Stichting van de Arbeid had geen eigen mening Hernieuwd beraad in eigen kring bleek noodzakelijk Minister aan de wil een einde maken zaak-Van der Putten HET WEER Den Haag krijgt primeur van draad-televisie Oorlogszuchtige rede van president Soekarno COIFFURES DE VRIES Borgward - Skoda Frans leger betrekt de stellingen in Algiers Twee kinderen en een bejaarde man bij branden omgekomen Hoofdambtenaar krijgt 14 dagen tijd om beschuldigingen waar te maken Geen bewijzen «W'MORRIS "üeforeifou êuif! Ontvangst - op normale toestellen - van meerdere programma's Proefnet in aanleg Felle aanval op UNO-secretariaat DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 11 NOVEMBER 1961 Het woord is aan Centrale verwarming OLIESTOOK Techn. Maatschappij WILDSCHUT N.V. 35 jaar ervaring TH. KAMPERMAN Bontwerker Wagenweg 11 Haarlem tel. 12924 N.V. Garage VERBEEK Meer wind REGEN- EN TWEEDJASSEN In de krant van heden: is Uw T.V. defect BEL.j tel. YSpó&rtHce. „DE HOUTHAL" „BOUWPAKKETTEN" o.a. 47e JAARGANG NUMMER 8 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. .'•Mi-.'." IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie. P. W. Peereboomjm^Mr^L^Gv^^^^^^^ (Van onze Haagse redacteur) spreking aanwezig de ministers Zijlstra, De Pous en Veldkamp alsmede staatsse- De regering heeft gisteravond lang- cretaris Roolvink. Voorts namen aan de durig overleg gepleegd met de Stichting besprekingen deel mr. R. J. Erdbrink, van de Arbeid teneinde te bereiken, dat voorzitter van het College van Rijksbemid- ..iii- ji delaars en mr. B. S. Frenkel, algemeen in de ontwikkeling van de lonen een secretaris van het College van Rijksbemid- zekere matiging in acht genomen wordt, delaars. Of, om het met de woorden van minister Veldkamp te zeggen: om te bereiken, dat de loonontwikkeling niet belangrijk zal uitkomen boven de gemiddelde mate van produktiviteitsverhoging. Het was wel haast te verwachten, dat dit overleg niet tot een resultaat zou leiden, gezien het feit, dat de werkgeversgroep en de werknemersgroep niet onbelangrijk af wijkende opvattingen huldigen. Het was reeds over elven toen de bij eenkomst, die om zeven uur begon op I Kasteel Oud-Wassenaar werd beëindigd. Minister Veldkamp die de bijeenkomst ge- presideerd had, vertelde de persvertegen woordigers, dat de avond was gebruikt om I de standpunten van de groepen uit de Stichting te vernemen. In verband met de daarbij aan de dag getreden verschillen had men besloten volgende week vrijdag opnieuw bijeen te komen, nadat dan eerst de groepen van de Stichting afzonderlijk en daarna gezamenlijk zouden hebben ver gaderd. Aangenomen werd, dat vrijdag aanstaande in de loop van de dag de for mulering van het standpunt van de Stich- geboden. Minister Veldkamp deelde mede, dat het I initiatief om eerst nog eens afzonderlijk te vergaderen een initiatief van de. Stichting van de Arbeid was. Op de vraag, waarom de vergadering zo lang had geduurd, ver klaarde de minister, dat men allerlei mo gelijkheden had afgetast en dat de thans bij partijen levende opvattingen zo duide lijk mogelijk waren geformuleerd. Voorts waren allerlei mogelijkheden besproken in hun consequenties, zelfs een algehele loon stop. Gevraagd naar het standpunt van de re gering ten aanzien van uitstel van de huur verhoging, waardoor iets meer ruimte zou I kunnen worden gevonden voor loonsverho- j ging, zonder dat die loonsverhoging het ka rakter van een compensatie zou krijgen, verklaarde minister Veldkamp, dat deze I aangelegenheid thans bij het parlement ligt. Geen eenheid bij werkgevers? Van werknemerszijde vernamen wij nog, dat een nieuw beraad meer nodig scheen voor de werkgeversgroep dan voor de werknemersgroep. De schijn bestond, dat men het in werkgeverskringen niet volle dig eens was. De mogelijkheid, van werk- Sinds ongeveer een jaar wordt er met zwaar materiaal gewerkt aan het aanleggen van de dijken die straks Nederlands nieuwste polder, Zuidelijk Flevoland, zullen om sluiten. Op de foto ziet u hoe een stuk dijk, enkele kilometers ten noorden van Muiden, zijn voltooiing nadert. Van een drijvende asfalt- fahriek voert een transportband het asfalt aan, dat als buitenste bedek king van de dijk in een dikke laag op het zand van de dijkglooiing wordt aangebracht. Basaltkeien komen er niet meer aan te pas. ORAN (Algiers, Reuter, AFP) In Oran is vrijdagavond om even over acht de televisie uitgevallen. Daarop hoorden de kijkers de stem van ex-generaal Raoul Salan, een van de leiders van de organisatie van het geheime leger (O.A.S.). De uitzending werd echter krachtig ge stoord. Men hoorde slechts af en toe een paar zinnen. Salan zei onder meer: Mo hammedaanse broeders, het uur heeft ge slagen". In Algiers hebben sterke eenhe den van het Franse leger stellingen be trokken. In de straten werd gefloten op het ritme van „Algérie Frangaise". Er ontploften zeventien kneedbommen. In Constantine explodeerden een twintigtal kneedbommen. In Oran tien. In deze stad werden de installaties van de Franse om roep beschadigd. Bij vijf andere aansla gen werden drie personen, van wie twee Algerijnen, gedood. Twee kinderen, een vijfjarige jongen en een achtjarig meisje zijn in de af gelopen nacht omgekomen bij een felle brand, die in de ouderlijke woning aan de Driestweg in Bussum heeft gewoed. De enorme rookontwikkeling en de he vige vuurgloed verhinderden elke poging door te dringen tot het kamertje, waar de twee kinderen sliepen. De vader, de 30-jarige metselaar P. J. Wiegers, liep bij de poging de kinderen te redden, ernstige brandwonden op. Tien minuten na het ontdekken van de brand slaagden enkele brandweerlieden er in met rookmaskers het brandende huis binnen te dringen, doch het jongetje bleek reeds te zijn overleden. Het meisje over leed tijdens het vervoer naar het zieken huis. Toen even na twee uur de brandweer bijzonder snel na het alarm arriveerde, was de kleine woning reeds een vuurzee. Voor en achter sloegen vlammen naar bui ten. De vader, die de brand ontdekte hij werd wakker door vuur en rook alar meerde de buren, die de brandweer waar schuwden. Hij snelde terstond weer de wo ning binnen, maar hij moest terug voor de verstikkende rook en de hevige vuurgloed. De moeder, de eveneens 30-jarige me vrouw T. Wiegers-Veling, sprong in doods angst met haar ruim twee maanden oude baby Robby het raam van de bovenverdie ping uit. Ze liep. evenmin als de baby, letsel op. De brandweer bestreed het vuur met zes stralen. Na een minuut of tien konden twee brandweerlieden met rook maskers de woning binnendringen. Op de bovenverdieping aan de voorzijde vonden zij de kinderen op de grond. Kennelijk hadden zij nog gepoogd weg te komen. Vermoedelijk is de brand in de huis kamer ontstaan. Er stond een rekje met wasgoed bij de brandende kachel. Bij een brand in een woning aan het Kromhout te Dordrecht is de 78-jarige heer J. Blom om het leven gekomen. De heer Blom zat bij een gloeiende kachel en is waarschijnlijk onwel geworden. Daar door is hij vermoedelijk van zijn stoel ge gleden en tegen de kachel gevallen. Om wonenden die rookwolken uit de woning zagen opstijgen, vonden de heer Blom levenloos op de grond bij de kachel. Zijn bovenkleren waren geheel verbrand en het lichaam vertoonde zware brandwonden. Hij woonde samen met een andere bejaar de, die op het moment van het ongeluk niet thuis was. Hebbel: Wie de mensen wil leren kennen, moet eens goed doorgronden waarop hun excuses zijn gebouwd. Advertentie Nieuwe Groenmarkt 11-15 Haarlem - Tel. 02500-19508 Advertentie m Advertentie De minister van Defensie, ir. S. II. Visser, heeft gistermiddag aan een groot aantal journalisten medegedeeld, dat hij enige uren tevoren het besluit had UIg eeilö Wctö. Hiuscnjnncm, vaai i i 1 11* J 1 \7 geverszijde geopperd om de huurcompen- genomen te trachten een einde te maken aan de zaak, die men „de zaak-Van satie door te kunnen berekenen in de prij- der Putten" noemt, met alles, wat daaraan vast zit. „Ik maak mij bezorgd", aldus zen, zal zeker op tegenstand stuiten van c)e minister, „over de vorm van berichtgeving, waarbij de openbare mening in minister De Pous. Het 7'al "og ve®, ™°c:lt^ hoge mate wordt verontrust. Er worden vele onbewezen beschuldigingen geuit, kosten om te komen tot overeenstemming u j T in de Stichting, zo zei men ons van deze die het tot mijn plicht maken alles te doen om achter de waarheid te komen, zijde. Wil men de huurverhoging doorvoe- omdat ik een groot vertrouwen heb in het ambtelijke apparaat. Ik kan dit beslist ren dan zal de compensatie alle ruimte als nje{ ]anger over zijn kant laten gaan, want behalve dat deze beschuldigingen gevolg van produktiviteitsverhoging op- aant{jgjngen zjjn van de overheid en de rechtspraak, zijn het ook aantijgingen eisen. De enige hoop, die men van werk- js> j n nemerszijde koestert bestaat in enige soe- van de geestelijke weerbaarheid van ons volk pelheid in het regeringsstandpunt. Namens de regering waren bij de be- I Advertentie Wagenweg 29, Haarlem Telef. 20518 COIFFURE CREATION Een ideale coiffure bestand tegen vochtig en winderig klimaat Advertentie Bloemendaalseweg 1 - 9 - Blocmendaaï Telefoon 52301 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Matige tot krachti ge wind tussen oost en noord oost. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. De minister verklaarde te zoeken naar I de feiten maar tot nu toe niets te hebben gevonden en niets te hebben ontvangen, waaruit blijkt, dat de aantijgingen juist zouden zijn. Daarom moest de bewinds man ze afwijzen, die verklaarde niet te I kunnen toestaan dat het ambtelijk appa raat, in het bijzonder dat van Defensie, door het slijk wordt gehaald- Daarom heb ik het risico genomen, dat men zal kunnen zeggen, dat ik de rechts gang in de nog bij het Ambtenarengerecht hangende klacht van Van der Putten over zijn overplaatsing beinvloed. Maar deze zaak voor het Ambtenarengerecht heeft niets te maken met de bedoelde beschul digingen. Deze dulden niet, dat zij nog lan ger onbesproken blijven. In het Algemeen Dagblad, dat de minis ter noemde, is een artikel verschenen, dat spreekt over het „testament van generaal Spoor", dat Van der Putten in een kluis zou bewaren en dat de namen van Neder landse collaborateurs zou bevatten. Voorts wordt in het artikel de vraag opgeworpen of er in deze gevallen sprake is geweest van hoogverraad. En in een begeleidend hoofdartikel wordt dan de dringende eis uitgesproken, dat aan deze troebele affai I re een einde komt. Minister Visser verklaarde, dat veel van I wat betrekking heeft op de „zaak-Van der Putten" teruggaat naar het voormalige Ne derlandsch Indië. In het rapport, dat de I commissie-Zaaijer, ingesteld op 18 oktober I 1950 door de toenmalige minister van Oor log, op 9 mei 1951 heeft uitgebracht en dat destijds aan de volksvertegenwoordiging en aan de pers is gezonden, zijn de resul taten verwerkt van een onderzoek naar de waarde en de waarheid van de gevallen die zich in het voormalige Nederlandsch- Indië zouden hebben voorgedaan. Daarbij is het echter niet gebleven. Er is daarna in Nederland „de zaak-Oudewater" geko men. De justitie heeft echter geen aanlei ding gevonden op grond van haar onder zoek over te gaan tot enigerlei actie. „Er is geen bloesjes-affaire, er is geen affaire en er is zelfs geen bloesje", zei de minis ter. Aan de juistheid van het rapport van de commissie-Zaaijer wenste de minister niet te twijfelen, zolang hem van het te- I gendeel niets gebleken is. Daar de heer Van der Putten werd ge I noemd in verband met het artikel in het I Algemeen Dagblad, heeft de minister maandag de heer Van der Putten laten ho ren door twee hoofdambtenaren, de heren H. J. M. Peijnenburg, hoofd van het Bureau Dienstplicht van het departement, en mr. E. E. N. Krans van de staf van het Directoraat-generaal van Defensie. De ze hoofdambtenaren staan beiden geheel buiten de zaak, aldus minister Visser. Zij kunnen niet beticht worden van vooringe nomenheid. Het verhoor heeft lang geduurd en na 1 afloop ervan werden de heer Van der Put ten verklaringen voorgelegd, die hij slechts gedeeltelijk wilde tekenen. Hij distantieer- de zich volledig van het artikel in het Al- I gemeen Dagblad en hij wenste de bewe ring van het dagblad, dat er van hoogver raad gesproken kon worden, geheel voor rekening van de redactie te laten. Noch- tans heeft de heer Van der Putten tegen over de twee hoofdambtenaren meer ge zegd, dan uit de door hem getekende ver klaring blijkt. Wei heeft hij verklaard een klacht te hebben ingediend tegen de redactie van het Algemeen Dagblad bij de Raad voor de Journalistiek. Daarenboven heeft hij duidelijk gezegd, dat in Nederlandsch-In- dië officieren onregelmatigheden hebben gepleegd. Nadere mededelingen weigerde hij te doen, omdat hij beweerde de belofte te hebben gedaan aan minister Staf, over deze zaken verder het zwijgen te zullen doen, op welke belofte hij zich nu beriep. Die belofte had hij gedaan om weer een aanstelling te krijgen bij het ministerie van Marine. (Voor vervolg zie pag. 2 onder: Zaak v. d. Putten) BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAt (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Uitgaan in Haarlem4 Op en om het Binnenhof4 Taal-laria 4 Kerkdiensten5 Uit stad en omgeving5, 6, 7 Films 7 In de Vishal en op zee7 Horen en Zien 9 Kunst 9 Feuilleton 11 Panda en andere beeldverhalen.. 11 Puzzel11 Erbij13 tot 17 Economisch nieuws17 Effecten en Geldmarkt 17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Binnenkort zal in Den Haag en wel in het Bezuidenhoutkwartier een begin worden gemaakt met de aanleg van een proefnet voor een gecombineerde doorgifte van het televisieprogramma en de radioprogramma's volgens een nieuw systeem, zo vernemen wij van de P.T.T. De programma's zullen, in tegen stelling met vroegere proeven, ontvangen kunnen worden met normale televisie ontvangers en radiotoestellen die voorzien zijn van FM-band. Het systeem biedt de mogelijkheid om meer programma's door te geven, waarbij bet niet nodig is, afzonderlijke antennes of frequentie-omzetapparatuur aan te schaffen. Het verschilt principieel van het systeem dat is toegepast bij het onderzoek naar de technische mogelijkheden tot doorgifte van beeldsignalen. Zoals bekend is, zijn enkele jaren gele den door de PTT in een tweetal draad- omroepnetten in de bestaande bebouwing in Den Haag proeven genomen. Hierbij werden televisiesignalen, met een norma le antenne op een gunstig punt in de stad ontvangen, via het draadomroepnet naar een aantal proefaansluitingen getranspor teerd. Bij dit systeem moesten speciaal voor dat doel gewijzigde tv-ontvangers worden toegepast. Hoewel de kwaliteit en de ontvangst zeer goed waren, bleef een aantal bezwaren bestaan. Recente techni sche ontwikkelingen hebben het mogelijk gemaakt deze bezwaren te ondervangen. Bovendien biedt zoals gezegd het thans gevolgde systeem in beginsel meer mogelijkheden. De voorgenomen plannen hebben, zo vernemen wij, het karakter van een proef met het dóel, de nodige er varing in de praktijk op te doen. Het is nog te vroeg, aldus de PTT, om thans reeds voorspellingen te doen over toepas sing van dit systeem op ruimere schaal Opgemerkt wordt dat in het buitenland met soortgelijke oplossingen gunstige er varingen zijn opgedaan. (Wij merken hierbij op dat de „recen te technische ontwikkelingen" waarvan P.T.T. in het bovenstaande rept, reeds op 9 september door ons blad gesignaleerd zijn in een artikel „Draadtelevisie kan op korte termijn een feit zijn". In dat arti kel werd ook gerefereerd aan het feit dat in tal van nieuwbouwwoningen door P.T.T. reeds „standaardkabels" gelegd zijn, die directe aansluiting van deze woningen op draadtelevisie en/of radiodistributie mo gelijk maken. Als de praktijkproeven in Den Haag naar wens verlopen, zijn er dus technisch geen beletsels meer om een groot aantal Nederlandse gezinnen direct op deze draadtelevisie aan te sluiten. -Re dactie). DJAKARTA (Reuter en AFP) - Presi dent Soekarno van Indonesië heeft vrij dag in Semarang verklaard, dat zijn land zal blijven vechten voor het bezit van westelijk Nieuw-Guinea, met of zonder steun van de UNO. Hij sprak op een massabijeenkomst ter gelegenheid van de verjaardag van de Indonesische op stand tegen Nederlandse en Britse mili tairen te Soerabaja in 1945. Soekarno zei dat hij in afwachting is van de be slissing van de UNO-Assemblee over het Nederlandse voorstel tot internationali satie van West Nieuw-Guinea. „Wan neer de UNO een beslissing zal hebben genomen, zal ik mijn definitieve bevel uitvaardigen. Thans luidt mijn opdracht, dat men op alles voorbereid moet zijn", aldus Soekarno. Hij merkte voorts op, dat de UNO slechts een werktuig is, dat moet bijdra gen tot de oplossing van de kwestie Nieuw Guinea. „Wij Indonesiërs zullen blijven vechten en de Nederlanders uit West Nieuw-Guinea verdrijven. Alleen wij en geen andere volken moeten West-Irian te rugkrijgen. Ik zal bevel geven dat gebied te herwinnen en niemand zal ons kunnen tegenhouden. Wij menen het ernstig en onze helden zijn bereid zich op te offeren". De president richtte vervolgens de vraag tot de menigte: „Wat zullen wij doen als de UNO ons in de steek laat?" Toen de menigte „aanvallen" brulde antwoordde Soekarno: „Ja, dat is het antwoord". De UNO brengt niet langer de wensen van de volken tot uiting. Het UNO-secretariaat en de speciale organisaties van de Volken organisatie moeten worden gereorgani seerd. De zetel moet worden verplaatst. Aldus vulde de president zich zelf aan. Soekarno vervolgde zijn rede met te zeggen dat Indonesië geen aanspraken maakt op Portugees Timor. De president zei voorts, dat toen hij on langs naar Wenen ging om een geneeskun dige behandeling te ondergaan, zijn vijan den, onder wie de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. Luns, berich ten hadden verspreid dat hij stervende was en dat de Indonesische aanspraken op West Nieuw-Guinea met hem zouden ver dwijnen. De Indonesische leider onder streepte dat hij zich op het ogenblik uit stekend voelt en dat hij kan zeggen dat de aanspraken op westelijk Nieuw-Gui nea door het gehele Indonesische volk worden geuit. „Wanneer ik werkelijk kom te overlijden, schrijf dan niet op mijn graf steen „Hier rust de president van de In donesische republiek" maar „Hier rust de spreekbuis van het Indonesische volk", al dus Soekarno. Soebandrio's rede van donderdag was een „typisch Indonesisch stuk wat de op bouw betreft", aldus officiële Nederlandse kringen in New York tenslotte. Op het eer ste gezicht lijkt het misschien een inte ressante rede maar in feite blijkt alleen maar hoe wijd de Nederlandse en Indo nesische standpunten van elkaar staan. „Er is geen enkele tegemoetkoming in" zo merkte een Nederlandse zegsman op. Een woordvoerder van de Nederlandse de legatie wees er voorts op, dat uit de mo gelijkheden, die de Papoeas hebben om na de onafhankelijkheid te bepalen hoe zij hun land willen besturen, geenszins een samengaan met Nederland is uitgesloten. Over Soebandrio's rede zei hij, dat als de Indonesiërs spreken over zelfbeschik king, zij herbevestiging van zelfbeschik king bedoelen, die volgens hen al plaats vond. De Papoea's zijn volgens hen Indo- Indonesiërs. 'Advertentie 5 4 2 8 2 114 7 0 6 2 0 5 3 snellebillijke reparatie Advertentie 3 deurs kast, 1/3 leg, 2/3 hang f 144.75 HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar. en huidbehandeling

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1