Dossier van de Joegoslavische partizaan Vracaric vernietigd Utrechtse Jaarbeurs in een gevaarlijke positie Baarnse verdachte Adenauer zal zijn vierde ambtstermijn bekorten De Yeiligheidsraad zal maandag de Kongolese kwestie bespreken m Snellere verlichting van rheumatiek en spierpijnen Chaotisch beurswezen leidt tot beperkende maatregelen Prof. Geyser geschorst als predikant Hollandse sigaren voor de Fransen Chinese steun voor Albanezen Algerijnse uitbrekers - op vijf na - gegrepen Liberalen voldaan over toezegging in geheime brief aan de fractieleiders Adoula: schuldigen aan molestatie uilen worden gestraft z\ 'W.'-.-ü U weet 't 't Silver Stoepke heeft 't J DONDERDAG 9 NOVEMBER 1961 5 J erzetsstrijders behoeven in West-Duitsland geen strafrechterlijke vervolging te vrezen Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin gingsvermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer Geen misgreep Prinsje op postzegel Toestand van Ben Bella wordt kritiek genoemd Schröders doopceel Serenade aan de grens V MEN KIJKT U OP DE VINGERS Advertentie en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. MüNCHEN (DPA) In het hoofdbu reau van politie te München zijn de stuk ken. die met betrekking tot de inmiddels ongedaan gemaakte areestatie van de Joe- goslaviër Vracaric gereed gemaakt waren, in aanwezigheid van een vertegenwoordi ger van het Joegoslavische consulaat-ge neraal vernietigd. De politiefoto's, lijsten met vingerafdrukken en andere documen ten werden in de papiermolen versnipperd. Het Westduitse ministerie van Justitie heeft verklaard, dat het onderzoek naar de arrestatie van Vracaric heeft uitgewezen, dat een strafrechtelijke vervolging onjuist was. Er zijn maatregelen genomen dat een dergelijk geval zich niet meer kan voordoen. Gebleken is, dat het hier een zeer betreurenswaardig op zich zelf staand geval betreft. Partizanen en verzetsstrij ders kunnen in de Bondsrepubliek niet strafrechtelijk worden vervolgd voor hun handelingen tijdens de laatste wereldoor log. De verklaring werd uitgegeven na een bespreking in Bonn, waaraan werd deelge nomen door ambtenaren van het West duitse ministerie van Justitie, van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken en door de minister van Justitie van de deelstaat Baden-Württemberg. Tijdens deze bespre king is gebleken, dat de Westduitse justi tie in april 1961 van een derde een tip ont ving, dat de Joegoslaviër een kort bezoek zou brengen aan West-Duitsland. Hierbij werd gemeld, dat Vracaric in verband met het doden van twee Duitse soldaten in 1941, in het opsporingsblad van 30 oktober 1941 van de Duitse politie in Zagreb, gesigna leerd stond. Het aanhoudingsbevel is nim mer ingetrokken. Het ministerie van Jus titie van de deelstaat Baden-Württemberg, de bondsministeries van justitie en van buitenlandse zaken waren van het bestaan van het bevel echter niet op de hoogte, al dus de verklaring. zware misdadiger werden van hem vin gerafdrukken en foto's genomen. Volgens Vracaric werd hij verscheidene malen ver hoord, doch hij mocht geen kennis nemen van het proces-verbaal. Vracaric zei dat hij na de oorlog zes maal in West-Duits land was geweest, doch dat hij zich nooit had kunnen indenken, dat hij voor de strijd voor zijn land aan dergelijke praktij ken wou worden blootgesteld. BONN Het dagblad „Die Welt" wijst er op, dat vooral de reacties uit het bui tenland geleid hébben tot de houding van de rechtelijke autoriteiten in Bonn. Het Bondsgerechtshof te Karlsruhe heeft be gin van dit jaar de zaak-Vracaric naar Konstanz verwezen met de uitdrukkelijke aantekening, dat op dit geval het verdrag met de geallieerden van 1955, waarbij het verzet uit de oorlog onttrokken werd aan de Westduitse rechtspraak, niet van toe passing was. Daar nog kort geleden de rechtbank in Neurenberg ontkend had dat de partizanenstrijd in de Balkan rechtma tig was geweest en in de Haagse oorlogs bepalingen staat, dat alleen verzetslieden kunnen worden erkend, die van verre als combattanten herkenbaar zijn, stond niets meer in de weg aan de officier van jus titie in Konstanz om Vracaric te vervol gen. De zaak wordt nu voorgesteld als een domme misgreep van een provinciaal rechtertje, zo blijkt uit het artikel in „Die Welt". In feite was de zaak echter juri disch niet zo aanvechtbaar en zou, in dien in West-Duitsland de rechtspraak in derdaad onafhankelijk is, het mogelijk zijn dat ook andere verzetslieden in de West duitse rechtelijke molen verstrikt raken, ook al is het voor de regering in Bonn uit politiek oogpunt nog zo ongewenst om dit toe te geven. Het Engelse prinsje Andrew op een postzegel verschenen. Hij staat, op de arm van zijn moeder, Koningin Eliza beth, op een postzegel, welke op 12 december op Sint Helena zal uit komen. De afbeelding op deze zegel, welke een waarde heeft van een pond sterling, is gemaakt aan de hand van een portret van Cecil Beaton. De zegels zijn gedrukt in Engeland. 'Advertentie JOHANNESBURG (UPI) Professor Geyser, tegen wie in Johannesburg onder zoek aan de gang is, omdat hij door drie studenten werd beschuldigd van ketterij, is voor de duur van het onderzoek ge schorst als predikant van de Nederduits Hervormde Kerk van Zuid-Afrika. In een verklaring die werd gepubliceerd door de predikanten T. F. J. Dreyer en A. J. G. Oosthuizen wordt gezegd dat Geyser „onder beschuldiging staat van zeer ernstige ketterij én dat de commissie daarom besloten heeft hem te schorsen." Professor Geyser, die in de Nederduits Hervormde Kerk niet meer op de kansel mag staan, heeft geprotesteerd tegen de maatregel. De commissie, die het onder zoek naar de juistheid van de beschuldi ging leidt, heeft dit onderzoek voor on bepaalde tijd onderbroken, nadat professor Geyser een medische verklaring had over legd, waarin werd gezegd, dat zijn ge zondheid niet toeliet, dat hij langer dan drie uur per dag werd verhoord. Het on derzoek zal worden hervat zodra het „nor maal kan worden voortgezet." Professor Geyser werd beschuldigd van ketterij, toen hij verkondigde, dat er geen bijbelse gronden zijn aan te voeren ter rechtvaardiging van de apartheidspolitiek. (Van onze correspondent) PARIJS Sinds de instelling van de Euromarkt kan men in Frankrijk al ver schillende soorten sigaren krijgen en van af de volgende week zullen er twee nieuwe merken bijkomen. Die nieuwe verschijning van Nederlandse sigaren is het gevolg van een contract dat werd gesloten tussen de Hollandse Agio-fabrieken en de genatio naliseerde Franse tabaksindustrie. De siga ren zullen in Straatsburg worden gemaakt met melanges die uit Nederland afkomstig zijn en volgens het Hollandse procédé. Ge leidelijk aan zal de verkoop van de Neder landse sigaren, die voorlopig alleen nog maar in Parijs en in Straatsburg verkrijg baar zullen zijn. over heel Frankrijk wor den uitgebreid. TOKIO (UPI) Communistisch China heeft de Sovje-tUnie botweg verteld, dat Peking de op het stalinisme georienteerde leiding van Albanië zal verdedigen. Radio- Peking heeft bekendgemaakt dat het Chi nese centrale comité, onder leiding van Mao Tse Toeng, een verklaring heeft uit gegeven waarin aan de partijleider in Albanië, Enver Hoxha, grote lof werd toegezwaaid. „De wapenbroederschap van het Chine se en het Albanese volk en hun grote eenheid kunnen door geen macht ter aar de worden verstoord", heet het in de verklaring. De internationale versnippering van het beurswezen (voor het tweede half jaar van 1961 vermeldt de internationale beurskalender 980 beurzen en tentoon stellingen) heeft ertoe geleid, dat de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs in Utrecht in een gevaarlijke positie is ge komen. Dit is gisteren in Utrecht gezegd door de directeur van de Jaarbeurs, drs. J. H. D. van der Kwast, toen hij een rede hield voor de vereniging van im porteurs van bouwmaterialen, die gis teren haar vijfjarig bestaan vierde. In Europees verband zijn al meer dan 140 organisaties van industriële en han delsgroeperingen tot stand gekomen die een belangrijke invloed gaan uitoefenen op het beurswezen. Met name in de sector van de investeringsgoederen wordt het be drijfsleven, gezien de zeer hoge kosten van exposeren en het enorme aantal beur zen, gedwongen tot het nemen van strin gente maatregelen. De internationale groeperingen stellen bij voorbeeld vast, aan welke beurs of beurzen een bepaald bedrijf of een bepaal de groep mag deelnemen. Wanneer men zich hieraan niet houdt en ook elders gaat exposeren, bestaat de sanctie uit uitslui ting van deelneming aan de desbetreffen de en voor de betrokkene meestal de belangrijkste beurzen. Ook komt het voor, dat de leden van een internationale groepering slechts een beleefde aanbeve ling krijgen, uitsluiten aan één bepaalde beurs deel te nemen. Volgens drs Van der Kwast (s het dan echter niet onmogelijk, dat men ook in die gevallen in de prak tijk sancties gaat stellen. Dat men in het kader van het interna tionale branche-overleg bezig is, een soort ordening na te streven van het momen teel zeer chaotische beursp.atroon, noemde drs Van der Kwast alleszins begrijpelijk. De Utrechtse Jaarbeurs zal echter, volgens hem, alle zeilen moeten bijzetten om tot de door de Europese „clubs" uitverkoren beurzen te behoren, wil zij een interna tionaal karakter kunnen behouden. Hij ach- daarom een nauwe samenwerking met het bedrijfsleven dringend gewenst. De aanstaande voorjaarsbeurs wordt de grootste en belangrijkste manifestatie die de jaarbeurs in haar thans 45-jarig be staan heeft georganiseerd. De grote be langstelling voor de bouw- en transport- beurs, die in het kader van deze voorjaars beurs wordt gehouden bewijst, naar het oordeel van de heer van der Kwast, dat het vertrouwen in het beleid van het Jaarbeursbestuur aan het terugkeren is. Ook het Nederlandse beurswezen wordt, naar zijn oordeel, gekenmerkt door een versnippering van krachten, die in het al gemeen het internationale aanzien niet ten goede is gekomen. De heer Van der Kwast pleitte voor een zo groot mogelijke concen tratie per manifestatie, zodat het aanbod van de verschillende deelmarkten, dat zo moeilijk is te overzien, doorzichtig wordt. Hij zei voorts, dat de jaarbeursmanifes taties zich primair moeten richten tot de zakelijk geïnteresseerden, de direkte klan tenkring van de exposanten, en niet in de eerste plaats tot de uiteindelijke consu ment. (Vervolg van pag. 1) Dat is ook de reden dat politiemannen in Baarn, maar ook elders in het land, nog na zes uur klopjachten hielden. De verbolgenheid onder de Baarnse politie mannen, die om zes uur van de radio nieuwsdienst hoorden, dat de jongeman was gepakt, was dan ook bijzonder groot. De manschappen, die in de stromende re gen bewakingsdiensten bij het landhuis verrichtten, kregen het nieuws van de ar restatie van het publiek te horen. De officier deelde voorts mede, dat het landhuis van de familie H. niet voortdu rend bewaakt is geweest, omdat men met de mogelijkheid rekening moest houden dat de jongen naar de ouderlijke woning terug zou gaan. Het jasje dat de Baarnse politie nabij Bilthoven heeft gevonden en dat werd aan geduid ais het jasje van de verdachte, bleek van een ander te zijn. De mededeling dat het gevonden jasje opvallend gelegen aan de kant van de weg niet van Boudewijn was, verwekte veel ongeloof bij de iournalisten. Het jasje werd immers direct herkend door de twee rechercheurs, die tijdens de verhoren uren lang tegen het jasje hebben aangekeken. Bovendien gaf het kledingstuk een speur hond het drie kilometer lange spoor dat naar Maartensdijk leidde, hetgeen achteraf inderdaad de richting bleek te zijn die Boudewijn bij zijn ontvluchting heeft in geslagen. De speurtocht met de hond heeft men voor enige uren onderbroken en later voortgezet. De officier van Justitie heeft gisteren verklaard, dat hij degene is geweest, die de verdachte maandagnacht in het politie bureau in Baarn tot twee uur heeft ver hoord. Hjj was alleen met de verdachte in de wachtkamer van het politiebureau. Toen het verhoor was afgelopen, verkeer de de officier in de veronderstelling, dat er bewaking op de gang war. Door een misverstand, aldus mr. Overbeek, was er géén bewaking, zodat de jongen ongehin derd kon weglopen door de voordeur, die niet op slot was. De verklaring van de hoofdinspecteur van de Baarnse politie, de heer Backer, dat er wél bewaking was ge weest en dat een agent door de verdachte was overrompeld, noemde de officier een niet-.juiste verklaring. Het motief voor de moord is angst ge weest, zo zei mr. Overbeek, die tijdens de overbrenging van de verdachte naast hem in de auto heeft gezeten. Aan de andere zijde van de verdachte zat diens vader, dr. H., directeur van een verzeke ringsmaatschappij. Geen opsporingslijsten Vracaric, voormalig partizaan van Tito, werd gearresteerd in de foutieve veronder stelling dat het in zijn geval het doden van Duitse militairen in 1941 om een strafrechtelijk feit ging, aldus heeft de re gering van Baden-Württemberg in een eer ste officiële mededeling verklaard. Er be staan geen opsporingslijsten betreffende voormalige partizanen, aldus deze verkla ring, waarin echter geen betuiging van spijt of verontschuldiging voorkomt. Wel zei de minister van Economische Zaken, dr. Leu ze, in antwoord op een vraag dat zijn rege ring het voorval als betreurenswaardig be schouwt. Tegen de openbare aanklager van Konstanz, dr. Heinrich Gulden, die het ar restatiebevel tegen Vracaric uitvaardigde, zou pas opgetreden kunnen worden wan neer zou komen vast te staan dat hij „de wissel verkeerd gezet" had. Van de regering in Bonn wordt nog een verklaring over het geval verwacht. Vol gens een mededeling van de Deense mi nister van Buitenlandse Zaken Krag in het parlement zou Bonn overwegen Vracaric een passende schadevergoeding aan te bie den. Gestapo-mant er en BELGRADO (Reuter) Vracaric heeft in Belgrado, waar hij na zijn vrijlating aankwam, tegenover verslaggevers ver klaard, dat de Westduitse politie hem wreed heeft behandeld en methoden heeft toegepast die deden denken aan Gestapo manieren. Hij zei dat de politie hem 's morgens vroeg met getrokken revolvers van zijn bed had gelicht en zijn bezittin gen doorzocht, zonder een arrestatiebevel te tonen. Hij werd geïsoleerd in een cel gevangen gezet en kreeg, telkens wanneer hij voor de rechter van instructie moest verschijnen, handboeien om. Pas vijf da gen na zijn arrestatie mocht hij met zijn advocaat spreken, aldus Vi-acaric. Als een (Van onze correspondent) PARIJS Op vijf na zijn alle 39 Alge rijnen, die kans zagen zondag via een tun nel, die zij met hun lepels en vorken had den gegraven, het kamp van Mauzac te Ontvluchten, gegrepen. In tegenstelling met de aanvankelijke geruchten, die wilden dat zij in een vrachtauto in de buurt van de Spaanse grens zouden zijn gesignaleerd, hadden de Algerijnse vluchtelingen, die tot de gematigde M.N.A. behoren, zich niet ver van hun verbanningsoord kunnen ver wijderen. Sinds zondag hebben zij zich verscholen gehouden in de bossen rond het kamp waar van de politie alle uitgangen onder strenge bewaking had gesteld. Gedreven door hon ger en kou hebben zij zich één voor een dan ook weer moeten aanmelden. Vanaf zondag hadden zij zich uitsluitend met wil de kastanjes en rauwe paddestoelen ge voed. Onder de overige Algerijnse politieke gevangenen in Frankrijk neemt intussen het verzet tegen een internering en de be handeling die zij ondergaan dagelijks toe, een verzet dat door een voedselstaking op grote voet tot uitdrukking wordt gebracht. Een woordvoerder van de F.L.N.-regering in Tunis heeft verklaard zeer onrustbaren de berichten te hebben ontvangen over de gezondheidstoestand van de vice-premier Ben Bella en zijn vier mede-ministers, die sedert enige tijd eveneens ieder voedsel weigeren. In F.L.N.-kringen verwondert men zich over de tegenstelling die bestaat tussen de internering van een groot aan tal Algerijnse nationalisten en de geest van verzoening waarvan het staatshoofd, gene raal De Gaulle, ook gisteren in Toulon weer getuigde. Niettemin is in Tunis tegenge sproken dat de invrijheidstelling van Ben Bella en de zijnen door het F.L.N. als een voorwaarde zou worden beschouwd voor een hervatting der vredesonderhandelingen met Frankrijk. (Reuter) Drie advocaten, die in Parijs terecht staan wegens aanslagen op de vei ligheid van de staat, hebben aan koning Hassan van Marokko een telegram ge stuurd met het verzoek om tussenkomst bij de Franse regering ten behoeve van de 15.000 Algerijnse krijgsgevangenen in Frankrijk. (Van onze correspondent) BONN In een geheim gehouden brief heeft bondskanselier Adenauer aan de christen-democratische cn liberale frac tieleiders Krone en Mende geschreven, dat hij zijn ambtsperiode niet tot 1965 zal uitdienen. Of Adenauer is zijn brief een datum noemt, waarop hij uiterlijk af zal treden, is onbekend. Men vermoedt, dat hij heeft geschreven „voor eind 1963". In elk geval werd Adenauers brief door de liberaal Mende volkomen bevredigend ge noemd. De liberalen hadden bij de coalitiebe sprekingen geëist, dat Adenauer zwart op wit zou verklaren, niet tot 1965 aan te blijven. De vorming van een nieuw kabi- uitdienen. Of Adenauer in zijn brief een net stuit overigens nog op moeilijkheden. Pas volgende week dinsdag kunnen de nieuwe ministers waarschijnlijk beëdigd worden. De problemen liggen bij de bezetting van het ministerie van Binnenlandse Za ken, dat zowel de christelijk-socialen als de liberalen voor zich opeisen, en bij de vorming van een ministerie voor de Ont wikkelingshulp, waartegen professor Er- hard nog steeds fulmineert. Vandaag zou Adenauer over deze laatste kwestie met Erhard en de liberaal Scheel, die dit» mi nisterie is toegedacht, spreken. In de C.D.U. is nog niet beslQten of dr. Elisa beth Schwarzhaupt als enige vrouw in het kabinet zal worden opgenomen. Premier Kroesjtsjev heeft Adenauer ge luk gewenst met zijn herverkiezing als kanselier van de Duitse bondsrepubliek. De Bondsdag kwam gisteren bijeen en koos met algemene stemmen vice-admi- raal b.d. Helmuth Heye, oud-lid van de Bondsdag, tot parlementair commissaris voor het Bondsleger. Deze functie houdt in, dat alle soldaten van de Bundeswehr, die menen dat hun rechten als burger in een democratie in het leger worden aangepast, zich tot Heye kunnen wenden met klachten. Een dergelijke commissaris achtte men destijds nodjg om te voorkomen, dat een ondemocratische mentaliteit en gang van zaken weer vaste voet zouden kunnen krij gen in het leger. Heye is de tweede man, die deze functie bekleedt. Zijn voorganger generaal-majoor b.d. Von Grolman, trad deze zomer af, nadat hij in een zeden- schandaal verwikkeld was geraakt. De Westduitse regering heeft een wat wordt genoemd „rechtzetting van valse beschuldigingen" tegen de nieuwe minis ter van Buitenlandse Zaken, Gerhard Schroder, uitgegeven. In een communis tische actie tegen „nazi politici" die in de Bondsrepubliek hoge ambten zouden be kleden zijn de laatste tijd felle aanvallen gedaan op de figuur van Schroder. Schroder werd, als zoveel andere stu denten volgens de verklaring, in de win ter van 1933/34 verplicht toe te treden al kandidaatlid van de S.A., de „Sturm Ab teilung" van de nazi-beweging. Later verhuisde hij van Bonn naar Berlijn en werd hij „wegens gebrek aan belangstel ling" van de kandidatenlijst afgevoerd. Eveneens in 1933, het jaar van de machts overneming van Hitier, werd Schroder as sistent van de juridische faculteit van de universiteit van Bonn, „nominaal lid" van de nazibeweging, zo gaat de verklaring voort. Schroder is echter nooit actief ge weest. Volgens de verklaring gaf Schroder zelfs voor zijn lidmaatschap van de nazi partij uiting aan zijn anti-nazi gezinde gevoelens door leiding te geven aan de liberale Duitse Volkspartij, een groepe ring die door de nazi's krachtig werd aan gevallen. Na 1933 trad hij toe tot de „Be kennende Kirche (kerk)", die zich tegen over de nazi's stelde. In 1934 werd Schro der lid van een bond van advocaten waarvan leden op grond van de rassen wetten werden vervolgd, zo zegt de ver klaring. Schroder huwde in 1941, toen hij in de wehrmacht diende, met een half joodse. Na zijn huwelijk trad hij uit de nazi-beweging. Hem werd te verstaan ge geven dat hij vanwege zijn huwelijk nooit promotie zou maken. Schroder beëindig de zijn carrière in het leger als korporaal, aldus de verklaring. NEW YORK (UPI) De Veiligheids raad van de UNO zal maandag in zitting bijeenkomen om te spreken over de toe stand in Kongo. De voorzitter van de raad de Rus Valerian Zorin, bepaalde de zitting op half elf plaatselijke tijd, half vijf des middags Nederlandse tijd. Hij deed zulks na uitvoerig overleg met de delegaties van de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, Enge land cn enkele Afrikaanse landen. Ethio pië, Nigerië en Soedan zonden Zorin za terdag een brief, waarin zij aandrongen op een bijzondere zitting van de raad „ter be spreking van de toestand in de provincie Katanga, republiek Kongo, ontstaan door de onwettige acties van huurlingen". Deze drie landen zijn geen lid van de Veilig heidsraad. Volgens een welingelichte Westelijke Dit orkest staat opgesteld aan de Westduitse kant van het prikkeldraad tussen Oost- en West-Duitsland. Het is afkomstig uit Niedergandern en de muziek is bestemd voor mensen in Kirchgandern aan de andere zijde van de grens. De Oostduitse politie liet de mensen hun huizen evenwel niet ver laten, vandaar dat het gehoor ontbreekt. -t - V - woordvoerder had Zorin de raad in het be gin van deze week bijeen willen roepen, maar een aa"tal delegaties had verkozen te wachten tot men een beter inzicht in de verwarde toestand in Kongo had gekregen. LEOPOLDSTAD (UPI) Kongo's pre mier Cyrille Adoula heeft voerts gisteren na een kort bezoek aan Loeloeaburg ver klaard, dat de militairen, die zich vorige week hebben schuldig gemaakt aan aan randing van Belgische vrouwen en molesta tie van Belgische mannen, zullen worden gestraft. Vergezeld door de politieke UNO-deskun- dige Mahmoud Khiari en de UNO-bevelheb- ber generaal Sean McKeown, keerde Adou la woensdagavond per DC-6 naar Leopold- stad terug. Adoula zeide ook, dat een on derzoek naar de incidenten aan de gang is. De Europese onderwijzers, die hadden ge dreigd Loeloeaburg te verlaten, hebben in tussen besloten te blijven. Gisteren arri veerden evenwel twee vliegtuigen met vluchtelingen uit Loeloeaburg te Leopold- stad. De Kongolese premier merkte nog op dat het moreel van zijn troepen in Loeloea burg goed is. maar hij liet zich er niet over uit of de centrale regering het plan heeft de ..politie-actie" tegen Katanga door te zetten. Spaak laakt UNO De Belgische minister van Buitenlandse Zaken. Paul Henri Spaak, gisteren geïn terpelleerd in de Belgische kamer over de gebeurtenissen in Loeloeaburg. heeft ver klaard dat hij de Belgische contributie aan de UNO niet wil betalen alvorens België op heldering heeft gekregen over de houding van de UNO-soldaten in Kongo. Bovendien is er het vraagstuk van de schadevergoe ding die een aantal Belgen kan eisen als gevolg van hetg ren hen is overkomen. Spaak heeft voorts gepleit voor het her stel van de normale betrekkingen met Kon go. Zonder een diplomatieke en consulaire vertegenwoordiging is 't voor België moei lijk de belangen van zijn landgenoten te behartigen. Onder de huidige omstandighe den is het volgens hem niet raadzaam vrouwen en kinderen naar Kongo te zen den. België beschikt nog niet over genoeg rap porten over de gebeurtenissen. Om te kun nen protesteren moet men zekerheid heb ben, aldus Spaak In de Belgische pers wordt met verontwaardiging gesproken over de afzijdigheid van de UNO bij de in cidenten in Loeloeaburg. Advertentie Natuurlijk, want dat bijzonder smaakvolle ringetje be wijst uw goede smaak. Het trekt aandacht omdat het zo echt chique staat. Ook voor uw vriendin hebben wij echt iets moois. grote houtstraat 49 - het huis met het carillon - haarlem

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5