Velsens begroting voor dienst 1962 sluit op ruim 9,6 miljoen gulden Nieuwe financiële regeling met Rijk is zeer nadelig <dP IZELFGLANSWAS Sportverenigingen verbaasd over voorstel van B. en W. Nigeriaan waarschuwt tegen onberaden dekolonisatie Scheepspolitie op „Oldenbarneveldt" EEN WELDAAD VOOR MODERNE VLOEREN Verhuur van sportterreinen in Velsen Rekening houden met standpunten der besturende mogendheden Drie jaar geëist voor overval op Canadees Laatste Indonesiërs uit Sorong vertrokken Vrijspraak in een schrootproces (Verzending van zeepost Middenstandsbond wenst matiging in loonbeleid Rallyrijders wonnen eikaars puzzelritten Vier doden in het verkeer Alle Jovanda's met naad hebben ladderstop in boord en teen! IX VERF EN LAK VRIJDAG 10 NOVEMBER 1961 Nederlands grootste loader werkt bij IJinuider pieren Arbeidsongeval in garage te IJmuiden GEEFT PRACHTGLANS, GEEN GLADHEID k1 Rotterdamse rechtbank Transacties waren toen gebruikelijk Beverwijkers verdacht van inbraken in Velsen-Noord Haarlemse industrie bouwt topkraan voor Hoogovens nylons naar maat Verkrijgbaar bij: HUNKEMÖLLER LEXIS, Grote Houtstraat 71, Haarlai J. TH. KORT, Kennemoiisan 41, Umuideu STOUTENBEEK MODEMAGAZIJNEN, Bevom# WALA, Fbi» I Mi» Umtidaa Zoals w(j gisteren reeds meldden, zijn B. en W. van Velsen er ook dit jaar in geslaagd een sluitend ontwerp aan te bieden voor de begroting van inkomsten en uitgaven voor de dienst van 1962. Tevens is bereikt, dat voor het geval de reserves voor haar bestemming moeten worden aangewend, de gevolgen daarvan kunnen worden opgevangen. De begroting sluit een op een bedrag van 9.680.647. Zij is geheel uitgewerkt naar de nieuwe financiële verhouding rijk-gemeente. Door deze nieuwe verhouding wordt Velsen een zogenaamde „garantiegemeente". De garantie-uitkering is berekend op 1,2 miljoen gulden. Deze uitkering zal elk jaar 20 percent minder worden. De straatbelasting wordt verhoogd van 8 tot 10 percent. De nieuwe financiële verhouding rijk-gemeente wordt voor Velsen zeer nadelig geacht. Velsen is een van de weinige gemeenten die in de nieuwe begroting geheel met deze nieuwe financiële verhouding rekening heeft gehouden. De oude verhouding had het voordeel van de ondernemingsbelasting (Hoogovens!) voor Velsen. Deze basis is komen te vervallen. Velsen behoeft echter niet om een subjectieve uitkering te vragen. De vraag, wat nu het nadelig verschil is voor 1962 tussen de oude en de nieuwe regeling betreffende de financiële verhou ding tussen het rijk en Velsen is niet te beantwoorden. Daartoe zouden bekend moeten zijn de bedragen van de oude uit keringen en van vervallen inkomsten en uitgaven, zoals die voor 1962 zouden zijn geweest en daarvoor bestaan geen gege vens. Wel echter is aantoonbaar, dat de nieu we regeling voor Velsen nadelig is. Daar op duidt reeds de raming van een garan tie-uitkering. Het nadeel van dergelijke uitkering is, dat zij een „bevroren" karak ter draagt, wat betekent, dat zij niet wordt aangepast aan stijgende uitgaven. Het hieraan verbonden nadeel wordt verduidelijkt door vergelijking met het on derdeel van de nieuwe algemene uitkering betreffende het bedrag per inwoner. De bevolking van Velsen was per 1 januari 1961: 64.804 zielen; (volgens de 10-jaarlijkse volkstelling: 64.490 zielen red.) Dit bedrag is in de wet gesteld op f 50,- per inwoner (voor 1960) maar zal voor 1962 57 per inwoner bedragen. Dat is een verhoging van 14 percent- Zou deze verhoging ook voor de garantie-uitkering gelden, dan zou de aanpassing aan de verhoogde uitgaven f 168.00C (14 percent van f 1.200.000) meer hebben bedragen. De bovenvermelde omstandigheid (nieu we financiële verhouding tussen het rijk en de gemeente), zomede de stijgende uitgaven, blijkende uit het aan deze no ta tot aanbieding van de begrotingen toe gevoegde overzicht van de verschillen tus sen de begroting 1961 en die voor 1962, veroorzaakten, dat de wens om met een sluitende begroting te komen, wat min der gemakkelijk te verwezenlijken viel. Daarbij was mede van de invloed, de reeds geruime tijd gekoesterde wens, om een gedeelte van de rente van de re serve# niet meer aan te wenden tót het sluitend maken van de gewone dienst. Het kan immers bezwaarlijk worden ont kend, dat beschikking ten behoeve van de gewone dienst over een gedeelte van de rente van reserves met een bepaalde bestemming een noodmaatregel is, die zodra daartoe de mogelijkheid wordt ge zien, behoort te worden ongedaan ge maakt. De noodzaak daartoe is, volgens B. en W., te meer aanwezig, wanneer is te voor zien, dat door een spoedige realisering van daaruit te dekken kapitaalswerken de re serves verdwijnen en waardoor vanzelf sprekend geen gelegenheid meer bestaat tot beschikking over een gedeelte van de rente. Eén uitzondering willen B. en W. op de ze regel maken. Hiermede wordt gedoeld op de saldi-reserve, die indertijd is vastge steld op 1.000.000 en die uit hoofde van ontstaan en bestemming slechts de naam met een reserve gemeen heeft. De rente werd aan de algemene reserve toegevoegd, zodat de saldi-reserve op genoemd bedrag gehandhaafd bleef. Zolang nu een sluiten de begroting wordt ingediend, komt het B. en W. voor, dat de gehele rente per cent) voor 1962 aan de gewone dienst ten goede kan komen en daarmee is in de be groting gerekend. De sluiting van de gewone dienst is ver der het gevolg van wat het college noemt „een nauwgezette raming der overige in komsten naar de laatst bekende gegevens." Daarnaast hebben B. en W. zich ten aan zien van de uitgaven op die dienst bera den omtrent de levensduur van de daar door te verkrijgen objecten en als gevolg daarvan de stelregel toegepast, dat voor zo ver deze door de kapitaaldienst behoren te worden geadministreerd, zulks inderdaad Nederlands grootste loader een vier wielig hef-t.ransportvoertuig is thans werkzaam op het noordelijk emplacement bij de Noorderpier. Het voertuig, waarvan de aanschafkosten rond 200.000 hebben bedragen, vervoert de grote rotsblokken van de trein naar de onderlossers, die ze buitengaats brengen en aldaar in zee de poneren in het traject van de te verlengen pieren. Het voertuig heeft een gewicht van twintig ton en een hefvermogen van twaalf ton. De grootste keien wegen ongeveer zes ton. Hiervan zou dit voertuig er dus twee tegelijk in de bak kunnen nemen. De loa der die is vervaardigd door een fabriek in New-York heeft een hoogte van drie meter, is zeven en een halve meter lang en drie meter breed. De diameter van de banden bedraagt bijna twee meter. De be diening is hydraulisch en zeer eenvoudig. De machine is besteld door de aannemers combinatie „Zeekust", waarin grote aan nemingsmaatschappijen uit Nederland en één uit België zitten. Gezamenlijk voeren zij de pierwerkzaamheden uit. In een garage aan de Dollardstraat in IJmuiden is gisteravond een man van een opgeheven autobrug gevallen. Met een lichte hersenschudding is hij in het An- toniusziekenhuis opgenomen. De man was bezig het plafond van de garage te witten toen hij mis stapte. geschiedt. Hierdoor wordt bereikt, dat de gewone dienst niet ten onrechte en door van jaar tot jaar optredende toevallighe den ongelijkmatig wordt belast en der halve een juister inzicht biedt, dat noodza kelijk moet worden geacht wanneer het gaat om de beoordeling van het totaal der inkomsten, dat ter beschikking moet staan om wat de gewone dienst aangaat tot een sluitende begroting te komen. Mede door deze handelwijze voelen B. en W. zich verantwoord het restant van de dekking te vinden in een verhoging van de straatbelasting van 8 tot 10 percent van de kadastrale huurwaarde der percelen, die worden gedaan betreffende de verruiming van het gemeentelijk belastinggebied, wel ke bij de Regering in onderzoek is. Over het peil der aanpassingen van de uitkerin gen uit het Gemeentefonds aan de hogere uitgaven van de groeiende gemeente ver keert men eveneens in het onzekere. Wel is ter zake hierboven reeds uiteengezet, dat gemeenten met een belangrijke garan tie-uitkering vooralsnog met verslechtering van die aanpassing rekening moeten hou den. Zoals gezegd, zijn B. en W. er niet slechts in geslaagd opnieuw een sluitend ontwerp aan te bieden, maar is tevens be reikt, dat voor het geval de reserves voor haar bestemming moeten worden aange wend, de gevolgen daarvan kunnen wor den opgevangen. Betreffende de kapitaalsuitgaven zal de raad in 1962 een afzortderlijk voorstel wor den aangeboden. Aan boord van de „Johan van Oldenbar neveldt" van de stoomvaartmaatschappij Nederland bevindt zich nu ook een ambte naar van de scheepspolitie. Dit houdt ver moedelijk verband met de grote moeilijk heden, die men op de afgelopen reis heeft gehad met het Chinese personeel. Er is namelijk op de voorgaande reis een ware revolutie uitgebroken, toen er een con flict ontstond tussen de chef-kok en enkele Chinezen. Alle Chinese bemanningsleden bemoeiden zich er mee en de eis werd ge steld: „De eerste kok er af of wij er af." De chef-kok werd daarna teruggeroepen naar Nederland. Toen de vechtpartij in de keuken, waarbij een groot deel van de in ventaris sneuvelde, uitbrak stond men voor de moeilijkheid, dat er geen politie aanwezig was. Een purser heeft toen kans gezien de gemoederen te bedaren. Men ver wacht dat moeilijkheden zullen uitblijven nu er een scheepspolitieman aan boord is. De „Johan van Oldenbarneveldt" gaat weer.èen lange reis maken, waarbij men ondèr meer vanuijt Wellington in Nieuw- Zeeland verschillende trips zal onderne men. Advertentie Advertentie töurff Onder de sportverenigingen in de gemeente Velsen heerst grote verbazing over het voorstel, dat door Burgemeester en Wethouders van de gemeente Velsen bjj de raad is ingediend inzake de verhuur van terreinen aan deze sportverenigingen. M is beter, kost minder... en elke Streek strak! 'li Pr BRINK. Groet-Ammeri ko* NEW VORK (UPI) De Nigeriaanse minister van Buitenlandse Zaken, DJadja Watsjoekoe, heeft gisteren de Afrikaanse koloniën tot voorzichtigheid gemaand. Hij waarschuwde tegen onafhankelijkheid zon der degelijke voorbereiding. Wijzend op de moeilijkheden in Kongo zei Watsjoekoe dat vele menselijke problemen zich voor doen, die niet met „een zwaai van de to verstaf" van de ene dag op de andere kun nen worden opgelost. Met de standpunten van de besturende mogendheden moet rekening worden ge houden, aldus Watsjoekoe, en de bevol king van de kolonie moet worden samen gebracht om een ontwikkelingsprogram ma op te stellen. „Systematische onafhan kelijkheid" moet in Afrika de regel zijn. Watsjoekoe zei dit tijdens het debat in de UNO-Assemblee over het kolonialisme. Hij gaf toelichting op een door zijn land ingediende ontwerp-resolutie waarin aan gedrongen wordt op het verlenen van on afhankelijkheid aan alle Afrikaanse vol ken voor 1 december 1970. Slecht advies De Nigeriaanse bewindsman waar schuwde ertegen om de nog koloniaal be stuurde gebieden in Afrika binnen een jaar of twee, zoals door de Sovjet-Unie was voorgesteld, onafhankelijkheid te ver- A. de Jong, wethouder van Financiën te Velsen. -- f 'f.oiin-i/* tm» een hogere opbrengst van ./-l 15.000 verzet kert. Voor die verhoging gelden voorts andere argumenten, die in een terzake afzonder lijk uit te brengen voorstel tot uitdrukking zullen worden gebracht, (de minister heeft steeds aangedrongen op een verhoging van de straatbelasting. In Haarlem bedraagt zij 13 percent, progressief, Beverwijk 13 percent, Bloemendaal 10 percent, in Zaan dam wordt zij van 10 op 15 percent ge bracht. red.). In de aanbiedingsbrief bij de begroting 1961 is er de aandacht op gevestigd, dat het belastinggebied, hetwelk de gemeente thans ter beschikking staat, tijdig moet worden verkend, om het evenwicht tussen inkomsten en uitgaven te bestendigen. De voorgestelde verhoging van de straatbe lasting mag als een conclusie uit deze ver kenning worden gezien. Ook thans kuhnen geen mededelingen In het voorstel wordt gewag gemaakt van besprekingen, die B. en W. met ver schillende sportverenigingen in de ge meente hebben gehouden over de inge- bruikgeving van hoofdveld en bijterreinen van Schoonenberg en andere sportvelden. Van verschillende zijde wordt gesteld, dat deze besprekingen nooit hebben plaatsge vonden. Men acht het dan ook onjuist, dat aan de gemeenteraad wordt meegedeeld, dat er wel besprekingen zijn geweest, aange zien dit zou suggereren dat er volkomen overeenstemming over de voorgestelde huren zou bestaan. Bij verschillende verenigingen in Velsen is men juist van mening, dat de huren te hoog liggen, en dat men de vereniging haast niet meer draaiende kan houden, ge zien de steeds stijgende kosten. Juist daarom betreurt men het achter wege blijven aan de aanvang van dit sei- zoeja v.aD de.-gebruikelijke besprekingen. De gewraakte zin over de-gehouden be sprekingen is waarschijnlijk in het voor stel van B. en W. terechtgekomen doordat men het raadsvoorstel van vorig jaar-heeft gecopieerd én alleen het jaartal heeft ver anderd. „Met Stormvogels en VSV is in elk geval wel gesproken over de kwestie van het be taalde voetbal," deelde wethouder H. de Boer ons mede. „Het is best mogelijk, dat de bespreking met de amateurs dit jaar er bij in is geschoten". „U moet niet ver geten," aldus de wethouder, die juist in die periode een maand vakantie heeft ge had, „dat er niets is veranderd in de con tracten. Er was dus niet zoveel aanleiding om te vergaderen. Bovendien is er toch al tijd regelmatig informeel contact via de sportstichting". Uit de tekst van het voorstel van burge meester en wethouders, zoals gisteren Wegens het beroven van een Canadese militair hebben gisteren twee Rotterdam se loswerklieden van 26 en 27 jaar en een 23-jarige vrouw uit Rotterdam te recht gestaan voor de rechtbank in Rotter dam. Het drietal had afgesproken dat de vrouw een man mee naar huis zou ne men, om die daar door haar twee vrien den te laten beroven. Aldus geschiedde. Toen de vrouw met de man aan de tafel was gaan zitten, sprongen de mannen met stukken hout in de hand vanachter een gordijn tevoor schijn. De oudste verdachte sloeg de mi litair op het hoofd, waarna deze in elkaar zakte. De Canadees werd beroofd van 400 Duitse marken en 225 gulden, waar na de jongste man het slachtoffer op zijn nek nam en hem buiten ergens neer legde. Binnen werden de bloedsporen op geruimd. De Canadees was enige tijd la ter in staat een taxi aan te roepen en naar het politiebureau te rijden. Hij had een hoofdwond opgelopen. De officier van Justitie vond het een bijzonder ernstig geweldmisdrijf. Hij eiste tegen de 27-jarige los werkman drie jaar met aftrek, tegen de 26-jarige los werk man twee jaar met aftrek en tegen de vrouw een jaar met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Uitspraak over veertien dagen. Ongeveer 1050 Indonesiërs zijn uit So rong in Singapore aangekomen, op weg naar Djakarta. De Indonesiërs, die werkzaam waren bij de oliemaatschappij op Nieuw-Guinea, vormden de vierde en laatste groep van Indonesische repatrianten uit Sorong. De repatrianten werden verwelkomd door de Indonesische consul-generaal in Singapore, kolonel Soegih Arto, die hen zei dat zij thans bevrijd waren „uit de greep van het kolonialisme". De 71-jarige Westduitse schroothande- laar Anton Trippe is gisteren vrijgespro ken van de aanklacht de schrootver- enigingslcas van de E.G.K.S. in Brussel voor een bedrag van ongeveer een miljoen gulden benadeeld te hebben. Trippe had in mei 1954 het Westduitse ministerie van Economische Zaken benaderd voor begun stigde invoer van tienduizend ton schroot uit de Verenigde Staten. Voor het ongeveer honderd gulden per ton kostende schroot uit landen buiten de E.G.K.S. betaalt de Brusselse kas de Duit se afnemers een toeslag. Trippe zou de tienduizend ton inplaats van uit de V.S. echter uit Canada betrokken hebben en te gen lage binnenlandse prijs in het Ruhrge- bied hebben verkocht en door manipulaties op basis van het prijsverschil tussen bin nenlands schroot en duur schroot 170.000 dollar hebben verdiend. Namens het Westduitse ministerie van Economische Zaken werd thans voor het gerecht te Dusseldorp verklaard dat Trip pe deze zaak met toestemming van het ministerie had afgehandeld. Naar DPA meldt legden ook vertegen- doordigers van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. dergelijke ontlastende ver klaringen af. Transacties als door Trippe verricht waren volgens de toenmalige re gelingen „volkomen gebruikelijk en recht matig" aldus die verklaringen. Het proces tegen Trippe was er een van een serie die door de Hoge Autoriteit tegen Duitse za kenlieden zijn aangespannen. De voorlichtingsdienst van de Europese Gemeenschappen vestigt echter de aan dacht op een onjuiste weergave van de gang van zaken tijdens het schrootproces, gisteren in Dussetldorp. De ontlastende verklaringen waarvan hierboven sprake is, werden afgelegd door voormalige me dewerkers van het gemeenschappelijk bu reau van schrootverbruikers (het OCCF te Brussel) en niet door vertegenwoordigers van de Hoge Autoriteit. Geen enkele ver tegenwoordiger van de Hoge Autoriteit heeft in Dusseldorp een verklaring afge legd, aldus de voorlichtingsdienst van de Europese Gemeenschappen. door ons gepubliceerd, blijkt wel, dat men bij het gemeentebestuur eerder aan ver hoging dan aan verlaging van de huur denkt. Dit in verband met de opbrengst van de sporttoto. Vermeld kan ook nog worden, dat men bij „Terrasvogels" enigszins verbaasd is, dat de honkbalafdeling van deze vereni ging niet op de lijst van huurders voor komt, terwijl er toch in de laatste jaren sprake is geweest van een huurovereen komst. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten: ss „United States" 12 nov. en ss „Noordam" 16 nov.; Argen- 4i»ie:"ss-„Lanceep" 15 nov. en ms .^Cap Frio" 16 riov.; j Australië: ms „Oranje*' 13 nov.; ms „Bitamenthal" 14 noy. eij ms „Tarn" 16 nov.; Brazilië: ms „Aldabi" 15 dov. en ms „Cap Frio" 16 növ.; Brits- Oost-Afrika: ss „Africa" 16 nov.; Canada: ss „United States" 12 nov. en ms „Prinses Margriet" 16 nov.; Chili: ms „Wiesbaden" 16 nov.; Indonesië: ss „Essen" 13 nov.; Ned. Antillen: ms.„Prins der Nederlanden" 14 nov. en ms „Marne Lloyd" 16 nov.; Ned. Nieuw-Guinea: ss „Rotti" 15 nov.: Nieuw- Zeeland: ms „Oranje" 13 nov. en ms „Mar ne Lloyd" 16 nov.; Suriname: ms „Chiron" 15 nov.; Unie van Zuid-Afrika en Zuid- west-Afrika: ms „Stirling Castle" 12 nov., ss „Overijsel" 14 nov. en ss „South African Schipper" 16 nov. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. De Velser politie heeft donderdag een opperman uit Beverwijk aangehouden on der verdenking van medeplichtigheid aan de inbraak in de kantine van het Hoog ovensportveld in Velsen-Noord. Reeds eer der zijn twee Beverwijkers als verdachten in deze zaak aangehouden. Het is niet uit gesloten dat deze mannen nog aan andere inbraken die de laatste tijd in de IJmond zijn gepleegd, hebben deelgenomen. De rijkspolitie heeft in de afgelopen nacht een 48-jarige Amsterdamse kantoorbedien de en een zeventienjarige jongen, eveneens uit Amsterdam, bij Halfweg aangehouden en naar het politiebureau van Velsen over gebracht. Zij worden ervan verdacht gis teravond omstreeks elf uur in Santpoort een damesrijwiel te hebben weggenomen om daarmee naar hun woonplaats te rij den. Hedennacht heeft de Velser politie twee Finse zeelieden aangehouden die in Vel sen-Noord enkele glazen en asbakken uit een café zouden hebben weggenomen. Ook in een café in Beverwijk zouden de Finnen zich hieraan hebben schuldig gemaakt. Bei den zijn ingesloten in het hoofdbureau van politie in IJmuiden-Oost. De algemene najaarsledenvergadering, alsmede de vak- en standsorganisaties van de Koninklijke Nederlandse Middenstands bond zijn gisteren te Utrecht bijeenge komen. Na een uitvoerige uiteenzetting over de huidige sociaal-economische si tuatie door de bondsvoorzitter, de heer P. G. van der Weele, sprak de vergadering als haar mening uit, dat ten aanzien van het loonbeleid op dit moment een matiging noodzakelijk is. Deze matiging zou voorlopig door middel van een consequente toepassing van de al gemene aanwijzingen van de regering aan het College van Rijksbemiddelaars bereikt kunnen worden, zo meent de vergadering. De bond is van mening, dat de economische situatie van ons land zich zo gelijkmatig mogelijk moet ontwikkelen. In beginsel is de KNMB van oordeel, dat maatregelen moeten worden genomen om de inflatie tegen te gaan. De KNMB blijft achter het vrijwillige prijsstabilisatiebeleid staan met dien verstande dat overeenkomstig de al gemene aanwijzing een deel van de pro- duktiviteitsruimte gebruikt wordt voor prijsverlagingen. De Haagse politie heeft procesverbaal opgemaakt tegen twee Hagenaars, een 40- jarige vertegenwoordiger en een 26-jarige bedrijfsassistent, bekende figuren in de autosport. Het was opgevallen dat zij bij zonder bedreven waren in het winnen van eikaars puzzelritten. De mannen hebben inmiddels bekend, dat zij de opgaven van de ritten aan elkaar uitwisselden. Op 17 september werd een rally gere den ten bate van het Julianakinderzieken- huis in Den Haag. De vertegenwoordiger organiseerde de rit. De bedrijfsassistent won de eerste prijs, een koelkast. Twee weken later werd een puzzelrit ten bate van het Koningin Wilhelminafonds door de bedrijfsassistent georganiseerd en door de vertegenwoordiger gewonnen. Hij kreeg een t.v.-toestel. De beide instellingen staan geheel bui ten dëze affaire. Zij zijn ook niet bena deeld,, integendeel. Het Juliana-kinderzie- kenhu'is kreeg als bate uit de rit 3700,- de rally voor het KWF-fonds leverde netto 6000,- op. De politie heeft bij de beide mannen de onrechtmatig verkregen prij zen in beslag genomen. Pompzwendel. Door het terug draaien van de tellers in de benzinepom pen, hebben bedienden van een benzine pompstation in Tegelen in de afgelopen drie jaar hun werkgever voor meer dan 40.000 opgelicht. De diefstal van dit geld kwam aan het licht toen een vroegere werknemer werd verhoord in verband met een inbraakje- in het benzinestation. De Venlose politie heeft gisteren zes perso neelsleden aangehouden, waarvan er drie na verhoor op vrije voeten werden gesteld. lenen. De ervaringen in Kongo, dat plot seling door België zijn vrijheid kreeg, toont aan dat een gebied in moeilijkhe den komt als het niet degelijk voorbereid is zichzelf te besturen. „Er zijn teveel vingers in de Kongole se pap" aldus de minister, die voorts van mening was dat Patrice Loemoemba ge dood werd „omdat iemand hem zeer slecht advies had gegeven". In België is gistermiddag op de weg Ant- werpen-Brussel een Nederlandse vracht auto op een stilstaande Franse vrachtwa gen gereden. De 17-jarige bijrijder van de Nederlandse wagen, H. Wenk uit Zouwen- dijk (Z.H.) is daarbij om het leven geko men. De Franse vrachtwagen was gestopt wegens een lekke band. De Nederlandse vrachtauto, die geladen met kaas onder weg was naar Brussel, drong voor een groot deel onder de Franse wagen. De be stuurder van de Nederlandse wagen werd met verwondingen aan hoofd en borstkas uit de cabine gehaald. De naast hem zit tende jongeman werd bewusteloos en ern stig gewond overgebracht naar het zieken huis in Vilvoorde, waar hij is overleden. In Rotterdam is gisteren de 62-jarige heer J. de Graad overleden aan de ver wondingen die hij zondagochtend heeft opgelopen toen zijn auto op het Gerard Douplein in Amsterdam in de flank werd aangereden en tegen een reclamezuil werd geslingerd waardoor de bestuurder uit de wagen werd geworpen. In Rotterdam is het 14-jarige meisje J. P. van den Berg met haar fiets onder de aanhanger van een vrachtauto geraakt. In zeer ernstige toestand is het meisje naar het Zuiderziekenhuis gebracht, waar bleek dat zij reeds was overleden. Met een vrien dinnetje fietste zij op de Brielselaan, toen zij werd gepasseerd door een vrachtauto met aanhanger. Zij begon te slingeren, viel en raakte onder een achterwiel van de aanhanger. Op de rijksweg Leeuwarden-Harlingen is vanmorgen bij Dronrjjp een personenauto in volle vaart tegen een rijdende kraan wagen gebotst. De auto werd bestuurd door de heer P. Smilde uit Harlingen, die waarschijnlijk de lichten van de kraan wagen niet tijdig heeft opgemerkt. De 75- jarige heer E. Smilde, vader van de be stuurder, was op slag dood De chauffeur en diens broer, de heer J. Smilde, werden ernstig gewond. Door de Hoogovens te IJmuiden is de zer dagen aan de N.V. Haarlemse Machi nefabriek v.h. gebr. Figee de levering op gedragen van een 7Vj tons topkraan voor grijper-bedrijf. Deze kraan, bestemd voor de eerste Rijksbinnenhaven, zal niet, zoals twee in 1955 geleverde 7Vs tons grij perkranen, een vlucht van 24 meter, doch een vlucht van 30 meter krijgen. De thans bestelde kraan zal voorts geheel aan de nieuwe eisen van de Hoogovens worden aangepast. Jarretels en tenen geven de meeste kans op ladders. De Iadderstop zorgt echter dat ze niet verder kunnen! Doe langer met Uw nylons, draag Jovanda. Ragfijn elastisch weefsel. Extra lang. Soepele zijdelings r-e-k-bare boord, volmaakte pasvorm en keus uit de nieuwste modekleuren! Nieuwe modekleuren: Sapino Acajou Amber Walnut Coromandel Noisette thans van 2.50-4.50 (mit of zonder naad) L

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7