De opstellingen Olympische kampioenen naar indoor- concours hippique Amsterdam Ik weet dat ik een lastige jongen ben Studiecommissie j eu gdcontr acten Remise in Kiev Raad Van der Grift niet naar Amsterdam? Dr. Just Göbel zeventig jaar Tien nummers op baan Hilversum Onderzoek in de doping-affaire begint ZATERDAG 18 NOVEMBER 1961 BETAALD VOETBAL a AMATEUR VOETBAL WA TERPOLO HOCKEY TAFELTENNIS JUDO Semi-profs A mateurs KORFBAL 35 jaar ervaring TH. KAMPERMAN Bontwerker Korte carrière Geen zorgen Lastig Geïrriteerd Dankbaar tif r r \y 1 r --v l U l i k 4 A k k L i k i i ik m Sport tijdens het weekeinde In de eerste divisie A ligt voor Haarlem, dat langzaam maar zeker betere resultaten gaat boeken, eindelijk eens een zege in het verschiet. Dat zal dan gebeuren in de thuiswedstrijd tegen Helmond. In dezelfde afdeling krijgt Stormvogels het andermaal zeer moeilijk, nu tegen Eindhoven. VSV heeft prima kansen in de uitmatch tegen Be Quick voor de eerste divisie B. Sittardia 11 18 Heracles 11 18 DHC 11 16 Elinkwijk 11 16 Fortuna VI. 11 16 RBC 11 16 DFC 11 15 Limburgia 11 14 AGOVV 11 15 Ensch. Boys 11 14 SVV 11 13 Heerenveen 11 13 KFC 11 13 HDVS 11 13 Eindhoven 11 12 SHS 11 11 Vitesse 11 12 Hilversum 11 11 Leeuwarden 11 11 ZFC 11 11 Go' Ahead 11 10 Excelsior 11 10 Veendam 11 9 Wageningen 11 10 Alkmaar 11 9 Be Quick 11 10 't Gooi 11 8 VSV 11 9 Helmond 11 6 NOAD 11 9 Haarlem 11 6 HVC 11 7 Stormvogels 11 5 Wilhelmina 11 6 BW 11 4 EBOH 11 0 In de tweede divisie zien wij voor EDO in de uitwedstrijd tegen Helmondia geen winst weggelegd. RCH, dat het elftal weer sterk gewijzigd heeft, kan bij UVS met een gelijkspel terugkeren. De stand is: Roda Sport 8 12 Graafschap 8 8 Velox 9 11 RCH 9 8 Helmondia 9 11 UVS 9 EDO 9 11 PEC 9 7 Baronie 8 10 NEC 8 6 Tubantia 8 9 LONGA 9 6 Oldenzaal 9 9 Zwolse Boys 8 4 Zwartemeer 8 8 JOS 7 11 OSV 7 Spartaan 7 10 UW 7 HRC 7 9 OVVO 7 Hollandia 7 8 DCG 7 AFC 7 6 HFC 7 HFC krijgt zondag voor de eerste klasse amateurs het hooggeplaatste Spartaan op bezoek en gaat dus een verre van gemak kelijke wedstrijd tegemoet. Hier is de stand: 6 6 5 5 4 De tweedeklassers uit Haarlem en om geving, die in de competitie nog niet tot grootse daden zijn gekomen, staan zondag weer moeilijke wedstrijden te wachten. HBC krijgt in 2 B van west I bezoek van Baarn, terwijl TYBB, Schoten en Zand- voortmeeuwen uitwedstrijden hebben tegen respectievelijk Zeeburgia, JSV en Celeritudo. Ripperda treedt in 2 A als gast heer op van leider DWV. Hillegom moet het in 3 A van west II thuis opnemen tegen Voorburg en van die ontmoeting kunnen de blauw-witten twee punten rijker worden. Ook plaatsgenoot Concordia kan het in de uitwedstrijd tegen Warmunda in 4 A tot de volle winst bren gen. En dat hebben de beide clubs uit Hil legom hard nodig. In 4 C van west I moet topploeg EHS op bezoek bij THB en gaat runner-up Bloe- mendaal op visite bij hekkesluiter Kinheim in Velsen. Renova speelt thuis tegen Onze Gezellen. In de Haarlemmermeer worden zondag twee streekontmoetingen gespeeld in deze afdeling: St. Pancratius—Hoofd- dorpse Boys en ETOLijnden. In het Sportfondsenbad in Haarlem wordt vanavond om acht uur het wekelijks waterpoloprogramma geopend met de wed strijd NV ADVZ (Den Haag), welke wed strijd wordt gevolgd door NjordDe Ham (Krommenie). De HPC-dames zijn vervol gens te gast bij Haarlem. De reserves van HPC spelen in de voorlaatste wedstrijd tegen de reserves van HVGB. Het pro gramma wordt besloten met de ontmoe ting HPC—DWR. Voor de tweede achtereenvolgende zon dag is voor de hockey-ers een inhaalpro gramma vastgesteld. Voor de westelijke eerste klasse betekent dit een volledig competitieprogramma, omdat de wedstrij den worden gespeeld die enige weken ge leden wegens een interlandwedstrijd wer den uitgesteld. BMHC is de gast van SCHC in Bilthoven en krijgt het zwaar. Bij de dames heeft eersteklasser Alliance een inhaalwedstrijd, die in Amstelveen zal worden gespeeld tegen het thuis altijd moeilijk te overwin nen Amsterdam. Voor overgangsklasser HBS staat een inhaal-thuiswedstrijd op het programma, die op Bleek en Berg zal worden gespeeld tgeen de ploeg van de Gooise hockeyclub. De Bloemendalers zijn de laatste weken nogal onfortuinlijk geweest; misschien dat zij in de komende thuiswedstrijd meer succes hebben. Opmerkelijk is het, dat in de districts competitie Noordholland zondag reeds be gonnen wordt aan het afwerken van de tweede helft van dit programma. In de tafeltenniscompetitie zal TYBB dit weekeinde opnieuw voor een overwinning in de hoofdklasse B kunnen zorgen. De Haarlememrs bezoeken Swift in Arnhem, een team dat uit zes wedstrijden nog niet eenmaal winst kon boeken en dat zelfs van het vrij zwakke Elan met 100 ver loor. Aldus houden wij het op een forse overwinning voor de geel-zwarten. Of TYBB 2 het ook zal kunnen klaren tegen Treffers (Bovenkarspel) is een andere zaak. Treffers is een lastige tegenstander, die het dit seizoen zeer behoorlijk doet rr et acht punten uit zes wedstrijden. Des ondanks moet TYBB zaterdag (7 uur) in staat zijn deze tegenstander te kloppen. Voor de avondcompetitie is TOGGTTC (21-11, gymzaal Badhuisstraat) een inte ressante derby, waarin de gasten de mees te kansen op winst hebben. Hotac krijgt Nehamij op bezoek en is zeker niet kans loos Togido tenslotte kan voor eigen pu bliek Shell een forse nederlaag toebrengen. Zondag houdt Sportschool Geesink in Tivoli in Utrecht een internationale judo- gala. De deelnemende teams komen onder andere uit Parijs en Duitsland. Ook het CIOS te Overveen behoort tot de deel nemers. Geesink zal uitkomen tegen tien buitenlandse zwarte banden in een compe titie-speciaal. Aanvang half acht. Haarlem (thuis tegen Helmond): Van 't Kruys; Maas en Duyster; Boom, Sy- brandi en Berendregt; Jaski, Goed hart, Frie, Veen en Jonker. EDO (uit tegen Helmondia): Amaraa; Van der Ooord en Berends; Nijman, Arnoldi en Koster; Spiers, N.N., Leon- hard, Koek en Breeuwer. RCH (uit tegen UVS): Van der Schil den; Schoonenberg en Van Egmond; Liefhebber, Koning en Kruyer; Brou wer, Kroonsberg, Hendriks, Poerwo, Honout. VSV (uit tegen Be Quick): Stuy; Schoon en Pieterse; Belfroid, Kort en Brederveld; Hendriksen, Versluis, Farenhorst, Van Dolder en N.N. Stormvogels (thuis tegen Eindhoven): Pe Graaf; Pirovano en Janssen; Ha verkamp, P. van Duyvenbode en Van der Bor; Vessies, De Graaf, Snoeks, Van Wooning en Degenaar. HFC (thuis tegen Spartaan): Van der Meulen; Dekker en Hoeke; Molenaar, Wijkhuizen en P. Thole; E. Thole, Koenders, Jansen, Honnef en Linde man. HBC (thuis tegen Baarn): Warmerdam; Joh. Duindam en Van Bergen; Drayer, Kors en Van Bruggen; J. H. Duin dam, NeeskensDuivenvoorde, De Reus en Halderman. Schoten (uit tegen JSV): Hooning; Van Veen en Dinkelberg; Kossen, Boeke- laar en De Looze; Kops, Van Oosten, Willemse, Smit en Blom. Zandvoortmeeuwen (uit tegen Celeri tudo): Ter Wolbeek; Peters en Kerk- man; Bruynzeel, Stobbelaar en Wa ter; Plaizier, Keiler, Visser, Nijkamp en Oosterbaan. TYBB (uit tegen Zeeburgia): Bakker; Rietvink en Honschoten; Van der Klugt,' Veldhuizen en Pebesma; Va- lent, Blom, Jansen, Kroonsberg en Meier. Ripperda (thuis tegen DWV): Gerritse; Blansert en v. d. Werf; Van Kampen, Dreyer en Kuyer; Meyer, Houtkamp, Mentjox, Sluis en Peters. Voor zondag staat een aantal zeer be langrijke wedstrijden op het programma voor de Haarlemse ploegen. Oosterkwar tier krijgt bezeok van MEO; beide ploegen Het bondsbestuur van de Koninklijke Nederlandsche Voetbalbond heeft op voor stel van het sectiebestuur betaald voetbal de leden van de studiecommissie voor de jeugdcontracten benoemd. In deze com missie hebben zitting twee leden van het sectiebestuur betaald voetbal, de voorzit ters van de semiprofclubs Heracles, Be Quick (Gr) en Wilhelmina, twee vertegen woordigers van de amateurs en één van de Nederlandse Katholieke Sportbond. De commissie heeft tot opdracht om streeks maart-april 1962 een rapport bij het sectiebestuur betaald voetbal in te dienen, zodat de jeugdcontracten eventueel volgend seizoen al zullen kunnen worden verwezenlijkt. De commissie bestaat uit: voorzitter: H. Zon (Rotterdam, sectiebestuur betaald voetbal); leden: rector P. Booymans (Sit- tard, NKS), J. C. Brinckmann (Den Haag, amateurs), H. J. van Dalen (Enschede, sec tiebestuur betaald voetbal), mr. J. Mole naar (Almelo, voorzitter Heracles), J. de Swart (Den Bosch, Wilhelmina), J. Timman (Amsterdam, afdeling Amsterdam), mr. J. van Zaayen (Groningen, Be Quick). De vierde partij om 't wereldkampioen schap dammen tussen de Russen Koeper- man en Tsjegolev (titelhouder), die vrijdag in Kiev werd gespeeld, is in remise ge ëindigd. Na de vierde ronde heeft Koeper- man de leiding met 5 punten. Tsjegolev heeft drie punten. De vijfde partij wordt 18 november gespeeld. Advertentie Wagenweg 11 Haarlem tel. 12924 Nimmer tevoren heeft het internationale indoor-concours hippique, dat op 1, 2 en 3 december in de Europahal van het nieu we Rai-gebouw in Amsterdam wordt ge houden, een dergelijke sterke bezetting ge kend als dit jaar. De beste combinaties uit de internationale hippische wereld ko men naar de hoofdstad, waarbij wij als eerste noemen de Italiaan Raimondo d'In- zeo met Posillipo, de combinatie, die in 1960 in Rome het Olympisch springkam- pioenschap won. Behalve met Posillipo komt Raimondo d'Inzeo ook uit met Me- rano en Gowrangirl Paardesport Zijn broer Piero winnaar in Rome van de zilveren medaille en oud-Europees kampioen, bevindt zich eveneens onder de deelnemers met de paarden Sunbeam en Pioneer. Een tweede Olympische kam- (1956) in het internationale veld is de Duit ser Hans Günther Winkler, die zal uitko men met de paarden Atoll, Feuerdorn en Romanus. Behalve door Winkler zullen de Duitse kleuren worden verdedigd door Al- win Schockemöhle met Bacchus, Freiherr en Amati, alsmede door de bekende ama zone Renate Freitag met Ramona en Has san. De vorig jaar in Amsterdam zo succes volle Ier Seamus Hayes geeft ook nu weer acte de présence en in zijn gezelschap be staan 1 winstpunt achter op topploeg Wa tervliet. In Amsterdam behaalden de Haar lemmers een gelijkspel, ditmaal zijn ze favoriet voor de zege. Watervliet gaat op bezoek bij Vogel en zal zich herstellen van de zondag geleden nederlaag. Nieuw-Flora ontvangt Wittenburg, dat nogal wisselvallig speelt. Meer dan een gelijkspel zit er voor de club van Kion niet in. Aurora en Haarlem spelen beide thuis, respectievelijk tegen ZKV en KCN. Ook dit zijn returnwedstrijden; beide ploe gen verloren uitspelend. Thans geven wij dc thuisclubs een goede kans op revanche. In de derdeklasse heeft Animo-Ready een vrije zondag. Vastgesteld is de semi- plaatselijke derby Sport VereentOost hoek: het resultaat zou hier wel eens een gelijkspel kunnen wezen. Doelverdediger Ted Simmonds heeft vrijdag van zijn raadgever, de manager van Manchester United, Matt Busby, een „wanhoop-niet" boodschap gekre gen. „Het is niet helemaal jouw schuld," schreef Matt, „misschien is het je ver dediging, die versterkt moet worden." Simmonds is verrukt over dit schrij ven, maar zijn ploeg, de Worksop Zee- kadetten, staan nog voor een zware taak hoe een verdediging verster ken die in de laatste zeven wedstrijden 190 doelpunten heeft laten doorgaan. De voorlinie staat er ook al niet te best op. Die heeft in die periode slechts vijf doelpunten gescoord. Simmonds is pas twaalf jaar oud, maar het geval zat hem toch dwars. „Wat doe ik verkeerd," vroeg hij de beroemde Matt Busby. Deze kon alleen maar antwoorden: „Het spijt mij, mijn baan bij Manchester United neemt veel van mijn tijd in beslag zodat ik niet zelf kan komen kijken. Maar, wan hoop niet." Ted zal echter ter plaatse een des kundig advies krijgen, hoe een doel met succes te verdedigen, van de doel man van Sheffield Wednesday en van het Engelse team, Ron Sptingett. „Ik denk, dat ik hem wel een paar aan wijzingen zal kunnen geven," aldus S pringett. vinden zich, behalve zijn vrouw, de ama zone mevr. Hayes-Robinson, zijn landgeno ten Brennan en Fitzpatrick, die eveneens hun sporen in grote hippische evenemen ten hebben verdiend. Engeland wordt vertegenwoordigd door Valerie Clarke, die reeds met haar paar den Knight of the World en Atalanta in Rotterdam furore maakte, David Barker en door de Europese kampioene Pat Smythe met Scorchin en Bayridge. Uit het buitenland treffen wij verder nog on der de deelnemers aan de Oostenrijker Hans Wewalka, de Zwitser Jack Maeder, de Braziliaan Nelson Possoa en de Fran- gai.se Michele Cancre. Behalve het buitenland zal echter ook de Nederlandse hippische sport in Amster dam goed vertegenwoordigd zijn met o.a. Ebben met Bajazzo en Tamara, Gruppe- laar met Incrompris, Mady Koster met Axel en Tonny Timmer met Source Bleu. Na lange tijd zal ook de thans in Duits land verblijvende Harry Wouters van den Oudenweijer weer in een nationaal con cours hippique uitkomen, waarbij hij de beschikking heeft over de paarden Haline en Wotan's Birke. Maathuis met Troon- gravin en Tjeerd Velstra met The Honest Man zullen zich ook met de buitenlandse combinaties meten Het zijn echter niet alleen de groten, die in de 80 x 40 meter grote piste om de eer en de prijzen die in geld uitgedrukt alleszins de moeite waard zijn (de eerste prijs in het puissance springconcours is bijvoorbeeld 1125 gulden), zullen strijden. Er zijn ook over de drie dagen verdeeld vier nationale springconcoursen en twee springconcoursen (op zaterdag- en zondag middag) voor de jeugd, bij welke laatste categorie zich de volledige equipe be vindt, die van de zomer met zoveel suc ces heeft deelgenomen aan het internatio nale concours hippique voor de jeugd, waaraan verbonden het Europese kam pioenschap in Brighton. Heeft de Nederlandse Schaatsenrijders- bond zijn wereldkampioen van het vorig jaar geheel vergeten? Dit is de vraag die door de sportpers van Oslo wordt gesteld, na'dat bekend is geworden, dat Henk van der Grift niet is uitgenodigd voor de openingswedstrijden op de Jaap Eden kunstijsbaan in Amsterdam. Deze wedstrijden zullen op 22 en 23 december plaats hebben. „De vliegende Hollander", zoals hij door Noorse bewonderaars wordt genoemd, heeft aan een verslaggever van UPI ver klaard, dat hij verrast en teleurgesteld is, dat de Nederlandse Schaatsenrijders Bond in het geheel geen contact met hem heeft gezocht. Vooral daar de trainings mogelijkheden in Fagernes, waar Van der Grift zijn permanente woonplaats heeft zeer slecht zijn, zou de Nederlander graag naar Amsterdam zijn gekomen om ie trainen. >s?öw najBiQ „Kinderachtig van Pronk om te zeg gen dat ik hem zondag de benen blauw getrapt heb. Wil hij daarmee vergoe lijken, dat hij me niet de baas kon? In die kinderachtige stijl van praten zou ik kunnen zeggen, dat hij voor mij de gemakkelijkste spil is geweest, die ik lange tijd tegenover me heb gehad, omdat ik langs hem kwam zoals ik wou. Maar laten we nou alsjeblieft volwassen doen en niet als aspirantjes gaan namokken. Ik wil er alleen nog dit op zeggen. De scheidsrechter heeft in de hele ivedstrijd maar één keer tegen mij gefloten, dat zegt dunkt me toch voldoende. Ik geloof, dat de jour nalisten die uitlating van Pronk niet in de krant hadden moeten zetten, de jongen was wat teleurgesteld, wat ik best begrijpen kan". Die woorden zegt Roger Claessen, de 20-jarige midvoor van het Belgisch na tionale elftal, dat zondag met 4-0 won van onze nationale proeg. in zijn ouderlijk huis in Warsage 26 kilometer van Luik een dorpje van nauwelijks duizend in woners. Hij is nog geen uur terug van zijn reis naar Amsterdam. „We dachten vlak voor de wedstrijd echt niet, dat we zouden winnen. Ons doel was de nederlaag zo klein mogelijk te houden. De Hollanders zijn bij ons gevreesd om hun ijver, hun geest, hun doorzetten. Het is gek maar die geest kunnen wij in ons nationale elftal nooit opbrengen. Ik heb gezien welk een indruk het spelen van het volkslied op uw voet ballers maakte. Ons zegt dat veel min der. Spijtig genoeg, maar een werkelijke nationale geest, een streven om je hele maal te geven voor de eer van je land, dat kunnen wij lang zo intens niet voe len als de Hollanders". „De oorzaak daarvan ligt veel dieper dan je kunt verklaren in een praatje over voetbal. Voor mij persoonlijk is de wedstrijd, die ik zondag met Standard Luik tegen Anderlecht moet spelen, veel belangrijker dan die strijd tegen Holland. Ik had toch alle reden om me zorgen te maken. Enkele dagen voor die strijd in Amsterdam kon ik nauwelijks lopen door een blessure, opgelopen in de laat ste competitiewedstrijd. Onze manager, de heer Vanderstock wilde mij echter met alle geweld op de midvoorplaats hebben, omdat ik volgens zijn zeggen het juiste complement, de goede aan vulling ben op Van Himst en de ande ren. Wel, dat heeft geklopt, hè? „Mijn echte voetbalcarrière is nog maar heel kort. Ik speel met negen maanden regelmatig mee in het hoofd elftal van Luik. In die negen maanden heb ik nu vier keer met het Belgisch elftal meegedaan. Tegen Zwitserland, Zweden, Frankrijk en Nederland. Vier jaar geleden mocht ik voor het eerst een keer meedoen met het ere-divisie-elftal. Daarvoor heb ik als aspirant gespeeld in Etoile Dahlem, tot Standard mij kocht. Toen was ik veertien jaar". W i;;:*.; doen in de Europa-cup zit er wel eens wat extra bij, afijn u kunt ons vergelij ken met de Feyenoord-spelers", zegt de eerste jaars student rechten aan de uni versiteit van luik met een knipoog. Natuurlijk is de interland Nederland-België het onderwerp van gesprek als Roger Claessen, de midvoor van het Belgisch elftal met zijn clubtrainer, de Fransman Jean Prouff, die vorig jaar de nationale ploeg in Polen trainde, en de hulptrainer oud-internationaal Paul Anoul voor de oefening bij elkaar zitten op de rand van het grote bad in een kleedkamer van Standard Luik. „Dat die grote club uit Luik me kocht wilde nog helemaal niets zeggen. Stan dard koopt elk jaar zo'n 500 jonge spe lertjes. Die kopen ze met drie jaar op tie. De meeste jongens gaan dan ook voor dat die drie jaar verstreken zijn weer terug. Maar enkele jongens blijven over". „Ik voetbalde dus, toen ik zestien was voor het eerst in de ere-divisie- Tien wed strijden deed ik mee. Het volgend jaar werd voor mij een slecht jaar, omdat ik door mijn temperament het nog al eens aan de stok had met de scheids rechters. Vijf keer werd ik in die periode door de bond gestraft. Daar heb ik nu veel spijt van, omdat ik daardoor wel voor altijd het stempel zal dragen een lastige jongen te zijn". „Ik ben een lastige jongen, dat weet ik. Maar ik weet ook zeker, dat ik niet opzettelijk gemeen ben. Mijn karakter is nu eenmaal zo, dat ik alles probeer om een goed resultaat te bereiken. Ik stop pas bij de keeper. Neem nou dat tweede doelpunt tegen Holland; dat is een mooi voorbeeld van mijn tempera ment. Toen die vrije trap over het muur tje heenging en tegen de lat ketste, ston den alle Hollanders verdwaasd naar die, bal te kijken, maar ik was er bij om de terugspringende bal weer in te koppen, omdat ik nooit eerder stop, dan wanneer de bal in handen van de keeper is of achter de lijn". „Ik speel voetbal, omdat ik bezeten ben van dat spel. Als ik op het veld sta ver geet ik het publiek, vergeet ik alles be halve wat direkt bij het spel behoort. Ik heb de Brabangonne niet eens gehoord, omdat ik al bij de match was met mijn gedachten. Waar andere midvoors niet op lopen, omdat ze menen geen kans te hebben, ga ik op af, omdat ik altijd een kans zie, zolang de bal in mijn nabij heid is. Ik geloof, dat dat de goede men taliteit van een midvoor is. Een midvoor heeft tot opdracht doelpunten te maken, verwarring te stichten in de vijandelijke defensie. Dat kun je alleen als je steeds achter alles aan gaat, op elke kans. hoe klein ook loert, als je werkt tot het uiter ste en vecht om elke kleine kans uit te buiten". „Als je zo speelt, raak je soms ge- irriteerd door het fluitje van een scheids rechter, die het spel onderbreekt en moet je je vooral leren beheersen als een te genstander je dwarsboomt door gemeen spel. Ik speel niet zacht zeg dat maar aan Pronk maar dat kun je als mid denvoor ook niet. Je krijgt als midden voor, als speerpunt van de aanval ook alle klappen op te vangen van de ver dediging van de tegenpartij. Ik hou van een harde verdediging, maar niet van vuile trucjes". „Zondag kan het een stevige partij worden tegen Anderlecht. Dat is de wed strijd van het seizoen. Het is bij ons net als in Nederland. Bij jullie zijn het Ajax en Feyenoord, die de boventoon voeren. Bij ons zijn het Anderlecht en mijn club, Standard. Dat zijn de enige twee clubs, die steeds veel publiek trekken en daarom hun spelers ook goed kunnen be talen". „Ik verdien goed bij Standard. We mo gen volgens de wet 18.000 francs per maand verdienen. Omdat we steeds win nen met Standard en omdat we mee- „Ja, ik studeer rechten, tenminste. zegt hij aarzelend als hij broer Jan, die taalleraar is, schamper hoort lachen. „Tenminste ik probeer het zo goed mo gelijk te doen, maar voetballen en stu deren gaan moeilijk samen. Voetballen eist te veel tijd, je bent vaak dagenlang weg. Maar ik maak me geen zorgen, ik heb mijn eindexamen lyceum in de zak en de club heeft me al enkele keren een gioedebaan aangeboden. Bij Standard heb ben ze liever niet dat ik studeer; men zou natuurlijk een baantje waarin ik nog meer aan voetballen kon denken, appre ciëren. Maar ik vind, al word ik dan ook geen advocaat, dat die studietijd nooit weg is. „Mijn mooiste wedstrijd?" Even is het stil in de keuken van de kleine, gemo derniseerde boerderij, waar we heerlijk warm bij het fornuis zitten te praten Vader en moeder Claessen, die vol be langstelling ons gesprek volgen, kijken naar hun zoon, de jongste van hun zes kinderen „Ja, ik weet het, de wedstrijd die ik met het FIFA-jeugdelftal in Breda tegen de Hollandse jeugd speelde. Die wedstrijd wonnen we met 4-2. Toen speelde ik fan tastisch en maakte drie mooie doelpun ten". „Na die wedstrijd", vult broer Jan, le professeur, aan, „vergeleken de Holland se kranten hem met Di Stefano". „Hcu toch ie mond", schreeuwt Roger plotseling fel. „Wat is dat nou voor een vergelijking. Die dat schreven zijn gek". Met een veelbetekende hoofdknik naar zijn zoon zegt vader Claessen, gepensio neerd spoorwegambtenaar, tegen mij al leen maar het woord „temperament". De volgende dag rijden we samen in zijn nieuwe Alfa Romeo-Sportwagen naar het Luikse Stadion, een complex gedron gen tussen fabrieken en kolenbergen. On derweg zegt hij: „Ik naar Spanje of Ita lië? Kom nou, daar kopen ze toch al leen hele goeie voetballers. Zoals ik speel zijn er velen in België. Nee, voor zoiets heb ik geen kwaliteit genoeg. Ik ben al heel tevreden en heel dankbaar met alles wat ik nu gehad heb, die vier interlands, die trips met Standard naar het buiten land, die wedstrijden hier in België. Nee, ik mag alleen maar dankbaar zijn". In de kleedkamer van het stadion ver telt Anoul, de oud-international, die nu tweede trainer is van Standard, dat Mer- mans in een krant geschreven heeft dat hij in Amsterdam zichzelf herkende in de Belgische middenvoor. Roger Claessen kleurt als hij dat hoort. Zonder iets te zeggen loopt hij door. Anoul knipoogt tegen me en zegt: „Geen slechte jongen, wel een goed midvoor. Wat zijn karakter betreft heeft hij al veel geleerd, maar hij is nog lang niet uit gestudeerd, hij is pas eerstejaars". Jan Dassen Dr. M. J. Göbel, vele jaren geleden befaamd doelman van ons nationale voetbalelftal, wordt 21 november 70 jaar. Vooral de ouderen zullen dit be richt met genoegen lezen; legio zijn hun herinneringen aan deze formidabele en buitengewoon sportieve doelman, wiens naam reeds tijdens zijn leven een le gende werd. Göbel telde nog maar am per 15 lentes toen hij als keeper debu teerde in het derde elftal van het Arn hemse Vitesse, op zijn 16e jaar stond hij al tussen de palen bij de reserves, en toen hij het jaar daarna plotseling Le- deboer (Quick.N.) in het Oostelijk elf tal moest vervangen wat hij voor treffelijk deed wist Vitesse zich met een voor jaren van een uitstekend doel», man voor het eerste verzekerd. Zijn ster rees hoger en hoger, en het verwonderde dan ook niemand dat men op 19 maart 1911 in Antwerpen tegen de Belgen aan Göbel de voorkeur gaf boven Beeuwkes. Mede door het uit stekende doelverdedigen van Göbel hij zwichtte slechts voor een onhoud baar schot van Paternosser won Ne derland met 51. Göbel won in die periode gaandeweg aan populariteit. Om aan de aandacht van het publiek te ontsnappen wandelde hij in 1912 voor de wedstrijd tegen Duitsland met baard en bril vermomd door Zwolle. Groot was zijn aandeel in de in 1913 op Hout- rust bevochten 21 zege op Engeland, de wijze waarop hij steeds maar weer opnieuw de felle schoten van de be roemde Vivian Woodward stopte, was formidabel. Na de eerste wereldoorlog vormde Göbel nog enige malen het nationale achtertrio met Denis en Verwey, doch na de wedstrijd tegen Noorwegen (1-1.) op 31 augustus 1919 in Oslo malaktê hij plaats voor de veelbelovende Mac Neill (HVV). Göbel speelde 22 landenwedstrijden; voor die tijd, waarin het internationaal contact met andere landen lang niet zo uitgebreid was als tegenwoordig, een respectabel aantal. Hij behoorde twaalf maal tot de winnende en zesmaal tot de verliezende partij, en speelde vier keer gelijk. Göbel speelde tegen België 8x, Engeland 4x, Duitsland en Zweden 3x en eenmaal tegen Denemarken, Fin land, Noorwegen en Oostenrijk. Opnieuw moeten zondag in Hilversum tien nummers worden verwerkt, zo groot is wederom het aantal paarden. Zelfs in het ongebruikelijke 2900 meter lange in ternationale nummer om de Hoefslagwis- selbeker gaat een groot veld van start, waarin Quicksilver S een handicap moet inlopen van honderd meter. De vorm van de oude hengst is echter zo groot, dat ver wacht wordt dat hij dit opnieuw presteert en daarmee zijn winsom boven de 100.000 brengt. Zijn grote rivaal is de Franse crack Jour de Java, gevolgd door de sterke Xa- vero en de outsiders Xessidor en William Z. Voor Jan Wagenaar jr. ligt nog een zege in het verschiet met Yvonne, die dank zij haar gunstige loting nu de sterk opkomen de Y Saint Parisien en Yellow Six wel kan kloppen. Ook Bram Nottelman zal misschien weer met twee overwinningen naar huis terug keren. De eerste zege kan hij boeken met Aafke Williams in het nummer voor 2- jarigen, vóór Amad Kinley en Anna Scotch en de tweede met de merkwaardige Xenon, die helemaal geen bijzondere draver is, maar door een juiste keuze van de num mers met de regelmaat van een klok wint. De goede Zuleika en Winnie H zullen nog niet tegen hem opgewassen zijn. In de eerste afdeling van het nummer voor 2-jarigen kan Animo zijn eerste zege boeken door Aerolite B en Anna Sofine te kloppen. De veelbelovende Zonnestraaltje had de vorige keer pech om in galop door de finish te komen. Dat zal zij nu wel niet meer doen, omdat de concurrentie niet zo groot is. Slechts van Zaida komt enig ge vaar. De tweede afdeling van dit nummer kan een prooi worden van Zeno MD, vóór Zoon van Kievit en de zo verrassend goede Zoo Doorloper. In de autostartkoers voor de goede 3- jarigen gaat de besliste voorkeur naar Zypani, die in Zilo en mogelijk Zonne glans de strijdvaardigste tegenstanders mag zien. Vanmiddag zal de medische commissie van de NSF (Nederlandse Sportfederatie) voor de eerste keer bijeenkomen voor een onderzoek in de zogenaamde „doping- affaire" van Sita Posthumus. De commissie, die in Utrecht zal ver gaderen, heeft voor deze bijeenkomst ook enkele zwemsters uitgenodigd voor het onderzoek. De Gooise meisjes Marianne Heemskerk. Atie Voorbij en Corrie Schim mel zullen de reis naar de Domstad maken, terwijl voorts ook de namen van Gretta en Ada Kok en Jopie Troost worden ge noemd.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 19