V oorstel steun van India krijgt meer in V.N.-assemblee d.'ifi.Sontuïüa Opsporingen naar vermiste Rockefeller zonder resultaat HET WEER Regering houdt vast aan 3 procent voor radio- en t.v.-salarissen ckkMOUSON WELKOME GESCHENKEN BORST Brrrkoud Wellicht wordt nog deze week over de resoluties gestemd m Kroesjtsjev zal Noorse minister ontvangen iets duurder NAVO-Oostzee- commando zou zijn goedgekeurd De 100.000 op nr. 1250 Televisiepersoneel zal resultaat van interpellatie in Kamer afwachten Nederlandse vestiging van Air-India Twee Duitsers bekennen spionage in Moskou DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING HAARLEMS BONTHUIS In de krant van heden: Bijzondere Bureau-garnituren Het woord is aan Minister Gromyko gaat tegenbezoek brengen ëeè'MORRIS "èeforetfou êiuj! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES EEN DUURZAAM 5 DEC. GESCHENK nylon bedjasje (24.95) positie-afdeling Afnemende vorstkans GESCHENKEN schoonheids* preparaten lotions - parfums „ELIZABETH" GROTE TUBE 1.65 pullovers - vesten - sweaters mutsen - handschoenen schotse draion rokken sturka nylon jack lange pantalons - maillots en nog' vele andere nuttige geschenken vindt u bij ANEGANG 19 HAARLEV 47e JAARGANG NUMMER 17 WOENSDAG 22 NOVEMBER 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 1292SS. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie. P. W. Peereboomj^Nb^lLG^^^^^^^ i (Van onze correspondent) NEW YORK. De resolutie, die India in de V.N.-Assemblee heeft ingediend, heeft de situatie voor Nederland beslist moeilijker gemaakt. India heeft voor gesteld dat Indonesië en Nederland onder auspiciën van de voorzitter der Assemblee zullen gaan onderhandelen. Een groot aantal landen sprak zich gisteren uit voor de resolutie van India. Dat was niet verwonderlijk, want toe vallig stonden vrijwel alleen communistische en mohammedaanse staten op de sprekerslijst en van die groepen kon Indonesië steun verwachten. Daar Indonesië India's voorstel aanvaardt, hield dit tevens in, dat de communisten en mo hammedanen zich achter India schaarden. Intussen ziet de Nederlandse delegatie zich voor het probleem geplaatst hoe het getij ten gunste van de resolutie van In dia moet worden gekeerd. Officieel houdt de Nederlandse vertegenwoordiging, uiter aard vast aan de eigen resolutie, die be oogt een V.N.-commissie naar Nieuw-Gui- nea te zenden. Nederland hoopt dat het rapport van deze commissie ertoe zal lei den, dat de Papoea's te zijner tijd over hun eigen toekomst zullen kunnen beslis sen. Nederland heeft van vele staten toe zegging ontvangen, dat zij de Nederland se resolutie zullen steunen. Doch tot dus verre hebben zich alleen Australië en Israel onomwonden uitgesproken ten gun ste van het Nederlandse initiatief. Herhaaldelijk is reeds melding gemaakt van resolutieplannen, waarmee de Ameri kanen rondlopen, plannen die in essentie de Nederlandse denkbeelden steunen, doch die een inleidende formulering zouden krijgen die voor Indonesië wat gemakke lijker aanvaardbaar is. De consolidering van deze plannen vordert echter heel langzaam. Venezuela schijnt zich ervoor te interesseren, maar zijn gedelegeerde liet daarvan gisteren in zijn rede niets blijken. Het onderwerp Nieuw-Guinea werd door hem niet aangeroerd. Nederland heeft nooit verklaard niet met Indonesië te willen onderhandelen. De Nederlandse stelling is alleen, dat men niet wil onderhandelen met een land dat zich op het standpunt plaatst dat Nieuw- Guinea reeds behoort tot de Indonesische staat. Zou Nederland de resolutie van In dia zo geamendeerd kunnen krijgen, dat onderhandeld zou worden terwijl het zelf beschikkingsrecht van de Papoea's wordt gegarandeerd, dan zou de Indische reso lutie wellicht zelfs voor Nederland accep tabel worden. Het moet echter ten zeerste worden be twijfeld of zulk een amendement kan wor den ingevoegd. De erkenning van zelfbe schikkingsrecht voor de Papoea's druist volkomen in tegen het standpunt van In dia en Indonesië, die ervan uitgaan dat de beslissing over de grenzen van Indbnesië reeds gevallen is. Irak, Libië, Wit-Rusland, Syrië, Jorda nië, Albanië en Cuba keerden zich tegen het Nederlandse voorstel, meestal met het argument dat Nederland onder het mom van zelfbeschikkingsrecht Nieuw-Guinea aan Indonesië wil onthouden. Israel toon de zich bijzonder getroffen door de Neder landse verklaring van 3 november, dat ons land onherroepelijk een eind wenst te ma ken aan zijn geschiedenis als koloniale mogendheid. Dit, aldus Israël, kon alleen Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 7 - HAARLEM Wij maken u warm Advertentie de ware grootheid van het vrijheidslieven de verdraagzame Nederlandse volk nog maar vergroten. Zulke woorden van lof zijn evenwel schaars in dit debat. Extra vermelding verdient de rede van de gedelegeerde van Malakka, het land dat enige malen heeft geprobeerd te be middelen tussen Nederland en Indonesië. Voor een oplossing van het probleem acht Malakka het nodig dat beiede partijen tot overeenstemming komen. Daar Indonesië zich ronduit tegen het streven van Neder land heeft verklaard, ziet Malakka geen heil in de aanvaarding van de Neder landse resolutie. Een oplossing zou volgens Malakka alleen gevonden kun nen worden door onderhandelingen tussen de betrokken partijen. De gedelegeerde, Dato Kamil, zei het niet met zoveel woor den, doch steun aan de resolutie van India lijkt ook in dit geval voor de hand te lig gen. De lijst van sprekers kan donderdag of vrijdag zijn afgewerkt. Aan het eind van deze week of in het begin van de volgende kan dan worden gestemd over de resolu ties en amendementen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Uit stad, en omgeving 5, 7 In de Vishal en op zee7 Horen en Zien 9 Kunst 9 Feuilleton 11 Panda en andere beeldverhalen.11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 S port 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Advertentie Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 De neger-pianist Nat (King) Cole, stelt een van zijn kennisjes voor aan pre sident Kennedy tijdens een dans feest te Los Angeles. De president, die naar zijn kamer in het hotel terug keerde van een bijeenkomst van de Democratische partij, waar hij het woord had gevoerd, nam en passant een kijkje op het dansfeest voor doch ters van negerfamilies. Hare Een leugen om bestwil kon nodig schijnen; maar wie kan zeker weten wat „bestwil" is? MOSKOU (Reuter, AFP en UPI) De I Noorse minister van Buitenlandse Zaken Halvard Lange, die een bezoek aan de Sov jet-Unie brengt, zal zaterdag 2 december T/" /-»ffipfnp1|r fOOtTt in Moskou besprekingen met premier JX-UllldlIClJV Cii J. UUUl Kroesjtsjev voeren, aldus is in Noorse di plomatieke kring vernomen. De minister I had dinsdag een „openhartig gesprek" met zjjn Russische ambtgenoot, Gromyko, over kwesties van gemeenschappelijk belang, meldt het Russische persbureau Tass. Gro myko heeft een uitnodiging om een bezoek aan Noorwegen te brengen aanvaard. Tot nu toe werd aan de zuivelindustrie een tegemoetkoming in de op koffiemelk en room verschuldigde omzetbelasting ge geven door op de zuivelwaardeheffing van het produktschap voor Zuivel een aftrek In diplomatieke kringen werd gezegd dat toe te staan. Blijkens een gisteren in de de ministers spraken over de Russisch- Nederlandse Staatscourant gepubliceerde Noorse betrekkingen in het licht van Noor- beschikking van de minister van Land- wegens lidmaatschap van de Noordatlan- bouw en Visserij wordt deze aftrek thans tische Verdragsorganisatie. ongedaan gemaakt. Hierdoor wordt een Een woordvoerder van de Noorse dele- prijsverhoging voor de verbruiker ver- gatia in Moskou heeft verklaard, dat er oorzaakt van circa 2 cent per flesje van geen „harde woorden" zijn gevallen in het o,4 liter koffiemelk en tot ruim 1 cent gesprek tussen Lange en Gromyko. Hij per flesje met 1/8 liter room. De prijs verklaarde, dat de besprekingen werden van koffiemelk en room is dan met in gevoerd in een „kalme en rustige at mosfeer". Volgens diplomatieke kringen in Moskou hadden Gromyko en Lange een heftige ge- dachtenwisseling tijdens hun onderhoud. Gromyko trachtte Lange te overtuigen van de „dodelijke dreiging" waaraan Noor wegen zich blootsitelt door zijn samenwer- king met West-Duitsland en zijn lidmaat- jte volgen, schap van de NAVO, aldus genoemde kringen. gang van 3 december 1962 gebaseerd op zogenaamde verrekenprijs van consump- tiemelk. De minister heeft geen aanleiding ge vonden het advies van het Produktschap voor Zuivel om de heffingen op koffie melk en room ongewijzigd te laten, op LONDEN (UPI).Volgens de Londen- se Daily Mail is een plan van de NAVO voor de oprichting van een gezamenlijk Oostzee-commando, met hoofdkwartier in Kopenhagen, op geheime conferenties in de afgelopen twee weken met spoed verwe zenlijkt. Het blad weet te melden dat op de in december te houden vergadering van de ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO in Parijs goedkeuring voor het plan zal worden gevraagd. Het Noorse verzet tegen het gezamenlij ke commando, aldus het blad, werd opge heven na het bezoek van de Westduitse mi nister vanDefensie, Franz-JoSëf Strauss, aan Oslo. Denemarken liet zijn bezwaren vallen nadat het het opperbevel kreeg aan geboden, aldus de „Daily Mail". Oprecht bezorgd In Kopenhagen heeft de Noorse minis ter van Defensie, Gudmund Harlem, ver klaard dat men niet hoeft te denken dat Noorwegen zich uit de NAVO zal laten verdrijven. Hij vroeg zich af wat de re den zou kunnen zijn dat Skandinavië plot seling zulk een belangrijke rol in de kou de oorlog kreeg toebedeeld als gevolg van de Russische nota aan Finland van 30 ok tober jl. „Is het slechts een zenuwoorlog en propaganda of zit er iets reëels ach ter? Ik denk dat wij de situatie van he den beter zouden begrijpen als wij uit gaan van de opvatting dat de Russen op recht bezorgd zijn over hun eigen militai re veiligheid. Hun bezorgdheid kan zo ern stig zijn dat zij er soms kan zijn zonder reden", voegde hij eraan toe. De Finse president, Urho Kekkonen, is intussen naar Novosibirsk in de Sovjet Unie vertrokken voor een gesprek met de Russische premier, Nikita Kroesjtsjev, over Finlands neutraliteit. Hij wordt onder meer vergezeld door de minister van Bui tenlandse Zaken, Ahti Karjalainen. HOLLANDIA (UPI) Na een kort op onthoud in Hollandia, waar hij vandaag met zijn getrouwde dochter Mary aan kwam, is de goeverneur van New York Nelson Rockefeller, doorgevlogen naar Merauke. Op het vliegveld werd de heer Rocke feller ontvangen door de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea mr. P. J. Plat- teel, die hem aan de hand van kaarten inlichtte over het opsporingswerk in ver band met het verdwijnen van de zoon van de goeverneur, Michael, 24-jarige twee lingbroer van Mary. Op zijn tocht naar Merauke wordt Ro ckefeller vergezeld door de Nieuw-Guinea deskundige Vick de Bruyn en door de etnoloog R S. Wassing die met Michaal Rockefeller op de noodlottige expeditie was, maar maandag werd gered. Het vliegtuig met de Rockefellers aan boord, een Dakota, zou de centrale bergketen van Nieuw-Guinea oversteken. De vlieg- condities zijn daar doorgaans echter slecht. Men zou dan ook naar Biak terug keren, mdien de tocht over de bergketen onmogelijk zou blijken te zijn. In kringen van het Nederlandse goever- In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is vanmorgen de prijs van honderdduizend gulden gevallen op lot nummer 1250. Twee series van dit lot zijn in Amsterdam verkocht, de overige vier series respectievelijk in Rotterdam, Den Haag, Enschede en Tilburg. BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LElDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 2235R6 Advertentie is bijv. dat leuke uit de van uw speciaal- yfoor baby, kleufer... en aanstaande moeder Verwachting tot morgenavond. Droog weer met in de komende nacht voornamelijk in het noor den van het land nog lichte vorst. Morgen overdag aanvankelijk vrij zonnig, maar later meer be wolking. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuid. Onge veer dezelfde middagtempera- turen. Volledige weerrapporten op pagina twee. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Scholten, is niet bereid te bevorderen, dat aan het radio- en televisiepersoneel twee keer een uitkering van drie percent van het jaarsalaris zal worden gedaan. Dé re gering zal geen bezwaar maken tegen één uitkering van drie percent met inacht neming van een minimum van 250 voor gehuwde werknemers. De positie van het radio- en televisiepersoneel mede gelet op zijn plaats tussen het overheids personeel en dat van het bedrijfsleven in moet zo spoedig mogelijk nader onder ogen worden gezien op de daartoe voorgeschreven wijze. Dit deelde de staatssecretaris gistermiddag mee in de Tweede Kamer in antwoord op vragen die de Kamerleden Peters (K.V.P.) en mr. Vrolijk (P.v.d.A.) hadden gesteld over de salariëring van het personeel van radio en televisie. nement is men intussen steeds minder op timistisch. De uren verstrijken zonder dat (Van onze Amsterdamse redacteur) Niet minder dan 2.000 Nederlanders en grote hoeveelheden vracht worden per jaar vervoerd door de Air-India, de reeds 29 jaar bestaande Indiase luchtvaartmaat- I schappij, die evenwel Nederland nog niet in haar luchtnet heeft opgenomen. Sinds ook maar de geringste aanwijzing omtrent gisteren heeft de Air-India een kantoor in Michael Rockefeller wordt gevonden. Nederland, en wel in de Amsterdamse De autoriteiten en goeverneur Rockefel- Leidsestraat, waar nabij het Leidseplein Ier zijn het erover eens dat indien Mi- i alle belangrijke luchtvaartmaatschappijen chael de kust niet heeft weten te berei- van de wereld hun kantoren hebben ge- ken, hij als verongelukt moet worden be- vonden, schouwd. Twee lege benzineblikken die Michael heeft gebruikt als vlot zijn niet Hoewel Schiphol dus niet in de dienst- gevonden. regeling is opgenomen landt er hier eens President Kennedy heeft inmiddels re- de veertien dagen een Super-Constel- geringshulp aangeboden voor de opspo- lation met als voornaamste bagage een ringsoperaties. aantal apen, die door een Nederlandse dierenhandel van Schiphol uit over Euro pa worden gedistribueerd. Alle op Schip hol aankomende Air-India-vliegtuigen zijn chartertoestellen.» Er wordt echter overwo gen in de naaste toekomst Schiphol in de geregelde vracht- en passagiersdiensten MOSKOU (Reuter) De Westduitsers op te nemen- Air-India onderhoudt een snelle verbin ding tussen Europa en Zuid-Oost Azië: van. OSKOU (Reuter) De Westduil Walter Neumann en Peter Sonntag, die in Moskou terechtstaan voor een militair tri bunaal van drie man, hebben verklaard I Frankfort of Genève naar Bombay in een schuldig te zijn aan spionage voor de Ame- rion-stopvlucht van nog geen acht uur. Het rikaanse geheime dienst. traject dat dagelijks met Boeing-707- straalvliegtuigen wordt gevlogen, is een De 22-jarige Sonntag wordt verdedigd I onderdeel van de volledige route New doora de Moskouse advocaat Michael York-Bombay. Grinev, die ook de Amerikaanse piloot Francis Gary Powers heeft verdedigd. De Air-India ziet in Nederland een grote 27-jarige Naumann wordt bijgestaan door maykt, omdat zi] snellere verbindingen de'advocaat Pjotr Bogatsjev. De West- naar Azie hee« dala andere maatschap duitsers kunnen vijftien jaar gevangenis- PU«i en straf of zelfs de doodstraf krijgen. Zij wer- d°at waar. de K.L.M. met komt onder den op 27 september gearresteerd toen zij andere Djakarta, Bombay, Ho g a, een auto-tocht maakten door de Soviet-1 poeweit, Aden en Nairobi. Unie. Advertentie Het proces werd ln het Russisch en Duits gevoerd. In de akte van beschuldi ging wordt onder meer gezegd, dat Sonn tag en Naumann in West-Duitsland zijn opgeleid voor spionagewerk in de Sovjet- Unie. Beide mannen hadden geheime ge gevens verzameld. Bij dit werk hadden zij zich uitgegeven voor toeristen. Zij hadden voorts „geheime militaire installaties ge fotografeerd" en aantekeningen gemaakt. Na voorlezing van de akte van beschul diging stond Sonntag op en zei: „Ik beken volledig schuld". Naar aanleiding van het antwoord van de staatssecretaris hebben 73 televisie medewerkers gisteravond in een vergade ring te Hilversum unaniem „hun princi piële bereidheid uitgesproken over te gaan tot een krachtige actie," als de parlemen taire behandeling er komt nog een in terpellatie niet tot positieve resultaten zou leiden. De staatssecretaris zei in de Tweede Kamer, dat onderhandelingen tussen werk gevers en werknemers in radio en televi sie in de eerste helft van 1961 hebben ge leid tot volledige overeenstemming met betrekking tot een herziening van de be staande salarisregeling. Naar aanleiding van de daaruit geresulteerde voorstellen heeft het College van Rijksbemiddelaars in "overeenstemming met het meerder heidsadvies van de Stichting van de Ar beid in een bespreking met de betrokken partijen doen weten, dat het de voorstel len niet in behandeling kon nemen, indien als ingangsdatum van de nieuwe regeling 1 januari 1961 zou gelden, aangezien dit als een „openbreken" werd beschouwd. Het College van Rijksbemiddelaars heeft de partijen doen weten, dat het college op grond van de voor het bedrijfsleven gel dende spelregels geen bezwaar zou ma ken tegen een resultatenuitkering aan het personeel over de jaren 1960 en 1961 van 3 percent per jaar, indien de resultaten over elk dezer jaren een zodanige uitke ring zouden toeiaten, hetgeen zou moeten blijken uit een verklaring van het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. De staatssecretaris meende, dat de financiële situatie een hogere uitkering gedoogde dan een uitkering van drie per cent over elk der jaren 1960 en 1961. Mr. Scholten echter wees er op, dat de verklaring, waarom in tweede instantie werd gevraagd, een geheel ander karakter droeg dan die in eerste instantie, waar door de benadering van de vragen door de regering in de beide gevallen verschillend diende te zijn. In het tweede geval moest nagegaan worden of inderdaad de resul taten-uitkering verstrekt kon worden op grond van resultaten in de zin van de in het bedrijfsleven bestaande mogelijkheid. Gelet op het karakter der instellingen, die voor de moderne vrouw van Elizabeth Arden Helena Rubinstein Lancome Germaine Monteil Dr. P. v. d. Hoog Max Factor Christian Dior Raphael Givenchy Chanel Lanvin Yardley Hamol Vitamol Hudnut PARFUMERIE Zandvoortselaan 75 Heemstede - Telefoon 36827 Ruime vrije parkeergelegenheid Advertentie niet op winst zijn gericht en in feite ook geen winst maken, moest die vraag ont kennend worden beantwoord. De financië le positie van de desbetreffende instellin gen was derhalve voor het doel, waarvoor de verklaring werd gevraagd niet relevant beantwoord. „Indien in deze aangelegenheid verwach tingen bij het personeel zijn gewekt, dan is dit niet door mij geschied", zei mr. Scholten. „Een dergelijke verwachting zou slechts gelegen kunnen zijn in de machti ging tot het indienen van de oorspronkelij ke voorstellen bij het College van Rijksbe middelaars." (Vervolg op pag. 9 onder Salarissen bij radio en t.v.) Tot de met veel belangstelling toe horende aanwezigen op de publieke tribune behoorde ook de filmploeg van het NTS-journaal. Advertentie uwHUID

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1