Belastingvoorstellen ongewijzigd aanvaard Kabinetscrisis afgewend Bontmantels HET WEER JUBRZ0 „Recht op geweld bij aan vaarding van plan-Luns" Antoon Coolen overleden 'fflÊÊÊÊBm èeë M W$XS%efore you (juy! Drie percent voor radio- en televisiepersoneel Soebandrio dreigt in V.N.-assemblee Bemiddeling door Amerika? Zondags iets lekkers? BOOT meubelen GESCHENK verpakking MANTEL $A Él 47e JAARGANG NUMMER 7 DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VRIJDAG 10 NOVEMBER 1961 Waar het om ging Dameskapsalon - IJmuiden PRIMA PERMANENT LANGE NIEUWSTRAAT 471 Telefoon 816 6 HAZENBERG Haarlems BONTHUIS reeds v.a. 85.— Gr. Houtstraat 7 - Telef. 11718 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Koude nacht 'n Nuttig Geschenk? BOOT 2 STUKS 1.95 -3 ST. 2.50 (Orig. Standard Coat) f 135.- AAN DE ABONNEES In de krant van heden: Het woord is aan Vier doden bij instorting in Belgische mijn e v- M i, jsii 1 te m I ÊÊÊm Roomboter banketstaven 1.50 per staaf VAN BREUKELEN 1e klas banketbakkerij GRIEP?? Dan Cognac FRANS VAN ROOIJ Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. -ris, IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van dei Mije Kamer buigt voor minister Zijlstra (Van onze parlementaire redacteur) Op het allerlaatste ogenblik is gistermiddag in de Tweede Kamer een ernstige politieke crisis afgewend. Minister Zijlstra heeft zijn belastingvoorstellen on gewijzigd uit het vuur weten te slepen, maar daarvoor had hij eerst het zwaarste politieke geschut in de strijd moeten brengen: namelijk het stellen van de kabi netskwestie. Verwerping van de olieheffing of van de wijziging der Vennoot schapsbelasting zou dus hebben geleid tot een ontslagaanvrage van het gehele kabinet. De bestrijders van de wetsontwerpen, de K.V.P. voorop, zijn onder de druk van dit dreigement gezwicht. Toch moet minister Zijlstra een bittere na smaak van dit debat hebben overgehouden, daar de fractieleider van de K.V.P. dr. De Kort, verklaarde wel te zullen voorstemmen, maar zich daarbij uit drukkelijk los te maken van de door de bewindsman gevolgde beleidslijn. Zonder hoofdelijke stemming zijn de voorstellen tenslotte aanvaard. Slechts de leden van de S.G.P., P.S.P. en C.P.N. vroegen aantekening dat zij tegen waren. Aan de eindbeslissing waren enkele uren vol spanning en verwarring met lange pauzes voor nader overleg voorafgegaan. De belastingontwerpen die de Twee de Kamer na een zware strijd met mi nister Zijlstra heeft aanvaard behelzen het volgende: 1) Heffing van een bijzonder invoer recht op minerale olie per 1 januari 1962. Deze heffing, die circa 65 mil joen moet opbrengen, zal verschillende tarieven hebben, variërend van 0,70 per 100 kg. (voor stookolie) tot 1,40 per hl. (voor petroleum). Olieprodukten voor de huishouding zijn vrijgesteld. 2) Wijziging van de vennootschaps belasting per 1 januari 1963. In 1962 bljjft het tarief gelijk aan het huidige (44—47), in 1963 wordt het verlaagd (4245 pet.). Onlangs was evenwel be sloten tot een tarief van 4043 pet. Enerzijds is dus sprake van een daling, anderszijds van een stijging. De schat kist hoopt hierdoor aan 70 miljoen te komen. De invoering van de verlaging van de inkomsten- en loonbelasting per 1 juli 1962 werd stilzwijgend aanvaard. Advertentie brengt u een ten volle gegarandeerd vanaf ƒ14.— OOK ZONDER AFSPRAAK Advertentie Dan zaterdags naar En u weet het: elke DROSTE-letter bü ons verkrijgbaar Advertentie een uitgebreide collectie Bonthoeden, Vellen en Kragen Schriftelijke garantie. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LSIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Koude nacht met plaatselijk vorming van mist bij temperatu ren om het vriespunt. Morgen overdag lagere temperaturen dan vandaag. Hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen Volledige weerrapporten op pagina twee. De vergadering begon gistermiddag reeds een half uur later dan normaal. Daar uit kon al worden afgeleid dat niet alles koek en ei was. Dr. De Kort, de nieuwe fractievoorzitter van de K.V.P., kreeg het woord voor een verklaring over de belas tingvoorstellen. Hij wekte de indruk zich neer te leggen bij de olieheffing, maar wil de een beslissing over de vennootschaps belasting uitstellen tot het volgende jaar. Dan zou de situatie opnieuw inoeten wor den bezien. Hij vroeg nader overleg tussen de desbetreffende Kamercommissie en de regering. Prof. Oud (V.V.D.) wilde we ten hoe lang deze schorsing zou moeten duren. Dr. De Kort zei: „Anderhalf uur". Er ontstond daarop een wel zeer onordelijk ordedebat, waarbij van socialistische en antirevolutionaire zijde op een verklaring van de minister werd aangedrongen. Maar zonder dat prof. Zijlstra zich nader had verklaard, werd tot schorsing besloten. Om halfvier werd de vergadering her opend. D r. Lucas (K.V.P.) bracht ver slag uit van het overleg in de commissie. De spanning steeg. Het verlossende woord werd niet gesproken. Integendeel: ondanks uitvoerig overleg was geen overeenstem ming bereikt, aldus dr. Lucas. De heer Van de Wetering (C.H.) handhaafde zijn bezwaren. Een groot deel van zijn fractie zou echter zijn stem laten afhangen van het antwoord van de minis ter. Het eerste teken van toenadering kwam van mr. Van Leeuwen (VVD). „We kibbelen eigenlijk over onbelangrijke za ken", zo meende hij. Wel zouden we vol gend jaar moeten besluiten tot wat de mi nister nu wil doen, maar als er gekibbeld wordt, zal er ten slotte één de wijste par tij moeten kiezen. Volgens mr. Van Leeu wen zou dit de Kamer moeten zijn, die in dit geval dan maar onder „het juk" van de minister zou moeten doorgaan. Minister Z i j 1 s t r a richtte zich in een kort woord tot de Kamer. In antwoord op de geuite verwijten zei hij, altijd aan zijn programma trouw te zijn gebleven. Hij had zijn uiterste best gedaan de uitgaven bin nen de perken te houden, al was hij er niet steeds zonder kleerscheuren afgeko men. Tot zijn spijt waren nieuwe lasten nodig geworden door het wegvallen van de Amerikaanse hulp. „Ik kan niet anders dan mijn standpunt handhaven, al loop ik daardoor het risico de reputatie te krij gen van de stijfhoofdige minister van Fi nanciën." (Vervolg op pag. 2 onder: Tweede Kamer) Advertentie sedert 1849 Gierstraat 52 - 54 - 56 Haarlem De grootste speciaalzaak in meubelen Advertentie MOUSON Advertentie Moderne Franse Tweed Exclusief model, I diverse dessins. j MODEHUIS s Anegang - Haarlem - tel. 10401 De Tweede Kamer heeft na een spannen de vergadering, waarin de kabinets kwestie gesteld werd, de belasting voorstellen van minister Zijlstra aan vaard. Het was een grote opluchting voor de minister, die hier gelukge wenst wordt door de heer Van de Wetering (C.H.U.). Links de heer Lu cas van de K.V.P., die zich het sterkst tegen de plannen van de minister had gekeerd. Door een breuk van een belangrijk onderdeel van onze rotatiepers heb ben wij de omvang van ons blad van heden moeten beperken. Enige pa gina's moesten worden wegggelaten, waaronder de feuilletonpagina. De rubrieken Uitgaan in Haarlem en en kele andere rubrieken, die normaliter in de krant van vandaag zouden zijn geplaatst, zullen morgen worden op genomen. DE DIRECTIE Van de zijde van de regering wordt medegedeeld, dat de regering de voor zitters van de drie vakcentrales heeft doen weten, naar aanleiding van de moeilijkheden met betrekking tot de lonen en salarissen van het radio- en t.v.-personeel dat de regering geen bezwaar zal maken tegen een eenmalige uitkering van drie percent van een jaar loon of -salaris, met inachtneming van een minimum van 250 gulden voor ge huwde werknemers. De voorzitters van de drie vakcentrales hadden zich tot de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid gewend, nadat (Van onze correspondent) NEW YORK. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soeban drio, heeft in de algemene vergadering der V.N. verklaard, dat, als de Ver enigde Naties instemmen met de Nederlandse plannen voor West-Nieuw- Guinea, dit inhoudt dat Indonesië het recht heeft om de Nederlanders met geweld te verdrijven uit dit gebied. Dit zou dus oorlog betekenen tussen twee souvereine landen. Minister Soebandrio verklaarde „dat dit geen bedreiging was en geen sabelgekletter". Het zijn de naakte feiten en de conclusie waartoe ze kunnen leiden, zei hij. Weliswaar verklaarde hij de voorkeur te geven aan een compromis, maar een werkelijke bereidheid tot concessies kon men uit zijn betoog nog niet opmaken. Gisteren deden geruchten de ronde, dat Amerika ernaar streefde door het indie nen van een eigen resolutie de kwestie- Nieuw-Guinea tot een vreedzame oplos sing te brengen. Of zulk een resolutie uit de bus zal komen zal wellicht ten dele af hangen van de bereidheid der partijen tot een vergelijk te komen. Dat Amerika een bemiddelende rol tracht te spelen staat wel vast. De Amerikaan Stevenson heeft gisteren een uur lang met minister Luns geproken. Tevoren had hij een gesprek gehad met Soebandrio. Mr. Luns heeft nogmaals onderstreept dat het recht op zelfbeschikking de hoeksteen van het Ne derlandse beleid ten aanz.ien van Nieuw- Guinea is. Hij Veronderstelde dat dit prin cipe ook door Amerika gehuldigd wordt en Stevenson sprak dat niet tegen. De indruk bestaat dat Amerika bij pogingen om een vergelijk te bevorderen, zal vasthouden aam dit principe van zelfbeschikking. Ste venson is van plan opnieuw contact met Indonesië op te nemen, cipe van zelfbeschikking. Stevenson is van plan opnieuw contact met Indonesië op te nemen. In zijn bijzonder felle rede zei Soeban drio onder meer dat Nederland de indruk tracht te wekken royaal te zijn. In feite is Nederland echter uiterst kolonialistisch, „zoals is bewezen door de grote wreedhe den, die tegen Indonesiërs zijn bedreven". Het Nederlandse kolonialisme blijkt vol gens Soebandrio duidelijk uit het feit dat het de Antillen en Suriname nog steeds vasthoudt als koloniaal bezit. Bovendien komt Nederland niet voor de onafhanke lijkheid van Angola en Algerijë op. Twee bijzondere omstandigheden noopten Neder land thans echter tot een speciale tactiek aanzien van Nieuw-Guinea. Nederland wij zigde zijn koers onder pressie van de internationale publieke opinie en uit vrees voor de militaire macht van Indinoesië. Sprekend over „Nederlandse wreedhe den" zei Soebandrio, dat op instigatie van kapitein Westerling in Zuid-Celeges in één week tijd veertigduizend mensen waren vermoord. Kortom, Nederland werd afge schilderd als een koloniale mogendheid van het ergste soort. Nederland zegt thans weliwaar, zo be toogde Soebandrio, dat Nieuw-Guinea een vrije keus zal hebben, maar intussen voe ren de Nederlandse autoriteiten een na tionale vlag in, geven Nieuw-Guinea een volkslied en maken het Nederlands tot de voertaal voor het gebied. Duizenden be woners van Nieuw-Guinea, die voor aan sluiting bij Indonesië zijn, worden uit het land verdreven. Ondanks het dreigement dat Indonesië zo nodig gewapenderhand de kwestie zou oplossen, verklaarde Soebandrio de voor keur te geven aan een vreedzame oplos sing. Dit vergelijk zou zijns inziens niet voor honderd percent een Indonesische op lossing zijn en ook niet voor honderd per cent een Nederlandse. Letterlijk zei hij: „Ik kan geen reden zien waarom geen formule gevonden zou kunnen worden voor de kwesties van de zelfbeschikking en van het gezag der Verenigde Naties". Nederland stelt zich op het standpunt, dat het gezagsorgaan der V.N. een wer kelijk vrije keus voor de Papoea's moet garanderen inzake de toekomst van hun land. Met andere woorden: de Verenigde Naties moeten een neutrale scheidsrechter zijn en de zelfbeschikking mag geen pas kwil worden. Indonesië's bereidheid tot een compro mis lijkt tot dusverre niet meer dan be reidheid om een formule te aanvaarden die op de Nederlandse gelijkt, maar die moet worden opgevat zoals Indonesië dat wenst. Indonesië wil het V.N.-gezag aan vaarden, mits dit dient om de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië te rege len. Wellicht kunnen de Amerikanen de ko mende dagen nagaan of Djakarta bereid is een formule te aanvaarden, waarbij met name de zelfbeschikking geen farce zou zijn. Ook Soebandrio drong er op aan, dat de Papoea's uit de beide delegaties elkaar vrijelijk zouden kunnen ontmoeten. De Ne derlandse Papoea's zouden volgens hem steeds worden begeleid door een „Neder landse waakhond". Hij maakte thans ook melding van de toevallige ontmoeting der twee groepen Papoea's in een restaurant. De Nederlandse begeleider zou bij die ge legenheid zo gauw mogelijk zijn gaan af rekenen en met zijn groepje zijn vertrok ken voordat de maaltijd ten einde was. De heer Jouwe, die deel uitmaakt van de Nederlandse delegatie, zei ons dat hij er niet het minste bezwaar tegen had nu en dan een praatje met de andere Pa poea's te maken, maar tot een politieke discussie met hen was hij niet bereid. „De Papoea's in de Nederlandse delegatie voe len zich vertegenwoordigers van hun land. de Papoea's in de Indonesische delega tie vertegenwoordigen niemand", aldus de heer Jouwe. Verscheidene gedelegeerden hebben te Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving ....5, 7, 9 Begroting van Veisen 7 In de Vishal en op zee9 Horen en Zien 11 Kunst 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit. nummer bestaat uit zestien pagina's Baer-Oberdorf: Er is één seconde in ieders leven, waarop men alles wint of alles ver liest. de regering bij schrijven van de staatsse cretaris van O., K. en W., mr. Y. Scholten, de Nederlandse Radio Unie, de Nederland se Televisie Stichting en de Wereldomroep had doen weten, tegen een op bedrijfs resultaten gebaseerde uitkering bezwaar te maken in verband met het karakter van de betreffende instellingen. De regering heeft mede willen werken aan een oplossing van de gerezen moeilijk heden. Zij heeft hierbij mede in aanmer king genomen de ontwikkeling van de overheidssalarissen, waarmede de ver hoging van de salariëring van het radio- en t.v.-personeel in 1960 in verband is ge bracht. De regering heeft er zich van ver gewist, dat van de zijde van het College van Rijksbemiddelaars tegen een daartoe strekkend verzoek van de partijen geen bezwaar zal worden gemaakt. Vandaag werd in radio- en tv-kringen overleg gepleegd om een houding te be palen tegenover het regeringsbesluit om een extra uitkering van 3 percent uit te keren en deze eenmaal toe te staan. Ge vraagd naar zijn mening noemde Gijs Stappershoef dit besluit „erger dan nee". Hij meende voorts dat nu deze zaak in de sfeer van de marchandering is getrokken. De schrijver Antoon Coolen is gister avond onverwacht in zijn woning te Waal- re (bij Aalst, N.Br.) op 64-jarige leeftijd aan een hartaanval bezweken. H(j was herstellende van de verwondingen die hij enige weken geleden opliep bij een val uit een rijdende trein. Zijn laatste roman ver scheen een jaar geleden, „Stad aan de Maas". Bij zijn uitgever, Nijgh Van Dit- mar in Den Haag, deelde men ons mede dat er geen nieuw manuscript van Antoon Coolen verwacht wordt, zodat het zeer I waarschijnlijk is dat „Stad aan de Maas", dat zeer moeizaam tot stand gekomen is, de afsluiting van- Coolens oeuvre zal blij ken. Antonius Franciscus Coolen werd 17 april 1897 te Wijlre (Limburg) geboren. Na zijn gymnasiale opleiding aan het College der Norbertijnen te Heeswijk ging hij in de journalistiek en vestigde zich later als letterkundige in Deurne. Na de oorlog ging hij in Waalre wonen. Antoon Coolen was lid van het hoofdbestuur van de Vereni ging Nederland in de Vreemde en be stuurslid van het Brabants Provinciaal Genootschap voor Kunsten en Weten schappen. Hij was drager van de gouden erepenning van laatstgenoemd genoot schap, ridder in de orde van Oranje Nas sau en werd onderscheiden met de Van der Hoogtprijs (1930), de romanprijs van de Groot-Kempische Cultuurdagen, de Eindhovense Cultuurprijs (1958) en in het begin van dit jaar met de Joost van den Vondelprijs van 5000 mark, die hem in Munster werd uitgereikt. Hij publiceerde romans, novellen, legenden, sprookjes, korte verhalen, toneelstukken, openlucht spelen en hoorspelen, bijdragen aan tal loze verzamelwerken, historische opstel len voor jubilerende instellingen en bedrij ven, vertalingen uit het Duits, Frans en Engels. Coolens eigen werk werd vertaald in het Duits, Tsjechisch, Deens, Frans, Hongaars, Portugees, Fins, Noors, Zweeds BRUSSEL In een mijn te Chatelet, in de buurt van Marcinelle, zijn als ge volg van een instorting donderdag drie mijnwerkers om het leven gekomen. De drie mannen, een Belg en twee Italianen, waren op de verdieping 808 meter van de mijn Boulier aan het werk toen, waar schijnlijk als gevolg van een aardgasont ploffing, tonnen aarde en steen in bewe ging kwamen en hun bedolven. Alle drie laten vrouw en kinderen achter. De vierde arbeider verloor het leven bij een instorting in een mijn te Marchienne- docheries. De twee omgekomen Italiaanse arbeiders hadden in 1956 de mijnramp van Marcinelle overleefd. BELGRADO (Reuter) In een mijn te Moerska Soboto (Noord-Joegoslavië) zijn donderdag zes mijnwerkers bij een mijn- brand omgekomen. Drie andere worden vermist. Advertentie 100 i/o amandelspijs LAGERSSTRAAT 13 - TELEF. 5362 kennen gegeven, dat zij met voldoening naar de rede van minister Luns hebben geluisterd. Veel betekenen zulke compli menten overigens niet. De NAVO-landen zijn het in het algemeen met het Neder landse standpunt eens. Ook enkele Aziaten toonden enige sympathie voor het Neder landse betoog, alsmede enige vertegen woordigers uit de Brazzaville-groep, de Afrikaanse staten, die tot voor kort nog onder Franse heerschappij stonden In die groep zou men weinig gesticht zijn over Soebandrio's wapengekletter. In kringen van de Nederlandse delegatie was men niet bereid commentaar te leve ren op de rede van minister Soebandrio. Men wilde de 25 bladzijden tekst die de Indonesische bewindsman heeft uitgespro ken eerst grondig bestuderen. (De drie Gebroeders), Engels. Vier proef schriften werden aan zijn werk gewijd. Coolens romans zijn: „De rauwe grond" (1926), „Hun grond verwaait" (1927), „Kin deren van ons Volk" (1928), „Het donkere Licht" (1929), „Peelwerkers" (1930), „De goede moordenaar" (1931), „De schone vol einding" (1932), „Dorp aan de Rivier" (1934, verfilmd in 1958), „De drie Gebroe ders" (1936), „Herberg In 't Misverstand" (1938), „Uit het kleine Rijk" (1939), „De Vrouw met de zes Slapers" (1953), „De grote Voltige" (1957) en „Stad aan de Maas" (1960). Van zijn novellen, sprookjes en legenden noemen wij „Lentebloesem" (1921), de verzamelbundel waarin zijn op genomen „Peerke, den Haas", „Jantje de Schoenlapper en zijn Weens Kindje", „Hu welijk", „De Man met het Jan Klaassen- spel" (1946). „Kerstvertellingen" (1935), de verzamelbundel „Onder de Canadassen" (1949). De meeste romans van Coolen werden vele malen herdrukt; „Kinderen van ons Volk" zelfs achttien maal. Advertentie 12 verschillende merken vanaf 8.— per liter SLIJTERIJ - WIJNHANDEL Willemsbeekweg 90 - Tel. 5619

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1