„Unidad Indcpcdcncia", die het ideaal van de Mexicaanse revolutie verwezenlijkt ROMANS VAN IKOR EN RAGON Mevrouw Kennedy werd verblijd met 32 rol antiek behang FRANSE LITTERATUUR ZATERDAG 18 NOVEMBER 1961 Erbij PAGINA VIER - ESSAY OVER SIMENON - S. Elte Nieuwe vorderingen in de strijd tegen de kanker? Het Engelse halfje weer in omloop OP HET WITTE HUIS toonde men zich zeer geïnteresseerd en al spoedig kwam Peter Hill zijn 32 rollen uitspreiden in de werkkamer van mevrouw Pearce, de curator. Het duurde niet lang of mevrouw Kennedy zelf kwam dat oude behang eens bekijken en zij bleek direct heel enthousiast VERLEDEN JAAR is hier Le Se- meur de vent" besproken, het eerste deel van een vervolgroman, die, volgens de schrijver, Roger Ikor, waarschijnlijk uit vijf delen zal bestaan. In die bespreking werden bedankingen geuit tegen de overdaad aan monologues intérieurs en langgerekte overpeinzingen. Ook in en kele gedeelten van het onlangs ver schenen tweede deel „Les murmures de la guerre" (uitg. Albin Michel) is Ikor weer meer ideologisch en moreel be schouwend dan romancier. De compo sitie is echter veel harmonischer dan die van het eerste deel, de handeling wordt niet door de verhandeling overheerst en het verhaal heeft, vooral in de laatse hoofdstukken, een boeiende, pathetische spanning. IN „LE SEMEUR DE VENT" heeft de lezer kennis gemaakt met de jonge archi tect Fens die, afkerig van de collectivis- tische stedenbouw, een „ville idéale" had ontworpen waarin hij het evenwicht meen de te verwerkelijken tussen de aspiraties van het individu en de eisen van de sa menleving. De in zijn illusie teleurgestel de Fens wordt door de schrijver in „Les murmures de la guerre" als militair ge plaatst in de wrede werkelijkheid van de oorlog. Hoewel geen nauwkeurige geo grafische aanduiding gegeven wordt, is het duidelijk dat het toneel van de strijd Al gerije is. Hoe zal de pacifist Fens rea geren ten opzichte van de morele en so ciale problemen, opgeworpen door een „moderne oorlog, die, door de omvang der vernietigingsmiddelen een kosmisch verschijnsel is geworden, even blind-ver- woestend als een aardbeving?" De breed- uitgesponnen bespiegelingen die Fens bij zijn gewetensonderzoek houdt, vormen een wel zeer vermoeiende lectuur. Bijzonder boeiend wordt daarentegen de roman wanneer Fens verplicht is stelling te ne men omdat hij zich geplaatst ziet tegen over een geval van brute ondervraging. In een situatie die door willekeurig terroris me verbitterd wordt, stelt de schrijver drie standpunten tegenover elkaar: dat van kolonel Berrion, een cynicus uit zelf behoud, die, ondanks zichzelf, op grond van efficiency de noodzaak van „harde" ondervraging verdedigt; dat van de ge lovige, conformistische beroepsofficier Plaa die, in het conflict tussen de eisen van de oorlog en zijn menselijke gevoelens, zich aan het probleem onttrekt door in het klooster te gaan; dat van Fens die, on danks de gevolgen die zijn opvatting voor hem zou kunnen hebben, volhoudt dat nie mand ooit gemarteld mag worden, in geen enkele omstandigheid. HOEWEL IKOR aan de oprechtheid waarmee Berrion, Plaa en Fens een op lossing zoeken in dit gewetensconflict recht laat wedervaren, is het niet moeilijk te raden aan welke kant hij staat. Zijn war me menselijkheid, zijn eerbied voor het individu, zijn bezorgdheid om onze be schaving en de toekomst der mensheid ge ven aan de samenspraken der drie anta gonisten een bijzonder treffende gevoelig heid. IN EEN GEHEEL andere wereld ver plaatst ons ..Le jeu de dames" van Mi chel Ragon (Uitg. Albin Michel). De hoofd persoon is een verlamde, voor wie de bui tenwereld begrensd wordt door hetgeen hij ziet vanuit zijn venster een troosteloze binnenplaats in een arme volkswijk en hoort vanaf zijn bed, wanneer hij zijn oor te luisteren legt tegen de wand die zijn kamer van het appartement van zijn bu ren scheidt. De veelal zeer realistische details van het leven, die de invalide zo hoort of bemerkt, geven de lezer de in druk van de voortgaande tijd; de eenheid van de roman wordt gevormd door de be schrijving van de wijze waarop de „sta tische" hoofdpersoon deze levensuitingen verwerkt. Deze worden tot wensdromen, vreemde visioenen, nachtmerries, sexuele obsessies. Deze roman is vooral interessant om de vorm die Ragon eraan gegeven heeft. Om de klassieke roman-structuur te doorbre ken, heeft hij bepaalde technieken van de abstracte kunst toegepast. Zijn roman doet denken aan een „tableau-collage": de achtergrond, die gevormd wordt door de beschrijving van hetgeen de hoofdpersoon waarneemt of zich verbeeldt, wordt onder broken door citaten uit krantenartikelen, advertenties, gemengde berichten, pros pectussen, enz. enz. De auteur tracht hier door een wijdere werkelijkheid dan die welke door de invalide waargenomen wordt te suggereren. Deze toepassing van schildertechnieken is als experiment zeker interessant. Het is echter de vraag of zij veel biedt. DAT DE DUISTERE ZONES van de menselijke ziel ook zonder experimenten met de vormgeving duidelijk belicht kun nen worden, bewijzen de talloze romans van Georges Simenon. Over deze schepper van Maigret heeft Roger Stéphane een bij zonder prettig leesbaar boek het licht doen zien: „Le dossier Simenon" (Uitg. Robert Laffont). Stéphane heeft geen uitputtende studie willen schrijven, doch slechts do cumentatie willen leveren voor de samen stelling van een dossier, waarmee latere critici hun voordeel kunnen doen. Deze ge gevens berusten op gesprekken met Si menon of zijn ontleend aan diens werken. Zij geven details over de jeugd van Sime non, zijn ouders, het „ontstaan" van Mai gret en doen het licht vallen op enkele trekken die men in alle werken van deze vruchtbare auteur terugvindt: afwezigheid van vooroordelen, medelijden met de klei ne luiden, een zeker afkeer van belang rijke lieden, een minachtende onverschil ligheid jegens de bourgeoisie en vooral, het plotseling opdoemen van het noodlot, in al zijn verscheidenheid, in het grauwe, dagelijkse leven. De studie van Stéphane is niet zeer diep gaand. Zij kan echter velen van dienst zijn als inleiding tot het werk van de, met Hugo en Jules Verne, meest vertaalde Franse auteur. Er is goede hoop, dat er in het komende jaar belangrijke vorderingen gemaakt kunnen worden in de behandeling van sommige kankervariëteiten. Deze voorspelling is gedaan door dr. S. Ravdin van de de universiteit van Penn sylvania, op een Amerikaanse kanker conferentie in Washington. Ravdin is hoofd van een groep deskundigen die door het Nationale Kanker Instituut in de V.S. is benoemd om nieuwe kankerbestrijdings middelen op hun waarde te schatten. Hij is één van de bekendste Amerikaanse chirurgen. In 1956 heeft hij geassisteerd bij de operatie van president Eisenhower. Ravdin zei, dat er in de afgelopen twee jaar wezenlijke vorderingen zijn gemaakt in het kankeronderzoek en dat reeds veel belovende chemische middelen zijn ge vonden voor de behandeling van speciale typen kanker. „De hemel begint helderder te worden in de strijd tegen de kanker", aldus Ravdin eraan toevoegend dat de mens eens de gesel van de kanker zal kunnen bedwin gen, gelijk ook met suikerziekte gebeurd is. „Het antwoord kan volgende maand komen, of volgend jaar... of volgende week." Ravdin zei dat er aanwijzingen zijn dat de meeste menselijke kankers waarschijn lijk door virussen veroorzaakt worden. eniging eventueel bereid zou zijn dit oude behang te schenken als wandversiering voor de ontvangkamer voor diplomaten, een mooie, ovale kamer aan de zuidkant van het huis. Juist op die ovale wanden zouden de landschappen van het behang goed tot hun recht komen. De vereniging verklaarde zich terstond bereid. PETER HILL, die het behang voor 50 dollar had verworven, kreeg er 12.500 dol lar voor, een mooie winst (45.442 gulden in één klap), maar volgens deskundigen had hij er op de vrije markt 17.500 dollar voor kunnen krijgen. Thans is de wand versiering keurig aan de muren geplakt van de bekende ovale kamer, waar de pre sident buitenlandse ambassadeurs pleegt te ontvangen, wanneer zij voor het eerst hun opwachting komen maken. Het be- Het gedeelte van het onlangs aangebrachte antieke behang in het Witte Huis. hang dat de fabriek van Zuber in 1834 voor het eerst begon te maken heet „Scenic America" en de serie bestaat uit vijf tafrelen: haven van Boston, haven van New York, West Point, Niagara Falls e de natuurlijke brug in Virginia. BOVENDIEN HEEFT S.S. voor zijn leden in de hoofdstad van Mexico al zes grote projecten van woningbouw uitgevoerd, waar deze goedkoop en comfortabel kun nen leven. In 1959 kregen de vermaarde Mexicaanse architecten A. Prieto en I. M. Gutierrez opdracht om voor S.S. een nieuw huizencomplex (het zevende) te bouwen. Ditmaal moesten echter alle diensten, die S.S. aan zijn leden ter beschikking stelt, in de uitvoering van het project worden opgenomen. Geconstateerd was dat de ar beiders, die in de moderne woningen van S.S. trokken, er niet altijd het vereiste onderhoud aan besteedden, minder uit on wil dan als gevolg van een opvoedings tekort. De drijvende gedachte achter het Mexicaanse systeem van sociale verzeke ring is juist opvoeding van het volk waar door de levensstandaard kan verbeterd worden. En aldus ontstond de idee om de bewoners van deze huizencomplexen een zekere leiding te geven en het onderhoud ervan onder controle te houden. Dank zij president Lopez Mateos en de directeur-generaal van het Mexicaanse In stituut voor Sociale Verzekering, B. Co quet, heeft zich toen kunnen verwezen lijken wat men nu „Unidad Independen- cia" noemt, en waarin alles is verwerke lijkt waarvoor in de Mexicaanse revolutie van 1910 zo hard is gevochten. In deze „stad" met 2.500 woningen, waar 15.000 mensen wonen, is bereikt wat men met alle revoluties tracht te bereiken. „Unidad In- dependencia" is een uitdrukking van de gedachten der Mexicaanse revolutie. VERGUN MIJ U rond te leiden over dit terrein, dat 330.000 vierkante meter be slaat en waarvan 22 percent door gebou wen wordt ingenomen en 68 percent door park en tuingrond, terwijl de rest voor straten en parkeerterreinen wordt ge bruikt. De stad ligt maar 300 meter ver wijderd van de presidentiële particuliere woning in het allerbeste district van de stad, heerlijk buiten, met fraai uitzicht op de bergen, met vogels en frisse boslucht. De architecten hebben met grote zorg elke kans op monotonie die men in moderne steden vindt en zeker in goedkopere dis tricten vermeden. De indruk is die van een voorstadje waar tussen huizen van allerlei formaat, hoogte en stijl, scho len, een bioscoop, een bibliotheek, twee kinderbewaarplaatsen, een openlucht theater, een kliniek, enzovoorts liggen. Er staan hypermoderne hoge witte flatgebou wen, er staan kleine dubbele huizen, die het karakter van een particuliere woning hebben en huizengroepen met drie of vier appartementen. De enige voorwaarde die gesteld wordt om in deze stad te mogen wonen is dat men tenminste één kind moet hebben. Op de vraag aan de administrateur van deze stad, doctor S. Dominguez, of arbeiders die in de gevangenis hebben gezeten, uitgesloten worden bij aanvrage om hier te mogen wo nen, luidde het antwoord ontkennend. „Kijk eens", zei dr. Dominguez, „er is niet de minste reden om iemand na het uit zitten van zijn straf en wanneer hij werkt, te weigeren. Wij onderzoeken niemands antecedenten. Temeer niet daar juist op voeding onze bedoeling is. De idee van deze stad is om de levenswijze van de ar beiders omhoog te brengen. Vandaar ook dat hier niet alleen laag bezoldigden wo nen, maar ook doktoren en advocaten en families die sociaal hoger op de ladder staan en met hun manier van leven een gunstige invloed uitoefenen. Wij hebben in dit ene jaar van ons bestaan al werkelijke integratie bereikt tussen beide, en na en kele maanden past zich de sociaal lagere klasse aan de goede manieren en gewoon ten van de hogere aan". MAAR DIT GEBEURT niet helemaal vanzelf. Het is op dit punt waar de gran dioze hulp van S.S. begint: de tactvolle lei ding en controle via 350 man personeel, door S.S. en regering betaald en van wier diensten de inwoners gratis gebruik maken. Tot deze staf behoren onder meer twintig dokters (merendeels specialisten), een psychiater, psychologen, verpleegsters, maatschappelijke werksters, onderwijs krachten, sportleraren, bewakers, perso neel voor winkels en zelfbedieningswinkel, post- en telegraafkantoor, theaters, jeugd clubs, een bibliotheek en crèches. Wanneer een arbeidersfamilie soms uit een achterbuurt in deze stad komt wonen, wordt er door de maatschappelijke werksters een oogje gehouden op haar levensgewoonten. Ontdekt men wanorde in het huis, of gaan de buren over lawaai en een te luide radio klagen, dan wordt daarop door deze werksters gewezen. Te gelijkertijd wordt de huisvrouw in het so ciale centrum van de stad geleerd hoe zij, met het oog op voedingswaarden, hygië nisch en verstandig kan koken zonder al te veel geld uit te geven. In dit verband: in de winkels in dit stadje, waarvan S.S. eigenaar is, worden alle levensmiddelen en goederen voor zeer lage prijs verkocht, daar er geen winst behoeft gemaakt te worden, dat wil zeggen niet meer dan om de onkosten te dekken. En alle koopwaar is goed. Verder kunnen volwassenen, die nooit in de gelegenheid zijn geweest om lezen en schrijven te leren, dat nu doen, onderwijskrachten staan gratis ter be schikking. WIE ARTISTIEKE AANLEG heeft, kan lessen in acteren, volksdansen en derge lijke krijgen. In de fraaie tentoonstellings- Een van de talrijke tuinen in de stad. In de eetzaal voor de kleintjes tot zes jaar, vindt men een rij, in vlekvrij staal uitge voerde, laaggeplaatste gootsteentjes met schuifkastjes daaronder. De kinderen leren namelijk meteen hun eigen eetgerei af te wassen en netjes op te bergen. Voor de kinderen die 's middags slapen is er een afdeling waar rubbermatrasjes op de smetteloze grond liggen. Nu deze „Unidad independencia"waar van alle lasten in 50 jaar betaald zullen Speelplaatsen voor kleine kinderen en wasgelegenheden. zaal zijn voortdurend waardevolle tentoon stellingen van Mexicaanse of andere mees ters. Er is een moderne schouwburg om van te watertanden en bovendien een openluchttheater en een prachtige bio scoop. De opgroeiende jeugd behoort tot jeugdclubs en de leden dragen uniformen. Die van de jongens zien er wat militair uit. Het effect is, dat deze volksjongens de eerste distantie tot zichzelf winnen. In dit uniform voelen zij zich als het ware hun eigen meerdere als behorend tot een geheel waarvoor zij mede-verantwoordelijk zijn. Hun optreden begint daardoor overeen komstig te worden met dat, wat men van een welopgevoede jongeman verwacht. En gebeurt het dat een of andere knaap een meisje op een onbehoorlijke manier lastig valt, dan is de waarschuwing dat hij zijn club-rang of uniform kan verliezen vol doende om hem weer in het gareel te brengen. „In onze stad", zei dr. Dominguez, „komen geen delinquenten voor, noch dief stallen en dergelijke, wij leven hier samen in een ideale vorm". Geen wonder: moei lijke kinderen, die gewoonlijk ouders met problemen hebben, worden er op school direct uitgepikt en door de psychologen behandeld, evenals daarna de ouders. DE MOEDERS met baby's kunnen die, als zij willen werken, naar de crèches brengen, waar ze door getraind personeel de best denkbare verzorging krijgen. De kinderbewaarplaatsen zijn ideaal gebouwd. zijn, een jaar gefunctionneerd heeft, kan men al zeggen dat het experiment een succes is. De daar wonende arbeiders families gaan zienderogen vooruit op elk plan. De mensen wonen er en dat géldt ook voor de beter gesitueerden zó graag (met alle faciliteien, tot een zwembad toe, naast de deur!) dat ze met öers- aar er zlln tegenzin naar het centrum van de hoofd stad gaan. („Het ruikt er zo naar benzine en altijd die druktezoals een inwo- ner me zei.) ER HEERST RUST (o wonder, geen luide radio's), harmonie, en een geest van over en weer helpen. Uiteraard heeft dit hele project het eerste en enige van deze aard in de wereld een enorme belang stelling gewekt. Waarnemers uit alle mo gelijke landen ,tot India toe, zijn hier ge weest om het experiment te bestuderen, dat wel in talloze landen, zeker in heel Zuid-Amerika, zal worden nagevolgd. De Mexicaanse regering heeft reeds tot de opzet van een soortgelijk huizencomplex besloten en het is de bedoeling die ook op andere plaatsen in het land te bouwen. Daarbij zullen de reeds vijf bestaande oudere complexen nu ook van dezelfde leiding en controle worden voorzien. Wat intussen de Europeaan uit een „ontwik keld" land betreft, die deze „Unidad In dependencia" bezoekt: bij het heengaan betrapt hij er zichzelf op voortdurend „fan tastisch" te mompelen en: „dat moesten ze in ons land ook eens doen Het kleinste Britse muntje, de farthing, (een kwart penny) dat verleden jaar uit de circulatie werd genomen als „nutteloos betaalmiddel", is weer op de markt ver schenen, maar thans in de étalages van de juweliers en edelsmeden. Er worden armbanden en kettingen van gemaakt nadat de muntjes eerst in een ver- guldbad met een dun goudlaagje bedekt zijn. Bijzonder duur zijn dergelijke farthing- sieraden als er enkele oude muntjes in verwerkt zijn. Een Queen Victoria-farthing daterend van rond 1900 is iets heel bijzon volgens juweliers zelfs nog oudere muntjes. (Van onze correspondent) WASHINGTON Peter Hill, een antiquair te Washington, had on langs vernomen, dat er in het plaatsje Thurmont in Maryland een be trekkelijk oud huis zou worden afgebroken om plaats te maken voor een grote zelfbedieningswinkel. Dat huis had behang, dat ruim 125 jaar oud moest zijn. Peter Hill ging eens kijken, zag dat het behang in goede staat was en vroeg aan de slopers of hij mocht proberen het van de muur te halen. Voor vijftig dollar wilden die slopers hun afbraakkarwei wel een week uitstellen. Dat bleek lang genoeg, want in drie dagen tijd zag Peter Hill kans om een soort troffel en een scheermesje het behang van de muren los te maken. Toen hij daarmee klaar was liet hij aan het Witte Huis weten, dat hij 32 rollen oud behang in zijn bezit had. Dit behang was inderdaad 125 jaar oud en afkomstig uit de fabriek van Zuber in Elzas, een firma die nog altijd bestaat. De nationale vereniging van binnenhuis architecten heeft in de laatste jaren her haaldelijk meubelen, een tapijt, lampen enzovoorts aan het Witte Huis geschon ken. Men streeft ernaar om eindelijk de ambtswoning van Amerika's president eens in te richten in de stijl van de tijd waarin het Witte Huis is gebouwd; eind 18e eeuw begin 19e eeuw. Mevrouw Kennedy liet informeren of genoemde ver- (Van onze medewerkster Marion Laudy) WEINIG MENSEN zullen ooit de geweldige dynamiek van een revolutie in statische vorm hebben aanschouwd. Mexico biedt echter zon curiositeit en het is het meest indrukwekkende revolutionaire „monument" dat men ergens ter wereld kan aanschouwen. Want het merkwaardige van zich ontwikkelende landen is niet alleen het ontzaglijke contrast in levenspeil, maar ook dat waar de sprong vooruit wordt gemaakt, de zogenaamde „ontwikkelde" landen ver voorbij worden gestreefd. Neem het Mexicaanse systeem van de „Seguro Social" (S.S.) de sociale verzekering! Het is een der meest vooruitstrevende ter wereld en de Europeaan die dat systeem uiteengezet krijgt, schudt aanvankelijk zijn hoofd sceptisch, nauwelijks gelovend aan wat op hem de indruk van „utopia" maakt. De Mexicaanse arbeider, die maandelijks zijn sociale verzekering betaalt daarin bijgestaan door regering en werkgever verschaft zich daarmee het recht op niet alleen ouderdomspensioen en hulp en protectie voor vrouw en kinderen na zijn dood, maar ook onmiddellijk gratis gebruik van alle medische diensten, incluis operatie en ziekenhuis. Bovendien: een enorme verscheidenheid van opvoedkundige programma's. De vrouw van de verzekerde arbeider kan evenals hijzelf en zijn kinderen, gratis lessen in lezen, schrijven, kinderverzorging, koken, hygiëne, eerste hulp, alle vormen van kunst en kunstnijverheid krijgen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 16