Saai-lwda Justitie verliest tweede ronde in strijd tegen de Walletjes OP EN OM HET BINNENHOF IB li iOSRAM Matroos comman deerde schipper Inbreker speelde voor St. Nicolaas 11 ZATERDAG 18 NOVEMBER 1961 Sik lampen TEGEN STANDING MOORD ZINDELIJK PLAN N.V. MIJ. „HOLSTER" - OVERVEEN Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Dr. E. van Raalte WEEKABONNEMENTEN - „De programma-samenstellers zou den er voor moeten waken om hun schema te straf in te delen", schrijft Het Vaderland. En zo ziet u maar weer eens hoe smaken verschillen, want ik ben tegen die strafheid en meen der halve dat die samenstellers daar- tegen moesten waken. Pelterijen Steeneken adverteert in Het Vaderland: „met een goede bontmantel koopt u standing" Ik wist dat niet, maar ik zal het doen; ik heb standing hoognodig. De Volkskrant schreef (en dit nog wel in een hoofdartikel): „het geldt hier een afschuwelijke moord, die met voorbedachten rade gepleegd is." Die moord zou nog afschuwelijker zijn gewèest als zij niet met voor bedachten rade gepleegd was, want dan zou het geen moord zijn ge weest. In een advertentie voor D a g r a Voetpoeder-Spray lees ik: „Zindelijk: U hoeft niet met uw handen aan uw voeten te komen." „V" is dan blijkbaar van-huis-uit zo zindelijk niet. En Het Vaderland, juichend over het feit dat Utrechtse school kinderen tandenborstels ten ge schenke hebben ontvangen, vertelt: „het bestuur van de Utrechtse Stichting Schooltandverzorging is van plan voortaan de leerlingen van alle eerste klassen in Utrecht op een dergelijke manier te ver assen". Een luguber plan en bovendien nog al omslachtig. Talarius Advertentie Advertentie Tel. K 2500 - 60002, 57290 en 57833 De hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, heeft tijdens de behan deling van de aanvaring tussen het 9300 brt. metende Duitse m.s. „Treuenfels" en de binnentanker „Vlieland" op 16 februari op de Nieuwe Waterweg ernstige critiek geuit op de wijze van varen van de schip per van de „Vlieland". De aanvaring ontstond in dikke mist. De „Treuenfels" boorde zich met de steven in de bakboordzijde ter hoogte van de stuurhut van de „Vlieland" welk schip kor te tijd later zonk. De vier opvarenden hadden zich toen inmiddels in veiligheid kunnen stellen. De critiek van de hoofdinspecteur jegens de schipper van de „Vlieland" was voor namelijk gericht tegen het feit, dat de schipper zelf aan het roer was gaan staan en de radar aan een matroos had over gelaten. Toen de matroos de „Treuenfels" op de radar had opgemerkt, had hij te gen de schipper gezegd „Stuurboord uit" De schipper had dit commando uitge voerd. „Dit was de wereld op zijn kop," aldus de voorzitter van de raad. De heer Metz had niets aan te merken op de navigatie op de „Treuenfels". „Zo wel op dit schip als in de radarposten op de wal heeft men de manoeuvre van de „Vlieland", die vlak voor de aanvaring dwars op het midden van het vaarwater stil lag, niet kunnen verklaren." De Raad voor de Scheepvaart zal zijn oordeel later bekend maken. EEN AMERIKAANS WEGENNET BIJ SANTPOORT Een „Amerikaans" wegennet. Daar lijkt het kruispunt bij Santpoort op, althans gezien door de zoeker van de camera van de Vlissingse fotograaf T. Slagboom, die deze exclusieve foto in onze op dracht maakte. In Amerikaanse kranten zien wij wel eens snelwegen van bovenaf met gelijkvloerse en ongelijkvloerse kruisingen, parallelwegen, rotondes en oversteekplaatsen. En dergelijke gigan tische projecten ten behoeve van het verkeer worden altijd ietwat afgunstig bekeken. Maar vlakbij, op de grens van Haarlem en Santpoort, bevindt zich een misschien wat kleiner, maar zeker zo ingewikkeld wegennet. Jarenlang is men daar, na de voltooiing van de Veiser timnel bezig geweest met het aanleggen en verleggen van de wegen, met de bouw van een groot viaduct en met het aanpassen van de omgeving aan dit nieuwe kruispunt. Uit de lucht heeft men een uitstekend overzicht over dit kruispunt. Beneden op de foto ziet men het viaduct in de rijksweg tussen de tunnel en Haarlem, rechts boven de oude rijksstraatweg met daarnaast de wat lelijke flatbouw en in het midden boven aan de Vondelweg. Een vrij ingewikkeld kruispunt en het gebeurt dan ook meer dan eens, dat automobilisten eerst een kringetje draaien voordat ze de juiste weg te pakken hebben. Verheugend is, dat de omgeving niet gelaten is voor wat zij was. Geen grauwe zandwoestenij zoals zo vaak bij nieuwe wegen het ge val is, maar keurige grasgazons zonder beplantingen waardoor het uitzicJit ner gens belemmerd wordt. En dan als typisch Nederlandse bijkomstigheid die enclave van dat groepje villa's midden tussen alle wegen en weggetjes in. We weten niet wie daar wonen, we weten niet of die eigenaars destijds hals- starig aan hun recht op het stukje grond vasthielden of misschien dat de auto riteiten vonden, dat die huizen niet in de weg stonden. En dat zou ons van die autoriteiten meevallen. (Van onze Amsterdamse redacteur) De Amsterdamse justitie ziet bij het straffen van gelegenheidgevers op de Walletjes geen heil meer in de bijzon dere voorwaarde, dat gedurende een be paalde tijd geen kamers meer mogen worden verhuurd. De procureur-gene raal heeft gisteren tijdens de behande ling van een appèlzaak tegen een ge legenheidgever toegegeven, dat deze voorwaarde haar betekenis heeft ver loren. Tijdens de rechtszaak verklaarde een rechercheur van de zedenpolitie, dat als gevolg van de actie van de justitie, in de walletjesbuurt namelijk vrijwel geen ka mers meer worden verhuurd. De meeste meisjes die hier hun beroep uitoefenen, hebben voor het verkrijgen van een kamer nu een huurkoopovereenkomst met de huiseigenaar gesloten, waterdicht opge maakt door een notaris. Dit is de tweede maal dat de justitie voor de vindingrijkheid van de walletjes moet capituleren. De enkele jaren geleden begonnen actie tegen de uiterlijke vormen Kamerleden kunnen schriftelijke vragen bij een minister indienen, waarop deze dan schriftelijk kan antwoorden en daarvoor zelfs een vrij lange termijn kan nemen, te weten, niet minder dan zelfs vier we ken. Er bestaat echter ook de mogelijk heid, dat een afgevaardigde gebruik wil maken van het aan elk Kamerlid door het reglement van orde toegekende recht om mondelinge vragen te stellen. De mon delinge beantwoording daarvan dient op het hiervoor bestemde tijdstip te gebeu ren en dat is dan het zgn. vragenuurtje van donderdags bij de aanvang der ver gadering. Slechts geleidelijk aan heeft, en dit dan nog altijd in bescheiden mate, het gebruik iets meer ingang gekregen om niet steeds louter de papieren weg te bewandelen, doch een en ander soms mondeling te doen plaats vinden. In hoofdzaak vindt deze tweede methode toepassing als men meent, dat de kwestie, waaromtrent men gaarne inlichtingen van regeringszijde zou willen hebben, met rede nogal sterk de aandacht trekt en wanneer het de voor keur verdient de gewenste opheldering met zekere snelheid te verkrijgen. Daarom heeft de Tweede Kamer er mijns inziens' verkeerd aangedaan "om te besluiten de vragen, die het tweetal Pe ters (K.V.P.) en mr. Vrolijk (P. v.d. A.) op hun hart hebben in verband met de vrij brandende kwestie van de verwikke lingen met betrekking tot de salarissen in de radio- en televisiewereld, tot komende dinsdag aan te houden. De zaak was, dat de behandeling van de begroting van Eco nomische Zaken vlotter was gegaan dan aanvankelijk geraamd was. Daardoor viel aan de dames en heren afgevaardigden jongstleden donderdag 't buitenkansje ten deel van een vrije parlementaire dag. Een poging om staatssecretaris Scholten nog woensdagavond te laten verschijnen, mis lukte doordat hij heel begrijpelijk niet op stel en sprong kon komen opdra ven. Blijkbaar was het hoge gezelschap op het Binnenhof echter beducht, dat er niet voldoende leden donderdag om één uur op het appel zouden zijn, aangezien er behal ve de vragen, verder niets op de agenda zou staan. Daarom werd toen maar be sloten dit keer het donderdagse vragen uurtje naar dinsdag daarop te verschui ven. Dit besluit betuigt niet bepaald van grote ijver van de Kamer. Zij had juis ter gehandeld, gegeven nu eenmaal zowel de aangelegenheid waarom het ging als ook de door de leden van de volksverte genwoordiging in acht te nemen plichtsbe trachting, indien zij wel op donderdag zou hebben vergaderd en er dan voor zou heb ben gezorgd, dat tenminste 76 leden aan wezig zouden zijn. Andere vragen In samenhang met het trieste gebeuren te Baarn heeft minister Beerman schrifte lijke vragen toegestuurd gekregen, die be trekking hebben op het optreden in dit ge val van politie en justitie. Te hopen valt, dat de minister van Justitie ten spoedig ste met zijn beantwoording voor de dag zal kunnen komen Al te gretig toch heeft een gedeelte van „de goe gemeente" reeds klaar gestaan om, zonder behoorlijk naden ken, erger nog zonder de geringste ken nis van zaken, maar bij voorbaat aan te nemen, dat er een beleid gevoerd zou zijn, dat aan klasse-justitie doet denken. Of zich dit laatste inderdaad heeft voorgedaan, vermag men als buitenstaanders op dit ogenblik allerminst te beoordelen. Zou het zo zijn, dan ware zulks buiten gewoon bedenkelijk en zou het hoofd van het departement van Justitie onverbidde lijk moeten ingrijpen. Intussen is het wel degelijk denkbaar, dat degenen, die slechts op de schijn afgaan, zonder voldoende alle feiten alsook regels te kennen, achteraf zullen moeten bemerken, dat zij met hun kritisch oordeel er tenslotte naast waren. Hoe het zij, er is alle belang bij, dat zo vlug als maar even mogelijk is, de Nederlandse burgerij verantwoorde voor lichting over de gedragingen van politie en justitie inzake het Baarnse geval zal krijgen. Daarom valt het in elk geval toe te juichen, dat met het oog op deze aan gelegenheid van het vragenrecht gebruik is gemaakt. In de bloemetjes gezet. Voorzitter Kortenhorst is, in de eerste door ons Lagerhuis gehouden vergadering nadat hij 75 was geworden, op allerchar- mantste wijze in de bloemetjes gezet. Dat was zeker volop verdiend. In tal van op zichten toch heeft hij uitermate verdien stelijk werk voor en in de Kamer gedaan, niet in de laatste plaats in zijn functie van voorzitter. Tot het bijzonder char mante van de feestelijke huldiging, die hem afgelopen dinsdag op het Binnenhof te beurt viel, valt niet alleen te rekenen, dat een der vrouwelijke afgevaardigden, mej. mr. Lemaire (P. v.d. A.) hem de fraaie bloemen overhandigde, maar te vens, dat aldus ook de fractie van de Par tij van de Arbeid, die in de jongste tijd nogal eens reden tot kritiek op zijn voorzit- terlijk beleid gehad meende te hebben, van harte meedeed aan het huldebetoon. Be grijpelijkerwijze moet dit mr. Kortenhorst bijzonder goed hebben gedaan. Evenzeer viel trouwens te begrijpen, dat hij gaarne de gelegenheid aangreep om heel eventjes iets te zeggen aan het adres van die afge vaardigden (waaronder zich, zoals hij na tuurlijk drommels goed weet, zeer zeker ook fractiegenoten van hem bevinden!) die reeds in een vroeger stadium fluiste rend de vraag hebben aangeroerd, of het niet tijd voor mr. Kortenhorst was gewor den, de gelegenheid te scheppen een jonge re op het voorzittersgestoelte te laten plaats nemen. Heel fijntjes stelde hij nl. vast, dat uit de manier, waarop hij thans in de bloemetjes was gezet, misschien wel viel op te maken, dat hij in de ogen zij ner medeleden op het ogenblik nog best het voorzitterschap aan kan. Voor ingewij den was in elk geval de hierop zinspelende opmerking heel duidelijk. Voorzitter Kor tenhorst zag de kans schoon en hij is er waarlijk niet de man naar, om haar dan te laten glippen! Economische Zaken Gelijk reeds aangestipt kwam men snel ler dan gedacht was door de begroting van Economische Zaken heen. Minister de Pous had het in 't algemeen niet moeilijk en slaagde er zeker in opnieuw blijk te ge ven van zijn deugdelijk beheersen der problemen, waaraan hij zich heeft te wij den. Tot dusverre is het hem op het stuk van lonen en prijzen aardig voor de wind gegaan, zodat kritiek van betekenis dan ook achterwege bleef. Kortom, de Kamer heeft het hem terecht niet moei lijk gemaakt. Of zijn ambtgenoot van So ciale Zaken en Volksgezondheid, minister Veldkamp, in de eerste helft van decem ber eenzelfde fortuintje ten deel zal val len, dient nog te worden afgewacht. In het bijzonder zal hij wel rekening moeten hou den met enige wolkjes aan de politieke he mel in verband met de kinderbijslagrege ling. Pas na de verschijning van het ver slag over het mondeling overleg tussen hem en de desbetreffende Kamercommis sie zal het vermoedelijk mogelijk zijn te voorspellen of het bij weer vrij spoedig overdrijvende wolkjes zal blijven, dan wel of te te duchten valt, dat de lucht ver der zal gaan betrekken. van de prostitutie, mislukte jammerlijk, omdat de meisjes, die destijds in de Wal letjesbuurt waren geconcentreerd, zich over de gehele stad hebben verspreid. De ze eerste actie is averechts uitgepakt: de prostitutie is het laatste jaar in Amster dam uiterlijk meer merkbaar dan ooit. Het aantal „tippelaarsters" is onrustba rend toegenomen. Zij „bewandelen" de belangrijkste route door de binnenstad: Rokin, Rembrandtplein, Utrechtsestraat, Frederiksplein, Weteringschans, Leidse- straat, N. Z. Voorburgwal. Circa honderd vrouwen en meisjes hebben deze ongeveer 7 kilometer lange route opgedeeld, waar bij de standsverschillen duidelijk waar neembaar zijn. Gezien de grote moeilijk heid om het bewijs te leveren van de be doelingen van wandelende dames, zijn de ze vrouwen vrijwel niet te vangen in de voor dit doel in de politieverordening op genomen bepalingen. Een 28-jarige Rotterdammer, die bij een inbraak in een kantoor aan de Schiedamse- dijk een geldkistje met 8700.- buitmaakte, is met dit geld voor St. Nicolaas gaan spe len. De recherche kwam er na de inbraak reeds spoedig achter, dat er in een café in de buurt een man was geweest, die royaal met geld omsprong. Hij had uit een bijzonder dikke portemonnee betaald en op een rondje meer of minder niet geke ken. Aan de hand van het signalement ging men eens in de archieven van de re cherche na of de cafégast bij de politie bekend was. Reeds spoedig vond men een spoor dat naar de 28-jarige los-werkman leidde. Het bleek de rechercheurs, dat hij zich uitgaven veroorloofde die ver boven zijn bereik gingen. Hij was in de kost bij een nogal kinderrijk gezin. Toen de re chercheurs daar eens op bezoek gingen, zagen zij bij de schoorsteen in de woonka mer een lange rij kinderschoenen in aller lei maten staan, welke schoenen waren omgeven door massa's speelgoed en snoepgoed. Het vermoeden dat de kostgan ger voor St. Nicolaas had gespeeld, werd bewaarheid. Hij lag rustig te slapen en wreef zijn ogen verbaasd uit toen hij met de sterke arm werd wakker gemaakt. Er werden 5200.- in zijn portefeuille aange troffen. In een spaarpotje had hij 35.- gedeponeerd en ook had hij op een spaar bankboekje 950.- gestort. Hij meende echter ook anderen gelukkig te moeten maken. Zo had hij zijn zuster 150.- toege stopt. Zijn broer verblijdde hij met een wekkerklokje. Zijn verloofde schonk hij odeur, grammofoonplaten en nog andere cadeaus. Hij reed per taxi naar Amster dam (kosten ƒ105.-) om een kledingschuld van 205.- te delgen. Zijn hospita en haar echtgenoot kregen warme pantoffels. Voor zichzelf kocht hij een horloge van 150.- De recherche heeft alles in beslag geno men dienan uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11