Amerika steunt het plan-Luns Amerikaanse trein door Russen vastgehouden UW LIPPEN: HST Een „motie van afkeuring' tegen minister Beerman Regering wil AOW-pensioenen per 1 juli met 15 pet verhogen HET WEER sp! Minister Visser vraagt 25 miljoen meer voor defensie Brazzaville-groep in V.N.-assemblee overweegt indiening van compromis-resolutie INCIDENT AAN ZONEGRENS Versperringen op weg van Berlijn naar Westduitse bondsrepubliek Marine staakt zoeken naar M. Rockefeller Werknemers kunnen meehelpen om waardevaste pensioenen te krijgen Vijftien jaar geëist in Moskous proces I Komplete uitrustingen Koopvaardij 47e JAARGANG NUMMER 18 DONDERDAG 23 NOVEMBER 1961 DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der M:je Totaal stijgt boven f2,1 miljard VOUS ÊTES EN.... met luxe lederwaren en parapluies *.W MORRIS"Heföreyou êuy! REGEN- EN TWEEDJASSEN Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 De grootste collectie VULPENNEN DRAAISTIFT 2.95 - 1.45 NAGELLAK 1.85-1.45 Kosten van levensonder houd in oktober Het woord is aan Mangroveb ossen worden nu doorzocht Dameskapsalon - IJmuiden HET SPIJTOPTANTENBELEID Veranderlijk ZWARTE PIET BEZORGT ZELF I BOTERLETTERS 4.75 Patisserie DEKKERS PARFUMERIE „ELIZABETH" In de krant van heden: Weerrapporten 2, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws3, 5, 25 Kennemer Kruimels7 Uit stad en omgeving7, 9, 22 In de Vishal en op zee22 Reisreportage uit Finland25 Horen en Zien27 Film 27 Kunst 27 Amsterdams Allerlei29 en belastingverlaging 29 Feuilleton 22 Panda en andere beeldverhalen21 Economisch nieuws23 Beurs 23 Scheepsberichten 23 Sport 25 Gehuwde werkende vrouw Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Bij de Tweede Kamer is een nota van wijziging ingediend voor de kosten van de extra-defensie-inspanning in dit jaar in verband met de toegenomen inter nationale spanning. De minister van De fensie vraagt op de gewone dienst 25 miljoen aan, waardoor het totaal stijgt tot bijna 2,1 miljard. Voor de marine is het aandeel daarvan 8 miljoen ten behoeve van de verlenging van diensttijd van enige categorieën dienstplichtigen van 21 op 24 maanden, het uitstel van ontslag aan beroepsperso- neel, alsmede het in de vaart brengen van een aantal schepen. Deze en andere be dragen zijn geraamd voor de tijd van een half jaar. Voor de landmacht wordt in verband met het verlengen van diensttijd bij de parate troepen en van specialisten alsmede het tijdelijk legeren van onderdelen van het eerste legerkorps in Duitsland 16,3 miljoen gevraagd. Op de post Luchtmacht wordt 700.000 extra aangevraagd. De post vliegtuigen van 760 miljoen kan echter met f 600 miljoen worden verminderd we gens levering van elektronica voor Star- fighters aan West-Duitsland. Advertentie Grote Houtstraat 125-127 - Haarlem Telefoon 20889 In damestassen zijn wij zo ruim gesorteerd, dat u altijd slaagt I (Van onze correspondent) NEW YORK. Amerika heeft zich in de Assemblee der Verenigde Naties volkomen achter Nederland gesteld wat betreft de kern van de oplossing van het Nieuw-Guinea-probleem. Dit betekent een aanzienlijke steun in een fase wa&rin Nederland net getij tegen begon te krijgen. Nooit in een dispuut met Indonesië heeft Nederland Amerika zo pertinent aan zijn zijde gehad. Amerika's woordvoerder, Bingham, was van mening dat de Assemblee in deze zaak een ongewone kans kreeg te tonen wat zij waard is. Een oplossing dezer kwestie zou kunnen dienen als voorbeeld van verantwoordelijk dékoloniseren. Bingham prees het Nederlandse plan als constructief en getuigend van fantasie. Hij had wel bezwaren, doch deze tastten het Nederlandse plan in wezen niet aan. Nederland had namelijk gedaan alsof de Indonesische aanspraak op het gebied niet bestond, terwijl dat land toch een redelijke kans moest krijgen om integratie van Nieuw- Guinea met Indonesië na te streven. Indien de bevolking van Nieuw-Guinea onder onpartijdige leiding een kans krijgt op zelfbeschikking, zou dat volgens Amerika een praktische uitweg zijn in de impasse, die reeds meer dan tien jaar duurt. I Nederlandse resolutie. De mogelijkheid be- staat dat zulk een compromis naar voren zal worden gebracht door de altijd nog betrekkelijk westers georiënteerde Afri kaanse Brazaville-groep. Amerika zou wensen dat een datum werd vastgesteld, waarop Nederland de administratie over het gbied aan de Ver enigde Naties zou overdragen. Een pre cieze regeling van de overdracht zou moe ten worden vastgesteld door de volgende assemblee, nadat een kleine V.N.-commis- C OmttFOmis? sie van niet-belanghebbende staten rap- port zou hebben uitgebracht Achter dg schermen is namelijk een in- Teneinde propaganda te maken voor de teressante ontwikkeling aan de gang, de eigen opvattingen zou Indonesië gedurende zQ genoemde Brazzaville-groep, die be de periode van V.N.-bestuur toegang tot s£aa£ u££ twaalf voormalige Franse kolo- het gbied moeten krijgen. De Verenigde niën jn A£rikai heeft van het begin af Staten verklaarden zich tegen het voorstel van India, dat had aangedrongen op on derhandelingen tussen Nederland en Indo nesië. Dat voorstel schenkt geen aan dacht aan het recht op zelfbeschikking van de bevolking van Nieuw-Guinea. Toch moet men niet menen, dat dank zij de onomwonden Amerikaanse steun, het Nederlandse plan in zijn oorspronke lijke vorm weer kans krijgt. India's reso- belangstelling gehad voor de Nederlandse voorstellen ten aanzien van Nieuw-Guinea. Deze groep heeft nogal bezwaar tegen de resolutie waarmede India voor de dag is gekomen. India wenst besprekingen tus sen Indonesië en Nederland onder auspi ciën van. de voorzitter van de Assemblee. De Papoea's worden in het Indiase plan echter n-iet vermeld, laat staan erbij inge schakeld. De Brazzaville-groep overweegt lutie blijkt zoveel aanhang te krijgen dat th»ans of mogelijk elementen van de In- waarschijnlijk een compromis nodig zal djase resolutie zijn te combineren met de zijn, waarbij India's suggestie tot onder- grondslagen van wat Nederland beoogt handelen gecombineerd zou kunnen wor- en wat ook ianden als Venezuela en de den met de wezenlijke elementen van de Verenigde Staten zeggen na te streven De Brazzaville-landen achten onderhande- lingen in V.N.-verband wel nuttig, mits I aan het principe van zelfbeschikking voor de Papoea's niet wordt getornd. Zouden die onderhandelingen niet tot resultaat leiden, dan zou bijvoorbeeld na 1 februari of 1 maart een V.N.-commissie naar Nieuw-Guinea moeten worden gezonden die aan de volgende assèmblee rapport zou moeten uitbrengen. In die tweede fa se zou dus gebeuren wat Nederland aan I vankelijk ineens had gewenst. (Vervolg op pag. 2 onder V.S. steunen plan-Luns) BERLIJN (UPI) De Russen hebben gisteren geweigerd aan hun grenspost tus sen Oost- en West-Duitsland de dagelijkse Amerikaanse legertrein door te laten, on der het voorwendsel dat er zich een Oost- duitse vluchteling in had verstopt. Het in cident vond woensdagavond om kwart voor elf plaats aan de grens bij Marienborn. De trein stond er vanmorgen nog steeds. Het Amerikaanse leger heeft intussen uit het Russische optreden geen conclusies ge trokken. Waarnemers herinneren er even wel aan, dat de Russen de Berlijnse blok kade van 1948-'49 begonnen door geallieer de troepentreinen uit het westen aan te houden. Daarna volgde het Westduitse goe derenvervoer. In de thans vastgehouden Amerikaanse trein bevinden zich 74 passagiers en zes man personeel. Allen behoren tot de Ame rikaanse land- en luchtmacht. De trein was op weg van Berlijn naar de Westduit se grens via Oostduits gebied. Een Ame rikaanse woordvoerder heeft verklaard dat de Russische douaniers de passagiers ver bieden de trein te verlaten. Ook mag nie mand instappen. De treincommandant Advertentie BASTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LElÖtÉSTRAAT (BU; KONINGSPtCTta «WUfHMH Hl. Advertentie verwittigde zijn hoofdkwartier. Vanmorgen is een Amerikaans officier uit Berlijn naar het grensstation gezonden om zich daar een beeld van de situatie te vormen. Uit een mededeling van het Amerikaanse le ger blijkt, dat de Russen het recht opeisen, I de trein te doorzoeken. Dit wordt hen echter geweigerd. De Oostduitse communisten hebben voorts woensdag ter controle van het ver keer op de snelweg van Berlijn naar West- Duitsland stalen versperringen opgericht. De barricades op de plaats waar de auto- weg het geïsoleerde westelijke stadsdeel binnenkomt zijn versterkt. Berichten van ooggetuigen hierover werden later beves-1 tigd door de Amerikaanse autoriteiten in West-Berlijn. Zij weigerden echter in te gaan op vragen, of de maatregelen op de weg mogelijk een voorbode vormen van nieuwe communistische acties. Zowel bij Helmstedt als bij West-Berlijn moeten de automobilisten zich nu zag-zaggend een weg banen door de sterke stalen versperringen. Ooggetuigen vertelden, dat de Oostduitsers stalen stellages bouwen, waarin balken kunnen worden opgehesen of neergelaten, zodat het verkeer op beide rijbanen ver- sperd kan worden. Oostduitse arbeiders zijn gisteren ook begonnen met het oprichten van een twee honderd meter lange prikkeldraadversper ring langs de Oostberlijnse oever van de rivier de Spree, waar deze langs de Ame rikaanse sector van West-Berlijn stroomt. In de afgelopen weken zijn verscheidene Oostduitsers op dit punt de rivier over gezwommen naar West-Berlijn. Ook op an dere punten bij de afscheiding tussen Oost- en West-Berlijn wordt nog gewerkt aan j het graven van loopgraven, het plaatsen van prikkeldraadversperringen en hetl dichtmetselen van ramen van dicht bij de grens gelegen woningen. Advertentie Gouverneur Rockefeller van New York (links) bij zijn aankomst in Biak. Rechts zijn dochter, in het midden de vice-admiraal die de leiding heeft van het opsporingswerk vanuit de lucht. Het landelijk prijsindexcijfer voor gezin nen van hand- en hoofdarbeiders op basis van 1951 100, vertoonde van medio sep tember tot medio oktober 1961 geen wijzi ging. Het indexcijfer inclusief AOW-AWW bleef staan op 129 en het indexcijfer ex clusief AOW/AWW op 125. Stanley Jones: Zich amuseren is: zijn geest vullen met afwisselingen. Gelukkig zijn is: zijn geest vullen met zichzelf. De Koninklijke Marine in Nieuw-Guinea heeft het zoeken naar Michael Rockefeller gestaakt. Men acht het hoogst onwaar schijnlijk dat iemand, die zondagochtend vroeg te water is geraakt, zich nu nog le vend in het water zou bevinden. De Neptune vliegtuigen die door de ma rine bij het zoeken werden gebruikt, zijn te snel om iemand te kunnen ontdekken die zich in de mangrovebossen langs de kust bevindt. Het zoeken wordt thans voortgezet in de moerassen aan de kust, ónder leiding van de resident van zuid- west-Nieuw-Guinea, met behulp van plaat selijke krachten en Beaver vliegtuigen. Advertentie brengt u een complete PERMANENTBEHANDELING vanaf 14.- met de nieuwste modelijn LA LIGNE ESPACE ook zooder afspraak LANGE NIEUWSTRAAT 471 TELEFOON 8166 Bij de behandeling van de begroting van het departement van Justitie heeft de heer Daams (P.v.d.A.) in de Tweede Kamer tijdens het debat over het spijt- optantenbeleid een amendemênt inge diend, dat beoogt de post voor het sa laris van de minister met één gulden te verminderen. De heer Daams zei, dat het amendement is bedoeld als een mo tie van afkeuring, gericht tegen het be leid van minister Beerman. Het amende ment komt vandaag aan de orde bij de artikelsgewijze behandeling van de be groting. Het parlementaire arsenaal kent meer dan één middel om een minister (of een kabinet) tot heengaan te nopen. Het een voudigst is een motie, waarin zonder meer het beleid wordt afgekeurd of waarin het vertrouwen wordt opgezegd. Geen minis ter kan aanblijven tegen de uitgesproken wil van het parlement. De Kamer kan een minister ook het geld onthouden dat hij voor zijn beleid nodig heeft, door verwer ping van zijn begroting. Dit middel is ech ter al tientallen jaren in onbruik. Onge woon is ook het wapen dat de socialisti sche fractie nu hanteert: vermindering van het salaris van de bewindsman, als blijk van afkeuring of wantrouwen. Bij het begin van de vergadering van de Kamer is hoofdelijke stemming nodig geweest over een voorstel van de voorzit ter, om behalve de begroting van Maat schappelijk Werk, volgende week ook de begroting van Defensie aan dé orde te Stel len. De heer Fens (K.V.P.) had hoofde lijke stemming gevraagd wegens bezwaren tegen dit tijdstip. Hij en andere Kamerle den zouden anders internationale afspra ken moeten afzeggen. De voorzitter, die tegenover de heer Fens staande hield, dat het van het grootste belang was, dat de begroting van Defensie spoedig zou worden behandeld, zag zijn voorstel niettemin ver worpen met 52 tegen 40 stemmen. De meeste fracties stemden verdeeld. Na de ze afwijzing zou dr. Kortenhorst zich na der beraden over de wijze waarop de agen da nu zou komen te luiden. Ook over een ander voorstel van de voor zitter is uitvoerig gesproken. Dr. Korten horst stelde namelijk voor, de interpella tie van de heer Baart (P.v.d.A.) over de omroepsalarissen te houden op dinsdag 28 november. Deze week zou zulks niet meer mogelijk zijn wegens verhindering van mi nister Veldkamp. De voorzitter meende, dat er geen man over boord zou zijn als de interpellatie-Baart pas volgende week zou worden gehouden. Volgens hem betrof het hier „bezadigde lieden, van wie geen wilde activiteiten te verwachten zouden zijn." Ditmaal werd het voorstel van de voorzitter aanvaard met 62 tegen 34 stem men. Tegen stemden de fracties der P.v.d. A., P.S.P. en C.P.N. (Men zie voor het Kamerverslag pag. 2.) Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele verspreid voorkomende buien. Matige, aan de kust later krach tige, mogelijk harde wind tussen west en zuidwest. Minder koude nacht. Morgen ongeveer dezelf de middagtemperaturen# Volledige weerrapporten op pagina twee. Advertentie voor alle maatschappijen van de (Van onze Haagse redacteur) Minister Veldkamp is voornemens om omstreeks juli 1962 de A.O.W.-pensioenen in afwachting van nadere verhogingen, waaromtrent hy advies onder andere by de S.E.R. en by de contactcommissie van bedryfspensioenfondsen gevraagd heeft met vijftien percent te verhogen. Het Tweede-Kamerlid, de heer Burger, heeft in een motie de wenselijkheid uitgesproken de algemene ouderdomsverzorging in etappes te verhogen met vyftig percent. Minister Veldkamp heeft de heer Burger toen ver wezen naar de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Gisteren vernamen wy dat minister Veldkamp in het bijzonder heeft gedacht aan het tweede deel van het S.E.R.-advies over waardevaste bedrijfspensioenen, waarin te verstaan wordt gegeven, dat de A.O.W.-pensioenen eigenlyk zouden moeten worden opgetrokken tot het sociaal minimum. Dat ligt ongeveer vyftig percent hoger dan de huidige A.O.W.-uitkering. 1 i m? Uniformspecialisten ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM Gezien de huidige positie, waarin vele I bejaarden verkeren, vooral zij die buiten hun algemene ouderdomspensioen nage noeg geen andere pensioenuitkeringen ge nieten, acht de minister het wenselijk om in afwachting van een nader advies de pensioenbedragen krachtens die Alge mene Ouderdomswet op korte termijn in cidenteel te verhogen. Minister Veldkamp wil die verhoging op vijftien pet van de pensioenbedragen stellen. Dit betekent dus (168 voor het ongehuwden- en 264 voor het gehuwdenpensioen, waardoor de nieu we pensioenbedragen komen op 1302,- voor ongehuwden en f 2058,- voor gehuw den (Buiten beschouwing is hierbij gela ten de per 1 december aanstaande te ef- fectueren automatische verhoging). De minister vraagt nu aan de SER om 1 advies inzake de problematiek rond de algemene ouderdomsverzekering uit te brengen voor 15 januari aanstaande. Hij wil namelijk de verhoging op korte ter mijn invoeren en daarbij denkt hij aan de datum van 1 juli 1962. De automatische aanpassing van de AOW-pensioenen zal per 1 december voor ongehuwden een ver hoging van 42,- per jaar en voor gehuw den een verhoging van 66,- per jaar me debrengen. De minister van Sociale Zaken, de heer G. M. J. Veldkamp, heeft zich tot de So ciaal-Economische Raad gewend omtrent de kwestie van het waardevast maken van bedrijfspensioenen. Hij deelt de SER me de, voornemens te zijn zich tot de contact wenden en haar te vragen op welke wijze het mogelijk zou zijn bij de herziening van loon- en andere arbeidsvoorwaarden in een bedrijfstak de reeds toegekende bedrijfs pensioenen enigszins te verhogen en daar voor een deel van de voor loonsverhoging beschikbare ruimte te bestemmen. (Vervolg op pag. 11 onder AOW-pensioenen) Advertentie Telegram van het hoofdkwartier van Sint- Nicolaas: „Alle boterletters door mij besteld en betaald bij onderstaande banketbakkerij zullen op de aangegeven adressen worden bezorgd door Zwarte Piet persoonlijk. Deze boterletters zijn namelijk te heerlijk om door onbevoegden te worden vervoerd en afge. leverd". 100 roomboter 100amandelen p. stuk en een keurige verpakking CENTRUM GALERIJ - TEL. 4302 MOSKOU (Reuter) In het proces te Moskou tegen de Westduitsers Walter Nau- mann en Peter Sonntag heeft de openbare aanklager vandaag vijftien jaar gevange nisstraf geëist. Advertentie Zandvoortselaan 75 - Heemstede Telefoon 36827 DÉPOSITAIRE OFFICIEL Ruime parkeergelegenheid.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1