Verlies K.L.M. f 41,4 miljoen over eerste drie kwartalen - DE BEURS - J Per Saldo De K.L, Bent U al spaarder bij de N.H.M.? Belgische meelfabrieken blijven dicht Vermindering in groei van vervoer was van grote invloed Nog geen Europese consumentenbond Nog geen regeling voor uitvoer van aardgas naar Engeland Conjunctuurpolitiek van de Benelux SCHEEPVAARTBERICHTEN DINSDAG 14 NOVEMBER 1961 9 Spaar veilig - spaar bij de N.H.M. Bakkers gaan nu ook meedoen GEEN DIVIDEND OVER 1961 Belgisch-Nederlandse samenwerking in de kousenindustrie Betere resultaten van General Tire Onveranderd dividend Lindeteves-J acoberg UNILEVER HOGER IN LAGERE MARKT Samenwerking tussen Euratoom en Argentinië Reorganisatie van het GATT te overwegen Gebr. Sanders 10 (onv.) Bod op British Enka wordt gestand gedaan Kort economisch nieuws 1 Wat de financiële uitkomsten betreft, glijdt de K.L.M. helaas nog steeds verder af. Wel zijn in het derde kwartaal de cij fers minder ongunstig dan in het tweede, maar met het oog op de seizoensinvloed moet men de kwartalen met die van het vorig jaar vergelijken. Dan blijkt dat de totale vervoersopbrengst van 193 miljoen tot 178 miljoen is teruggelopen, de be drijfskosten daarentegen van 148 mil joen tot 153 miljoen zijn gestegen en de winst na afschrijvingen van 21 miljoen tot circa 1,5 miljoen is gedaald. Daar de winst bij verkoop van machines ditmaal slechts 0,1 miljoen heeft opgeleverd en de overige baten en lasten een verlies lie ten zien van 5,7 miljoen, was er een verlies van 4,1 miljoen tegen een winst van 18,5 miljoen in het derde kwartaal van 1960. Toen moest de winst met 5,3 miljoen belastingvoorzieningen worden verminderd, zodat een winst van 13,2 miljoen resteerde, gelijk aan 9,13 per aandeel van 100. Ditmaal bedraagt het verlies 2,86 per aandeel. De eerste negen maanden geven het el ders op deze pagina vermelde zeer droe vige beeld der financiële resultaten. In de ze periode is per aandeel 28,44 verloren, terwijl in die periode van het vorige jaar nog 7,30 per aandeel werd verdiend. De recente tegenspoeden van de K.L.M. zijn bekend. Revaluatie, stijgende lonen en salarissen en de plotselinge overgang naar straalvliegtuigen, aan de ene kant, de scherpere concurrentie, en openlijke tegen werking aan de andere kant zijn de facto ren, die de K.L.M. in haar vlucht belem meren. Ook in het derde kwartaal van 1961 is de groei van het vervoer bij de ver wachting achtergebleven, met name op de Noordatlantische route waar het passa giersvervoer kleiner was dan het vorig jaar. Het jaar 1961 zal met een groot verlies worden afgesloten. Naast het kapitaal van 145 miljoen ultimo 1960 is er nog 125 miljoen aan open reserves beschikbaar en dit kan aandeelhouders enigszins tot troost strekken, maar met een verlies van 30 35 miljoen voor 1961 begint toch de vraag te klemmen, of de K.L.M. het zon der staatssubsidie zal kunnen redden. Ook wordt het tijd dat onze nationale lucht vaartmaatschappij ernstige samenwerking met andere luchtvaartondernemingen gaat overwegen. Het is altijd beter daarover te onderhandelen, wanneer men winst maakt, men heeft dan een krachtiger positie. Daar echter vele andere maatschappijen ook al lerminst rooskleurige resultaten boeken is dit bezwaar minder groot dan het lijkt. Advertentie Volg het voorbeeld van enige tien duizenden andere Nederlanders die een spaarrekening bij de N.H.M. hebben geopend. Uw spaargelden zijn er vol komen veilig. Andere belangrijke voor delen zijn: 3*4 rente een soepele opvragingsregeling Uw belastingaanslagen op tijd betaald - niet te vroeg, niet te laat geen kosten NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ, N.V. (Van onze correspondent) BRUSSEL Gisteren heeft men in Bel gië, omdat het grootste deel van de bak kerswinkels des maandags gesloten is, nog niet veel kunnen merken van de gevolgen van de staking van de meelfabrieken. Die staking is trou wens niet algemeen geweest; in de streek van Gent, waar zich enige grote maalde rijen bevinden, hebben er daarvan drie niet gestaakt. Wel hebben zij geen meel bij de bakkers afgeleverd. De meelfabri kanten hebben echter gistermiddag beslo ten de staking voort te zetten. De regering heeft daarop de bakkers er aan herinnerd, dat zij zich, wanneer hun voorraden niet groot genoeg zijn, tot de provinciale diensten van de economische algemene inspectie kunnen wenden. Deze beschikt namelijk over een buffervoorraad, waarop nu een beroep kan worden ge daan. Zonodig zou het ministerie van Eco nomische Zaken meel uit het buitenland invoeren. Door die plannen heeft thans echter de nationale bond van brood- en banketbak kers, die ongeveer 13.000 leden telt, een streep gehaald. Het bestuur heeft bericht, dat de leden van maandag af geen brood meer zullen bakken, zolang niet het con flict tussen de regering en de meelfabri kanten is bijgelegd. De bakkers weigeren tevens de prijsverhoging van franc toe te passen en zij zullen ook geen meel in ontvangst nemen, dat zal worden afgele verd door de vervoersdiensten van het Bel gische leger. Er zal thans voor de regering niet veel anders opzitten, dan te trachten tot een akkoord met de meelfabrikanten te komen. Zoals bericht, zijn deze ontevreden, omdat zij de verplichte bijmenging van Belgische tarwe niet mogen verminderen van zeven tig tot vijftig percent, daar zij anders niet tegen de voorgeschreven prijs kunnen leveren. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bank papier vandaag geldend in Amsterdam zijn wederom ongewijzigd gebleven. De Koninklijke Luchtvaartmaatschap- pij heeft in het derde kwartaal van dit iaar, blijkens tussentijdse voorlopige cij fers, een verlies geleden van 4,2 mil joen, vergeleken met een winst van 13,2 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1960. Over de periode januari tot en met september 1961 werd een verlies ge boekt van 41,4 miljoen, in vergelijking met een winst van 10,6 miljoen over de eerste negen maanden van 1960. In een bericht aan aandeelhouders zegt de directie dat de onverwachte en sterke vermindering van de groei van het ver voer, met name op de Noordatlantische route, die reeds in het tweede kwartaal van dit jaar werd geconstateerd, ook in het verstreken kwartaal van grote invloed is geweest op de vervoercijfers van de maatschappij. Het passagiersvervoer op de diensten over de Noordatlantische Oceaan was in het derde kwartaal zelfs geringer dan vorig jaar het geval was. De zeer teleurstellende gang van zaken, die blijkt uit de thans gepubliceerde bedrijfsresul taten over de eerste drie kwartalen van 1961, zal naar het zich laat aanzien in het vierde kwartaal niet verbeteren, „zodat er geen vooruitzichten zijn voor een dividend op de gewone aandelen over het boekjaar 1961". Onder deze omstandig heden is besloten, geen interimdividend uit te keren. (Verleden jaar werd een interim van 2,5 percent aangekondigd tegen drie percent het daaraan vooraf gaande jaar). In de categorieën met de laagste tarieven is de groei van het vervoer, evenals in vorige jaren, verhoudingsgewijs het sterkst geweest. Dit heeft er in het derde kwar taal opnieuw toe geleid dat de staging van de vervoersinkomsten is achtergeble ven bij de toeneming van het vervoers volume. Als gevolg daarvan waren de ver voersinkomsten in het derde kwartaal by een toeneming van het volume van het vervoer met zes percent zelfs negen per cent lager dan in hetzelfde kwartaal van het vorig jaar. Aan de aanpassing van de bedrijfskosten wordt bij voortduring grote aandacht besteed, zo merkt de directie ten slotte op in haar kwartaalbericht aan aan deelhouders. Aan bedrijfsinkomsten werd over het tijdvak jan.-sept. 1961 geboekt 461,4 mil joen, tegenover 464,2 miljoen in de over- eenkomstge periode van 1960. De bedrijfs kosten beliepen 435,9 (393,6) miljoen. Af schrijvingen op vliegend materieel en overige duurzame activa en de amorti satie van voorbereidingskosten vergden 63,8 (64,9) miljoen. Bij verkoop van vlie gend materieel werd een winst geboekt van 2,1 (5,5) miljoen. Overige baten en lasten leverden een negatief saldo op van 15,9 (6,8) miljoen. Vóór belastingen werd derhalve een verlies geboekt van 52,1 miljoen (v.j. winst 4,4 miljoen). Een bedrag van f 10,7 (6,2) miljoen kwam vrij uit de voorziening van belastingen naar de winst. Berekend in guldens per gewoon aandeel van 100 bedroeg het verlies in de eerste negen maanden van dit jaar 28,44, vergeleken met een winst van 7,30 in jan.-sept. 1960. Een overzicht van het vervoer op de lijndiensten volgt hieronder (in miljoenen tonkilometers): JANUARI TOT EN MET SEPTEMBER 1961 1960 groei Passage 201,4 188,4 7 pet Vracht 92,2 74,8 23 pet 10,9 9,7 12 pet Totaal 304,5 272,9 12 pet Produktie 544,7 449,5 21 pet Beladingsgraad 55,9 pet 60,7 pet Met het oog op de versteviging en uit breiding van hun posities binnen de Bene lux, alsmede onder invloed van de groeien de Euromarkt, hebben de onlangs samen gesmolten Nederlandse vennootschappen, de kousenindustrie L. ten Cate n.v. te Geesteren fOv.) en de n.v. Tima te Apel doorn aan de ene kant. en de Belgische vennootschap Verbreyt Gebroeders en Co n.v. te St. Niklaas/Waes aan de andere kant besloten om door industriële en com merciële samenwerking hun inspanningen te bundelen, zo deelt de directie van L. ten Cate mede. De samenwerkende bedrijven vervaardi gen kousen, sokken, tricotages en gebreide bovenkleding, en hebben thans een geza menlijke personeelsbezetting van meer dan 1.200 werknemers. Behalve de genoemde rationalisatie en specialisatie per produk tiebedrijf ligt ook een commerciële samen werking in het voornemen. De bedrijven hebben door symbolische aandelenruil en door uitwisseling van beheers- en directie plaatsen de voorgenomen samenwerking geconcretiseerd, en wel in deze zin, dat de heer L. ten Cate ing., directeur van boven genoemde vennootschappen, werd benoemd tot lid van de raad van beheer van Ver breyt Gebroeders en Co n.v., terwijl dr, jur. W. Waeterloos, algemeen directeur van die Belgische n.v., benoemd werd tot directeur van kousenindustrie L. ten Cate n.v. In antwoord op een schriftelijke vraag van mevrouw Strobel heeft de Executieve Commissie van de E.E.G. meegedeeld dat zij het bij de opstelling van richtlijnen be treffende de aanpassing van de in de lid staten geldende bepalingen inzake kleur stoffen, welke in levensmiddelen kunnen worden gebruikt, van belang heeft geacht de betrokken economische kringen te raad plegen. Zij gaat hierbij uit van het prin cipe om overleg te plegen met de in het kader van de Europese Economische Ge meenschap bestaande organisaties. Hoewel op het ogenblik moeite gedaan wordt om, in het kader van de Gemeen schap, een organisatie in het leven te roe pen, waarin alle groepen, die tot taak hebben de belangen van de consumenten te behartigen, zijn vertegenwoord, be staat deze organisatie nog niet. Ofschoon de Executieve Commissie het wenselijk acht, dat de consumenten een rol spelen bij de raadpleging betreffende een onder werp, dat voor hen van bijzonder groot belang is, was het voor haar dus niet mo gelijk om dit te verwezenlijken. De Com missie is stellig voornemens om in de toe komst de consumenten te raadplegen, zo dra een dergelijke organisatie in het leven is geroepn. Zij is bereid, zoals zij in het verleden m talrijke gevallen reeds heeft gedaan, om de verschillende groepen, die aan de besprekingen betreffende de oprichting van de consumenten vertegenwoordigende organisatie deelnemen, op hun verzoek op de hoogte te stellen van de stand der werkzaamheden, die verricht worden op het gebied van de onderlinge aanpassing der verschillende wettelijke regelingen. Zonder discussie en met algemene stem men hebben aandeelhouders van de Gene ral Banden en Rubber Maatschappij (Ge neral Tire and Rubber Company) Hol land n.v. in Amsterdam gisteren in een buitengewone vergadering een statuten wijziging goedgekeurd, waarbij het maat schappelijk kapitaal verhoogd wordt van 6 miljoen tot 90 miljoen. Deze verho ging houdt verband met de onderhandse plaatsing a pari van 12 miljoen aande len bij de General Tire and Rubber Com pany te Akron (Ohio), waarmede het ge plaatste kapitaal verhoogd wordt van 6 miljoen toto 18 miljoen. Hoewel de eindcijfers uiteraard nog niet bekend zijn, zullen de resultaten over het per 30 november eindigende boekjaar 1960/61 aanzienlijk beter zijn dan die over 1959/60, zo deelde de directie desgevraagd mede. De vooruitzichten zijn goed. De Britse minister van Energie, Ri chard Wood, heeft gisteren in het Engelse Lagerhuis verklaard, dat de mogelijkheid, dat er in de naaste toekomst aardgas uit Nederland beschikbaar zou komen, geen voldoende rechtvaardiging was om „con crete" regelingen voor de invoer van aard gas uit de Sahara af te wijzen. Zoals bekend is de vorige week bekend gemaakt, dat Engeland belangrijke hoeveel heden aardgas uit de Sahara zou invoe ren. De Labourafgevaardigde James Boy den vroeg maandag aan de minister, of hij de mogelijkheden van invoer van aardgas uit Nederland volledig had onderzocht, welke invoer misschien goedkoper en ge schikter zou blijken te zijn. De minister gaf toe, dat een dergelijke mogelijkheid waard was verder onderzocht te worden, doch zei, dat voorzover hij wist „de om gang van de aardgaslagen in Nederland nog steeds onzeker is, en de mogelijkheid, dat er aardgas voor export beschikbaar zou zijn, nog veel onzekerder". (Van onze correspondent) BRUSSEL. De werkgroep van minis ters uit de Benelux-landen die zich bezig houdt met de coördinatie van de conjunc tuurpolitiek heeft gisteren te Brussel ver gaderd. Zij omvat de ministers van Finan ciën en Economische Zaken van de Bene lux-landen. Drie punten zijn onderwerp van bespre king geweest: a. de verwachte ontwikke ling van de economische situatie eind 1961 en in 1962; b. het conjuncturele effect van de begrotingen in de Beneluxlanden; c. het fiscale beleid. Met betrekking tot dit laatste werd ge sproken over de mogelijkheid tot harmo nisering van de fiscale wetgeving in Benelux-landen. De Nederlandse minister van Financiën heeft daarbij een uiteen zetting gegeven van de redenen welke ten grondslag liggen aan de recente maat regelen op fiscaal gebied in ons land, met name de verlaging van de inkomstenbe lasting en loonbelasting per 1 juli 1962 en de gereduceerde verlaging van de ven nootschapsbelasting per 1 januari 1963. Over de gang van zaken in 1961 deelt de raad van bestuur van Lindeteves-Jaco- berg n.v. te Amsterdam mede, dat sinds de publikatie van het jaarverslag over 1960, in juli, zich geen saillante verande ringen hebben voorgedaan. Voor zover de cijfers van de verschillende vestigingen bekend zijn. kan worden geconstateerd, dat als totaliteit genomen het resultaat een matige vooruitgang vertoont ten op zichte van dezelfde periode in het vorige jaar. Wat betreft het bedrijf in Kongo kan worden ,gesteld, dat aldaar* ondanks de heersende moeilijkheden, een zekere voor uitgang aan de dag is getreden. Gezien de gróte geografische spreiding, is 'het vanzelfsprekend, dat er gebieden zijn waar minder, daartegenover andere, waar betere resultaten aan de dag treden. Alles bij elkaar genomen, levert tot nu toe het lopende jaar een hoger winstsaldo op dan dezelfde periode van 1960. De liquiditeit is behoorlijk te noemen. Onvoorziene om standigheden daargelaten mag worden verwacht, dat over 1961 eenzelfde dividend als over 1960 zal kunnen worden voorge steld (zeven percent). Het Damrak heeft gisteren bij de ope ning hogere koersen te zien gegeven voor de Unileverwaarden. De overige hoofd fondsen noteerden beneden het vorig slot. Het was zeer stil. In Unilever ging de eerste tien minuten nog wel iets om. Daar na werd in deze hoek zo nu en dan een enkel stuk verhandeld. De Amerikanen hadden ook gisteren belangstelling voor Unilever. Het fonds opende op 910, daarna werd 908 gedaan (912V2). Philips begon met een koersverlies van ruim 4 punten op 1053. Later op de middag werd 1051 gedaan. Kon. Olie daalde van 116,10 tot 115,60. 116,20). AKU verloor op 382V2 circa vier punten. Hoogovens op 786, na 793 9). De gedane zaken in de scheepvaartafdeling waren gemakkelijk aan de vingers van één hand te tellen. De koersen bleven 1 tot 2 punten lager. Bij de cultures lag Amster dam Rubber iets beter in de markt, daar entegen HVA en certificaten Deli een wei nig lager. In de staatsfondsenhoek waren de koersen weinig veranderd. Obligaties (Van onze correspondent) BRUSSEL De raad van ministers van Euratoom heeft gisteren te Brussel slechts tien minuten nodig gehad om te besluiten tot samenwerking tussen Euratoom en Ar gentinië. Er zal, zoals gebruikelijk bij der gelijke samenwerking, uitwisseling van technici en wetenschappelijke onderzoe kers plaatsvinden en Euratoom zal Argen tinië behulpzaam zijn bij de prospectie van uraniumlagen in het land. De voorzitter van de negentiende jaar vergadering van het GATT, de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel in Genève, E. P. Barbosa da Silva uit Brazilië, heeft gisteren verklaard dat de versnelling van de liberalisatie in de we reldhandel tot wijzigingen in de organisa tie van het GATT noopt. Barbosa was van mening dat het ont staan van organisaties als de Euromarkt, de EVA en de vrijhandelsgebieden van La tijns- en Midden-Amerika, „een nieuwe uit daging" aan het adres van het GATT be tekende, er het belang als middelpunt en basis van een handelsgemeenschap op bre de basis van aantonende. De raad van commissarissen van de n.v. Fabriek van Behangselpapier Gebr. Sanders te Delft zal over het boekjaar 1960/61 op de algemene vergadering van aandeelhouders een onveranderd dividend van tien pet voorstellen. Het bod van de Courtaulds op de British Enka is aanvaard door houders van meer da-n negentig- percent -■ der gewone aan- ■délen British- Enka. Het bod is onvoor waardelijk geworden. Mr. Dr. W. P. J. A. VAN ROYEN DIRECTEUR SECRETARIAAT UFI Dr. W. P. J. A. van Royen, oud-direc teur van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs in Utrecht, is benoemd tot directeur van het secretariaat van de UFI (Union des Foires Internationales) te Parijs. Drs J. H. D. van der Kwast, de huidige direc teur van de Utrechtse Jaarbeurs is opge nomen in het directie-comité van de UFI Abbekerk 13 175 m. z.w. Ouessant n. Duinkerken. Abida 14 te Freetown verwacht. Acila verm. 15 v. Rouen n. Rotterdam. Acmaea i3 dwars Kuria Muria n. Landsend. Acteon 13 420 m. z.z.o. St. Helena n. Bombay. Akkrumdijk 13 te Pto. Cabello verw. v. Swansea. Albireo 13 te Cristobal v. Port Canaveral. Aldabi 13 te Hamburg. Alhena 13 v. Recife n. Las Palams Alioth pass. 13 Cabotstrait n. New York. Alkes 13 165 m. w. Algiers n. Beyrouth. Alkmaar pass. 13 Golf van Oman n. Suez. Aludra pass. 13 Ouessant n. Antwerpen. Ameland 12 v. Skelleftehamn n. Lulea. Amerskerk 14 v. Port Said n. Genua. Ammon 13 v. Antwerpen n. Sint Maarten Amsteldijk 13 te Havana. Amstelveld 13 145 m. z.z.w. Ouess. n. Nordenham. Appingediik 13 v. Bremen n. Antwerpen. Arendskerk 13 te Hamburg. Ares 14 te Buena Ventura. Arkeldijk 15 te Le Havre verwacht. Attis 14 v. Guanta n. Puerto Cabello. Atys 25 te Lorenzo Marques verwacht. Bali 14 te Bugo. Batjan 13 v. Akaba n. Suez. Beninkust 14 te Amsterdam. Bennekom 13 v. Aruba n. Punta Cardon. Blitar 13 530 m. z.z.w. Cocos eil. n. Adelaide. Bonita 13 250 m n.o. Galapagos n. Los Angeles. Bosco 13 te Shat Al Arab. Breda 13 P60 m. z. w.Landsend n. Emden. Caltex Amsterdam 13 dw. Gibralt. n. Gothenburg. Caltex Arnhem pass. 13 Brothers n. Bahrein. Caltex Gorinche ml3 v. Rotterdam n. Odense. Caltex Madrid 13 120 m. z.z.w. Ushant n. Sidon Caltex Pernis 13 v. Abadan n. Bahrein. Caltex Rotterdam pass. 13 Gibraltar n. Port Said. Caltex The Hague 13 105 m. o. Ras Al Hadd naar Bahrein. Cartago 13 ter hoogte van Azoren n. Cristobal. Charis 12 te Antwerpen n. Amsterdam. Cinulia pass. 13 Ceylon n. Calcutta. Cradle of Liberty 15 te Rio de Janeiro verwacht. Dalerdijk 13 te Antwerpen. Delft 12 v. Rotterdam n. Bremen. Dinteldijk 13 te New York. Diogenes 14 te Cristobal. Echo 12 v. Kaapstad n. Londen. Eemland pass. 13 Kp. Finisterre n. Las Palmas. Elizabeth Broere 13 80 m. o.n.o. Finisterre naar Felixtown. Eos 14 v. Sevilla n. Alexandrië. Fina Nederland pass. 13 Ceylon n. Aden. Forest Hill 13 v. Port Said n. Livorno. Forest Town 13 4 m. z.z.o. Little Quoin n. Aden. Fravizo 13 v. Sint Thomas n. Lagos. Gaasterland 12 v. Amsterdam n. Bremen. Geertje Buisman 13 100 m. z.w. Iskenderun, best. Geestland 13 90 m. z. Fayal n. Trinidad. Graveland 13 v. Paranagua, 14 te Santos. Groote Kerk 12 v. Bugo n. Singapore. Guineekust 13 50 m. z.o. Freetown n. Freetown. Hathor 13 83 m. n.o. Oran n. Antwerpen. Hecuba 14 v. Rotterdam n. Paramaribo. Hersilia 13 te Puerto Barrios. Holland 13 v. Nacala n. Mombasa. Iberia 13 30 m. n.o. Ouessant n. Mon Falcone. Irzu 14 te Puerto Barrios. Isis 14 te Puerto Cabello. Ittersum 12 v. Mobile n. New Orleans. Jacob Verolme 13 v. Pto. La Cruz n. Panama. Johannes Frans 14 te Chanaral. Joseph Frering 11 te IJmuiden. Kp. Hoorn 13 200 m. z.z.o. K. Hatteras n. Curagao Kabylia 13 te Pernis. Kalydon 13 te Cardon v. Ardrossan. Kara 13 v. Buenos Aires n. Curagao. Katelysia verm. 14 v. Thameshaven n. Barry. Katendrecht 13 v. Port Sudan n. Suez. Kelletia 13 te Ornskoldsvik. Kenia 19 te Buenos Aires verwacht. Kermia 23 terh oogte Landsend verwacht. Khasiella 13 te Eastham. Kieldrecht 13 v. Aden n. Karachi. Kinderdijk 14 v. Rotterdam n. Bremen. Koningswaard 11 1160 m. n.o. Martin, n. Curasao. Kopionella 13 300 m. o.n.o. Azoren n. Curasao. Koratia 16 te Curasao verwacht. Korendijk 14 v. Antwerpen n. New York. Korovina 13 250 m. z.z.o. Saigon n. Saigon. Kosica 13 in Kielerkanaal verwacht n. Turku. Krebsia 16 in Suezkanaal verwacht n., Larnaca. Kreon 14 te Rotterdam. Kryptos 13 v. Punta Cardon n. New York. Laertes 13 v. Manilla n. Hongkong. Laga pass. 13 Burlings n. Mon Falcone. Leiderkerk 13 80 m. n.w. Muscat n. Suez. Lemsterkerk 13 dwars Wight n. Marseille. Leopoldskerk 13 v. Bedi Bunder n. Port Said. Liberty Bell 13 70 m. n.n w. Brothers n. Mena. Lombok 14 te Los Angeles. Maashaven 13 230 m. z.z.w. Ouess. n. Las Palmas Maaskerk 13 v. Amsterdam te Rotterdam. Maure enl4 v. Rotterdam n. Panama. Meerdrecht 12 v Baltimore n. Rijeka. Meliskerk 13 220 m. z.w Kp. Palmas n. Kaapstad, Mentor pass. 13 Ouessant n. Hamburg. Merwelloyd 13 v. Genua n. Port Said. Mississippilloyd 13 v. Penang te Pt. Swettenham. Mitra 20 te Curasao verwacht. Modjokerto 13 80 m. o.n.o. Algiers n. Port Said. Munttoren 13 390 m. o. Townsville n. P. Moresby Naess Commander pass. 13 Perim n. Suez: Naess Lion 13 90 m. w. Kreta n. Napels. Nanusa 14 rede Monrovia. Neder-Ebro 13 515 m. o.z.o. Socotra n. Singapore. Neder-Eems 13 te Hamburg. Neder-Waal 14 te Suez. Neder-Weser 13 te Biak v. Madang. Nias 13 te Bordeaux. Nieuwe Tonge 13 v. Augusta n. Haifa. Ondina 13 75 m. n.n.o. Finisterre n. Port Said. Oostkerk 13 rede Beira. Ootmarsum 14 te Montreal verwacht. Oranjefontein 13 250 m. n o. Madeira n. L. Palm. Oranje Nassau 14 te Trinidad. Osiris 9 te Mobile. Ouwerkerk 13 v Genua n. Port Said. Pacaya 13 te Araya verwacht v. Port of Spain Pendrecht 14 v. Covenas n. Paulsboro. Peperkust 13 200 m. z. Kp. Vert n. Freetown. Pericles 14 te Rotterdam. Philidora 13 73 m. z w. Ouessant n. Rotterdam. Philine 13 150 m. n.n.w. Lakkadiven n. Singapore Philippit 17 in Suezkan. verw. n. Mena A1 Ahm Prins Maurits 13 270 m. o. Belle Isle n Montreal Prins Willem II 14 v. Rotterdam n. Malaga. Prins Willem V 13 te Chicago. Raki 13 300 m. n.n.w. Fort Aleza n. Kaapstad. Rempang pass. 13 Ouessant n. Stettin. Reza Shah The Great 13 te eL Havre. Riouw 13 780 m. w. Cocos eil. n. Aden. Roebiah 13 260 m. n.n.w. Madagascar n. P. Elisab. Roggeveen 13 v Beira n. Kaapstad. Rotte 13 te Kaapstad. Rotti 14 te Bremerhaven. Ruys 13 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Sarpedon 14 te Philadelphia. Senegalkust 13 v Rotterdam n. Nemours. Sepia pass. 13 Algiers n. Rotterdam. Serooskerk 13 in Straat Malakka n. Aden. Siberoet 12 te Saigon. Sibigo 13 v. Devonport n. Sydney. Sigli 13 40 m. z o. Kp. York n. Newcastle. Simonskerk 13 80 m. w.z.w. noordpunt Formosa naar Kobe. Sloterdijk 12 100 m. z.w. Sable eil. n. Antwerpen. naar Vlaardingen. Socrates 13 te Amsterdam n. West-Indië. Soestdijk 13 v. Antwerpen te New York. Sommelsdijk 14 v. Antwerpen n. Rotterdam. Stad Delft 14 te Montreal. Stad Haarlem 13 te Reggio. Stad Maastricht 13 160 m. w. Kp. Sint Vincent Stad Schiedam 13 dwars Stadtlandet n. Narvik. Statue of Liberty 13 v. Suez n. Mena A1 Ahmadi. Stentor 12 et Amsterdam n. Tunis. Straat Banka 13 v. Yokohama n. Nagoya. Penningmeester. Een gewezen 37-ja- rige penningmeester van het Ondersteu ningsfonds Verolme is veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf waarvan 3 voor waardelijk. Hij had 13.000 gulden ont trokken aan het fonds, dat bestemd was voor hulp aan behoeftige personeelsleden. Straat Cook 13 v. Port Swettenham n. Singapore. Strat Cumberland 14 te Brisbane. Straat Malakka 13 1010 m. w.n.w. Fremantle naar Mauritius. Sunetta 14 te Gothenburg verwacht. T^bana 13 t,e Progreso. Tamara 13 v. Newcastle N.S.W. Tara 14 v. Bremen n. Hamburg. Tegelberg 13 te Buenos Aires v. Montevideo. Telamon 11 450 m. n.o. Fayal n. Hamburg. Texel 13 v. Kokyo n. Philippijnen. Theron 13 v. Maracaibo n. Puerto Cabello. Tjitarum 13 v. East-London n. Lour. Marques. Togokust 13 v. Lagos n. Port Harcourt. Triton 13 te Cartagena. Van CHoon 13 v Auckland n. Sydney. Van Heemskerck 13 te Nagoya. Van Noort 15 te Auckland verwacht. Van Riebeeck 13 60 m. o. K. S. Marie n. Durban Van Waerwijck 13 135 m. z.o. Tourane n Bangkok Vasum 13 500 m. w. Azoren n. Montreal. Viana 15 te Anacortes verwacht. Videna 13 290 m. n w. Aden n. Mena Al Ahmadi Vlieland 3 400 m. n.w. Finisterre n. Curasao Vlist 15 te Coatzacoalcos verwacht. Waibalong 13 45 m. z.z o. Suez n. Port Sudan. Waikelo 13 62 m n.o. Djibouti n. Mogadiscio. W. Alton Jones 13 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Waterland 13 te Santos verwacht v. Amsterdam Westertoren 13 v. Stockholm n. Rotterdam. Willemstad 13 1260 m. z.w. Fayal n. Trinidad. Wonosari 13 v. Barcelona n. Antwerpen. Zafra 13 150 m. n. Benghazi n. Tranmere. Zaria pass. 13 Finisterre n. Thameshaven. Zeeland 14 te Malta verwacht. Zuiderkruis 14 te Walvisbay. Zwijndrecht 13 330 m. z.w. Lissabon n. W.-Italië KLEINE VAART Aeneas 13 60 m. z.w. Ouessant n. Oporto. Alcetas 12 v. Kopenhagen n. Amsterdam. Amyntas 13 te Hamburg n. Kopenhagen. Areas 11 Gibraltar gepass. n. Rotterdam. Ardeas 13 80 m n. Oran n. Oran. Binnenhaven 13 v. Agadir te Duinkerken. Bonafide 13 70 m. o. Flambrohead n. Bremen Cheetah 13 20 m z.w. Ouessant n. Antwerpen. Draco 13 95 m. z.w. Ouessant n. Leixous. Driebergen 14 te Rotterdam verwacht. Fiducia-2 13 v. Boston n. Maassluis. Geestdam 13 te Cromer n. Maassluis. Gramsbergen verm. 13 v. L. Palm. n. Casablanca Heerengracht 13 dwars Noordhinder n. Oslo. Hoogland 13 dwars Hoek v. Holland n R'dam. Huybergen verm. 13 v. Venermeer n Calais. Joost pass. 13 Schiermonnikoog n. Zaandam. Kaap Falga pass 13 JE-12 v. Sundsvall n. A'dam Leuvehaven 13 v. Rotterdam te Kopenhagen. Manto 13 35 m. z.w. Ouessant n. Ceuta. Marianne 11 n. Gothenburg. Markab 13 70 m. n. Gyon ji. Bordeaux. Midas 11 v. Gothenburg n. Gdynia. Mynias 13 240 m. n.w.Genghazi n. Benghazi. Nassauhaven 14 v. Kopenhagen te R'dam verw. Nero 12 v. Rotterdam n. Tanger. Netta 13 te Bremerhaven. Noorderhaven 13 dwars Haisborough n. R'dam. Phidias 12 v. Oran n. Barcelona. Rochab 13 dwars Wight n. Bilbao. Rozen burgh 13 te Er n. Delfzijl. Rijnstroom 13 iO m. n.w. Outergabberd n. A'dam Rijsbergen verm 14 v. Bremen n. Venermeer. Sheratan 13 ten anker Dungeness n. Vlissingen Steenbergen 17 v. Bordeaux te Le Havre verw. Strabo 12 te Amsterdam n. Rotterdam. Ubbergen 13 v. Amsterdam te Klaipeda. Vliestroom 13 7 m. n.o. Noordhinder n. A'dam Vrijburgh 13 15 m. n.w. Ouessant n. Rotterdam Westzaan 13 dw St. Catherinapnt. n. Dordrecht Willi Böhmer 13 150 m. o. Malta n. Liverpool. Zaanstroom 13 3 m. z.w. Kp. Antifer n. A'dam Zevenbergen verm. 14 v. Hamburg n. Bremen. SLEEPVAART Argus 11 te Maassluis. Cycloop 13 400 m. o. oostpunt Sokotra n. Goa. Friesland 13 150 m. z.w. Dakar n. Burutu. Gele Zee 13 v. Hoek van Holland n. voorgaats Help 5 v. Colombo n. IJmuiden. Loire 11 te Maassluis. Nestor 12 te IJmuiden. Tasmanzee 11 te Maassluis. Titan 13 100 m. n.w. Ferrol n. Southampton. Zeeland 34 45 m w.n.w. Vlissingèn n. Malbon Oslo werden voor het eerst verhandeld op 100 percent De omzet bedroeg nominaal 182.000. Figee van 2I6V2 op 214; Spaamestad van 800 op 801; Van Waveren van 115 op 116. VERHANDELDE FONDSEN 10 nov. 13 nov. Totaal 480 470 Hoger 179 (37,3%) 176 (37,4%) Lager 180 (37,5%) 189 (40,2%) Gelijk 121 (25,2%) 105 (22,4%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U383—385 384 Kon. Olie115,70—117,00 116,50 Philips 1045—1050 1050 Unilever 906—914 gl 911 VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U384 Philips 116,50—116,60 116,20 Kon. Olie1042—1048 1040 Unilever 910912 909Vt Hoogovens Vorige slotkoers A'dam Rubber. lll3/« H.V.A 124K A.K.U 384 142,50 Hoogovens 788 Philips Gem. Bez. 1052 Unilever 913 Dordtsche Petr. 548J/< K. Ned. Petr. Mij 115,80 Holl. Am. Lijn 157 K.L.M. 60,50 K.N.S.M 198 Ned. Stoomv. Mij. 168 Ommeren, Phs. v. 3471/! Scheepv. Un. Ned. 157'/j 228,50 253,— Unitas 506,— Ver. Bezit v. 1894 143, Amsterd. Bark 392 Ned. Handel Mij. 3321/j Rotterd. Bank. 372 TwentscheBank. 330 Albert Heijn 705 Amstel Brouwerij 583V2 Berkel's Patent 295 Bols 799 Bührmann Papier 698V2 Fokker 420 701 Gelder Kon. Pap. 349 Gist Spir.f. Kon. 390 Van der Heem 341 Heineken's Bier 5901 Hoogenbosch Sch 300 Indola 563 Kon. Zout-Ketjen 1070 Müller Nat. Bezit 525 Ned. Kabelfabr. 585 Philips Pref 297V* Sikkens Groep 865 Stokvis 255 Thomassen Dr. 687 Ver. Machinefabr. 296 Wessanen 373 Wiltöri Fijehoord 295 Zwanenberg-Org 1005 Billiton'Mij; II 485 Aluminium Ltd... 2SVs American Motors 18u/ie Anaconda 50'/2 Bethlehem Steel. 42% Cities Service.... 54% General Motors.. 54Vi, Kennecott Copper 82Vz Republic Steel 60% Shell Oil 38V< U.S. Steel 80 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK De beurs van New York sloot gisteren met kleine winsten, ondanks omvangrijke verkopen tegen het slot. De blauwgerande fondsen waren het sterkst geklommen on der leiding van Dupont, die zes dollar hoger kwam. Woolworth, General Foods, Procter and Gamble en Sears Roebuck boekten winsten van rond een dollar. De handel was geanimeerd en omvangrijk ge durende de gehele dag. In de late uren kwam Amerada nog opzetten en mon teerde 5%, doch zakte later weer een dol lar. De andere oliewaarden bleven vast. De omzetten van gisteren bedroegen 4.540.000 aandelen. Van het totaal van 1330 verhan delde fondsen waren er 652 hoger en 437 lager. Het industriegemiddelde kwam van 724,83 op 728,43, dat van spoorwegen van 149,85 op 150,28 en dat van openbare nuts bedrijven van 133,10 op 134,21. (UPI). Duitse lening van 100 miljoen DM aan Indonesië Een delegatie van de Westduitse regering ver trekt eind november naar Djakarta om met de Indonesische regering te onderhandelen over een lening van 100 miljoen DM voor industrialisering in Indonesië. Deze hulp heeft de Westduitse mi nister Von Merkartz toegezegd tijdens zijn reis door Zuidoost-Azië in januari 1961. De projecten, die Indonesië voor de besteding van deze lening aan Bonn voorstelde, konden niet de instemming van de Duitse regering verwerven. De besprekin gen die nu te Djakarta zullen worden gehouden, gaan over de vraag, welke projecten uit deze le ning zullen worden gefinancierd. „Liberté" wordt hotel Het vroegere vlaggeschip van de Franse koop vaardijvloot „Liberté" zal als luxe hotel worden ingericht tijdens de „Universal 21 Century Fair" die in 1962 in Seattle zal worden gehouden. Het hotelschip zal 1000 kamers bevatten. Volgens woordvoerders van de rederij zal het schip na de grote tentoonstelling in Seattle naar de sloper gaan. De Liberté zal vervangen worden door de „France", een schip dat nog niet gereed is. De „Libert" neette vroeger .Europa". Het was toen een Duits passagiersschip. Het werd na de tweede wereldoorlog aan Frankrijk gegeven in het kader van de Duitse herstelbetalingen. Oktober gunstige spaarmaand voor Boerenleenbanken Oktober heeft voor de boerenleenbanken aan gesloten bij de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- Bank te Utrecht en de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven een gunstig spaar- resultaat opgeleverd. Ingelegd werd 192,4 mil joen en terugbetaald 156,8 miljoen, zodat het spaaroverschot t 35,6 miljoen bedroeg vergeleken met 28,8 miljoen in oktober 1960 en 31,7 mil joen in 1959. Het spaarverschil was dus 6,8 mil joen hoger dan in oktober 1960. In totaal werd in de eerste tien maanden van 1961 402,4 miljoen meer ingelegd dan terugbetaald (januari t.m oktober 1960 f 288 miljoen). Statutenwijziging Ngombezi In een buitengewone vergadering op 21 novem ber zal het bestuur van de n.v. Cultuur Maat schappij Ngombezi in Amsterdam een voorstel tot statutenwijziging aan de orde stellen, dat onder meer de creatie van aandelen van 100 beoogt. Deze creatie houdt verband met het extra divi dend van zes percent in aandelen uit de agio- reserve over 1960. Dit zou worden uitgekeerd zodra er aandelen van 100 bestaan. In de jaar vergadering werd voorts medegedeeld dat de aan delen van 100 officieel zullen worden genoteerd en dat hiertegen de op de incourante markt ver handelde certificaten van 100 te zijner tijd kun nen worden omgewisseld.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9