Politieke UNO-commissie veroordeelt Zuid-Afrika Bomboko eist uitlevering van Katanga's huursoldaten E3 Peek&Cloppenburg Parlementaire conferentie van de NAVO in Parijs begonnen Chefarine 4 1 WERELDNIEUWS VELPOH Westduits kabinet wordt vanmiddag beëdigd Westduitse vergoedingen aan Poolse vrouwen Sancties en uitstoting geëist Professor Hallstein op audiëntie bij De Gaulle Amerikaanse geheimen via Brits lek in Russische handen Loendoela verzoend met Mo boetoe Jmgensmarkt Duitsers veroordeeld in Athene wegens smaad Veroordeling van Joden in Leningrad bevestigd Betoging tegen minister Strauss in Noorwegen Portugal veroordeeld raatótoel Krachtige bestrijding van pijn of griep DINSDAG 14 NOVEMBER 1961 3 Voor het eerst een vrouw in de ministersploeg Staking legt BEA voor tweederde lam Onderhoud over het Europa der vaderlanden Sovjet-veiligheidsdienst krijgt nieuwe chef woensdag ANKLETS Op de Jongensmafkt van P C vindt u een grote serie van deze ijzersterke wollen "Torino" anklets voor kleine mannen-in-de- dop... u kunt kiezen uit eengrote verschei denheid van warme najaarstinten. alle maten 75 Generaal Norstad kondigt versterking van de Europese defensie met tien divisies aan Mr. Stikker Vanavond wordt hij in Oslo verwacht 0p de i Floris Flaneur zonder de maag van streek te makent leder tablet Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die elk afzonderlijk al wereldberoemd zijn geworden. Eén van deze geneesmiddelen dient in het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij, die een ge voelige maag hebben,kunnen zonder bezwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een ideaal middel om pijn en griep doeltreffend te bestrijden. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Knutselaars lijmen met van Ceta-Bever Amerikaanse episcopaalse bisschop naar de Paus BONN (Reuter) De leiders van de Westduitse christen-democraten en libera len hebben maandag overeenstemming be reikt over het opnemen van een vrouwelij ke minister in het nieuwe kabinet. Dit zal dan de eerste maal zijn in de geschiedenis van Wést-Duitsland dat een vrouw deel uitmaakt der regering. Het betreft hier mevrouw dr. Elisabeth Schwartzhaupt, die aan het hoofd zal staan van het nieuw in het leven geroepen mi nisterie voor Gezondheidszorg. Zij behoort tot de C.D.U., de partij van bondskanse lier Adenauer. Het nieuwe kabinet zal vanmiddag in de Bondsdag worden beëdigd. Het zal uit ne gentien leden bestaan, twee meer dan de vorige regering. De christen-democraten zullen veertien en de vrije democraten vijf portefeuilles beheren. Het tweede nieuwe ministerie is dat voor ontwikke lingshulp. (UPI) De 85-jarige Adenauer is einde lijk verslagen door het zwakke geslacht. Hij werd gedwongen een vrouw op te ne men in zijn nieuwe regering. In het strijd gewoel om de formatie der nieuwe rege ring, heeft Adenauer menige pil moeten slikken, maar dit was wel de bitterste. Steeds had Adenauer zich weten te hand haven in de strijd welke in 1957 begon en die een duel werd tussen hem en Helene Weber, met haar 81 jaar de oudste der 43 vrouwen in de Bondsdag. Voor de eerste maal stelden de vrouwelijke parlements leden voor de verkiezingen van 1957 de eis dat een vrouw zou worden opgenomen in het kabinet. Om hen tevreden te stellen, ging Adenauer daarmee akkoord. Hij kreeg een absolute meerderheid en kwam niet aan benoeming van een vrouwelijke minis ter toe. De vrouwen hebben hem dat niet vergeven. Dit jaar probeerde Adenauer het zelfde kunstje uit te halen, maar zonder een meerderheid achter zich, was zijn positie zwakker. Eerst beloofde hij een plaats voor een vrouw te vinden in zijn vierde kabinet, maar, in de hitte van de coalitie-onder handelingen met de FDP, vergat hij die belofte. Ditmaal lieten de vrouwelijke par lementsleden het er niet bij: na een ge heime zitting werd dit ultimatum gestuurd: een vrouw in het kabinet of de consequen ties dragen. Helene Weber verklaarde: „als hij niet toegeeft, doe ik geen mond meer tegen hem open". Onder de dreiging van een opstand der vrouwen, gaf Adenauer toe. Een vrouw zou een portefeuille krij gen.. De FDP vond het best. WARSCHAU (UPI) Na langdurige onderhandelingen heeft West-Duitsland er in toegestemd vergoedingen uit te keren aan 73 Poolse vrouwen op wie in het nazi-concentratiekamp van Ravensbrück tijdens de Tweede Wereldoorlog experi menten waren uitgevoerd. Hieronder wa ren verwijdering van beenderen uit de be nen, inspuiting met vergiften, en bederf van de huid. De Westduits-Poolse besprekingen over de uitkeringen zijn tot stand gekomen door middel van het Internationale Rode Kruis in Genève. Het Poolse Rode Kruis had de lijst van gedupeerde vrouwen aan de liga voorgelegd. In 1960 heeft een aantal slachtoffers van „medische experimenten" uit de nazi-tijd een bezoek gebracht aan Engeland en de Verenigde Staten om er behandeld te wor den. De uitkering van de bedragen zal zon der uitstel via het Rode Kruis plaats hebben. LONDEN (Reuter) Een duizendtal vliegtuigladers en ander personeel van de gronddienst, die in staking zijn op Lon don Airport en daardoor reeds meer dan tweederde van de internationale vluchten van de British European Airways onmo gelijk hebben gemaakt, hebben maandag op een massavergadering met overweldi gende meerderheid zich uitgesproken voor Voortzetting van de staking De stakers, die reeds een week niet ^werken, besloten bovendien een beroep te doen op de Lon- dense buschauffeurs, die bussen rijden fnet passagiers van de BEA, de stakers te steunen. NEW YORK (Reuter) De speciale po litieke commissie van de UNO heeft de Assemblee maandag aanbevolen diploma tieke en economische sancties tegen Zuid- Afrika af te kondigen en de Veiligheids raad bijeen te roepen om te spreken over uitstoting van Zuid-Afrika uit de Volken organisatie. De gehele ontwerp-resolutie werd aan genomen met 55 stemmen voor en 26 te gen bij twintig onthoudingen. Deze meer derheid is iets groter dan twee derde. Bij gelijke stemverdeling in de Assemblee zou het v.an het feit, of over de resolutie in haar geheel of over de twee hoofdpun ten afzonderlijk wordt gestemd, afhangen of het ontwerp al of niet wordt aangeno men, aldus hebben waarnemers opge merkt. De sancties waarover in de ontwerp resolutie wordt gesproken, houden onder meer verbreking van de diplomatieke be trekkingen met Zuid-Afrika, sluiting v.an havens voor Zuidafrikaanse schepen, een boycot van Zuidafrikaanse goederen en weigering van uitvoer naar Zuid-Afrika in. De speciale politieke commissie heeft zich maandag voorts uitgesproken voor een ontwerp-resolutie volgens welke de Assemblee er bij alle landen op aandringt over te gaan tof afzonderlijke en gemeen schappelijke acties, die zij in overeen stemming met het UNO-handvest kunnen nemen om Zuid-Afrika ertoe te brengen de apartheidspolitiek op te geven. Dit ont werp kreeg 72 stemmen. Twee landen Zuid-Afrika en Portugal stemden tegen en 27 onthielden zich. Waarnemers zijn van oordeel dat deze ontwerp-resolutie een grotere meerderheid zou hebben gekregen, indien er niet te- BRUSSEL Professor Walter Hallstein voorzitter van de Executieve Commissie van de Europese Economische Gemeen schap, zal donderdag te Parijs een onder houd hebben met president De Gaulle. Dit op uitnodiging van het Franse staatshoofd. Het zal betrekking hebben op de moeilijk heden welke nog steeds bestaan ten aan zien van het Franse plan voor een „Euro pa der vaderlanden". De zogenaamde commissie-Fouchet, waarin hoge ambte naren uit de zes landen zitting hebben, werkt aan de voorbereiding van de uit voering van dit plan van politieke samen werking. Tot nu toe is men niet tot over eenstemming kunnen komen, omdat met name Nederland en België niets voelen voor een Frans-Westduitse suprematie in West-Europa en wensen dat ook Groot- Brittanniê ideel 'zal nemen aan de even tuele nieuwe bond. WASHINGTON (Reuter) De, voorma lige voorzitter van de Amerikaanse con grescommissie voor kernenergie senator Anderson heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat Russische agenten geheimen betreffende de Amerikaanse kernonderzee boten hebben gestolen, nadat deze ter ken nis van Engeland waren gebracht in ruil voor bepaalde Britse geheimen. Dit is be kend geworden door de publikatie van het geen Anderson in juni jl. op een besloten bijeenkomst van een juridische commis sie van het congres heeft verklaard. De Democratische senator zei, dat Amerika op de Russen een voorsprong op het ge bied van kernonderzeeboten zou hebben behouden, als er in Engeland geen gehei me plannen waren gestolen. Zaterdag ver klaarde Anderson in antwoord op vragen van een journalist, dat hij zijn uitspraak in juni gebaseerd had op persberichten. Het Britse ministerie van Defensie heeft intussen laten weten, dat het niet in de positie verkeert om de verklaring van An derson te bevestigen of tegen te spreken. NEW YORK (UPI) De Veiligheids raad is maandag bijeen gekomen om de kwestie Kongo te bespreken. Op verzoek van Liberie werd de algemene situatie in Kongo besproken instede van alleen maar de kwestie Katanga en die der buitenland se huursoldaten. De Verenigde Staten en Engeland hadden het Liberiaanse verzoek ondersteund. De raad nodigde vervolgens de Ethiopische afgevaardigde, Tesfaye Ge- bre-Egzy, de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, de In dische minister van Defensie, Krisjan Me- non, en de Kongolese minister van Buiten landse Zaken, Justin Bomboko, uit om aan het debat deel te nemen zonder recht van stemmen. „Het is een onweerlegbaar feit dat de imperialisten een nieuwe en verschrikke lijke agressie tegen Kongo zijn begonnen", aldus Bomboko. „Wij vragen dat alle huurlingen aan ons worden overgeleverd. Zij hebben beestachtige misdaden begaan. Zij moeten berecht worden volgens onze wetten. Wij vragen de UNO ervoor te zor gen dat alle landen, die de Katangese af scheiding bevorderen, hun steun intrekken. Deze moet beëindigd worden en de leve ring van wapens en voorraden aan Katan ga moet worden stop gezet", aldus de Kongolese minister. De Veiligheidsraad schorste daarop de zitting tot woensdag middag. De Kongolese generaal Loendoela oom van wijlen Loemoemba is intussen in zijn vroegere rang van generaal-majoor hersteld. Hij had zijn rang verloren toen president Kasavoeboe hem in september 1960 uit zijn functie van opperbevelhebber onthief. Hij zal thans blijkens een medede ling van premier Adoela, worden belast met het commando over de troepen in de provincies Kivoe en Oostprovincie. Loen- doela's rivaal Moboetoe blijft opperbevel hebber. Deze ontwikkeling wordt niet alleen be langrijk geacht, omdat nu is vastgesteld wie het leger commandeert, maar men ziet er ook gevolgen in voor het politieke evenwicht in Kongo. Het was voor een groot deel te danken aan de troepen van Loendoela, dat Antoine Gizenga kans zag een eigen regime te in stalleren, nadat hij naar Stanleystad was gevlucht toen Loemoemba ten val was ge bracht. Nu Loendoela openlijk en formeel zijn functie heeft aanvaard en zich onder geschikte van Moboetoe heeft bekend, schijnt hij Gizenga te hebben afgeschre ven. Hoewel tussen Gizenga en Adoela of ficieel geen breuk is ontstaan, heeft de vi ce-premier zich in Stanleystad een politie ke positie veroverd, die hem in staat stelt verzoeken om terugkeer naar Leopoldstad naast zich neer te leggen. In plaats daar van bereidt Gizenga een „congres van na tionalistische partijen" voor, op 18 novem ber in Stanleystad te beginnen. Hij wil daar een Loemoemba-partij oprichten ter vervanging van de vroegere Nationale Kongolese Beweging, M.N.C. Dertien leden van de Italiaanse lucht macht, die voor de UNO in Kongo vliegen, zijn inmiddels in Kindoe. in de provincie Kivoe, door Kongolese troepen uit Stanley stad gevangen genomen. Naar verluidt zal generaal Victor Loen doela, die via Kindoe naar Stanleystad zal terugkeren, de toestand ter plaatse beoor delen. Hij wordt vergezeld door de Kon golese minister van Binnenlandse Zaken, Christophe Gbenye, en de UNO-vertegen- woordiger. Karl Englund uit Zweden. voren drie amendementen in waren aan gebracht die de toon scherper hadden ge maakt. Eén van de landen die haar had ingediend, Denemarken, onthield zich daardoor van stemming. Deze amende menten betreffen een oproep tot een em bargo op aardolieverschepingen naar Zuid- Afrika, een verzoek van de Veiligheids raad te doen overwegen of Zuid-Afrika lid van de UNO moet blijven en een verbod op hulpverlening, die zou kunnen leiden tot meer geweldpleging tegen de gekleur de bevolking. MOSKOU (Reuter) Alexander Sjele- pin is ontheven van zijn functie van voor zitter der commissie voor staatsveiligheid met het oog op ander werk, aldus meldt het Sovjet-pers-bureau Tass. Zijn opvolger is Vladimir Semitsjastnd. De 43-jarige Sjelepin, die drie jaar gele den generaal Ivan Serov opvolgde, werd op het jongste partijcongres in Moskou in het partijsecretariaat gekozen. Van 1952 tot 1958 was hij eerste secre taris van de Komsomol, de communistische jeugdorganisatie. Advertentie Speciaal verlaagde j.M. prijs PARIJS (ANP-UPI) In het grote NA- VO-gebouw in Parijs is maandag de ze vende jaarlijkse parlementaire NAVO-con- ferentie begonnen, waaraan van Nederland se zijde wordt deelgenomen door veertien Eerste- en Tweede-Kamerleden. De Noor se voorzitter van de conferentie, Nils Lang- helle, verklaarde in zijn openingsrede dat de recente ontwikkeling in de betrekkingen tussen Oost en West opnieuw de noodzaak van de NAVO als verdedigingsorganisatie en bolwerk tegen Russische agressie in het licht heeft gesteld. Tegenover de Russische dreiging in Ber lijn, de Russische kernproeven en de nieu we druk op Finland zal het Westen er al lereerst voor moeten zorgen dat zijn een heid in de Noordatlantische Verdragsorga nisatie bewaard blijft. Daarnaast zal men bereid moeten blijven tot onderhandelen. Hiervoor is echter weer allereerst een be houd van het machtsevenwicht nodig, wil len de vrije landen niet in een ongunstige onderhandelingspositie komen, zo zei hij. Couve de Murville De Franse minister van Buitenlandse Za ken Cöuve de Murville, di'ê"de paflfertie'n- tariërs namen de Franse regering verwel komde, noemde de internationale proble men van het ogenblik, de zwaarste sedert het einde van de tweede wereldoorlog. De regeringen van de NAVO-landen zijn zich daarvan volkomen bewust, getuige het drukke onderlinge overleg, dat nog nooit zo intensief is geweest als nu, zo zei hij. Het is niet altijd gemakkelijk om tot over eenstemming te komen over de te volgen gedragslijn, maar in wezen bestaat geen meningsverschil: als wij aaneengesloten blijven en vastbesloten zijn is er geen re den, waarom wij er niet in zouden slagen de Westelijke positie en de vrede in de wereld te handhaven, aldus de Franse mi nister. De Nederlandse secretaris-generaal van de NAVO, mr. D. U. Stikker waarschuwde, dat men zich niet in slaap mag laten wie gen door de mening dat er een band, ideo logisch of moreel, kan zijn tussen hen die de muur in Berlijn bouwen en hen die hun koloniën vrijheid geven. Dit betekent niet dat een strijd op leven en dood tussen de twee systemen onvermijdelijk is. Als die strijd het Westen toch zou worden opge drongen, zal het zich er niet aan onttrek ken en zal het winnen. Volgens de secre taris-generaal zou het echter mogelijk zijn tenminste in een opzicht een raaklijn tus sen de Russen en het Westen te trekken. Die raaklijn zou de zekerheid zijn dat een totale oorlog, met alle middelen door de wetenschap geleverd, zulke onvoorstel bare gevolgen zal hebben, dat niemand de eerste kan zijn die op de knop drukt Stellig is dit geen stevige basis voor een beleid, maar het is de enige die uitzicht biedt op succes, aldus mr. Stikker. Hij waarschuwde tegen een houding van „waarom zouden wij sterven voor Be- lijn?" „Als er ooit een oorlog zou ontstaan over Berlijn, wat ik niet verwacht," aldus mr. Stikker, „zal Berlijn de aanleiding zijn, niet de oorzaak. De oorzaak lig el ders. Deze ligt in het verlangen van te eerzuchtige mannen, die uitgekozen Ber lijn hebben uitgekozen omdat het hun ge- ATHENE (Reuter) —Een gerechtshof in Athene heeft vrijdag drie Duitsers bij verstek veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van twee tot vier jaar. De Duit sers, een redacteur van het Hamburgse dagblad Hamburger Echo, Klaus Aenzel, een redacteur van het geïllustreerde week blad Der Spiegel, Gunther Zacharias en de advocaat dr. Merten, werden beschuldigd van smaad tegen de Griekse minister Di- mitrios Makris. Dr. Merten, die gedurende de Duitse be zetting politiek adviseur van de Duitse mi litaire commandant van Saloniki was, kreeg vier jaar gevangenisstraf. Hij werd ervan beschuldigd minister Makris van sa menwerking met de Duitse bezetters be ticht te hebben. De beide journalisten werden elk tot twe jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het publiceren van de bewering van dr. Merten, ondanks dat '1 hun bekend was dat zij in strijd met de waarheid was, aldus de motivering bij het vonnis. Dr. Merten is in 1959 in Griekenland tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld als na zi-oorlogsmisdadiger. Hij werd later vrij gelaten en aan West-Duitsland overgele verd. makkelijkste punt leek waarop zij voor zichzelf succes en prestige konden bereiken en ons nederlaag en vernedering konden aandoen. Wellicht duidt de recente Russische no ta aan de Finse regering, die tot enige be zorgdheid heeft geleid, op een dergelijke verandering van het conflictsterrein. Ik wens geen voorspelling te doen, ik wil alleen maar op deze mogelijkheid wijzen" Er op wijzend dat het Westen in Berlijn reeds aanzienlijke concessies aan de Rus sen heeft gedaan, zei hij: „Zeer weinig zou nu kunnen worden toegegeven, zonder dat wij voet zetten op een zeer hellend en zeer glad vlak". Als het Westen nu toegeeft aan de Rus sische dreigementen, zou dit hen aanmoe digen over een paar jaar terug te komen „om door dezelfde tactiek nog meer chan tage te plegen", aldus mr. Stikker. Minister Stahr De Amerikaanse minister voor het Le ger, Stahr, verklaarde dat het Amerikaan se volk van gevoelens is dat sommige bondgenoten onvoldoende bijdragen tot de gemeenschappelijke verdediging. De mir nister betoogde dat, in geval van oorlog, een belangrijke doelstelling der Russen,.zo lp zijn West-Europa onder de voet te lopen. Het slagen van die poging zou alleen kun nen worden verijdeld als het Westen zou beschikken over sterke mobiele strijd krachten. Generaal Norstad De Amerikaanse opperbevelhebber over de atlantische strijdkrachten in Europa, generaal Norstad, kon tenslotte al enkele cijfers noemen om de redevoeringen der civiele woordvoerders te illustreren. Zon der zich van voldoening nu direct op de borst te willen slaan, een geste die een verantwoordelijk militair nu eenmaal ook niet ligt, kon de generaal niettemin een zekere verbetering constateren in de mili taire situatie van Europa. Voor februari zullen, zo onthulde hij, in West-Europa vijfentwintig divisies op de been staan inplaats van de vijftien of zestien, waarop men, voor de crisis van Berlijn, gerekend had. Voor vandaag en morgen stonden er ver schillende commissievergaderingen op het programma, waarbij na de globale over zichten van gisteren, naast de crisis rond Berlijn ook de mogelijkheid de EEG tot een Atlantische gemeenschap uit te brei den en het vraagstuk van de controle op kernwapens aan een nader onderzoek on derworpen zouden worden. NEW YORK (Reuter) De president van het Joodse Wereldcongres, dr. Nahum Goldmann, heeft in New York gezegd dat zijn organisatie bereid is met hoge Rus sische functionarissen de positie van de Joden in de Sovjet-Unie te bespreken. Verleden week zijn berichten ontvangen volgens welke vooraanstaande Joden in Moskou en Leningrad in het geheim heb ben terechtgestaan en tot gevangenisstraf fen veroordeeld zijn. Enige van hen zou den spionagemateriaal aan Israëlische diplomaten hebben overhandigd. MOSKOU (Reuter) De Leningradska ja Pravda heeft zaterdag bericht, dat drie mannen op beschuldiging van het ver strekken van inlichtingen aan een buiten landse ambassade „die in het buitenland tegen de Sovjet-Unie zijn gebruikt", tot gevangenisstraffen variërend van vier tot twaalf jaar zijn veroordeeld. De beklaagden in het proces, dat vol gens het blad „onlangs" in Leningrad werd gevoerd, waren G. R. Pertsjersky, E. S. Dynkin en I. A. Kaganov. Pertjs- jersky kreeg twaalf jaar, Kaganov ze ven jaar en Dynkin, die openlijk berouw had getoond, vier jaar. De drie mannen hadden inlichtingen verstrekt aan functio narissen van een niet met name genoem de ambassade, die sinds enkele jaren verscheidene malen naar Leningrad wa ren gekomen om „misdadige contacten" met de beklaagden te onderhouden. Deze functionarissen hadden anti-Sovjetge- schriften verstrekt, die de drie mannen hadden verspreid. Enige dagen geleden was in Joodse kringen te Moskou vernomen, dat de drie veroordeelden leiders waren van de Jood se gemeenschap in Leningrad. Zij zouden in juni zijn aangehouden en van negen tot dertien oktober terecht hebben ge staan. In het bericht in de Leningrads- kaja Pravda werd niet gezegd, dat de drie beklaagden Joden waren. OSLO (Reuter/UPI) Ongeveer duizend betogers hebben maandagavond in de stra ten van Oslo gemarcheerd bij wijze van protest tegen het aanstaande bezoek van de Westduitse minister van Defensie, Franz Josef Strauss. Strauss zou maandag in Oslo aankomen Hij heeft echter zijn komst uit gesteld tot vanavond met het oog op de beëdiging van het Westduitse kabinet, die vandaag geschiedt. Vele betogers droegen spandoeken en borden met de woorden: Strauss is niet gewenst in Noorwegen", „Wij hebben genoeg gezien van het Duitse militarisme", „Het Westduitse justitiële apparaat heeft 700 nazirechters" en „Geen samenwerking met Hitiers generaals". De mars eindigde in een bijeenkomst op een van de grote pleinen in Oslo, waar sprekers „de herleving van het Westduitse militarisme" en Noorwegens lidmaatschap van de Noordatlantische Verdragsorgani satie gispten. De betogers keurden een resolutie goed, waarin gezegd wordt, dat een ontwapend en neutraal Duitsland van groot belang is voor de vrede en waarin er bij de Noor se regering op wordt aangedrongen, te streven naar onderhandelingen van de grote mogendheden over Duitsland. Op de Noorse regering werd een beroep gedaan het bezoek van Strauss niet te laten door gaan,-, m -tqn;, liet voorgenomen bezoek van minister Strauss, aan Noord-Noorwegen is afge last. Minister Strauss zal slechts een be zoek brengen aan Zuid-Noorwegen. Het Oslose avondblad Dagbladet schrijft het besluit toe aan de druk van de open bare mening in Noord-Noorwegen, waar men Strauss' bezoek een „provocatie" acht. Groepen van de bevolking waren voornemens demonstraties te houden. Een woordvoerder van het Westduitse ministe rie van verdediging heeft ontkend, dat de annulering van het bezoek van minister Strauss aan Noord-Noorwegen het gevolg zou zijn van de druk van de Noorse pu blieke opinie. Minister Strauss was genood zaakt zijn bezoek aan Noorwegen te be korten. aangezien hij zondag naar de Verenigde Staten vertrekt, aldus de woord voerder. NEW YORK (UPI) De UNO-beheers schapscommissie heeft gisteren een reso lutie aangenomen waarin Portugal wordt veroordeeld, omdat dit land weigert rap port uit te brengen over zijn overzeese ge biedsdelen. De resolutie werd aangenomen met 83 tegen drie stemmen. Tegen stem den Portugal, Zuid-Afrika en Spanje. Vijf tien landen waren afwezig. Het hoeft niet meer Ik wil voor geen geld van de wereld uw plezier in het schoentje zetten, het peper noten strooien en het uiteindelijke heerlij ke avondje verstoren, maar wat mij be treft: ik zie er vandaag de dag met aan merkelijk minder voorpret naar uit dan een jaar of vijftig geleden. Niet dat ik er mij te oud voor voel, maar de anderen doen dat blijkbaar wel: ik heb geen enkel geheimzinnig pakje meer te verwachten. Als ik een das, een sjaal, een paar handschoenen en dat boek dat ik graag hebben wou, ontvang, dan weet ik precies van wie het komt. En kleine toe spelingen in suikergoed of marsepein op diep-innerlijke, wederzijds weelderige ge voelens zijn niet meer te verwachten. Het zijn nooit meer, laat ik zeggen: wenken tot toenadering, boodschappen van ik vind jou óók wel aardig of toespelingen op weet je nog? Laat ik zeggen: de romantiek is eraf. Geen enkele marsepeinen worst of sjokolade letter om er de hele avond opge wonden over te zijn en om er 's nachts uren lang over wakker te liggen. Allemaal reuze-aardig bedoeld, maar nuchter. Sjo kolade is sjokolade zonder meer en mar sepein is marsepein. Allemaal mate rie. Nooit meer gedachte. Het is moeilijk te omschrijven wat ik bedoel, maar ik mag aannemen dat u mij begrijpt: heel blij met zo'n pakje, reuze aardig, wel bedankt hoor, maar daarmee is het dan ook uit. Er is geen toekomst en geen ver leden, geen belofte, geen toespeling, geen verwachting. Dat was heel vroeger ook niet zo, maar toen was het de materie die een veel grotere aantrekkingskracht bezat. Men danste met z'n cadeautjes blij blij blij in 't rond om die cadeautjes, en of die nu van tante Leentje of van tante Dientje kwamen, van vader, moeder of nicht Trees dat deed er niets toe: hebbes is hebbes en verder geen boodschap. Wie het meeste en het mooiste gaf, was de liefste tante en daarmee uit. Dat is nu ook al niet meer zo. Na een halve eeuw heerlijke avondjes doet het er niet zo heel veel meer toe of je ëen paar dassen meer of minder bezit; die aanste ker is reuze aardig van Joost en Josje, maar ik had er al drie en bovendien ge bruik ik altijd lucifers; wat aardig van de Van Manens om die boterletter te sturen, maar ze weten natuurlijk niet dat ik op zwaar anti-zoet-dïèet leef en die doos post papier. ik gebruik altijd een heel an der soort, al is het reuze-lief van de Van Doorntjes, dat zij aan me gedacht hebben. Als ik heel eerlijk mag zijn: het hoeft wat mij betreft niet meer. Ik tel er de dagen niet voor af. Ik zit niet meer te trappelen van ongeduld. Niet dat ik uw plezier wil bederven, maar hoe denkt u er eigenlijk over? Hebt u die zes zakdoeken echt nodig? Advertentie Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 handige stripverpakking 40 tabletten 1,60 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 Bosbranden. Verraderlijke windstoten heb ben gisteravond een bosbrand aange wakkerd, die in de heuvels bij Los An geles ten minste tien huizen vernielde of beschadigde. De brandweer gelooft te doen te hebben met het werk van pyro manen. In het gebied, dat doorsneden wordt door veel dalen, vernielde het vuur ruim duizend hectare bosgrond. Vorige week werd dit gebied eveneens reeds getroffen door zware bosbranden. Advertentie NEW YORK (Reuter) Bisschop Lich tenberger, het hoofd van het episcopaat van de protestantse episcopaalse kerk in de Verenigde Staten, zal deze week door Paus Joannes in particuliere audiëntie worden ontvangen. De bisschop zal Rome aandoen, als hij op weg is naar de bijeen komst van de Wereldraad van Kerken in Nieuw Delhi. In een bekendmaking van de nationale raad van de episcopale kerk werd opge merkt dat het „onofficiële hoffelijkheids- bezoek" „volkomen parallel" zou zijn aan dat wat in december van het vorig jaar aan de paus werd gebracht door dr. Ge offrey Fisher, aartsbisschop van Canter- I bury en primaat van de anglicaanse kerk. Stalinallee exit. De Stalinallee, „de eerste socialistische straat" van Oost-Berlijn, heeft een nieuwe naam gekregen, Karl- Marxallee. Ook het standbeeld van Sta lin in de oostelijke sector is verdwenen. Het Stalinallee-station zal herdoopt wor den in Frankfurterallee station. De J. W. Stalin elektriciteitscentrale zal worden herdoopt in Berlin-Treptov centrale. Verkiezingen in Syrië. De regering van Syrië heeft meegedeeld dat de eerste algemene verkiezingen na de afschei ding van Egypte op 1 december zullen worden gehouden. Krachtens een desbe treffend decreet zal gelijktijdig met de verkiezingen een volksstemming over de tijdelijke grondwet gehouden worden. Deze is zondagavond door het kabinet goedgekeurd. Aardgasbrand. Met bulderend geweld is gisteren in de Algerijnse woestijn een wolk aardgas in brand gevlogen. Een natuurlijk aardgasreservoir in de buurt van de oase van Ouargla spoot reeds tien dagen lang een grote wolk wit gas uit het woestijnzand. Het lawaai van het ontsnappende gas was even groot als dat van twintig warmlopende straalja gers. Op twintig kilometer afstand was het geluid te horen. „Aanpassing". Op het eiland Capri heeft het eerste verkeersongeluk met dodelijke afloop plaats gevonden. Het slachtoffer was de 41-jarige straatveger Angelo-Bru- no die dodelijk gewond werd door een scooter, bereden door de 25-jarige Gui- seppe Somma. Het motorverkeer op Ca pri is onderworpen aan strenge bepalin gen. Naaldhakken taboe. Vrouwen, die wijn wil len drinken in de Londense Vintners Hall, is verzocht voortaan niet meer met naaldhakken te verschijnen, omdat de hierdoor ontstane schade aan de Perzi sche tapijten niet meer kan worden her steld.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3