Ruslands Orthoxe kerk lid van de Wereldraad Zakenman SMOOR Vierde medeplichtige van de aanslag op De Gaulle gepakt AGENDA Kort en bondig V Internationale Zendingraad voortaan orgaan van de Wereldraad van Kerken m m II II m Amerikaanse minister sprak met Soekarno Onteigening tot behoud van natuurschoon Vier sterfgevallen door kolendampvergiftiging Hogere ambtenaren eiser 50 salarisverhoging Vakbonden vragen waardevast pensioen Zonnig maar koud m I li m II II MAANDAG 20 NOVEMBER 1961 il 11 lil M II M iiüÜji ülüüi li li m ?i?i M i;?;ü ?:?i 1 II II II li i! li Tip voor zakenman die SKODA wil zien: morgen bij Uw dealer een wagen voor proefrit gereed. GOED UIT.... MET H.ÉNGLEBERT N.V. I Oosterse zending Dr. Zeylmans van Emmichoven in Kaapstad overleden Heidens Westen Pleitbezorger van het Franse Algerije opgesloten wegens belediging van het staatshoofd Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Dronkemansrit met gestolen truck >W Het was feest in Den Bosch Ontmoeting was „prettig en bevredigend De „Sepia" voor het eerst in thuishaven Foor overheidspersoneel Mammoet-dieselmotor Kort nieuws ■o-3 s s NIEUW DELHI (Reuter) De Russische orthodoxe kerk is vandaag in Nieuw Delhi na geheime stemming als lid toegelaten tot de Wereldraad van Kerken.. Dit is de eerste keer dat de grootste godsdienstige groepering in de Sovjet-Unie toetreding heeft gezocht tot een georganiseerde in ternationale christelijke gemeenschap. Als alle 23 aanvragen om het lidmaatschap zijn ingewilligd, zullen er bijna tweehon derd kerken bij de Wereldraad zijn aan gesloten. De rooms-katholieke kerk die geen lid is heeft naar deze bijeenkomst vijf waarnemers gezonden. De secretaris-generaal van de Wereld raad, dr. W. A. Visser 't Hooft, zei (zon dag) bij de opening van de derde assem blee van de Wereldraad van Kerken, dat de toelating van de Russische orthodoxe kerk „een grote gebeurtenis is in de ge II SS ;i;i;i;i Si? xX;: fx vi Advertentie Rijdt veel. Eist snelheid, karakter, represen tatief uiterlijk. Vindt in SKODA: top op 125 bij 100 km. kruissnelheid, sportieve lijn, degelijke afwerking. Betrouwbare wagen met prettig comfort. Prijst de verwarming bij kou, de koeling bij hitte. Rekent 1 op 13 in de praktijk zuinig. Iv# compleet met verwar ming, rolhoes, slaapban ken, enz. f 5250.- uitstekende onderdelen- voorziening meer dan 60 dealers in Nederland Dobbeweg 2, Voorschoten, Tel. 01717-2010* DEALER: VERBEEK, Bloemendaal Bloemend, weg 5, tel. 52301 :Xv: schiedenis van de oecumenische bewe ging". Hij zei verder, dat de Russische toetreding „geweldige kansen" biedt voor een werkelijk geestelijke samenspraak tussen de oosterse en westerse kerken. De toelating van de 23 kerken zou, naar dr. Visser 't Hooft verklaarde, in de raad een „grotere verscheidenheid van uitdrukking van het christelijke geloof geven dan ooit in een beweging is samengebracht". Het eens revolutionaire beginsel, dat ver uiteenlopende kerken met elkaar kunnen spreken, werd thans in ruime mate aan vaard en toegepast. Het was nu de tijd voor een algemene oecumenische mobili satie, aldus dr. Visser 't Hooft. Hij sprak ook over het aanstaande Vati caanse oecumenische Concilie en zei, dat de Wereldraad van Kerken bepaalde pun ten had genoemd, waaronder de kwestie van godsdienstvrijheid, die hij verduide lijkt zou willen zien. Sprekend over de be weging naar grotere christelijke eenheid, wees dr. Visser 't Hooft de vrees, dat de unie zou worden opgedrongen aan kerken die er niet gereed voor zijn en haar niet wensen, van de hand. Maar zij, die gelo ven, dat de tijd is gekomen voor „moedi ge en respectabele stappen naar eenheid van de kerk" moeten niet teleurgesteld zijn. Deze stappen zullen niet automatisch leiden tot de vorming van een geheel uni forme, gecentraliseerde superkerk. Wij streven niet naar een vage, onafgebaken- de eenheid. Wij houden ons bezig met een eenheid waarvan Christus zelf de schep per is. Wij kunnen slechts antwoorden, dat wij geen ruimere eenheid kennen dan die in Christus, aldus dr. Visser 't Hooft. De secretaris van de Birmaanse bond van Baptistenkerken, Oe Ba Hmyin, drong op een openluchtbijeenkomst aan op een radicale breuk met de zuiver westelijke wijze van denken in het christendom. Al leen dan zal het christendom in Azië be ter begrepen kunnen worden. De christe nen dienen aandacht te besteden aan oos terse methoden; zoals meditatie, yoga en gedisciplineerde wil. Christus heeft, vol gens Oe Ba Hmyin, gemediteerd op een wijze die thans als oosters wordt be schouwd. Als het christendom de oosterse denkwijzen negeert, krijgt het een uitslui tend parochiaal en westers karakter, al dus Oe Ba Hmyin. Zaterdag is in Kaapstad overleden de Nederlandse arts dr. Zeylmans van Em michoven uit Den Haag, oud-geneesheer directeur van de Rudolf Steiner-kliniek in Den Haag en voorzitter van de AnthropO' sofische Vereniging in Nederland. Dr. Zeylmans was 67 jaar. Hij vertoefde in Zuid-Afrika voor het houden van een aantal lezingen over ras senpsychologie. Dit onderwerp heeft dr. Zeylmans zowel voor een blank als voor een gekleurd gehoor besproken. Dr. Zeylmans publiceerde in 1932 „Ru- dolf Steiner" (herdrukt in 1960). Daartoe geïnspireerd door gesprekken in de oorlog schreef hij „De hygiëne van de ziel" en „De menselijke ziel". Na twee reizen door de Verenigde Staten schreef hij „Amerika en het Amerikanisme^'In 1959 verscheen van hem „De werkelijkheid waarin we leven". De Oostduitse bisschop Gottfried Noth, leider van de Evangelisch Lutherse kerk van Saksen, verklaarde dat er geen be paald geografisch gebied en geen bepaal de tijd is, die als norm geldt voor ande ren. Een westerse vorm van christendom kan niet uitgespeeld worden tegen een oosterse, noch een vorm uit het verleden tegen een huidige vorm. De Britse secretaris-generaal van de Internationale Zendingsraad, bisschop Newbigin, zei te hopen dat de tijd zal ko men waarin de kerken in Azië en Afrika zendelingen voor de heidense massa's van Europa en Amerika het evangelie zullen laten prediken. Hij sprak voorts de hoop uit dat nu de Internationele Zendingsraad wordt opge nomen in de wereldraad van kerken, de specifieke zendingstaak duidelijker naar voren zal komen. De Zendingsraad, waar in 38 nationale zendingsraden zijn verte genwoordigd, zal in de toekomst een or gaan van de Wereldraad zijn. In de toekomst zullen de jonge kerken van het oosten de oude kerken van het Westen bestuderen en daarbij de opvat tingen van het Aziatische en het Afrikaan se christendom in de zendingsbeweging brengen, aldus bisschop Newbigin. Zondag is in alle rooms katholieke ker ken van Nederland een brief van het Ne derlands episcopaat voorgelezen over de wereldraad, waarin wordt opgeroepen tot gebed en offer, tot medebezinning „op Christus als het ware licht, dat ons van de duisternis der verdeeldheid zal moeten bevrijden." .flöüorar 08 jïbv j -9% c&biow «étlg a gqsmmi (Van onze correspondent) van rts st/jsH u,eauj PARIJS Henri Manoury, die sedert de mislukte aanslag op president De Gaulle als medeplichtige, zo niet als aan stichter, door de Franse politie werd ge zocht, is afgelopen nacht eindelijk gegre pen. Van de bende, die het Franse staats hoofd uit de weg wilde ruimen, zitten nu vier leden achter slot en grendel, terwijl er tenminste nog twee in of buiten Frank rijk op vrije voeten rondlopen. Manoury heeft zijn arrestatie weer aan zijn eigen loslippigheid te wijten. Het ultra-rechtse vroegere Kamerlid, de ex-politiecommissaris Jean Didès, is van zijn bed gelicht en in de Santé-gevangenis in Parijs opgesloten. Didès wordt beschul digd van belediging van het staatshoofd, van opruiing tot moord en aanslagen op de veiligheid van de staat, waaraan hij zich vorige week binnen het kwartier schuldig maakte, toen de oud-commissa ris een bijeenkomst toesprak van onge veer vierduizend personen, belegd door het „Comité van Vincennes", een neo-fas- c Concertgebouw 20 u.: Concert Symfonie orkest „Haerlem" o.l.v. Marinus Adam. Werken van Gluck, Masséus, Grieg en Mendelssohn. Minerva Theater: 20.15 u.: Pianist Jan Wijn met Chopin-avond. BIOSCOPEN Cinema Palace: 14 en 20 u.: „Can-can". 14 j. Frans Halstheater: 14, 19 en 21.15 u., dinsdag 14 en 20 u.: „Arena der ver schrikking", 18 j. Lido Theater: 14, 19 en 21.15 u.: „Nacht vlinders van Pigalle", 18 j. Luxor Theater: 14, 19 en 21.15 u.: „Lief de in het bloed", 18 j. Minerva Theater: Dinsdag en woensdag 20.15 u.: „Rapsodie der hartstochten", 14 jaar. Rembrandt Theater: 14 en 19.30 u.: „Exodus", 14 j. Roxy Theater: 14.30, 19 en 21.15 u.: „De laatste der Sioux", 14 j. Studio Theater: 14.15, 19 en 21.15 u.: „De professor wil er uit", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): 20 u.: „Stoottroepen in de aanval", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 dec. expositie van te keningen van Kees Buurman: 1012 u. Vishal: Tot 23 nov. expositie van werk van leden en invités der Haarlemse ver eniging van beeldende kunstenaars De Groep: 1017 u., wo- en vr. ook 2022 u., zond. 1317 u. Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland 13): Tot 26 nov. expositie van schilde rijen van Justine M. van Houten: 917 u., ma., wo. en vr. ook 1820 u. Museum „Het Huis Van Looy": Tot 4 dec. tentoonstelling van werken van de graficus Andreas Schotel: 1017 u., zon dag van 1317 u. Galerie „Uittenhout" (KI. Houtstraat 41) Tot 11 dec. expositie van aquarellen en gafiek van Tonny Buytendijk: 10.3017 u. (zondag 1417 u.). (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 17 nov. MAANDAG 20 NOVEMBER Rex, 20 u.: „Onder de neon van Parijs" City, 20 u.: „Het meisje van de rivier". DINSDAG 21 NOVEMBER City, 20 u.: „Het meisje van de rivier" MAANDAG 20 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Morgen zijn ze volwassen". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Zater dagavond en zondagmorgen". W.B. Theater, 20 u.: „De weg van het geweld". DINSDAG 21 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Morgen zijn ze volwassen". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Zater dagavond en zondagmorgen". Zondagmorgen vroeg kwamen verschei dene meldingen bij de Rotterdamse poli tie binnen dat er een truck met opleg ger hevig slingerend door de stad reed. Na korte tijd slaagde de politie erin de chauffeur aan te houden. Het bleek een 20-jarige jongen uit Ba- rendrecht te zijn. Hij had zaterdagavond de truck met oplegger bij het Baren- drechtse veilingsgebouw weggenomen met de bedoeling in Rotterdam de bloemetjes te gaan buitenzetten. Hij reed, hoewel hij geen rijbewijs heeft, met het zware voertuig naar de Maasstad waar hij op Katendrecht aan de zwier ging. Het feest duurde de gehele nacht. Zondagmorgen toen hij dronken was, klom hij weer in de truck met de bedoeling naar Barend- recht terug te keren. Op de Katendrecht- se Lagedijk schampte hij met de truck twee geparkeerde auto's en in de Trans- vaalstraat nog een. De drie voertuigen werden ernstig beschadigd. 'cistische beweging die voor geen enkel iriiddél terugschrikt om voor het ideaal van Frans Algerije te „ijveren". Andere sprekers op de vergadering, onder wie de vroegere rooms-katholieke premier Geor ges Bidault, die de bijeenkomst presideer de, en de parlementsleden Jean Marie Le Pen en Bernard Lefay zijn eveneens door de politie ondervraagd. Zij konden na dat verhoor naar huis terugkeren. De minister van Binnenlandse Zaken heeft echter alle prefecten in het land ge last geen enkele vergadering meer toe te staan, die mantelorganisaties van de O.A.S zouden kunnen voorbereiden. Men ver wachtte dat de regering het comité van Vincennes officieel zal ontbinden. Zondag heeft de politie op de burelen van het Comité al een inval gedaan, waarbij le denlijsten en ander materiaal in beslag werden genomen. Het had in Parijs al bevreemding ge wekt, dat de regering, ofschoon ze nauw keurig weet, welk vlees ze met het comi té van Vincennes in de kuip heeft, van die zijde een massavergadering voor Frans Algerije toeliet, terwijl linkse studenten en andere organisaties verboden werd een manifestatie tegen de rassendiscriminatie te houden. Deze lankmoedigheid aan hun adres is er vermoedelijk de oorzaak van geweest, dat de rechtse extremisten op hun bijeenkomst vorige week wat al te hard van stapel zijn gelopen. Didès heeft zich toen zelfs niet ontzien generaal De Gaulle van hoogverraad te beschuldigen en ex-generaal Salan, de leider van het O.A.S., in het openbaar een eresaluut te brengen. Neo-fascistisch gif Nu het neo-fascistische gif intussen angstwekkend ver is doorgevreten en on geveer een vijfde deel van de Kamer pu bliekelijk de kant van de O.A.S. heeft ge kozen, moet men zich wel afvragen, of de regering niet wat laat komt met haar die met haar dagelijkse en nachtelijke moord- en bomaanslagen Frankrijk op, of beter, over de rand van een burgeroorlog heeft gebracht. Een tweede bange vraag is, hoe lang de regering zal blijven volharden in haar illusie, dat het prestige van generaal De Gaulle alléén op den duur voldoende tegenwicht kan blijven vormen tegen het neo-fascisme, dat steeds brutaler over al de kop opsteekt. Geen enkel teken wijst er echter nog op, dat de regering aanstalten zou maken een be trouwbare dijk op te werpen tegen deze neo-fascistische terreur, die niettemin bij de dag driester wordt, door het Franse volk zelf in brede lagen tot weerstand op te roepen. In 's Hertogenbosch is het feest geweest ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van de carnavalsvereniging. Zaterdag avond werd een fakkeloptocht gehouden, die wellicht enig was in de geschiedenis van het noordbrabantse carnaval. Vereni gingen uit Nederland en West-Duitsland gingen in een enorme stoet, die geduren de bijna een uur langs trok, door de feeste lijk verlichte en versierde binnenstad naar de veemarkt. Er waren indrukwekkende groepen van Eindhoven, Arnhem, Rheydt, en Duisburg bij. DJAKARTA (UPI) President Soekar no heeft een onderhoud gehad met de Amerikaanse onderminister Chester Bow les. die een bezoek van twee dagen aan Djakarta heeft gebracht. Het Indonesische persbureau Antara meldt dat Soekarno verklaard had, dat Indonesië de aanslui ting van Nieuw-Guinea tot 'n feit zou ma ken door eigen middelen en niet meer via diplomatieke weg noch door verzoeken. Soekarno zou nadrukkelijk hebben ver klaard dat Indonesië sterk genoeg was om Nederland op alle fronten, zowel econo misch, politiek, sociaal als militair, het hoofd te kunnen bieden. Hij zei dat het Indonesische volk niet nog eens vele ja ren kon wachten. Het geduld raakt uitge put. Bowler zei, dat de ontmoeting, die een half uur duurde „prettig en bevredigend" was geweest. Verder commentaar weiger de hij te geven. In een te Londen opgevangen uitzending van het persbureau Nieuw-China, werd medegedeeld dat aan eenheden van de Indonesische luchtmacht is bevolen zich paraat te houden en voorbereid te zijn op bevelen van de opperbevelhebber „om af te rekenen met Nederland in de kwestie West-Irian". Gezegd werd dat het bevel op 16 november werd gegeven door staf chef Soerjadarma tijdens een plechtigheid op de vliegbasis Madioen in Oost-Java. Volgens een UPI-bericht uit New York hebben de Verenigde Staten hun pogingen om een oplossing te vinden voor het Ne derlands-Indonesische geschil over Nieuw- Guinea nog niet opgegeven. Dit hebben Amerikaanse functionarissen in New York gezegd. Volgens deze zegslieden tracht de Ame rikaanse delegatie bij de Verenigde Naties een „gemeenschappelijke basis" te vinden waarop de Nederlandse en Indonesische delegaties elkaar zouden ontmoeten. Zij zijn ervan overtuigd dat de stemming over het plan-Luns een impasse zal opleveren wanneer van geen van beide zijden con cessies worden gedaan. Tot dusver hebben alleen Nationalistisch China en Australië openlijk het Nederland se voorstel gesteund. Om redenen van prestige, aldus zegt men in diplomatieke kringen, kan de Nederlandse delegatie haar voorstel niet intrekken vanwege het Ghanese voorstel, dat instelling van een Commissie van Goede Diensten beoogt. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, zei zaterdag dat de Nederlandse regering zou vallen wan neer het plan-Luns wordt afgewezen en dat de daarop volgende regering meer ge neigd zou zijn tot het doen van conces sies. Maar er zijn afgevaardigden die de ze veronderstelling niet delen, omdat zij geloven dat de politieke groeperingen in Nederland, die critiek op het regeringsbe leid hebben, waarschijnlijk zullen aarzelen om haar omver te werpen, daar de Indo nesiërs dan de indruk zouden krijgen dat zij een grote overwinning behaald hebben. wilA De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen bereidt een ont eigeningsprocedure voor waarbij 360 ha. particulier bosbezit in Lage Vuursche en De Bilt in het geding zijn. Het zijn groten deels bossen van jhr. Bosch van Drake- stein, W. van Dorrestein te Soest, de maatschap „Bouwplan te Lage-Vuursche, Th. Puik te Hilversum, J. van de Krol te Lage Vuursche. Na 27 december krijgt de Tweede Kamer een wetsvoorstel te behan delen, dat de onteigening „ten algemene nutte" moet verklaren. Het doel van deze onteigening is blij kens de toelichting de bescherming van de natuur. In de toelichting zegt de staats secretaris, dat dit gebied een integrerend deel van het betrekkelijk beperkt bosge bied op het noordelijk gedeelte van de Utrechtse heuvelrug tussen de Amster damse en Gooise agglomeraties en de stad Utrecht uitmaakt. In het bijzonder geldt dit voor het landgoed Drakestein. Het zuidelijk gebied van Drakestein is in de eerste plaats waardevol uit een oog punt van natuur- en landschapsschoon. Vele oude opstandenzijn evenwel in de loop der jaren gekapt. Het oostelijk gedeelte van Drakestein bestaat grotendeels uit jonge dennebossen en heideterreinen met stuifzanden. In dit deel ligt het natuur wetenschappelijk waardevolle Pluismeer. Dit is het enige overgebleven heideven in deze streek. Het naaldhout, de heide en het pluismeer vormen daarenboven uit een oogpunt van natuur- en landschapsschoon een belangrijk geheel, aldus de staatsse cretaris. Het op één na grootste schip onder Ne derlandse vlag, de „Sepia" van de „Shell is voor de eerste keer in zijn nog korte bestaan in ons land aangekomen. Zater dagmiddag namelijk keerde de mammoet tanker van 67.120 ton terug van de eerste reis, die op 29 oktober in Liverpool begon en via Banias aan de Perzische Golf leidde naar de Rotterdamse Europoort. Daar werd 63.000 ruwe olie uit de tanks gepompt een werk dat met de moderne apparatuur in het nieuwste Rotterdamse havengebied zestien uur duurde. Ondanks haar gigantische afmetingen is de nieuwe „Sepia" toch niet het vlagge- schip van de Nederlandse Shell-vloot. Dat blijft de „Ondina", 49.000 ton, die in het begin van dit jaar door prinses Irene bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschap pij te water werd gelaten. De traditie Dij de Shell wil namelijk, dat uitsluitend in Nederland gebouwde schepen, gedoopt door leden van het Koninklijk Huis, de eer wordt gegund om als vlaggeschip te fun geren. De „Sepia" werd gebouwd in Birken head (Liverpool) en zou aanvankelijk ook onder Britse vlag gaan varen. Pas vorig jaar werd het schip door het concern aan Shelltankers-Nederland toegewezen. De belangrijkste gegevens van het schip zijn: lengte 249,24 meter, grootste breedte 34,29 meter, holte tot het bovendek 17,60 meter, gemiddelde diepgang 13,06 meter en bruto inhoud 42.109 registerton. De turbine-installatie met een vermogen van 22.000 pk. is ondergebracht in een machi nekamer met het volume van een modern flatgebouw van acht verdiepingen. De „Se pia" heeft een dienstsnelheid van zeven- Drie inwoners van Zwolle hebben in het afgelopen weekeinde het leven ver loren door kolendampvergiftiging. Zater dagmiddag werd ontdekt dat het echtpaar PellinkhofVan Woudenberg levensloos in bed lag. De man was 74 jaar, zijn vrouw 69. Voor het naar bed gaan hadden zij de kachel aangemaakt. Zaterdagavond is de 59-jarige alleen wonende heer H. E. Sanders door kolen damp om het leven gekomen terwijl hij in zijn kamer zat te lezen. In Zundert is de 62-jarige mevrouw J. van der Klootvan Gaal door kolendamp vergiftiging om het leven gekomen. Haar man is opgenomen in een ziekenhuis in Breda. Het echtpaar werd in bed aange troffen. In de naast de slaapkamer gelegen huiskamer bleek de haard te veel zijn af gesloten. Een 20-jarige inwoonster van Hilver sum is in de zeer kleine douchecel van haar ouderlijke woning door gebrek aan zuurstof om het leven gekomen. Een van de afvoergaten van de douchecel was dichtgestopt. Bovendien functioneerde de geiser niet goed. Van dit laatste was men op de hoogte. Enige tijd geleden was de geiser verzegeld door een keuringsamb tenaar van het gemeentelijk gasbedrijf die de toestand levensgevaarlijk achtte. Niettemin heben de bewoners het zegel verbroken en de geiser weer in gebruik genomen. De Centrale van Hogere Ambtenaren, die zaterdag in Amsterdam haar najaars vergadering heeft gehouden, heeft gepleit voor een salarisverhoging van gemiddeld vijftig pet. voor de hogere ambtenaren. In de vergadering werden als argumenten voor zulk een salarisverhoging onder meer aangevoerd, dat de hogere ambte naren alleen dan hun evenredig aandeel in de gestegen welvaart deelachtig wor den, indien hun salarissen gebracht wor den op het relatieve niveau van 1928 en 1938. In de vergadering werd opgemerkt dat de attractiviteit van het aanvaarden van een functie in overheidsdienst in toe nemende mate terugloopt. De besturen van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, de Nederlandse Ka tholieke Arbeidersbeweging en het Christe lijk Nationaal Vakverbond hebben een adres gericht aan de Tweede Kamer naar aanleiding van de wetsontwerpen waarin nadere maatregelen zijn opgenomen ten aanzien van de samenloop van een over- heids-, respectievelijk Indonesisch pen sioen met pensioen of een uitkering inge volge de A.O.W. of de A.W.W. De besturen van de vakcentralen betreu ren het in hoge mate, dat deze wetsont werpen slechts voorzien in het treffen van enkele maatregelen —die weliswaar op dit ogenblik tot een verhoging van het inko men der gepensioneerden zullen leiden maar waarvan vólgens de bonden geens zins gezegd kan worden dat zij een oplos sing inhouden voor de steeds weerkerende moeilijkheden ten aanzien van de pen sioenvoorzieningen voor het overheids- en semi-overheidspersoneel. In het adres wordt gezegd, dat men dit nog meer betreurt, nu het blijkens de me morie van toelichting in de bedoeling ligt de thans voorgestelde maatregel tot ver mindering van de beperking van het over heidspensioen bij samenloop met A.O.W. of A.W.W.-pensioenen, nog door soortgelij ke maatregelen te doen volgen, teneinde op de duur tot algehele afschaffing van deze beperking te komen. Dit voornemen zou, naar het oordeel van de vakcentralen zelfs een blijvende oplossing van de moei lijkheden in de weg kunnen staan. Zij me nen, dat de oplossing gevonden moet wor den in het waardevast maken van de over heidspensioenen. In het adres wordt ook de vrees geuit, dat de in uitzicht gestelde vermindering en algehele afschaffing van de beperking van het overheidspensioen een autonome ver hoging van enige betekenis van het be drag der huidige A.O.W.- en A.W.W.-pen sioenen zou kunnen belemmeren. Met na me wordt de aandacht gevestigd op het geen in het onlangs door de Sociaal-Econo mische Raad uitgebrachte advies inzake de waardevastheid van bedrijfspensioenen aan de regering in overweging is gegeven De vakcentralen achten het dringend ge wenst, dat bij aanvaarding van de wets ontwerpen van de regering een uitspraak wordt gevraagd, dat zij deze niet als een belemmering voor de verhoging der A.O.W.- en A.W.W.-pensioenen zal aanmer ken. Een negen-cylinder dieselmotor met het grootste vermogen ooit in Nederland ge bouwd ongeveer achttienduizend paar dekrachten heeft met succes proefge draaid bij de n.v. Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" in Vlissingen. Het 750 ton wegende gevaarte zal ge plaatst worden in de machinekamer van het 31.620 ton Britse motortankschip „Lon don Confidence", dat de werf het volgend voorjaar hoopt op te leveren aan de Lon don and Overseas Freighters Ltd. in Lon den. Hoewel de motor is gebouwd in samen werking met het Zwitserse Sulzerconcern bestaat hij voor meer dan 95 percent uit onderdelen, die op de Vlissingse werf ver vaardigd zijn. De motor zal de Britse tan ker een snelheid van 17 mijl per uur ge ven. De dieselmotor gaat ongeveer drie miljoen gulden kosten. Hij zou oorspronke lijk een vermogen van 20.000 paardekracht krijgen, maar daar bleek de krukas van 62 cm. dikte nog te den voor. tien mijl per uur. Onenigheid. De secretaris van de Sophiavereniging tot Bescherming van Dieren, dr. mr. K. L. Piccardt, is na een in Amsterdam gekomen besloten leden vergadering afgetreden, omdat hij zich niet kan verenigen met het bestuursleid. Dr. Piccardt had voorgesteld een commissie te benoemen, die zijn klachten tegen het be stuursbeleid zou moeten onderzoeken, maar dit voorstel werd niet in behandeling ge nomen omdat het bestuur meende, dat een dergelijke commissie niet nodig zou zijn, omdat de ledenraad de kwestie kan be oordelen. Na studentenrel. B. en W. van Delft hebben in de gemeenteraad naar aanleiding van de misdragingen van studenten van de r.k. studentenvereniging „Sanctus Vir- gilius" meegedeeld dat zij bereid zijn té bevoegder plaatse, bij het hoofd van de politie, in casu de burgemeester, aan te dringen op strenge maatregelen tegen deze vereniging. In het bijzonder, zo verklaren zij, moet iedere activiteit van deze ver eniging in het openbaar voor geruime tijd worden verboden. Spaanse zakkenrolster. Enkele uren nadat zij per KLM in ons land was aan gekomen, is in Rotterdam aangehouden een 63-jarige Spaanse vrouw uit Barcelo na. Zij wordt verdacht van zakkenrollerij in een groot magazijn in Rotterdam, ge pleegd bij een vorig bezoek aan ons land. De vrouw is voor zakkenrollerij in Bel gië, Duitsland, Italië en Engeland veroor deeld. Nederlandse titels taboe. De Indone sische minister voor Onderwijs en Weten schappen, prof. Koesoemasoemantri, heeft medegedeeld, dat de Indonesische regering van plan is de Nederlandse academische titels af te schaffen en te vervangen door Indonesische. „Doctor" zal gehandhaafd worden, aangezien dit een internationaal gebruikelijke titel is. Jenever. Tot een maand gevangenis straf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar veroordeelde de politierechter in Utrecht een 35-jarige Bel gische chauffeur die op 28 juni met een vrachtauto met aanhangwagen slingerend over rijksweg 2 had gereden, waardoor hij het verkeer ernstig in gevaar bracht. De chauffeur had in Gorinchem drie glaasjes Nederlandse jenever gedronken, die hem kennelijk niet goed bekomen waren. Herdenking. Zondag op „Trauer- tag", de dag waarop men in West-Duits land gesneuvelde militairen herdenkt, ver zamelden zich op het kerkhof te IJssel- steijn in de gemeente Venray ruim 2.500 Dutsers ter herdenking van de Duitse ge sneuvelden, van wie er ruim 30.000 op dit kerkhof begraven liggen. De Duitse con sul te Maastricht legde namens de Duitse bondsregering een krans bij het gedenk teken op het kerkhof. Ook werden bloe men gelegd door de Duitse oorlogsgraven dienst en namens de Bundeswehr. Zwitserse militair gewond. Een 18- jarige Zwitserse militair uit Genève heeft bij een vechtpartij op het Leidseplein in Amsterdam in de nacht van zaterdag op zondag ernstige verwondingen aan zijn hoofd opgelopen. Een ruzie over een meisje in een café werd op straat voortgezet. Om standers bemoeiden zich met de vecht partij, die eindigde toen een 18-jarige chauffeur de Zwitser tegen het hoofd trapte. De chauffeur is in arrest gesteld. Snellere treinen. De Nederlandse Spoorwegen zijn voornemens in de zomer van 1962 weer met de gestroomlijnde trei nen naar het noorden des lands te gaan rijden, waardoor ten opzichte van de hui dige dienstregeling een vrij aanzienlijke bekorting op de reistijd wordt verkregen. Deze bekorting zal évenwei, tengevolge van gebrek aan voldoende personeel, iets geringer zijn dan die, welke in de zomer- ciienstpegeling van dit jaar was "Voorzien. lUUlllllillllHimmiüllliHiltUlliHUHUHIliljlllliWIiimtllllllllllllHIIII Het K.N.M.I. deelt mee: Een gebied van hoge luchtdruk, dat za terdag boven de Noordzee lag, heeft zich over geheel Midden-Europa uitgebreid. Het centrum ervan lag vanmorgen met een barometerstand van 1036 millibar iets ten zuiden van Kopenhagen. Een van de oceaan afkomstig lagedrukgebied trok te gelijkertijd naar de Portugese kust. Deze ontwikkeling deed in onze omgeving een Oostenwind ontstaan, waarmee droge con tinentale lucht wordt aangevoerd. Dit zal enkele dagen doorgaan, met als gevolg een langzaam dalende temperatuur. Des nachts zal lichte vorst voorkomen, over dag komt de temperatuur een paar graden boven het vriespunt. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen vo c DO a g binnen- en buitenland. "w c Neerslag, laatste 2i uur. ■So S cS Den Helder onbewolkt ozo 9 0 Ypenburg onbewolkt ono 9 0 Vlissingen onbewolkt 0 8 0 Eelde onbewolkt 0 8 0,2 De Bilt onbewolkt O 9 0 Twente onbewolkt O 10 0 Eindhoven onbewolkt O 8 0 Zd-Limburg onbewolkt O 7 0 Helsinki zwaar bew. windst. -2 0 Stockholm zwaar bew zw -1 0 Oslo zwaar bew. wnw 3 0 Kopenhagen onbewolkt wnw 5 0 Aberdeen geheel bew windst. 0,6 Londen onbewolkt ono 9 0 Amsterdam onbewolkt O 9 0 Brussel onbewolkt ono 7 0 Luxemburg onbewolkt ono 6 0 Parijs onbewolkt ono 7 0 Bordeaux licht bew. O 18 0 Grenoble onbewolkt windst. 9 0 Nice onbewolkt nnw 17 0 Berlijn onbewolkt windst. 6 0 Frankfort onbewolkt no 9 0 München onbewolkt O 5 0 Zürich geheel bew nno 6 0 Genève geheel bew. ono 5 0 Locarno geheel bew. o 8 0 Wenen licht bew. wnw 7 0 Innsbruck geheel bew windst. 5 0 Belgrado zwaar bew. zw 0 Athene zwaar bew. nno 21 2 Rome onbewolkt no 17 0 Ajaccio onbewolkt nnw 19 0 Madrid geheel bew zo 12 12 Mallorca licht bew. ono 19 0 Lissabon regenbui z 16 47 Dinsdag 21 november Zon op 8.09 uur, onder 16.42 uur. Maan op 16.46 uur, onder 6.30 uur. Maanstanden 22 nov. 10.44 uur volle maan. 30 nov. 7.19 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 20 november Hoog water 1.44 en 14.04 uur. Laag water 9.50 en 22.04 uur. Dinsdag 21 november Hoog water 2.30 en 14.48 uur. Laag water 10.37 en 22.55 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger óan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2