Vragen over de salarisregeling van radio- en t.v.-personeel Machinefabriek C. Maters te Beverwijk bestaat 40 jaar Nek-aan-nek-race tussen DCIJ en Jozeph Blankenaar Drijfnetvisserij teleurstellend in de septembermaand Ja, en vitamines is niet eens het énige... Dat weet ik!... Ze smaakt ook heerlijk! Blue Band Belangrijke uitbreiding tot stand gekomen Vijf Oostberlijners met antieke auto ontsnapt Noorse vissersboot met 14 opvarenden vermist Blue I Band liliill DONDERDAG 16 NOVEMBER 1961 FEEST OP 24 NOVEMBER Doorboorde stalen plaat achter de voorruit DAMMEN IN IJMUIDEN Reddingsboei en kist van Peder Vin je opgevist Geen gemeentelijke bouwkredietgarantie in de vrije sector liliiill!» Als iemand blij is met de vitamines in Blue Band, dan ben ik het wel. Maar ik ben even blij met de heerlijke smaak. Je moet ze zien smullen bij mij, zeg. Dat vind je als moeder fijn. Lekker eten is toch al zo goed. En dan met al die vitamines... Blue Band zorgt wel voor alles. Het heeft een haartje gescheeld of de n.v. machinefabriek C. Maters te Beverwijk was in zijn geheel verhuisd naar Haarlem. „Optie op grond hadden we al", vertelt de 45-jarige energieke directeur van de fabriek, de heer D. C. Maters. Doordat burge meester J. G. S. Bruinsma zich er persoonlijk mee heeft bemoeid, heeft men kunnen voorkomen dat een belangrijk bedrijf uit Beverwijk zou verdwijnen. „Ik ben daar de burgemeester zeer dankbaar voor", verzekert de heer Maters ons. Zijn bedrijf is gevestigd aan de Pjjpkade te Beverwijk. Aan de westkant van het bedrijfsterrein had de gemeente een nieuwe weg geprojecteerd, zulks in het kader van het industrie plan „De Pijp". Zou die weg worden aangelegd, dan betekende dit voor de „Sihi"- pompenfabriek het einde van de uitbreidingsmogelijkheid. En zover is het voor de heer Maters en zjjn bedrijf gelukkig niet gekomen. Integendeel. Het bedrijf kan nu nog voldoende uitbreiden in oostelijke richting. De bouwers leggen thans de laatste hand aan een belangrijke uitbreiding van het bedrijf. Er is een grote fabriekshal aan gebouwd, waarin tevens de tekenkamers zijn ondergebracht. Voorts zijn een nieuwe kantine, hal en was- en kleedgelegenhe den aangebouwd. De entree van de fa briek is verplaatst. Daarbij is een grote parkeerplaats aangelegd. In de fraaie kantine, waar plaats is voor het gehele personeel („want die scheiding tussen witte boorden en over als heeft nu lang genoeg geduurd"), is een kunstwerk aangebracht, bestaande uit gekleurde stukken glas. Het is een ontwerp van de Amsterdam se kunstenaar Carrèr, die ook voor het ge meentelijke kantoor van het gasbedrijf een kunstwerk vervaardigde. Het perso neel van Maters zal op vrijdag 24 novem ber aanstaande bij de officiële opening van het uitgebreide gedeelte (door burge meester J. G. S. Bruinsma) een fraai in Leerdam bewerkte ruit aanbieden. Buitenlandse vestigingen Bij die gelegenheid zal tevens het veer tigjarig bestaan van het bedrijf te Bever wijk worden gevierd. In 1921 stichtte wij len de heer C. Maters te Beverwijk een handelsbedrijf, dat zich bezig hield met de verkoop van pompen, vervaardigd door de Duits-Deense SIHIlfabriek. Deze fa briek was opgericht door de heren Siemen en Hinsoh („Beiden zullen bij de officiële opening aanwezig zijn"). De buitenlandse pompenfabrikanten zochten in Nederland een verkoopkantoor. De heer Maters die aanvankelijk een conservenfabriek had, voelde hier wel voor, verkocht zijn fabriek en legde zich toe op de verkoop van pompen. In West- Europa bleken de pompen een succes te zijn. In verband echter met het streven naar een nationaal fabrikaat, invoerrech ten en dergelijke, besloot de heer Maters in de crisisjaren dertig over te gaan tot het zelf in produktie nemen van pompen en dergelijke. Inmiddels was men daartoe ook in het buitenland al overgegaan. In 1933 begon de fabriek in Frankrijk te draaien, gevolgd door België en Duits land. „Onze jongste is de tweejarige fabriek te Toronto in Canada", zegt de heer Ma ters, die zijn vader in 1942 opvolgde. De pionier van het bedrijf overleed in dat jaar- Zijn zoon de huidige directeur dus studeerde in Zürich voor ingenieur. Door het overlijden van zijn vader en het feit dat er geen andere opvolger was, moest de heer D. C. Maters zijn studie afbreken. Later heeft hij die voltooid. Toen hij dus het bedrijf overnam, had hij geen enkele praktische ervaring. Toch zou de heer Maters zich erdoorheen slaan, juist in de moeilijke oorlogsjaren '40-'45. Hij wist het bedrijf vrijwel onbe schadigd door de oorlog te loodsen. Sedert zijn directeurschap, is het bedrijf zes maal zo groot geworden. „Maar dat heb ik niet alleen gedaan, maar samen met het per soneel", zegt hij. BERLIJN (Reuter-UPI) De Oostber- lijnse politie heeft dinsdagavond meer dan honderd schoten gelost op een antieke auto waarin vijf Oostberlijnse vluchtelingen, West-Berlijn binnenreden. De vluchtelin gen, twee mannen en drie vrouwen, liepen geen letsel op. De auto werd echter verscheidene malen getroffen. De voorruit en zijruiten zijn vernield. Achter de voorruit had men een stalen plaat aangebracht waarin ter hoog te van de bestuurder 180 heel kleine gaat jes zaten. Ook aan de zijkanten en de ach terkant waren stalen platen aangebracht. De auto kon slechts met zeer geringe snel heid de hindernissen passeren bij het con trolepunt waar men de poging waagde. Toen de wagen langzaam enkele scherpe bochten nam, stond hij bloot aan het vuur van Vopo's. De rechtervoorband van de auto werd lek geschoten. In de nacht van dinsdag op woensdag hebben Oost- en Westberlijnse politieman nen zich bezig gehouden met het naar el kaar werpen van traangasbommen. Er vie len geen gewonden. Volgens de politie zijn in de afgelopen dagen 24 Oostduitsers naar West-Berlijn gevlucht. DCY is woensdag door het oog van de bekende naald gekropen. De DCY-ers kon den in het clublokaal van damclub Jozeph Blankenaar maar ternauwernood gelijk spelen tegen negen Jozeph Blankenaar- reserves. Door dit resultaat met slechts wedstrij den tegen Oostzaan en Alkmaar in het vooruitzicht is de kans toch zeer groot dat het DCY-tiental één der vier begeerde plaatsen verovert voor de eindstrijd om de provinciale damtitel. De uitslagen luiden: Roozenburg ver liest van Scheeres, Tielrooy verliest van Zurel, Laros remise met Riebeek, Dukel wint van Frans, Gerrevink remise met Vitalie, Beukema verliest van Jakschtov, v .d. Steen remise met Aling, Van Straten wint van Westenboorg, De Boer remise met Wisch, De Jong wint van Schuif (n.o.). De uitslagen van de vierde ronde luiden: Groep A: Oostzaan—Jozeph Blankenaar 2 97, vermoedelijk 1010; DDDDDV 1010; Den Helder—Zaandam 911. Groep B: HDC—St. Bavo 9—11; Trefpunt —CDA 1010; Het OostenJozeph Blan kenaar 1010; Aris de HeerKDA 513. De stand in de twee groepen na de vier de ronde: Groep A: ook Roozenburg eens. Toen Tielrooy in een goede stelling zich liet verrassen was j de stand 64 voor DCY. Beukema verloor door een onnauwkeu- righeidje in de opening een schijf en de stand was daarmee 66. Maar de DCY- jongeren De Beer en Van der Steen speel den onbevangen goed. Twee gelijkopgaan- de remisepartijen brachten de stand op 88. Laros en Gerrevink bereikten ook niets, waardoor de eindstand 1010 werd. Op maandag 27 november moet DCY de laatste uitwedstrijd spelen tegen Oostzaan. TROMSOE (UPI) Men vreest dat veertien Noorse vissers voor de noordkust van Noorwegen zijn verdronken, omdat hun schip, de „Peder Vinje" al meer dan 48 uur wordt vermist. De opsporingsacties met vliegtuigen en boten worden door stormachtig weer en sneeuwval bemoei lijkt. Dinsdag werd uit zware zee een red dingsboei van het vermiste schip opgevist. Woensdag vond men in hetzelfde gebied vier kisten voor vis waarop het woord „Findus". Hieruit leidt men af dat de Peder Vinje is omgeslagen, aangezien het schip was gecharterd door de diepvries maatschappij Findus. Veertien gezinnen en zeventien kleine kinderen leven deze dagen in angst en vreze. Zij hopen dat de Peder Vinje er gens op de kust is gelopen, maar dat een vernielde radio-installatie contact verhin dert. Het opsporingswerk is vandaag voortgezet. D^ Peder Vinje is pas gebouwd en is voorzien van alle mogelijke moderne snuf jes. Ook de reddingsapparatuur is up-to- date. De Peder Vinje is verdwenen op minder dan honderd nautische mijlen van de plaats waar vorige week een Noorse trei- ler in botsing kwam met een niet nader geïdentificeerde onderzeeboot. De onderzeeboot richtte schijnwerpers op het Noorse schip, waarschijnlijk om te verhinderen dat zijn bemanning kenteke nen zou kunnen lezen. De onderzeeboot was niet van de Noorse marine, noch van enig ander westers land. De Noorse pers heeft de laatste tijd groeiende belangstel ling van Russische zijde voor de Noorse kust geconstateerd. De Kroon heeft een besluit van Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant ge schorst, waarbij een besluit van de raad der gemeente Roosendaal tot vaststelling van een gemeentelijke bouwkredietgaran tie in de vrije sector, was goedgekeurd. Het verlenen van bouwkredietgarantie voor de vrije woningbouw is destijds ge regeld in het Besluit Bevordering Eigen Woningbezit, hetgeen dus een rijksrege ling is. Het ministeriële standpunt is, dat dé gemeenten op dit terrein geen bevoegd heid bezitten. 1. DCY 5 2. Gezellig Samenzijn 4 3. DDD 3 4. Zaandam 4 5. Jozeph Blankenaar 2 5 6. Den Helder4 7. Oostzaan 3 8. DDV3 Groep B: 1. Jozeph Blankenaar I 4 2. Het Oosten 4 3. CDA 2 4. KDA3 5. Haarlemse Damclub 4 6. Trefpunt 3 7. St. Bavo 4 8. Aris de Heer4 Eerst met 60 voor Toen DCY door het niet opkomen van de tegenstander aan bord tien door voor zitter K. de Jong een papieren overwin ning kreeg en J. van Straten listig een leuke combinatie in de stand vlocht had DCY een kostbare 4—0 voorsprong. En toen daarna Dukel in een 18 om 18-stelling het spel in zijn voordeel besliste, dachten de DCY-ers, die met 6—0 voorstonden, met grote cijfers te winnen. Het spel slóeg om. Voor het eerst in zijn elfjarig optreden bij DCY blunderde L. W. Korthuis overleden. Te Was senaar is op 59rjarige leeftijd overleden de heer L. W. Korthuis, directeur van de n.v. Drukkerij v/h Koch en Knuttel te Gouda. De heer Korthuis is ook directeur van de Algemene Landsdrukkerij in Den Haag Hij was voorzitter van het bestuur van de grafische vakschool in Utrecht. De drijfnetvisserij heeft in september teleurstellende uitkomsten opgeleverd. De vangsten van de haringtrawlers waren bevredigend. De voorziening van de markt met rondvis liet te wensen over. De aanvoer van platvis was voldoende. In de garnalenseetor liepen de prijzen bij een toenemende aanvoer belangrijk terug. In de oester- en mosselsector kon van een bevredigende ontwikkeling worden gesproken. De uitvoer van verse en gezouten haring viel enigszins tegen. Aldus het overzicht van het Produktschap voor Vis en Visprodukten over september. Slechts op enkele dagen konden door de 88 vaartuigen, die aan de haringdrijf- netvisserij deelnamen, behoorlijke vang sten worden gemaakt. De kwaliteit van de haring was in het algemeen goed. In hoofdzaak werd volle en ijle haring ge vangen. Ruim 100 trawlers en loggers oefenden de haringtrawlvisserij uit. De schepen, uit gerust met zware motoren, welke een deel van de haringvangst in gezouten toestand aanvoerden, maakten goede besommingen. De aanvoer bestond voornamelijk uit volle haring. Tegen het einde van september werden de resultaten van de haringtrawl visserij geleidelijk minder. Een aantal schepen werd in gereedheid gebracht voor de vleetvisserij onder de Engelse Wal en de Hollandse kust. De prijzen voor gezouten haring lagen op de afslagen veelal op een lager niveau dan in september 1960. Voor gezouten trawlnetharing werden betere prijzen ge maakt dan voor gezouten drijfnetharing. Bij de drijfnetharing werd betaald voor: maatjes 30,8077 (vorig jaar 30,50— f 76), volle haring 28,10f 63 30,70 64), ijle haring 2129 20,60 39,60), steurharing 1439,80 18—52,80). Bij trawlharing: maatjes f 30,40149 36154), volle haring f 21137 30204), ijle haring 2030 25,40 48), steurharing 16,1050 23,40 70). Het aandeel van de drijfnetvisserij in de totale aanvoer van gezouten haring lag per 30 september 1961 op 39 percent tegen 49 percent op dezelfde datum in 1960. In Katwijk werden in september aange voerd 36.576 kantjes, waarvan er 36.146 werden verkocht, in Scheveningen 68.310 (67.186), Vlaardingen 22.405 (22.262) en IJmuiden 2.137 (2.070). Totaal 129.428 kant jes (127.664). Uitvoer De export van gezouten haring viel enigszins tegen. Deze bedroeg 4.082 ton voor een waarde van 3 miljoen tegen 4.812 ton voor een waarde van 3,6 mil joen in september 1960. Afnemers waren onder meer België (977 ton), West-Duitsland (1.222 ton), Frankrijk (1.317 ton), Denemarken (64 ton), Noor wegen (176 ton), Canada (71 ton) en U.S.A. (159 ton). De aangevoerde verse haring was voor namelijk afkomstig van de haringtrawl visserij. De haringspanvisserij werd op be scheiden wijze uitgeoefend. Verse haring De aanvoer van verse haring bedroeg 6.817,000 kilo, waarvan in IJmuiden 4.730.000 kilo, in Scheveningen 1.734.000 en in Vlaardingen 353.000. In september 1960 was de aanvoer 968.000 kilo. De gemiddelde prijs was toen 0,33 per kilo, nu 0,24 per kilo. De uitvoer van verse haring bereikte het totaal van 2.247 ton voor een waarde van f 876.000 tegen 2.538 ton voor een waarde van 1,1 miljoen in september 1960. Afzet vond plaats naar onder meer België (572 ton), West-Duitsland (1.560 ton) en Oosten rijk (84 ton). De bokkingexporteurs waren ruim van orders voorzien. In september kon 383 ton bokking worden uitgevoerd voor een waar de van 456.000. Griekenland was met 262 ton de belangrijkste afnemer. Verzending vond voorts plaats naar België (26 ton) en West-Duitsland (78 ton). De uitvoertotalen in september 1960 waren respectievelijk 242 ton en f 261.000. Woensdag hebben verscheidene Kamer leden bij de griffie van de Tweede Kamer vragen gedeponeerd die aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen gesteld zullen worden over de salaris sen van omroep- en televisiepersoneel. De directeuren van de omroepen en de tele visie, samen met de vertegenwoordigers van vakbonden van het personeel, hebben zoals bekend voor de laatste maal tevergeefs getracht de regering te be wegen een uitkering van twéémaal drie percent toe te staan. Vorige week deelde staatssecretaris Scholten mee dat slechts eenmaal drie percent (alleen over 1961) kon worden goedgekeurd. De regering is dinsdag bij haar standpunt gebleven en heeft bij monde van de minister van So ciale Zaken, dr. Veldkamp „nee" laten horen op het verzoek ook over 1960 een uitkering te geven. Hedenavond vergade ren de vakbonden van personeel gezamen lijk met hun leden in De Karseboom te Hilversum. Daarna heeft om twaalf uur, op initiatief van de personeelsraad een vergadering plaats van georganiseerd en ongeorganiseerd personeel samen. De vragen, die de heren J. M. Peters (K.V.P.) en mr. M. Vrolijk (Arb.) in de vergadering van de Tweede Kamer op dinsdag 21 november dit omdat de Ka mer vandaag niet vergadert zullen stel len aan de staatssecretaris van O., K. en W., mr. Y. Scholten, luiden als volgt: 1. Is het juist, dat onderhandelingen tus sen werkgevers en werknemers in radio en televisie in de eerste helft van 1961 hebben geleid tot volledige overeenstem ming met betrekking tot een herziening van de bestaande salarisregeling, alsmede over de financiële mogelijkheid om, in dien toelaatbaar, de datum van ingang van genoemde salarisherziening te bepa len op 1 januari 1961? 2. Is het juist, dat in het voorgeschre ven loonoverleg door het College van Rijksbemiddelaars de bereidheid is be tuigd tot goedkeuring van een uitkering van 3 percent van het salaris over elk der jaren 1960 en 1961, in de plaats ko mende van de terugwerkende kracht der nieuwe salarisregeling? 3. Is het juist, dat hiertoe een verkla ring werd vereist van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, inhoudende dat de financiële situatie genoemde uitkeringen gedoogde, zulks ge zien het karakter van de radio- en tele visieinstellingen, die niet op winst zijn ge richt en in feite ook geen winst maken? 4. Is het juist, dat de staatssecretaris bij schrijven van 11 september jl. aan de regeringscommissaris voor het radiowezen heeft verklaard, dat hij uit hoofde van de financiële situatie geen bezwaar kon ma ken tegen het verlenen van de machtiging om de in de eerste vraag bedoelde sala- risvoorstellen toe te zenden aan het Col lege van Rijksbemiddelaars? 5. Houdt deze verklaring in, dat de staats secretaris van oordeel is, dat de financiële situatie een hogere uitkering gedoogt dan een uitkering van 3 percent van het salaris over elk der jaren 1960 en 1961? 6. Indien vraag 5 bevestigend wordt be antwoord, kan de staatssecretaris dan me dedelen, waarom hij desondanks gewei gerd heeft om de in de derde vraag be doelde verklaring af te geven? 7. Indien vraag 5 ontkennend wordt be antwoord, is de staatssecretaris dan niet van oordeel, dat genoemde mededeling ge makkelijk en terecht bij de hierbij betrok kenen de indruk kon wekken, dat de staats secretaris ervan overtuigd was, dat de fi nanciële situatie de beide uitkeringen wel gedoogde? 8. Indien vraag 7 bevestigend wordt be antwoord, moet dan niet worden bedacht, dat verwachtingen zijn gewekt, waarvan niet willekeurig mag worden afgeweken? 9. Is de staatssecretaris bereid, gezien de salarispositie van het radio- en televi siepersoneel en mede gezien de grote on rust die hieromtrent is ontstaan, te bevor deren, dat vooralsnog twee maal 3 percent van het salaris wordt uitgekeerd? 10. Is de staatssecretaris niet van oor deel, dat de thans ontstane situatie duide lijk aantoont, dat de status van het radio- en televisie-personeel een nadere differen tiatie vraagt van hêt te voeren loonbeleid? VITAMINE A EN D, PROVITAMINE A - VOOR WEERSTAND, FITHEID EN GEZONDE GROEI YfRfnnnE MARGARINE BB 115.333.240.25

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11