Nederland onderstreept zijn bereidheid tot loslating van N.- Guinea Liberiaanse twijfel aan de waarde van plan-Luns ss w ckmeMOUSON Minister De Pons: Voorzichtig met prijsverhogingen VOOR 95ct: Verkiezingen in Finland worden vervroegd HET WEER 'MORRIS'^ INTRODUCTIESET GRAMMOFOON- Prins naar V.S. Festiviteiten rond Frans Hals expositie Zebra-zondaars gaan onverbiddelijk op de bon Werktijdverkorting stagneert de produktieverhoging enigszins Bloemen voor de Kamervoorzitter rafg 47e JAARGANG NUMMER 11 WOENSDAG 15 NOVEMBER 1961 GROTE TUBE 1.65 Het woord is aan In Amsterdam Velser politie kent geen pardon bij verkeerd oversteken ■PROEFTUBE CREME ■PROEF LIPSTICKBZIJDEN ZAKDOEKJE aCOMPLETE SCHOONHEIDSCURSUS PLAATAANGEBODEN DOOR SUËDE DAMES- EN HERENJASJES Regering houdt voet bij stuk inzake de radio- televisieuitkering In de krant van heden: Lichte vorst £2# f Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van de In een gisteren te New York uitge geven aide mémoire, opgesteld door de Nederlandse UNO-delegatie, wordt ge zegd, dat het aannemen van het Neder landse voorstel inzake Nieuw-Guinea niet betekent, dat hieruit een gewapend conflict zal voortvloeien. „Er is gezegd", aldus de aide mémoire, „dat aanneming van de Nederlandse resolutie tot oorlog zou kunnen leiden. Terugtrekking van Nederland en de aanwezigheid der Volkenorganisatie zullen evenwel elke mogelijkheid van een gewapend conflict in dat gebied voorkomen. De Neder landse voorstellen bieden een uitweg uit het territoriaal geschil tussen Nederland en Indonesië, omdat een der partijen, Nederland, bereid is zich uit dit gebied terug te trekken en de zaak in de on partijdige handen van de UNO te laten om de Papoea-bevolking in staat te stel len vrij van elke inmenging te beslissen". De vertegenwoordigers van vier landen, zo meldt onze correspondent, hebben dins dag in de UNO-Assemblee gesproken over het onderwerp dekolonisatie. De represen tant van Columbia liet zich welwillend uit over het Nederlandse voorstel inzake Nieuw-Guinea, doch wenste nog niet defi nitief te zeggen hoe zijn land eventueel zou stemmen. De Japanse afgevaardigde roerde het onderwerp Nieuw-Guinea niet aan, hetgeen erop kan duiden dat Japan zich van stemming zal onthouden. Tsje- choslowakije stond natuurlijk aan de kant van Indonesië, hetgeen ook kan worden ge zegd van Liberië, een land dat aanvanke lijk als een voorstander van het plan-Luns werd beschouwd. De woordvoerder van deze Afrikaanse staat sprak tamelijk uitvoerig over de kwestie. Men kan zijns inziens het Neder landse voorstel niet los zien van de aan spraken die Indonesië maakt op Nieuw- Guinea. Het aannemen van de resolutie zou beledigend zijn voor Indonesië. De meerderheid van de UNO-leden zou vol gens hem bovendien Indonesië's aanspra ken steunen. Indien echter de resolutie een meerderheid zou behalen, zou bloedvergie ten het resultaat kunnen zijn. Vandaar dat Liberië voorstelde, dat Indonesië en Ne derland tezamen zouden onderhandelen, Directe onderhandelingen hadden ook de oplossing gebracht op Cyprus, aldus de Liberiaanse spreker. Ongeletterd Hij merkte voorts op, dat het Nederland se voorstel een volksstemming in Nieuw Guinea te houden niet als ernstig opgevat kan worden, wanneer men de ongeletterd held en achterstand van de bevolking in aanmerking neemt. „Hoewel Liberië het recht op zelfbeschikking in het algemeen voorstaat, zal het dit nooit steunen wan neer het leidt tot moeilijkheden en bloed vergieten voor het betrokken volk. Liberië betreurt het dat de kwestie in de Assem blee is gebracht. Zij behoort te worden teruggetrokken." Zoals men weet spreekt men in dit de bat niet alleen over Nieuw-Guinea, doch veel meer nog over dekolonisatie in het al gemeen. Er schijnt een resolutie in de maak te zijn van tien Afro-Aziatische lan den, die een commissie willen instellen om te rapporteren over de vorderingen die bij de dekolonisatie zijn gemaakt. Men zou zich kunnen afvragen of deze commissie niet tevens kan dienen om een onderzoek in te stellen op Nieuw-Guinea. Het is ech ter niet erg opportuun om een algemene commissie te combineren met een bijzon dere commissie voor Nieuw-Guinea, die door Nederland is voorgesteld. Nederland wenst een kleine commissie van drie of vijf staten, die ter plaatse op onderzoek moet uitgaan. De tien Afro-Aziaten stre ven nu naar een commissie van zestien staten, die in hoofdzaak de dekolonisatie zal bestuderen in het UNO-hoofdkwartier te New York. Weinig succes Men krijgt tenslotte de indruk dat Ame rika tot dusverre weinig succes heeft ge had bij de pogingen om Indonesië te win nen voor een compromis. Indonesië zou een tijdelijk gezag van de UNO in Nieuw- Guinea eventueel nog wel kunnen aan vaarden, mits de Indonesiërs onder toe zicht van de Volkenorganisatie de ad ministratie van dit gebied in handen zou den krijgen. Dan echter zou van het zelf beschikkingsrecht weinig overblijven en de Amerikanen kunnen zulk een Indonesische eis niet aanvaarden. Het contact tussen Nederland en Ame rika over deze kwestie wordt intussen voortgezet. De Nederlandse ambassadeur Van Roijen heeft dinsdag in Washington een onderhoud met de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, gehad. DJAKARTA (UPI) Ter gelegenheid van de „mobiele brigade dag" heeft pre sident Soekarno van Indonesië gisteren te Djakarta verklaard: „Wij zullen blijven strijden voor de teruggave van West Irian aan Indonesië met of zonder de UNO". De president zei voorts, dat de Indone siërs te allen tijde bereid moeten zijn een eventueel commando van hem op te vol gen. Hij voegde hier aan toe, dat dit com mando gegeven zou worden zodra de UNO zich ten gunste van minister Luns' voor stellen betreffende Nieuw-Guinea zou uitspreken. LONDEN (UPI) Generaal Achmad Jani, vice-stafchef van het Indonesisch le ger, heeft gisteren in Londen bezoeken af gelegd bij Britse regeringsfunctionarissen en militaire autoriteiten, aldus een woord voerder van de generaal, Jani werkt de contacten uit, die de Indonesische minis ter van Defensie generaal Abdoel Haris Nasoetion eerder in dit jaar in Londen heeft gelegd. Jani zou de aankoop over wegen van Britse militaire goederen. f- Ui! a De heer W. van Willige, voorzitter van de stichting Haarlems Bloei, heeft dins dagavond op een vergadering van de Grote Houtstraat Vereniging in het Frans Hals museum verklaard, dat men het plan heeft I verscheidene festiviteiten te houden tijdens de komende Frans Halsexpositie. Zo zouden er een internationale vlaggen- parade worden gehouden, een kleur- en lichtspel op de Grote Markt, een openlucht kunstmarkt, schuttersfeesten en een Oud hollandse kermis. Men koestert tevens het j voornemen een postzegel van dertig cent uit te geven. In de loop van deze tentoonstelling ver wacht Haarlem een bezoek van zo'n 300.000 toeristen en de heer Van Willige spoorde de aanwezige winkeliers aan zich op deze toeristenstroom voor te bereiden. Advertentie uwHUID Lichtenberg De meeste mensen hebben een al te eenvoudige opvatting over liefde en vriendschap: weinigen begrijpen, dat de wezenlijke inhoud ervan offer en op offering is. Vanochtend is in Amsterdam de „Ope ratie Zebra" gestart. De politie is streng gaan optreden, waarmee zij gevolg geeft aan een verlangen van de justitie, die door snelle berechting de voetgangersbepalin gen er bij de halsstarrigen wil inhame ren. Tientallen slachtoffers zijn vanoch tend reeds gevallen. De drukke oversteek plaatsen bij het Centraal Station en op de Munt leverden de meeste bekeuringen op. Voorlopig beperkt de „Operatie Zebra" zich tot de oversteekplaatsen met ver keerslichten. Er geldt geen pardon meer. Degenen, die een schikking niet ac cepteren, worden begin december voor het hekje van de kantonrechter verwacht. In ieder geval geldt van heden af in Amster dam, dat haastige spoed zelden goed is, zowel voor voetgangers als automobilis ten, fietsers en bromfietsers. Het zijn vooral de voetgangers die zich van de nieu- Prins Bernhard is met een DC-8 lijntoe- stel van de K.L.M. van Schiphol naar New we bepalingen weinig aantrekken. York gereisd. Op Schiphol werd Prins Bernhard uitge leide gedaan door Koningin Juliana, die hem ondanks de snijdende wind tot aan de vliegtuigtrap begeleidde. Ook adjudant Veltman van de Koninklijke Marechaussee (links), bekend door het „Goloeba-inci- dent", kreeg een stevige handdruk. De Prins, die vanmorgen in New York arriveerde, zei daar, de bestuursbijeen- komst der Bilderberg-conferentie te zul len bijwonen. Deze conferentie is in gesteld door' zakenlieden en voorma lige regeringsfunctionarissen, die geïnte resseerd zijn in wereldproblemen. Voorts zou de Prins de expositie gaan bezoeken van kunstwerken van een vriend, Lands- dell K. Christie, en voorts een bezoek aan een andere vriend, de speelgoedfabrikant Louis Marx. Op de vraag of hij aan de debatten in de Verenigde Naties over Nieuw-Guinea zal deelnemen glimlachte Prins Bernhard en zei: „Nee, ik doe niet aan politiek. On ze minister van Buitenlandse Zaken is zeer wel in staat die zaak waar te nemen. Ik wens hem veel geluk". Met ingang van heden worden voetgan gers die verkeerd oversteken in de ge meente Velsen onherroepelijk bekeurd. Dit verzekerde ons hedenmorgen de Velser po litie. De tijd dat zij tolerant is geweest ten aanzien van het oversteken der voetgan gers is thans voorbij. Iedereen die een weg schuin oversteekt gaat onherroepelijk op de bon. Zijn er in de buurt zebrapaden dan dient de voetganger hiervan gebruik te maken. Advertentie Advertentie «GRaTIS (Van onze Haagse redacteur) De regering heeft thans een onherroepe lijk weigerend antwoord gegeven aan het adres van het omroeppersoneel. Meer dan één uitkering van drie percent (met een minimum van 250,—) wenst de regering niet toe te staan. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de verdediging van zijn begroting in de Tweede Kamer heeft de minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, de Kamer deelgenoot gemaakt van zijn zorg om de prijsontwikkeling in de hand te houden. Onze economie moet een stijging van de arbeidskosten verwerken zonder dat dit tot noemenswaar dige doorwerking in de prijzen leidt. De bewindsman heeft verder mededelingen gedaan over het aardgas dat in de provincie Groningen is gevonden. De staats mijnen zijn ingeschakeld bij de bestudering van de vraag hoe dit gas het beste zou kunnen worden afgezet. Er is bovendien een -kleine niet-ambtelijke com missie ingesteld om de minister van advies te dienen over het te voeren aardgas beleid. Deze commissie is thans bezig met het samenstellen van een rapport, dat eind november of begin december kan worden verwacht. soon van de voorzitter, diens optreden in zijn hoge functie in en buiten de Kamer en de redevoeringen bij bijzondere gele genheden. „Moge God uw leven sparen aldus de heer Tilanus, „en u nog kracht en opgewektheid voor de komende jaren geven". Mejuffrouw mr. Lemaire (P.v.d A.) bood vervolgens orchideeën aan, die werden geplaatst op het bureau van de voorzitter. Namens de regering bood minister De Pous zijn gelukwensen aan. In een gees tige rede wees de minister op „het lich tende voorbeeld, dat dr. Kortenhorst bij zijn bijzonder gewichtige arbeid geeft". „Mogen wij nog lang de slag van uw voorzittershamer en de kwinkslag van uw woord horen", aldus minister De Pous. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Langs sluizen en havens5 Horen en Zien 7 Film 7 Kunst 7 Feuilleton 9 Panda en andere beeldverhalen.9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's J. Bleeker overleden. In Bilthoven is op 76-jarige leeftijd overleden de heer J. Bleeker, oud-burgemeester van Dordrecht en van de Friese gemeenten Rauwerder- Dr. Kortenhorst dankte allen hartelijk hem, Utingeradeel en Opsterland. voor de hem bewezen hulde. Van vele zijden is gisteren uit de Kamer minister De Pous lof toegezwaaid. Drs. Koopman (P.v.d.A.) noemde het beleid van de minister actiever dan dat van zijn voorganger (prof. Zijlstra) „al zijn de resultaten niet beter". Het prijsbeleid vormde een voornaam Verwachting tot morgenavond: Droog weer met plaatselijke op klaringen. In de komende nacht hier en daar lichte vorst met kans op mistvorming. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Meest zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. HELSINKI (Reuter, UPI) De Finse premier Martti Miettunen heeft vervroeg de verkiezingen aangekondigd om een krachtiger steun te verkrijgen voorde toenemende bezorgdheid van de Sovjet- Unie omtrent het Oostzee-gebied, toege schreven aan „De Duitse kwestie". Pre sident Urho Kekkonen had eerder op de avond, na een bijeenkomst met het ka binet, bekendgemaakt dat het parlement was ontbonden en dat nieuwe verkiezin gen op 4 en 5 februari gehouden zouden worden. De meeste, zo niet alle partijen, in Finland hebben hun goedkeuring ge hecht aan het besluit nieuwe verkiezin gen te houden zelfs de partijen die in de oppositie zijn. Het besluit werd genomen na de bekend making van de Russische eis dat Finland politieke waarborgen geeft dat het zijn neutrale buitenlandse politiek zal voortzet ten. Zo niet dan zouden de Russen Fin- lands militaire samenwerking eisen tegen de beweerde Duitse plannen van een aan val. Zij kunnen dit doen op grond van het verdrag van wederzijdse bijstand en vriendschap, gesloten in 1948. In een nota van 30 oktober hadden zij om toepassing van dit verdrag verzocht, maar toen de Finse minister van Buiten landse Zaken Karjalainen het afgelopen weekeinde zijn Russische ambtgenoot in Moskou bezocht, verklaarde Gromyko dat politieke garanties, althans voorlopig, vol doende zouden zijn. In een regeringscommuniqué wordt ge zegd, dat Gromyko had meegedeeld, dat de Sovjet-Unie de huidige politieke situa tie in Finland wankel acht. Gromyko had om zo spoedig mogelijke verzekeringen verzocht, dat Finlands huidige (neutrale) buitenlandse politiek zal worden voortge zet. Gromyko zei dat „een zekere politieke groepering" in Finland voornemens was Finland van het neutrale pad af te bren gen. Dit was blijkbaar een toespeling op de sociaai-democraten en andere partijen die m de komende verkiezingen een kan didaat tegen president Kekkonen willen stellen. De voorverkiezingen worden op 15 januari gehouden en het aldus verkozen kiescollege zal op 15 oktober het nieuwe staatshoofd kiezen. De parlementaire ver kiezingen zullen dus vallen tussen de bei de stadia van de presidentiële verkiezing. President Kekkonen verklaart in een open brief dat „De toegenomen interna tionale spanning besluiten eist, die niet kunnen worden uitgesteld tot na de nor male verkiezingen die in de zomer van 1962 gehouden zouden worden." „Slechts door een direct beroep op het Finse volk te doen is het mogelijk de voorwaarden te scheppen voor een gezamenlijke krachtsinspanning." Premier Miettunen zei in een radiotoe spraak: „In naam van het vaderland roep ik alle burgers op zich de komende maan den goed te beraden." onderdeel van de beschouwingen. Heeft dé minister wel voldoende instrumenten om het prijsniveau te controleren?, zo vroeg de heer Koopman. Bij de K.V.P. be staat enige zorg, dat het prijspeil iets is ge stegen, aldus de heer B o g a e r s, ook al is dit toe te schrijven aan factoren die aan de minister niet te verwijten zijn. De heer Reehorst (P.v.d.A.) meende dat de mi nister bakkers en melkboeren niet te strak mag houden, omdat anders hun dienstver lening in het gedrang kan komen. Verder vroeg deze spreker meer openbaarheid over de resultaten van het prijsoverleg met het bedrijfsleven. Drs. Van der Mei (C.H.) was van oordeel dat het noodzakelijk is om overal waar dit mogelijk is prijsverlagingen tot stand te brengen. Hij vreesde van een verhoging van het huurpeil met het voor gestelde percentage een opwaartse druk op de prijzen. Mr. Van Leeuwen (V.V.D.) kon zich in zekere zin wel aansluiten bij de waar dering die de minister voor zijn prijsbeleid oogstte. (Vervolg op pag. 2 onder: Minister dg Pous) Voordat gistermiddag in de Tweede Ka mer de begroting van Economische Za ken in behandeling werd genomen was het woord aan dr. Tilanus (C.H.) in verband met het feit dat de voorzitter van de Ka mer, dr. L. G. Kortenhorst, zondag 75 jaar is geworden. Dr- Tilanus had het woord gevraagd zo zei hij, „wegens een persoonlijk feit". „Dat feit, dat bent u, mijnheer de voor zitter!". zei de heer Tilanus, die als oudste fractieleider namens alle andere fractieleiders en leden der Kamer zijn ge lukwensen aanbood. Reeds bij de zeven tigste verjaardag van dr. Kortenhorst is getuigd van de waardering voor de per-

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1