggereert meer diepzinnigheid dan men vermoedelijk in deze satires herkennen zal. MET DE WEL ERG droge uitvoering van Balanchine's meesterlijke bewegingscompo sitie „Concerto barocco" voelde onderge tekende zich weinig gelukkig. Het melo dieuze en het versierende kwamen te wei nig tot hun recht in de overigens terecht strenge opvatting. Het Nationale Ballet kan een betere combinatie van solisten dan het trio Sonja van Beers, Irene de Vos en Conrad van de Weetering op de been Vandaag wordt Hans Martin, een der meest gelezen Nederlandse romanschrij vers 75 jaar. Hij werd te Leiden geboren als zoon van dr. J. K. L. Martin, hoogle raar aan de Leidse Universiteit in de geo logie en mineralogie, bezocht in zijn ge boortestad de HBS, deed Staatsexamen en studeerde daarna korte tijd kunstgeschie denis. In 1908 werd hij correspondent in Italië voor het dagblad De Nieuwe Courant; van 19091914 vervulde hij dezelfde functie voor de N.R.C.; daarna ging hij als oor logscorrespondent voor het Algemeen Han delsblad naar Albanië. Zijn belangstelling voor de luchtvaart begon vroeg. In augus tus 1908 zag hij Wilbur Wright bij Parijs vliegen. Een jaar later vloog hij met hem in Rome. Na 1918 maakte hij vele vluchten In de Hildebrandzaal te Haarlem ver scheen de auteur-acteur-regisseur Rob Ge raerds woensdagavond met een eigen to neelbewerking van de Camera Obscura. Het werd dus een eenmansshow. Al eerder kon men Geraerds aan het werk zien: het was met zijn uitbeelding van „A Christ mas Carol", waarin hij als het ware het tegenwicht schept van de verbeeldingen van Beets, wanneer men die twee tegen elkaar gaat afwegen. Als ik moet kiezen geef mij dan maar Dickens. Geef mij dan maar Geraerds met zijn karakteriseringen van Scrooge en Marley, die op een heel wat hogër plan staan dan wat hij uit de Camera weet te halen. Hij spreidt heel zijn virtuositeit ten toon, maar komt toch niet verder dan een aantal aardige typeringen die technisch raak zijn getroffen, doch niet tot veel bewogenheid verleiden. Dan vraagt de kijker zich af waarom het allemaal nodig is en of de Camera niet op de eerste plaats is geschreven om gelezen te wor den. De verbeeldingswereld van Dickens geeft iedere acteur ruimte genoeg om een aantal creaties op te bouwen, waarin de sfeer zelf meespeelt. Bij de Hildebrand- bewerking speelt men die sfeer min of meer weg. De personagieën zijn te be perkt. Hun onderlinge verschillen zijn te weinig wezenlijk om veel dramatisch effect te sorteren in de verschijningsvorm van het eenmans-toneel. Er is een omschrij- ng nodige, die Beets wel, Geraerds niet gaf. Een slechts ten dele gevulde zaal volgde Geraerds bemoeiingen geïnteresseerd en beloonde hem na elk tafereel met hartelijk applaus. Het zij verre van mij hem dat loon te betwisten. Het gold zijn talent; iets anders is de uitkomst. Hans Martin met Fokker en met een Vickers bommen werper van Londen naar de Elta in Am sterdam. Tijdens de Eerste Wereldoorlog was hij voorts werkzaam in verschillende journalistieke betrekkingen, onder andere als chef van de redactie buitenland van Het Vaderland te Den Haag. Van 1921 1934 was hij algemeen-secretaris van de K.L.M.; van 19341938 hoofd van de dienst Amsterdam-Batavia der K.L.M., vervol gens onderdirecteur en directeur. Zijn literaire werkzaamheid is te onder scheiden in twee tijdperken. In de eerste schreef hij gedichten, toneelstukken en ro mans. Van de romans is vooral Malle Ge vallen (1913) bekend geworden. Zijn toneel stuk De Vrijbuiter is door het gezelschap van Herman Heyermans meer dan twee honderd maal onafgebroken opgevoerd en heeft daarna nog ver boven de 100 voorstel lingen beleefd. Daarop volgden jaren van stilte. Het werk in de luchtvaart nam hem geheel in beslag. Pas in 1937 verscheen er weer een roman van hem, Vrijgevochten, in 1938 gevolgd door Getijden. In de Tweede Wereldoorlog fcög hij van publikatie af en gedurende de eerste jaren daarna kwam er niet veel van schrijven: de K.L.M. moest weer op poten worden gezet en het terrein van arbeid worden verruimd. In 1950 verscheen De grote dwaasheid en sindsdien ging er geen jaar voorbij of er kwam een nieuw boek. We noemen daarvan Branding, Het verlangen, Late zomer, De werf, Schering en inslag en het laatste Het kortste eind, dat in mei van dit jaar uitkwam bij Leopold in Den Haag. Vooral in de Scandinavische landen is veel werk van hem vertaald. Chris Torenbosch en Jean Atkinson in „Caprichos". brengen. Ook in de enigszins ingekorte versie blijft „Mirages" van Serge Lifar een pretentieuze aangelegenheid, waar dansers en toeschouwers samen zich moei zaam doorheen moeten slepen. Marianna Hilarides en Peter Appel als de man en zijn schaduw zijn met in ieder geval aan zienlijke zuiverheid in de voetsporen van Joan Cadzow en Job Sanders getreden. Met veel waardering mag vooral ook het aandeel van Maria Koppers worden ge noemd. PARADESTUK van de avond is uiter aard „Etudes" van Harald Lander gewor den. Ronald Snijders en Sylvester Camp bell hebben kans gezien door briljante be trouwbaarheid de show te stelen, zoals dat in Angelsaksische landen heet. Wil Leonie Kramer werkelijk triomfen vieren, dan zal zij moeten werken aan effectiever' zeker heid. Het muzikale -deel van het optreden was aan het Kunstmaandorkest onder lei ding van Anton Kersjes toevertrouwd. Wal ter Ellegiers, Jack Holtman, Reinier Kley- meer en André Presser vervulden de solis tische partijen. De Haarlemse kunstenaar Jules Chapon heeft een belangrijke opdracht gekregen van de N.V. Koninklijke Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker. Voor het nieu we elektronische testcentrum van Fokker zal hij een glasraam van 2,80 bij 2,40 me ter vervaardigen, met aansluitend een decoratieve stalen wand van 9 meter leng te. Het kunstwerk zal een wand vormen van de zaal voor officiële ontvangsten en bijeenkomsten. De combinatie van glasraam en decora tieve stalen wand is uniek. Jules Chapon zal bij het uitvoeren van de opdracht ge bruik maken van enkele nieuwe technie ken waarop wij binnenkort nader terug zullen komen. Het kunstwerk zal nog in de loop van dit jaar worden voltooid Jos Vranken verlaat Venlo De dirigent van de Koninklijke Neder landse Zangvereniging „Venlona" te Ven lo, de heer Jos Vranken, die tevens diri gent is van Die Haghe Sangers te Den Haag en het mannenkoor Rottus te Rotter dam, heeft met ingang van het begin van het volgend jaar ontslag gevraagd als di rigent van het Venlose koor, om zich daar na geheel te kunnen wijden aan zijn werk in Den Haag en Rotterdam. Op 31 janu ari 1962 zal het Venlose koor een afscheids concert geven waarop onder leiding van de scheidende dirigent ondermeer zal worden uitgevoerd het speciaal voor deze gelegen heid door Henk Badings gecomponeerde „Te Deum Laudamus" voor groot man nenkoor en symphonieorkest. Het theaterstuk „De koningin van Mont- martre", dat het dilettantenoperettege- zelschap „Diogé" dinsdag- en woensdag avond in de stadsschouwburg heeft opge voerd, kan men moeilijk een voorbeeld van luchtige, charmante operettekunst noemen. Het is Veel meer een kluchtig spel, dat doorbroken wordt door een dramatische stuiversromansfeer, opgeroepen door het inschakelen van figuren uit de Parijse on derwereld, die revolvers trekken, berovin gen plegen en woedend vriendinnen op de grond smijten. Het stuk heeft in vroeger jaren nogal succes gehad mede dank zij de spectaculaire taferelen in apache-kroe gen. De film verdrong het va nde planken, omdat zij op dit gebied iets „beters" te bieden had. De regisseur van „Diogé" Kick Steenkist haalde het weer uit de ver getelheid, die het goed beschouwd toch wel verdiende. En na de twee voorstellin gen, die „Diogé" ervan gegeven heeft, moet het daar maar weer in terugvallen. Ik geloof overigens wel, dat de speelsters en spelers van „Diogé", alsmede de koor figuranten veel plezier hebben beleefd aan het instuderen van het stuk, dat beslist moeilijker is dan men zou verwachten. Niet zo zeer door de goedkope muziek, maar wel door de scènes, die een kundige „massa"-regie vergen. Bijzonder geslaagd was in dit opzicht de roezemoezige scène in de apachen-kroeg, waarvoor zowel het koor als de vertolkers der rollen een op vallende natuurlijkheid aan de dag legden. De talrijke toeschouwers hebben volop kunnen genieten van de dwaasheden en de vermakelijke taferelen, die hun werden ge boden. Herhaaldelijk daverde onbedaarlijk lachen door de schouwburg, vooral om het spel van Jaap Kaan als vader Luc. Suze Spoelder, die de hoofdrol was toevertrouwd, gaf van de figuur van Odette zeker een aanvaardbare typering. Ook haar zang be zat goede kwaliteiten. Een heel goede ver tolking, volkomen in apache-stijl, bracht Nico Boer als Jacques, een rol, waarin hij zich ook vokaal kon onderscheiden. Tevre den kan men ook zijn over de aristocrati sche uitbeelding van de rol van baron Ana- tol, die Jan Vander in handen had. In Leni Vander als de barones had hij een goede medespeelster. Henk Tol was sympathiek als baron Marcel en verder waren er nog enkele kleinere rollen, die met begrip wer den gespeeld. De begeleiding werd ver zorgd door het Haarlems Operette-orkest en Henk Steenkist was als gewoonlijk de handige leider van de opvoering. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft in een schrijven aan het gemeentebestuur van Rotterdam be vestigd dat de rijksgoedkeuring voor de bouw van het Concertgebouw in Rotterdam zal worden verleend in juli 1962. Het nieuwe concertgebouw komt op de plaats van het huidige parkeerterrein tus sen het Centraal Station en de Schouw burg van de Maasstad, tegenover de in gang van de Korte Lijnbaan. Advertentie Woensdagavond heeft mejuffrouw Cis Kampmeijer, met aan de vleugel mejuf frouw Mia Kampmeijer en als getrouwe hulp in de kleedkamer haar tweede zuster mejuffrouw Jos Kampmeijer, met „De Nachtegalen" de zevenentwintigste uitvoe ring ten bate van de tbc-bestrijding gege ven in de stampvolle tuinzaal van het Haarlemse Concertgebouw. Opgevoerd werd het door Cis Kampmeijer zelf ge schreven spel „Als Joris beetgenomen wordt", een zang- en dansspel in drie be drijven met een ouverture, waarin zich ook een aantal leerlingen vier- en zeshan- dig op de vleugel deed horen; een tam boerijn werd in deze ouverture als solo instrument gebruikt. De jongens en meisjes, leerlingen van mejuffrouw Cis Kampmeijer, variëren in leeftijd van vijf tot vijftien jaar en het bijzondere is, zo vertelde zij ons, dat de kinderen er alles voor over hebben, huise lijke pretjes en verjaarsfeestjes ervoor la ten schieten, om op de repetities te komen, teneinde in de sanatoria, zowel in de om geving van Haarlem als ver daarbuiten, voor zieke kameraadjes te kunnen optre den. In „Brederodeduin" in Bloemendaal is mejuffrouw Kampmeijer al zevenentwintig keer met haar koor opgetreden. Ook de kostuums worden door de dames gemaakt en daarbij verlenen een aantal ere-leden die vroeger deel hebben uitgemaakt van het koor, haar medewerking. Joris, een boerenknecht is de hoofdper soon van dit zangspel, die via het bos naar de markt moet gaan om voor zijn baas, boer Krelis, een koe te kopen. In een bonte zakdoek heeft hij het geld geknoopt. In het bos raakt dit geld zoek en hoe dit alles nu goed terecht komt, vormt de inhoud van dit zangspel. Natuurlijk komen er ook ka bouters, elfjes, een elfenfee. een kabouter koning, bosbloemen, sterren en al die ge heimzinnige wezentjes die het bos bevol ken aan te pas. Hetty Ravensteijn en Paul Swart spra ken een welkomstwoord tot alle ouders, grootouders en broertjes en zusjes in de zaal en Paul Swart ontpopte zich tevens als een vrijmoedige omroeper, compleet met bel, die de diverse nummers aankondigde. Over de gehele linie, ook door de aller kleinsten, werd er met grote ernst gezon gen en duidelijk bleken daarbij de peda gogische gaven van mejuffrouw Kamp mei j er. De heer Scheen van de Haarlemse tbc bestrijding, bood aan de dames Cis en Mia Kampmeijer bloemen aan en ook van de ouders mocht mejuffrouw Cis Kamp meijer tal van geschenken in ontvangst ne> men. Van het slotlied van dit aardige zangspel zong de zaal het refrein uit volle borst mede en zo kwam het einde van een ge slaagd optreden van het kinderkoor „De Nachtegalen" dat zich steeds weer inzet voor een mooi doel. Doclïtr jtt 59 - Ha ariër Iel G251 De schrijver Cor Bruijn was de hoofd persoon uit de V ARA-radio-uitzen- ding „Dit is uw leven" van woensdag 8 november onder regie van Joop Koopman. Bert Garthoff bezorgde de 7 8-jarige auteur, o.m. bekend door zijn jongensboek „Sil de Strandjutter", menige verrassing. Hij had o.m. kans gezien alle zes de dochters van de heer Bruijn naar de studio te laten komen. De foto toont de heer Bruijn met zijn dochters, v.l.n.r. Mar greet; Johanna, die was overgekomen uit Australië; Aafje, L iesbeth, die uit Engeland was gekomen; Tine en Els. Geheel rechts Bert Garthoff. Belgisch circus ter ziele. Aan de lange rij van circussen, die in de na-oorlogse jaren de strijid voor het bestaan hebben moeten opgeven, is er in België weer een toegevoegd. Twee jaar geleden had in Gent de feestelijke opening plaats van een ultra-modern circus, waarvan het materiaal uit duralaluminium bestond. Maandag werd de gehele inrichting open baar verkocht. De eigenaar, de heer De Muynk uit Gent, thans 62 jaar, is sinds zijn zestiende jaar in het „circusvak" ge weest. Hij was niet bij de verkoop van zijn levenswerk aanwezig. Het aantal cir cussen, dat voor de oorlog in België zeven tien bedroeg, is thans gedaald tot vier. Groep „Europa" exposeert. In de ten toonstellingsruimte van de Dordtse Kunst stichting „Punt 31" in Dordrecht wordt tot 24 november een expositie gehouden van werken van tien Nederlandse en Duitse schilders. Deze tentoonstelling, die ook in andere plaatsen in ons land zal komen, dient ter introductie van een nieuwe groe pering, die zich „Europa" noemt. De ten toonstelling omvat werken van Cor de No bel, Wim de Haan, Peter van Royen, Ta- joka, Markus Praehensky, Teo Benne. Lo- thar Quinte, Herbert Zangs, Walter Menne, Arnulf Rainer en Wim Heesen. Expositie in Luxemburg. In Luxemburg is zaterdag een tentoonstelling geopend, die gewijd is aan de hedendaagse Neder lands architectuur en stedebouwkunde. Geen nieuwe Gysbreght. Door een vol slagen gebrek aan repetitieruimte op het toneel van de Stadsschouwburg te Am sterdam gedurende de maand december a.s. heeft de directie van de Nederlandse Comedie ervan moeten afzien de door Johan de Meester in uitzicht gestelde nieuwe montering van Gijsbreght van Aemstel dit jaar doorgang te laten vinden. In overleg met de heer De Meester is be sloten dat dit jaar onder leiding van Han Bentz van den Berg die ook de titelrol speelt gebruik zal worden gemaakt van de bestaande, door Wim Vesseur ontwor pen décors en kostuums, die ook in het vorige seizoen gebruikt werden. Jazz at the Philharmonic. Zondag avond 19 november zal Norman Granz' „Jazz at the Philharmonic" in Nederland optreden met concerten in de Kurzaal te Scheveningen en in het Concertgebouw te Amsterdam. Medewerking verlenen de groepen van Dizzy Gillespie en John Col- trane. Laatstgenoemde komt met Eric Dolphy, Elvin Jones, Reggie Workman en McCoy Tyner. De groep van Dizzy Gille spie omvat Bob Cunningham, Mel Lewis. Leo Wright en Lalo Schifrin. Oudheidkundige vondsten. In Noord-Iran zijn archeologische vondsten van onschat bare waarde gedaan, waaronder een gou den ketel en een schaal uit 3.750 tot 5.000 jaar voor Christus; de voorwerpen zijn gevonden in de Tappeh Nesfi heuvels in het dorp Rahmatabad, dichtbij de Kas pische Zee. Men vond er een gegraveerde gouden ketel en schaal, een grote stier van metaal, enkele armbanden en hals snoeren en een groot aantal munten. Saenredam-expositie. De Saenredam- expositie in het Centraal Museum te Utrecht is verlengd tot en met 3 december. Postzegelontwerpen. In het gemeente museum te Arnhem zal van 11 november tot 14 januari de tentoonstelling „Neder landse Postzegel-ontwerpers" worden ge houden. De Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, mr H. W. Bloe- mers, zal de tentoonstelling zaterdag 11 november om vier uur openen. De heer Christian de Moor, esthetisch adviseur der P.T.T., zal een inleiding houden. Nederlandse week in Wiirzburg. In Würzburg wordt tot 14 november een Week van Nederlandse Cultuur gehouden. Op het programma staan kamerconcerten waarbij werken van Nederlandse compo nisten worden uitgevoerd, voorlezingen van gedichten, filmvoorstellingen en voor drachten over verschillende culturele on derwerpen. Er zijn drie tentoonstellingen ingericht, „Wie was Rembrandt en wie Van Gogh", „Nederland, Land en Volk" en „Nederlandse Tekeningen en Prenten". A A rtKOHDIGIHGEH lh BESCHOUW!liGEti Het bestuur van de stichting Katholieke Radio Omroep heeft besloten lopende de herziening van de huidige statuten,waar van de laatste wijzigingen dateren uit 1952 het aantal bestuursleden van de K.R.O. uit te breiden, tenëinde het bestuur zoveel mogelijk representatief te doen zijn voor het r.-k. Nederlandse volksdeel. Gebruik makende van zijn statutaire be voegdheid heeft het bestuur aan de volgen de organisaties verzocht een representant te willen aanwijzen: Nederlandse Katholie ke Schoolraad, Katholieke Jeugdraad voor Nederland, Katholieke Standsorganisatie voor de Werknemende middenstand in Ne derland, de Katholieke Arbeiders Vrouwen beweging in Nederland, de Katholieke Ne derlandse Boerinnenbond en het Landelijk Katholiek Vrouwengilde. Krachtens de statuten hebben thans de volgende R.K. organisaties het recht een lid van het bestuur van de K.R.O. te be noemen: de R. K. Bond van Boeren en Tuinders, Nederlandse Katholieke Midden standsbond, Katholieke Arbeiders Bewe ging, Sint Adelbertvereniging, Nederlandse Sint Gregoriusvereniging, R.K. Universi teit, Unie Nederlandse Katholieke Vrou wenbeweging, Nederlandse Katholieke Journalistenkring, Sint Willibrordvereni ging, Katholieke Volks Partij en de Alge mene Katholieke Werkgeversvereniging. Voorts maken deel uit van het K.R.O.- bestuur vertegenwoordigers van de door het K.R.O.-bestuur voor elk bisdom inge stelde diocesane contactcommissie. Na mens het Nederlands episcopaat heeft een bisschoppelijk commissaris zitting in het K.R.O.-bestuur. Advertentie HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Inzicht en uitzicht, lezing. 10.05 Morgenwij ding. VARA 10.20 Voor de huisvrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Dubbelkwartet. 11.35 Orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muziek. 12.20 Regeringsuitz. Uitz. voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13 15 Meded. en gram. 13.25 Beurs- ber. 13.30 Tiroler muziek. 14.00 Instr. trio. 14.35 Boekbespr. 14.55 Beiaardconcert. 15.05 Gevar. progr. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Nieuws uit Vlaanderen. 18.20 Gram. 18.50 De puntjes op de i, praatje. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Het platteland nu, lezing. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 's Lands wijs 's lands eer, lezing. 20.20 Toneel beschouwing. 20.30 Gram. 20.50 De wereld verga dert lezing. VARA: 21.00 Metropole-orkest. 21.35 Signalementen van het ik, klankbeeld. (II). 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Wat maken wij van ons huwelijk?, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nieuws in Esperanto. 23.10 Ver gelijkenderwijs, muzik. gesprek. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, lezing. 12.00 Middagklok noodklok. 12.04 Gram. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 12.58 Gebed uit Siberië. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.20 Dansork. en sol. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Klass. muz. 14.25 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Kamermuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Mannen koor. 18.20 Brabants halfuur. 18.50 Regeringsuitz.: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Het kinderboek, praatje. 19.30 Polife. lezing. 19.40 Gram. 20.30 Voor de jeugd. 20.50 Lichte muz. 21.30 Licht progr. 22.20 22.30 Nieuws. 22.40 Kind en onderlinge verhouding van de ouders, lezing. 22.40 Radio-filharm.ork. 23.10 Metropole-orkest en zang. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Beurs ber. 16.06 Ork.concert. 17.00 Nieuws. 17.15 Vocaal kwartet. 17.45 Duitse les. 18.00 Balletmuz. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Operamuz. (In de pauze: De zeven kunsten). 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuz. 22.55 —23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Televizier. NTS: 20.30 Docum. progr. over de nieuwe struc tuur voor ons platteland. AVRO: 21.00 22.20 Krik Krak, TV-spel. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Joum. en weeroverz, NCRV: 20.15 Licht muzik. progr. 20.35 Film. 21.00 Act. 21.45 De Poolster, balletprogr. 22.10 Dagsluiting. Het derde concert van de dinsdagserie van het Noordhollands Philharmonisch Orkest zal plaats hebben op 14 novem ber. Het concert, dat onder leiding staat van Marinus Adam, wordt geopend met de Nocturne voor vier orkesten van Mo zart; dan volgt d'e Pastorale d'été van Honegger. De pianiste Monique Haas is soliste in het derde pianoconcert van Bar tók. Het concert wordt besloten met Shé- hérazade van R. Korsakoff. Monique Haas studeerde aan het con servatorium te Parijs bij Lazare Lévy en behaalde aldaar een eerste prijs voor piano. Spoedig daarna verzekerde zij zich een plaats onder de grootste solisten en haar optreden in de grote muziekcentra van Europa en Aemrika is steeds een be langrijke gebuertenis. Een groot aantal opnamen op de grammofoonplaat werd van haar spel gemaakt, en in 1954 ver wierf zij de Grand Prix du Disque. FILM EN FILMWERELD Op het internationale festival van didac tische en wetenschappelijke films te Pa dua is een zilveren medaille toegekend aan de film „Austic Syndrome", ver vaardigd door de heer R. Groot en dr. L. N. J. Kamp. De heer R. Groot is verbonden aan de stichting Film en We tenschap te Utrecht. Dr. L. N. J. Kamp is lector in de kinderpsychiatrie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. In de film worden een groep verschijn selen belicht, die voorkomen bij een ern stige psychische stoornis, die in Neder land veelal aangeduid wordt met de term „Infantiel autisme".

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13