i Toenemende spanning in en om Algerije Franse cipiers staakten 24 uur uit protest DUJARDIN Russen zouden een nieuw Berlijn-plan koesteren Wereldnieuws r FALCON MANTELS Van dag tot dag Slechts 8 Oostduitsers naar Nieuw Delhi Commissaris van politie te Algiers vermoord Ex-Kamerlid Demarquet gearresteerd Kamercommissie stelt wreedheden vast in Algerijnse kampen raatótoel Oplossing los van vredesverdrag wij willen de echte, wij roken wij willen de echte, wij roken Vandaag vochtinbrengende complete make-up in vloeibare vorm 0p de wij willen de echte, wij roken half-z war half-zware VRIJDAG 10 NOVEMBER 1961 3 Waar kaarsen branden is sféér! GOUDA KAARSEN Ontdek vandaag het wonder van Max Factor's geheel nieuwe make-up pro duct: Sheer Genius. Complete, vloei bare make-up èn volmaakte, vocht inbrengende huidverzorging in één. Sheer Genius, vloeibare make-up die uw huid in seconden een gave, na tuurlijke schoonheid geeft en boven dien een rijkdom aan voedende en vochtinbrengende stoffen bevat die uw huid jong en soepel houden. U kunt kiezen uit zes zeer fijne modetinten. uw spiegelbeeld zegt het It feels so good to look so beautiful. Nog acht vermisten na de scheepsbotsing in Texas Kaarslicht lééft! GOUDA KAARSEN H. B. Fortuin Karjalainen naar Moskou J A ff h met vachtvoering 7/8 en lang model ƒ59.50 SPECIAALHUIS REGENKLEDING Het debat in de Tweede Kamer over de belastingvoorstellen van minister Zijlstra en meer speciaal over de heffing van een bijzonder invoerrecht op minerale olies en de beperking van de verlaging der vennootschapsbelasting op 1 januari 1963 heeft weer eens getoond, dat men zich in Nederland bijzonder druk kan maken om zaken van betrekkelijk belang. Tot deze conclusie kwam de V.V.D.-er Van Leeuwen aan het einde der discussies, na dat hij zich echter tevoren evenals de K.V.P.-afgevaardigde Lucas, scherp tegen het regeringsplan had 'verzet. Men kan zich afvragen, of hij zich daarin dan niet wat had kunnen matigen, zodat dit probleem niet had behoeven te leiden tot het uitspreken van het „onaanvaardbaar" door de regering. Dit geldt des te sterker voor de heer Lucas, die tijdens het debat heeft opge merkt, dat het belastingbeleid niet in over eenstemming moest worden geacht met de publieke opinie. Het is daarom des te won derlijker, dat de K.V.P.-fractie tenslotte het voorstel toch heeft aanvaard, maar met de opmerking, dat zij zich losmaakt van het verdere beleid van minister Zijlstra. Welke waarde moet men aan een derge lijke uitspraak hechten? Als een fractie meent, dat een regering in strijd met de volkswil handelt, dan dient zij daaruit haar conclusies te trekken en het kabinet ten val te brengen. Als zij meent, dat het, omdat er andere belangrijke vraagstukken aan de orde zijn, niet tot een kabinetscrisis mag komen, dan is een dergelijke consta tering niet meer dan een gratuite gebaar. Distantieert zij zich bovendien nog voor de toekomst van het ministeriële beleid, dan moeten wij vaststellen dat hier in strijd wordt gehandeld met een van de grondregels van onze parlementaire demo cratie. Maar men zal deze losmaking wel niet zo ernstig moeten nemen als zij wordt gesteld. De K.V.P. wil kennelijk laten blijken dat zij niet alles slikt. Dat is haar goed recht, maar zij kan dat ook op andere wijze doen. Het gehele verloop van het debat wekt de indruk, dat sommige fracties een mug voor een olifant hebben aangezien, tijdens het gesprek de ware proporties van het diertje ontdekt hebben en geschrokken van hun vergissing, hun zwaar geschut ijlings hebben teruggetrokken, om vervolgens het insect vrij te laten vliegen. Helaas had de regering toen ook reeds de kanonnen, na lange aarzeling, in stelling gebracht. Misschien hebben onze Kamerleden het een en ander opgestoken van de taktiek die men in de koude oorlog toepast, en die neer komt op een „langs de afgrond van de oorlog gaan". Men probeert hoever men gaan kan, maar trekt de uiterste conse quenties niet. Dit is een hoogst onwaardige intimidatie-politiek, die waar de regerings partijen het beleid in grote lijnen van te voren hebben geaccepteerd, in strijd moet worden geacht met het parlementaire systeem, zoals wij dat kennen. Temeer als het gaat om een bedrag van 135 miljoen, dat voor de minister van Financiën in zijn gehele beleid essentieel is. Dan zijn er voorwaar wel belangrijker zaken waarover ons Parlement de tanden eens zou kunnen laten zien. BERLIJN (Reuter) De Oostduitse au toriteiten hebben reisvergunningen gewei gerd aan 13 van de 21 Oostduitse vertegen woordigers van de protestantse kerk bij het congres van de Wereldraad van Ker ken in Nieuw-Delhi, dat van 18 november tot 6 december wordt gehouden, zo hebben Westberlijnse kerkelijke functionarissen meegedeeld. Elf Oostduitse protestanten en twee jon geren waren tot officiële afgevaardigden gekozen door de protestantse kerkeraad voor geheel Duitsland. Slechts zeven afge vaardigden, en de bisschop van Thüringen, dr. M. Mitzenheim, hebben paspoorten ont vangen. De Duitse delegatie is door deze maatregel van 39 tot 26 leden ingekrom pen, van wie er aihttien uit West-Duitsland afkomstig zijn. ALGIERS (AFP-UPI) In Algiers is donderdag de commissaris van politie Re- né Joubert het slachtoffer van O.A.S.-ter roristen geworden. Hij stierd in het zieken huis, waarheen hij was vervoerd nadat hij gewond was geraakt toen drie auto's in snelle vaart voorbij een café reden, het onderwijl met machinegeweren bestokend. Joubert was de derde commissaris van politie die dit jaar in Algiers werd ver moord. Hij was een van de chefs van de afdeling der Franse politie, die speciaal belast is met het tegengaan van de acti viteit van de organisatie van het geheime leger O.A.S.). Advertentie Advertentie max Factor Van onze correspondent) PARIJS Het voormalige poujadisti- sche Kamerlid Jean Maurice Demarquet is gisteren in het Parijse apartement van een vriend, waar hij zich in een kast verstopt had, door de politie gearresteerd. Demar quet, die zo ongeveer bij alle samenzwerin gen en opstanden in en rond Algerije ac tief betrokken was, maar in het scherts proces over de barricaden van Algiers vo rig jaar niettemin eveneens zou worden vrijgesproken, werd sedert enkele maan den opnieuw door de politie gezocht wegen het aandeel dat hij aan de acties met kneedbommen van de O.A.S in Zuidwest- Frankrijk zou hebben bijgedragen. Terwijl intussen het staatshoofd, gene raal Charles De Gaulle, in de verschillen de redevoeringen die hij gisteren in Zuid- Frankrijk heeft uitgesproken van zijn, ove rigens ietwat genuanceerd, vertrouwen bleef getuigen in een spoedige regeling van het Algerijnse conflict, lijkt de O.A.S. in Algerije haar agitatie naar een nieuwe cli max te drijven. Het aantal bomexplosies bedroeg het laatste etmaal alleen in Al giers al twintig en de politie heeft boven dien moeten constateren dat de ladingen, en de omvang van die bommen, zwaarder worden. Alle volgelingen van de O.A.S. zijn door ex-generaal Salan „ter plaatse gemobiliseerd". Gisteren deed het gerucht in Algiers de ronde dat de O.A.S. van vrij dag op zaterdag een „blauwe plastic-nacht" van ongekende hevigheid wil organiseren. Geruchten over nieuwe uitbarstingen en coups d'état zijn in Algerije zeker aan de orde van de dag en van de nacht, doch niettemin is men zich ook in regerings kringen in Parijs toch ook wel bewust de zone van het acute gevaar te hebben be reikt. Naarmate de mogelijkheid van een akkoord tussen Frankrijk en het F.L.N. nadert komt ook het ogenblik dichterbij dat de O.A.S. haar kracht in een niewue wan hoopsdaad zal moeten demonstreren. Het succes van een zoveelste opstand blijft nog altijd bepaald door de houding van het Franse leger, die tot dusver als welwillend neutraal zou kunnen worden be schreven jegens de O.A.S., waarvan in Al gerije geen enkele topleider werd gearres teerd, ofschoon ex-generaal Salan een vraaggesprek heeft toegestaan aan een Amerikaanse radioverslaggever. Of dat le ger op het beslissende moment de zijde van Parijs of de partij van ex-generaal Salan zal kiezen, blijft dus, zacht gezegd, een be klemmende vraag, waarop nog niemand een definitief antwoord kan geven, hoe op timistisch regeringskringen in Parijs zich op dit punt dan ook pogen voor te doen. Dat optimisme wordt door het parle ment zeker niet algemeen gedeeld, zoals deze week bij de Kamerdebatten over de kredieten voor Algerije wel dui delijk is gebleken. Onder de rechtse af gevaardigden, die vaak uitzonderlijk agres sief tegen de minister voor Algerijnse Za ken Louis Joxe tekeer gingen, waren ver scheidene sprekers die het openlijk dor sten op te nemen voor de OAS, die, vol- PARIJS (Reuter, UPI, AFP) De hon gerstakingen van in Franse gevangenis sen gedetineerde Algerijnen, onder wie opstandelingenleider Ben Bela, duren rog voort. Inmiddels zijn de Franse ci piers in het gehele land een 24-uurssta- king begonnen, uit protest tegen slechte arbeidsomstandigheden. Zij klagen dat door personeelstekort hun werk zwaarder en gevaarlijker is geworden. De cipiers weigeren gevangenen naar gerechtsgebou wen te begeleiden. De staking had succes in Marseille, Bordeaux, Lyon en Parijs. Alleen aan vei ligheidsmaatregelen werd de hand gehou den. De cipiers staken omdat drie hunner collega's deze week door ontsnappende moslims waren gedood. Zij vinden dat hun verantwoordelijkheid te groot is. Don derdag hebben geen gevangenen hun cel len verlaten om werk te verrichten, klas sen te volgen, te eten of vrienden en ver wachten te spreken. In Parijs en in Lyon hebben honderden jammerende Algerijnse vrouwen zich don derdag naar de gevangenissen begeven waar hun mannen worden vastgehouden. De vrouwen eisten dat haar mannen zou den worden vrijgelaten. Zowel in Parijs als in Lyon heeft de politie tweehonderd betoogsters aangehouden teneinde haar identiteitsbewijzen te kunnen controle- ren- Een commissie uit de Franse Nationale Vergadering heeft in een verslag over de toestand in gevangenkampen in Algerijë gepleit voor verbeteringen. De overbevol king van de gevangenissen moet snel wor den opgelost, aangezien de huidige toe stand het risico van ernstige incidenten meebrengt. Het rapport noemt verschei dene kampen die zouden moeten worden opgeheven of verbeterd. Aan handen en voeten De leden van de commissie hebben in kampen voor Algerijnen gevangenen ge zien die de sporen droegen van ernstige mishandelingen tijdens verhoren. In de kazerne van Tagarins troffen zij gevange nen aan die onbeweeglijk, aan handen en voeten waren vastgeketend. Deze gevan genen waren nog niet eenmaal verhoord De commissie beveelt maatregelen aan die ten doel hebben een einde te maken aan de misbruiken die optreden bij het in verzekerde bewaring stellen thans een periode van twee weken in Algerijë. Wanneer iemand een gedwongen ver blijfplaats wordt aangewezen moet ook een termijn worden genoemd. NEW YORK (Reuter) De verte genwoordiger van de Algerijnse opstande lingenorganisatie, Abdel Kader Chanderli heeft donderdag met het oog op de „alarmerende toestand" van Algerijnse politieke gevangenen in Frankrijk een telegram gezonden aan de secretaris-ge neraal van de UNO, Oe Thant, waarin hij om interventie van de secretaris-generaal verzoekt teneinde tragische gevolgen van de hongerstaking te voorkomen. gens hen, even veel rechten kan laten gelden als het FLN om als officiële ver tegenwoordigster van een belangrijke volksgroep door Parijs rond de groene ta fel te worden uitgenodigd. Een lid van de Gaullistische partij, de UNR, wil de zer dagen trouwens een nieuwe groepering stichten, die als een soort officiceuze parlementaire fractie van de OAS zou moeten optreden. De initiatiefnemer Pasquini, die ondertussen door premier Michel Debré nog altijd niet buiten de partijgelederen is gezet, zou al honderd collega-kamerleden van de UNR, SFIO, MRP, Entente Démocraiique en Onafhan- kelijken bereid hebben gevonden tot de nieuwe groep toe te treden. Die geruchten, die explosies en die par lementaire initiatieven dragen er alles bij een in elk geval niet toe bij, onvoor waardelijk te delen in het optimisme dat regeringskringen en het staatshoofd doen blijken over een spoedige, en voor al bevredigende, ontknoping van het Al gerijnse drama. HOUSTON (Texas) (UPI) De Ameri kaanse kustwacht heeft haar pogingen op gegeven de brand te blussen die aan boord van de Nationalistisch-Chinese vrachtboot Union Reliance was uitgebroken na een aanvaring met de Noorse tanker Berean. Er worden aan boord van het vracht schip nog acht mensen vermist. Drie lijken zijn geborgen. Pas als het schip geheel is uitgebrand, kan naar de vermisten wor den gezocht. De vrachtboot zit in het scheepvaartka naal van Houston (Texas) aan de grond. Daardoor is het verkeer er gestremd en liggen al ongeveer veertig schepen te wach ten. fa Wat een feest Advertentie Hartelijk gelukgewenst, lieve lezer. En zegt u nu niet, dat u niet jarig bent. Re ken het maar uit: van iedere 365 lezers moet er één vandaag jarig zijn. Hoeveel maal 365 lezers heeft dit blad? Ontelbare malen. Dus vandaag zijn er ontelbare le zers jarig. Mocht u een van de 364 zijn die niet jarig zijn, neemt u dan geen moei te en leest u niet verder, want deze praat stoel is uitsluitend gericht tot hen die hun verjaardag heden vieren. Beste vriend, lieve vriendin, gij herdenkt thans de dag waarop gij voor zovele jaren het levenslicht zag. Deze wederkerende feestdag brengt u persoonlijke ontroerin gen, tractaties en geschenken. Of u bent wellicht alleen en niemand bekommert er zich om. In dat geval is deze gelukwens van harte gemeend. Maar in het algemeen is een verjaardag een publieke aangelegen heid. Ooms en tantes, neven en nichten, ouders of kinderen zijn erbij betrokken. En waarom ook niet. Maar of u nu geheel alleen bent, of ook omringd door te velen, neem in elk geval mijn welgemeende gelukwens in ontvangst. Gezondheid is vrijwel 's mensen hoogste goed, dus wens ik u een gezond jaar. En dan komt meteen het geluk, dus wens ik u een gelukkig jaar. En succes of wel vaart, die zijn ook erg belangrijk, dus veel geld en prestaties. En wat verder nog Wel, u weet zelf wat uw hartewensen zijn. En nu de wensen achter de rug zijn, nu komt het verjaardagsfeest. We zijn op zijn minst met een vierhonderdtal jarigen bij een, want dit blad heeft meer dan vier honderd maal 365 lezers. Een ver jaardag- feest van 400 jarigen is nog vrijwel nim mer vertoond. Wat een partij! We kunnen gezelschapsspelletjes doen of minder kin derachtige vermaken. En met alle fami lieleden en alle vrienden van alle jarigen wordt het een enorme festiviteit. En als we dat bedenken, behoeft er nie mand eenzaam te zijn. Afgezien van de le zers van dit blad, er zijn in heel Neder land vandaag vijfendertig duizend mensen jarig. Wat een feest! En over heel Euro pa worden dat meer dan een paar mil- lioen, en op de hele aarde Wel, wel, gelukgewenst gij millioenen! Ons men senlot is tenslotte gemeengoed met dat van millioenen. De mens is niet alleen, hij weet het alleen maar niet. Het is een troost, die ik u vierhonderd jarige dagbladlezers, vandaag met mijn gelukwensen als een fraai extra-geschenk kan aanbieden. Een geschenk dat mij bo vendien niets meer kost dan de geringe moeite van het neerschrijven dezer scho ne gedachten. Advertentie Alleenverkoop WENNEKER Schiedan HELSINKI (UPI) De Finse minister van Buitenlandse Zaken, Ahti Karjalainen, is vanmorgen per trein uit Helsinki ver trokken naar Moskou, waar hij met zijn Russische ambtgenoot, Andrei Gromyko, inleidende besprekingen zal voeren over de Russische nota, welke op 30 oktober aan Finland is overhandigd. Karjalainen wordt vergezeld door Jaak ko Hallama, het hoofd van de politieke afdeling van zijn Finse ministerie. De Rus sische ambassadeur in Helsinki A. V. Za- kharov, is met dezelfde trein naar Moskou vertrokken. MOSKOU (UPI) - Diplomatieke kringen in Moskou hebben gisteravond verklaard dat de Russische regering de westelijke mogendheden te kennen heeft gegeven dat zij haar oorspronkelijke standpunt inzake Berlijn op enige be langrijke punten heeft gewijzigd. Vol gens deze kringen zouden de Russen een nieuw, uit vier punten bestaand, plan naar voren hebben gebracht. Naar verluidt behelst het Russische voorstel de volgende punten: De Verenigde Staten, Engeland, Frank rijk en de Sovjet-Unie zullen overeenstem ming moeten bereiken over een nieuwe status voor West-Berlijn, De volledige vrij heid van de bevolking van West-Berlijn cn de vrije toegang tot de stad zullen krach tens deze overeenkomst worden gewaar borgd. De Sovjet-Unie zal een aparte overeen komst met Oost-Duitsland sluiten, waarin de nadruk wordt gelegd op de verplich ting van dat land de nieuwe status van West-Berlijn te erkennen. De westelijke mogendheden zullen een verdrag sluiten waarin de soevereiniteit van Oost-Duitsland wordt erkend (Reu ter spreekt hier van geëerbiedigd"). West-Duitsland moet hiermee akkoord gaan. Voordat de Sovjet-Unie haar overeen komst met Oost-Duitsland sluit moet er over deze punten overeenstemming zijn bereikt. (Reuter/AFP) Politieke waarnemers in Moskou wijzen er intussen op dat het nieuwe plan beoogt enkele van de groot ste bezwaren van het westen weg te ne men. Regeling van de kwestie-Berlijn op basis van een vredesverdrag zou namelijk erkenning van Oost-Duitsland impliceren, iets waartoe het westen niet bereid is. Het plan voorziet er volgens deze zegslieden namelijk in dat de Sovjet-Unie in zekere mate verantwoordelijk wordt voor het waarborgen van het recht op toe gang tot West-Berlijn. „Eerbiediging van de soevereiniteit van Oost-Duitsland" kan zijn bedoeld om aan de westelijke bezwa ren tegen erkenning van de D.D.R. tege moet te komen. Sommige andere waarnemers sluiten voorts de mogelijkheid niet uit dat het la ten „uitlekken" van nieuws over een nieuwe benaderingswijze van de kwestie- Berlijn is bedoeld als een proefballonne tje om de westelijke reacties te peilen. Slechts de chronologische volgorde van een regeling van de kwesties Duitsland en Berlijn is volgens hen gewijzigd; het re sultaat dat zowel de eerder gedane voor stellen als het nieuwe plan beogen blijft hetzelfde: een afzonderlijk vredesverdrag van de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland. Door de nieuwe formule zouden echter de gevaren die de ondertekening van een dergelijk verdrag in zich bergt worden weggenomen, omdat het is voorafgegaan door een overeenkomst van vijf westelijke landen over de wederzijdse waarborgen van een voor beide partijen aanvaardbaar modus vivendi: de vrijheid van West-Ber lijn in ruil voor erkenning van de souve reiniteit van Oost-Duitsland. Waarnemers in Moskou geloven dat de Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken Gromyko donderdag zijn Oostduitse ambt genoot dr. Lothar Bolz van het plan op de hoogte heeft gesteld. Premier Kroesjtsjev zou de Westduitse ambassadeur Hans Kroll hebben ingelicht, die ongeveer te- zelfder tijd als dr. Bolz werd ontvangen. Kroll vertrekt binnenkort naar Bonn voor besprekingen met bondskanselier Aden auer alvorens deze naar Washington gaat. Spanning daalt BERLIJN (UPI) Welingelichte krin gen in Berlijn hebben vanmorgen na een vlugge bestudering van de nieuwe voor stellen van premier Kroesjtsjev weinig of niets nieuws kunnen ontdekken. Genoemde kringen in Berlijn wezen er op dat alles al eerder door de Sovjets en de Oostduitsers is geopperd. Zij menen dat Kroesjtsjev zichzelf tegenover westelijke diplomaten heeft herhaald, om aan te duiden dat hij geen onmiddellijke plannen heeft om de spanning rondom Berlijn nog hoger op te voeren, althans niet voor het ogenblik. Advertentie half-zware Advertentie Mysterieus. Een Noorse treiler is donder dagavond op dertig mijl uit de noord kust van Noorwegen in botsing gekomen met een onbekende onderzeeboot. Vol gens de kapitein deden zich aan boord van de treiler geen persoonlijke ongeluk ken voor. Er werd ook geen schade aan gericht. De onderzeeboot volgde de trei ler na de aanvaring in de richting van de kust, maar pogingen van het Noorse schip om contact op te nemen bleven onbeantwoord. Toen de kustlijn naderde draaide het vreemde schip bij en ver dween in de richting van open zee. Dinosaurus. Volgens een bericht van het communistisch-Chinese persbureau Nieuw-China heeft een oudheidkundige expeditie van de universiteit van Mon golië in de Gobi-woestijn twintig dino saurus-eieren gevonden, die in vol maakt gave toestand verkeren. Voorts zijn beenderen gevonden van dinosaurus sen die volgens Mongoolse oudheidkundi gen de voorvaderen zouden zijn van pre historische dieren, die in Noord-Amerika hebben geleefd. Bloedig eerbewijs. De Amerikaanse minis ter van Marine, John Connally, heeft woensdag een verwonding bij het oog op gelopen tijdens de inspectie van een ere wacht van de universiteit van Texas te Austin. Hij werd door een bajonet in het gezicht getroffen toen de cadetten het geweer presenteerden. Connally is in het ziekenhuis opgenomen. Record X-15. In de Verenigde Staten is donderdag met een X-15 een nieuw snel heidsrecord gevestigd. Het toestel een raketvliegtuig haalde een snelheid van 6.548 kilometer per uur en over schreed hiermee de geschatte limiet met 113 kilometer per uur. Bij een vorige re cordpoging met een X-15 werd 6.300 kilo meter per uur gehaald. De vlucht van donderdag werd gemaakt door de 37-ja rige majoor van de Amerikaanse lucht macht Robert White. In acht seconden verbruikte het toestel alle brandstof. Toen hij naar de basis terugkeerde, sein de majoor White dat het windscherm aan een kant volkomen verbrijzeld was. Hij landde tien minuten nadat de X-15 was losgelaten door het moedervliegtuig een B-52. 55 a 60 megaton. De Amerikaanse com missie voor kernenergie is tot de con clusie gekomen, dat de Russische super- bom die 30 oktober bij Nova Zembla werd beproefd een kracht had van 55 60 megaton. Een woordvoerder van de commissie deelde in antwoord op vra gen van journalisten mee dat deze uit spraak is gebaseerd op schattingen van Amerikaanse geleerden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3