Te Kirkenes grenst noordflank der NAVO aan Ruslands zwakste zijde Strategische belangenstrijd in een winternacht van twee maanden bij stukgevroren thermometer Ik doe bij voorkeur PANTER Australië op 9 december de stembus naar VLEESOORLOG IN PARIJS Kroesjtsjev wijst op stagnatie in Russische katoenproduktie SENORITAS Pp iOSRAM Slagers stellen regering ultimatum Chauffeurs genoeg voor Utrechtse bussn Soldaten veroordeeld Gebrek aan kader wreekt zich 15 BINNEN DE POOLCIRKEL 2 EN SLOT Zorgenloos Rustig Strategisch DONDERDAG 23 NOVEMBER 1961 r: li! In het bekende rode blik Voor St. Nicolaas in een leuk surprise-carton m. Cursus zelfverdediging op huishoudschool NAAIMACHINES Qi Luitenant riep vergeefs hun hulp tegen nozems in (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) KIRKENES, no vember. Aan de geel-zwarte paal bij de geel zwarte, Noorse grenspost hangt een koninklijke proclamatie: „Het is verboden te fo tograferen in de richting van de Sovjet-Unie. Het is verboden beledi gingen over de grens te roepen. Het is verboden met Russische burgers te praten, of anderszins met hen te verkeren. Overtreders wor den gestraft met ten hoogste drie maanden gevan genis." Twintig meter voorbij de geel zwarte slagboom van de Noren staat een rood hek. Daarachter staat een Russische soldaat, een lange gewatteerde mantel tot aan zijn enkels, een grijze bontmuts op het hoofd, een machinepistool dwars voor de buik. Ik sta tegenover hem. Rechts de heuvels van het hoge noorden, bemost en begroeid met karig kreupelhout, links de Oetsjoki-rivier, waarin ijsschotsen drij ven. Ik kijk naar hem, denk aan de pro clamatie en zwijg. Hij kijkt terug en zwijgt ook, vermoedelijk denkende aan een niet-koninklijke proclamatie. - GROENLAND Atlantischs OCEAAN ï"Jsland •Noordpool Kirkenes Nederl. BerlQn Leningrad EUROPA SOVJET-UNIE - - Moskou De top van het noordelijk halfrond, met Kirkenes, even onder het mid den, en de noordpool (rechts), in vogelvlucht gezien. Russische burger over de onbewaakbare grens vlucht. De Russen vragen hem altijd terug de Noren gaan daar alleen op in, wanneer 't een misdadiger is. Maar er ko men niet veel asielzoekers, gemiddeld een per anderhalf jaar. De Russen hebben zelfs de draadversperring met elektrische alarminstallatie afgebroken, die vroeger ieder etmaal de rode armee het bed uit belde, omdat er weer een rendier tegen aan gelopen was. Het is om het nulpunt en er is eigenlijk niets te zien. Maar hoewel de koude voe ten naar de warme auto terug willen blij ven de ogen staren naar de lege heuvels. Want achter die Russische soldaat ligt een rijk, een continentaal imperium dat strekt van hier tot aan de Behring-straat, van hier tot aan de Chinese grens, van hier tot aan Perzië. Pas daar, denk ik, staat weer zo'n rood hek en weer zo n soldaat met een grijze bontmuts en een machine pistool voor de buik. Van die gedachte krijg ik zulke koude voeten, dat ik terug hol naar de auto en vol gas terugrij naar het gezellige hotel in Kirkenes. Voor het raam staande kijk ik uit over de zee en bedenk dat onze wereld reikt tot aan het Hilton-hotel in Los Angeles of tot aan een vrolijke herberg in Palermo, een geweldige maritieme alliantie. Aan zulke dingen denkt men in Kirke nes bij een glas evenaar-aquavit, de bran dewijn die de Noren in eiken vaten per schip naar Australië heen en weer sturen, waar hij lichtbruin en lekker van wordt. „De Russen zijn er dol op", deelt kolo nel Magnus van de Noorse grenspolitie mee. Op gezette tijden onderhandelt hij met zijn tegenvoeter, de Russische grens- commissaris, over visserijrechten, over het geringe grensverkeer, over stropers en over de regelingen voor de arbeiders van Noorse firma's, die over en op de grens elektrische centrales bouwen. Na afloop drinken zij wodka of aquavit, al naar ge lang de bijeenkomst aan deze of gene zij de van de grens plaats heeft. Van die bij eenkomsten, zowel als van de centrale- bouw, is door politieke hysterici, die zelfs in het flegmatieke Scandinavië worden ge vonden, veel misbaar gemaakt: verbroe dering met de rode duivels tijdens drank orgieën. In werkelijkheid zijn de relaties aan de grens bij Kirkenes gebaseerd op gezond verstand en voorzichtigheid. Vandaar die proclamatie. De koele beleefdheid wordt soms wat koeler, wanneer er een Panorama van Kirkenes, waar vier duizend Noren op de zeventiende breedtegraad wonen, achthonderd kilometer van Nova Zembla, waar de Russen het merendeel van hun jongste serie kernproeven hebben gehouden. ImssSs» mm sssiSsiiss rnmmrn i denken dat een expeditie-korps uit Noord- Noorwegen langs de kortste weg naar het hart van de Sovjet-Unie zou kunnen door stoten. Hij zou denken dat van hieruit Ruslands noordelijke havens afgesloten zouden kunnen worden. Hij zou ook zien dat de Noordnoorse fjorden ideale bases voor Sovjet-onderzeeboten zouden vormen, dat Noord-Noorwegen een vooruitgescho ven schild tegen raket- en luchtaanvallen zou kunnen zijn. Wat hij daaruit zou con cluderen laat ik aan uw eigen voorstellings vermogen over". Men kan dat voorstellingsvermogen ver der voeden met de overweging dat de mi litair-noodzakelijke reorganisatie van de „geallieerde strijdkrachten in Noord-Euro pa" op politieke bezwaren stuit. Van No ren en vooral van Denen, die er weinig voor voelen hun troepen onder Westduits commando te plaatsen, al groeit het ge wicht van West-Duitsland in de NAVO ge staag en al eist Bonn steeds meer top- commando's voor zijn generaals en ad miraals. Het nieuwe Baltische commando wacht nog steeds op goedkeuring» van het Deense parlement. Dat is een van de re denen, zowel voor inhoud als „timing' van de Russische-nota aan Finland. Advertentie WW' Kirkenes, dat 2500 kilometer benoorden Oslo op de zeventiende breedtegraad ligt. maakt zich geen zorgen over zijn riskan te geografische positie. Zijn vierduizend bewoners, die in vrolijke, rood, groen, blauw of geel geschilderde houten huisjes wonen, werken er in een geweldige ijzer mijn, die geheel overdekt is, want 's win ters blijft het twee maanden nacht en soms bevriest de thermometer er. Dat be tekent 42 graden Celsius onder nul of min der. Men neemt dan nog een glaasje eve naar-aquavit of gaat zwemmen in het verwarmde water van 's werelds fraaiste overdekte bad: een Romeinse keizer zou er zijn vingers bij afgelikt hebben. Kirkenes is een paar weken geleden wel geschrokken van de superbommen op No va Zembla, want het eiland van Heems kerk en Barendsz ligt hier maar acht honderd kilometer vandaan. Een berenja ger in de buurt zei (na de nieuwsberich ten) dat hij de knal gehoord had. De po litiemannen van Kirkenes, die geen wa pens maar wel een geigerteller dragen, stelden het goede volk gerust: geen fall out. Terwijl in Amsterdam nog tegen de proeven wordt gedemonstreerd, heeft de gemeenteraad van de dichtst bij de ont ploffing gelegen stad het onderwerp al weer van zijn agenda geschrapt. Het is zo rustig in Kirkenes, dat men in arren moede bij de commandant van de Noorse troepen bevestiging gaat zoe ken van de vreesaanjagende geruchten, die men een paar duizend kilometer zui delijker heeft opgedaan en die willen, dat de Russen een begerig oog hebben laten vallen op de linkerflank van de Noordat- lantische Verdragsorganisatie in Noord- Noorwegen. Die commandant is een jon ge. kalme, intelligente, hoffelijke luitenant- kolonel. Hij werd in 1944 met een Noor se eenheid bij het Rode leger ingedeeld, om uit Moermansk Noord-Noorwegen te bevrijden. Er staat trouwens een monu ment voor de Russische soldaat in Kirke nes. De luitenant-kolonel weigert glimla chend de sterkte van zijn garnizoen te onthullen. „Te weinig om ooit de Sovjet- Unie aan te vallen. Sterk en vastbesloten genoeg om onze sector te verdedigen", schat hij. Is het een strategisch belang rijke sector? Hij gaat voor een kaart staan en zegt: „Wat zou een Russische militair denken als hij deze kaart ziet? Hij zou Dat zijn de spanningen in dit strate- gisch-belangrijke gebied, die vooral door de rust van onze Noorse bondgenoten ver borgen worden. Hoe rustig die zijn blijkt de volgende dag wanneer men er in een Cessna-watervliegtuigje overheen vliegt, De vlieger is een oude Spitfire-piloot, een Noor die in 1940 bij de Royal Air Force kwam en pas in 1943 werd neergeschoten Men stijgt bij goed weer op uit de fjord Vijftien minuten later sluit een witte hel van mist en sneeuw om de eenmotorige mug. De piloot, een kaart op de knie, laat zich zakken: 6:: voet ....400 voet... 200 voet. Hij probeert onder het weer de weg te vinden, vliegt eerst om heuvels, dan om heuveltjes en tenslotte om bomen heen. Hij volgt met 170 kilometer per uur een voetpad, zet de Cessna op zijn kant om beter te zien. Onze gezichten zijn witter dan de sneeuw, het zijne staat on bewogen. Hij vindt tenslotte de weg terug, meer als een wandelaar dan als een vlieger. Dan zit de thuisfjord dicht onder een dek van wolken. Hij glijdt er met de drijvers over heen en laat zich plotseling in het laatste gat van honderd vierkante meter vallen. Op twintig meter links een rots, rechterböcht, nog een eind zakken en dan laat de Cessna zich als een eend in het water glijden. Pas als we uitgetaxied zijn trekt de Noor zijn handschoenen uit en laat zijn handen zien. Nat van het zweet. Hij schudt ernstig het hoofd en zegt: „Wij vliegende gekken". (Van onze correspondent) SYDNEY Op 9 december aanstaande gaat Australië ter stembus voor zowel verkiezing van de leden der Tweede Ka mer als van de helft der afgevaardigden in de Eerste Kamer. De Labourpartij, onder leiding van de vroegere minister Arthur Calwell (die in 1949 Nederland heeft be zocht, toen hij zijn immigratieplan was begonnen), hoopt op een overwinning, die de coalitie-regering van liberalen en boe ren uit het zadel zal wippen. In de senaat (zestig leden) bezetten de regeringspartijen 32, de Labour-partij 20 de de democratische arbeidsparty twee zetels. In de Tweede Kamer (122 zetels) is de verhouding: liberalen 58, boeren 19, arbeldspartij 45. De liberale minister president Robert- Menzies zit overigens sinds 1949 op het fluwelen kussen. Of de Labourpartij veel kans heeft de leidsels van het bestuur over te nemen, is een vraag, die moeilijk direct valt te beant woorden. Een onderzoek van de publieke opinie heeft aangetoond, dat de populari teit van Menzies, als gevolg van zijn in november van het vorig jaar getroffen straffe kredietbeperkende maatregelen, die grote werkloosheid hebben veroorzaakt, aanvankelijk sterk was gedaald, doch thans weer iets is toegenomen. Dit wil niet zeggen, dat de kans op een nieuwe overwinning van Menzies is vergroot, maar wel, dat de mogelijkheid van een regeringsnederlaag is verminderd. Bij de vorige algemene verkiezingen (in novem ber 1958) kreeg de regering in de senaat 110.000 stemmen meer dan de oppositie en in de Tweede Kamer rond 175.000 stemmen meer. Er werden ruim vijf mil joen stemmen uitgebracht. Een omme keer is dus een kwestie van een paar honderdduizend stemmen. Communisten De Labourpartij heeft intussen te vech ten tegen achterdocht, die veroorzaakt wordt doordat de communisten openlijk en verborgen steun verlenen. De Labourpar tij heeft bovendien niet altijd overtuigend aangetoond, dat zij die steun schuwt. De communisten hebben de kiezers openlijk geadviseerd hun zogenaamde secundaire voorkeurstem -uit te brengen op de La bourpartij en rechtstreeks op de Labour partij te stefnmen in districten, waar geen communistische kandidaat is ge steld. Wanneer de oppositie aan de macht komt, heeft zij daarbij dus steun gehad van communisten. Het kiessysteem in Australië met zijn districtenstelsel maakt een dergelijke ongewenste toestand moge lijk. Advertentie ■i i (Van onze correspondent) PARIJS De Franse regering heeft er formeel een nieuwe vijand bijgekregen. Het syndicaat der Parijse slagers heeft premier Michel Debré een oorlogsverkla ring toegezonden en van de minister voor de Binnenlandse Handel Missoffe geëist, dat hij zijn nederige excuses zal aanbie den. Een paar weken geleden heeft Mau rice Missoffe, een jong en strijdlustig be windsman, wie de kranten de erenaam v»n .minister der consumenten" hebben gege ven, de slagers het ultimatum gesteld hun biefstukprijzen met zeventig franc per ki lo te verlagen, op straffe van een herstel van de prijscontrole. Tijdens een televisie interview had hij toen ook nog verklaard, dat er zich onder de zesduizend Parijse slagers hooguit vierhonderd nette mensen konden bevinden, die hij dan ook uitnodig de hem in zijn actie tegen de gestadige prijsopdrijvingen te willen steunen. Die vrijwillige prijsverlaging is natuur lijk weer een slag in de lucht geweest, zo dat, tenminste theoretisch, vanaf dinsdag de nieuwe regeling van kracht is gewor den, waarbij de slagers inkoop- en ver koopprijzen, alsmede de kwaliteit, op het pakpapier van ieder verkocht stuk vlees moeten vermelden. Niet alleen is gisteren gebleken dat de regering door de slagers zeer ten dele gehoorzaamd wordt. Boven dien heeft de slagersvakvereniging ge dreigd met een tweeledige tegenactie. Wanneer het ministeriële excuus voor vandaag niet is aangeboden, zullen de slagers om te beginnen hun winkels slui ten. Ook bij die staking zullen zij het niet laten, want voor 30 november aanstaande hebben zij, naar het voorbeeld van de boe ren, obstructieritten door Parijs aangekon digd, met het doel in het bijzonder het verkeer tussen het departement en het woonhuis van de minister in Parijs lam te leggen. Op de Parijse abattoirs, waar de hygië ne, zoals een groot weekblad schreef, bij de middeleeuwen is blijven stil staan, zijn gisteren ten slotte slagers onderling slaags geraakt. Regeringsgezinde slagers, die zich buiten de aangekondigde staking wil len houden, werd het toen door leiders van de vakvereniging onmogelijk gemaakt vlees in te slaan. Het syndicaat van de kleinhandelaars en -winkeliers heeft zich ondertussen met de slagers solidair ver klaard. De leider van hun vakvereniging heeft de kleine neringdoenden er aan her innerd, dat ook zij door de regering in hun bestaansmogelijkheden onmiddellijk bedreigd worden. Inderdaad heeft de re gering een saneringsplan voor -de binnen landse handel ontworpen, waardoor binnen de vier jaren vijftigduizend kleine winkel^ zouden moeten worden gesloten. Enkele Kamerleden hebben zich natuur lijk ook al weer achter die kleine mid denstanders, die enkele jaren geleden de spectaculaire opkomst van Pierre Poujade veroorzaakten, geplaatst. De parlementai re vertegenwoordiger van een Parijs kies district, Dupont, heeft die winkeliers gis teren zelfs verzekerd dat zij nu het slacht offer dreigen te worden van een bende ignoranten, die zich ongestraft in de mi nisteries heeft verschanst. Hoe de rel zal aflopen is nog niet te voorzien, maar in ieder geval verdient de gaullistische minister Missoffe, die zijn post nog maar sinds korte tijd bezet, en die vroeger een hoge functie bij Unilever vervulde, de eer, dat hij de koe nu bij de horens of de slagers in de nek heeft durven vatten in een moedige po ging in de binnenlandse markt eindelijk enige orde op zaken te stellen. Bovendien gaan de Franse spoormannen dinsdag 28 november voor een etmaal :n staking. Het personeel van de gas- en elek triciteitsbedrijven zal een deel van die dag evenmin werken. Men wil op deze wijze protesteren tegen de door de regering voorgestelde loonsverhogingen, die onvol doende worden geacht. De directrice van de huishoudschool in Brummen heeft het initiatief genomen tot het invoeren van een speciale cursus zelf verdediging voor de meisjes die deze school bezoeken. Het is de bedoeling de leerlingen zover te brengen dat ze doel treffend kwaadwilligen kunnen weerstaan De cursus zal zes maanden duren en zal in de huishoudschool worden gegeven. Het gemeentelijk vervoersbedrijf Utrecht heeft besloten geen gebruik te maken van het aanbod van een 40-jarige Utrechtse weduwe, die zich aanmeldde als buschauf feuse. Het aanbod van rijdend personeel is op het ogenblik zo groot dat men geen vrouwen in dienst behoeft te nemen. Dage lijks melden zich gemiddeld vijf sollicitan ten aan voor buschauffeur. Er worden vrij hoge eisen gesteld, zodat er wel veel kan didaten afvallen. Chauffeurs die tot nu toe op buitentrajecten reden en wellicht ook met toerbedrijven naar het buitenland gin gen zoeken nu geborgenheid bij een over heidsbedrijf. Het Utrechtse busbedrijf heeft thans zoveel keus dat men niet eens chauffeurs van buiten behoeft te werven. Al het rijdend personeel woont in Utrecht of zeer directe omgeving. Advertentie merken alle dus ruime keuze GROTE HOUTSTRAAT 181 - HAARLEM Wanneer een luitenant wordt aangeval len door vijf nozems, is zijn hulpkreet tot zijn ondergeschikten dan een particuliere aangelegenheid of een dienstbevel? Deze vraag werd voorgelegd aan de krijgsraad in Den Haag in een zaak betreffende twee dienstplichtige soldaten respectievelijk uit Hillegom en Amsterdam, die geen gevolg hadden gegeven aan de hulproep van een luitenant, toen deze in moeilijkheden ver keerde. De soldaten verklaarden beiden, dat zij niet hadden ingegrepen, omdat ook zij bang waren voor de nozems. Bovendien dacht een van de soldaten, dat de luite nant de kunst van judo machtig was. De auditeur-militair was van mening, dat een militair onder alle omstandig heden aan andere militairen hulp moet verlenen, ook als hij zich hierdoor aan gevaar bloot stelt. De auditeur eiste een maand militaire detentie tegen beide sol daten. De uitspraak was conform de eis. Advertentie MOKOU (Reuter) Kroesjtsjev heeft de communistische functionarissen in Rus sisch Centraal-Azië verteld, dat zij het bolsjevistische vuur moeten laten ont vlammen en het peil der collectieve boer derijen opvoeren om de terugslag op het gebied van de landbouwproductie, speciaal van katoen, weer te boven te komen. De Russische premier zei dezer dagen op een bijeenkomst in Tasjkent, dat de bruto katoenoogst in de Centraal Aziatische Re publiek, ondanks het feit dat er meer grond beschikbaar is geweest voor de ver bouwing van katoen en ondanks de inves tering van ruim vijfhonderd miljoen gul den in irrigatieprojecten, in de afgelopen vijf jaar verminderd is. De Sovjet-leider maakte voorts bekend, dat men grote ge bieden rijp wil maken voor de katoen- bouw- In het dal van de Syr-Darja kan ruim twee miljoen hectare worden geirri- geerd en in Turkmenië zal rond 600.000 hectare tot ontwikkeling worden gebracht. Voorts zal ruim 900.000 hectare in de ge bieden a ari de benedenloopvan de Syr- Darja en Amoe-Darja worden ontgind voor de rijstbouw Stimulans Het feit, dat men niet met de moderne landbouwwerktuigen kan omgaan, is vol gens Kroesjtsjev de oorzaak van de slechte oogsten. Er zijn wel staatsbedrijven ge sticht, maar men heeft niet tijdig gezorgd voor geschoold kader. Mechanisering is het vraagstuk voor de bevordering van de katoenbouw. Er moest echter ook worden gezorgd voor materiële stimulansen. Men moet op de staatsboerderijen het stuk werk met het daaraan gekoppelde loon systeem invoeren om de arbeiders aan te moedigen. De Russische premier kantte zich voorts tegen de opvatting om collec tieve boerderijen, die weinig succes heb ben, te vervangen door staatsboerderijen. Beide vormen hebben volgens hem grote mogelijkheden, die onder bekwame leiding zeker realiteit kunnen worden. Het enige verschil tussen beide typen, zo zei Kroes jt- jev, is dat de secretaris van een staats boerderij in een brief aan de minister van staatsboerderijen kan zeggen: „Een van uw staatsboerderijen is achter geraakt. Er moet kapitaal geïnvesteerd worden". Maar kapitaalsinvesteringen doen het hem niet alleen, aldus Kroestsjev. Het belangrijk ste is de intellegentie van de mens. Kroesjtsjev stelde tenslotte voor een aantal staatsboerderijen om te vormen tot een soort landbouwacademies voor de op leiding van studenten en anderen. „Er zul len enthousiaste arbeiders naar de collec tieve boerderijen gezonden moeten wor den. Het werk daar zal op basis van vrij willigheid moeten gebeuren omdat mensen, die min of meer gedwongen te werk wor den gesteld, vaak alleen maar hun tijd uit dienen", aldus de premier. I l

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 15