Adenauer te Washington in beraad met Kennedy Italiaans vliegtuig in Kongo vermist Schadevergoeding voorVracaric Amerika wil een veroordeling van Gizenga's optreden W ereldnieuws j EXPOSITIE B.M.W. en ALFA ROMEO N.V. Amsierdamsche Rijtuigmaatschappij Ministers van Buitenlandse Zaken en van Defensie vergezellen hem Joden vrezen vervolging in de Sovjet-Unie Russische excuses voor anti-Franse betoging Russen zouden gesprek over kernproeven willen hervatten Rechts en links in Italië slaan politieke munt uit moordpartij Prinses Beatrix op reis Bloedige onlusten op Oost-Java Nazistische beweging in Oostenrijk opgerold Oceaanreus France maakt proefvaart —€)p de CPraatóto^l, Rus Zorin dreigt reeds met veto MAANDAG 20 NOVEMBER 1961 3 Britse Joden doen beroep op Russische regering Schade aan het ambassade gebouw wordt vergoed Kroesjtsjevs schoonzoon in de Verenigde Staten Zwitsers zouden hem van spionage verdenken Verantwoordelijk geacht voor aanslagen in Tirol Twee doden bij ontploffing op Noorse tanker Kollgeir 1 M. Mok NAAIMACHINES Ql (Van onze correspondent) BONN Welgemoed is de Westduitse bondskanselier dr. Adenauer zondag naar Amerika vertrokken, waar hij inmiddels behouden is aangekomen, voor besprekin gen met president Kennedy. Hij wordt vergezeld door de minister van Buiten landse Zaken Schroder en de minister van Defensie Strauss. Bij zijn vertrek zei Ade nauer te hopen, dat zijn bezoek aan de Verenigde Staten zou bijdragen aan de consolidering van de vrede in de wereld. Iets concreter liet minister Schroder zich over het doel van de reis uit op een pers conferentie in Berlijn. Het was de eerste confrontatie met de pers, die Schroder in zijn nieuwe functie te doorstaan had. Hij zei uit het gesprek met Kennedy's speciale vertegenwoordiger Clay die ook in Wash ington is aangekomen, te hebben opge maakt, dat er volledige overeenstemming bestaat tussen de regeringen in Bonn en Washington over het beginsel: standvas tigheid in de kwestie-Berlijn. Schroder verklaarde dat West-Duitsland nooit gevraagd heeft toezicht te mogen uit oefenen op kernladingen. De Bondsrepu bliek is echter wel van mening dat men moet kunnen rekenen op een snelle en doel treffende verdediging van de NAVO in ge val van een aanval. Adenauers woorden: „De muur moet ver dwijnen", ziet Schroder meer als doel van Oost-Westbesprekingen dan als voor waarde. Over de Hallstein-doctrine, vol gens welke Bonn geen diplomatieke betrek kingen onderhoudt met staten, die Oost- Duitsland hebben erkend, met als enige uitzondering de Sovjet-Unie, zei Schroder: „Deze doctrine kan in de toekomst wel licht wat soepeler worden toegepast." De minister vond wel dat de theorie van Hall- stein tot nu toe niet slecht had gewerkt. Zolang er druk op Berlijn wordt geoefend acht Schroder geen termen aanwezig om de doctrine soepeler toe te passen. Geen toeval Het was geen toeval dat' Schroder zijn eerste openbare optreden als minister van Buitenlandse Zaken in Berlijn liet plaats hebben. De Westberlijners staan uiterst ge reserveerd tegenover Schroder, van wie wordt gezegd dat hij in de kwestie-Berlijn voorstander is van verregaande conces sies. Ook persoonlijk is Schroder nimmer LONDEN (Reuter) Sir Barnett Jan ner, voorzitter van de raad van afgevaar- dieden van de Britse Joden, heeft een beroep op de Sovjet-Unie gedaan, „de huidige harde maatregelen tegen de Jood se godsdienst en cultuur in te trekken", Op een bijeenkomst van de raad in Lon den zei Janner, dat de positie van de Joden in de Sovjet-Unie slechter is geworden, sinds de arrestatie van Joodse leiders in Leningrad, die volgende op andere berich ten over de arrestatie van drie „vooraan staande Joden" in Moskou en de ontbin ding van de Moskouse bestuursraad van het enige Joodse seminarie in Rusland. „Wij bidden, dat deze gebeurtenissen geen terugkeer aankondigen naar de anti-Joodse sfeer van de Stalin-periode", aldus Sir Barnett. Janner drong er bij de Russische autori teiten op aan, voorwaarden te scheppen waarbij de Joodse gemeenschap, evenals andere groepen en nationaliteiten in de Sovjet-Unie, haar godsdienstige en cul turele activiteit kan ontplooien in overeen stemming met de universele verklaring van de menselijke rechten. JERUZALEM (UPI) Een woordvoer der van het Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft naar aanleiding van de veroordeling van drie Russische Joden in de Sovjet-Unie wegens spionage voor Israel gezegd, dat de valsheid der beschul digingen kenmerkend moet worden ge noemd voor de rechtvaardigheid en waar heid waarmee de recente processen in Le ningrad en Moskou zijn gehouden. MOSKOU (Reuter) Een officiële Rus sische commentator heeft verklaard, dat de gevangenzetting van drie Joden in Le ningrad door „schaamteloze en gewetenlo ze koude-oorlogmakers" is aangegrpen voor het maken van anti-Russische pro paganda. De commentator van het persbureau Tass Igor Orlov zei, dat gepraat over anti semitisme in de Sovjet-Unie „een van de talrijke pogingen van de ideologische sa boteurs" is om „de geweldige internatio nale uitwerking" van het onlangs in Mos kou gehouden partijcongres te verzwakken. Het dient ook om de aandacht van het publiek af te leiden van het program van de opbouw van het communisme in de Sovjet-Unie. de bewering, dat de drie Joden leiders waren van de Joodse gemeenschap in Le ningrad is een aantasting van de eer en waardigheid van honderdduizenden Russi sche Joden, aldus Orlov. Hij zei, dat de mannen niemand en niets voorstellen. MOSKOU (UPI) Het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft zijn leedwezen uitgesproken tegenover de Franse ambassadeur in Moskou, naar aanleiding van de anti-Franse studenten betoging van donderdag, waarbij ruiten van het ambassadegebouw werden inge gooid en de gevel bevuild met inkt. Ambassadeur Dejean bracht een bezoek aan de Russische onderminister van Bui tenlandse Zaken Arkady Sobolev, om te protesteren en maatregelen te vragen die herhaling zouden voorkomen. Sobolev deelde mee dat de Russische regering de schade aan het gebouw zou vergoeden. populair geweest in Berlijn, ondanks het feit dat hij er vele jaren, al voor de oor log, gewoond en gewerkt heeft. Met het bliksembezoek, voorafgaande aan de reis naar de Verenigde Staten, heeft Schroder gepoogd het vertrouwen van de Westber lijners te winnen. Het is de vraag of dat is gelukt. Dat de minister de „muur der schande" uitvoerig bezichtigde zal in West- Berlijn wel positief zijn opgevat. Op de persconferentie heeft hij echter enige denk beelden geventileerd, die men van zijn voorganger Von Brentano niet zou hebben gehoord. Want ondanks alle woorden over standvastigheid in de Berlijnse kwestie, blijkt uit Schröders uitlatingen over de Hallstein-doctrine dat met hem inderdaad een minister van Buitenlandse Zaken zijn intrede heeft gedaan, die denkt over het bewandelen van nieuwe wegen in de bui tenlandse politiek. Adenauer heeft vorige week gezegd dat hij niet de mening deelt van de Franse president, De Gaulle, dat de muur eerst moet worden afgebroken voordat er ge praat kan worden. Iets dergelijks hadden donderdag Amerikaanse journalisten uit de woorden van Adenauer opgemaakt. Vrijdag zei de kanselier echter met stellig heid dat hij verkeerd begrepen was en dat hij alleen had gezegd: „De muur moet ver dwijnen". SPD ontevreden De socialisten tonen zich inmiddels weinig tevreden over de informaties, die Adenauer hun aan de vooravond van zijn vertrek naar Washington toespeelde. Zij zijn in de eerste plaats weinig te spre ken over het feit dat de kanselier aan Amerikaanse correspondenten de primeur gaf van zijn denkbeelden, door deze don derdag te vertellen wat hij vrijdag aan de fractie-voorzitters ging uiteenzetten. De socialisten vinden dit vooral merk waardig, omdat Adenauer ten stelligste heeft geweigerd in de Bondsdag vragen heeft geweigerd in de bondsdag vragen te beantwoorden over de ideeën, waarmee hij naar Washington gaat, en wel met het argument dat hij de besprekingen met Kennedy niet wilde belasten met eenzij dige uitspraken van tevoren. Terecht wij zen de socialisten er nu op, dat Adenauer zich van deze belasting niet onthouden heeft door zijn verklaringen aan de Ame rikanen en door zijn kant en klare uit eenzettingen voor de fractie-leiders. Zij hadden gedacht dat de drie partijen zou den bespreken, welke lijnen in Washing ton gevolgd moeten worden, aldus de so cialisten. „Inplaats daarvan werd ons een programma voorgeschoteld, waarna wij weer naar huis konden gaan". MOSKOU (Reuter) Anastas Mikojan, eerste vice-premier der Sovjet-Unie, heeft volgens een westelijke zegsman aan wes telijke diplomaten gezegd, dat zijn land de jongste Brits-Amerikaanse voorstel len voor hervatting van de besprekingen over het verbod van kernwapenproeven zal aanvaarden Hij zou dit hebben gezegd op een re ceptie, die vrijdagavond op de Soedanese ambassade te Moskou werd gegeven. Een woordvoerder van de Britse ambas sade in Moskou weigerde commentaar op het bericht te geven. Het is niet bekend, of de Russen zullen instemmen met de door het westen voorgestelde datum voor een hervatting, namelijk 28 november. Westelijke diplomaten hebben intussen weinig hoop dat inderdaad een verbod voor proeven met kernwapens zal worden afgekondigd. Immers, de Russen stellen zich nog steeds op het standpunt dat zulk een verbod slechts dan doeltreffend kan zijn indien het is opgenomen in een over eenkomst voor algemene en algehele ont wapening. Het westelijke aanbod kwam na het aanvaarden van een resolutie in de UNO-Assemblee, waarin op onmiddelij- ke hervatting van het kernstop-gesprek werd aangedrongen. Advertentie Op dinsdag 21, woensdag 22 en donderdag 23 november a.s. exposeren wij in het gebouw van de Haarlemse Kegel bond, Tempeliersstraat 35 te Haarlem de nieuwste mo dellen BMW en Alfa Romeo automobielen. De expositie is geopend van 10 tot 22 uur. Wij nodigen u bij deze vriendelijk tot een bezoek uit. HAARLEM HOUTPLEIN 21 TELEF. 22020 NEW YORK (Reuter) De schoonzoon van de Russische premier Kroesjtsjev, Alexei Adsjoebei, hoofdredacteur van het Russische regeringsorgaan Izvestia, is uit Parijs in New York aangekomen. Op het vliegveld van New York weigerde hij aan vankelijk de persvertegenwoordigers te woord te staan. Later stond hij met hulp van een tolk een interview toe waarin hij verklaarde naar de Verenigde Staten te zijn gekomen om verhalen te schrijven. Hij gaf vage antwoorden op vragen waar over hij zou schrijven en hoe lang hij zou blijven. Kernwapens WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Defensie, McNama- ra, heeft vrijdag op een persconferentie meegedeeld, dat bondskanselier Adenauer volgende week, tijdens zijn bezoek aan Washington, met president Kennedy over het beheer van kernwapens, in het bezit van de NAVO-strijdkrachten, zal spreken. De Amerikaanse minister zei dit naar aanleiding van een verklaring van Ade nauer op een persconferentie te Bonn, dat de NAVO-landen het beheer over dergelij ke wapens dienen te hebben, onafhanke lijk van de Amerikaanse president. De Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, Dean Rusk, heeft voorts vrij dag gezegd, dat de muur tussen Oost- en West-Berlijn zeker niet een permanente bijzonderheid van het Europese landschap hoort te zijn. Het Amerikaanse aanbod van een afschrikwekkend kernwapen voor de NAVO is nog steeds van kracht. ROME Al heeft men nog niet alle hoop opgegeven, toch begint het er op te lijken, dat Italië, behalve het verlies van de der tien in Kongo vermoorde piloten, nog een offer heeft gebracht voor het herstellen van de orde in dat land. Een vliegtuig van het type C-I19, dat op 11 november uit Pisa was vertrokken om een der an dere vliegtuigen van het Italiaanse UNO- eskader af te lossen, heeft, na een onder breking van de reis voor reparaties te Kartoem en een landing te Entebbe in Oeganda, geen contact meer gehad met grondstations. Het toestel had op 17 no vember om acht uur 's avonds in Leopold- stad moeten landen. Het kan zjjn dat de C-119, die tien personen aan boord had, een noodlanding heeft verricht in het Bel gische mandaatgebied Roeanda Oeroendi, maar het is ook mogelijk dat het is geland of neergeschoten in de streek, waar de muitende troepen va<n Gizenga de baas zijn. De hele kwestie van de Italiaanse me dewerking aan de UNO-actie in Kongo blijkt na de recente afschuwelijke gebeur tenissen allerlei onverkwikkelijke kanten te hebben. Men vraagt zich af of Italië wel het land is om bij zulk een actie te worden ingeschakeld. In New York weet men kennelijk niet dat in dit land de open bare mening erg verdeeld is inzake alles wat dè Volkenorganisatie betreft. Alles wat rechts is, en men onderschatte de Prinses Beatrix is zondagmiddag met de Fokker-Friendship van Soesterberg ver trokken voor een onofficieel studiebe zoek aan de internationale organisaties te Straatsburg, Parijs, Luxemburg en Brus sel. Zij wordt vergezeld door haar studie vriendin mej. mr. O. A. J. Fasting en door haar particuliere secretariesse, mej. M. C. C. Wijnen. De Prinses keert begin december in ons land terug. BONN De Westduitse bondsregering zal de Joegoslavische zakenman Vracaric, schadevergoeding betalen voor de vier da gen, die de ex-partizaan in München ge vangen heeft gezeten. In een nota aan Belgrado werd het gebeurde een „betreu renswaardig, op zichzelf staand geval genoemd. Verzetshandelingen tegen voor malige Duitse bezettingstroepen worden m de Bondsrepubliek niet strafrechterlijk vervolgd, zo heeft de Bondsrepubliek uit drukkelijk uiteengezet, echter pas nadat op internationaal vlak uiting was gegeven aan verontwaardiging over Vracarics ar- rcststic Het weekblad „Der Spiegel", dat er naar streeft geruchtmakende zaken op ge ruchtmakende wijze te behandelen, heeft een artikel aan de zaak-Vracaric gewijd, waarin de hele kwestie in een ander licht komt te staan. Volgens dit artikel werd Vracaric verdacht van spionage. De Zwit serse politie kreeg het eerst verdenking en verhoorde de zakenman. Omdat Vra caric ook veel in Duitsland reisde, waar schuwden de Zwitsers de Westduitse auto riteiten voor Vracarics activiteiten, aldus Der Spiegel. Het blad schrijft verder, dat de Zwit sers er daarbij aan herinnerd zouden heb ben dat nog steeds een Duits opsporings verzoek tegen Vracaric liep wegens diens optreden in 1941. Om een voorwendsel te hebben de Joegoslaviër aan te houden en zijn bagage en paperassen te doorzoeken, zouden de Westduitsers hem toen hebben gearresteerd. Toen in Vracarics bagage niets werd gevonden kon men niet anders doen dan de zaak uit 1941 als motief voor de arrestatie aangeven, hetgeen de begrij pelijke deining in het buitenland veroor zaakte. BONN (UPI) De in Bonn verschij nende ultrarechtse „Soldatenzeitung", die een oplaag van ongeveer 50.000 heeft, heeft bestraffing gevraagd van partizanen die tijdens de tweede wereldoorlog Duitse soldaten hebben „vermoord." „Tienduizenden overlevenden van Duitse soldaten die als beesten werden afge maakt vragen om recht," aldus het onge signeerde artikel op de frontpagina van de Soldatenzeitung van 10 november. Het artikel in de Soldatenzeitung droeg tot kop: „De rechtsstaat is in gevaar is de moord op Duitse soldaten straf baar?" „Waar gaan we heen", zo vraagt het blad. „als een moord niet langer wordt behandeld volgens het wetboek van straf recht, maar afhankelijk is van de vraag aan welke kant het slachtoffer vocht? Laat ons hopen dat de Duitse autoriteiten voet bij stuk houden en Vracaric en na hem alie andere partizanen die misdaden begingen en die we kunnen achterhalen hun verdiende zware en rechtvaardige straf geven". De Soldatenzeitung is eigen-dom van dr Gerhard Frey, die tevens hoofdredacteur is. Men weet in Bonn weinig over hem, uitgezonderd dat hij jong en politiek rechtsgezind is. Hij woont en werkt in München Voordat Frey de krant enkele jaren geleden opkocht, trok hij naar men meent te weten een klein onder steuningsbedrag van het ministerie van Defensie. In de loop der jaren is het ministerie zich van de man gaan dis tantiëren. Een woordvoerder zei dat het ministerie maar drie kopieën van Frey's blad ontvangt, en dat het niet wordt ver kocht in de kantines van de garnizoens plaatsen. DJAKARTA (AFP) Naar eerst thans bekend is geworden, zijn vrijdag te Kedi- ri, op Oost-Java, bloedige gevechten ge leverd tussen militairen en ongeveer vier duizend demonstranten. Volgens een offi ciële bekendmaking zijn zes betogers ge dood en achttien gewond, maar naar ver luidt zou het aantal slachtoffers veel ho ger zijn. De betoging, die was georga niseerd door de vereniging Sarpoebri, werd gehouden uit protest tegen de invoering van gemechaniseerde landbouw. Volgens een officieel legercommuniqué hadden de betogers, die gewapend waren met sabels en messen, geen acht geslagen op waar schuwingsschoten en een legerafdeling aan gevallen, waarop deze had teruggeslagen. rechtse stromingen niet een groot deel van de almachtige christen-democratische partij maakt er deel van uit vindt, dat de UNO Tsjombe dient te steunen. Dat de UNO geen ander doel mag en moet na streven dan de verwezenlijking van een onafhankelijk Kongo, het daarbij aan de Kongolezen zelf overlatend of dit een ge centraliseerde, dan wel een federatieve staat zal worden, wil er bij deze mensen niet in. Volgens hen moet Europa nog al tijd zijn wil opleggen aan de „inferieure rassen". In datzelfde Italië is anderszij-ds de com munistische partij veel sterker dan in enig ander westelijk land. En de communisten staan door dik en dun achter Gizenga ook al lijken zijn aanhangers niet alleen alles wat Belgisch maar alles wat blank is te verafschuwen. Slechts een kleine middenmoot ziet in dat de Italiaanse vlie geniers in dat verre land geen Italiaanse, zelfs geen Europese belangen dienen,maar de belangen der Kongolezen, zoals de UNO die het best meent te kunnen waar borgen. Rechts en links, tezamen zeker tweederde van de openbare mening, nei gen er toe de blauwhelmen voor hun po litieke karretje te willen spannen. Dat daarbij de rechtsen, en vooral de fascis ten, het hardst schreeuwen, spreekt van zelf. De UNO immërs kon alleen worden ge organiseerd doordat de as Rome-Berlijn de oorlog verloor. Voor hen is het dus een vijandige organisatie. Het bedroeven de is dat niet-fascistische. maar wèl con servatieve geesten al heel gauw soortge lijke opvattingen huldigen, wanneer zij in hun nationalistische gevoelens worden ge kwetst. Dat fascistische studenten door de straten van Rome lopen, heilwensen uit brullend voor hun Franse geestverwan ten van de OAS en borden meevoerend waarop de letters UNO worden verklaard als „Unie van westelijke negroïden" ver baast ons intussen niet. Evenmin dat in die kringen de Italiaanse regering van laf hartigheid wordt beschuldigd, omdat niet onmiddellijk een Italiaans vliegtuigeska der naar Kongo is vertrokken om dat land te bombarderen. LEOPOLDSTAD (UPI) Zaterdag is in de kathedraal van Onze Lieve Vrouw van Kongo te Leopoldstad een herden kingsdienst gehouden voor de dertien ver moorde Italiaanse piloten van het UNO- leger. Ranger. De ruimtetocht van een Ameri kaanse Ranger-satelliet, zaterdag van de basis Cape Canaveral in Florida gestart, is mislukt, aldus werd een uur na de lan cering door functionarissen meegedeeld Het eerste stadium van de lancering scheen volgens plan verlopen te zijn maar later werd bekend dat zich bij de werking van de draagraket, een dertig meter lange Atlas Agena B, moeilijkhe den hadden voorgedaan. De ontsteking van de tweede trap had niet goed ge werkt. Tevergeefs. De Amerikaanse diplmaat Louis Guirandou-N'Diaye, ambassaderaad voor de republiek Ivoorkust te Londen, heeft aan den lijve ondervonden hoezeer er in de Engelse hoofdstad nog op ver schil in huidskleur wordt gelet. N'Diaye, een academisch gevormd man, heeft in vier maanden tijd niet minder dan vijf keer meegemaakt dat de eigenaar van de door hem gevonden woonruimte de huuronderhandelingen afbrak, zodra hij merkte dat er een Afrikaans gezin in zijn kamers zou trekken. WENEN (UPI) —De Oostenrijkse poli tie heeft de hand gelegd op een onder grondse organisatie van neo-nazis. Tot dusver heeft de politie de namen bekend gemaakt van vijf personen die in de af' gelopen dagen zijn gearresteerd, onder wie een hoge provinciale ambtenaar in Ti- rol. Volgens zegslieden zijn meer dan tien personen gearresteerd. Hun namen zullen pas bekendgemaakt worden wanneer het politie-onderzoek is afgesloten. De politie-actie begon begin van de af gelopen week toen drie studenten werden gearresteerd voor het opera-gebouw in Wenen omdat zij nazi-liederen zongen Huiszoeking in de woningen van de jon gelui leverde een aantal documenten en brieven op waaruit het bestaan van een illegale neo-nazistische organisatie bleek, welke vermoedelijk verantwoordelijk kan worden gesteld voor de bomaanslagen en andere terreurdaden die dit jaar in Zuid Tirol werden gepleegd. Naar aanleiding hiervan werden dr. Otto Schimpp, het der tigjarige hoofd van de waarschuwings dienst tegen sneeuwlawines in Tirol, en Thomas Bohn, een 29-jarige leraar aan de technische hogeschool in Graz (Stiermar ken) gearresteerd. BOLZANO (Reuter/AFP) Op twintig kilometer van Bolzano in Italiaans Zuid- Tirool zijn vanmorgen vroeg twee elek- triciteitsmasten opgeblazen. Bij de verniel de masten vond men vlugschriften, onder tekend door „De Zuidtiroolse strijders voor de vrijheid". SAIN T NAZAIRE (Reuter-UPI) De nieuwe Franse oceaanstomer France zondag uit Saint Nazaire uitgevaren voor zijn eerste proefreis. Woensdag wordt het schip in Le Havre verwacht, waar het in terieur zal worden afgewerkt. De „mai- denreis" van de France zal in het begin van 1962 plaats hebben. De France meet 66.000 ton en is drie en een halve meter langer dan de Queen Elizabeth van de Engelse Cunardlijn. Het schip kan 2044 passagiers vervoeren in twee klassen met een gemiddelde snelheid van 30 "knopen. De France zal te zijner tijd gaan varen tussen Le Havre en New York. De dienst is wekelijks. Vrijdagsmiddags heeft het vertrek plaats uit Le Havre, woensdags morgens is het tijdstip van aankomst in New York. Tijdens de overtocht kunnen de passagiers zich vermaken met televisie twee bibliotheken, acht bars, zeven dans vloeren en talloze takken van sport. Voorts heeft de France de beschikking over een ruim theater. Toen de France vandaag uit Saint Na zaire wegvoer, bevonden zich aan dek 1503 passagiers, onder wie 138 technici, 690 be manningsleden en 400 arbeiders. Er ston den honderdduizend mensen op de kade om het reusachtige vaartuig te zien vertrek ken. Er is meer dan vier jaar aan ge bouwd. Met 315 meter is het het langste schip ter wereld. De bouwkosten zijn on geveer 230 miljoen gulden. De bemanning van de France, die maximaal 34 knopen kan halen, bestaat uit 1500 man. De boot is zo gebouwd, dat de motoren, ter sterk te van 160.000 pk, eventueel door kern voortstuwing kunnen worden vervangen. ALGIERS (UPI) Een 22-jarige Britse zeeman die zaterdagochtend werd ge wond toen zich even buiten de haven van Algiers een ontploffing voordeed aan boord van de 18.360 ton metende Noorse tanker Kollgeir, is zaterdagavond overleden. Een 21-jarige Noorse zeeman was reeds als ge volg van de explosie aan zijn verwondin gen bezweken. De oorzaak van de ontplof fing is niet bekend. De geest van weleer Een jaar of wat geleden was ik onopzet telijk getuige van een gesprek tussen twee broers, leden van een bekende fabrikanten familie. De jongste van het tiveetal zocht voor zichzelf en zijn gezin een plaats van vestiging. Hij was nog niet tot een besluit gekomen en opperde verschillende plaats namen. Daarop zei zijn broer: „Nee, dat moet je niet doen, je moet bij je fabriek gaan wonen!" Of de man in kwestie dit inderdaad gedaan heeft, is mij niet be kend. Maar het advies van die broer deed mij zoveel deugd dat ik er soms nog met genoegen aan terugdenk. Er sprak name lijk een besef van verbondenheid tussen de mens en zijn werk uit, dat bij maar al te veel tijdgenoten ontbreekt. De meesten hunner kan men dit overigens niet euvel duiden. In een samenleving als de middeleeuwse die nog op het handwerk berustte, konden woning en werkplaats zonder moeite onder één dak worden samengebracht. Later, toen de groothandel zich ontwikkelde, bleef het regel dat de koopman naast of boven zijn kantoor woonde. Er bestond een hech te band tussen gezin en bedrijf. Ook het personeel woonde niet ver uit de buurt, om de simpele reden dat de woongebieden een in onze ogen zeer beperkte oppervlakte be sloegen. Deze hechtheid mocht, naar hedendaag se begrippen, bedenkelijke sociale kanten hebben, ze bezat stellig aspecten die zo po sitief waren dat ik er niet zeker van ben of de moderne voorzieningen ertegen op wegen. In ieder van ons leeft, vooral naar mate onze jaren vorderen, de neiging om als laudator temporis acti lofredenaar van de oude tijden op te treden. Het is goed die neiging, zoals alle neigingen, bin nen redelijke perken te houden. Het komt mij echter niet onredelijk voor het beslo ten karakter van zo'n oude samenleving te beschouwen als een waarde die vele nieu werwetse verworvenheden overtreft. De rechte lijn die het leven volgde, het gevoel van geborgenheid dat tot ver buiten de grenzgn van dit aards bestaan reikte, waren elementen die sindsdien in toenemende mate verloren zijn gegaan. Zeker, euvelen als een hoge kindersterfte, het voortvege- teren onder het bestaansminimum, een on voldoende of ontbrekende zorg voor ouden van dagen en geesteszieken kende men evenzeer. Maar levensgeluk is een moei lijk te omschrijven zaak en volstrekt niet iets dat men met behulp van een optel- of aftreksom kan berekenen. Men is, naar ik meen, gerechtigd tot de voorzichtige conclusie dat de evenwichtige aard van de vroegere samenleving een betere voe dingsbodem voor innerlijke vrede vormde dan de huidige gejaagdheid. En als symbool van dat innerlijke even wicht was er het huis. Het huis dat niet alleen de omlijsting van een gezin was, maar waarin generaties van dezelfde fa milie elkaar opvolgden. Het huis boven dien, dat het centrum was van hun werk zaamheden. Van Schendel heeft eens over een van die huizen een roman geschreven. Men ziet ze nog wel, doch zelden meer als middelpunt van waaruit het leven van een familie uitstraalt. Ze zijn tot appartemen ten of kantoorlokalen verknipt en er is een Heemschut nodig om althans hun verschij ningsvorm im stand te houden. Wanneer ik een en ander niet zonder weemoed be denk, roep ik mij het bovenaangehaalde gesprek weer te binnen om mij ervan te overtuigen dat de geest van weleer toch nog niet volkomen is vervlogen. Advertentie NEW YORK (UPI) De Amerikaanse UNO-ambassadeur Adlai Stevenson zou vanochtend een bespreking hebben met de leiders van de delegaties van Liberie, Ethiopië en Egypte over een Veiligheids raad resolutie, gericht tegen de Kongole se afscheiders in Oostprovincie en Katan ga. Deze bespreking zou op het hoofd kwartier van de Volkenorganisatie wor den gehouden vóór de vijfde zitting van de Veiligheidsraad over de nieuwe crisis in Kongo. Het initiatief tot het overleg was uitge gaan van de ambassadeur van Liberië, in antwoord op een verzoek van Stevenson de ontwerp-resolutie van de drie genoemde Afrikaanse landen, welke reeds bij de Veiligheidsraad is gedeponeerd, te wijzi gen. Die ontwerp-resolutie is in hoofdzaak gericht tegen het regime van president Tsjombe in Katanga en de blanke huur lingen welke in het leger van Tsjombe dienen. Vrijdag jl. stelde Stevenson de eis, dat de Veiligheidsraad eveneens zou optreden tegen Antoine Gizenga, die pogingen doet zijn invloed in het oostelijk deel van Kon go te versterken. De Rus Valerian Zorin liet toen onmiddellijk de waarschuwing ho ren, dat zijn land categorisch gekant was tegen die Amerikaanse eis. Gezien deze uit lating bestaat de mogelijkheid van een Russisch veto en deswege voelen de dele gaties van Liberië, Egypte en Ethiopië er weinig voor met de wensen van Stevenson in te stemmen. Impasse dreigt Een Amerikaanse woordvoerder heeft verklaard dat als de drie Afrikanen wei geren de door Amerika aanbevolen wijzi gingen aan te brengen, Stevenson zelf een resolutie zal indienen bij de Veiligheids raad. Een Sovjet-veto tegen enigerlei stap die tegen Gizenga is gericht, zou de wes telijke mogendheden kunnen dwingen de Afrikaanse resolutie te boycotten. Op die manier zou een impasse ontstaan en zou de kwestie-Kongo misschien weer terecht komen in de Assemblee. Een lang en ver warrend debat zou het resultaat kunnen zijn. Bovendien kan de Assemblee alleen maar over aanbevelingen stemmen. Nu Zorin Gizenga te hulp is gekomen, vraagt men zich af of de Russen misschien van plan zijn deze Kongolese politicus opnieuw openlijk te gaan steunen indien de chaos in Kongo voortduurt. Gizenga was door Moskou erkend als de wettig opvolger van Loemoemba en hij werd door Mos kou gesteund tot de zomer van dit jaar. Daarna werd de nieuwe premier Adoula door Moskou erkend, doch pas toen Gi zenga vice-premier in Adoula's kabinet was geworden. electr. in koffer 225,- GROTE HOUTSTRAAT 181 - HAARLEM Alarm. De Amerikaanse marine bestu deert de mogelijkheden van een alarm systeem tegen vijandelijke onderzeebo ten voor de Amerikaanse kust. Het sy steem zou bestaan uit een keten van mi crofoons, die op een afstand van vijfhon derd tot duizend mijl uit de Amerikaan se kust op de zeebodem worden gelegd. De mogelijkheden zouden onderzocht zijn tijdens een door Amerikaanse ma rinediensten gehouden conferentie. De resultaten van deze conferentie worden geheim gehouden. Onvindbaar. Zaterdag is te Point Arguello in Californië een ruimtecabine met bio logische monsters gelanceerd. De cabi ne, die aan een valscherm naar de aar de terugkeerde, kon niet teruggevonden worden. De bedoeling was de uitwerking te bestuderen van de kosmische stra lingsgordel Van Allen op de monsters. Een dergelijke poging was woensdag eveneens mislukt. Toen explodeerde de draagraket in de lucht. Reorganisatie. Het Russische persagent schap Tass heeft bevestigd, dat de Rus sische raket- en artillerie-eenheden zijn gereorganiseerd en onder het opperbe vel van maarschalk Sergei Varentsov zijn samengebracht. In het voorjaar van 1959 werd een speciaal rakettencomman- do georganiseerd onder leiding van maarschalk Nedelyn, die in oktober 1960 om het leven kwam bij een raketexperi ment. Nedelyn werd opgevolgd door maarschalk Kyril Moskalenko, de toen malige commandant van het militaire district Moskou, Moskalenko, die in 1953 betrokken was bij de arrestatie van Be- ria, zal een hoge functie bij de artillerie blijven bezetten. Eichmann. In de komende twee weken zal Adolf Eichmann uit zijn gevangenis in Noord-Israel naar Jeruzalem worden vervoerd om daar zijn vonnis te verne men. Wanneer het vonnis zal worden uit gesproken, is nog niet officieel bekend gemaakt, doch men neemt aan, dat het omtrent 11 december zal geschieden. Gedurende de afgelopen dagen heeft Eichmann de laatste hand gelegd aan zijn memoires, die honderden met de hand geschreven bladzijden vullen. Het is nog niet bekend, of zij uitgegeven zul len worden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3