Botsingen in Parijs tussen de politie en studenten UNO acht kernwapens en -proeven taboe in Afrika Verenigde Staten lanceren vier satellieten op een dag M VELPON Westduits-Deens beraad over Baltische NAVO-commando Fa. B. ENGELENBERG IJsland brengt een Brits vissersvaartuig op Actie tegen Amerikaanse communistische partij Alleen Amerika en Frankrijk contra Afro-Aziatische verlangens Moezakkar van de Daroel Islam geeft zich over Kunstmaan aan een koper draadje Ghana eist berechting van Moise Tsjombe Doodvonnis in Leningrad wegens verduistering Internationaal onderzoek naar visserij-incident RUSSEN WILLEN „TROIKA" IN HET ONTWAPENINGSGESPREK GRAMMOFOONPLATEN De balsem met direct-werkïng VOOR VERLICHTING VAN PIJN IN SPIEREN EN GEWRICHTEN DONDERDAG 16 NOVEMBER 1961 Universitaire betoging tegen de OAS verijdeld Demonstratie in Parijs V er ze kering WATERPROOF SCHUURPAPIER Werkt uitermate actief iu op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, Ischias en stijfheid Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin gingsvermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. fj 4* BOUWPLATEN plakt u met Ceta-Bever Minister Strauss bezoekt Noors conferentie-oord Dr. Kroll had een tweede onderhoud met Adenauer Kapitein C. Moolenburgh in de commissie van drie Amerika wil praten op geografische basis Voor het appartement van professor Godement in Parijs verzamelden zich gisteren honderden studenten voor een protestbetoging tegen een aanslag op de hoogleraar. De politie leverde her haaldelijk slag met de betogers. PARIJS (UPI) In Parijs is het woens dag tot botsingen gekomen tussen de politie en studenten die demonstreerden tegen de geheime legerorganisatie OAS en de aanslagen met plasticbommen. Onge veer 2.500 studenten, geleid door vijftig professoren, trokken door de straten bjj de Sorbonne naar de woning van professor Jacques Godement, van de wetenschappe lijke faculteit, waar de OAS onlangs een bom had laten ontploffen. Nabij de Place de la Sorbonne, stuitte men op een politie- afzetting. De demonstranten werden terug gejaagd en, nadat zjj zich weer verzameld hadden probeerden zij het via de rue Cujas en de rue de la Sorbonne, waar ook weer politie stond. De studenten werden op nieuw verspreid. Naar schatting 1.500 demonstranten vormden toen kleine groepjes die zich via diverse wegen naar toet huis van Godement begaven en daar werd in spreekkoor aangeheven „O.A.S. ass-a^s-ins" (O-A.S. moordenaars). Opnieuw ging de politie zich er mee bemoeien. Een honderdtal stu denten werd in politie-auto's gestopt. De meesten van hen werden weer vrijgelaten na tussenkomst van een professor. Voor de mars begon voerden professoren het woord op het bordes van de Sorbonne- kerk. De bomaanslagen bij het huis van Godement en bij het hoofdkwartier van de studentenbond werden aan de kaak ge steld. Een der professoren opperde, dat de Sorbonne het mikpunt van de OAS is ge worden, daar die Parijse universiteit overal ter wereld het symbool van vrijheid en democratie is. Mohammedanen hebben woensdagavond aanslagen gepleegd op drie Algerijnse café's in Roubaix in het noorden van Frankrijk, waarbij vier Mohammedanen werden gedood en een zwaar gewond. In Saint Etienne, in midden-Frankrijk, is woensdag voor de eerste maal een plastic- bom ontploft. Het afdelingsgebouw van de gaullistische unie voor de nieuwe republiek werd beschadigd. PARIJS Tijdens een zitting van de Parijse gemeenteraad, die een bijzonder wild verloop had en waarbij verschillende politieke tegenstanders elkaar ook letter lijk in de haren vlogen, heeft de politie- prefect Maurice Papon, woensdag enkele cijfers genoemd over de acties die se dert het begin van dit jaar tegen de recht se activisten werden ondernomen. Meer dan duizend invallen deed de politie bij Parijse activisten, waarbij 538 personen m voorlopig arrest zouden worden gesteld. Van de 55 terroristen, die de politie se dert de opstand van april in Algiers aan de justitie heeft overgedragen, zijn er slechts zeven definitief veroordeeld. Negen activisten werden vrijgesproken, terwijl er zestien voorlopig nog worden vastgehouden en de rest onder politiecon trole op vrije voeten is gesteld. Van 53 andere „plastiqueurs", die gegrepen konden worden, zijn er maar vier achter slot en grendel gezet. Ofschoon verschillende sprekers van de liberale en linkse gemeenteraadfracties, die echter in de minderheid zijn, hun verba zing uitspraken over de coulante wijze waarop de OAS ondanks de honderden bommen die door haar toedoen explodeer den, blijkbaar toch nog steeds behandeld wordt, bleek een motie waarin deze onge rustheid werd uitgedrukt, geen meerder heid te kunnen krijgen. Volgens een opgave van de Franse mi nister van Justitie zijn in Frankrijk sinds 1 juli 351 aanslagen met plasticbommen gepleegd. In de loop van dit jaar werden 87 aanslagen tegen de politie gepleegd, waardoor 21 politiemannen werden gedood en 106 gewond. lafif REYKJAVIK (IJsland-UPI) Het Brit se vissersvaartuig Grimsby Town is door een IJslands kustwachtvaartuig opge bracht, na een achtervolging waarbij met scherp geschoten werd. Het incident deed zich dinsdagmorgen voor. Het Britse vaar tuig zou twee mijl binnen de twaalfmijls- zone gevist hebben. De Grimsby Town is de haven van Isafjord binnengesleept. Het IJslandse kustwachtvaartuig opende het vuur op de Brit, nadat het had geprobeerd te vluchten. Op 27 februari hebben IJsland en Groot- Brittannië een overeenkomst gesloten, krachtens welke Groot-Brittannië van het vissen binnen de twaalf mijlszone werd vrijgesteld, en een overgangsperiode van drie jaar werd vastgesteld waarbinnen Britse schepen zouden mogen vissen in het grootste deel van de zone tussen zes en twaalf mijlen uit de kust. PARIJS De Franse assurantiemaat schappijen zullen spoedig de weg openen waardoor men zich verzekeren kan tegen de schade die door de activisten met hun plasticbommen dagelijks wordt aange bracht. De kosten van deze nieuwe ver Advertentie zekeringen zullen een percent bedragen van de premies die nu tegen brand of dief stal worden betaald. Ook auto's zullen tegen de risico's van aanslagen verzekerd kunnen worden. Tot dusverre weigerden de Franse verzekeringsmaatschappijen schade wegens acties der OAS te vergoe den, met een beroep op de clausules, waar door de gevolgen van een burgeroorlog niet door een normale polis kunnen wor den ge-dekt. De Franse staat placht die ver antwoordelijkheden echter over te nemen als oorlogsschade. De minister van Finan ciën zal zijn handen echter onmiddellijk weer terugtrekken, zodra de verzekerings maatschappijen de nieuwe regeling in wer king hebben gesteld. Het weekblad „L'Express" heeft de regering in staat van beschuldiging ge steld wegens het feit dat belangrijke en met name bekende ondernemingen en in dustriëlen de OAS financieel zouden steu nen, zonder dat die subsidies van staats wege onmogelijk worden gemaakt St. LOUIS (Reuter) De Amerikaanse regering zal een gerechtelijke vervolging instellen tegen de Amerikaanse commu nistische partij, als deze zich niet voor maandag als een verlengstuk van de Sov jet-Unie laat inschrijven, zo heeft de Ame rikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy, meegedeeld. Kennedy, een broer van de president, zei op een persconferentie in St. Louis, dat het aan de communistische partij verleen de respijt maandag afloopt. De leiders van de partij, aldus Kennedy, hebben verklaard dat zij het bevel van het Hooggerechtshof niet zullen opvolgen. „Als zij dit bevel inderdaad naast zich neer mochten leggen, zullen wij hen vervc-lgen", zo zei hij. Volgens de wet inzake het toezicht op ondermijnende activiteit, die van 1950 da teert, moet de partij „de identiteit van haar functionarissen onthullen, zeggen waar haar geld vandaan komt en hoe dit wordt besteed" en haar propaganda-activi- teit als communistisch bestempelen. Na tien jaar juridisch steekspel heeft het Hooggerechtshof dit wetsartikel kortgele den van toepassing verklaard. „Lynchwet" De partij zal de uitspraak van het Hoog gerechtshof naast zich neerleggen, aldus meldt het partijblad The Worker. Het blad schrijft: „De wet eist dat de leiders der communistische partij hun partij en zich zelf inschrijven als ondermijnende agen ten van een buitenlandse mogendheid. Na tuurlijk zal noch de communistische par tij, noch een van haar leiders, een derge lijke leugen onderschrijven. The Worker spreekt van een „Lynchwet" en dringt er bij president Kennedy op aan er geen uit voering aan te geven. NEW YORK (Reuter-UPI) De poli tieke commissie van de UNO heeft dins dag met 61 tegen twee stemmen, die van Frankrijk en de Verenigde Staten, en bij drie onthoudingen, besloten de lidstaten te verzoeken af te zien van het houden of het voortzetten van kernproeven in welke vorm dan ook in Afrika. Dit was het eer ste .artikel van een resolutie van veertien Afrikaanse landen, die voornamelijk ten doel heeft Afrika vrij te houden van kern wapens. Het tweede artikel, waarin de lidstaten wordt verzocht het grondgebied, de territoriale wateren of het luchtruim van Afrika niet te gebruiken voor het be proeven, opslaan of vervoeren v.an kernwa pens, werd aangenomen met 56 tegen twee stemmen (Frankrijk en Amerika), bij 40 onthoudingen. Het derde artikel, waarin de lidstaten wordt gevraagd Afrika te be schouwen en te eerbiedigen als een kern- wapenvrije zone, is goedgekeurd met 58 stemmen, bij 41 onthoudingen. Hierbij wa ren geen tegenstemmers. De resolutie als geheel werd aangeno men met 57 stemmen voor, geen tegen, bij 42 onthoudingen. Vervolgens werd gestemd over een resolutie van twaalf Afro-Azia- tische landen, die de Assemblee wilden la ten verklaren dat het gebruik van kernwa pens een misdaad tegen de mensheid en haar beschaving is. Een speciale confe rentie is gewenst voor het opstellen van een conventie, waarbij kernwapens wor den verboden. Deze resolutie is aangenomen met. zes tig tegen zestien stemmen, bij 25 onthou dingen. Frankrijk, Amerika, Engeland, ve le andere westelijke landen en verscheide ne Latijns-Amerikaanse staten stemden te gen. De Verenigde Staten hebben tegen de resolutie voor een absoluut verbod van de kernbom gestemd, daar zij indruist tegen het UNO-Handvest, aldus de Amerikaanse ambassadeur Arthur H. Dean. Hij zeide, dat artikel 51 van het Handvest duidelijk het recht op verdediging tegen een gewa pende aanval door de enkeling of door landen gezamenlijk erkent en dat het Handvest geen onderscheid tussen wapens maakt. Dean zeide ook, dat de Verenigde Staten er voor zijn kernwapens uit te scha kelen op basis van een algemene en volle dige ontwapeningsovereenkomst, maar dat tot dat tijdstip de mogelijkheid van hun gebruik niet kan worden uitgesloten. Ame rika is bovendien voorstander van een ge controleerde stopzetting van de kernproe ven. Tijdens het debat waarschuwde de af gevaardigde van de Sovjet-Unie Italië, dat in geval van een kernoorlog aan de NAVO-bases in dat land een vernietigende slag zal worden toegebracht. De waar schuwing kwam, nadat Italië had gepoogd de commissie het gebruik van kernwapens uit zelfverdediging te laten goedkeuren. landse Zaken Zorin oefende critiek op het feit, dat Amerika geen steun had verleend aan de ontwerpresolutie om kernwapens te verbieden. De Amerikaanse delegatie leider Stevenson noemde daarop de Sov- jet-critiek „één van de grofste lessen in huichelachtigheid" die hij ooit had ge hoord. Eerst hadden de Russen het vrij willige moratorium inzake het nemen van kernproeven geschonden en nu betichtten zij de Amerikanen ervan, dat deze niet voelen voor een moratorium zonder toe zicht op de naleving. Stevenson zei dat men met deze rhetoriek moest ophouden en tot zaken komen. De Verenigde Staten zijn bereid direct een verdrag te tekenen. Vooraanstaande persoonlijkheden uit acht landen hebben inmiddels president Kennedy verzocht geen kernproeven in de atmosfeer te nemen. De verklaring, die on der meer is ondertekend door dr. Albert Schweitzer, Bertrand Russel, Pablo Casals, Frangois Mauriac en Max Born, wijst op de ernstige en langdurige gevaren, die door de onlangs genomen Russische kernproe ven ontstaan zijn. Advertentie Later is het in de politieke commissie van de Assemblee tot een felle woorden strijd gekomen tussen de afgevaardigden van de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. De Sov jet-onderminister van Buiten- DJAKARTA (AFP) De leider van de fanatieke Daroel-Islambeweging op Cele bes, Kahar Moezakkar, heeft zich, vol gens in Djakarta ontvangen berichten aan de regeringstroepen overgegeven. Moezak kar heeft gedurende twaalf jaar de lei ding gehad van meedogenloze guerilla-ope- raties tegen de regeringsstrijdkrachten. Hij gaf zich over na een onderhoud met de bevelhebber van het district Makassar. Na de capitulatie van Moezakkar ope reert de Daroel-Islam nog slechts in enke le gebieden van West-Java. Zij staat daar onder leiding van de voormalige revolu tionaire leider Kartosoewirjo. Sinds de op richting heeft de Daroel Islam in Indone sië vele acties ondernomen, die aan ten minste vijfduizend burgers het leven heb- i ben gekost. - v - - -■ - Doclstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 if ÏW :A;:- Kinderen uit Kenya op de rand van de hongerdood. Een langdurige droogte en de daarop volgende hevige regens en rampzalige overstromingen hebben de voedselvoorraad in dit land tot ver beneden het toelaatbare minimum doen slinken. Advertentie CAPE CANAVERAL (UPI) De Ame rikaanse marine heeft gisteren van Cape Canaveral twee kunstmanen tegelijk ge lanceerd met behulp van een Thor-Able- Star-combinatie. Een der satellieten heeft de naam „Ster-radio" gekregen. Het is een Transit 4-B communicatiesatelliet, die beschouwd wordt als een voorloper van de definitieve communicatiesatellieten, die la ter in een baan om de aarde gebracht zullen worden om de Amerikaanse defen se te versterken. Met deze satellieten zal het mogelijk zijn raketten met groter nauwkeurigheid te manoeuvreren en ge makkelijker te navigeren. De satelliet is uitgerust met een kernbatterij. Tegelijk met deze kunstmaan werd voorts een TRAACE meegegeven, een kunstmaan, die iets weg heeft van een deurknop en die gebruikt wordt voor navi- gatie-experimenten met kunstmanen. Het apparaat vervoert een nieuw richttoestel dat er voor moet zorgen, dat steeds de zelfde kant naar de aarde is gekeerd. In de „knop"-zijde van de satelliet bevindt zich een dertig meter lang snoer van zeer dun koperdraad met aan het eind een ge wichtje. Op een radiosein van de aarde gaat een luikje open en rolt de draad naar buiten. Het zal verscheidene dagen duren voordat het snoer geheel is afgewikkeld, maar dan zal zo hoopt men het ge wichtje er voor zorgen dat steeds de „knop"-zijde naar de aarde gekeerd blijft. Van de luchtmachtbasis Vandenberg in Californië is gisteren voorts een Ontdek ker-satelliet gelanceerd, die thans in een baan om de polen rond de aarde draait. De Ontdekker-35 is de 24-ste die met suc ces werd gelanceerd. De kunstmaan weegt 300 pond en heeft een grote hoeveelheid instrumenten aan boord, die gegevens moe ten verschaffen over de voorwaarden waaraan ruimteschepen zullen moeten vol doen- Het is de bedoelnig de satelliet naar de aarde te doen terugkeren en te bergen. De drie voorgaande pogingen een satelliet uit de ruimte terug te halen, mislukten. Mislukt Ten slotte hebben de Amerikanen woens dag te Point Arguello in Californië een vergeefse poging gedaan om een raket met een capsule de ruimte in te schieten. Kort na de start zwenkte de raket uit de koers. De drie resterende trappen en de capsule zijn kennelijk in zee gestort. De capsule had door een raket afgestoten moeten wor den en in de Stille Oceaan terecht moe ten komen. Men had gegevens willen krij gen over de invloed van straling op le vende materie. ACCRA (UPI) De regering van Ghana heeft de berechting geëist van president Moise Tsjombe en alle anderen die in het verslag van de UNO worden genoemd als de schuldigen aan de dood van Patrice Loemoemba. Tsjombe zelf heeft gisteren het UNO- rapport over de toedracht van de moord op Patrice Loemoemba verworpen. De Ka tangese leider zei, dat de commissie zeer duidelijk de „eigen waarheid" prefereer de boven de waarheid. Tsjombe verklaarde nog dat het rapport was gegrondvest op geruchten, hetgeen volgens hem ook in het rapport wordt toe gegeven. „Als de commissie naar Leopold- stad en Elisabethstad was gekomen had men de waarheid kunnen vernemen", zo merkte hij op. Tsjombe wees tenslotte het argument van de commissie, dat er geen inreisvisa waren verstrekt, van de hand met de woorden: „De UNO-autoriteiten in Kongo hebben reeds zo dikwijls het be ginsel van non-interventie geschonden dat het merkwaardig is, dat men dit beginsel deze keer wilde handhaven". -v. Advertentie MOSKOU (Reuter-UPI) Een recht bank te Leningrad heeft een zekere Kreis- man ter dood veroordeeld, omdat hij op grote schaal staatseigendommen zou heb ben verduisterd. Verscheidene andere be klaagden kregen gevangenisstraffen, va riërend tot tien jaar. In totaal ging het om een bedrag van 410.907 roebel (onge veer 1,75 miljard gulden). Volgens het Russische persbureau Tass had de voornaamste beklaagde de hoofden van vijftien handelsondernemingen met steekpenningen voor zijn plannen gewon nen. Hij bekende schuldig te zijn. De dood straf werd uitgesproken op grond van een in mei uitgevaardigd decreet op „specula tie en oplichterij van socialistisch bezit." De doodstraf was opgelegd, aldus Tass, omdat sprake was van „een dipr gevaar lijke misdadigers" tegen wie in juni een campagne werd ingezet. Vooral speculan ten, oplichters en leeglopers" moeten het in deze campagne ontgelden. Verscheide- nen van hen werden reeds ter dood ge bracht. Kreisman stond terecht met twee handlangers, Sjeinin en Mnoeskin, die ver oordeeld werden tot tien jaar gevangenis straf elk. Tass noemde Kreisman minach tend „zakenman", een vrij beroep dat valt onder de verboden activiteiten in de Sov jet-Unie. BERGEN (UPI) De Westduitse minis ter van Defensie, Strauss, heeft op een persconferentie in Bergen (Noorwegen) ge zegd, dat het Westduitslands taak wordt de troepen te leveren voor het schild van de NAVO-strijdkrachten in Europa. Strauss zei dat de militaire dienstplicht in West-Duitsland in de naaste toekomst zou worden verlengd tot achttien maanden. West-Duitsland zal daarentegen niet be schikken over strategische vliegtuigen of strategische raketten en vliegdekschepen, aldus de minister. Strauss zei dat hij zeer onder de indruk was van de kustverdedigingsinstallaties in de buurt van Bergen. Hij gaf te verstaan dat de Westduitse regering van de diens ten van Noorse deskundigen gebruik zou kunnen maken bij de constructie van on dergrondse verdedigingsinstallaties Vrij wel alle Noorse kustverdedigingsinstalla ties zijn uitgehouwen in de rotsen. Strauss zei dat hij vruchtbare bespre kingen had gevoerd met zijn Noorse colle ga Gudmund Harlem, die na zijn gesprek met Strauss naar Oslo is teruggekeerd. De Westduitse minister zal hem daarheen van daag volgen. Minister Strauss zei dat het voorgestelde Baltische NAVO-commando geen West duits denkbeeld is. „Het is ontworpen door de militaire plannenmakers van het per manente NAVO-comité in Washington," al dus Strauss. West-Duitsland heeft het aan vaard als onderdeel van zijn NAVO-ver- plichtingen. Strauss zei dat het nu aan Denemarken is het plan te aanvaarden, of er wijzigingen op voor te stellen. Westduit se en Deense delegaties zullen het Balti sche plan volgende week bespreken op het noordelijke hoofdkwartier van de NAVO in Kolsaas bij Oslo. Strauss gaat daar van daag of morgen op bezoek. Strauss zei dat het in geval van oorlog van het grootste belang zou zijn te ver hinderen dat de Russische marine vanuit BONN (UPI) Bondskanselier Ade nauer heeft gisteren voor de tweede maal geconfereerd met zijn ambassadeur in Moskou, dr. Hans Kroll. Hun onderhoud werd bijgewoond door de Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken Gerhard Schroder. het Baltische gebied naar open zee kan opstomen. De Westduitse minister wees als belachelijk de beschuldigingen van pre mier Kroesjtsjev van de hand, dat West- Duitsland vanuit het Baltische gebied een aanval op de Sovjet-Unie zou kunnen doen. „De Sovjet-Unie beschikt in de Baltische Zee over een zeemacht van absolute su perioriteit," zo zei hij. LONDEN (UPI) Het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken is met Dene marken overeengekomen dat een commis sie van drie, samengesteld uit een Belg, een Fransman en een Nederlander, een on derzoek zal instellen naar het incident met de Britse treiler „Red Crusader" uit Aber deen, op 29 mei 1961 voor de kust van de Faroer-eilanden. De Red Crusader werd be schoten omdat de bemanning die binnen de Deense visserij-grenzen had gevist, na aan houding zou hebben getracht weg te va ren. Als voorzitter van de commissie zal op treden de Belgische professor Charles de Visscher. De ani^re commissieleden zijn professor André "Gros, juridisch adviseur van het Quay d'Orsay in Parijs, en kapi tein C. Moolenburgh, inspecteur-generaal van de scheepvaartinspectie van het Ne derlandse ministerie van Verkeer en Wa terstaat. De commissie zal naar verwachting te gen het einde van deze maand met haar werk beginnen. Groot-Brittannië heeft R. A. Vallet C. M. G., Q. C., juridisch adviseur van het Foreign Office, benoemd als zijn agent voor de commissie. De voornaamste Brit se raadsman is procureur-generaal Sir Reginald Munningham-Buller. Uit diplomatieke kring is vernomen dat het onderzoek zich zal uitstrekken over de omstandigheden die leidden tot de aanhou ding van de treiler en de daarop volgen de gebeurtenissen, waaronder het betreden van de Red Crusader door een commissie en de rol van de Royal Navy in het in cident. De commissie zal bepalen waar zij haar onderzoek wenst te houden. NEW YORK (UPI) De Sovjet-Unie heeft gisteren in de UNO gepleit voor een ontwerp-ontwapeningsverdrag, voor te leggen aan een speciale zitting van de As semblee tegen juni van het volgend jaar. De Russische gedelegeerde, Valerian A. Zorin, verzocht de Verenigde Staten te willen optreden als co-sponsor van de nieuwe ontwapeningsonderhandelingen. Zorin wil dat de voorgestelde besprekin gen plaats hebben in een gereorganiseer de ontwapeningscommissie volgens troi- ka-model, waarin zitting hebben vertegen woordigers van naar men aanneemt vijftien communistische, westerse en neutrale landen. De Amerikaan Stevenson wees er ver volgens op, dat de Verenigde Staten vier alternatiefvoorstellen voor het instellen van een dergelijk forum hadden inge diend, alle van de hand gewezen door de Sovjet-Unie. Volgens het Amerikaanse plan zou het forum uit twintig landen moe ten bestaan, waaronder de vijf westelijke en vijf communistische staten, die des tijds in Genève hebben onderhandeld, en tien landen die op geografische basis zou den zijn gekozen. Het Amerikaanse voor stel komt voor in een ontwerp-resolutie, die door de Verenigde Staten bij de poli tieke UNO-commissie zal worden inge diend. De groep van twintig landen zou eveneens in juni 1962 rapport moeten uit brengen. Verwacht wordt dat de Ameri kaanse resolutie gesteund zal worden door Frankrijk, Engeland, Italië en Canada, de andere westelijke mogendheden die aan de besprekingen in Genève hebben deel genomen. Zowel in de Sovjetrussische als de Amerikaanse ontwerp-resolutie wordt aan de Assemblee verzocht de fundamen tele ontwapeningsprincipes, waarover de twee grote mogendheden eerder dit jaar in bilaterale onderhandelingen hebben ge sproken, te steunen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5