Nog geen oplossing voor de kwestie-Ben Bella Verslagenheid in Italië De Twentsche Bank UNO actie lijkt onmachtig tot in onrustig Kindoe Lagerhuis akkoord met immigratie-beperking Wereldnieuws J TAPIFLEX De Gaulle overweegt een compromis Ook Franse communisten destaliniseren India bezint zich op geboortebeperking Scherpe critiek op afzijdigheid van UNO bij moord op piloten procent rente Felle tegenstand van socialisten en liberalenalsmede van de pers f t^raatótoel. Vloerenbedrijf EDELHOUT ZATERDAG 18 NOVEMBER 1961 3 Automobielreparaties N.V. AMSTERDAMSCHE RIJTUIGMAATSCHAPPIJ Italiaanse communisten hebben er moeite mee Uw geld bewaren tot max. f. 25.000.-, op een depositoboekje bij De Twentsche Bank is gemakkelijk en rentegevend. U kunt de bedragen ook per giro storten. Tsjombe onderstreept Katanga's souvereiniteit Oud-leerling Sir Winston de i Elias (Plastic tapijt) 12.25 per m2 ongelegd) (Van onze correspondent) PARIJS De drie Marokkaanse minis ters, die zich op last van hun Koning weer als bemiddelaars hadden opgeworpen tus sen de Franse en de Algerijnse rebellen- regering wegens de hongerstaking van Ben Bella, hebben Parijs verlaten en zijn in Rabat teruggekeerd. Een hunner werd, na het langdurige onderhoud met generaal De Gaulle van enkele dagen geleden, gis termiddag nog eens door de minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, ontvangen, doch op het ogenblik moet deze missie toch wel als mislukt worden be schouwd. Het schijnt dat de Marokkaanse bewinds lieden de Franse ministers ook nadrukke lijk gewezen hebben op de zeer gewich tige rol die het geval-Ben Bella in de bin nenlandse positie van hun land is gaan spelen. Er is zelfs gezegd dat het voort bestaan van de Marokkaanse troon afhan kelijk was geworden van het succes van de Parijse missie door het ministeriële trio. Door een compromis, of een nieuwe ca pitulatie van Frankrijk, zou de Marokkaan se Koning de krachtige linkse oppositie in zijn land, die zich volledig achter Ben Bella heeft gesteld, de wind nog even uit de zeilen kunnen nemen. Er wordt in di plomatieke kringen te Parijs ook beweerd dat Amerika, dat belangrijke strategische steunpunten in Marokko bezit, Parijs offi cieus op deze kanten van de nieuwe crisis heeft gewezen. De Marokkaanse regering heeft voor het gehele land een verbod van politieke bij eenkomsten afgekondigd om te voorkomen dat het bij betogingen voor de vrijlating van Ben Bella tot gewelddaden komt. Een regeringswoordvoerder zei een paar dagen geleden reeds dat als betogingen voortdu ren, het leven van de 170.000 Fransen in Marokko in gevaar komt. Aangenomen wordt dat het verbod is ge richt tegen de Nationale Unie van Volks krachten en het vakverbond dat nauwe be trekkingen met de Unie onderhoudt. Deze Organisaties hebben ook vrijdag nog acties gevoerd voor de vrijlating van Ben Bella. De politie heeft vrijdagavond het hoofd kwartier van de Unie te Casablanca dat als een bolwerk van deze organisatie wordt beschouwd, omsingeld. De politie patrouil leerde met jeeps door de straten. Ofschoon Ben Bella nu dus niettemin voortgaat alle voedingsmiddelen te weige ren hoewel een Frans Kamerlid heeft geïnsinueerd dat de Algerijnse ministers zich in het geheim met vitaminepillen zou den voeden wordt het niet geheel uitge sloten geacht dat Fransen en Marokkanen toch een basis voor een overeenkomst heb ben gelegd. De Marokkanen zouden de Fransen hebben voorgesteld in Frankrijk een villa te huren waar Ben Bella en zijn vier mede-ministers dan als hun loges op ex-territoriaal gebied kunnen worden gebracht. Het voorstel zou door Ben Bel la zelf al in beginsel zijn aanvaard en door het Franse staatshoofd, generaal De Gaulle, nader worden bestudeerd. Indien ook de president der republiek zijn fiat wil geven, zouden de vredesonderhandelin gen tussen Algerijnen en Fransen dan toch eindelijk kunnen worden hervat. fReuter) In Franse regeringskringen werd gezegd dat de Franse regering niet afziet van de volledige verantwoordelijk heid voor de gezondheidstoestand en de veiligheid van Ben Bella en de andere lei ders zolang de aanslagen en de gevech ten in Algerije voortduren. Van Franse zijde heeft men er geen be zwaar tegen dat Marokkanen deelnemen aan de medische controle van de gevange nen en een Marokkaanse arts en Marok kaanse verplegers zenden. Ook zal de Franse regering er zich niet tegen verzet ten dat een Marokkaanse vertegenwoordi ger zal worden belast met het permanent contact tussen de Marokkaanse regering en de gevangenen. Men wijst er te Parijs op dat van het begin van de onderhandelingen tussen Frankrijk en het F.L.N. alle maatregelen zullen worden genomen om Ben Bella en de anderen in belangrijke mate aan deze onderhandelingen te laten deelnemen. Advertentie Chevrolet - Buick - Opel - B.M.W. - D.K.W. - Specialisten automatische versnellingsbakken, voortreincontrole op BEAN-apparaat, wielbalancering, modern smeerstation. Haarlem - Houtplein 21 - Tel. 22020 (Van onze correspondent) De Parijse voorstad Ivry, waar de se cretaris-generaal der Franse communisten Maurice Thorez, gevestigd is, heeft giste ren in Frankrijk het publieke voorbeeld van destalinisatie in de voorstad Gennevil- liers gevolgd. De Stalinstraat in Ivry werd op last van de communistische burgemees ter tot Leninstraat herdoopt. Wanneer dat voorbeeld in h'et hele land gevolgd zou worden, dan is het einde van het destali- nisatieproces voorlopig nog niet in zicht. Er zijn maar weinig steden en dorpen in Frankrijk die na de laatste oorlog de Rus sische leider niet in een straat- of plein naam hebben vereerd. Opvallend is intussen de voortvarend heid waarmee de Franse communisten ook nu weer van jasje verwisselen. In het bij zonder Thorez is vroeger altijd doorge gaan als een der ijverigste volgelingen van Stalin, die hij ook na diens dood nog lange tijd is trouw gebleven. Nu het idool in de Sovjet-Unie echter wel definitief als ont takeld moet worden beschouwd, heeft Tho rez in zijn woonstad blijkbaar zelfs niet willen wachten op de niettemin noodzake lijke toestemming van de minister van Binnenlandse Zaken om Stalins naam op een der straatbordjes door die van Lenin te doen vervangen. ROME (Reuter) De Italiaanse com munistische leider Togliatti heeft bekend gemaakt, dat het centrale comité van zijn partij opnieuw bijeengeroepen zal worden voor „een dieper onderzoek" van de on derwerpen en gevolgtrekkingen van het onlangs in Moskou gehouden congres van de communistische partij der Sovjet-Unie. Politieke waarnemers menen hieruit te kunnen opmaken, dat er nog steeds ver deeldheid heerst in de Italiaanse commu nistische partij over de nieuwe fase van het destalinisatieproces. Vorige week hebben verscheidene leden van het centrale comité op een bijeen komst in Rome critiek geleverd op het Moskouse congres, maar in de officiële dinsdag gepubliceerde, resolutie werd steun uitgesproken voor de besluiten van het congres in Moskou. NIEUW DELHI (Reuter) Een offi ciële commissie heeft drastische maatre gelen aanbevolen om de groei van de In dische bevolking in bedwang te houden. Aanbevolen worden het wettigen van vruchtafdrijving, uitbreiding van de mo gelijkheden voor vrijwillige onvruchtbaar- making, vervaardiging en aanmoedigen van goedkope voorbehoedmiddelen, belas tingmaatregelen voor gezinnen met meer dan vier kinderen, opheffen van faciliteiten voor moeders, die niet willen meewerken aan gezinsbeperking, en uitgebreid onder zoek naar vruchtbaarheidsbeheersing. Ook wordt de benoeming van een minis ter voor bevolkingsbeheersing aanbevolen, die zich geheel zou moeten wijden aan het vraagstuk der gezinsvorming. De commis sie schat dat de huidige bevolkingstoene ming in India (438 miljoen inwoners) de komende 25 jaar met 102 percent zal toe nemen, terwijl het inkomen over dezelfde periode slechts met 13,5 percent zal stij gen. (Van onze correspondent) ROME De verslagenheid en veront waardiging over de moord op de dertien Italiaanse vliegers in Kongo zijn nog aller minst geluwd. Met uitzondering van de communisten eisen praktisch alle Italia nen een bestraffing van de schuldigen. Maar daarmee houdt dan ook de eensge zindheid op. Want de vraag, wie die schul digen zijn, wordt nogal verschillend be antwoord. Het moet gezegd, dat er een sterke neiging bestaat om naast de Kon golezen, wier barbaarse gewoonten, nadat men reeds gevallen van kanibalisme heeft gerapporteerd, nu waarlijk wel bekend zijn, ook schuld te geven aan de UNO. Dat er in het Kongolese probleem zeer ernstige fouten worden begaan weet ieder, maar in Italië is er thans een vrij sterke neiging om aan de UNO een anti-blanken mentaliteit toe te schrijven. Men heeft, zo schrijven de meer rechtse bladen, met zoveel spoed aan die primitieve neger stammen onafhankelijkheid en gelijkbe rechtigdheid willen toekennen, dat men to taal uit het oog heeft verloren, dat ze daar niet rijp voor zijn. (Met het verlenen van de onafhankelijkheid aan Konko heeft de UNO overigens niets te maken gehad: dat was een zuiver Belgisch-Kongolese aange legenheid). Een andere en meer zakelijke critiek tegen de Volkenorganisatie is de volgende, die men in verschillende bladen vindt, maar die wij citeren uit de Giornale d'ïtalia van vrijdagavond: „Wat deden de Maleise UNO-troepen, die zich te Kindoe bevonden en aan wie de Italiaanse vliege niers levensmiddelen en medicijnen had den gebracht? Waarom hebben zij geen vinger uitgestoken om de Italianen te ver dedigen? Er waren op het vliegveld twee honderd goedgewapende Maleiers, terwijl de opstandige barbaren niet meer dan driehonderd in getal waren. De comman dant van het Maleise bataljon heeft, xn plaats van maatregelen te nemen, met de rebellen onderhandeld. Het officiële rap port van de UNO tracht de vraag te om zeilen, door te zeggen dat de Maleiers niet tussenbeide zijn gekomen, omdat zij in ie minderheid waren. Misschien is dat waar. Maar zij waren toch zeker beter bewa pend en beter gedisciplineerd dan de Kon golese benden. En hoe dan ook, het was hun plicht de Italianen te hulp te komen". Op dit punt komen heel wat bladen in hun commentaar terug. Volkomen onbe grijpelijk vindt men, dat de Maleise offi cieren drie dagen lang met de Kongole zen hebben onderhandeld, terwijl de Italia nen bijna onmiddellijk na hun gevangen- name in het openbaar werden vermoord, midden op het plein voor de gevangenis van Kindoe. Hoe valt het te verklaren, dat die Maleise officieren niets hebben ge weten van de gruwelen, welke gebeurden op enkele kilometers afstand van het vliegveld, waar ze zich bevonden? Men is ook verontwaardigd over de wijze, waar op het bericht in Italië bekend is gewor den. Nadat men drie dagen in onzeker heid was geweest over het lot van de der tien vliegeniers, hebben hun vrouwen en kinderen 's middags door middel van de radioberichtgeving moeten horen, dat zij allen waren gedood. Dat was een bericht, verstrekt door de Volkenorganisatie. Waarom had men dat bericht niet nog één of twee uur kunnen achterhouden tot de commandant van het militaire vliegveld te Pisa, waaronder de slachtoffers ressor- teerden, persoonlijk de nabestaanden had kunnen verwittigen? Opruiend Italië is door de UNO belast met de taak per vliegtuig de andere troepen van de organisatie te voorzien van levensmid delen, munitie en medicamenten. Daartoe zijn zeventig Italiaanse piloten in Kongo gestationeerd. Zij worden om de twee maanden afgelost. De politieke partijen hier in Italië trach ten intussen uit het gebeurde munt te slaan. Het is in het parlement zelfs tot een handgemeen gekomen tussen commu nisten en fascisten. Volgens de fascisten zou alles de schuld zijn van de communis ten. Tot welke dwaasheid men in die krin gen in staat is, blijkt wel uit de koppen van het fascistische partijblad, die als volgt luidden: „Communisme is kaniba lisme. De stralende erfgenamen van de grote Italiaanse pioniers in het barbaarse Afrika werden vermoord door gesovjeti seerde wilden. De lafhartig omgekeerde rassisten van de UNO bewaren hun olym pische kalmte. Onze regering is toeschou wer zonder meer". Het opruiende ge schrijf van dit blad en enkele andere heeft geleid tot betogingen van fascistische jon gelui in de straten van Rome. Een belangrijk commentaar leek ons dat van de „Voce Repubblicana", waar aan wij het volgende ontlenen: „De ware aanstichters van de wanorde in Kongo zijn bekend. Bepaalde sectoren van de Belgische leidende klasse zijn er sedert ruim een jaar op uit in dat land wanorde te stichten en Kongo tot een ouderwetse Balkan te maken met het doel hun in vloed te bewaren in Katanga. De dertien Italiaanse militairen, die ginds gevallen zijn, dienden geen koloniale belangen. Zij waren soldaten van de UNO en verdedig den menselijke en universele belangen, die niets gemeen hebben met die van de Union Minière of met de revanchepolitiek van de rechtse partijen in Europa. Hun namen vullen de lijst aan van de velen, die reeds gevallen zijn in Afrika in het belang van vrede en rechtvaardigheid. Zij dienen ge noemd te worden naast Dag Hammars kjoeld, die op dit ogenblik meer dan ooit hun symbool is en naast de arme Indiasche en Maleise soldaten, die hun leven hebben gelaten in de strijd tegen de huurlingen van Tsjombe. Zij strijden niet voor de ko lonialisten en de rechtsen en evenmin voor de communisten of voor de aanhan gers van Loemoemba, doch dienen uitslui tend de hogere gerechtigheid der volken organisatie". Advertentie 170 kantoren in Nederland LEOPOLDSTAD (UPI) In Leopoldstad zijn er aanwijzingen dat de UNO militaire acties in Kindoe, waar vorige week zater dag dertien Italiaanse UNO-pilotep door dronken Kongolezen werden vermoord, zullen uitstellen, totdat een gemengde commissie van de UNO en de Kongolese regering er zich een beeld van de toestand zal hebben gevormd en de hoofdschuldigen zal hebben gevonden. Volgens welinge lichte kringen is het niet zo gemakkelijk om de stad af te grendelen zoals aan vankelijk in de bedoeling lag. De volken organisatie heeft alleen het vliegveld van Kindoe in haar bezit. In de stad zelf is geen UNO-personeel en er zijn ook geen troepen die strategische punten en wegen in de omgeving kunnen afzetten. Voorts wordt het aantal blauwhelmen in dit ge bied, ondanks de versterkingen, nog steeds in getal overtroffen door de Kongolezen, die bovendien beschikken over zware mor tieren en luchtafweergeschut. Nog een s>" 'wiizing dat voor het ogen blik geen militaire actie wordt overwogen, is het feit de' de Maleise an- dant Abdoel Hamid gisteren uit Kindoe naar Leopoldstad is teruggekeerd voor overleg over de militaire situatie in Kindoe. In Elisabethstad in Katanga ont vangen radioberichten, waarin werd ge meld dat UNO-vliegtuigen vrijdag drie bolwerken van muitende Kongolese troepen in het gebied van Kindoe in de provincie Kivoe hadden aangevallen, zijn vandaag door de UNO officieel ont kend. President Tsjombe van Katanga heeft in een telegram aan de waarnemend secreta ris-generaal van de UNO laten weten, dat hij bereid is tot onderhandelingen met pre- Traditiegetrouw heeft Sir Winston Churchill zijn jaarlijkse bezoek aan zijn oude school in Harrow gebracht. Sir Winston was vergezeld van Lady Churchill. Toen de oud-premier het schoolgebouw verliet, werd hij naar gewoonte door de leerlingen toege zongen. Sir Winston die deze maand zijn 87ste verjaardag hoopt te vieren, hield voor het eerst geen toespraak. mier Adoi..- -an de Kongolese centrale regering. Tsjombe stelde, dat de regering van Katanga voorstandster blijft van on derhandelingen ook al heeft de regering in Leopr.'.istad de jongste Katangese voor stellen voor een economische, monetaire en militaire unie, waarin de politieke autono mie van Katanga gewaarborgd is, van de hand gewezen. In het telegram wordt voorts gezegd dat Katanga een soevereine en onafhankelijke staat is die de aanhan gige vraagstukken uitsluitend op vreed zame manier wil regelen. Tsjombe verzoekt tenslotte een delegatie naar New York te mogen zenden. De Indische minister van Defensie, Kris- jna Menon, heeft gisteren verklaard de beschuldiging, dat de UNO in Katanga een dwaze militaire operatie heeft onder nomen, niet te kunnen delen. Hij vroeg waarom de operatie tot ontwapening van huurlingen was afgelast en de UNO-troe pen in een hachelijke positie waren ge bracht. Ook wilde hij weten op welke wijze in Frankrijk en West-Duitsland gebouwde militaire vliegtuigen in Kongo zijn ge komen. Menon sprak als vertegenwoordiger van een land dat geen lid is van de Veiligheids raad maar belang heeft bij het momenteel in de raad aan de gang zijnde Kongo-debat. De Brit Sir Patrick Dean zei dat Groot- Brittarinië de UNO Steeds heeft gesteund bij het streven een Kongolese eenheids staat te vestigen. Katanga moet zodanig in deze eenheidsstaat worden opgenomen dat het volledig zijn rol in het geheel kan spe len. Voor duurzame eenheid is het nood zakelijk dat deze eenheid met vreedzame middelen tot stand wordt gebracht en niet door vreesaanjaging of geweld. Het is dui delijk gebleken dat geweld geen oplossing biedt voor de problemen van Kongo, aldus Dean. LONDEN Het Lagerhuis was donder dagavond het toneel van een hoogst dra matisch en explosief debat over het re geringsvoorstel om de steeds toenemende immigratie uit het Gemenebest enigszins te temperen. De regering deed dit met grote tegenzin, want het was tot dusver een geheiligd beginsel, dat Britse immi granten uit de overzeese gebieden zonder enige beperking tot het moederland wer den toegelaten. De laatste jaren is hun aantal gegroeid tot een half miljoen, voor namelijk bestaande uit kleurlingen en voor het merendeel afkomstig uit het armoedi ge West-Indië. De regering erkende openlijk dat deze mensen in zekere mate onmisbaar zijn ge worden, omdat zij een hoogst nuttige taak in essentiële diensten, zoals in ziekenhui zen, op de bussen, bij de spoorwegen, bij de posterijen en voedselvoorziening, ver vullen. Desniettemin kan niet worden ont kend dat er hoofdzakelijk als gevolg van het woningtekort door de toevloed van kleurlingen vaak sociale spanningen ont staan. De regering wil thans als waar borg, met het oog op een eventuele eco nomische inzinking, dat alleen diegenen overkomen op wie een betrekking wacht. Verder wil zij de deportatie van onge wenste elementen vergemakkelijken. Dit voorstel zette vooral de Labour-op- positie in vuur en vlam, welke de rege ring ronduit van rassendiscriminatie be schuldigde en van een in-de-kaart-spelen van de fascisten en Zuidafrikaanse natio nalisten. De minister van Binnenlandse Zaken Butler ontkende dat er ook maar iemand om zijn huidskleur de toegang tot Groot-Brittannië zal worden geweigerd, maar het is niet langer mogelijk om een kwart van de bewoners van de aardbol zonder meer het recht tot vrije vestiging in het overbevolkte Groot-Brittannië te ge ven. Er moet een mogelijkheid zijn zono dig de stroom af te dammen, omdat het anders een overstroming wordt. De regering kreeg vooral de schijn te gen zich dat zij alleen kleurlingen wilde treffen, omdat zij tot de slotsom is geko men dat het onmogelijk is de emigratie uit de Ierse republiek te beperken, het geen oorspronkelijk ook de bedoeling is geweest. De woede van de socialisten, en niet minder van de liberalen, over dit door hen beschamend geachte ontwerp kende geen grenzen. Oppositieleider Gaitskell eiste dat de re gering de maatregel, welke in het geheel niet door de feiten wordt gerechtvaardigd en welke hij een belediging acht voor het Gemenebest, zou intrekken. Hij verweet de regering dat deze, zonder voorafgaand on derzoek van de werkelijke situatie, over haast te werk is gegaan. Niemand weet hoeveel de netto-immigratie is, het aantal dat overblijft wanneer men de emigran ten aftrekt van de immigranten. Volgens Gaitskell spant de regering het paard achter de wagen. Zij geeft zich een brevet van onvermogen, want de oorzaak van het immigratieprobleem is de verkom mering van de hulpbehoevende massa's in de koloniën waarvoor de regering verant woordelijk is, en het schromelijke woning tekort in Groot-Brittannië zelf. Werk voor de immigranten is er genoeg. Van hen gaat 95 percent vrijwel -onmiddellijk na aankomst aan de slag. Het Lagerhuis keurde ten slotte het wets ontwerp in tweede lezing goed, met 284 tegen tweehonderd stemmen, maar er zal nog wel aan gedokterd worden, voor de behandeling is afgelopen. Op de rand van de afgrond Een van mijn weinige (ik meen dit niet; maar het maakt, hoop ik, een fijne, be scheiden indruk) goede eigenschappen is, dat ik weinig sensationeel ben aangelegd. Het lange rechtbankverslag over een man die zijn ouders heeft vermoord kom ik, zelfs met enige goede wil, niet door. En als ik een krantekop lees over drie kna pen die een andere knaap hebben ver moord, dan is mij die wetenswaardig ge noeg. Als ik toch over moorden wil le zen dan neem ik liever een werkje van Simenon of Chandler ter hand. Die weten er tenminste iets moois van te maken. Het vermoorden van ouders door een zoon is gruwelijk en schokkend, maar in wezen niet interessant. Doodgewone dage lijkse daden en hun motieven zijn psycho logisch meestal interessanter, ook al komt er geen druppel bloed aan te pas. Een hel van een huwelijk dat niet in moord zijn apotheose vindt, is even aangrijpend en afschuwelijk als een dat dit wel doet en een man die, dag na dag, z'n leven lang, een somber kantoorbestaan leidt zonder zich aan de kas te vergrijpen is (dikwijls) dramatischer dan een zeventonner van de Amsterdamsche Bank. „Sensationele" toppunten en ontknopin gen hebben zulke drama's nimmer, maar daar zijn ze niet minder tragisch om. Mis schien juist wel: integendeel. Als wij, netmansen en keurigaards, met bedaarde schreden door het leven gaan,- bij elkaar op bezoek komen, hoffelijke woor den zeggen, kopjes koffie drinken ten noen en („een hoogst enkele maal") een klein glaasje voor den eten, is het een wel een beetje saai, doch niettemin indrukwek kend tafereeltje van burgerdeugd en goed fatsoen. Maar de ware zielepeïler weet wat er onder het charmante oppervlak leeft: moordzucht, ontrouw, wanhoop, gekwetst ego, jaloezie, geldzucht.het krampach tig onder de oppervlakte houden maakt ons, lieve vrienden, tot de charmante gent lemen die wij zijn. Alleen wij zelf weten hoe dicht wij bij de misdadiger in ons staan en hoe wij wankelen op de rand van de afgrond. Allemaal oud nieuws, dat ik hier ten beste geef, maar nuttig om het ons even te herinneren wanneer wij gesmuld heb ben van het rechtbankverslag. Tenzij al het leven gedurende ons leven en welpijn reeds uit ons geweken is, zijn wij allen het kind van de (toevallig) onge honoreerde rekening. Met een klein duwtje van het noodlot zouden wij het zelf kun nen zijn, die alleen met initialen en niet met onze glorieuze volle naam in de krant te kijk staan. Aanhoudende sterkte zij u toegewenst door Advertentie Geluidloos Tapiflex dempt elk geluid, dat brengt stilte in huis, een veel uitgesproken wens in de tegenwoordige tijd. Tapiflex op een trap maakt de stappen geluidloos. Trapneuzen zijn overbodig, want Tapiflex is uit zichzelf antislip. Inlichtingen: SHOWROOM-VERKOOP ZIJLSTRAAT 96 TELEFOON 20340 Prooi terug. De Stille Oceaan bij Acapul- co, Mexico, heeft gisteren haar prooi te ruggegeven. Men schat, dat ongeveer vijfhonderd lijken aanspoelden bij deze mondaine badplaats. De haaien kwamen tot dicht onder kust. Onder de stoffelijke resten bevonden zich die van circa tach tig kinderen. Tijdens het afgelopen weekeinde trok de typhoon Tara langs deze streek. Het water werd toen hoog opgejaagd tegen de kust. Nog duizenden mensen zitten geïsoleerd op redding te wachten. Grondwet en concordaat. Het Italiaanse constitutional gerecht heeft de vraag voorgelegd gekregen of een rooms-ka- tholiek priester, die van zijn status als zodanig heeft afgezien, de functie van burgemeester kan bekleden. Het geval betreft Francesco Niosi die tot burge meester van Ucria, bij Messina op Sici lië, is gekozen maar wie de prefect het recht tot uitoefening van deze functie ontzegt. De prefect beroept zich hierbij op een artikel van het concordaat tus sen de Italiaanse regering en de Heilige Stoel volgens hetwelk personen die hun priesterlijke staat hebben laten varen bepaalde openbare functies niet kunnen uitoefenen. De gemeenteraad van Ucria heeft echter als zijn mening doen ken nen dat die bepaling in het concordaat in strijd is met de grondwet daar deze van gelijkheid van alle burgers uitgaat. Overstromingen. Het eiland Trinidad wordt geteisterd door catastrofale over stromingen, als gevolg van hevige re genval. De verbindingen tussen de hoofd stad, Port of Spain, en de getroffen ge bieden kunnen slechts met kleine bootjes worden onderhouden. In het noordelijk deel van het eiland zijn twee kinderen gedood en 37 gewond door het instorten van een huis. Verscheidene bruggen zijn weggeslagen. Betogingen in Bern. Na een ordelijke de monstratie van dertigduizend boeren in Bern tegen de landbouwpolitiek van de regering is het vrijdag op het plein voor het parlementsgebouw tot relletjes ge komen. Er werden eieren en stenen naar het gebouw gegooid. De politie heeft met traangas, waterstralen en gummi stokken het plein schoongeveegd. Minuteman gelanceerd. In Amerika is vrijdag met succes een minuteman ge lanceerd, de snelste intercontinentale ra ket die de Verenigde Staten bezitten. De achttien meter lange raket is afgevuurd uit een 25 meter diepe ondergrondse ruimte naar een doelgebied op een af stand van 4.800 kilometer.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3