Hongerstaking der Algerijnse gevangenen lijkt af te lopen I WERELDNIEUWS m 1 m Van dag tot dag Sam Rayburn overleden ^Praatótoel Molotov vervangen als delegatiehoofd Vandaag vochtinbrengende complete make-up in vloeibare vorm 0p de êëÊm GIEBELS I GEREEDSCHAP •VRIJDAG 17 NOVEMBER 1961 3 BEA schort diensten naar Amsterdam en Brussel op W:.f4Ê 1" Ontdek vandaag het wonder van Max Factor's geheel nieuwe make-up pro duct: Sheer Genius. Complete, vloei bare make-up èn volmaakte, vocht inbrengende huidverzorging in één. Sheer Genius, vloeibare make-up die uw huid in seconden een gave, na tuurlijke schoonheid geeft en boven dien een rijkdom aan voedende en vochtinbrengende stoffen bevat die uw huid jong en soepel houden. U kunt kiezen uit zes zeer fijne modetinten. uw spiegelbeeld zegt het i to look so beautiful. Afrikaanse studenten gooien ruiten in van het Franse ambassadegebouw in Moskou KAMERJASSEN 29.75 - 39.75 - 49.75 A'A,. - v: ,Solidariteitsdag' VRIJE TIJD f. 10.— in zwart, rf.11.- in wit, groen,rood,blauw.ï jk Tankjes, zonder inlevering, f. I— J Ül Met de bekende volledige garantie M Wk Thans ook in tafelmodel f. 16.50 r» Het mag de krantenlezer nog wel eens nadrukkelijk op het hart worden gebon den, dat zijn behoefte aan informatie en voorlichting niet zodanig kan worden ge combineerd met zijn behoefte aan ont spanning na een drukke werkdag, dat hij genoegen neemt met een mélange van ka rakterloos allure. En waarom deze na druk? Wel, onze tijd levert aan de afge sloofde mens in de uren na zijn werktijd steeds meer een standaardprodukt van schijnbare culturele vorming af, dat in feite noch cultuur, noch vorming brengt. Televisie en radio, sommige weekbladen en dagbladen hebben zich voor een deel van hun inhoud en prestatie gericht op het tijdsbeeld, dat een „kant-en-klaar"-maal tijd ook op het gebied van de geestelijke voedselvoorziening aanprijst boven de zorgvuldig geselecteerde en met het oor' deel des onderscheids toebereide spijs. Een geestelijk voedsel mag niet worden ge mengd uit wat cultuur, wat sensatie, wat ontspanning en wat spel, al zal dat meng seltje gemakkelijker en dankbaarder wor den ingenomen door een bepaalde groep mensen, die de moeite niet willen nemen zichzelf tot persoonlijkheden te vormen Wat vele publiciteitsorganen op het ogen blik doen, is echter: dat mengseltje be reiden en opdienen. Er zijn kranten die zich niet om het wetenswaardige nieuws bekommeren, doch enkel hun mengseltje bereiden volgens het recept der sensatie. De sensatie kan velerlei zijn: soms ligt zij zelfs geheel en al op het reactionnaire, po litieke vlak. We hebben in Nederland ge lukkig nog maar één krant die dit star bedrijft. Het is een felrood mengseltje, dat aan een (gelukkig tot een kleine groep geslonken) vaste eters wordt voorgezet. Doch ook buiten de extremistische hoek wordt het sensatiejagen ijverig bedreven Men behoeft slechts een „niet aan partijen gebonden, in 's lands belang" verschijnend ochtendblad (dat steeds meer collegiale na volging vindt) in te zien om daar heftig van overtuigd te raken. De overheid, de gezagsorganen, onze democratische in stellingen zijn zowel van die politieke als van die „menselijke" schokjagers vaak het slachtoffer. De lezer echter in de eerste plaats, omdat hij een verwrongen beeld krijgt van de wereld en de dingen om hem heen. Wanneer hij door middel van ande re communicatiemiddelen niet voldoende antiseptica krijgt, lijdt hij zowel cultureel als maatschappelijk gebrek aan zijn gees telijke gezondheid. En geven radio en televisie die tegenmiddelen voldoende? Hun aard brengt mee, dat zij voorname lijk snel-bereide, gemengde eenheidsscho teltjes presenteren. Als zij zorgvuldig se lecteren, gaat de knop om. Als zij te zwaar op de hand zijn, verliezen de om roepverenigingen hun kostbare leden. Daar ligt zeer duidelijk de taak van de met verantwoordelijkheid en objectiviteit geredigeerde krant: bij alle ontwikkelin gen naar prikkelende „amusementsvoor lichting' is en blijft het de opdracht van de krant van de plaatselijke, vertrouw de krant afstand te houden van de „mengseltjes", en zuivere informatie, zui ver oordeel, sobere critiek en oprechte synthese te leveren. De betekenis van het karaktervolle gewestelijke en plaatselijke dagblad wint, naarmate de tendens lande lijk afzakt naar de sensatie en de jacht achter de zieltjes. De betekenis van een plaatselijk blad ook voor de overheidstaak en het overheidsgezag neemt toe naarmate de grotere communicatiemiddelen „met hun tijd meegaan" en concessies doen aan de geestelijke schok-therapie, waaraan steeds meer mensen dreigen verslaafd te raken. Hoe kortzichtig het van sommige gezags dragers en representanten der democratie in de plaatselijke sfeer dan ook is, de op rechte taakvervulling van zo'n plaatselijk blad te discrimineren door verantwoorde lijk critische geluiden te doodverven als passend in de hoek der politieke of andere sensatiebladen, beseft misschien de trouwe krantenlezer nog beter dan degene die hem in het gezag vertegenwoordigt. Doch juist die trouw van de krantenlezer maakt het mogelijk, in dergelijke gevallen ook redactioneel trouw aan het algemene be lang te blijven en te spreken waar en wanneer het belang van de mens het eist. Dit, in het algemeen betoogd naar aanlei ding van droeve ervaringen op dit gebied, vindt gelukkig geregeld een bemoedigende beaming in de reacties die een blad als het onze uit zijn lezerskring ontvangt. De vervlakking en standaardisering, waar aan de mens heden ten dage ten prooi is, is niet alleen een zorg voor de over heid: het is ook een zorg voor de verant woordelijke journalist, die er dagelijks te gen vecht en daarbij niet altijd steun krijgt van mensen, die het beter moesten weten. LONDEN (Reuter) De British Euro pean Airways (BEA) heeft besloten, tot nader order de diensten op Amsterdam en Brussel op te schorten met het oog op de staking van het transportpersoneel op Lon don Airport. De staking, bedoeld om aan looneisen kracht bij te zetten, duurt al tien dagen. Vooral het buitenlandse ver keer van de BEA wordt door de staking getroffen. Vandaag werden slechts twintig van de tachtig diensten op het buitenland gevlogen. BONHAM (Texas) (Reuter-AFP) De Democratische voorzitter van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, Sam Rayburn, is donderdag op de leeftijd van 79 jaar in een ziekenhuis te Bonham, in de Amerikaanse staat Texas aan kanker overleden. De dood van Rayburn heeft in de Ver enigde Staten diepe ontroering gewekt. Zijn collega's in het Huis van Afgevaar digden, waarvan hij bijna 21 jaar lang voorzitter is geweest, hebben zijn zetel met een zwarte sluier doen bedekken en een krhns bloemen latén leggen op de tri bune vanwaar hij de debatten leidde. De sluier en de krans zullen pas na de be grafenis, die zaterdag in de kleine baptis- tische kerk van Bonham plaats heeft, ver wijderd worden. In New York heeft bur gemeester Wagner last gegeven, de vlag gen van alle openbare gebouwen halfstok te laten hangen. Drie oud-presidenten hebben de overle dene hulde gebracht. Eisenhower legde de nadruk op de onpartijdigheid van de overledene, die immer de belangen van het land boven partijbelangen stelde. Tru man noemde Rayburn „een van onze grootste staatslieden". Herbert Hoover zei dat Rayburn jarenlang een van de grote leiders van de Verenigde Staten is ge weest. Men kende hem algemeen onder de naam van „mijnheer Sam". Hij werd als een Amerikaanse nationale instelling be schouwd. Presidenten hebben op hem ge steund, de afgevaardigden schatten hem bijzonder hoog en bij het publiek stond hij bekend als „mijnheer democraat". Men vroeg Eisenhower eens hoe hij er, als Republikein, toch in slaagde op goede voet te blijven met een door de Democra ten beheerst Congres. Hij antwoordde lachend: „Vergeet u niet dat mr. Ray burn, senator Johnson en ik allen Texas sers zijn". Advertentie L Tl - \,d.ï£y Politie-agenten en een journalist dra gen twee kinderen in veiligheid op het ogenblik dat een bosbrand in de heu vels bij Los Angeles aan de Ameri kaanse westkust overslaat naar een nog niet aangetast perceel.' De kin deren en hun moeder, mevrouw R. Velasco, waren net uit hun bedreigde huis gehaald en op weg naar een auto, toen het vuur de vluchtelingen onver- hoeds dreigde te overrompelen. Deze foto werd gemaakt te Kagel Canyon, ongeveer 35 kilometer ten noorden van Lps Ajigqles_. Advertentie max Factor Advertentie &.V-' PARIJS (Reuter) De nu zeventien da gen durende hongerstaking van de Alge rijnse mohammedanen in Franse gevan genissen schijnt ten einde te lopen. Func tionarissen van twee gevangenissen in Marseille hebben gezegd dat veel mo hammedanen vrijwillig zijn opgehouden en weer voedsel tot zich nemen. In een gevangenis zou driekwart van de tweehon derd gevangenen opgegeven hebben, in een andere hebben dertig mohammeda nen weer gegeten. De drie Marokkaanse ministers die donderdag een onderhoud met president De Gaullfc en de minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Mur- ville, hebben gehad, zullen vandaag ver trekken. Aanvankelijk zouden zij donder dag reeds terugkeren naar Rabat. Ben Bella en twee andere gevangen Al gerijnse opstandelingenleiders, Ait Ahmed en Khider, hebben in een verklaring, die door hun advocaten werd uitgegeven, ge zegd dat zij invrijheidstelling niet be schouwen als een voorwaarde voor her vatting van de onderhandelingen tussen de Franse regering en de Algerijnse opstan delingen^ .i< I M A Het doel van de hongerstaking is een n J ';M f r V i i v. i. WÉ Aie M'. '-V: Advertentie einde te maken aan een toestand die het gevolg is van een internationaal geschil tussen Frankrijk en Marokko. Ben Bella en andere opstandelingenleiders zijn na melijk in Franse handen gevallen toen zij zich met een vliegtuig van Rabat in Ma rokko naar Tunis wilden begeven. Franse jachtvliegtuigen onderschepten het toe stel van de Algerijnse leiders en dwongen het te Algiers te landen. Volgens een schriftelijke vraag van het parlementslid Cathala, een voorstander van een Frans Algerije, zouden Ben Bella en zijn medestanders in het ziekenhuis le vensmiddelen en vitaminetabletten krijgen van hun advocaten en bezoekers. De Franse minister van Justitie, Chenot, heeft in een televisie-uitzending gezegd dat de Algerijnse mohammedanen die in Fran se gevangenissen worden vastgehouden wegens de opstand, worden behandeld als politieke gedetineerden, zelfs indien zij zich schuldig hebben gemaakt aan misda den die geen specifiek politiek karakter dragen. Het Internationale Rode Kruis stelt een nieuw onderzoek in naar de toe stand van de gevangenen: Na afloop zél bij de regering verslag worden uitge bracht. MOSKOU (Reuter-AFP) Ongeveer vijfhonderd Afrikaanse studenten hebben donderdag voor de Franse ambassade in Moskou gedemonstreerd tegen de Franse politiek inzake Algerije. De Afrikanen, die studeren aan de Patrice Loemoemba-uni- versiteit in de Russische hoofdstad, gooi den ruiten in en riepen „vrijheid voor de gevangenen", „Vrede met Algerije" en .Weg met het kolonialisme". Na twintig minuten stonden er naar schatting tweeduizend mensen bij het am bassadegebouw. De politie slaagde er met hulp van ongeveer duizend militairen ten slotte in de menigte te verspreiden. De demonstranten slaagden er niet in een resolutie af te geven. Op hun bellen werd niet gereageerd. De Franse ambas sadeur was ten tijde van de betoging voor een bezoek aan zijn Amerikaanse ambt genoot, Thompson, op de Amerikaanse ambassade. De Franse ambassadeur heeft bij het Russische ministerie van buitenlandse za ken geprotesteerd wegens de schade die aan het ambassadegebouw is toegebracht. Hij eist dat de Russen de herstelkosten betalen. In de nota wordt er tegen gepro testeerd dat de Russische politie tijdens de betogingen niet heeft ingegrepen zodat de betogers in de gelegenheid waren ern stige schade toe te brengen aan het ge bouw. Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Haarlem Telefoon 54679 Advertentie Geldhond De beste hondenberichten komen toch altijd nog uit Engeland. Een dezer dagen heeft op dat wonderlijke eiland een kolo nel zijn hond een som van 20.000 gulden nagelaten. Van dat bedrag moet de vier voeter in de komende tien jaar of zolang als hij leeft, worden onderhouden. Dergelijke berichten maken mij altijd een beetje onrustig. Er rijzen allerlei vra gen in mij waarvan de voornaamste wel is: wat heeft die hond dat ik niet heb? Het antwoord daarop is natuurlijk vrij simpel: een goede baas (had hij) en 20.000 gulden (heeft hij). Een andere vraag: heb ik mijn leven niet verkeerd ingericht? Toen ik een jaar oud was, be heerste ik het op handen en voeten lopen even goed als de eerste de beste hond. Zou het niet beter zijn geweest als ik daar mee was doorgegaan? En inplaats van praten had ik heel goed blaffen kunnen leren. Als je een jaar bent kun je nog alle kanten uit. Nu is het voor dat alles te laat. Mijn blaffen heeft een dik men selijk accent en geen hond zou er intrap pen. En wat het op handen en voeten lo pen betreft, daar ontbreekt mij eerlijk gezegd de ware lust toe. Soms haal ik nog wel eens een krant in mijn bek uit de bus, maar zelfs bij zulke gelegenheden slaag ik er niet in een echt hondse indruk te maken. Zo op het eerste gezicht lijken die 20.000 gulden voor een hond een aanzienlijk be drag. Maar laten we eens gaan rekenen. Stel dat het dier nog tien jaar leeft; dat betekent dan dat hij per jaar 2000 gulden vangt. Dat is per maand een gulden of 170, wat weer neer komt op ruim vijf gul den per dag. Daar kun je, zelfs als hond, geen dolle dingen van. doen. Goed, je gaat nu natuurlijk tamelijk onbezorgd je oude dag tegemoet, je onderdak en ja dagelijk se bot zijn verzekerd, maar een luxueus leven kun je er toch niet van leiden. Die nieuwe mand waar je zo naar verlangt, zul je misschien na een jaar zuinig leven nog wel kunnen aanschaffen, maar dat mooie geruite vest dat je laatst in de hondenwinkel zag liggen, zal wel altijd een vrome wens blijven. Uitgaan hoeft voor een hond natuurlijk niet duur te zijn, maar als je met een aardige dameshond op stap bent, wil je toch wel eens een ge baar maken. Dat betekent dan doorgaans een bezoek aan de slager en dan zul je toch gedwongen zijn haar te vragen liever die goedkope leverworst te nemen dan die dure biefstuk. Maar je kunt het geld er natuurlijk ook doorjagen en hopen dat je nog maar vijf jaar te leven hebt. Dat zou ik doen als ik die hond was. Is er iemand die een Engelse kolonel over heeft? Remco Campert Ook in Jordanië, Irak, Libanon, Marok ko, Tunesië en de Verenigde Arabische Republiek werden betogingen of stakingen gehouden ten gunste van Ben Bella en zijn medegevangenen. Tweeduizend stu denten betoogden in het Parijse Quartier Latin voor vrijlating van Ben Bella. Het kwam tot vechtpartijen met de politie waarbij verscheidene mensen verwondin gen opliepen. De Arabische liga had een „solidariteitsdag" uitgeroepen voor Ben Bella. TUNIS (AFP) De algemene staking van een uur, welke de Neo Destour-par tij en de Tunesische nationale organisa ties hadden afgekondigd, heeft in de Tu nesische hoofdstad alom weerklank ge vonden. Alle zaken die op het voor de staking vastgestelde uur gewoonlijk geo pend waren, hielden de deuren gésloten. Ook het openbaar vervoer stond stil, ter wijl het Tunesische persbureau zijn nieuwsuitzendingen gedurende een uur onderbrak. Ged. Oude Gracht 5-7 t.o Postkantoor WENEN (UPI) —De vroegere Sovjet- russische minister van Buitenlandse Za ken Wiatsjelav Molotov, op het 22ste con gres van de Russische communistische partij gebrandmerkt als stalinist en lei der van de anti-partijgroep, is gisteren formeel vervangen als hoofd van de Rus sische delegatie bij het Internationaal bu reau voor Kernenergie in Wenen. Het bu reau deelde mee een brief van de Sovjet delegatie te hebben ontvangen, waarin stond dat Alexander Ivanovitsj Alexandrov is benoemd tot tijdelijk delegatiehoofd. De brief was gedateerd 15 november. Molo tov verliet Wenen per trein. Zijn vertrek volgde op de aanval op zijn persoon door de Russische premier Kroesjtsjev. Toch Stalin Ondanks de richtlijnen van de Italiaan se communistische partij heeft een partij afdeling uit de omtrek van Livorno, die Jozef Stalin heet, geweigerd haar naam te veranderen. Dit heeft een heftige polemiek uitgelokt onder de communisten van deze stad. Het geval is voorgelegd aan een tuchtcommissie. Advertentie voor dë handel: D LEEFSMA N.V. Kerkstr. 25 Amsterdam iiiiiilllllllllilllllll)lllllUIIUIItlliliiiuu«_. J Ontdekking. Bakker Carlo Soerensen uit Holding in Denerharken is woensdag avond met derde-graadsverbrandingen naar een ziekenhuis gebracht. Hij had een lek in de gasleiding ontdekt door een lucifer aan te steken. Onecht. Van de tien babies, die verleden jaar in Londen ter wereld zijn gekomen is er één buiten de echt geboren, zo is verklaard door een functionaris van de gezondheidsdienst in de Britse hoofd stad. Het aantal onechte kinderen, dat in Londen ter wereld komt, is geduren de de laatste tien jaar bijna verdubbeld. Er worden thans 6.530 onechte babies per jaar geboren. Goede vangst. Een vliegtuig van de Ame rikaanse luchtmacht heeft donderdag de met goud bedekte cabine van de satel liet Ontdekker 35, die woensdag was ge lanceerd, in de lucht opgevangen. Paola. Een woordvoerder van het konink lijk hof te Brussel heeft geweigerd com mentaar te leveren op buitenlandse pers berichten volgens welke prinses Paola in verwachting is van haar tweede ba by. Haar eerste kind, prins Philippe, is op 15 april verleden jaar geboren. Zwartboek. De liberale Griekse politicus George Papandreou heeft op een pers conferentie in Athene verklaard, dat de centrumpartijen een zwartboek zullen uitgeven met bewijzen van verkiezings fraude door de overheid gepleegd. Sprong in het duister. Een vliegtuig van de Nigeriaanse luchtvaartmaatschappij is donderdag bijna verongelukt, doordat een Britse passagier na een worsteling met andere passagiers en leden van de bemanning de deur opende en naar buiten sprong. Aangenomen wordt dat de man, een Londenaar, om het leven is gekomen. El Campesino. Een rechtbank te Pau in Zuid-Frankrijk heeft gelast de Spaanse republikein, generaal Gonzalez, beter be kend onder de naam El Campesino op vrije voeten te stellen. De dertien guer- rilleras, die samen met de republikein se leider terechtstonden, kregen drie maanden gevangenisstraf wat overeen komt met hun voorarrest. Zij waren schuldig bevonden aan verboden bezit en vervoer van wapens. Achter het net vissen. Twee inbrekers in de Zweedse plaats Uppsala hebben gis teren na vele hindernissen te hebben overwonnen, de grootste teleurstelling van hun leven gehad. Toen zij op de plaats kwamen, waar zij een brandkast verwachtten, vonden zij een briefje waarop was geschreven: „Het geld is op de bank". Sancties. De Verenigde Staten hebben gis teren hun voorstel bij de Organisatie van Amerikaanse Staten, O.A.S., ter verzachting van de economische sanc ties tegen de Dominicaanse republiek, voorlopig ingetrokken.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3