Minister Zijlstra houdt in de Kamer voet bij stuk Rede voor UNO-Assemblee Ecuadoriaans congres bevestigt Monroy tot president HET WEER UW LIPPEN: Boudewijn H. in landhuis van ouders aangehouden Minister Luns: Papoea's moeten zelf beslissen over hun toekomst Olieheffing en uitstel van verlaging vennootschapsbelasting ontrnoetten nogal wat tegenstand !eforeyou. Luchtmacht breekt leger-cordon rond parlementsgebouwen Ontvluchting Baarnse moordzaak Politie zocht vluchteling die al uren terecht was 81 Amerikaanse recruten gedood bij vliegramp Georganiseerd Overleg op 15 nov. bijeen Begroting sluitend in Velsen 47e JAARGANG NUMMER 6 DONDERDAG 9 NOVEMBER 1961 REGEN- EN TWEEDJASSEN Veranderlijke bewolking DRAAISTIFT 2.95-1.45 NAGELLAK 1.85-1.45 In de krant van heden: Salarisverhoging van zes percent verwacht Het woord is aan (Van onze parlementaire redacteur) De voorgestelde invoering vgn de verlaging van loon- en inkomstenbelasting per 1 juli 1962 heeft gisteravond in de Tweede Kamer over het algemeen in stemming geoogst. Beslist geen eenstemmigheid heerste echter over het voorstel inzake een bijzonder invoerrecht op minerale olie en over het plan om de verlaging van de vennootschapsbelasting te beperken en pas te doen ingaan op 1 januari 1963. De regering acht deze heffingen nodig in verband met do stijgende defensiekosten na het wegvallen van de Amerikaanse hulp. Het betreft hier een bedrag van 135 miljoen, waarvoor geen ruimte in de begroting is. In antwoord op de critiek van vooral dr. Lucas (K.V.P.) zei minister Zijlstra, dat hij zijn voorstellen handhaafde. Vandaag moet blijken wie er aan het langste eind trekt. De beoordeling van de verhogingsontwerpen varieerde van ..impopu lair" (K.V.P.) tot „aanvaardbaar" (P.v.d.A.). Daartussen lagen allerlei scha keringen, waarbij bleek dat V.V.D. en C.H.U. naar het standpunt van dr. Lucas overhelden en dat de A.R. zich vrijwel geheel achter de minister stelde. Van onze correspondent) NEW YORK. In de algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft minister Luns jn een uitstekend gedocumenteerde rede aangetoond, dat Neder land zich ten aanzien van Nieuw-Guinea precies gedraagt zoals het V.N.- Handvest en de dékolonisatieresolutie van het vorige jaar verlangen. Daarna spraken Polen en Saoedi-Arabië zich uit tegen het Nederlandse plan. Het laatste land verdraaide de waarheid dusdanig dat de Nederlandse permanente gedele geerde, mr. Schürmann, de zaak gemakkelijk kon rechtzetten. Indonesië maakte gebruik van het recht tot antwoord op de Nederlandse rede. De woordvoerder van Indonesië stelde voor, dat de Papoea's die zowel in de Nederlandse als de Indonesische delegatie aanwezig zijn, een ontmoeting met elkaar zouden arran geren. Het woord Papoea dat volgens de Indonesiër „volk zonder beschaving betekent, wilde hij overigens niet gebruiken. Aan het slot van de middagzitting antwoordde mr. Schürmann, dat alle leden van de Nederlandse delegatie en natuurlijk ook de Papoea's vrij waren te spreken met wie zij wilden. Het volk van Nieuw-Guinea is er, volgens mr. Schürmann, trots op Papoea te worden genoemd. De opmerking van de Indonesiër had aangetoond hoe weinig hij wist van lien, die hij zijn broeders en zusters noemde. De rede van minister Luns duurde on geveer een half uur. Hij vermeed vrijwel alle polemiek met Indonesië. Wat hij vóór alles van belang achtte was de toekomst van het omstreden gebied. Daarover had niemand te beslissen dan de Papoea's. Alleen dan kon een duurzame vreedzame regeling worden bereikt. De rede eindigde in een verzoenende toon, daar mr. Luns de hoop uitsprak dat ook Indonesië zou in zien dat dit de juiste oplossing is. In dat geval zouden Nederland en Indonesië een betere en vriendschappelijker relatie kun nen ontwikkelen. Uit het Handvest en de resoluties der Verenigde Naties distillerende minister Luns de richtlijnen die bij dékolonisatie moeten gelden. Hij noemde als zodanig het recht op zelfbeschikking en een volks stemming, liefst onder toezicht van de Verenigde Naties. Ook wees mr. Luns op het feit, dat opgaan in een andere staat alleen toelaatbaar is, nadat de bevolking van het betrokken gebied daartoe op de mocratische wijze haar wil te kennen heeft gegeven. De opsomming van de Ne derlandse plannen ten aanzien van Nieuw- Guinea leverde daarna niets nieuws meer op, maar de kracht van het betoog be stond hierin, dat wat Nederland sugge reerde, geheel overeenstemde met de V.N.-principes, die minister Luns eerst naar voren had gebracht. Het zenden van een V.N.-commissie vond de Nederlandse minister ook daarom van belang, omdat op die manier de Verenig de Naties na een onpartijdig onderzoek kunnen constateren „wat er waar is van de Indonesische" pertinente onwaarheden" omtrent de toestand op Nieuw-Guinea. Winiewicz, de voorzitter van de Poolse delegatie, betoogde dat Nederland in strijd Akkoord gaande met de datum van 1 juli 1962 voor verlaging van'loon- en in komstenbelasting zei de heer Van de Wetering (C.H.) te hopen, dat minis ter Zijlstra niet zou pogen terug te krab belen. Van de noodzakelijkheid der oliehef fing, die 65 miljoen moet opbrengen, was hij niet overtuigd. De regering verkeert nu niet in moeilijke omstandigheden en voor dit bedrag zou de begroting ruimte moeten bieden. Van deze heffing dreigen kleine bedrijven (zoals particuliere ver voerders) de dupe te worden, zei de heer Van de Wetering, die zich over de ven nootschapsbelasting niet met zoveel woor den uitliet. Mild in zijn oordeel was de A.R.-afge vaardigde de heer Kieft, die zei, dat hij aanvankelijk wel critisch was gestemd. Nu meende hij echter dat de noodzaak der verhogingen was aangetoond. Het gaat om de belangen van de defensie. Wel bepleitte hij een uitstel van de oliebelasting tot 1 juli 1962, dus tegelijk met de belasting verlichting in de inkomenssfeer. Hoewel ir. Van Dis (S.G.P.) begrip had voor de eisen van de defensie, had hij be zwaren tegen de voorgestelde verhogingen. Hij vreesde nadelige gevolgen voor het wegverkeer en voor landbouwers en tuin ders, die vaak van diesel- en petroleum- trekkers gebruik maken. Namens de fractie der K.V.P. achtte dr Lucas de verhogingen in budgettair op zicht niet nodig. Zij zouden een opwaart se druk op de bestedingen in de over heidssfeer veroorzaken. Is er, zo vroeg hij, inderdaad geen ruimte meer in de begroting aanwezig? Terloops vroeg dr. Lucas, hoe het zou moeten gaan als men het in de Kamer eens wordt over ,,een bepaalde regeling van de kinderbijslag, Advertentie n die een zeker bedrag zou vergen." De fractie van de K.V.P. acht het niet ver antwoord te beslissen over een regeling van de vennootschapsbelasting die pas per 1 januari 1963 ingaat. Ook de heffing op minerale olie zou nader moeten worden bezien. i (Vervolg op pag. 2 onder: Belastingvoorstellen) handelde met het V.N.-handvest en de re solutie over dékolonisatie. Nederland zou volgens zijn bewering een poging doen de nationale eenheid van Indonesië te ver breken. De „technische manoeuvres" wel ke in de Nederlandse resolutie tot uiting kwamen, konden dit feit niet verhelen. Het Poolse betoog kwam nagenoeg over een met het Russische van de vorige dag. Shukairy, het hoofd van de delegatie van Saoedi-Arabië, beweerde dat Neder land zich lelijk in de kaart had laten kij ken. Het vorige jaar, zei hij, onthield Ne derland zich nog van stemming over de dékolonisatie-resolutie, doch nu zegt het zelfde land, dat het die resolutie aan vaardt. De heer Schürmann zag hier de kans schoon voor een snedige repliek. Saoedi-Arabië, aldus mr. Schürmann, is tegen de Nederlandse voorstellen. Dat is zijn goed recht, ofschoon wij het betreu ren. Maar het heeft de Nederlandse voor stellen verworpen om een reden die niet overeenkomt met de feiten. Nederland heeft een jaar geleden voorgestemd toen de dékolonisatie-resolutie aan de orde was. Daarmee valt het betoog van de heer Shukairy in duigen, zo besloot de heer Schürmann. De Indonesische gedelegeerde Soekardjo Wirjoprando maakte gebruik van het recht tot antwoord op de rede van minister Luns. Dit was echter nog maar een voor lopige reactie. Wirjopranoto betreurde het dat Nederland nog steeds niet bereid is te erkennen, dat Nieüw-Guinea een onver brekelijk geheel vormt met Indonesië. Hij stelde categorische vraag aan de Neder landse delegatie: „Wilt gij verlof geven aan uw delegatieleden uit Irian om samen te komen met onze delegatieleden uit het- BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEJDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met in hoofdzaak in de komende nacht plaatselijk regen. Aanhoudend vrij zacht weer. Vannacht zwak ke wind, morgen matige wind uit westelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. QUITO (UPI) De vice-president van Ecuador, Carlos H. Arosemena Mon roy, heeft woensdagavond het president schap op zich genomen, nadat vlieg tuigen van de luchtmacht aanvallen met hommen en boordgeschut op tanks van het leger in de straten van de hoofdstad hadden gedaan. De tanks hadden zich opgesteld rondom het parlementsge bouw, om te verhinderen dat Arosemena het bewind op zich zou nemen dat hem door het congres was toevertrouwd. Het Ecuadoriaanse' congres had Arosemena tot grondwettelijk president uitgeroepen, nadat president Jose Maria Velasco Ibarra na de onlusten van de afgelopen dagen zijn ontslag had ingediend. Het leger bevestigde echter zijn eigen kandi daat, de president van het hooggerechts hof Camilo Gallegos, tot president. Toen de luchtaanvallen begonnen, begaf Gallegos zich naar het congres en trad af omdat hij bloedvergieten wilde voorkomen. Na de aanval werden de tanks en soldaten die in Quito patrouilleerden teruggetrok ken in hun kazernes. Het publiek ver zamelde zich daarop op het Onafhanke- lijkheisplein om Arosemena toe te juichen. De Ecuadoriaanse vakbondsfederatie, de federatie van universitaire studenten, als communistische partijen hebben intussen hun steun aan Arosemena toegezegd. Arosemena Monroy's' regering van na- mede de conservatieve, socialistische en tionale eenheid bestaat uit vertegenwoor digers van verschillende politieke groe- zelfde gebied De Indonesische woord voerder vermeldde echter niet dat er reeds een toevallige ontmoeting van de twee groepjes Papoea's had plaatsgehad in een restaurant in Manhattan. De Pa poea's waren vergezeld door wederzijdse delegatieleden. De ontmoeting was vrien delijk doch oppervlakkig. Een Papoea van de ene delegatie sprak met een collega uit de andere groep in de taal van Biak, die geen der andere aanwezigen kon ver staan. Aan het eind van de middagzitting, Deze opname werd gemaakt tijdens de opstand in de Zuidamerikaans e staat Ecuador. Een politieman vuurt in Guyaquil met een pistool op demon strerende studenten. (Telefoto) peringen en kan als rechts-liberaal worden gekenschetst. Velasco Ibarra en zijn voornaamste aan hangers hebben hun toevlucht gezocht in ambassades en consulaten in Quito. Ibarra had eerder Monroy gekenschetst als een communistische sympathisant. 29 doden De aan de bestuurswisseling voorafge gane ongeregeldheden hebben aan 29 men sen het leven gekost. Er zijn enkele hon derden gewonden. Advertentie kreeg de heer Schürmann gelegenheid te antwoorden op de categorische vraag van de Indonesiër. „Ieder lid van de Neder landse delegatie, zei hij, is vrij om te spreken met wie hij wil". Dit gold na tuurlijk ook voor de Papoea's. Reuter meldt uit New York dat de af gevaardigden van de Afro-Aziatische lan den bij de Verenigde Naties woensdagavon in New York zijn bijeengekomen om zich te beraden over een mogelijke tegenreso- lutie inzake Nieuw-Guinea. Bijzonderhe den over deze resolutie zijn niet bekend. Er wordt mee gewacht totdat de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, de Algemene Ver gadering heeft toegesproken. Dit zal waarschijnlijk hedenmiddag gebeuren, na dat Soebandrio de rede van minister Luns heeft bestudeerd. De 18-jarige student Boudewijn H. uit Baarn, één van de drie verdachten in de Baarnse moordzaak, is 40 uur na zijn ontsnapping uit het Baarnse politie bureau opnieuw gepakt. De officier van Justitie in Utrecht, mr. W. H. Overbeek, heeft hem woensdagmiddag in de ouderlijke villa aangehouden en hem om half zes persoonlijk afgeleverd aan het huis van bewaring in Utrecht, waar de ontredderde jongen naar de zieken zaal is overgebracht. Mr. Overbeek heeft gisteravond een persconferentie gegeven, waarop enkele merkwaardige dingen aan het licht zijn gekomen over de ontsnapping van de arrestant en over de manier waarop jacht op hem is gemaakt. De jongen blijkt na zijn ontsnapping in de nacht van maandag op1 dinsdag, te hebben gezworven in de bossen tussen Maartensdijk en Baarn; zonder eten, met een minimale hoeveelheid kleding en zon der schoenen. Dinsdagavond Vz 8 heeft hij kans gezien zijn ouderlijk huis binnen te komen, waar hij op een vlieringkamer is gaan slapen. Woensdag om ongeveer twaalf uur hoorde zijn broer Karei stu dent in de rechten in Utrecht gestom mel op zolder. Toen hij op onderzoek uit ging vond hij zijn broer. De ouders die aan de Baarnse politie hadden beloofd de jongen niet te zullen verbergen als hij zijn toevlucht in de villa zou zoeken waar schuwden daarop hun raadsman, mr. Dietz te Baarn. Deze heeft de jongen als arrestant aangeboden aan de.officier van Justitie mr. Overbeek. De officier en de substituut-officier zijn met de raadsman naar de ouderlijke woning van Boudewijn gegaan. Daar is hij eerst verhoord en zoals mr, Overbeek gisteravond heeft verklaard, heeft Boudewijn toen een andere verkla ring afgelegd dan in de vele verhoren vóór zijn ontsnapping. Hij heeft ditmaal toegegeven betrokken te zijn geweest bij het doden van de 15-jarige Theo Mastwijk. Henny W. zou het belangrijkste aandeel RICHMOND (Virginic) (UPI) Een con stellation van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij Imperial Airlines met aan boord een bemanning van vijf koppen en 78 recruten van het Amerikaanse leger, is woensdagavond kort voor de landing op het vliegveld Byrd Field van Richmond, Virginië, neergestort en uitgebrand. Slechts twee leden van de bemanning heb ben de ramp overleefd. Het toestel was afkomstig uit Newark in New Jersey. De recruten zouden dienst gaan doen in Fort Jackson, Zuid-Caroli- na. Het viermotorige toestel stortte neer in zwaar bebost gebied, kort nadat twee mo toren waren uitgevallen. In de buurt van het wrak lagen de lichamen van de inzit tenden verspreid. Brandweerlieden die zich door het geboomte een weg naar de plaats van de ramp hadden gebaand, kon den het wrak niet dicht naderen, vanwe ge de hitte die de vuurhaard verspreidde. hebben gehad in het beramen en uitvoeren van de moord. Bij de arrestatie van Boudewijn H. heeft men de Baarnse politie niet betrokken, om opschudding te vermijden, aldus mr. Overbeek. Pas om half zes gisteravond, toen mr. Overbeek zijn gevangene per soonlijk had afgeleverd, ging het bericht uit naar de korpschef van de Baarnse po litie, dat alle opsporingsmaatregelen moesten worden ingetrokken. Niettemin verklaarde de korpschef om half zeven te genover journalisten niet te weten dat Boudewijn weer was ingesloten. Deze ver klaring van de korpschef bleek zijn oor zaak te hebben in het verzoek van de officier van Justitie, om de aanhouding van Boudewijn H. niet bekend te maken vóórdat de jongen veilig in het huis van bewaring was opgesloten. (Vervolg op pag. 4 onder: Baarnse verdachte) Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5, 11 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3, 5, 11 Kennemer Kruimels7 Uit stad en omgeving7, 9, 11 In de Vishal en op zee11 Onder Ons11 Horen en Zien13 Kunst 13 Feuilleton 15 Panda en andere beeldverhalen.15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's (Van onze Haagse redacteur) Het verzoek van de drie ambtenarenor- ganisaties om thans op korte termijn een vergadering van het Georganiseerd Over leg in Ambtenarenzaken bijeen te roepen, heeft succes gehad: Op 15 november 's middags om twee uur wordt een bijeen komst van het G.O. gehouden. Men ver wacht van ambtenarenzijde, dat er een algemene salarisverhoging zal komen, in gaande 1 januari. Er wordt gesproken over verhogingen in de orde van grootte van zes percent, een percentage dat men zou kunnen afleiden uit de trend, die de salarisverhogingen van de laatste jaren vertonen. (De redenering, dat de stelpost van twee honderd miljoen op de rijksbegroting in dezelfde richting wijst, is onjuist. De mi- hister van Financiën stelt daarbij name lijk, dat een salarisverhoging voor de amb tenaren van één percent rond 35 miljoen vergt, een cijfer, dat geheel nieuw is. Tot nu toe vergde één percent van de ambte narensalarissen rond 21 miljoen. Red.) De begroting 1962 van de gemeente Vel sen is gereed. Naar w(j vernemen is de begroting ook dit jaar weer sluitend. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiclen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur; Simp» Koste, Adi. Hoofdredacteur; Tos L. Lodewijk» Redactiechef .e IJmuide»; Kosak Uitgave; Grafische Bedrijven Pan,,... N.V., Gr.te Houtstraat 93, Mem Directie; F. W. Peereboom en Mr. H. C. van de Mij» G. B. S h a w Het voordeel van bedrogen uit te komen is, dat men tenslotte een be hoorlijke dosis eigenwaarde kan ver zamelen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1