COIFFURES DE VRIES HET WEER m m Instelling van Commissie van Goede Diensten UW LIPPEN: Regering en Stichting akkoord over formule loonsverhoging Huurverhoging wordt door werkgevers gecompenseerd Moskou is niet tevreden over de Finse reactie Tanker werd radiografisch te water gelaten 9.%9arituiüa Wederzijds begrip Duitse Bid- en Boetedag wordt koopdag in Venlo Voorstel van Ghana in V.N. Helsinki moet een delegatie sturen mm A. J. Rotteveel's èée MORRIS beforet/ouêutf! •aT DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 18 NOVEMBER 1961 In de krant van heden: Droog weer „Skipper' van K.L.M. li Automobielbedrijf DRAAISTIFT 2.95 - 1,45 NAGELLAK 1.85-1.45 Het woord is aan „DE HOUTHAL" „BOUWPAKKETTEN" o.a. Deense reactie Duitse reactie KERST- en NIEUWJAARSKAARTEN met firmadruk PARFUMERIE „ELISABETH" REGEN- EN TWEEDJASSEN 47e JAARGANG NUMMER 14 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Deze omschrijving lijkt wat ingewik keld, maar is dit in werkelijkheid niet. Het Centraal Bureau voor de Statistiek is op elk ogenblik in staat de gemiddelde produktiviteitsstijging van de laatste vijf tot tien jaar in een bedrijfstak te geven. Dat gemiddelde cijfer is bijvoorbeeld zes percent. Drie maal zes, verhoogd met twee is twintig. Twintig gedeeld door vier is vijf. De stijging van het loon in 1962 mag aan vijf percent bedragen. „Door deze formule worden het verleden en de toekomst met elkaar in verband gebracht", zo ongeveer drukte minister Veldkamp het vannacht omstreeks twaalf uur uit, toen hij in gezelschap van zijn ambtgenoten Zijlstra en De Pous, alsme de staatssecretaris Roolvink en de voor zitters van de Stichting van de Arbeid, ir. W. H. Kruyff (werkgevers) en drs. D. Roemers (werknemers) aan een groot aantal journalisten mededeling deed van het resultaat van de talrijke besprekingen, gewijd aan de loonontwikkeling. De werknemersorganisaties hebben hun medewerking aan een overeenstemming tenslotte niet laten afhangen van enige voorwaarden. Als loonsverhogingen gema tigd moesten worden, dan zou dit ook moeten geschieden ten aanzien van de bouwmarkt en van de investeringen en dan zou ook een eventuele huurverhoging dienen te worden opgeschort, zo was hun standpunt. Omdat de werkgeversorganisa ties zich bereid hebben verklaard de com pensatie voor een huurverhoging „uit de winst te betalen dus zonder deze huur- compensatie door te berekenen in de prijzen bleken zij bereid hun aanvan kelijk standpunt in de besprekingen los te laten. De huurcompensatie blijft dus buiten de bovengestelde formule De uitwerking van de formule zal ge schieden door de looncommissie van de Stichting van de Arbeid, de vertegenwoor digers van de regering en de vertegen woordigers van het College van Rijksbe middelaars. (Vervolg op pag. 2 onder: Formule voor loonsverhoging) Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Kerkdiensten 5 Uit stad .en omgeving ....5, 6, 8 Films 6 Economisch nieuws7 Beurs 7 Scheepsberichten 7 In de Vishal en op zee3 Feuilleton 9 Puzzel9 Panda en andere beeldverhalen9 Op en om het Binnenhof11 Taal-laria 11 Kruispunt bij Santpoort luchtfoto11 Erbij13 tot 18 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Advertentie Lange Nieuwstraat 497 Tel 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Verwachting tot morgenavond: Half- tot zwaarbewolkt en droog weer. Hier en daar mist. Weinig wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Na de persconferentie waarop minis ter Veldkamp de mededeling kon doen dat een oplossing gevonden was om uit de loonimpasse te komen, mochten wij nog een kort gesprek hebben met de minister van Financiën, prof. Zijlstra. Hij was gistermiddag uit Parijs terug gekomen, waar hij in gezelschap van minister De Pous en de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, de heer Van Houten een bezoek had gebracht aan de vergadering van de O.E.S.O. „Hoe komt het, zo hebben verschil lende afgevaardigden me gevraagd," zei minister Zijlstra, „dat jullie in Nederland de arbeidsvrede handhaven, de lonen verhogen en de prijzen in de hand houden ?Komt dat door de SER of door de Stichting van de Arbeid? Ik heb hun het antwoord gegeven, dat komt door de bereidheid van de verschillende belangengroepen om me de te werken in het algemeen belang." Prof. Zijlstra noemde de overspan ning op de arbeidsmarkt, die we thans meemaken, een verschijnsel, zoals de geschiedenis nog niet eerder te zien heeft gegeven. „Dat we deze uitzonder lijke situatie meester blijven danken we aan het begrip, dat men in de ver schillende groepen van ons volk aan treft," zo zei hij. De voorzitter van „De Nederlandse Bloemisterij"dr. A. J. Verhage, is be noemd tot „skipper" van de K.L.M. wegens zijn verdiensten voor de lucht vaartmaatschappij. Een der directeu ren van de K.L.M.,, de heer A. van der Paauw, biedt hier dr. Verhage (links) de bij het „skipper"-schap behorende oorkonde aan. Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12 - 16 Btoemendaal, Tel. 57.500-57.501 De Venlose politie zal de binnenstad van Venlo woensdag voor al het rijdende ver keer afsluiten. Dit gebeurt omdat er die dag in Venlo een grote drukte van Duitse kopers wordt verwacht in verband met de „Bid- en Boetedag" dfe in Duitsland als een soort zondag geldt. In voorgaande ja ren stelden de Venlose winkeliers zich ter dege in op de Bid- en Boetedag. Het werd steeds een der topdagen van het jaar. In een te Venlo verschijnende krant la zen we een ingezonden stuk, waarvan de schrijver de bouw van de door Venlo zo zeer verlangde schouwburg in de zaak be trekt. Hij geeft de Venlose winkeliers de volgende tip: „stel op erkende christelijke feestdagen uw zaken nog op ruimer schaal open om de koopwoede van Hans, Hein- rich, Kathe usw. te bevredigen en sta 50 percent van de op deze dagen gemaakte winst af voor de bouw van de Venlose schouwburg. Binnen zeer korte tijd staat het gebouw er". NEW YORK. Ghana heeft vrijdag in de algemene vergadering der Ver enigde Naties een voorstel gedaan tot vorming van een V.N.-Commissie van Goede Diensten, die moet aansturen op opening van onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea. De commissie zou uit vijf leden moeten bestaan. Het voorstel werd ingediend door de Ghanese afgevaardigde Alex Quaison Sackey. Hij zei, dat Ghana een vreedzame oplossing voor het geschil wenste en dat een wederzijds aanvaardbare basis voor onderhandelingen zal worden gevonden. De Commissie van Goede Diensten zou door de voorzitter van de algemene vergadering moeten worden aangewezen, met goedkeuring van de twee betrokken partijen. De Commissie van Goede Diensten zou verslag moeten uitbrengen aan de volgende algemene vergadering van de Verenigde Naties. Quaison Sackey zei ernstig te hopen, dat de Nederlandse ontwerp resolutie niet aan een stemming onderworpen zou worden. Hierdoor zou „een verdere verstijving van de respectieve standpunten" voorkomen worden. Onze correspondent in New York, die reeds enige dagen geleden in zijn inter view met Soebandrio melding maakte van het Ghanese voorstel, seinde hedenmorgen dat Indonesië in deze dagen onder sterke pressie staat om water in de wijn te doen. De nieuwe secretaris-generaal schijnt de Indonesiërs duidelijk te hebben gemaakt, dat zij matiging behoren te betrachten, aangezien zelfs India niet bereid is Indo nesië door dik en dun te steunen. Belang rijker is evenwel, dat Amerika, dat zich doorgaans afzijdig houdt van deze kwes tie, thans achter de schermen het stand punt inneemt dat het recht van zelfbe schikking geen fictie doch realiteit be hoort te zijn voor de Papoea's en dat Nieuw-Guinea voorlopig een internationaal bestuur behoort te krijgen. Maandag zal waarschijnlijk blijken of Indonesië onder zoveel druk enigszins zal zwichten. Tot dusverre is dit niet het ge val. De Indonesiërs wensen met uitsluiting van anderen de administratie over Nieuw- Guinea in handen te krijgen, voorlopig on der supervisie van de Verenigde Naties. Amerika gaat echter niet akkoord met de ze Indonesische wens. Maandag zal minister Soebandrio van Indonesië wederom het woord voeren en zijn rede wordt met belangstelling tege moet gezien. Soebandrio gaf vandaag in een particulier gesprek toe dat Nederland thans wel over een meerderheid zou be schikken indien de Nederlandse resolutie in stemming zou komen. Nederland heeft echter een meerderheid van tweederde no dig. Ook al heeft Amerika zich zeer actief getoond in deze zaak, toch behoeft dit niet te betekenen dat Amerika ook met een re solutie voor den dag zal komen. De erkenning van het recht tot zelfbe schikking en de eis inzake internationaal bestuur de twee voornaamste elemen ten van Amerika's standpunt worden ook door Nederland als essentieel be schouwd. Toch zou Nederland, indien een resolutie uit de bus kwam van staten waarmee de Amerikanen thans overleg plegen, wel een of meer veren moeten la ten. Zolang daarbij niet getornd wordt aan de principiële aspecten zou Nederland daarin wel kunnen berusten. Zou de as semblee een resolutie aanvaarden waar belangrijke staten als Amerika ook vóór konden stemmen, dan zou de betekenis van deze actie groter worden en dan zou tevens het oorlogsgevaar, dat men overigens toch niet al te ernstig opvat, afnemen. Intussen is het nog allerminst zeker, hoe de zaken in de assemblee zich zullen ont wikkelen. Indonesië stelt zijn hoop kenne lijk op de pogingen om de partijen op de een of andere manier tot elkaar te brem gen. Liberia heeft reeds aangedrongen op bilateraal overleg tussen Nederland en In donesië en nu is Ghana voor den dag ge komen met de suggestie waarover wij don derdag reeds hebben gerapporteerd: de suggestie om een commissie van goede diensten in te stellen die de partijen bij een moet brengen voor overleg omtrent Nieuw-Guinea. Ghana verklaarde tegen de resolutie van Nederland te zullen stemmen indien deze niet zou worden ingetrokken. De vertegenwoordiger van Guatemala gaf gisteren in zijn rede geen opinie over de kwestie Nieuw-Guinea. Ook Sierra.Leo ne vermeed een klare uitspraak. Tunis ziet het Nederlandse plan als een voor wendsel om Nieuw-Guinea te amputeren van Indonesië, Joegoslavië ging eveneens van de stelling uit dat geen oplossing aan vaardbaar is die Nieuw-Guinea niet be schouwt als integraal deel van Indonesië. Advertentie Op 29 november zal opnieuw een groep Ambonezen uit ons land naar Indonesië teruggaan. De groep bestaat uit bijna 300 personen, het grootste aantal, dat tot nu toe tegelijk vertrokken is. De inreisver- gunningen zijn nog wel niet door Indone sië verstrekt, maar men neemt aan, dat dit nog tijdig zal gebeuren. De groep omvat leden van de groep- Siwalette en van de groep-Pottu. De heer Siwalette, die hier gebleven was om de terugkeer van zijn laatste aanhangers af te wikkelen, gaat nu zelf ook mee naar Indonesië. De heer Pottu is reeds enige maanden geleden naar Indonesië ver trokken. Fliegende Blatter: Als men jong is wil men de wereld hervormen; op rijpere leeftijd richt men zijn goede bedoelingen op één dierbaar mens; als men ouder wordt heeft men genoeg te doen met de stuk jes van zichzelf aaneen te lijmen. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstoaat^3JHamlmn^*^Directie^P^WPeerebooi^i^4rHI^^^^^^^^ (Van onze Haagse redacteur) De derde vergadering van de regering met de Stichting van de Arbeid, gisteravond op Oud-Wassenaar gehouden, heeft tot een oplossing geleid, die, als wjj afgaan op de opgewekte stemming, die zowel bjj de ministers Veldkamp, De Pous en Zijlstra, staatssecretaris Roolvink als bij de leden van de Stichting van de Arbeid te bespeuren was ,naar aller tevredenheid is. Salarisverhoging blijkt mogelijk te zijn en ze is zelfs per bedrijfstak te berekenen: men neme de „trend" of wel het gemiddelde van de produktiviteitsstijging van de laatste jaren, vermenigvuldige die met drie, telle er de verwachte produktiviteitsstijging in 1962 (geschat op 2) bij op en dele de aldus verkregen som door vier. Dan heeft men het percentage, dat de lonen kunnen stijgen, zonder dat daardoor de prijzen omhoog gaan. Advertentie boekenwand 92. HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 HELSINKI (Reuter) De Sovjet-Unie heeft Finland verzocht een afvaardiging naar Moskou te zenden voor besprekingen op grond van het Russisch-Finse verdrag van 1948 voor wederzijdse bijstand. De Fin-1 se regering deelde dit vrijdagavond mee in een communiqué. De Russische plaatsvervangende minis ter van Buitenlandse Zaken Koeznetsov heeft donderdag tijdens zijn gesprek met de Finse ambassadeur in Moskou, Wuori, gezegd dat het wenselijk is dat zo spoe dig mogelijk een Finse afvaardiging naar Moskou komt voor besprekingen zoals zijn voorgesteld in de Russische nota aan Fin land van 30 oktober, aldus het communi qué. Volgens de Finse bekendmaking is de Russische regering van oordeel dat de besprekingen in de huidige omstandighe den onvermijdelijk zijn. De ambassadeur Wuori bracht vrijdag in Helsinki verslag uit over zijn gesprek met Koeznetsov. Reeds voor zijn aan komst waren parlementaire fracties be gonnen met bespreking van de nieuwe Russische stap bij Finland. Minister-pre sident Miettunen ontving een aantal par tijleiders. Koeznetsov heeft tot Wuori gezegd dat de internationale toestand sedert de over handiging van de Russische nota op 30 oktober niet verbeterd is en in het bij zonder niet in Noord-Europa en het Oost zeegebied. De Russische plaatsvervangen de minister wees daarbij op berichten in westelijke bladen over onderhandelingen over de oprichting van een gemeenschap pelijk hoofdkwartier voor Denemarken en West-Duitsland, het bezoek van de West- duitse minister van Defensie, Strauss, aan Oslo en gemeenschappelijke oefeningen van Deense en Westduitse strijdkrachten in de eerstkomende tijd, aldus het commu niqué. Een woordvoerder van het Finse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft op een persconferentie in antwoord op de vraag of er militaire onderhandelingen zullen worden gevoerd, gezegd dat niets uit het gesprek tussen Koeznetsov en Wuori de gevolgtrekking rechtvaardigt dat er militaire besprekingen zullen worden gehouden. KOPENHAGEN (UPI) De Deense premier Viggo Kampmann, heeft naar aan leiding van de nieuwe Russische nota aan Finland verklaard dat de NAVO-oefenin- gen in de Oostzee en de oprichting van een gezamenlijk commando geen nieuwe ontwikkeling inhouden. „Van bedde aangelegenheden is melding gemaakt in de Russische nota van 30 ok tober. De twee aangelegenheden zijn een logisch uitvloeisel van ons lidmaatschap van de NAVO, die slechts een defensieve alliantie is", zei hij. De Deense ambassadeur in Moskou, Hol ten Eggert, is opgedragen inlichtingen over de nota in te winnen. BONN (UPI) Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buitenland se Zaken heeft verklaard dat de Russische nota's over Duitse militaire activiteit in Scandinavië ongegronde klachten bevatten. „Wij hebben veel grotere redenen tot on gerustheid. Een paar maanden geleden zijn grote bewapende troepeneenheden tot aan onze gTens gedirigeerd om in de Russische zone van Duitsland manoeuvres te hou den", zo zei hij. De 49.000-tons tanker „Onoba", in aan bouw bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, is op de werf aan de Nieuwe Maas te water gelaten met een ongebruikelijke ceremonie. De naamgeef- ster, mevrouw M. C. Loudon-baronesse van Tuyll van Serooskerken, echtgenote van de president-directeur van de Konink lijke Nederlandsche Petroleum Maat schappij, nam de laatste beletselen niet weg door op traditionele wijze met een bijltje het touw van het kiinkmechanisme door te bakken, maar stelde op de rond vaartboot „Pieter Caland" met een druk op een knop radiografisch een electrisch circuit in werking, dat de met de klink verbonden metalen draad deed doorsmel- ten. De rechnici van de R.D.M. hadden daarvoor een vernuftig stelsel van radio zenders en -ontvangers ontworpen, dat in werking trad tóen mevrouw Loudon de knop indrukte en de „Pieter Caland" een sirene over de rivier deed schallen. De „Onoba" behoort met de reeds in de vaart zijnde „Ondina" tot de grootste van de in Nederland voor Shell Tankers n.v. gebouwde schepen. De naam „Onoba" is. niet nieuw voor de Nederlandse Shell-vloot, want reeds in 1938 werd een motortanker met een draagvermogen van 9000 ton in dienst ge steld, die dezelfde naam droeg. Het schip werd op 16 jnuari 1941 op weg van Liver pool naar Curacao door Duitse vliegtuigen gebombardeerd en tot zinken gebracht. Alle opvarenden konden worden gered. Bij de nieuwe „Onoba" is een nieuwe methode toegepast om het scheepsstaal tegen roest te beschermen. Na het grit- stralen kreeg de scheepswand drie lagen verf opgespoten onder de druk van 15 at mosfeer. Dit spuiten bespoedigt het werk aanzienlijk. Drie man doen nu in dezelfde tijd het werk van 15 man bij de oude methode. Bij een schip als de „Onoba" moet met drie lagen 25.000 vierkante me ter staal met verf' worden bestreken. Met de kwast of de rolkwast doet een schilder 12 tot 14 vierkante meter per uur. Door de spuitmethode komt één schilder tot 200 vierkante meter per uur. Hij „rijdt" in een werkbank aan een kraan langs het schip. De belangrijkste afmetingen van de „Onoba" zijn: lengte 228 meter, breedte 31,24 meter, holte tot bovendek 15,70 me ter gemiddelde diepgang 11,58 meter en bruto inhoud 31.000 reg. ton. De stoom turbine met een .vermogen van 16.000 pk. kan het schip een dienstsnelheid geven van 16 mijl per uur. De lading wordt ver deeld over 36 tanks. Shmh&s Advertentie Bij de R.D.M. te Rotterdam is de 48.000 ton metende tanker „Onoba" langs radiografische weg van een rond vaartboot af te water gelaten. De ge nodigden bevonden zich aan boord van deze boot, zodat op de werf het ge bruikelijke podium bij de boeg van het schip ontbrak. 'Advertentie Zandvoortselaan 75 - Heemstede Telefoon 36827 DÉPOSITAIRE OFFICIEL Ruime parkeergelegenheid. Advertentie BARTELJORISSTR. f HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 273596

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1