Uitlevering gevraagd van bankfraudeurs Voihade. TAAI -TAAI Voor winterjapon on rok AGENDA 1. PeekjCloppenburg VISSERS Tweede Kamer BETERE FOTO Zes ton achterhaald Inbrekers brachten het grootste deel van de buit terug Vijf mensen ziek door kolendamp '\c el Eisen van 4 en 3 jaar voor mislukte roofoverval Nieuwe Raad voor de Gemeentefinanciën Haagse tram procedeert tegen leverancier van autobussen Mutaties bij de legerleiding Den Haag leidt haven- verkeerregelaars op Op 13 november begint de conferentie van NAV O-parlementariërs Nell Herbert Kouder en mistig Fa. B. J. VAN LIEMT HERENMODE-TIP O V EMBER 19 6 1 Duitser lichtte predikanten op ZIGZAG 350.- Haarlem Velsen-U muiden Beverwijk Heemskerk Aa-Be PLAIDS Zaalborg 195 x 145 100"/. WOL ƒ41.75 Boordwerktuigkundigen vrezen fall out wmm deze zaterdag "TORINO'' ANKLETS Pi C tipt Uprima wollen ankiets met nylon versterkt. "Torino", het merk met exclusieve Pi C garantie! Kies uit Italiaanse mode kleuren, in effen of in fantasie dessins. Alleen bij PiC. 95 Albert Heijn restaurants verhogen de koffieprijs voor uw moderne HERENHOED SUÈDE HERENJASSEN, KRUISSTRAAT 2 - HAARLEM Lessen bij het v.h.m.o. door onbevoegden verrukkelijk... het is Kaarslichtgezelligheid GOUDA KAARSEN 5 dec. is reeds in zicht. ALS HET EEN MOET ZIJN si ai SS SJ (Van onze Amsterdamse redacteur) De Amsterdamse justitie heeft een offi cieel verzoek tot de Spaanse justitie ge richt voor uitlevering van de Franse za kenman R. T. E. G., die de handlanger is geweest van de frauderende bankbe diende van de Amsterdamsche bank J. E. Deze laatste zit in afwachting van de uitleveringsprocedure met de Duitse jus- stitie gevangen in Baden-Baden. Hoofdinspecteur H. Postma van de Am sterdamse Centrale Recherche, die samen met de directeur van de Amsterdamsche Bank, de heer C. André de la Porte, via Zwitserland naar Spanje is gereisd om de arrestatie van G. te bevorderen, heeft na zijn terugkeer in Amsterdam verklaard zeer erkentelijk te zijn voor de mede werking die de Spaanse politie in deze verduisteringsaffaire heeft verleend. J. E. heeft de Amsterdamsche Bank be nadeeld voor ruim 800.000.-, die hij heeft gedeeld met zijn handlanger G. Inmiddels is van het aandeel van E drieënhalve ton achterhaald. Ongeveer f 50.000 was reeds uitgegeven. Na de arrestatie van E. in Baden-Baden reisden de heren Postma en André de la Porte naar Bazel, waar de Zwitserse justitie het bankgeheim heeft weten te doorbreken en een aandelenpakket van 200.000, dat was gedeponeerd door de Fransman G. bij een bank in Bazel, reeds had geblokkeerd. G. had weliswaar vanuit de Spaanse kustplaats Alicante opdracht gegeven de aandelen te verkopen, maar op voorstel van de justitie had de bank hem laten weten „dat de beurs niet gunstig was" en dat hij uiterlijk 4 november zou ho- Advertentie Anqgsng 38/ 40 HAARLEM Een geldkistje met 23.000 was de buit van inbrekers, die hun slag sloegen in een fabriek in Hilversum; Zij haalden na hun vertrek 1.200 uit het kistje en lieten het resterende bedrag 21.800) door de brie venbus van het bedrijf glijden. De dieven waren de fabriek binnenge drongen door een klein tuimelraam. In het stalen bureau van een secretaresse stond het kistje waarin de bankbiljetten lagen. Kennelijk waren de inbrekers daarmee op de hoogte, want alles wijst er op, dat de dieven meteen op het bureau zijn afgeste vend, dat zij met een breekijzer hebben ge forceerd, Bovendien moeten de dieven ge weten hebben, dat er slechts één dag per week zoveel geld in het kantoor aanwezig is. L ren. Dit laatste klopte: op 3 november werd G. in zijn bungalow in Alicante ge arresteerd. Hoofdinspecteur Postma vond na zijn aankomst in Madrid het plaatse lijke hoofd van Interpol bereid onmiddel lijk de politie van Alicante te alarmeren. G. was wel verrast bij zijn arrestatie maar nam deze rustig op. G. vertelde dat hij in mei 1960 met E. op de Am sterdamsche Bank had kennis gemaakt, waar hij toen een tegoed had van 5000. Van de vier ton, die G. voor zijn aan deel in de fraude heeft getoucheerd, zijn dus twee ton in Zwitserland geblokkeerd. Ongeveer 150.000 heeft hij voorts ver spreid over dertig Franse banken, zodat om dit bedrag terug te krijgen bergen werk verzet moeten worden. Van het resterende geld leidde G. in Alicante een goed leven. Hij stond be kend als een royale, charmante kerel De bungalow, waar hij met zijn derde vrouw woonde, had hij gehuurd. Tijdens het verhoor in Alicante deed hij hoofdin specteur Postma het volgende voorstel: „Ik wil u graag met mijn Cadillac naar Nederland terugrijden om daar een rege ling te treffen met de Amsterdamsche Bank, maar op voorwaarde dat ik in Ne derland niet wordt gearresteerd.Op dit aanbod is de hoofdinspecteur uiter aard niet ingegaan. In Amsterdam zijn vijf personen, die verschillende huizen in de Kijkduinstraat bewonen, onwel geworden van kolendamp vergiftiging. Allen werden naar het Wil- helminagasthuis vervoerd, waar bleek dat hun toestand niét van ernstige aard Was. Van een rij woningen in de Kijkduin straat waren, de schoorstenen afgebroken doch nog niet door nieuwe vervangen. Hoe wel niet alle bewoners door de aannemer hiervan op de hoogte waren gesteld had den toch velen gemerkt dat er iets aan de hand was omdat de kachels.uitgingen. In .de woningen waar de kachels bleven branden of later werden aangemaakt wis ten de bewoners van niets Zij lieten hun kachels bij het naar bed gaan branden, waardoor zich in de huizen kolendamp ont wikkelde. De politie van Schoonoord (Dr.) heeft ten huize van de gereformeerde predikant een24-jarige Duitser aangehouden. De man had tal van gereformeerde predikanten in Drente opgelicht. Hij vertelde een verhaal over pech met zijn auto en vroeg geld om het defect te laten herstellen. Hij zei uit Breda te ko men en op weg te zijn naar Duitsland. Hij had onder meer succes in Hoogeveen, Ro den en Borger. Toen bleek dat hij een be drieger was werden via de politie in Dren te alle gereformeerde predikanten gewaar schuwd. De oplichter liep tegen de lamp, toen hij zich in Schoonoord aan de pasto rie meldde. De man is i.n Hctogeveen. op gesloten. Hij wordt ook gezocht door de politie in Duitsland wegens, oplichting. Advertentie electr. in koffer GROTE HOUTSTRAAT 181 - HAARLEM Concertgebouw: 20 u.: Concert Koor school St. Bavo m.m.v, N.Ph.O. en Man nenkoor van de kathedraal. Piccolomini mis van Mozart. Stadsschouwburg: Zaterdag en zondag 20 u.: Toneelgroep Theater met „Meneer Topaze" van Marcel Pagnol. Regie Richard Flink. Minerva Theater: Zaterdag 20 u.: Opera- en bel cantoconcert Volendams Operakoor o.l.v. Jan Steur. BIOSCOPEN Cinema Palace: 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Zeven mannen zonder vrees", 14 j. Frans Halstheater: 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.30 u., dinsdag 14 en 20 u.: „Charlie's tante", 18 j. Lido Theater: 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Battle cry", 14 j. Zaterdag 23.30 u.: ..Madeleine tel. nr. 136211", 18 j. Luxor Theater: 14, 19 en 21.15 u., zon dag ook 16.15 u.: „Messalina", 18 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u. en zondag 19 en 21.15 u.: „Ik heb gezondigd", 18 j. Rembrandt Theater: 14 en 19.30 u.: „Exodus". 14 j. Roxy Theater: 14.30. 19 en 21.15 u. en zondag 14. 16.15, 19 en 21.15 u.: „Het huis der 13 spoken", 14 j. Studio Theater: 14.15, 19 en 21.15 u„ zon dag 14. 16.15, 19 en 21.15 u.: „Misdaad ach ter het voetlicht". 14 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 dec. expositie van tekeningen van Kees Buurman; 1022 u. Vishaï: Tot 23 nov. expositie van werk van leden en invités der Haarlemse ver eniging van beeldende kunstenaars De Groep: 10—17 u„ wo. en vr. ook 20—22 u., zond. 1317 u. Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland 13): Tot 26 nov. expositie van schilde rijen van Justine M. van Houten: 917 u., ma., wo. en vr. ook 1820 u. Bloemenheuvei (Overveen): Tot 13 nov. expositie van edelsmeedwerk van Corry Borst en grafisch werk van H. Daumier, P. Dumont, Jozef Israëls, Ed. Karsen, Th. A. Steinlen, M. W. v. d. Valk e.a.: 1017 u., zondag 1417 u. Museum „Het Huls Van Looy": Tot 4 dec. tentoonstelling van werken van de graficus Andreas Schotel: 1017 u., zon dag van 1317 u. Da Costa Kweekschool (Koepellaan 8, Rloemendaal): Tot 12 nov. Tsrael-expositie: 9—12. 1415 en 2022.30 u. (wo.- en za.- avond gesl.). VRIJDAG 10 NOVEMBER City-theater, 20 u.: De Koning der boe kaniers. Rex-theater, 20 u.: Dodenrit. ZATERDAG 11 NOVEMBER City-theater, 19 en 21.15 u.: „De koning der boekaniers". Rex-theater, 20 u.: „Dodenrit". Pieter Vermculenmuseum. Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 uur. VRIJDAG 10 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Hel dencommando". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De vijand in de schaduw". W.B. Theater, 20 u.: „Duikbootoperatie Zeehavik". ZATERDAG 11 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 „Hel dencommando". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De vijand in de schaduw". W.B. Theater, 20 u.: „Duikbootoperatie Zeehavik". Marquette Theater, zaterdag 20 u., zon dag 14.30 en 20 u.: „Rose Marie". Advertentie Grote Houtstraat 62 en 67 - Tel. 10657 - 12839 WASHINGTON (UPI) De I.A.M. (internationale vereniging van machinis ten) heeft speciale beveiligingsmaatregelen geëist voor boordwerktuigkundigen tegen de door vliegtuigmotoren ingezogen radio actieve afval. De vakbond zegt dat straal vliegtuigen, die op tienduizend meter hoogte vliegen een aanzienlijke hoeveel heid radio-actieve stof van de recente Rus sische kernexplosies hebben opgenomen een bewering die prompt werd tegenge sproken door Amerikaanse regerings ambtenaren. Deze zeiden dat de fall out te verwaarlozen klein is. Advertentie met (handig,!) extra kaartje wol De officier van Justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft een gevangenisstraf van vier jaar geëist tegen een 25-jarige matroos, die op 15 mei een roofoverval wilde plegen op een Haagse taxichauffeur. In de woning van de chauffeur aan de Haagweg loste hij vijf schoten met een traangas- en alarmpistool. Zijn medeplich tige, een 23-jarige „particuliere recher cheur", hoorde drie jaar gevangenisstraf en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering tegen zich eisen. Met een motorbril op en een traangas- en alarmpistool in de hand, dat de parti culiere rechercheur voor hem in Amster dam had gekocht, drong de matroos de woning van de taxichauffeur binnen. Toen de vrouw des huizes om hulp begon te roe pen werd de overvaller zo nerveus, dat hij vijf of zes maal met het traangaspistool schoot. Dat .was ook het eind van deze overval, want de schutter kreeg zelf last van het traangas. Hij vluchtte het huis uit naar zijn handlanger, die buiten in een auto wachte. Een week eerder hadden de mannen aanvankelijk deze overval willen plegen. Toen hadden zij geen gaspistool, maar een ijzeren staaf bij zich. Op het laatste ogen blik werd de overval uitgesteld. In hun ge zelschap bevond zich toen ook een 26-jari- ge classificeerder die echter op 15 mei niet van de partij was. Aan de twee verdach ten waren ook inbraken in radiozaken in Den Haag en Leiden tenlaste gelegd. Voor deze twee inbraken stond ook de classifi ceerder terecht. Bandrecorders, radio's en t.v.-toestellen met een waarde van f. 7000.- waren de buit bij een inbraak in een Leid- se fadiohandel. Tegen de classificeerder eiste de officier wegens zijn aandeel in de twee inbraken een jaar en zes maanden gevangenisstraf en voorwaardelijke terbeschikkingstelling. Op 23 november zal de rechtbank uit spraak doen. Een aantal (de Formosa-) restaurants in Amsterdam, Den Haag en Utrecht (Albert Heijn-concern) heeft met ingang van gis teren de prijs van het kopje koffie met twintig percent verhoogd. De prijs exclu sief bedraagt thans zestig cent per kop (inclusief 69 cent). Naar wij van de zijde van de directie van de n.v. Formosa vernemen, is de prijsverhoging noodzakelijk geworden door de steeds stijgende kosten van gas, elek triciteit, wasserij, interieur-aankleding en dergelijke. Bij het ministerie van Economische Za ken is geen toestemming voor deze prijs verhoging gevraagd. Een woordvoerder van dit ministerie deelde ons mede, dat er weliswaar voor het kopje koffie geen prijsstop is, maar dat op basis van vrij willige afspraken destijds besloten werd, dat de restaurants indien zij tot prijs verhogingen overgaan, daarvoor toestem ming zouden vragen aan het ministerie. Advertentie Naast een zeer ruime sortering hoeden, brengen wij de nieuwste LONERTÉX geheel gevoerd, zeldzaam mooie kwaliteit, in de modekleur donker bruin. (U weet wel op de hoek bij de brug) De minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, heeft in het gebouw van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten in Den Haag de nieuw-benoemde Raad voor de Gemeentefinanciën geïnstalleerd, welke is voorzien in de financiële-verhou- dingswet 1960. In zijn installatierede wees de minister op het nieuwe element, dat met deze raad zijn intrede doet in de financiële verhou ding tussen rijk en gemeenten. Het nieu we is, dat de adviezen, die de raad zal uitbrengen, in tegenstelling tot vroeger, nu ook werkelijk gemeentelijke adviezen zul len zijn. De regering verwacht, dat de raad door middel van zijn adviezen op ve le punten het initiatief zal nemen tot en zal medewerken aan de voorbereiding van tot stand te brengen regelingen op het gebied van de financiële verhouding. Hier mede zal dan een belangrijk stuk werk van de departementen overgegaan zijn zijn naar de raad, die thans als orgaan van de gezamenlijke gemeenten is te be schouwen. Daarmede is tevens de decen tralisatie gediend, aldus de minister. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gegevens gepubliceerd omtrent de bevoegdheidssituatie bij het dag-V.H.M.O. op 16 september 1961. Van alle wekelijkse lessen in de wettelijk verplichte vakken werd evenals in 1960 25,4 percent door onbevoegden gegeven. Aan de aanhoudende stijging gedurende de afgelopen jaren is dus een einde ge komen. De hoogste percentages treft men aan bij de vakken Frans (43 percent), Duits (40 percent), Nederlands (33 percent), bio logie (33 percent), tekenen (32 percent) en Engels (30 percent). Bij de gymnasia is de situatie het gun stigst (17 percent onbevoegd gegeven les sen); daarna komen achtereenvolgens de lycea (25 percent), de hbs (28 percent), de handelsdagscholen (31 percent) en de mid delbare scholen voor meisjes (34 percent). Wegens gemis aan docenten konden 2068 lessen niet gegeven worden. Een raming van het aantal bevoegde en onbevoegde leraren geeft aan, dat het aan tal bevoegde leraren sinds verleden jaar vermoedelijk is gestegen van 8030 tot on geveer 8350, aangenomen dat het gemid deld aantal lessen per leraar ongeveer het zelfde is gebleven. Een raming van het tekort aan bevoegde leraren wijst op een stijging van 4 a 5 per cent. (Van onze Amsterdamse redacteur) Toen de Haagse gemeenteraad in 1955 elf miljoen gulden uittrok voor de aankoop van 160 autobussen, kon de directie van de Haagse Tramweg Maatschappij (H.T.M.) niet voorzien dat de narigheid met de mo toren van deze stadsbussen zou leiden tot een rechtsgeding tussen haar en de leve rancier. Voor de civiele kamer van de Am sterdamse rechtbank hebben de raadslie den van de H.T.M. en de Amsterdamse mo- torenfabriek de achtergrond van deze af faire uit de doeken gedaan. De H.T.M. sukkelt bij de stadsbussen niet alleen met de motoren, maar ook met scheurtjes in het chassis, die allemaal moeten worden gelast. Mr. C. J. Coli.jn, optredend namens de H.T.M., herinnerde er aan dat de H.T.M. aanvankelijk van plan was de bussen in Engeland te kopen. Van de zijde van de Amsterdamse fabriek werd echter sterke aandrang uitgeoefend om deze belangrijke order bij een Nederlandse industrie te plaatsen. Het ging om een type bus, waar bij de motor onder de vloer is geplaatst De fabriek had geen ervaring met dit type, maar toen de H.T.M. de order plaatste, zegde de fabriek toe bijzondere service te zullen verlenen door de norma le garantie sterk uit te breiden. Na de levering van de eerste serie bussen kwamen al spoedig constructiefouten aan het licht. De fabriek kwam de uitgebreide garantiebelofte volkomen na. Toen echter de tweede serie gereed kwam, probeerde de fabriek van de zware garantie af te ko men. aldus mr. Colijn. Onderdelen werden wel geleverd, maar de loonkosten, die vaak een veelvoud van de kosten van on derdelen betroffen, wilde de fabriek niet voor haar rekening nemen. Bovendien is het resultaat van een aantal reparaties on bevredigend geweest, waardoor opnieuw onkosten moesten worden gemaakt. De H.T.M, stelt zich op het standpunt dat ge breken, die zich na afloop van de garantie periode opnieuw voordoen, onder de garan tie behoren te vallen. Voor de motorenfabriek voerde mr. W. H. Vermeer aan, dat de H.T.M. des tijds bij het plaatsen van de order een zware garantie heeft bedongen. Gezien de grootte van de order was de fabriek be reid deze garantie voor de eerste serie bussen op drie jaren te bepalen. Bij de latere aflevering werd die garantie niet bedongen Normaal beperkt een garantie zich tot zes maanden. Volgens mr. Ver meer was het absurd te veronderstellen dat ook de normale slijtage van onderde len wordt gegarandeerd voor een periode van 200.000 kilometer. Daarbij wilde de H.T.M. ook nog een garantie op de garan tie „Stel u voor dat een tandwiel verslijt bij 180.000 kilometer en wij gaan dit ver vangen. Enkele tienduizenden kilometers later is er een ander tandwiel kapot. Wij vervangen weer. Maar als de autobus ten slotte van ouderdom in elkaar zakt. zou den wij nog steeds bezig zijn gratis tand wielen in te zetten", aldus mr. Vermeer Advertentie ü-s-\ De Legervoorlichtingsdienst deelt mee, dat luitenant-generaal P. Gips, die in de loop van 1962 de militaire dienst zal verla ten, als commandant van het eerste leger korps zal worden opgevolgd door generaal- majoor F. M. van der Veen, thans com mandant van de vierde divisie. Voor het commando over deze divisie is dan be stemd brigade-generaal J. H. Heimei, thans inspecteur der infanterie, die op zijn beurt zal worden opgevolgd door de kolo nel J. van Buuren. Voorts ligt het in het voornemen om bri gadegeneraal E. J. C. van Hootegem met ingang van 1 januari 1962 te bestemmen voor de functie van commandant van de eerste divisie (7 december), die dan gene- raal-majoor D. C. de Vries, die verzocht heeft in de loop van 1962 eervol uit de mi litaire dienst te worden ontslagen, zal op volgen. Generaal-majoor J. P. F. Agasi zal met ingang van 1 mei 1962 luitenant-gene raal C. J. Valk opvolgen als territoriaal bevelhebber. Generaal-majoor G. H. Christan wordt dan bestemd voor de functie van comman dant van de ondersteuningsstrijdkrachten. Het is voorts de bedoeling dat brigade-ge neraal H. L. T. Ubbink met ingang van 1 mei 1962 zal worden aangewezen voor de functie van plaatsvervangend commandant van het eerste legerkorps. De Gemeentelijke Dienst van Haven- en Marktwezen in Den Haag heeft een begin gemaakt met een opleiding van een jaar van zes personeelsleden in de vakken ra dar, radio, telefonie, meteorologie en En gels. De Havendienst is tot deze opleiding overgegaan om in de toekomst op een ef ficiënte wijze de verkeersregeling in de havenmonding te kunnen blijven uitoefe nen. Na de installatie van twee zenders zal van het seinhuis af rechtstreeks telefoon verkeer met binnenkomende en uitgaan de schepen mogelijk worden. Het is te ver wachten dat het aantal aanvragen om ra- darassistantie daarna een nog verdere stijging zal blijven vertonen. In 1960 werd geen enkele maal de hulp van de walradar ingeroepen, maar in de eerste negen maanden van dit jaar werd 20 keer radarassistantie verleend bij het binnenlopen van de Scheveningse haven. Ruim 150 parlementsleden uit de 15 landen van de NAVO komen in de week van 13 tot 18 november in Parijs bijeen voor hun jaarlijkse conferentie over ie militaire en politieke problemen van de Atlantische Gemeenschap. Deze jaarlijkse parlementaire wapenschouw zal op maan' dag 13 november worden ingeleid door mr. D. U. Stikker, de Nederlandse secre taris-generaal van de NAVO, generaal Lauris Norstad, de Amerikaanse opperbe velhebber van de NAVO-strijdkrachten h Europa, de Franse minister van Buiten landse Zaken, Couve de Murville en de Amerikaanse minister voor het leger Elvis J. Stahr. Het Nederlandse parlement is op deze conferentie vertegenwoordigd door een de legatie van veertien Eerste- en Twee Ka merleden. Twee van hen, de heren J. U, Couzy (V.V.D.) en F. J. Goedhart (P. v.d.A), behoren tot de rapporteurs die de debatten hebben voorbereid. De heer Cou zy brengt verslag uit over militaire kwes ties, de heer Goedhart is rapporteur voor politieke zaken. Voorts zal de conferentie zich bezig houden met problemen als de Berlijnse crisis, de controle op de kern wapens en de groeiende Europese econo mische integratie binnen de Atlantische Gemeenschap. De vergaderingen zullen gedeeltelijk achter gesloten deuren worden gehouden om de afgevaardigden gelegen heid te geven vragen te stellen aan mr. Stikker en generaal Norstad. Het is de bedoeling dat op zaterdag 18 november de conclusies waartoe men is gekomen worden neergelegd in een aantal aanbevelingen aan de regeringen van de NAVO-landen. De leden van de Nederlandse delegatie zijn: dr. W. P. Berghuis (A.R.); prof. dr. I. A. Diepenhorst (A.R.), mr. dr. L. de Gou (K.V.P.), drs J. W van Hulst (CH.U.), mr. H. van Riel (V.V.D.) mr J. in 't Veld (P.v.d.A), J. H Couzy (W.D.), prof. A. C. M. Duynstee (KV.P) J. J. Fens (K.V.P.), F. J. Goedhart (P. v.d.A), J. de Kadt (P.v.d.A.), Th. D. J. M. Koersen (K.V.P.), mr. A. B. Roosjen (A.R.) en W. Wier da (P.v.d.A.). Advertentie (Vervolg van pag. 1) Mr. Burger (P.v.d.A.) vroeg naar de consequenties van eventuele verwerping van de voorstellen. De situatie was er niet duidelijker op geworden, daar de K.V.P. niets naders van zich had laten horen. Mi nister Zijlstra verklaarde daarna, aan de wetsontwerpen te zullen „vasthouden". Dit was volgens de liberale fractieleider, prof. Oud, nog niet duidelijk genoeg. De Kamer moest volgens hem goed weten, onder wel ke omstandigheden zij een beslissing zou nemen. Zwaar geschut Pas toen bracht prof. Zijlstra het zwaar ste geschut in stelling. Verwerping, hetzij van de olieheffing, hetzij van de vennoot schapsbelasting, zou niet alleen voor hem maar ook voor het hele kabinet onaan vaardbaar zijn. Eindelijk was het hoge woord er dus uit! Het debat werd weer geschorst. Omdat dr. De Kort en prof. Oud zich met hun fracties wilden beraden. Het werd een pauze van meer dan een halfuur. Eindelijk even na vijf uur viel de be slissing. De K.V.P. staakte haar verzet. Volgens haar fractieleider gedoogden de wereldsituatie en 't probleem-Nieuw-Gui- nea nauwelijks een kabinetscrisis. Dit was de mening van het overgrote deel van de fractie. Van harte ging het bepaald niet. Dr. De Kort dekte de aftocht door te zeg gen, dat hij zich nadrukkelijk losmaakte van de motieven der regering en dat hij verbaasd was over de zware politieke ge volgen die zij aan een eventuele verwer ping had verbonden. En zo trok minister Zijlstra aan het lang ste eind. Over de aanvankelijk zo omstre den wetsontwerpen hoefde niet eens hoof delijk te worden gestemd Vóór het debat over de belastingvoor stellen is gestemd over de motie die de heer p<3Schar (P- v. d. A.) bij de algemene financiële beschouwingen had ingediend, om een grotere bijdrage te geven voor hulp aan onderontwikkelde landen. De Kamer verwierp de motie met 81 tegen 43 stemmen. Vóór stemden alleen de fracties der P. v. d. A. en P.S.P. Advertentie Lange Veerslraat 11-13 - Haarlem Telefoon 11178 Reproducties naar oude foto's 'llllilüilHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllillliiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Het K.N.M.I. deelt mee: Boven West-Europa en het aangrenzende oceaangebied bevindt zich een groot lage drukgebied. Hierin is het over het alge meen rustig weer. In de nacht treedt op plaatsen waar weinig bewolking aanwezig is, een flinke afkoeling tot beneden het vriespunt op, waarbij mist ontstaat. Dit was de afgelopen nacht onder andere in Engeland het geval. In ons land werd het niet zo koud tengevolge van bewolking, waaruit vooral in de kustgebieden nog flinke buien vielen. Vóór de ingang van het Kanaal lag vanmorgen een centrum van het lagedrukgebied, dat vermoedelijk naar Frankrijk zal trekken. In verband hiermee ziet het er naar uit dat het de komende nacht in ons land tamelijk hel der zal zijn, waardoor de temperatuur plaatselijk tot beneden het vriespunt kan dalen. Daarbij zal zich mist vormen. In verband met de onstabiliteit van de lucht kan er hier en daar een bui vallen, in hoofdzaak in de kustgebieden. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen e binnen- en buitenland. a Neerslag laatst* 14 uur. SC i Den Helder regenbui nno 8 24 Ypenburg half bew. z 10 5 Vlissingen onbewolkt z 10 2 Eelde mist zzw 10 0 De Bilt onbewolkt windst. 9 0,5 Twente half bew. zw 10 5 Eindhoven half bew. z 10 0,2 Zd-Limburg onbewolkt zw 10 3 Helsinki motregen O 6 1 Stockholm regen OZO 8 1 Oslo regen OZO 9 6 Kopenhagen regen OZO 9 2 Aberdeen licht bew. windst. 8 0 Londen mist nnw 8 0 Amsterdam onbewolkt z 9 0,4 Brussel onbewolkt zzw 12 25 Grenoble zwaar bew. windst. 17 15 Nice onbewolkt nnw 14 26 Berlijn regen z 9 3 Frankfort regenbui zw 11 19 München regen wzw 10 6 Zijrich zwaar bew zw 6 Genëve half bew windst. 11 19 Locarpo licht bew. nno 8 47 Wenen geheel bew. wnw 7 0 Innsbruck regep windst. 13 5 Athene onbewolkt windst. 23 0 Rome regen z 18 1 Ajaccio licht bew windst. 19 22 Wadrid onbewolkt windst. 15 1 Mallorca licht bew windst. 20 1 Lissabon licht bew zw 20 0 Zaterdag 11 november Zon op 7.52 uur, onder 16.56 uur. Maan op 10.49 uur, onder 19.33 uur. Maanstanden 15 nov. 13 13 uur eerste kwartier. 22 nov. 10 44 uur volle maan. 30 nov. 7.19 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuidcn Vrjjdag 10 november Hoog water 4.43 uur en 16.56 uur. Laag water 0.27 uur en 12.42 uur. Zaterdag 11 november Hoog water 5.19 en 17.32 uur. Laag water 1.01 en 13.13 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2