Verenigde Staten zoeken naar compromis voor N.-Guinea HET WEER Bonn roept ambassadeur terug uit Moskou UW LIPPEN: Ben Bella naar hospitaal bij Parijs overgebracht Nederlandse delegatie geeft haar resolutie een goede kans lli Deventer het miljoenste Nederlandse t.v.-toestel Westers beroep tot een hernieuwd kernstopgesprek Nog geen melding van dertien punten Het stoat echter niet vast dat het Berlijn-plan uit zijn koker kzvam Vrachtwagenchauffeur rijdt soldaat dood en gaat er vandoor Politie-agenten drongen met geweld zijn vertrek in Turquant binnen WITTE KRUIS X DE *20? 47e JAARGANG NUMMER 10 DINSDAG 14 NOVEMBER 1961 EXCLUSIEVE JAPON tegen hoofdpijn, kiespijn griep, reumatische pijnen etc. EEN HEERLIJKE JAS EEN WARME BROEK (vanaf 7,55) Droog Prinses Lamia Solh Sporttoto DRAAISTIFT 2.95- 1.45 NAGELLAK 1.85-1.45 Het woord is aan In de krant van heden: EXCLUSIEF POSTPAPIER REGEN- EN TWEEDJASSEN Ha»le^tSLT„ allekaH°°™a° iSs. DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U1D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING aaXg vêLiig^ Prachtige stof en afwerking. Alléén bij de Faam MODEHUIS Anegang - Haarlem - iel. 10401 voor baby, kleuter en aanstaande moeder NEW YORK (UPI) Gisteren hebben de Verenigde Staten hun pogingen voortgezet om een compromis te vinden in het Nederlands-Indonesische geschil om Nederlands Nieuw-Guinea. Een Amerikaanse gedelegeerde bij de Verenigde Naties heeft ook gisteren weer besprekingen gevoerd met Nederlandse en In donesische diplomaten, maar slaagde er niet in een basis te leggen waarop men tot overeenstemming zou kunnen komen. Volgens welingelichte Amerikaanse zegslieden willen de Verenigde Staten geen nieuwe resolutie indienen en even min de Nederlandse ontwerpresolutie amenderen. De correspondent van het A.N.P. die ook melding maakt van deze besprekingen, vernam in welingelichte kringen te New York, dat daarbij was uitgegaan van de Nederlandse ontwerp-resolutie. De Indone sische conceptie om als „enige besturen de mogendheid" te worden aangemerkt werd door de Amerikaanse delegatie on aanvaardbaar geacht. In de wandelgangen van de V.N. bestond de indruk dat de Amerikaanse delegatie wèl met amende menten zal komen, hetgeen voor Washing ton het voordeel zou hebben zich gemak kelijker van stemming over een slot-reso- lutie te kunnen onthouden indien de Ame rikaanse amendementen zouden worden verworpen. De Indonesische vertegenwoordigers zou den volgens UPI hebben laten blijken dat zij vastbesloten waren alle voorstellen van de hand te wijzen die niet neerkwamen op overdracht van het gebied aan Indonesië. Zij verklaarden meer vertrouwen te heb ben dan ooit tevoren, dat zij voldoende stemmen in de algemene vergadering zou den krijgen om het Nederlandse voorstel te doen verwerpen. Birma en Roemenië zullen Indonesië steunen. De Birmese ambassadeur, On Sein, ver klaarde, dat zijn land niet kon voorbij gaan aan de ellende en het lijden van de 50 miljoen mensen die nog leefden in de 70 afhankelijke gebieden, waaronder ook Nieuw Guinea. Silvioe Broecan, de Roemeense ambas sadeur, verklaarde dat West-Irian aan In donesië behoort. „Het enige wat Nederland te doen heeft is het gebied te verlaten" Hij beschuldigde de koloniale mogend heden ervan met opzet volkenkundige groepen te scheiden en economische en talen-gemeenschappen open te breken ten einde het koloniaal gezag te kunnen hand haven. De voorzitter van de Assemblee heeft besloten deze week drie avondzittingen te Advertentie PIJNSTILLER Advertentie Uw kleuter klaar voor de winter Uw specialist Anegang 46 Grote Houtstr. 116 Advertentie Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog en enkele plaatselijke opklaringen. In de komende nacht in het binnenland iets kouder, overigens weinig verandering in temperatuur. Matige noordoostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee houden, teneinde voortgang te kunnen ma- land en Roemenië hadden gesproken, ston den nog 42 landen op de sprekerslijst. In het Nederlandse kamp blijft men van mening, een goede kans te maken met de resolutie, die het zenden van een V.N.- ken met het algemeen debat over dékolo- nisatie, waarvan de kwestie Nieuw-Guinea een onderdeel vormt. Nadat gisteren de vertegenwoordigers van Birma, Grieken commissie naar Nieuw-Guinea voorstelt. De meerderheid van tweederden, die daar voor is vereist, meent men wel ongeveer te kunnen halen. De New York Times heeft in een hoofd artikel over Nieuw-Guinea geschreven dat men het moeilijk oneens kan zijn met de principes van het Nederlandse plan, daar het zelfbeschikking verleent en volledig een einde maakt aan het Nederlandse ko lonialisme in het oosten. Of het plan ech ter de vrede en de stabiliteit in Nieuw-Gui nea zou bevorderen is een andere zaak, schrijft het blad. Het is van mening dat er, onmiddellijk na het zelfstandig worden van Indonesië, een en ander voor te zeg gen zou zijn geweest om Nieuw-Guinea aan Indonesië te geven. Thans echter be Blijkens een mededeling van de dienst Luister- en Kijkgelden is hedenmorgen de miljoenste televisie-ontvanger geregis treerd. Het toestel werd aangegeven door de heer Jacobus Hermanus Johannes Milius, van beroep bedrijfsadviseur, Zwol- seweg 160, Deventer. gint het nationalisme zich onder de Pa poea's te ontwikkelen en hun leiders krij gen reeds de smaak beet van wetgevende en uitvoerende macht. Daarom zou Indo nesië er volgens de New York Times goed aan doen het recht der Papoea's te erken nen te beslissen of zij zelfstandig willen worden danwel een provincie van Indone sië willen worden. MOSKOU (Reuter) Engeland en de Verenigde Staten hebben maandag de Sov jet-Unie voorgesteld de besprekingen over het instellen van een verbod tot het nemen van kernproeven op of omstreeks 28 no vember aanstaande te hervatten. Hèt voorstel was vervat in gelijkluidende no ta's, die gisteren door de ambassades der bedde landen op het Russisch ministerie van Buitenlandse Zaken werden afgege ven. In de nota's wordt gezegd, dat de conferentie over het staken van kernproe ven in Genève op 9 september werd ver daagd totdat de UNO-Assemblee zich over het vraagstuk der kernproeven zou heb ben uitgesproken. Thans is dit geschied en de Assemblee heeft met overweldigende meerderheid resoluties aangenomen, waar in op hervatting der besprekingen en in diening van een rapport over de gemaakte vorderingen bij de ontwapeningscommis sie der UNO op uiterlijk 14 december wordt aangedrongen, aldus de nota's verder. NEW YORK (Reuter) De politieke UNO-commissie zou voorts vanmiddag stemmen over een ontwerp-resolutie, inge diend door veertien Afrikaanse landen, waarin het Afrikaanse vasteland als een kernwapenvrije neutrale zone wordt be schouwd. Een tweede ontwerpresolutie, waarover vandaag een uitspraak van de politieke commissie zou worden gevraagd, is ingediend door twaalf landen en ver zoekt het verbieden van alle kernwapens. Het ontwerp behelst tevens een verzoek aan de UNO-secretaris-generaal met de leden van de Volkenorganisatie besprekin gen te openen voor een speciale bijeen komst over een verdrag tot verbod van kernwapens. Prinses Lamia Solh, de Libanese die vorige week in het huwelijk is getre den met Prins Moulay Abdallah, een jongere broer van Koning Hassan II van Marokko, heeft te Dar Tazi bij Rabat aangezeten aan een bruiloftsmaal, dat werd aangeboden door haar fami lie. De prinses was opgemaakt als een Marokkaanse bruid. (Van onze Haagse redacteur) In de sporttoto was vanochtend nog steeds geen melding binnen gekomen van 13 goed voorspelde wedstrijden. Het aantal meldingen met 12 juist voor spelde wedstrijden was gestegen van 7 tot 10. Voor de extra prijs van vijf gelijke spelen hadden zich reeds ongeveer vijf honderd gegadigden gemeld. (Van onze correspondent) BONN De Westduitse ambassadeur in Moskou, Frans Kroll, is, twee dagen vroe ger dan aanvankelijk was afgesproken, naar Bonn ontboden om verslag uit te brengen over het gesprek op 9 november met de Russische premier Kroesjtsjev. Naar aanleiding van dit gesprek zijn er be richten in de wereldpers gekomen, dat de Russen een geheel nieuw plan van vier punten hadden om de crisis rondom Ber lijn uit de wereld te helpen. Nu zou echter zijn gebleken dat twee van deze vier pun ten uit de koker kwamen van Kroll, die op eigen houtje, zonder machtiging van zijn regering, zijn privé-denkbeelden aan Kroesjtsjev heeft medegedeeld. De twee punten, waarvan bekend is dat Kroll ze naar voren heeft gebracht luiden: 1. De Grote Vier moeten een nieuwe overeenkomst sluiten over een nieuwe sta tus van VVest-Berlijn, 2 De Russen sluiten daarna een over eenkomst met Oost-Duitsland, waarbij de afspraken door de kanselier worden gega randeerd. Hoewel deze punten in het gesprek tus sen de Amerikaanse en Russische minis ters van Buitenlandse Zaken, Rusk en Gro myko, ook al ter sprake zijn gekomen, is het wel zeker dat Kroll zich er in de ogen van Bonn mee vergaloppeerd heeft. Er zwaait dan ook wat voor de ambassadeur als hij bij Adenauer verslag komt uitbren gen. Perschef Von Eckardt zei gisteren, dat het nog te bezien staat of Kroll naar zijn post in Moskou zal terug keren. Vol gens hem hangt dat af van Krolls berich ten. Er bestaat namelijk nog geen zekerheid over alles wat Kroll tegen Kroesjtsjev heeft gezegd en het is dus niet zeker dat de ambassadeur zijn bevoegdheden heeft overschreden. Wel staat vast dat hij met zijn beide genoemde punten op de tenen van de Bondsregering is gaan staan, want deze heeft steeds volgehouden dat een overeenkomst over een nieuwe status van Berlijn betrekking moest hebben op de he le stad en niet alleen op het westelijk deel. Opwinding in Bonn over Krolls optreden ontstond nadat bekend was geworden dat de regering in Washington niet zo gelukkig was met de zelfstandige Westduitse ballon netjes, die de Bondsrepubliek via Kroll in Moskou heeft opgelaten. De Westduitse re gering heeft zich dan ook scherp van haar Moskouse ambassadeur gedistantieerd om de Amerikanen weer gunstig te stemmen. In Amerikaanse regeringskringen meent men echter dat Moskou de laatste diplo matieke post is, waar een regering zich kan veroorloven een ambassadeur te heb ben, die zijn eigen initiatieven niet kan be dwingen. Men zou dan ook opgelucht zijn als Kroll, van wie bekend is dat hij zich zelfs geroepen ziet tot grote daden in de Westduits-Russische verhouding, niet meer naar Moskou zou terug keren. Kroll is hedenmorgen per vliegtuig naar Brussel vertrokken, vanwaar hij heden middag naar Bonn zal vliegen om ver slag uit te brengen aan Adenauer. Voor zijn vertrek wees hij als „volsla gen onzin" berichten af waarin gezegd werd dat hij de initiatiefnemer zou zijn van een plan betreffende Berlijn, dat in het buitenland werd gepubliceerd als af komstig zijnde van de Russische regering. ,.Ik weet niets van dat plan", deelde de lassadeur de verslaggevers kortaf me de. ,JPI) De correspondent van U.F.I. te Moskou, Henry Shapiro, weet te mel den, dat het „nieuwe" Russische plan voor oplossing van de Berlijnse crisis tijdens een receptie op het Kremlin op 7 novem ber in de openbaarheid is gekomen. Op die receptie besprak Gromyko dit plan op in formele wijze met een aantal westelijke amt^^adeurs. Volgens eerder gepubliceerde berichten, vco. .„jmeli.ik in de Britse pers, zou de Westduitse ambassadeur het plan hebben doen „uitlekken", doch Shapiro meldt het volgende: op een receptie, die op 7 novem ber gehouden werd en die ook door pre mier Kroesjtsjev werd bijgewoond, be sprak Gromyko de Berlijnse impasse met enige westelijke ambassadeurs, onder wie Kroll en de ambassadeurs van de Verenig de Staten en Groot-Brittannië. Het is niet zeker, of het nieuwe plan voor Berlijn van de Russen afkomstig is en als zodanig door hen is gepresenteerd, zij het dan op infor mele wijze, maar het kwam in de loop van de discussie op die receptie in de open baarheid en niet als gevolg van uitlatin gen van ambassadeur Kroll. Shapiró voegt er nog aan toe: of het plan inderdaad een weerspiegeling is van de jongste Russische politiek betreffende Ber lijn, kan ik niet vaststellen. Ik kan echter wel berichten, dat het plan volgens mijn bronnen de inzichten van Kroesjtsjev en Gromyko weergeeft. Op de weg tussen Otterloo en Hoender- loo, ter hoogte van de hoofdingang van het nationale park „De Hoge Veluwe", is gis teravond om kwart voor zes de 21-jarige dienstplichtige soldaat G. Kolle uit Am sterdam bij een verkeersongeval gedood. Samen met een sergeant stond hij ter lin kerzijde van een aan de rechterkant van de weg in de berm geparkeerde defecte militaire vrachtauto. Uit de tegenoverge stelde richting naderde een vrachtauto met aanhangwagen, die zozeer links hield, dat beide mannen een botsing vreesden. De sergeant kon nog wegspringen, maar de soldaat moet zich tegen de zijkant van het militaire voertuig drukken. De vracht auto ramde de legertruck, waarbij soldaat Kolle op slag werd gedood. De bestuurder van de vrachtauto, die de botsing zeker bemerkt moet hebben, reed na de aanrijding door en is tot dusver niet opgespoord. Gistermiddag is op de rijksweg Ruurlo— Groenlo de 8-jarige jongen W. J. Massop uit Beltrum (gemeente Eibergen) dodelijk verongelukt toen hij van het pad van zijn woning met zijn fiets de weg opreed en gegrepen werd door een auto. Advertentie Carmen Sylva: Er zijn meer mensen die hard wer ken om hun ongeluk te vergeten dan om hun geluk te verdienen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel 3 Kunst 4 Horen en Zien4 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6' Feuilleton 7 Panda en andere beeldverhalen.. 7 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Economisch nieuws9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Advertentie (Van onze correspondent) PARIJS Ben Bella, de vlce-premier van de voorlopige Algerijnse regering, die zich sinds vijf jaren in Franse gevangen schap bevindt, is vanmorgen vroeg van het kasteel Turquant, waar hij sinds enige tijd met vier collega-ministers geïnter neerd was, overgebracht naar een zieken huis in Garches tussen Parijs en Versail les. Ben Bella had zich twee weken gele den aangesloten bij een hongerstaking van een vijfduizend Algerijnse gevangenen, die langs deze weg wilden protesteren tegen hun behandeling, welke, sinds het departe ment van Justitie bij de laatste kabinets- hervormmg onder een nieuwe leiding werd geplaatst, steeds slechter moet zijn gewor den. Gealarmeerd door de scherpe reacties, die deze hongerstaking, vooral in Tunesië en Marokko en natuurlijk in Algerije, heb ben verwekt, had de Franse regering gis teren al een professor van de medische fa culteit uit Parijs, Moreau, naar Turquant gestuurd om over de gezondheidstoestand van Ben Bella en zijn medegevangenen te rapporteren. Professor Moreau, moet Ben Bella, die de laatste week alleen nog maar mineraalwater tot zich wilde nemen, in een zorgwekkende toestand hebben aange troffen. De uitvoering van het plan Ben Bella naar een hospitaal over te brengen is overigens met de grootste moeilijkheden gepaard gegaan. De Algerijnse leider weigerde aanvankelijk de deur van zijn kamer, die hij na het bezoek van profes sor Moreau had gesloten, weer te openen, zodat een aantal politieagenten zich met geweld toegang tot zijn kamer moest ver schaffen. Het heeft daarna de prefect, de medici en de politie-inspecteurs veel over redingskracht gekost Ben Bella over te ha len zijn lijdelijk verzet op te geven. En zo werden Ben Bella en twee andere Alge rijnse leiders ondanks hun aanvankelijke weigering met twee militaire ambulance auto's onder streng escorte vanmorgen naar een kliniek in de buurt van Parijs overgebracht. Door het dorp Turquant reed een stoet van ziekenauto's, begeleid door politiewagens en twintig man motor politie. Het dorp is meer dan een uur lang afgegrendeld geweest door driehonderd le den van de veiligheidspolitie. Diplomatieke waarnemers ter plaatse moeten de Franse regering hebben ge waarschuwd dat een eventueel overlijden van Ben Bella in heel Noord-Afrika zo'n golf van haat tegen Frankrijk zou opwek ken, dat elke hoop op een hervatting der vredesonderhandelingen met het Algerijn se F.L.N. bij voorbaat mocht worden af geschreven. Het is niet uitgesloten dat het transport van Ben Bella, de Franse rege ring, behalve door humanitaire overwegin gen, ook is ingegeven door het verlangen, zonder het eigen gezicht te verliezen, langs die weg toch een nieuw obstakel te kun nen overwinnen. De eis tot onmiddellijke invrijheidstel ling van Ben Bella is door het F.L.N. tot een nieuwe voorwaarde voor de herope ning van het vredesoverleg verheven. Door Ben Bella van het gevangenispersoneel in Turquant in de handen van medici over te dragen zou de Franse regering, zonder bijzondere ophef en dus ook zonder al te veel eigen prestigeverlies, aan die eis dan toch hebben voldaan, in de hoop dat de hervatting der besprekingen niet op een al te lange, of zelfs eindeloze baan gescho ven behoeft te worden. Ben Bella en de andere twee Algerijnen Art Ahmed en Mohammed Khider hebben maandag in het „Chateau de Turquant" be zoek gehad van een functionaris van de Marokkaanse ambassade, functionarissen van de Franse justitie en een van hun ad vocaten. Madelaine Lafue-Veron. Deze laat ste heeft journalisten verteld, dat de drie mannen nog wel kranten konden lezen maar nauwelijks kracht genoeg hadden om te spreken. Een commissie van het Internationale Rode Kruis is maandag begonnen met een inspectie van Franse gevangenissen in Rijs. sel, (Noord-Frankrijk). De afgevaardigden van het Rode Kruis wilden na hun bezoek niets anders zeggen dan dat zij de Franse regering verslag zouden uitbrengen van hun bevindingen. NEW YORK (Reuter) De Afrikaanse groep van zeventien UNO-leden heeft bij de waarnemende secretaris-generaal, Oe Thant, uiting te geven aan hun bezorgd heid over het lot van de Algerijnse hon gerstakers in Franse gevangenschap. De zeventien landen zullen vandaag in de Afrikaans-Aziatische groep spreken over een stap bij de Franse regering. Advertentie Hongerige Baloeba-vrouwen, van wie sommigen hun baby's onder de arm klemmen, worstelen om de eerste plaats in de rij bij een uitdeling van voedsel in een van de vluchtelingen kampen bij Elisabethstad, de hoofd stad van de afgescheiden Kongolese provincie Katanga. In dit kamp, dat door de UNO ivordt beheerd, leven< on geveer dertigduizend Baloeba- vluchtelingen. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LElDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223506 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. gj TT -w/rti ttb, "S T "X Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I j VV^ 1 T 1 jf!»| i g| j T |j I 1 T Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal f Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. J, X J. X VJL X v4 V_f* X V^L JL \tedL JL JL L franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van^dei__je X

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1