EEG belangrijke stimulans voor Europese economie - DE BEURS - Echte onderhandelingen met Engeland zijn begonnen Statutenwijziging bij Sedep ging niet door Baekers' Textiel gaat samenwerken met Elias Reesink kampte met hogere kosten Introductie Gevaert in Amsterdam Nieuwe guldenslening ten laste van Australië SCHEEPVAARTBERICHTEN Statutenwijziging Unilever n.v. Emissie Amstel Brouwerij 2.827.000, 300 1:4 DONDERDAG 9 NOVEMBER 1961 17 GATT-RAPPORT: Behoorlijk halfjaar voor Hoogenstraaten Indonesische betalingen aan Nederland Vettewinkel 8 (onv.) over vergroot kapitaal Lagere resultaten bij Moulijn Co Grenspendel is economisch niet belangrijk Hogere bedrijfswinst bij Carré Gerzon kan stijgende kosten niet opvangen De opvallende vooruitgang van de Europese gemeenschappelijke markt, zo wel in de continentale handel als in industriële groei, heeft in aanzienlijke mate bijgedragen tot de algemene krachtige ontwikkeling van de West- europese economie gedurende 1960, zo blijkt uit het jaarverslag van het G.A.T.T. (de Algemene Overeenkomst inzake Handel en Tarieven) dat gisteren is ge publiceerd. De handel binnen West-Europa is van 24 miljard dollar in 1959 tot 2Tmiljard dollar in 1960 toegenomen; de grootste absolute toeneming, die ooit is ge registreerd en waarvan bijna de helft betrekking heeft op de handel tussen de landen van de gemeenschappelijke markt. „Het opvallendste verschijnsel in de ont wikkeling van de handel in West-Europa in 1960 was een toeneming met ruim één miljard dollar van de handel in fabrika ten tussen de zes", aldus het jaarverslag. „Dit vormt een overtuigend argument voor de opvatting, dat de gemeenschappelijke markt een grotere toeneming van de han del zou bewerkstelligen en een betere be nutting van de beschikbare hulpbronnen zou bevorderen, ofschoon in feite de voor keursbehandeling, die de landen van de zes elkaar verlenen, in 1960 tamelijk be scheiden is geweest". „Men dient echter niet te vergeten", zo voegt het. verslag eraan toe, „dat gedu rende de afgelopen tien jaar, lang voor de gemeenschappelijke markt tot stand kwam er voor de handel tussen deze zes landen een duidelijke tendentie bestond sneller te groeien dan de handel binnen geheel Euro pa". Over de industriële expansie in' West- Europa in 1960 meldt het jaarverslag, dat de produktie met negen percent is toege nomen vergeleken met een toeneming van zeven percent in 1959, waarbij de produk- tiestijging in de landen van de gemeen schappelijke markt tweemaal zo groot was als in de landen van de EVA (Europese Vrijhandels Associatie). Italië registreerde de grootste produktie- Voor de door het bestuur van de n.v. Cultuur- en Handelmaatschappij „Sedep" in de buitengewone algemene vergadering aan aandeelhouders ter goedkeuring voor gelegde statutenwijziging, bestond een zeer grote belangstelling. Deze wijziging vas bedoeld, om door middel van het afschrij ven van de helft van het geplaatste aan delenkapitaal (door de aandelen te bren gen van 750 op f 375) het „gat" in de balans, in verband met de Indonesische bezittingen, geheel weg te werken. - »j. '\"VV Hierdoor zou, wanneer er volgens het bestuur op die manier schoon schip werd gemaakt, een nieuwe ontplooiing van de maatschappij ontstaan. Het aandeel zou op de beurs weer een zekere „standing" ver krijgen. De mogelijkheid voor het uitkeren van „een dividendje" zou dan te realiseren zijn. Van aandeelhouders zijde werden vele beschouwingen ten aanzien van genoemd voorstel gegeven. Een aandeelhouder vond de reorganisatie te vroeg, een ander wilde liever eerst de ontwikkeling in Indonesië afwachten. Een derde maakte bezwaren ;n verband met de zijns inziens onbehoorlijke belastingvoorschriften. Het bestuur wilde zich over de suggesties gaarne beraden en zal, volgens de voorzitter, in de aanstaan de jaarvergadering wel méér weten. Het bestuursvoorstel werd daarop in stemming gebracht en met gróte meerderheid ver worpen. In het eerste halfjaar van het op 1 mei beginnende boekjaar is de zomer- campagne van Hoogenstraaten Conserven n.v. te Alkmaar, zo deelt de directie me de, ondanks het slechte weer toch nog naar genoegen verlopen. De produktie was groter dan het vorige jaar. De verkoop cijfers in het eerste halfjaar lieten een kleine stijging zien ten opzichte van de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Daarbij steeg de export sneller dan de verkopen in het binnenland. De ver koopprijzen waren redelijk. De Vereeniging voor den Effectenhandel deelt mede van directie en commissarissen van Baekers' Textielfabrieken n.v. het vol gende bericht te hebben ontvangen: „Reeds gedurende geruime tijd zijn tussen Bae kers' Textielfabrieken n.v., J. Elias Tex tielfabrieken n.v. en De Haes Textielindus trie n.v., alle gevestigd te Eindhoven, be sprekingen gevoerd met het doel tot ver gaande samenwerking te komen. Deze be sprekingen bevinden zich thans in een be slissend stadium, zodat binnenkort een voorstel tot aandelenruil ma® worden ver wacht. De exploitatie van alle, aan de drie n.v.'s toebehorende fabrieken, zal onge stoord worden voortgezet". In verband met dit bericht zal heden geen notering plaats vinden in aandelen Baekers' Textielfabrie ken n.v., zo voegt de Vereeniging hier aan toé. In verband met een vandaag in een ochtendblad gepubliceerd bericht over „een belangrijke vordering", die de Gra fische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem „kort geleden" van Indone sische zijde betaald zou hebben gekregen, vernemen wij dat het hier een betaling van een restant-vordering betreft die reeds in juni van dit jaar heeft plaatsgehad. Er is dus weinig aanleiding om deze be taling in verband te brengen met de en kele dagen geled envoltooide afwikkeling van de schulden van de Garoeda aan de K.L.M. en daaruit te concluderen dat hier bij politieke motieven in het spel zouden kunnen zijn. stijging (vijftien percent) gevolgd door Ne derland (veertien percent) en West-Duits- land (elf percent). Van de zeven EVA- landen toonde Oostenrijk de grootste pro- duktiestijging met elf percent, terwijl in Engeland de produktie met zes percent toenam ten opzichte van 1959. De handel binnen de EVA is in 1960 met 460 miljoen dollar ofwel vijftien per cent toegenomen; een bescheidener stij ging dan die in de EEG. Bij H. J. Reesink en Co. n.v. in Zutphen, (groothandel in onder andere metalen, ge reedschappen, machines, huishoudelijke arti kelen) heeft de omzetstijging zich ook in het per 30 april afgesloten boekjaar 1960/61 voort gezet, z(j het in beperktere mate. In 1959/60 overtroffen de omzetten, zoals gemeld die van het recordjaar 1956/57. Ook dit jaar beïnvloed den de voortdurend stijgende kosten, zoals de directie reeds tussentijds mededeelde, de resultaten. Een verscherpte concurrentie was duidelijk merkbaar. De directie van de n.v. Vernis- en Verf- fariek v/h H. Vettewinkel en Zonen te Am sterdam deelt mede dat de omzet in het per 30 september 1961 afgesloten boekjaar hoger geyveest is dan die in het vorige boekjaar. Alhoewel de definitieve cijfers nog niet bekend zijn kan medegedeeld worden dat ondanks de kostenstijging de winst een verbetering te zien zal geven ten opzichte van het voorafgaande boekjaar. Er zal een onveranderd dividend van acht percent uitgekeerd kunnen worden, in welk dividend de in I960 uitgegeven nomi naal 1,5 miljoen aandelen thans ten volle delen. (Over 1959/60 keerde Vettewinkel acht percent uit over de 1,5 miljoen oude aandelen en vier percent over de 1,5 mil joen nieuw uitgegeven aandelen). De Koninklijke Lak-, Vernis- en Verf- fabriek Moulyr en Co n.v. Rotterdam moet voor het jaar 1961 met lagere resultaten dan vorig jaar verkregen waren, rekening houden. In het verslag over het boekjaar 1960 meldde men, dat de omzet in de eer ste maanden van 1961 was achtergebleven bij de overeenkomstige maanden van 1960. Dit verschijnsel heeft zich sindsdien voort gezet. Bovendien laten de kosten een stij gende lijn zien. In de Memorie van Antwoord beant woordt de minister van Economische Za ken een vraag over de invloeden van de grensarbeid op de Nederlandse economie. De minister schrijft, dat in de grensge bieden het pendelverschijnsel van tradi tionele aard is. De indruk bestaat, dat thans 5 a 10.000 Nederlandse mannen, naar Duitsland pendelen, waarvan het overgroté deel uit Limburg afkomstig is. De indruk bestaat dat Nederland bijna evenveel grensarbeiders aan België ont trekt als het aan Duitsland verliest. Per saldo is het verlies vermoedelijk niet gro ter dan enige duizenden werkkrachten, hetgeen ten opzichte van de Nederlandse werkende beroepsbevolking van ruim vier miljoen personen van te verwaarlozen be tekenis is. Na afschrijvingen en reserveringen werd het boekjaar 1960-61 van n.v. Exploitatie Maatschappij Carré, Amsterdam, afgeslo ten met een winst van 80.000. Dit is ruim het dubbele van het voorafgaande boekjaar, toen een winst geboekt werd van 34.000. Voorgesteld wordt het divi dend te verhogen van 8V2 tot 16 percent. Het saldo bedrijfsrekening nam toe van f 78.000 tot 140.000. Tot het goede fi nanciële resultaat hebben in het bijzonder bijgedragen de series voorstellingen van de Snip en Snap Revue en van de Mu sical Comedy My Fair Lady. Het grote succes van deze „comedy" heeft de di rectie doen besluiten tot een reprise in het winterseizoen 1961-62. De balans laat een stijging zien voor de post boekwaarde gebouwen en inven taris van 362.000 tot f 457.000, in ver band met de aankoop van een belendend pand. BRUSSEL Begin december zal door de Nederlandsche Handelmaatschappij ter beurze van Amsterdam een aantal aande len van de Belgische n.v. Gevaert Photo- produkten worden geïntroduceerd. Uiter aard zal de officiële notering worden aan gevraagd. De meest recente koers te Brus sel is 3.415 francs (dus circ» 248. De hoogste koers van het afgelopen jaar was daar 3.755 francs, de laagste 1.580 francs. Gelijktijdig met Amsterdam zullen ook aandelen te Düsseldorp, Frankfurt en Parijs worden geïntroduceerd. Op de buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders op 18 augustus jl. werd over de kapitaalsverhoging een toelichting gegeven. In die toelichting kon men lezen dat de 150.000 nieuwe aandelen voor 600 francs per aandeel zijn overge nomen door een consortium van de Kre dietbank te Brussel en de Luikse bankiers firma O. de Schaetzen en Co. Zij namen de verplichting op zich deze aandelen tegen de geldende marktprijs aan plaatselijke bankiers te verkopen en het provenue aan de n.v. Gevaert over te maken, die na aftrek van de onkosten het saldo zou boe ken als niet beschikbare agioreserve. Deze handelwijze bood het voordeel, dat het financieringsprobleem een gedeeltelij ke oplossing kon krijgen, zonder dat daar voor een speciale inspanning van de hui dige aandeelhouders werd gevraagd. De intrinsieke waarde van het aandeel werd ongewijzigd behouden. De vennootschap vervaardigt sedert jaren een volledig assortiment van lichtge voelige produkten, bestemd voor de we tenschappelijke en vakfotografie, zowel als voor de amateurfotografie. Een steeds ver dergaande produktieverbreding is in de loop van de jaren doorgevoerd om gelijke tred te houden met de eisen, gesteld door de nieuwe en belangrijke domeinen, waar in de fotografie doordrong. De Gevaert Photo-produkten n.v. bezit fabriekscomplexen te Mortsel bij Antwer pen, te Heultje en te Deurne. Het Belgi sche complex omvat in totaal 583.000 vier kante meter, waarvan 123.000 vierkante meter bebouwd. Bovendien zijn er twee fabrieken gevestigd in het buitenland, na melijk te Pont a Marcq in Frankrijk en te Barcelona in Spanje. Het personeel cm- vat 11.000 personen, waarvan 9.600 m.feel- gië. NIEUWE DIRECTEUR VAN NEPEA Tot directeur van de in de hele wereld unieke Nepea, de coöperatieve export orga nisatie van de Vereniging van Cliché fabrikanten, is benoemd de heer H. van Krimpen te Amsterdam. Hij volgt de onlangs overleden heer Jacket op die deze exportorganisatie sinds de oprichting in 1947 heeft geleid. Heden werd (door een syndicaat van banken onder leiding van de Amsterdam- sche Bank en R. Mees en Zoonen) een nieuwe buitenlandse guldenslening aange kondigd. Deze betreft de uitgifte ten laste van de Commonwealth of Australia van 40 miljoen 5 percent twintig jarige obli gaties a pari. Inschrijving op vrijdag 17 november. Storting op maandag 18 decem ber. Officiële beursnotering zal worden aangevraagd. De lening heeft een looptijd van ten hoogste twintig jaar. De aflossing ge schiedt a pari in 15 nagenoeg gelijke jaarlijkse termijnen, voor het eerst ver vallende op 15 december 1967. Vervroeg de gehele of gedeeltelijke aflossing is toe gestaan voor de eerste maal op 15 de cember 1971. In de jaren 1971 t/m 1975 te gen IOIV2 percent, daarna tegen 101 per cent. De uitgifte geschiedt in stukken van nominaal 1000. Dit is de derde buiten landse guldenslening in de nieuwe reeks sinds de Nederlandsche Bank daartoe de mogelijkheid heeft opengesteld. BESCHEIDEN DIVIDENDVERHOGING BIJ „DOMUS" Aangezien sinds 1 april 1960 wettelijk geen nieuwe huurverhogingen werden toe gestaan, vertonen de huurinkomsten bij de n.v. Maatschappij tot Exploitatie van Onrorend Goed „Domus" in Rotterdam in 1961 slechts een geringe stijging ten op zichte van 1960, zo deelt de directie des gevraagd mede. Een deel van deze huur verhoging was nodig voor het bestrijden van hogere onderhoudsuitgaven. Een be scheiden dividendverhoging behoort tot de mogelijkheden. („Domus" boekte over 1960 een voordelig saldo van f 81.000 tegen 54.000 in 1959. Het dividend werd ver hoogd van 7 tot 9 percent). CULTUURWAARDEN VAST, INTERNATIONALS VERDEELD De beurs heeft gisteren een vaste stem ming te zien gegeven voor de leidende cultuuraandelen. Deze vaste stemming, gepaard gaande met een vrij levendige handel, zat er bij de opening niet in. Plot seling kwam er speculatieve belangstel ling voor aandelen HVA, die in een ruime open hoek tegen oplopende koersen wer den verhandeld. De prijs steeg van 124 tot 126'/2. Als een vonk sloeg deze vaste tendentie over naar certificaten Deli en aandelen Amsterdam Rubber. Delimij ging in anderg handen over van 144 tot 146,50 (143). Amsterdam Rubber liep op tot II2V2, na een opening op 109V2 (108K). De drukte in genoemde fondsen was niet van lange duur. Gedurende de verdere beursduur moest een gedeelte van de be haalde koerswinst worden prijsgegeven. Wat de internationals betreft moesten deze min of meer op eigen kompas varen. Het Damrak werd wederom gesteund door de vaste tendentie op de Westduitse beur zen. Unilever consolideerde de forse koerswinst en was op 913 goed prijshou dend. Kon. Olie een paar dubbeltjes ho ger op 117,10. AKU liep op van 387 tot 390 Hoogovens lag vast in de markt met een koersverbetering van ruim 10 p. op 803. Aandelen Philips stelden opnieuw teleur op 1060 12). Aandelen KLM werden hoger geadviseerd. In de scheep vaart-sector was de handel zeer rustig 1 tot 3). De staatsfondsen waren iets gemakkelijker. Op last van het beursbe- stuur werd geen notering opgemaakt in aandelen Baekers' Textiel, op de aan staande samenwerking met J. Elias Tex tielfabrieken en De Haes Textielindustrie te Eindhoven. Binnenkort mag een voor stel tot aandelenruil worden verwacht. BRUSSEL. Gisterochtend zijn te Brussel de onderhandelingen over Engelands toetreden tot de E.E.G. definitief begonnen. De eerste zitting jiecft plaats gehad in het spiksplinternieuwe gebouw dat voor het ministerie van Buitenlandse Zaken is neergezet aan de Quatre-Brasstraat, recht tegenover het Paleis van Justitie. Op de zevende verdieping is de grote vergaderzaal, waar de ministers van de zes landen met de Engelse delegatie en de Executieve Commissie zijn bijeengekomen. Ons land was daarbij vertegenwoordigd door staatssecretaris mr. Van Houten, de ministers De Pous en Marynen, onze permanente vertegenwoordiger by de E.E.G., mr. Lint horst Homan, baron Van Ittersum, de leider van de Nederlandse ambtelijke delegatie by de onderhandelingen, en een aantal ministeriële functionarissen. De eerste bijeenkomst heeft niet lang geduurd. Zoals gisteren reeds is be richt heeft Müller-Armack, de Duitse staatssecretaris van Economische Zaken, die Erhard verving, een welkomstwoord gesproken. Daarna heeft Rolf Lahr, de Duitse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, namens de zes het antwoord op de Parijse declaratie van Edward Heath, de leider van de Engelse delegatie voor gelezen en tenslotte heeft Walter Hall- stein, de voorzitter van de Executieve Commissie van de EEG gesproken. De inlichtingen over hetgeen hij heeft gezegd zijn schaars geweest. De pers schijnt trouwens toch bij deze Engelse onderhandelingen zoveel mogelijk in "on- wgtèndheid te zullen worden gelaten. Te- keriehd is. bijvoorbeeld dat zij éen kale ruimte in het onderhuis van het gebouw toegewezen heeft gekregen, terwijl de ver gaderingen op de zevende verdieping plaats vinden. De toegang tot die verdieping is de journalisten ontzegd. De „zes" hebben Engeland doen weten dat de onderhandelingen over een moge lijk toetreden tot de Kolen- en Staalge meenschap en tot Euratoom niet noodza kelijkerwijs behoeven te wachten totdat die over de EEG ten einde zijn. Dat is Abbekerk 3 v. Marseille n. Duinkerken. Abida 11 té Dakar verwacht. Acila 8 v. Kopenhagen n. Aalborg. Acmaea 9 te Bar.dar Mashur. Acteon 16 te Kaapstad verwacht. Alamak 9 v. Alicante n. New York. Alca pass. 8 Kiel n. Stettin. Alchiba 8 v. Khor El Mufatta n. IChor Ramshar. Alcor 8 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Algorab 8 480 m. n.o. St. Vine. n. Rio de Janeiro Alkmaar 8 95 m. n.o. Bahrein n. Fao. Almkerk te Melbourne verwacht v. Sydney. Alnitak 9 te Santos. Alpherat 8 v. Cristobal n. Baltimore. Aludra 8 200 m. z. Las Palmas n. Las Palmas. Ameland 8 v. Holtenau, 11 te Skellefteham verw Amstelmeer 7 v. Newcastle n. Kawasaki. Amstelmolen 8 100 m. n.n.o. Villano n. R'dam. Amstelveld 8 dwars Las Palmas n. Europa. Andijk 8 te Bremen. Angolakust 8 v. Pointe Noire n. Freetown. Archimedes 8 v. Talcahuano n. Valparaiso. Ares 8 te Huacho verwacht v. Callao. Arnedijk 8 te Mobile verwacht v. New Orleans. Artemis 9 te New York verwacht v. Baltimore Atys 11 te Dakar verwacht n. Lour. Marqués. Bali 8 v. Labuan n. Jesselton. Bantam 8 te Londen. Barendrecht 8 105 m. o. Port Sudan n. Gibraltar. Batjan 9 v. Aden n. Akaba. Bintang 9 te Khor El Mufatta. Blitar 8 750 m. z.o. Colombo n. Adelaide. Bussum 8 450 m. z.w. Bermuda's n. Mohammedia. Caltex Amsterdam 8 50 m. z. Kreta n. Gotheno. Caltex Delft 8 dwars Masira n. Suez. Caltex Eindhoven 8 te Rastanura. Caltex Gorinchem 9 te Kopenhagen v. Rotterdam. Caltex Leiden 8 v. Hongkong n. Yokohama. Caltex Utrecht 9 v. Bahrein n. Lourenco Marques, Carrillo 8 in Panamakanaal verw. n. Almirante. Castor 8 75 m. n.n.o. Oron n. Amsterdam. Ceres 8 te Hamburg verwacht. Charis 8 ie Rotterdam n. Antwerpen. Chiron 8 v. Rotterdam n. Kiel. Cinulia 7 te Bombay n. Calvutta. Cities Service Valley Forge 7 600 m. z.o. K. Race naar Port Saiü. Congokust 7 v. Freetown n. Abidjan. Cradle of Lib. 3 200 m. n.o. P'maribo n. Rio de Jan Crania pass. 8 Guadeloupe n. Landsend. Dalerdijk 8 240 m. n. Corvoe n. Antwerpen. Daphnis 7 v. Georgetown n. Mackenzie. Delft 8 220 m. w.z.w. Ouessant n. Rotterdam. Diemerdijk 9 te Cristobal verwacht v. Bermuda. Diogenes 8 v. Bridgetown n. Curagao. Doris 8 te Rotterdam n. Gent. Eenhoorn 8 v. Famagusta, 9 te Lattakia. Elisab. Broere 8 30 m. n.w. Algiers n. Felextowe. Esso Nederland 8 480 m. n. Puerto Rico n. Aruba. Esso Rotterdam 8 te Rotterdam. Forest Hill 8 180 m. o. Aden n. Livorno. Forest Lake pass. 8 Gibraltar n. Marseille. Forest Town 9 te Abadan. Fravizo 8 v. New Orleans n. Lagos. Friesland SSM 8 v. Immingham n. Rotterdam. Giessenkerk 8 177 m. z.w. K. Comorin n. Colombo Graveland 8 v. Rio Grande n. Itajai. Groote Beer 8 v. Colombo n. Fremantle. Guineekust 8 te Abidjan. Hathor 8 180 m o.z.o. Straat Messina n. Palermo. Hector 8 v. Lattakia n. Mersin. Hecuba 8 et Antwerpen. Hera 8 v. Rotterdam n. Bremen. Holendrecht 8 te IJmuiden. Holland 8 v. Penable n. Moma. Hollands Duin 8 te Rotterdam. Hoogkerk 8 te Rotterdam. Hydra 8 390 m. n.n.o. Bermuda n. Rouen. Isis 7 v. New Orleans n. La Guaira. Ittersum 8 te Mobile. Jacob Verolme 8 142 mijl w.n.w. Kingston naar Puerto La Cruz. Jagersfontein 8 v. Las Palmas n. Southampton. Jason 8 te Amsterdam n. West-Indië. Kaap Hoorn 8 480 m. z.w. Bermuda n. Yorktown. Kabylia 9 v. Rotterdam n. Lysekil. Kalydon 11 te Curagao verwacht. Kara 8 300 m. n.o. Rio Grande n. Buenos Aires. Karachi 8 v. Antwerpen n. Amsterdam. Karimata 8 380 m. n.o. Galapagos eil. n Tahiti. Katelysia 8 400 m. w.z.w. Ouessant n. Thameshav Keizerswaard 9 te Buenos Aires. Kenia 19 te Buenos Aires verwacht. Kermia 8 te Curagao n. Puerto Miranda. Khasiella 8 75 m. o. Gibraltar n. Eastham. Kopionella 8 te Rouen verwacht v. Pauillac. Koratia 8 te Manaus v. Curagao. Korendijk 8 te Rotterdam. Korenia 12 te Curagao verwacht. Korovina 11 te Singapore verwacht. Krebsia 8 100 m. w. Straat Ormoesz n. Larnaca. Kreeft 8 750 m. o.n.o. Trinidad n. Puerto Ordaz. Kreon 8 80 m. n.o. Azoren n. Amsterdam. Kryptos 11 te Curagao verwacht. Laarderkerk 9 te Rastanura. Laga 8 v. Zeebrugge n. Mont Falcone. Liberiakust 10 te Monrovia. Limburg 6 v. Philippijnen n. Valparaiso. Leersum 9 te Bremen. Leopoldskerk 8 te Bedibundur. Liberiakust 8 v. Takoradi n. Monrovia. Loppersum 8 340 m. n. Flores n. Le Havre. Maasdam 8 v. R'dam, 9 te South.ton n. N. York. Marathon 8 te Nickerie verwacht v. Georgetown. Mataram 8 te Holtenau v. Havana. Meliskerk 3 v. Las Palmas n. Kaapstad. Mentor 8 57 m. n.w. Algiers n. Hamburg. Merwelloyd 8 30 m. o. Alicante n. Genua. Minos 8 28 m. n. Gotland n. Turku. Mitra 8 340 m. w. Finisterre n. Curagao. Modjokerto 8 35 m. z.o. Wight n. Port Said. Moordrecht 8 50 m. n.o. Istanbul n. Genua. Muiderkerk 8 v. Rotterdam, 9 te Hamburg. Mijdrecht 8 185 m. o. Bahrein n. Kawasaki. Naess Commander 8 v. Mena Al Ahm. n. Fawley. Naess Lion 8 100 m. o.n.o, Port Sudan n. Napels. Naess Tiger 9 te Port Said. Neder-Eems 9 te Bilbao. Neder-Waal 8 600 m. o.z.o. Sokotra n. Aden. Nestor 8 v. Rotterdam n. Hamburg. Nias 8 v. Antwerpen n. Amsterdam. Nieuwe Tonge 8 575 m. z.w. Gibraltar n. Haifa. Noordwijk 8 50 m, n. Las Palmas n. Monrovia. Notos 8 15 m. z w. Beachyhead n. Rotterdam. Oldekerk 12 te Genua verwacht. Ondina 10 te Rotterdam verwacht. Oostkerk 8 v. Lorenco Marques, 9 te Beira. Oranje Nassau 9 te Kingston v. Aruba. Oranjestad 9 te Trinidad. Ouwerkerk 9 te Genua verwacht v. Le Havre. Pacaya 8 te San Juan v. Puerto Rico. Palamades 8 te Payta v. Guayaquil. Parkhaven 8 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Peperkust 8 110 m. v. Kp. St. Vine. n. Freetown. Pericles 8 115 m. z.w. Ouessant n. Le Havre. P. G. Thulin 8 340 m. n.o. P. Rico n. P. La Cruz. Philidora 8 45 m. w.n.w. Algiers n. Rotterdam. Philine 8 te Mena verwacht v. Suez. Philippia 8 te Rotterdam. Polydorus 8 te Aden. Prins Frederik Hendrik 8 445 m. o.n.o. Belle Isle naar Montreal Prins Maurits 8 100 m. w. Scillys n. Montreal. Prins Willem George Frederik 8 448 mijl w.n.w. Scillys n. Londen. Prins Willem II pass. 9 Vlissing enn. Bremerhav. Prins Willem V 8 te Toronto verw. v. Montreal. Prinses Irene 9 te Rotterdam. Purmerend 8 v. Gothenburg n. Rotterdam. Radja 8 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Raki 8 v. San Juan n. Kaapstad. Randfontein 9 te Lourenco Marques. Rempang 8 65 m. o.n.o. Bone n. Stettin. Reza Shah The Great 8 100 m. w. Algiers naar Le Havre. Roebiah 8 240 m. w. Ceylon n. Port Elisabeth. Rossum 8 te Cliicoutini. Rotterdam 8 te New York. Rijndam 8 v. Southampton n. Quebec. Rijnkerk 8 v. Dar Es Salaam n Zanzibar. Sarangan 8 73 m w. Djeddah n. Suez. Schielloyd 8 v. Barcelona n. Rotterdam. Sepia 8 te Banias n. Rotterdam (Europoort). Seven Seas 8 te Willemstad. Sinon 7 780 m. z.o. Bermuda's n. Londen. Slamat 8 v. Rotterdam n. Hamburg. Socrates 8 te Hamburg verwacht v. Bremen. Stad Alkmaar 9 te Genua verwacht. Stad Amsterdam 8 64 m. nno Pernambuco naar Buenos Aires Stad Breda 8 230 m. n.w. S. Juan n. Pt. of S^ain. Stad Haarlem pass. 8 Kp. St. Vincent n. Reggio. Stad Maassluis 8 v. Palermo n. Syracuse. Statue of Liberty 8 v. Marseille n. Port Said. Steenwijk 8 40 m. n. Kp. Breton n. Montreal. Stentor 9 te Rotterdam v. Bremen. Straat Bali 8 te Lour. Marques verw. v. Maurit. Straat Magelhaen 8 v. Durban n, Singapore. Sunetta 8 te Rotterdam n. Gothenburg. Tahama 8 v. Abadan n. Aden. Tamo pass. 8 Gibraltar. Tara 9 te Bremen. Tegelberg 8 v. Santos n. Montevideo. Tero 8 90 m. w. Kp. Palmas n. Apapa. Theron 8 te Oranjestad verwacht v. Néw York. Tjitarum 9 te Kaapstad. Tweelingen 8 te Rotterdam. Van der Hagen 8 400 m. o.n.o. Singapore n. Cebu Van Waerwijck 9 te Hongkong. Vasum 8 60 m. n. Oran n. Montreal. Viana 15 te Anacortes verwacht. Videna 9 te Port Said verwacht. Vivipara 9 in Suezkanaal verwacht n. Bahrein. Vlist 8 te New \ork verwacht v. Bremen. Voco 8 200 m. z. New York n. New York. W. Alton Jones 8 65 m. o.n.o. Algiers n. Pt. Said. Weltevreden 8 360 m. n. Malakka n. Singapore. Wonorato 7 v. Manilla n. Singapore. Wonosari 8 v. Genua n. Marseille. Wonosobo 9 te Djeddah. Zafra 11 in Suezkanaal verwacht n. Gibraltar. Zaria 8 te Laskhirra v. Lavera. Zonnekerk 8 400 m. o.n.o. St. Helena n. Kaapstad. Zuiderkerk 8 v. Beira n. Lourijco Marques. Zwijndrecht 8 725 m. z.z.o. Kp. Race n. W.-Italië. KLEINE VAART Abel Tasman 8 v. Tyne te Toppila. Alcetas 8 te Hamburg n. Kopenhagen. Amyntas 8 te Amsterdam n. Hamburg. Appingedam 8 te Royal Sovereign n Antwerpen. Areas 8 30 m. n.o. Kp. Palos n. Burriano. Ardeas 7 v. Calamata n. Oran. Atlas 7 te Barcelona n. Tarragona. Bab T pass. 8 ET-6 v. Zaandam n. Delfzijl. Beekbergen verm. 9 v. Kenitra n. Casablanca. Coccinelle 9 v. Rouen te Kenitra verwacht. Daje Böhmer 3 te Finisterre n. Antwerpen. Delfborg 8 70 m. n.w. Tersch.bank n. Colchester. Deo Gratias 8 v. Rouen te Londen verwacht. Driebergen 8 v. Rotterdam te Belfast. Erasmus 8 10 m. n.w. Bornholm n. Kopenhagen. Erasmussingel 9 v. Esbjerg te Londen verwacht. Eyo S 6 v. Vlissingen te Londen. Fiducia pass. 3 Goeree n. Rotterdam. Geestdijk 8 dwars Cromer n. Maassluis. Gouwestroom 8 10 m. o. Outergabbard n. Londen. Gramsbergen 11 v. Lond.derry te Teneriffe verw. Helvetia S 6 v. Antwerpen te Waterford. Huybergen 8 te Thyboron n. Gothenburg. June 6 v. Londen te Dundee. Kastanjesingel 8 v. Cardiff te Rouen verwacht. Konny M pass. 8 Terschellingerbank n. Helsinki LeuvehaVen pass. 8 ET-3 v. Gothenb. n. R'dam. Lindesingel verm. 8 v. Rotterdam n. Middell. Zee Looiersgracht pass. 8 ET-14 v. Hamina n. A'dam Manto 8 te Amsterdam n. Bilbao. Mare Liberum 8 60 m. n.w. Bergen (Nw.) n. Vaag Markab 8 130 m n.n.o. Las Palmas n Bordeaux Meidoornsingel 8 te Bordeaux verwacht. Merwehaven 9 v. Essa Ouira te Duinkerken verw Mynias 8 60 m. z. Lissabon n. Benghazi. Neeltje Broere 9 v. Antw. te Bergen (Nw.) verw Netta 7 v. La Pallice n. Antwerpen. Plato dwars Dungeness n. Rotterdam. Quo Vadis 7 dwars Ameland n. Rochefort. Rijsbergen verm 8 v. Bremen n. Venermeer. Scheldeborg 8 v. IJmuiden te Gothenburg. Schinkelstroom 8 v. Londen te Amsterdam verw. Spoorsingel 8 te Middlesboro verwacht.. Thaletas 8 40 m. z.o. Kp. De Gata n. Algiers. Ubbergen 8 15 m. n. IJmuiden n. Klaipeda, Waverstroom 8 5 m. w. Tongue n. Amsterdam. Westersingel 8 te Antwerpen. Zaandijk 8 te Sandettie n. Rotterdam. SLEEPVAART Clyde 8 te Vlaardingen verwacht n. Glasgow. Cycloop 8 150 m. o. Aden. Friesland 8 250 m. z.w. Las Palmas. Help 5 v. Colombo n. IJmuiden. Noordholland 9 nog te Tandjong Priok. Noordzee 8 te Rotterdam. Simson 8 te IJmuiden na vergeefse reis naar Duitse motorschip ,,Ruhr" (machineschade). Stentor en Neslor 9 te IJmuiden v. Oöstmahorn Tasman 7 v. Rotterdam n. Brake. Titan 8 te Lissabon. Zeeland 10 te Gothenburg verwacht. temeer begrijpelijk wanneer men er reke ning mee houdt dat deze laatste wel een een of twee jaar kunnen aanlopen. Ook hebben de „zes" gezegd dat zij met te vredenheid hebben kennisgenomen van het Engelse voornemen zich aan te sluiten bij de verklaring van Bonn van 18 juli van dit jaar, waarin zij besloten tot nauwere politieke samenwerking. Lahr heeft ook namens de „zes" me degedeeld dat de andere werkzaamheden van de EEG normaal zullen doorgaan. Geen van de bestaande plannen en pro gramma's zal worden vertraagd omdat de onderhandelingen met Engeland gaan de zijn. Men heeft Engeland ook duide lijk gemaakt dat, de prptocollen, welke thans bestaan tussen de EEG en bepaal de landen, niet te vergelijken zijn met de verhouding welke bestaat tussen Enge land en de landen van het Gemenebest. De EEG is van oordeel dat de overeen komsten over bepaalde produkten een na dere onderhandeling met andere landen, bijvoorbeeld de Verenigde Staten en de Zuid-Amerikaanse landen nodig zal ma ken. Aan een op 20 november te houden bui tengewone algemene vergadering van aan deelhouders van Unilever n.v. te Rotter dam zal worden voorgesteld tot wijziging van de statuten over te ga.an. Hierbij wordt voorgesteld dat het gewone kapitaal vrijwel uitsluitend zal bestaan uit aande len van 20 (met uitzondering van de ge wone aandelen, genummerd van 1 tot en met 2400, waarvoor het bedrag op 1000 elk gehandhaafd blijft, waaraan ingevolge de statuten bijzondere ongewijzigd ge bleven rechten verbonden zijn). Hierdoor wordt de uitgifte mogelijk van gewone aandeelbewijzen die geschikt zijn voor notering ter beurze van New York. Het gewone kapitaal wordt in Nederland, Frankrijk, Duitsland, Zwitserland en Lu xemburg ter beurze vrijwel uitsluitend ver handeld in de vorm van door het Neder- landsch Administratie- en Trustkantoor ie Amsterdam uitgegeven certificaten groot f 1000 en f 100 en in Engeland in certifica ten groot 12. Deze certificaten zullen in omloop blijven. In de preferente aandelen wordt geen wijziging voorgesteld. In de toelichting bij het voorstel wordt medegedeeld, dat materieel gezien de voor gestelde nieuwe statuten geen wijziging in de essentiële rechten van de aandeelhou ders zullen brengen en dat het voorstel dus in zoverre een zuiver formeel karakter draagt. Van de gelegenheid wordt gebruik gemaakt om enkele andere wenselijk ge achte wijzigingen van technische aard in de statuten voor te stellen. Indien het voorstel tot statutenwijziging wordt aangenomen, zullen de voor de eer tificaten geldende regelen in dier voege worden gewijzigd, dat certificaathouders in staat zullen worden gesteld met inacht neming van de in die regelen op te nemen voorwaarden zelf het stemrecht uit te oefe nen op de aandelen, die door de door hen gehouden certificaten worden vertegen woordigd zonder dat hun de tot dusver ge bruikelijke verwisselingskosten in reke ning worden gebracht. In een binnenkort te houden algemene vergadering van de Amstel Brouwerij n.v. te Amsterdam zal, zo deelt de' directie mede, aan aandeelhouders de goedkeuring worden gevraagd voor de uitgifte van no minaal 2.827.000 gewone aandelen tegen de koers van 300 percent, waardoor het gewone aandelenkapitaal wordt gebracht op nominaal f 14.135.000. De inschrijving is uitsluitend voor houders van aandelen op naam en houders van niet royeerbare certificaten in de verhouding van 1000 nieuw aandeel op 4.000 oude aandelen. De nieuwe aandelen zijn ten volle gerech tigd tot het dividend over het boekjaar 1962 en volgende boekjaren. Boeke Huidekoper van 229 Op 232; Figé van 216 op 216'/iSpaarnestad van 806 op 803; Van Waveren van 117 1. op 116 1. VERHANDELDE FONDSEN 7 november 8 nov. Totaal 474 475 Hoger 245 (51,7%) 262 (55,2%) Lager 128 (27,0%) 126 (26,5%) Gelijk 101 (21,3%) 87(18,3%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U 390 Kon. Ólie117,30 gb-118,20 f 118,20 Philips 1063—1066 1064 Unilever 914922 921 Hoogovens 792798 797 VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U 388—390 388 Kon. Ólie117,90-118,40 gl ƒ118,10 Philips 1059 gb—1066 1060 Unilever 915921% gl 915 Hoogovens 791798 gl 791 Vorige slotkoers A'dam Rubber 112% H.V.A 127 A.K.U 389% Deli Mij 145,— 802 Philips Gem. Bez. 1061 Unilever 913 Dordtsche Petr. 559% K. Ned. Petr. Mij. 117,40 Holl. Am. Lijn 158 K.L.M 60,50 K.N.S.M 200 Ned. Stoomv. Mij. 169% Ommeren, Phs. v. 345 Scheepv. Un. Ned. 160 227,- 251, 506,50 Ver. Bezit v. 1894 142,50 Amsterd. Bank 387 Ned. Handel Mij. 323 Rotterd. Bank.... 369% Twentsche Bank. 325 Albert Heijn 698 Amstel Brouwerij 567 Berkel's Patent 297 Bols 795 Bührmann Papier 694 440 719 Gelder Kon. Pap. 354 Gist Spir.f Kon. 408 Van der Heem 345 Heineken's Bier 593 Hoogenbosch Sch. 296 Indola 555 Kon. Zout-Ketjen 1025 Müller Nat. Bezit 520% Ned. Kabelfabr. 595 Philips Pref 299 Sikkens Groep 845 258 Thomassen Dr. 675 Ver. Machinefabr. 298 Wessanen 370 Wilton Fijenoord 297 Zwanenberg-Org. 1020 Billiton Mij. II 487% Aluminium Ltd. 28 Vs American Motors 18% Anaconda 51% Bethlehem Steel.. 41% Cities Service 54 General Motors 51% Kennecott Copper 81 Republic Steel 59 Shell Oil 59 Vs U.S. Steel 78 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: AANMERKELIJK HOGER Op de Newyorkse beurs werd gisteren royaal gekocht in bijna iedere afdeling, waardoor het prijspeil sterk werd opge dreven, bij een omzet die groter was dan 'op enig tijdstip sedert de speculatieve hausse van het voorjaar. De „wijzen" van Wall Street verkondigden dat het nieuws over het eerste extra dividend van Gene ral Motors aan hét eind van het jaar na zes jaar, gekoppeld aan recente technische verbetering, aanleiding was tot een koop- golf die de gehele dag duurde. Door de stijging werden de fondsen 5V2 miljard dollar meer waard en kwam het Dow Jones-gemiddelde in de buurt van zijn recordhoogte, en boekte de hoogste winst sedert 4 januari, General Motors mon teerde omstreeks drie dollar en Dupont verbeterde omstreeks 8, nadat de GM- zaak opnieuw was uitgesteld. Alcoa, Ame rican Telephone, Johns-Manville General Foods, Bethlehem en U.S. Steel kwamen tot winsten van 1 tot omstreeks 2 dollar en Owens-Illinois Glass steeg omstreeks 4 binnen het Dów Jones-gemiddelde. De omzet was 6.090.000 aandelen. Van een totaal van 1.360 verhandelde fondsen waren 811 hoger en 359 lager. Het industriege middelde kwam van 714,60 op 723,74, dat van spoorwegen van 149,69 op 150,60 en dat van openbare nutsbedrijven van 131,51 op 132,23. (UPI). AD VIES KOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, vandaag geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,0810,18, Amerikaanse dollar 3 573,61Vi, Canadese dollar 3,44l/i—3,49Vi, Franse frank (100) 72,15—72,65, Belgische frank (100) 7,21—7 26, Duit se mark (100) 89,7090,20, Zweedse kroon (100) 69,00 - 70,00, Zwitserse frank (100) 83 05—83,55, Italiaanse lire (10.000) 56,7558,75, Deense kroon (100) 51,7052,70, Noorse kroon (100) 49,9050 90, Oostenrijkse schilling (100) 13,87'/i13,97Vï, Por tugese escudo (100) 12,55—12,70, Spaanse peseta (100 grote coupures) 5,906,05. Over het geheel genomen is de directie van Gebr. Gerzon's Modemagazijnen n.v. te Amsterdam over de gang van zaken in 1961 niet ontevreden. Vergeleken met I960 is de omzet een weinig gestegen, on danks de allesbehalve warme zomer, ter wijl september en oktober zo warm zijn geweest, dat het publiek het aankopen van winterkleren heeft uitgesteld. Tegenover het omzetaccrès staat echter een oneven redige stijging van de kosten, hoofdzake lijk te zoeken in de sector „lonen en sala rissen", als gevolg van de nog steeds heersende schaarste aan personeel. Resumerende kan de directie zeggen, dat 1961 tot nu toe voor het bedrijf be tekend heeft: een stijging van de omzet bij een percentueel nog grotere stijging van de kosten, zodat het eindresultaat in absolute bedragen weliswaar beter is dan verleden jaar, doch de verhouding tussen omzet en onkosten minder gunstig is ge worden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 17