Bestuursambtenaar vermoord op Nieuw-Guinea Verhoogde activiteit aan Berlijnse muur Brand op scheepswerf in Amsterdam-Noord President Kekkonen zal naar Rusland reizen HET WEER i SI Vopo's breiden versperringen uit Beria zou voor Amerika hebben willen werken GESCHENK VERPAKKING m Vermist Italiaans UNO-vliegtuig in Tanganyika gevonden ONRUST IN DOMINICA Vijftien jaar voor moord op ouders Ben Bella volhardt in hongerstaking DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 20 NOVEMBER 196, Mr. Linthorst Homan met auto over de kop Prix Goncourt voor Jean Gau In de krant van heden: 2 STUKS 1.95 - 3 ST. 2.50 Lichte vorst m*x Het woord is aan Amerikaanse vloot komt in actie SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Andere gevangenen gaan akkoord met regeling 47e JAARGANG NUMMER 15 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.80 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije HOLLANDIA. De resident van Hollandia heeft zondagmiddag in een officieel communiqué meegedeeld, dat het hoofd van het plaatselijk bestuur van Nimboran, controleur ir. A. M. Hilkemeyer, en de twee hem op een bestuurspatrouille be geleidende Papoea-politieagenten door de bevolking van het gebied van Oenoeroem om het leven zjjn gebracht. Een politiepatrouille onder leiding van inspecteur Lam- mertse heeft zondagmorgen de stoffelijke resten gevonden in het dorp Djadam. De inwoners van het dorp zjjn spoorloos verdwenen. De stoffelijke resten van de ver moorden zijn naar Genjem overgebracht. Voorts is uit Hollandia gemeld dat de jongste zoon van de gouverneur van de staat New York, de 23-jarige Michael Rocke feller, die deelnam aan een archeologische expeditie in Nieuw-Guinea, wordt vermist. Gouverneur Rockefeller is zondagavond naar Nieuw-Guinea vertrokken om aan het opsporingswerk deel te nemen. Michael Rockefeller was in gezelschap van de 34- jarige Nederlandse wetenschappelijke ambtenaar van bevolkingszaken R. W. Wassing. Hjj maakte met de heer Wassing een tocht op de Eilandenrivier in het Asmatgebied in Zuidwest-Nieuw-Guinea. Toen controleur Hilkemeyer niet over eenkomstig de verwachting donderdag op zijn standplaats was teruggekeerd, zijn patrouilles uitgestuurd. De onderafdeling Nimboran is gelegen in het binnenland ten zuidwesten van Hollandia. Daar het Oostduitse soldaten en arbeiders ver zamelden zich gisteren bij dè Bran denburger Tor, op de grens van Oost en West-Berlijn, waar nu ook een muur van betonnen platen wordt op getrokken. Men ziet op de foto zo'n betonnen plaat naar zijn plaats van bestemming brengen. Zondagmiddag is de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, in Wieringer- meer met zijn auto in de berm van de weg geraakt en over de kop geslagen. De heer Linthorst Homan kreeg licht hoofd wonden. Zijn auto werd zwaar be schadigd. De Prlx Gongourt 1961 is toegewezen aan deFranse auteur Jean Cau voor diens roman „La Pitié de Dieu". Weerrapporten I, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 7 Panda en andere beeldverhalen.7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 10 tot 14 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's BONN Manschappen van de Oostelij ke volkspolitie zijn gisteravond begonnen de muur aan de grens tussen Oost- en West-Berlijn te versterken. Voornamelijk bij de Brandenburger Poort, de Potsda- merplatz en de grenspost Friedrichstrasse wordt druk gewerkt met bulldozers, takelwagens en andere werktuigen om de afscheiding tussen Oost en West nog defi nitiever te maken. Bij de Brandenburger Poort, waar tot nu toe alleen prikkeldraad - WASHINGTON (UPÏ) De Amerikaan se politieke commentator Henry J. Tay lor heeft vandaag gemeld, dat de vroege re chef van de Russische staatspolitie, Lavrenti P. Beria, kort voor zijn terecht stelling aangeboden heeft om voor de Amerikaanse geheime inlichtingendienst te werken. Taylor, gewezen Amerikaans ambassadeur in Bern, schrijft in de Wash ington Daily News: „Verraad bestaat in alle ministeries van Buitenlandse Zaken over heel de wereld. Het is een even grote zekerheid als de tyfusbacil is voor melk. Russische verraders helpen het westen. We nemen het niet graag aan, maar Amerikaanse verraders helpen de Sov jets. Zeker, meer Russen zouden voor het westen werken als ze er de kans toe kre gen. Het is zelfs zo, dat het hoofd van de Russische geheime politie, Lavrenti P. Be ria, tegen het einde van zijn bloedige car rière zijn diensten aanbood aan de Ver enigde Staten. Hij werd echter op last van Kroesjtsjev doorgeschoten voordat zaken gedaan konden worden." versperringen waren, bouwt men nu aan twee muren achter elkaar. Ook worden overal loopgraven en andere militaire stel lingen aangelegd. Luidsprekers schalden vrolijke muziek door de nacht om de paar duizend volkspolitiemannen het werk te veraangenamen. Grote schijnwerperinstal laties zorgden voor verlichting. De Westberlijnse politie versterkte intus sen gisteren haar eenheden, die aan de grens geposteerd zijn om waar te nemen wat aan de andere kant gebeurt. Hoewel nog geen alarmtoestand werd afgekondigd waren er wel enige extra-eenheden West berlijnse politie in staat van paraatheid gebracht. Van Westduitse kant is al ver klaard dat de Oostduitse werkzaamheden kennelijk een onderdeel zijn van de psy chologische oorlogvoering. De drie punten, waar men thans vooral versterkingen aan brengt, hebben namelijk geen enkel mili tair belang. Ook kan men deze drie plaat sen niet beschouwen als lekken in het IJzeren Gordijn, waardoor nog steeds Oostduitsers naar het Westen komen. De ongeveer vijftig mensen, die dagelijks met levensgevaar kans zien West-Berlijn te be reiken, glippen elders door de muur. Advertentie M0US0N Een felle brand heeft in de nacht van aterdag op zondag voor meer dan een alf miljoen gulden schade aangericht in en grote loods (110 bij 18 meter) op de cheepswerf 't Fort" in het tot de ge- ueente Amsterdam behorende IJ-dorpje fieuwendam in Amsterdam-Noord. De brand werd tegen half een ontdekt 'oor twee jongens. Om kwart over eên loegen de vlammen ongeveer vier meter loog boven het dak uit. Het vuur werd Testreden met elf stralen, waaronder die /an de drijvende brandspuit „Jason". Om kwart voor'twee had men de brand onder de knie. De nablussing duurde tot in de ochtend. De schade in de loods is groot. Geheel vernield zijn de lakloods, de schilders werkplaats en de opslagplaats van de duurdere houtsoorten. Verscheidene in aanbouw zijnde jachten zijn onherstelbaar door het vuur aangetast. De scheepswerf bouwt voornamelijk plezierjachten, waar van de meeste naar het buitenland wor den verkocht. Een jaar geleden woedde hier eveneens een felle brand, die een andere loods verwoestte. Het blussingswerk werd onder meer ga degeslagen door de officier van Justitie, de hoofdcommissaris van politie en de chef van de Centrale Recherche. De oor zaak van de brand is nog niet vastgesteld. De 70 personeelsleden van de werf zullen voorlopig andere bezigheden moeten zoe ken, omdat door het uitbranden van vitale werkplaatsen het werk op d!e werf is lam gelegd. Een felle uitslaande brand heeft in de nacht van zaterdag op zondag een grote loods van een scheepswerf in Amsterdam-Noord in de as gelegd. Er werd voor meer dan een half miljoen gulden schade aangericht. gebied van Oenoeroem als rustig bekend staat had de controleur slechts twee po litieagenten meegenomen alsmede vijf dragers. Kort geleden heeft de gouverne mentsarts Den Butter nog een hele maand alleen in het gebied doorgebracht. Woensdag bevond de bestuurspatrouille zich op de terugweg van de districtshoofd plaats Goeay naar Genjem. De heer Hil kemeyer zond de dragers vooruit naar Oenoeroem om daar het bivak in te rich tten. Toen de controleur en de politieman nen niet in Oenoeroem kwamen zijn twee dragers naar Djadam teruggegaan. Zij keerden terug met het bericht dat de controleur en de agenten waren vermoord. Terstond werden politiepatrouilles uitge zonden die de stoffelijke resten vonden. De heer Hilekemeyer was 32 jaar oud en laat een vrouw en twee kinderen achter. Hij kwam ruim anderhalf jaar geleden naar Nieuw-Guinea. De twee politieagen ten zijn E. Kapim en A. Noof. De schrijver Anthony van Kampen, die door zijn reizen in Nieuw-Guinea op de hoogte is van de toestand in de omgeving van Genjem, deelde aan het A.N.P. mee, dat het gebied, waar de heer Hilkemeyer en de beide Papoea-politieagenten ver moord zijn, een der dunst bevolkte dis tricten van Nieuw-Guinea is. Controleur Hilkemeyer genoot als bestuursmabtenaar een uitzonderlijk goede reputatie Het is dan ook nauwelijks aan te nemen, aldus de heer Van Kampen, dat de aanleiding tot de moord moet worden gezocht in een on handigheid van zijn kant. Het is zijns in ziens veel waarschijnlijker, dat de aan slag een primitieve, magische achter grond heeft. Het is de eerste keer, dat in Nederlands Nieuw-Guinea een moord op een bestuurs ambtenaar werd gepleegd. Wel geschiedde het enkele malen in Australische Nieuw- Guinea, in het Sepik-gebied. Naar de mening van de heer Van Kam pen is in geen enkel opzicht aan te ne men, dat de achtergrond van deze aanslag ook maar iets te maken heeft met de thans aan de gang zijnde politieke ont- Michael Rockefeller, de 23-jarige zoon van de gouverneur van de staat New York, Nelson A. Rockefeller, die in het binnenland van Nederlands Nieuw Guinea vermist zou worden. wikkeling van de Papoea-bevolking. De bevolking in dit deel van Nieuw-Guinea staat namelijk vrijwel geheel buiten het thans aan de gang zijnde politieke proces. De zoon van de gouverneur van New York, die thans vermist wordt, maakte deel uit van een Amerikaanse expeditie naar Nieuw Guinea. Deze expeditie was begin april in Hollandia aangekomen en zou zes maanden op Nieuw-Guinea blij ven, in hoofdzaak in de Baliem-vallei, waar o.m. documentaire films zouden wor den opgenomen. De uitzending der expedi tie was mogelijk gemaakt door het Pea- body Meseum voor oudheidkunde en vol kenkunde te Harvard en door de Neder landse overheid. De directeur van het filmstudiecentrum van Harvard, dr. Gardner, is leider van de expeditie. De taak van Michael Rockefeller bij de expeditie was het maken van bandopna men van de primitieve muziek en de krijgsliederen van de stammen in de Ba liemvallei. Volgens onbevestigde berichten zou Mi chael Rockefeller, die in gezelschap was van een ander lid van de expeditie, in een boot op een rivier in Zuid-West Nieuw Guinea naar zee zijn afgedreven, doordat de motor defect raakte. Gouverneur Rockefeller is zondag avond per vliegtuig uit New York via To kio naar Biak vertrokken. Hij wordt ver gezeld door de tweelingzuster van Mi chael, zijn secretaris en een journalist. Het gezelschap werd uitgeleide gedaan door de Nederlandse consul in New York. de heer J. de Leeuw, en de directeur van de Nederlandse Voorlichtingsdienst,, de heer J. van den Bogaert. HELSINKI (UPI) - De Finse presi dent Urho Kekkonen zal waarschijn lijk vergezeld door een parlementaire delegatie op 24 november te Novosi birsk in Siberië met de Russische pre mier Kroesjtsjev samenkomen, aldus heeft het Finse ministerie van Buiten landse Zaken bekendgemaakt. De ont moeting tussen de twee staatslieden was voorgesteld door de Finse regering. Het voorstel is zondag bij monde van de Russische ambassadeur in Helsinki aan vaard. Het bezoek van Kekkonen aan de Russische premier betekent, dat Finland thans zijn sterkste politieke kaart op tafel Verwachting tot morgenavond: Droog weer met weinig of geen bewolking. Overwegend matige wind tussen oost en zuidoost. In de komende nacht en mor genochtend op de meeste plaat sen lichte vorst. Overdag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten óp pagina twee. ■B Rabindranath Tagore: Het leven is voor ons allen het over steken van een wijde zee, waarna wij tesamenkomen op hetzelfde smalle schip. heeft gelegd teneinde te vermijden, dat er Fins-Russische besprekingen over politieke en/of militaire samenwerking zullen worden gevoerd, zoals de Russen wensen. In een redevoering te Jysaskyla in Fin land heeft de Finse president zondag overi gens gezegd, dat het Noorse bezoek van de Westduitse minister van Defensie Franz Josef Strauss Finland bijzonder ongelegen kwam. Het bezoek van Strauss aan Noor wegen was door de Russen genoemd als een der symptomen van een recente ver slechtering van de situatie in Noord- Europa. De Noorse minister van Buitenlandse Zaken Halvard Lange is zondagavond in Moskou gearriveerd om besprekingen te voeren met beambten van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. Ver wacht wordt, dat deze besprekingen in de eerste plaats de onlangs door Rusland ge uite wens zullen betreffen met Finland te praten over versterking van de wederzijd se verdediging. Lange werd op het vlieg veld begroet door de minister van Buiten landse Zaken Gromyko. Verwacht wordt dat de minister dpe dagen in Moskou zal blijven en dan naar het oosten zal reizen om met premier Kroesjtsjev te praten. NAIROBI (Kenya) (UPI) Blijkens nog niet bevestigde berichten, die te Nairobi zijn binnengekomen, is een Italiaans UNO- vliegtuig dat vorige week vrijdagmorgen uit Entebbe (Oeganda) was opgestegen voor een vlucht naar Leopoldstad en dat als vermist was opgegeven, gevonden in de omgeving van Kigoma in Tanganyika. Volgens de berichten zouden er enkele overlevenden zijn, bijzonderheden waren niet bekend. Het Italiaanse toestel, een C-119, ver voerde twee burgervertegenwoordigers van de UNO en had een bemanning van acht koppen. In Kongo is de afgelopen dagen intensief gezocht naar het vermiste toestel. Een woordvoerder van de UNO te Leo poldstad heeft bekend gemaakt, dat het Italiaanse vliegtuig is waargenomen door de Noorse bemanningleden van een UNO- toestel. De Noren hebben in de omgeving van het wrak tekenen van leven bespeurd en meenden iets te hebben gezien dat op een tent leek. Een eenheid parachutisten van de Engelse Royal Air Force is momenteel uit Nairobi onderweg naar het wrak. (Men zie ook pag. 3) CIUDAD TRUJILLO (UPI) - Vijf tien Amerikaanse oorlogsbodems zijn gisteravond voor de kust van de Domini caanse republiek voor anker gegaan. Tevens voerden twaalf Amerikaanse straalvliegtuigen vluchten uit boven de hoofdstad Ciudad Trujillo. De Ameri kaanse regering was tot dit machtsver toon overgegaan op berichten, als zou den Hector en Jose Arismendi Trujillo, twee broers van de onlangs vermoorde dictator van de republiek, een staats- eep in de zin hebben tegen het be wind van president Balaguer. Hector en Jose waren in de loop van vorige week in de Dominicaanse republiek aange komen. Volgens de laatste berichten zou het Amerikaanse optreden overigens zijn uit werking niet hebben gemist: de samen zweerders zijn, tezamen met 27 topfunc tionarissen van het Trujillo-regime, van daag per vliegtuig in Fort Lauderdale in Florida aangekomen. Zaterdagmiddag had Rafael Thujillo jr., zoon van de dicta tor, eveneens het land verlaten, na te zijn afgetreden als hoofd van de Dominicaanse strijdkrachten. Voordat de Amerikaanse marine en luchtmacht tot actie overgingen had president Balaguer de noodtoestand afgekondigd. In Ciudad Trujillo was het zondag rustig al heerste er een gespannen sfeer. Vele inwoners gingen naar de haven om naar de Amerikaanse oorlogsschepen te kijken, die angstvallig buiten de terri toriale wateren bleven. De Dominicaanse luchtmacht gebruikte de zondag om boven de hoofdstad vlugschriften uit te werpen, waarin tot steun aan president Balaguer werd opgeroepen. „Wij zullen de terugkeer van een dictatoriaal bewind niet gedogen", aldus de commandant van de luchtmacht Echavarria in deze pamfletten. De rechtbank in Maastricht heeft van morgen een 23-jarige kantoorbediende uit Oegstgeest wegens moord op zijn ouders veroordeeld tot vijftien jaar gevangenis straf en terbeschikkingstelling van de re gering. De jongeman was in de avond van 17 mei van dit jaar van Den Haag naar Maastricht gereisd, waar hij zich naar de ouderlijke woning begaf en daar in de huiskamer eerst zijn moeder doodde met messteken in de borst en rug en vervol gens zijn vader, die op het hulpgeroep van zijn stervende vrouw uit bed was gekomen. De dader verklaarde, dat hij al geruime tijd met het plan rondliep om zijn ouders, tegen wie hij sterke haatgevoelens had ont wikkeld, te vermoorden. De rechtbank achtte dubbele moord be wezen. De officier van Justitie had veer tien dagen geleden vijftien jaar geëist met ter beschikkingstelling van de regering. Advertentie B'ARTEUORISSTR. HAARLEM TEL: 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KÓNINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 22359b PARIJS (Reuter-UPI) De Algerijns rebellenleider Mohammed Ben Bella ei vier andere leiders zullen hun hongersta king, die al negentien dagen duurt, no niet beëindigen. Vier- tot vijfduizend ande re Algerijnse gevangenen in Frankrijk heb ben vandaag hun hongerstaking beëindigt nadat de Franse regering zich bereid ver klaarde hun de status van politieke ge vangenen te verlenen. Een desbetreffendt overeenkomst werd ondertekend door ver tegenwoordigers van het F.L.N., het Fran se ministerie van Justitie en het Interna tionale Rode Kruis. Ben Bella en zijn gezellen Hocine Ail Ahmed, Mohammed Khider, Mohammed Boudiaf en Rabah Bitat blijven in Gar- ches voedsel weigeren. Men neemt aan dal zij dat zullen blijven doen tot de Franse regering hen laat overbrengen naar eer kliniek die tot Marokkaans gebied zou wor den verklaard en waar zij in staat zullei zijn deel te nemen aan Frans-Algerijnsi besprekingen. De staking van Ben Bella e; de zijnen heeft een ander doel dan die vai hun broeders, aldus een advocaat die mee deelde dat de gezondheidstoestand der dr mannen van uur tot uur slechter word CASABLANCA (Marokko) In Casa blanca zijn zaterdag drie demonstraties g houden voor de vrijlating van de Algri' se opstandelingenleider Ben Bella. I menigten werden door politie en mi'11 uiteengedreven.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1