Aanklacht tegen Portugal Ïïliii <~eraatótael Regering-Adenauer te lange leste gereedgekomen HOORTOESTELLEN Brave kinderen lump* J Wereldnieuws Bfonchiletien OoJ—-jk Brochure over terreur in Angola Amerikaanse steun voor Zuid-Korea Westduits echtpaar te Kiev gearresteerd Zuidafrikaanse PTT liet perstelegram niet door DONDERDAG 16 NOVEMBER 1961 3 COLBERT PANTALON NIEUWE STIJL STOF V/ MAN ABOUT TOWN MEMBER OF INTERNATIONAL FASHION COUNCIL Verdacht van spionage 0p de i Zestien christen-democraten en vijf liberalen BONTEKOE Heemstede - Spoorplein 4 ma Interview met Loethoeli niet in Londense krant Cri Stellweg NAAIMACHINES Qi alle merken dus De recente volgens officiële Portuge se mededelingen inmiddels onderdrukte opstand in het Zuidwestafrikaanse kust land Angola heeft een aantal Nederlan ders geinspireerd tot het publiceren van een brochure, waarin zij stelling nemen tegen „de afschuwelijke terreur, op het Angolese volk toegepast". Aan de hand van de ook door ons blad vermelde rap porten van het Baptisten Zendingsgenoot schap, alsmede door het citeren v.an tal van persverslagen over de Portugese mi litaire actie geeft de brochure een indruk van de lijdensweg, welke het Angolese volk in het afgelopen jaar heeft moeten gaan. Daarnaast wordt in een gefundeerd commentaar, waarbij ondermeer werd ge put uit het door de Britse Observer gepu bliceerde rapport-Galvao, onderstreept, dat de opstand tegen het Portugese regi me vooral is voortgekomen uit de enorme nood, die door het koloniale systeem zelf werd geschapen. De Nederlandse onthouding bij een des tijds in de UNO-Assemblee gehouden stemming over een resolutie, waarin om de instelling van een commissie van on derzoek voor Angola werd gevraagd, is voor de opstellers van de brochure voorts een reden tot critiek geweest op het be leid van de regering-De Quay in de on derhavige kwestie. Inmiddels echter schijnt de Nederlandse UNO-delegatie een enigszins gewijzigde houding aan te ne men. Sinds het begin van de huidige zit ting van de UNO-Assemblee, waarin on dermeer de kwestie-Nieuw-Guinea ter sprake komt, stemt het Nederlandse be leid meer overeen met de verschillende Afro-Aziatische wensen. Dinsdag j.l. bij voorbeeld stelde ons land zich in de UNO- beheerschapscommissie achter het ver zoek tot het horen van twee inwoners van Portugees Guinea, die een getuigenis zul len afleggen over de situatie in dat ge bied. Vluchtelingen Een belangrijke bron van informatie voor al degenen, die zich interesseren voor de wijze waarop de Portugezen heb ben gemeend de Angolese opstand te moe ten neerslaan, zijn de naar schatting hon derdduizend vluchtelingen geweest, die hun heil over de grens met Kongo heb ben gezocht. Daar hebben verslaggevers, zendelingen en anderen uit de mond van de slachtoffers zélf kunnen optekenen, wat hen, die met de eigenlijke rebellen groepen niets te maken hadden, door de Portugezen is aangedaan. De Angolezen waren dikwijls het levende bewijs van hun beweringen: zij konden hun onder vragers de wonden, veroorzaakt door na palmbommen, kogels, granaten en bajo netten, aan den lijve tonen. Een van de meest aangrijpende getuige nissen, die in de brochure is opgenomen werd afgelegd door de Engelse journalist John Starr. Deze vertelt over een 22-jarige Ango lees. die zich in het dorp Kisengele be vond, toen zeven vrachtauto's met Portu gese soldaten door het gehucht reden. Zij waren op zoek naar een groep rebellen, welke zich in die streek ophield. Starr's zegsman werd met een aantal anderen ge vangen genomen en naar een nabijliggen- de rivier gevoerd. Daar werd hij, op zijn knieën liggend, tot twee keer toe met een bajonet doorstoken en vervolgens in het water geworpen. De jonge Angolees over leefde het drama, doordat hij zich aan een overhangende tak kon vastgrijpen. La ter is hij door vrienden naar een zieken huis te Kimpese in Kongo gebracht. De bajonetsteken hebben hem een zijner nie ren gekost. Meer nog dan de andere ge tuigenissen is dit verhaal een aanwijzing voor de volkomen zinloze wreedheden, waartoe de Portugese soldaten klaarblij kelijk in staat zijn. Het is overigens eni germate te verklaren, dat lagere officieren en manschappen tot dergelijke daden overgaan, wanneer hun superieuren door middel van de beruchte napalm-bombar dementen hele woongemeenschappen ple gen uit te roeien. Slavernij Over de knechting van de inheemsen door hun Portugese meesters de eigen lijke oorzaak van de Angolese opstand vertelt de Zweedse journalist Sven Oste het een en ander. Hij vermeldt het vol gende relaas van een Angolese vluchte ling: „In mijn district in Noord-Angola was de gang van zaken heel eenvoudig: wanneer er een blanke immigrant aan kwam, maakten de plaatselijke autoritei ten uit, dat een of meer Afrikanen hun grond moesten afstaan. Hun werd aan het verstand gebracht, dat zij niet bij machte waren het land op efficiënte wijze te be bouwen. Zij kregen daarop bevel voor de nieuwe landeigenaar te blijven werken. Op die wijze werd de Afrikaan slaaf op wat eens zijn eigen koffie-plantage was geweest. Aan het eind van zijn periode van slavernij kreeg hij 500 escudos on geveer zestig gulden maar wanneer de belasting en andere verplichte kortingen daarvan waren afgenomen, bleef er per jaar niet meer over dan geld voor een overhemd of een broek." Nu als gevolg van de „stilte des doods", die over Angola en zijn bevolking is ge vallen, de toeschouwer in het ongewisse blijft over de verdere ontwikkeling van deze tragedie, lijkt het ons een goed ding. dat via de hier besproken brochure nog eens de aandacht wordt gevestigd op de in dit gebied kennelijk nog steeds in zwang zijnde „bestuurs" methoden. Het is bovendien een verdienste van de op stellers, dat zij de westelijke en vooral Britse lankmoedigheid ten opzichte van de Portugese daden aan de kaak heb ben gesteld. Juist nu tengevolge van de uitslag van de zondag j.l. in Portugal ge houden verkiezingen het Salazar-regime op het binnenlandse front steun heeft ge kregen, zullen het in de eerste plaats Por tugal's bondgenoten moeten zijn, die dit land en zijn regering ervan moeten over tuigen, dat het koloniale tijdperk voor goed tot het verleden behoort, zeker wan neer het zich manifesteert zoals nu in An gola. De Angola-brochure is ondertekend door drs. S. Bosgra, dr. J J. Buskes, A. Dijk prof. dr. G J Geers. Margrit de Sablonière. dr. K Strijd, mr. J. in 't Veld en C. G. van Voorst en uitge geven door het Actiecomité Angola, Elckerlijc- straat 36 II, Amsterdam. WASHINGTON (UPI) President Ken nedy heeft in een gezamenlijk communiqué met hoofd van de Zuidkoreaanse regering, generaal Tsjoeng Hee Park, een waar schuwing gegeven aan communistisch China, dat Amerika tot de strijd zal overgaan als de communisten de oorlog in Korea zullen heropenen. Kennedy gaf uitdrukking aan de vastbeslotenheid van de Verenigde Staten terstond en op doel treffende wijze alle mogelijke bijstand te verlenen aan de republiek Korea. Advertentie £iivi&U MOSKOU (Reuter-AFP) De Russische regering heeft bij de Westduitse ambassa de in Moskou geprotesteerd tegen het be drijven van spionage door een Westduits echtpaar, Adolf en Hermina Werner, dat op 2 september bij Kiev is gearresteerd in de nabijheid van een militair object. Volgens de Russische radio had het echt paar kijkers en fototoestellen bij zich. Er zijn veel films op hen gevonden waarop geheime objecten voorkomen, aldus de ra dio. De Werners zijn op 19 augustus als toeristen per auto het land binnengeko men. In het Russische protest wordt gespro ken van spionage door Westduitse toeris ten voor de Amerikaanse geheime dienst. De Westduitse ambassade te Moskou heeft meegedeeld dat de Russische pro testnota is gevolgd op een Westduits ver zoek om inlichtingen over het echtpaar Werner. Relaties van de Werners hadden de ambassade om inlichtingen verzocht over het echtpaar dat in augustus naar de Sovjet-Unie was gegaan. In Westduitse diplomatieke kringen heeft men nog geen commentaar willen geven op de arrestatie. Waarnemers te Kiev hebben erop gewe zen dat het echtpaar Werner drie dagen voor de bekendmaking van de aanhouding van de Nederlanders Reydon en De Ja ger in hechtenis was genomen. De twee Nederlanders zijn veroordeeld tot dertien jaar vrijheidsstraf wegens spionage voor de geheime dienst van de NAVO. Verder zei men dat de omstandigheden waaronder de Werners zouden zijn aange houden, zeer doen denken aan wat de Rus sische autoriteiten over de arrestatie van de twee Nederlanders hebben gezegd. Ver wacht wordt dat ook het echtpaar voor de rechter zal worden gebracht. (Van onze correspondent) De Westduitse Bondsrepubliek heeft te lange leste weer een regering. In de bondsdag werd het nieuwe kabinet-Aden- auer door Bondsdag-president Gersten- maier beëdigd, hetgeen niet zonder inci denten verliep, want de socialistische frac tie liep voor de beëdiging de zaal uit, uit protest tegen Gerstenmaiers weigering de socialist Mommer het woord nog vóór de plechtigheid te laten voeren. Op Mommers tong brandde critiek over het uitblijven van een regeringsverklaring. Hij moest Advertentie Advertentie DE NIEUWSTE TYPEN uit voorraad leverbaar AUOIUM - SIEMENS - WIDEX - OTICON - PHILIPS - QUALITONE e.a. (zijstraat van de Leidsevaartweg) Bus 3. haite station Heemstede Telefoon 38099 die nu inslikken, want na afloop van de beëdiging, toen hij wel de kans kreeg het woord te voeren, bleek hij geen belang stelling meer te hebben om dit punt naar voren te brengen. Tot op de laatste minuut was er onze kerheid in de Bondsdag hoe het nieuwe kabinet eruit zou zien. De laatste dagen is er nog druk over de samenstelling van de regering onderhandeld tussen de chris ten-democraten en de liberalen. Het eind van het liedje is nu, dat de Christen-de mocratische Unie nog twee extra minis ters in het kabinet heeft weten te krijgen. In de eerste plaats mevrouw Schwarz- haupt in het ministerie voor Gezondheid, een concessie van Adenauer aan de vrou wen in zijn partij die er al jaren op vlas sen dat een van hun sexe-genoten minis teriële bevoegdheid krijgt, en voorts oud fractieleider Krone als minister voor Spe ciale Taken, een post die sinds 1953 be staat. Krone is pas na langdurige over-, reding door Adenauer bereid gevonden in het kabinet te treden. Adenauer hecht veel waarde aan Krone, omdat hij hoopt dat deze beminnelijke en tactvolle man kans zal zien de coalitie met liberalen in rus tige banen te leiden. Zonder Krone, zo Advertentie Hoestdrank in tabletvorm. 95ct gen we elke twee weken een regerings crisis. De samenstelling van het kabinet, waarin 21 ministers zitting hebben, twaalf voor de Christen-Democratische Unie, vier voor de Beierse Christelijk-Sociale Unie en vijf voor de liberale Freie Demokratische Partei, is als volgt: Bondskanselier: Adenauer (CDU), vice- kanselier en Economische Zaken: Erhard (CDU), Buitenlandse Zaken: Schroder (CDU), Binnenlandse Zaken: Höcher (CSU), Justitie: Stammberger (FDP), Finan ciën: Starke (FDP), Voedselvoorziening: Schwarz (CDU), Arbeid: Blank (CDU), Defensie: Strauss (CSU), Verkeer: See- bohm (CDU), Posterijen: Stücklen (CSU), Woningbouw: Lübcke (CDU), Verdreve nen: Mischnick (FDP), problemen betref fende heel Duitsland: Lemmer (CDU), Bondsraad: Von Merkatz (CDU), Familie zaken: Würmeling (CDU), Kernenergie: Balke (CSU), Economische samenwer king: Scheel (FDP), Gezondheid: Elisa beth Schwarzhaupt (CDU), Speciale Ta ken: Krone (CDU), Schatkist: Hans Lenz (FDP). Het Russische persbureau Tass zegt in een beschouwing over het nieuwe West- dutise kabinet dat dit „bestaat uit de meest reactionaire politici van de Bondsrepu bliek, die de belangen van grote monopo lies vertegenwoordigen en van wie vele Brabants dorp Mijn dorp in het hartje van Brabant heeft een uitgesproken gespleten persoon- lijkheidje. Ik hoef niet eens uit mijn huis te komen om dat te constateren, ik kijk alleen maar uit het raam. Aan de linker-overzijde staat een oud boerderijtje, met melkbussen 's morgens en 's avonds, een geit aan een paaltje en een hooischelf (of hooimijt, in ieder geval een ding om hooi in te doen). Daarnaast een oud huisje waarin zich een winkelbe drijfje verscholen heeft. Zo'n winkeltje met een tingelingelingbel, twee kleine ven stertjes en een steekraampje in het ge fronste dak daar pal boven. Boerderij en winkeltje maken een zorgelijke, bejaarde en gelooide indruk. Dan komt er een stuk braak, waar alleen van tijd tot tijd een verwaarloosd ponypaard de benen strekt en dan Dan komst de andere dorps-persoonlijk heid in de gedaante van rijen, uniforme, moderne eengezinswoningen. Netjes. Nieuw. In groepjes van zes. Glazen voor deur, brede vensters en allemaal een fi cus op 't kozijn. Ik sta voor mijn raam en zie wat langs komt. Een kind met een schortje en op klompjes. Dan een mevrouw, op de brom mer, met de hoge hakken en de kreukher- stellende plissérok aan. Er komt een auto langsgedeind. Zo'n grote, met vinnen, veel chroom en een dure zonnebril aan het stuur; maar er komt ook een platte wagen vol landbouwwerktuigen, geleid door een persoon in overall en kleppet. Dan twee paarden, de manen tot kunstige knoestjes verwerkt langs de hele nekwervelkolom; en een puber in leren jekker, een sjeuiige militair, zwaaiend met een stokje en een oud manneke, zó uit de vitrine van een streekmuseum: Oude Boer In Daagse Dracht. Achter mijn huis zijn tuinen, nog meer moderne eengezinswoningen met ficus sen en kreukherstellende mevrouwen en dan een spoordijk. Via deze spoordijk be weegt zich het beneden-de-Moerdijkse- treinverkeer en zoiets heeft heel wat voe ten in de aarde, wielen in de rails, dat kan ik U verzekeren. Kijkend uit mijn slaapkamerraam krijg ik een aardig over zicht van wat de N.S. zoal aan rijdend ma terieel in voorraad heeft. Alle mogelijke kleuren, afmetingen kruissnelheden bolde ren voorbij en achter al dat gemechani seerde staal staat het Brabantse vee. Als Brabant de vinger op mijn voordeur bel legt, word ik helemaal doordrongen van haar gespletenheid. De ene keer sta ik na melijk neus aan neus met een keurige hoededrager die mij in beschaafd en kei hard Hollands toespreekt en een half uur later staat op dezelfde plaats iets oubolligs met een pet dat vele „widde" en „hedde" en „dieë" uit de mond laat rollen, en dat met de Brabantse gemeenzaamheid „daaaag daaag" roept bij het hek alsof we de vorige avond nog samen hand in hand in de bioscoop zaten. Soms komt er een nationaal-gelijke P.T.T.-beambte en soms een onverstaanbare boer met een mandje zelf geraapte eieren. Mijn dorp in het hartje van Brabant is een boeiend dorp. De ene kant is zomaar „aardig", de tweede „schilderachtig" maar het is de combinatie van die twee die de zaak pas „boeiend" maakt. schijnt Adenauer gezegd t.e hebben, krij- voormalige actieve nazi's zijn". DURBAN (Reuter) De Zuidafrikaan se posterijen hebben geweigerd een tele gram met een verslag van een onderhoud dat een buitenlandse correspondent van de Londense Daily Express met de Afri kaanse Nobelprijswinnaar Albert Loethoe li heeft gehad, naar zijn bestemming door te sturen. De correspondent, McGeachie, heeft meegedeeld maandag van het postkantoor in Durban bericht te hebben ontvangen dat het telegram niet was overgeseind. Het hoofd van het postkantoor in Durban vertelde hem dat het telegram was vast gehouden op last van de PTT-directie in Pretoria. Een reden werd niet opgege ven. Terwijl de tulpen- en narcis- senbollen in perken en plant soenen de grond ingaan, om voor ons allen in de donkerte van de gesloten grond een nieuw jaar uit te broeden, wankelt de wereld langs zijn smalle baan naar oud en nieuw: vol bange verwachtin gen, huiveringwekkend dicht bij de afgronden die wij in twintig eeuwen van spitsvon digheid voor haar gegraven hebben. Zo zou men de inspanning der mensheid op eenvoudige wijze kunnen samenvatten: het graven van diepe kloven en het opwerpen van hoge wallen, waartussen het leven zich voortrolt, terwijl de men sen bidden dat het zich niet te pletter zal lopen of vallen. Er is geen euvel in onze be schavingsgeschiedenis uitge graven, dat niet in andere vorm naast het gat als een berg verrees. Wie een kuil graaft, moet ergens met het zand blijven. Wie een hinder nis omverhakt, moet ergens de brokken kwijt. En eeuwen lang is onze wereld zo groot, zo onmeetbaar geweest, dat het niet moeilijk was de rommel te bergen buiten het oog van de nette, fatsoenlijke samen leving: voor het welvarend ge dijen der Europese bescha ving kon zonder terugslag de rest van de wereld als vuilnis belt voor de afval der proble men worden gebruikt. Wat hebben onze voorouders gezel lig en gemakkelijk geleefd op dat kleine, begenadigde, blan ke plekje aarde aan de Noord zee, wier golfslag de rijkbela- den schepen binnendroeg in de nijvere havensteden! Zij hebben de wereld laten wor stelen met haar volken en be grippen, met haar revoluties en tirannen, met haar ideolo gieën en waandenkbeelden, terwijl zij de hemel gedurig dankten voor de rust en de vrede in hun Oudhollandse stadjes, waar de gezapigheid en de welgedaanheid van het Ik zich weerspiegelde in de grachten. Het Ik liep daar in de stille morgens over de hoge bruggen in de gezeefde zonne schijn, of in de drukke mid dagen tussen sleperskarren en schreeuwende knechten, maar altijd als het ene Ik dat enkel voor zichzelf te zorgen had. Zelfs in de eerste wereld oorlog bleven de grachtjes en de bruggetjes van alle smetten vrij. In een zondags jasje van neutraliteit koesterde ons landje zich in de gunst van de hemel. Er zijn toen ongetwij feld vele mensen geweest die dat een logische beloning voor braafheid en fatsoen vonden. De stormen der Europese be roering, de oktoberrevolutie, de nieuwe spanningen in het verscheurde hart van Europa woedden onder een volmaakte regie juist buiten onze muren. Zij gierden om ons Neder landse huis, doch zelfs onze schoorsteen bleef roken. Het „hoor wie klopt daar, kinderen" klonk uit de Neder landse kelen als enig antwoord op de barre groei van een bar baarse marxistische en een nog barbaarser nazi-revolutie, die Europa tot een kolkende vulkaan maakten en de toe komst verduisterden met hun grauwe wolken. Boven ons land bleef de blauwe hemel helder en een Nederlandse particuliere zon scheen lief tallig op onze braafheid en dienovereenkomstige welvaart. Een almachtige Sinterklaas stopte miljoenen mensen in de zak, doch spaarde de lieve Nederlandertjes, die altijd hun lesje kenden en nooit uit de suikerpot snoepten. Ja, wij waren de lievelingen van Sinterklaas. Wij zongen ons Wilhelmus op de daartoe geschikte tijdstippen om de wereld duidelijk te maken, dat wij verdienden met rust te worden gelaten. Dat is, naar mij dunkt, een scherp ken merk van onze aard: wij zin gen ons Wilhelmus nooit ten bate van anderen, maar altijd voor ons lieve, onkreukbare zelf. En toen, op de tiende mei 1940, faalde Sinterklaas, faal de de grote regisseur des le vens: het grootste onrecht der menselijke geschiedenis greep plaats, de brave kindertjes werden huns ondanks in de zak gestopt. De Duitse Zwarte Pieten toonden hun ontaard heid en hun duivelse aanleg. Het enige plekje ter wereld dat verdiend had gespaard te blijven voor de onfatsoenlijke bedrijvigheid der bozen werd overspoeld door de gloeiende lava van de Europese vulkaan. Er zijn toen vele mensen geweest, die het een vergis sing van de hemel noemden. Zij zouden niet verbaasd ge weest zijn, wanneer een blik semflits uit den hoge de Duit se legers in Nederland met één klap tot as zou hebben verpulverd, terwijl een donde rende stem zei: „Blijf van Ne derland af, ellendige!" De bliksemflits kwam niet, de stem zweeg, de grachtjes verloren hun rust en besloten heid en vele ikjes zelfs hun leven. Het prentenboek van de woelige wereld vouwde zich open voor onze verbouwereer de ogen en het was een ont zettend beeld van wanorde en wanstaltigheden, dat wij in enkele jaren hadden te leren. Doch Sinterklaas liet ons ach teraf niet in de steek: hij for meerde een geweldig leger en landde in Normandië met het uitsluitende doel, de brave Nederlanders uit de zak te be vrijden. En dan zou alles weer worden zoals eerst. Neen, niet alles. Wij moes ten ervaren dat wij ons Wil helmus voortaan zouden moe ten zingen voor een groter stuk van de wereld dan dat tussen Zevenaar en Zandvoort. Wij waren noodgedwongen een deel van de strijdende mensheid geworden, die tevo ren reeds eeuwen bezig was geweest de wegen te effenen en de rotsen te laten springen voor de doortocht van de vrije wereldburger. Zo staan wij nu in de voor ste gelederen. Met onze Luns, onze Stikker, onze generaals en onze reactor in Petten. Wij zijn zo braaf niet meer als vroeger, wij durven gedurfde dingen te durven en zijn niet bang om ook eens een klapje te krijgen. Wij rekenen niet meer op de almachtige Sinter klaas, die het goede beloont en de boze verre houdt van onze steden. Wij zijn zelfs bereid de grootste ramp van alle tijden onder ogen ta.zien en daarvoor maatregelen te nemen: witgekalkte ramen, dichtgeplakte kieren, gezellige schuilgelegenheden onder de trap en een batterijradio om de regeringsaanwijzingen niet te missen. Wij durven nu alles. En toch. Ik hoorde ten tijde van de Russische actie in Hongarije in een van onze intieme so ciëteiten een man het Wilhel mus aanheffen, toen de voor zitter het treurige lot van Boe dapest memoreerde. Was dat toch weer niet een soort Sin terklaasliedje, als een smeek bede tot de Goedheiligman om onze grachtjes en stadjes vrij te houden van de tanks? Een van de liedjes van verlangen, aangeheven om toch voorzich tig weer te wijzen op onze braafheid, die verdient te wor den gerespecteerd? Wij hebben het Wilhelmus gezongen toen de Russische legers Berlijn voor ons genoegen veroverden op Hitier. Wij zullen het Wil helmus zingen als de Ameri kanen Berlijn veroveren op de Russen. Het doet er niet toe wie wat veroverd en waar, als het maar geschiedt om onze haardsteden te bevrijden van de angst en onze ikjes te be veiligen tegen düe ellendige stormen op de wereld. Waar om moet het toch altijd zo stormen elders op de wereld? Waarom kan Sinterklaas ons niet de Kroesjtsjevs en Wagenaars en Soekarno's be sparen, die de een na de an der of allemaal tegelijk ons lieve leventje dreigen te ver storen? Het Wilhelmus helpt zo nu en dan misschien nog wel maar het wordt op die manier een afgezaagde deun. Want we moeten het zingen als de Rus sen naar het westen komen om ons te bevrijden van Hit- Ier, wij moeten het zingen als de Duitsers zich opnieuw be wapenen om ons te beveiligen voor Kroesjtsjev, wij moeten het zingen als Washington wijkt voor de eisen van de KLM, maar ook als Washing ton zegeviert over Soekarno. Wij moeten het zingen als de Duitse rijkskanselarij in puin geschoten wordt door Russi sche kanonnen, maar ook als Duitse vrachtwagens een Rus sische muur in Berlijn in puin rijden. Wij moeten het zingen als Nieuw-Guinea ons eigen dom blijft, maar ook als de Papoea-vlag der zelfstandig heid in top gaat. Wij moeten het zingen bij alle gelegenhe den, dat we iets lekkers in onze schoen verwachten, die bij de schoorsteen van het po litieke leven staat. Ik heb mezelf in mijn kin derjaren nooit onoprecht ge voeld, als ik meebrulde in het koor van „Sinterklaasje kom maar binnen met je knecht," maar achteraf gezien was het alleen maar te doen om iets te krijgen. En het feit dat ik méér kreeg dan een jongetje in een onderontwik keld straatje heeft me nimmer gewetensbezwaren gekost, maar nu ik erover nadenk had ik vaak genoeg wat kunnen missen voor de achterblijver tjes Zo schilderen de herinnerin gen uit vroege jaren een pas klare symboliek voor de vol wassenheid. En die symboliek verduidelijkt me de valse to nen in het vaderlandslievende koor, dat de hemel smeekt om vrede. Moeten wij een schoen vol lieve vrede verwachten, als driekwart van de mens heid nog vecht om het recht van een schoen te mogen dra gen? Wij, brave kinderen op ons marsepeinen eilandje van voorspoed en beschaving, zou den eens kunnen bedenken dat veel van de nare dingen, waar van wij zo'n last hebben communisme, vrijheidsstrijd, zwart patriottisme, Aziatische autonomie, opstand, terreur, en wat nog meer voor een deel gekweekt zijn tussen de straatstenen van onze stille grachtjes en voedsel vonden in de ruimen van onze koop vaarders tussen het overzeese goud. We kunnen proberen dat allemaal weg te zingen met het Wilhelmus. Maar de grote Sinterklaas luistert niet. Hij heeft de hekken geopend en kent geen favorieten meer. De brave en stoute kinderen, de goed- en slechtbedeelden lopen door elkaar en de handhavers ko men in het gedrang bij de her vormers. In de chaos ligt de kiem van een nieuwe Sinter klaasmorgen maar geen enkel kind kan meer met ze kerheid weten of het op die morgen marse- of buikpein hebben zal Advertentie ruime keuze GROTE HOUTSTRAAT 181 - HAARLEM Executie van Beria. De Londense „Daily Express" heeft bijzonderheden over de executie van de voormalige leider van de Russische geheime politie Beria ge publiceerd. De executie, kort na de dood van Stalin, zou zijn uitgevoerd door een zekere maarschalk Kirill Moskalenko, nu onderminister van Defensie voor de Sovjetrussische raketstrijdkrachten. De ze zou Beria hebben geliquideerd met een salvo uit een tommygun, nadat Be ria tijdens een openhartige bespreking in Moskou in 1953 door Kroesjtsjev was aangeklaagd. Galvao uitgewezen. Kapitein Henrique Galvao, die wereldbekendheid verwierf door zijn overmeestering van het Portu gese passagiersschip Santa Maria, en zes van zijn aanhangers, die de vorige week een Portugees passagiersvliegtuig kaapten, hebben dinsdag van de Marok kaanse autoriteiten opdracht gekregen het land te verlaten. Himmlers nalatenschap. Een denazifice- rings-gerechtshof van appel te Berlijn heeft gisteren de uitspraak bevestigd van een lager hof krachtens welke de nala tenschappen van de voormalige Gestapo- en SS-chef Heinrich Himmler verbeurd worden verklaard. Het Berlijnse hof van appel verwierp een verzoek van Himm lers 31-jarige dochter Gudrun om de be zittingen van haar vader, die een waar de vertegenwoordigen van 1.220 Duitse marken, vrij te geven. Imam ziek. De Imam van Jemen, Ahmed Bin Jehia Moehammad Hamid Oed Din, heeft zijn rechterbeen vanaf het boven ste gedeelte van de dij moeten laten af zetten, zo is in Aden bericht. Naar ver luidt is de toestand van de vorst ernstig. Kroonprins Said Al Islam Moehammad Al Badr vertoeft in Zürich, zo wordt ge meld. Volgens onbevestigde berichten is hij onwillig om naar Jemen terug ta keren. Relletjes. Bij relletjes in Venezuela zijn woensdag vijf mensen om het leven ge komen en vijftien gewond. Volgens een officieel communiqué kwam het tot ge vechten, toen linkse studenten in Cara cas, Barquisimeto en Valencia betogin gen hielden uit protest tegen het verbre ken van de betrekkingen tussen Vene zuela en Cuba.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3