Meningen over commerciële televisie uiterst verdeeld AGENDA Zaak Van der Putten en Ook Nederland wil geen sancties tegen Z.-Afrika Jsso) PETROLEUM Belangen van kijkers zijn vergeten; economische aspecten overwegen; behoefte niet vastgesteld Miljoenenfraude bij August Thijssen-Bank Kamerlid stelt vragen; Mr. Pauwels verdedigt timmermanszoon Zwaar bewolkt met wat regen Ten behoeve der gekleurde bevolking Fa. E. DE GRAAFF i KOOT PIANO'S ZATERDAG 11 NOVEMBER 1961 Rapport van Tweede Kamer Behaaglijk warm! Natuurlijk een oliehaardgestookt met OLIE COMBINATIE KENNEMERLAND Rijksstraatweg 174 Haarlem - Tel. 61326 Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Misbruik door procuratiehouders Baarnse moordzaak Comité opgericht KONINGINNEWEG 44-48 - HAARLEM - TELEFOON 13609 Sommatie Sensationele publicaties •Sï sa Heemskerk ZIJLWEG 57 - HAARLEM Vragen over Frans plan voor politieke eenwording Kerkelijk nieuws De bijzondere commissie uit de Tweede Kamer heeft een zeer omvangrijk rapport uitgebracht over de nota inzake reclametelevisie, die op 22 februari 1961 door de regering werd ingediend. Het verslag toont aan, dat de meningen over het vraagstuk in de meeste fracties verdeeld zjjn en zegt, dat verscheidene leden van een der grote fracties hun instemming hebben uitgesproken met de wijze waarop in de nota het probleem van de wenselijkheid en toelaatbaarheid van reclame in de televisie gesteld wordt, deze leden waardeerden ook de voorlopige schets van de uitwerking die door de staatssecretarissen is gegeven. Zij gaan ervan uit, dat de kjjkers steeds nadrukke lijker de eis van een tweede programma stellen. Dat de omroepen nu reeds in staat zouden zijn gelden te reserveren voor een tweede programma zonder dat dit gaat ten koste van de programmakwaliteit, achtten zij niet waarschijnlijk. Nu een finan cieringsbron aanwezig is in de vorm van commerciële televisie zou het volgens deze leden, economisch noch cultureel te verdedigen zijn, deze bron niet aan te boren. Ook verscheidene leden uit andere groepen deelden deze mening. Zij leg den daarbij echter rpeer nadruk op het belang van een zeer goede televisie, dan op de reclame. Zij wezen er ook op, dat de verwerkelijking van het door de staatssecretarissen voorgestelde plan niet de ondergang van het bestaande omroepbestel mag inhouden. Wel stel den zij zich met de bewindslieden wel degelijk op het standpunt, dat er van een monopolie van de omroepverenigingen geen sprake behoort te zijn, omdat het hier volgens hen gaat om de vrijheid van meningsuiting. Deze leden voelden dan ook niets voor de gedachte om de exploitatie van het tweede net weer aan de NTS en de omroepverenigingen op te dragen. Zij stonden sceptisch tegenover de plan nen van de N.T.S. om het tweede net uit kijkgelden te verzorgen. Dit zou volgens hen, gaan ten koste van de kwaliteit van de programma's en van de honorering van de werkers bij de televisie. Deze groep van voorstanders van de commerciële t.v blijkt evenwel ook enkele bezwaren tegen het plan der staatssecretarissen te heb ben, namelijk: le. dat de inhoud een te sterk economisch karakter draagt en te weinig aandacht is geschonken aan de pro grammakant van een onafhankelijke t.v., 2e. dat wel grote aandacht is besteed aan het verlangen van het bedrijfsleven, maar dat de belangen van de kijkers nauwelijks aandacht krijgen. Enkele leden die het eveneens niet met de meerderheid van hun fractie eens wa ren, vonden het noodzakelijk een nieuw element in het huidige etherbestel te brengen. Het huidige stelsel is naar hun mening, een overblijfsel van vooroorlogse verhoudingen. Het legt, volgens hen, voor een deel aan de hand van verouderde cri teria extra de nadruk op bestaande ver schillen in het volksleven. De vele leden, die zich tegenstanders van het plan betonen, hebben zich afge vraagd waarom de staatssecretarissen het beginsel van de vrije meninguiting als ar gument hebben gebruikt. Zij menen dat een toelichting van deze argumentatie ge heel ontbreekt. Een wettelijke televisiere geling die het uitzenden van reclamebood schappen geheel verbiedt, zou naar hun mening niet in strijd zijn met 't Verdrag van Rome, aangezien dit de mogelijkheid opent tot beperking van de vrije meningsuiting bij de wet. Deze leden verklaarden zich voorstander van de zogenaamde „open si tuatie". dat wil zeggen dat aan bonafide groepen onder gelijke voorwaarden con cessie moet kunnen worden verleend. Zij stelden zich daarmee op het standpunt van de omroepverenigingen. Deze leden vonden het wonderlijk dat staatssecretaris Scholten zich nadrukke lijk keert tegen een plan als dat van de VPRO, aangezien dit fundamentele wijzi gingen inhoudt, doch anderzijds in de nota een zeer fundamentele ingreep in het be staande bestel bepleit. Ook de voorstan ders wensten duidelijk uit te spreken, dat de keuze-mogelijkheid voor de kijkers door hen als een principiële noodzaak wordt gezien. Het ligt naar hun mening voor de hand, dat verdere verruiming van de zendmogelijkheden ten goede dient te komen aan een betere functionering van de niet-commerciële televisie. Verschillende leden hebben gesteld dat het uitgangspunt der regering had moeten zijn aan te tonen, dat het Nederlandse bedrijfsleven aan televisiere clame behoefte heeft. Deze leden meen den dat de concessie-aanvragen het be staan van een dergelijke behoefte onvol doende aantoonden. Zij achten de benade- 'ing van het door de concessie-aanvragen van OTEM en NTM opgeworpen omroep- vraagstuk uiterst merkwaardig. Volgens hen zouden de staatssecretarissen een wil lekeurig deel der zendmogelijkheden ter beschikking willen stellen van een om- roeplichaam van volkomen nieuwe struc tuur, dat niet voldoet aan de criteria, die in het Ontwerp Omroepwet worden ge- Advertentie MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER c Stadsschouwburg: vandaag en zondag 20 u.: Toneelgroep Theater met „Meneer Topaze" van Marcel Pagnol. Regie Richard Flink. Maandag 20 u.: Haagse Comedie met „Bittere honing" van Shelagh Dela- ney._ Regie Cas Baas. Minerva Theater: vandaag 20 u.: Opera- en belcantoconcert Volendams Operakoor o.l.v. Jan Steur. BIOSCOPEN Cinema Palace: 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Zeven mannen zonder vrees", 14 j. Frans Halstheater: 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.30 u., dinsdag 14 en 20 u.: „Charlie's tante", 18 j. Lido Theater: 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Battle cry", 14 j. Vandaag 23.30 u.: „Madeleine tel. no. 136211", 18 j. Zondag 11 u.: „Het grote circus van Mos kou", a.l. Luxor Theater: 14, 19 en 21.15 u., zon dag ook 16.15 u.: „Messalina", 18 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u. en zondag 19 en 21.15 u.: „Ik heb gezondigd" 18 j. Zondag 14 en 16.15 u.: „Mijn vriend Kazan", a.l. Maandag en dinsdag 20.15 u.: „Bonjour tristesse", 18 j. Rembrandt Theater: 14 en 19.30 u.: „Exodus", 14 j. Zondag 11 u.: „Droomreis door Amerika", a.l. Roxy Theater: 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Het huis der 13 spoken", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Ik zag hem vermoorden", 18 j. Studio Theater: 14.15, 19 en 21.15 u., zon dag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Misdaad ach ter het voetlicht", 14 j. Zondag 11 u.: „Hi- to-Hito", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): tot en met maandag 20 u.: „De bruiden van Dra- cula", 14 j. Zondag 14.30 u.: „Uit de brand ben je", a.l. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 dec. expositie van tekeningen van Kees Buurman: 1022 u. Vishal: Tot 23 nov. expositie van werk van leden en invités der Haarlemse ver eniging van beeldende kunstenaars De Groep: 1017 u., wo. en vr. ook 2022 u., zond. 1317 u. Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland 13): Tot 26 nov expositie van schilde rijen van Justine M. van Houten: 917 u., ma., wo. en vr. ook 1820 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 13 nov. expositie van edelsmeedwerk van Corry Borst en grfisch werk van H. Daumier, P. Dumont, Jozef Israëls, Ed. Karsen, Th. A. Steinlen, M. W. v. d. Valk e.a.: 1017 u., zondag 1417 u. Museum „Het Huis Van Looy": Tot 4 dec. tentoonstelling van werken van de graficus Andreas Schotel: 1017 u., zon dag van 1317 u. Clubgebouw Boezemkade Spaarndam: expositie gewijd aan Spaarndam in heden en verleden, zaterdag 1622 u., zondag 12—21 u. ZATERDAG 11 NOVEMBER City-theater, 19 en 21.15 u.: „De koning der boekaniers". Rex-theater, 20 u.: „Dodenrit". ZONDAG 12 NOVEMBER City-theater, 19 en 21.15 u.: „De koning der boekaniers", 14.30 „Watt en half Watt in de penarie". Rex-theater, 15 uur: „De laatste der Sioux", 20 u.: „Dodenrit". Patronaatsgebouw, 20 u.: Italiaans lus trumconcert „Bel Canto". MAANDAG 13 NOVEMBER City-theater, 20 u.: „De straatjongen van Madrid". Rex-theater, 20 u.: „Dodenrit". „Hel- ZATERDAG 11 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u. dencommando". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De vij and in de schaduw". W.B. Theater, 20 u.: „Duikbootoperatie Zeehavik". ZONDAG 12 NOVEMBER Kennemer Theater, 14.30 u.: „Revolver- recht in Montana"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Heldencommando". Luxor Theater, 14.30 u.„Tarzan en de verloren safari", 16.30, 19 en 21.15 u.: „De vijand in de schaduw". W.B. Theater, 14.30 u.: „De gokker"; 16.30 en 20 u.: „Waarom moet ik sterven?" MAANDAG 13 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Hel dencommando". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De vijand in de schaduw". W.B. Theater, 20 u.: „Waarom moet sterven?" steld. Deze leden verklaarden jfltincipieel van oordeel te zijn dat het de taak is van de overheid wettelijke criteria te stellen op grond waarvan een aanvrager recht op zendtijd kan doen gelden. Slechts door zulk een wet kon vrijheid van menings uiting in radio en TV het meest tot zijn recht komen. Persoonlijk meenden deze le den dat de omroep gebonden dient te zijn aan christelijke normen zoals die in de Bijbel verankerd liggen. Een der Kamerleden heeft de menine uitgesproken, dat de staatscommissie voor de radio en T.V. de kernvraag zal moeten behandelen op welke gegadigde voor de exploitatie van een tweede net de keuze zal moeten vallen. De staatscommissie zou volgens dit lid de wenselijkheid kunnen be pleiten een autonoom publiekrechtelijk li chaam in het leven te roepen, dat dan de beslissing over al dan niet toelating van reclametelevisie zou kunnen nemen. Bij de beschouwingen over het economi sche aspect heeft het vraagstuk of T.V.-re- clame de kostprijs van produkten zou kun nen verhogen veel belangstelling gehad. Verscheidene leden keerden zich tegen de stelling, dat de reclame de kostprijs zou verhogen. Het zou volgens hen niet in over eenstemming zijn met het streven naar vrije concurrentie en vrij aanbod van diensten, wanneer het gebruik van televisie aan het bedrijfsleven bleef ontzegd. De te levisie is volgens hen massacommunicatie middel en staat als zodanig op gelijke voet met elk ander massamedium. Ook werd het door vele leden begrijpe lijk geacht, dat de zogenaamde verborgen verleiders zich van het medium zouden willen meester maken. Zij vreesden dat de kosten tenslotte door de consumenten zou den moeten worden opgebracht. Een vraagstuk waarover in de commis sie een eensgezinde opvatting bleek te be staan is dat van zogenaamde „sponsored programs". Dit stelsel waarbij de adver teerders feitelijk de inhoud van de pro gramma's bepalen werd algemeen voor ons land onaanvaardbaar genoemd. Gevaar voor de pers. De vraag of de reclame-televisie geva ren voor de pers zou inhouden werd ver schillend beantwoord. De voorstanders van de nota betoogden dat de ontwikkeling in Engeland geen grond geeft aan vrees voor dit gevaar. Zij merkten op dat de pers een eigen functie voor de reclame zal behou den en veelal de „follow up" zal moeten geven voor de in de TV gemaakte recla me. Vele andere leden waren daarentegen van oordeel, dat de nota nogal lichtvaar dig heen stapt over de gevaren, die de oudere reclamemedia bedreigen. Een deel van de reclamebudgetten zal nu eenmaal onttrokken worden aan de dagbladen en dit zal volgens deze leden ernstige gevol gen kunnen hebben. Het verslag geeft tenslotte nog uitvoeri ge beschouwingen over de bij een conces sie te stellen eisen, het peil van de pro gramma's en dat der reclameboodschap pen, de voorwaarden voor het beheer, de samenwerking met de NTS en de omroep verenigingen, het toezicht en de sancties, het mogelijk maken van de bouw van een tweede zendernet en de vraag aan wie een concessie ware te verlenen. Wat dit laatste betreft vonden verscheidene leden, dat het niet wenselijk is thans reeds een keuze te doen. Deze leden vonden de opzet van de OTEM het meest in overeenstemming met de nota, doch zij achtten de keuze vooral een zaak van regeringsbeleid. Zeer vele le den keerden zich tegen de opmerking, dat de huidige omroepverenigingen niet vol doende continuïteit in een tweede pro gram zouden kunnen brengen. „Dit lijkt wel op het verwijt aan de gehangene, dat hij geen adem haalt", zo meenden zij. Door misbruik hun volmachten heeft de August en overschrijding van door procuratiehouders Thijssen-Bank A.G. te Berlijn aanzienlijke verliezen geleden. Twee procuratiehouders werden op staan de voet ontslagen. Volgens mededelingen in het blad „Die Welt" van vrijdag wor den de in gevaar verkerende vorderingen geraamd op rond 15 a 16 miljoen mark. De verliezen zijn echter niet zo groot, dat er rekening gehouden moet worden met een liquidatie van de bank. Ook zou er geen gevaar bestaan voor de deposito's en de vorderingen van schuldeisers. Naar verluidt hebben de procuratiehou ders onverantwoordelijke kredietgaranties aan autohandelaren gegeven. In verband met deze zaak zijn naar de politie in West- Berlijn gisteren mededeelde twee kooplie den en een procuratiehouder gearresteerd. De directeur van de August-Thijssen-Bank in Dusseldorp deelde gisteren mede, dat er ook bij andere banken in Berlijn een onderzoek wordt ingesteld, omdat ook die misschien bij het schandaal betrokken zouden zijn. De onregelmatigheden bij de August Thijssen-Bank A.G. in Berlijn wer den eind oktober ontdekt. Het miljoenenschandaal heeft de West- duitse bankwereld opgeschrikt. Acht em ployés van de bank zijn inmiddels door de politie aangehouden. De fraude werd door de Berlijnse bank zelf ontdekt, toen een van de chèques bij de directie werd aan geboden, waarna natuurlijk uitkwam dat in de boeken van de bank geen dekking van deze chèque voorkwam. Daarmee ging de bal aan het rollen en bleek dat een groot aantal van dergelijke chèques in handen was van autohandelaren en andere zaken lieden. De directie van de bank heeft al ver klaard, dat haar cliënten niet bang hoeven te zijn voor hun geld. Het kapitaal van de bank bedraagt weliswaar slechts 16 mil joen mark, nog minder wellicht dan het totaal bedrag van de fraude, maar de eige naar van de Thysse Bana, multimiljonair baron Hans-Heinrieh Thysse-Bornemisza zal garant staan voor de cliënten. Naar het Dusseldorper Handelsblatt meldt, zou de Hollandse groep van de bank alle verliezen dragen. Het Tweede Kamerlid Berkhouwer (VVD) heeft de minister van Justitie chriftelijk gevraagd of hij bereid is om de resultaten van het onderzoek naar de gebeurtenissen rond de arrestatie van de verdachte Bqudewijn H. in Baarn welk onderzoek wordt ingesteld door de procu reur-generaal bij het gerechtshof te Am sterdam bekend te maken aan de Ka mer onder overlegging van de rapporten over de gang van zaken bij deze arresta tie. Tevoren hadden de socialistische Tweede Kamerleden Scheps en Vrolijk reeds om opheldering over deze affaire gevraagd, zoals wij in de krant van gisteren meldden. De Amsterdamse strafpleiter, mr. Fran cois Pauwels, zal de verdediging voeren an de 18-jarige Baarnse jongen Henny W. die verdacht wordt van medeplichtigheid aan de moord op de 15-jarige Theo Mast wijk uit Soest. In Baarn heeft zich een klein comité ge vormd, bestaande uit een caféhouder, een barkeeper en een gepensioneerd ambte naar, dat gisteren samen met de moeder van de verdachte een onderhoud met mr. Pauwels heeft gehad. De initiatiefnemer tot de oprichting van het comité, een Baarnse kioskhouder, heeft zich uit het co mité teruggetrokken. Namens het comité meegedeeld, dat een bankrekening is geopend om de eerste kosten van de ver dediging te betalen. Advertentie (Vervolg van pag. 1) Minister Visser deelde mede dat hij op grond van het feit, dat hij het resultaat van het onderzoek onbevredigend vond, de heer Van der Putten heeft gesommeerd binnen twee maal 24 uur opgave te doen van de namen van de door hem bedoelde officieren, onder vermelding van de feiten, waaraan deze officieren zich zouden heb ben schuldig gemaakt naar zijn mening. Daarop heeft de heer Van der Putten ge reageerd met het verzoek „door de uitge breidheid van de documentatie" een ter mijn van veertien dagen te krijgen om aan de opdracht te voldoen. Hierin heeft mi nister Visser toegestemd, zodat uiterlijk vrijdag 24 november de verlangde gege vens door de heer Van der Putten moeten zijn ingeleverd bij zijn commandant. De minister zei, dat hij de gegevens, die de heer Van der Putten zal inleveren, ern stig zal onderzoeken. Dan zal hij zich er ook over bezinnen of er voor een nieuw onderzoek redenen aanwezig zijn. Hij is voornemens het resultaat daarvan bekend te maken. „Ik ben mij ervan bewust, dat het mogelijk zou kunnen zijn dat er feiten naar voren zullen komen, die waar kun nen zijn, maar ook dat er dingen zullen worden beweerd, die kant noch wal raken. Totdat het tegendeel bewezen is," aldus minister Visser, „ga ik ervan uit dat mijn ambtelijke apparaat door en door fatsoen lijk is. Hier heerst niet de sfeer van de doofpot!" Op de vraag, waarom destijds door mi nister Staf het advies van de commissie- Zaaijer om de heer Van der Putten te ont slaan of hem door een psychiater te laten onderzoeken niet is opgevolgd, verklaarde minister Visser, dat hij niet kan en ook niet wenst te spreken over het beleid van zijn voorganger. Hij kent de mogelijke be leidsoverwegingen van toen niet en hij wenst daar dan ook niet over te spreken. Wel heeft ir. Staf verklaard dat de heer Van der Putten ook hem geen namen heeft genoemd. Omtrent de aanwezigheid van stukken uit het voormalige Nederlandsch Indië zei mi nister Visser, dat hij niets meer en niets minder heeft gevonden dan wat geobjecti veerd in het rapport van de commissie- Zaaijer is weergegeven. Desgevraagd zei de minister nog, dat de vaste Kamercommissie op de hoogte is ge steld van de publiciteit, die de minister geeft aan zijn plannen om een einde te maken aan „de roddelpraat, de verdacht makingen en de insinuaties" waarvoor hij graag het risico nam. Minister Visser heeft en dit werd gezegd in antwoord op desbetreffende vragen de heer Van der Putten niet bij zich ontboden. De heer Van der Putten is tevoren nooit op ambte lijk niveau ter verantwoording geroepen. Wat de minister zal doen als het antwoord van Van der Putten onbevredigend is, kon hij nu nog niet zeggen. Het rapport van de Commissie-Zaaijer van 9 mei 1951 is destijds verschenen als een reactie op de sensationele publicaties in een blaadje, dat onder de naam van „Leidsche Post" werd verspreid. Deze pu blicaties bleken hun oorsprong te hebben bij de heer Van der Putten. Een der meest sensationele verhalen in dat blaadje betrof de dood van de vaandrig van hel voorma lige K.N.I.L., R. C. L. Aernout, omtrent wiens overlijden ook in de pers in het voormalige Nederlandsch-Indië grote arti kelen verschenen onder de kop „Wie ver moordde de vaandrig Aernout?" Deze jon ge officier is door een kogel in het hoofd getroffen en kort daarop gestorven „Is hij vermoord door lieden, die vreesden, dat hij te veel van hun onregelmatigheden, col laboratie of andere laakbare praktijken wist, of viel hij door een kogel van een Indonesische scherpschutter? zo werd toen gevraagd. Het rapport-Zaaijer bevat een schildering van de situatie in het Nederlandsch-Indië van direct na de capitulatie van Japan. Veel van wat toen als realiteit moest wor den aanvaard, is nu niet meer acceptabel. Dat was echter in alle landen, die bezet waren geweest, het geval. Er waren vreemde toestanden, er werd niet altijd op de juiste wijze recht gedaan, niet iedereen kwam aan zijn trekken en lieden, die toen „handig" waren, zouden thans niet meer als „fatsoenlijk" worden afgeschilderd. In hoeverre in die samenleving sprake is geweest van notoire misdragingen van officieren, is niet bekend. De heer Van dei- Putten staat nu voor de noodzaak zijn be weringen waar te maken. Dertien jaar. In Voorburg is een 13- jarige schooljongen aangehouden, die in Den Haag in één week vier bromfietsen en een fiets had gestolen. Bij zijn aanhouding reed hij op één van de gestolen brom fietsen. Na 20 jaar: „Eruit!" De oud-burge meester van Oostburg, de heer K. Hoekze- ma heeft van het gemeentebestuur van Oostburg heden de mededeling ontvangen, dat hij de ambtswoning in Oostburg vol gende week ontruimd moet hebben op grond van een vonnis van de kantonrech ter in Terneuzen. De heer Hoekzema, die twintig jaar burgemeester van Oostburg is geweest, is er pas dezer dagen in geslaagd in Hilversum een woning te krijgen. Postzegel voor 3.000. Niet minder dan 3.000 bracht de zogenaamde „Trina- cria", een postzegel van het, koninkrijk Na pels uit 1860, op een postzegel veiling in Den Haag op. Het „Savoye Kruis" van het zelfde land en uit hetzelfde jaar ging voor 1.600 van de hand. Verder werden nog hoge prijzen gemaakt voor twee luchtpost zegels van Silicië uit 1920, die respectieve lijk 1.100 en 1.150 opbrachten en voor een ongebruikte zegel uit 1914 van Samoa (Engelse bezetting), die voor 1.050 werd verkocht. - Nieuwe kiosken. Amsterdam krijgt nieuwe kiosken, waarvan de eerste wordt geplaatst bij het Stedelijk Museum. De oude kiosken dateren uit 1923. Op den duur zullen vijftig kiosken in de hoofd stad worden vervangen. Het nieuwe ge bouwtje is bijna geheel van glas, de ex positie-ruimte is vijf maal groter dan bij de oude gebouwtjes. Ze kosten 8000. per stuk. Hoogleraar. Prof. dr. J. van Baal, oud gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea en wetenschappelijk medewerker voor cul turele antropologie van het Koninklijk In stituut voor de Tropen, is benoemd tot bijzonder hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam. Prof. Van Baal is reeds buitengewoon hoogleraar aan de rijksuni versiteit te Utrechts in de godsdienstsocio logie en etnologie. De 26ste keer. De rechtbank te Alk maar heeft een 72-jarige Amsterdammer veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar. De man die al 25 veroordelingen wegens diefstal of inbraak achter de rug heeft en al 25 jaren in verschillende ge vangenissen heeft doorgebracht, stond nu terecht omdat hij in Beemster de brand kast had opengesneden van een tuinbouw- vereniging, waaruit hij 1291 gulden ont vreemdde. Hiervan had hij 500 gulden op een bank gedeponeerd. Kunstweefkring Brabant. Onder aus piciën van de Stichting Textielmuseum te Tilburg is een „Kunstweefkring Brabant" opgericht. Het doel van deze kunstweef kring is het activeren van de belangstel ling voor de handweefkunde en haar ar tistieke en historische achtergronden. 'üiüoiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het K.N.M.I. deelt mede: In de lucht drukverdeling komen enkele belangrijke veranderingen voor. Een nieuwe depressie op de oceaan is snel in diepte toenemend over de Golf van Biscaye naar Zuidwest- Frankrijk getrokken, terwijl tegelijkertijd enkele oude lagedrukgebieden bij IJslaqd en Zuid-Noorwegen opvulden. Bovendien wordt de depressie welke over Frankrijk naar het Alpengebied trekt gevolgd door een in betekenis toenemende rug van hoge luchtdruk. Voorts breidt een groot hoge- drukgebied zich van het Nova-Zembla-ge- bied over Noord-Rusland in zuidwestelijke richting uit. Voor onze omgeving betekent dit voor de eerste paar dagen: matige tot krachtige oostelijke tot noordoostelijke win den. overwegend zwaar bewolkt weer met wat regen en weinig verandering in tem peratuur. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. -a Neerslag: laatste 24 uur. B u SE ik Marquette theater, zaterdag 20 uur, zon dag 14.30 en 20 u.: „Rose-Marie". Advertentie Ruime keuze In moderne piano's Uitsl. gerenom. merken Combinatie. De Anti-revolutionaire Partij heeft in principe besloten, met de C.H.U. en de K.V.P. bij de eerstvolgende gemeenteraadsverkiezingen in Heerenveen met een gecombineerde lijst uit te komen naar aanleiding van een verzoek van de C.H.U. en de K.V.P. Het is de bedoeling, dat de K.V.P. op deze wijze weer een zetel zal krijgen in de Heerenveense gemeente raad waarin zij sinds jaren niet vertegen woordigd is. Het socialistische lid van de Tweede Kamer de heer Van der Goes van Naters vraagt naar aanleiding van een beschou wing in de „Financial Times" uit Londen commentaar van de minister van Buiten landse Zaken. De heer Van der Goes van Naters meent namelijk, dat deze be schouwing door Britse regeringskringen is geïnspireerd. De „Financial Times" constateert, dat het Franse werkdocument over Europese politieke samenwerking overal, behalve in Nederland, in goede aarde is gevallen. Ons land zou, volgens het dagblad, met ieder concreet besluit over genoemde samen werking willen wachten, totdat Engeland in de E.E.G. is opgenomen. Het blad is van mening, dat Nederland daarmee geen goede dienst aan het Ver enigd Koninkrijk bewijst. Er zou, aldus de Financial Times", geen reden zijn om aan te nemen, dat Engeland de Franse voorstellen of enige andere vorm van nau were politieke samenwerking in West- Europa die niet in strijd is met de NAVO, zou verwerpen. Het tegendeel zou het ge val zijn. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Aangenomen naar IJmuiden D. wenhuis te Bunschoten-Spakenburg. Nieu- Den Helder zwaar bew. ozo 10 0 Ypenburg geheel bew.o 7 2 Vlissingen zwaar bew. o 8 4 Eelde onbewolkt o 8 0 De Bilt geheel bew o 7 2 Twente zwaar bew. ozo 8 0 Eindhoven licht bew. o 10 3 Zd-Limburg licht bew. zo 10 2 Helsinki geheel bew. ono 5 2 Stockholm regen o 10 2 Oslo regen ono 8 13 Kopenhagen zwaar bew nw 9 9 Aberdeen onbewolkt windst. 7 0 Londen regenbui n 6 18 Amsterdam regen o 8 2 Brussel zwaar bew. zzo 8 2 Luxemburg regen z 7 5 Parijs geheel bew.z 8 7 Bordeaux geheel bew zo 14 Grenoble zwaar bew zzw 11 2 Nice licht bew. wnw 17 0 Berlijn regen o 9 2 Frankfort zwaar bew no 10 0,6 München zwaar bew zzo 8 2 Zurich zwaar bew. o 9 0,3 Genève zwaar bew. w 9 4 Locarno zwaar bew. wnw 14 0 Wenen mist ono 10 2 Innsbruck regen windst. 6 3 Belgrado zwaar bew. zo 22 0,3 Athene zwaar bew o 18 0,3 Rome zwaar bew zo 19 0 Ajaccio half bew. no 17 0,6 Madrid regen w 14 0 Mallorca zwaar bew w 19 0 Lissabon licht bew. w 17 0 (Van onze correspondent) WASHINGTON Zeer binnenkort zal de tweede politieke commissie van de UNO stemmen over de resoluties die een ver oordeling inhouden van de apartheidspoli tiek in Zuid-Afrika. De Nederlandse dele gatie heeft, bij monde van de heer R. H. Fein, medegedeeld, dat Nederland de prin cipes van apartheid ten enenmale ver werpt, doch dat ons land niet wenst, dat sancties tegen Zuid-Afrika worden toege past, of dat Zuid-Afrika uitgewezen zou worden uit Ie UNO. In beide gevallen vreest Nederland dat tevens nadeel zou worden berokkend aan de gekleurde be volking van Zuid-Afrika, die men juist wil steunen. (UPI) Ook de Verenigde Staten en Fin land hebben zich aangesloten bij de groeiende reeks landen die zich verzetten tegen het denkbeeld van diplomatieke en economische sancties of uitstoting van Zuid-Afrika. Afrikaanse, Arabische en communistische landen, voorstanders van uitstoting van Zuid-Afrika, zien zich zodoende geplaatst tegenover de vrijwel vaststaande zekerheid dat hun motie niet de vereiste tweederde meerderheid (69 stemmen) zal krijgen. Ethiopië en de Sovjet-Unie dienden twee amendementen in op een gematigder motie, waarin de apartheid weliswaar werd ge- critiseerd, maar het aan de lidstaten werd overgelaten „afzonderlijk of collectief' maatregelen ertegen te treffen. De „sponsors" van de gematigde motie, India, Afghanistan, Ceylon, Denemarken, Malaya. Noorwegen en Venezuela, lieten weten dat de twee amendementen voor hen onaanvaardbaar waren omdat ze de strekking van de originele resolutie ver anderen. Zowel in het oorspronkelijke Afrikaanse voorstel als in het amendement wordt een beroep op de Veiligheidsraad gedaan in overweging te nemen welke maatregelen moeten worden genomen tegen de Zuidafrikaanse republiek „gezien haar hardnekkige schendingen van het UNO-handvest". De Nederlandse delegatie zal tégen de Afrikaanse resolutie stemmen, en vóór de door India opgestelde resolutie. Zondag 12 november Zon op 7.54 uur, onder 16.54 uur. Maan op 11.49 uur, onder 20.30 uur. Maandag 13 november Zon op 7.55 uur, onder 16.53 uur. Maan op 12.40 uur, onder 21.35 uur. Maanstanden 15 nov. 13.13 uur eerste kwartier. 22 nov. 10.44 uur volle maan. 30 nov. 7.19 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 11 november Hoog water 5.19 en 17.32 uur. Laag water 1.01 en 13.13 uur. Zondag 12 november Hoog water 5.56 en 18.11 uur. Laag water 1.35 en 13.47 uur. Maandag 13 november Hoog water 6.35 en 18.55 uur. Laag water 2.08 en 14.27 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort b 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2