In het duister van de oude mijn Madame Petit, aw buurvrouw SNOBISME EN DWAAS VOOROORDEEL DUPEREN VELE VROEDVROUWEN HET LUIE KABOUTERTJE PANDA EN DE DIENOMAAT Polle Pelli en Fa. B. ENGELENBERG DOOR ELIZABETH MORTON 21 Ons vervolgverhaal VERTAALD UIT HET ENGELS I GEDEGEN OPLEIDING VERTROUWEN IN HAAR CAPACITEITEN DONDERDAG 23 NOVEMBER 1961 L A V i 29) 1 Kindermode in Amerika miiHiiimiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiimiiiiillliiiiiiiiiimnlliiilmiiniMiiilm OFFICIeLE VERHOOP SIKHENS LAKKEN „AUTOFLEX" AUTOLAKKEN 28. „Daar komt warempel Opa Schildpad met onze scheepsschroef aan", roept Polle. „Heerlijk Opa!, kunt u nog meer opduiken?, we kunnen nog van alles gebruiken!" „Waar is de draaiboor toch", vraagt Polle. „Ik weet zeker", zegt Pelli, „dat je die ginds neergelegd hebt". „Slokop, nu eens en voor altijd! Als we goede vrinden willen blijven, dan snoep je niet meer aan ons gereedschap, anders worden we echt boos!" s Misschien is hij wel niet eens zo S hard als ik gedacht heb, mompelde ze. Als dat werkelijk waar is, zei ze tot Marquand, vind ik 't heel aar- dig van hem. Heeft John je verteld, j= dat er vanmorgen een ontploffing in de mijn is geweest? Z'n gezicht verduisterde. 5 Ja, Barlow is gek geweest om jou mee naar beneden te nemen, zonder eerst in het dorp te vertellen, dat je H de mijn in zou gaan. Hij meende kennelijk, dat er geen gevaar dreigde. De mijn is toch ge il sloten? Wie zou daar nu iets willen laten ontploffen? S Ook niet de concessiehoudster?, vroeg hij. j| 't Is goed dat je dat zegt. Dat herinnert me er aan, dat ik de maat- 2 schappij moet opbellen om haar naar de pomp te vragen. Ik zal 't meteen maar doen, zei Jane, en liep naar de telefoon. Terwijl zij op de verbinding wacht- te, leunde Geoffrey Marquand tegen de deurpost en verloor haar niet uit 't oog. Hij deed nogal nerveus, vond 2 ze. De mijnmaatschappij bevestigde haar, dat ze de pomp onderhield, totdat zij definitief zou weten, of zij i de mijn opnieuw in produktie zouden S nemen of niet. Het was hun echter vol- 1 komen onbekend, dat er vanmorgen E een ontploffing had plaats gevonden. Dat moet dan een onbevoegde E hebben gedaan, juffrouw Marriott, zei de bedrijfsleider. Ik zal zo gauw E mogelijk iemand sturen om de galerij te inspecteren, zodat we er misschien 2 achter kunnen komen wat de bedoe- ling is geweest. E Geoffgrey Marquand voelde zich ken- 2 nelijk niet erg op zijn gemak, toen zij het hem vertelde. H Wat het nu wel verstandig, om die mensen te laten komen?, vroeg 1 hij. S Jane keek hem onderzoekend aan. Je praat in raadsels, Geoffrey. Eerst zeg je dat de mijn uitgeput is, en nu wil je niet dat de maatschappij, 2 die nota bene de concessie heeft, haar eigen mijn gaat inspecteren. Wat weet 2 je eigenlijk van die mijn af, Geoffrey? Niets. Ik ben er jaren niet ge- 2 weest. Ben je er vanmorgen niet ge- weest? Hij keek haar lange tijd. op een 2 vreemde manier aan. Waarom vraag je dat eigenlijk? E vroeg hij tenslotte. Omdat ik geloof, dat ik jou daar 2 vlak na de explosie heb gezien I 2 Ik heb je zo juist gezegd, dat ik E in jaren niet in de mijn ben gekomen, antwoordde hij met hese stem. H Ik geloof je graag, Geoffrey. Maar je hoeft er toch niet zo boos om te worden! Zijn lach was nogal geforceerd. 't Spijt me, Jane. Ik schijn je al- tijd tegen de haren in te moeten strij- E ken. Ik heb zo 't idee, dat je denkt 2 dat er iets geheimzinnings aan de gang is, maar dat je niet weet in wel- ke richting je moet zoeken. E Er is inderdaad ook iets geheimzin- 2 nigs met die mijn aan de hand, ant- woordde ze ernstig. Ik ben er ze- ker van, dat daar beneden iets gedaan wordt, maar ik heb niet kunnen ont- dekken wat. E Je zult je nog van alles gaan ver- beelden, als je op deze manier door- E gaat. Waarom probeer je 't niet alle- 2 maal van je af te zetten? Op 't ogenblik pieker ik er niet over. Laten we liever gaan lunchen. Je zult langzamerhand wel trek heb- ben gekregen. HOOFDSTUK X Jane was al weer twee dagen terug bij Glenns, toen ze de boodschap kreeg dat Timothy Corrion met haar wilde lunchen. Toen ze tegen twaalf uur de E zaak verliet, wachtte de oude advocaat haar op in zijn auto. Stap in, Jane, zei hij. Ik zal je niet lang ophouden, maar ik moet toch dringend enkele zaken betreffen- i de Marriott met je bespreken. Toen ze in een klein restaurant za- ten en hun bestelling hadden opgege- E ven, kwam hij meteen ter zake. E Heb je genoten van het uitstap je je? Ik heb gehoord, dat je in de mijn bent geweest. John Pierce heeft me dat verteld. Ja, ik sta in geregeld con- tact met hem. Je had dat risico eigen- lijk niet mogen nemen, Jane. Er zou niets aan de hand zijn ge weest, als die ontploffing niet was ge komen. Zoiets had ik toch moeilijk kunnen verwachten! Maar wat heb je ermee gewon nen? Ik heb de stellige indruk gekre gen dat er nog wel degelijk tin in de grond zit. En er moet toch iemand zijn, die zó veel interesse in de mijn heeft, dat hij er ontploffingen veroor zaakt. Ik begrijp alleen niet wat ze daar zoeken! Daarom ben ik je juist komen op zoeken, Jane. Ik heb een bod gekre gen op de mijn. Soms weer van Sir William Wil- lans? Nee, dit keer niet van Sir Wil liam. Ik geloof tenminste van niet. Ik weet echter niet precies wie 't is, want het bod werd via een makelaar gedaan. Het moet Sir William zijn! Echt, ik weet 't niet. Hij heeft er nooit een geheim van gemaakt, dat j| hij grote interesse voor de mijn heeft. Waarom zou hij nu plotseling via een makelaar handelen? Misschien denkt hij, dat ik tegen over een makelaar toeschietelijker ben. Dat is best mogelijk. Maar als de prijs nu goed is? Wat kan het je eigen lijk schelen. 't Interesseert me wel. Er moet een reden zijn, waarom er zo'n inte resse voor de mijn is. De maatschap pij, die de mijn jaren geleden nog ex- ploiteerde, heeft er geen belangstel- ling meer voor. Zij zijn de eersten om precies te weten, hoe 't er met de mijn voor staat, maar ze hebben er geen belang meer bij. Dat is voor mij nu het raadsel, mijnheer Corrion. Misschien is er wel iemand die meent dat hij de mijn wèl met suc ces kan exploiteren. Er zijn altijd mensen die slagen, waar anderen fa len. Sir William Willans. de kei-harde zakenman soms? Zou hij een kat in de zak willen kopen? Misschien wel, als 't jou zou hel pen. Jane dacht even over dit antwoord na. Ja, in de beginne heb ik daar ook wel eens aan gedacht, gaf ze toe. Ik geloof overigens, dat Geoffrey Mar quand veel méér van de mijn afweet dan hij wel wil toegeven, of misschien wel Peter. Hoe 't ook is, Sir William moet e§n zeer specja^e reden hebben E om die* mijn in zijn bezit te krijgen. Ik geloof dat je nodeloos achter dochtig bent, Jane, zei de notaris. Nee, ik geloof niet dat ik de mijn wil verkopen. Er verscheen een sombere trek op Corrion's gezicht. Laat ik je eerst eens vertellen, Jane, wat ze geboden hebben. Daarna moet je maar een beslissing nemen. De makelaar bood vijftig duizend pond voor de gehele mijn. Jane keek verrast op. Met vijftig duizend pond zou ze de meeste plan nen, die zij voor het dorp had ge maakt, kunnen uitvoeren. Corrion, die zag dat ze besluiteloos was, drong er nog eens extra op aan. Als je 't bod accepteert, Jane, kun je alle andere bezittingen houden. De oude mijn is trouwens geen schoon heid. Als iemand met veel geld er de eigenaar van wordt, kan hij er mis schien nog iets aan verdienen. Je kunt nooit weten. Maar voor jou is het onmogelijk om de mijn weer te gaan exploiteren, ook al zit er nog voldoen de tin in de grond. Jane zag wel degelijk de juistheid van zijn argumenten in. Het was onre delijk van haar om zo halsstarrig aan de mijn vast te houden. Er was nu een kans om het hele dorp te helpen. Goed, ik wil de mijn dan wel ver kopen, zei ze tenslotte. Ze was opgelucht, dat Corrion niet al te triomfantelijk deed. Dat zou haar argwaan maar weer vergroot hebben. Ik geloof, dat je daar heel ver standig aan doet, Jane, was zijn enig commentaar Heus, ik behar tig je belangen zo goed mogelijk. Als u er achter kunt komen, wie de koper is, zou ik 't wel prettig vin den. Als de zaken geregeld zijn, zal ik de makelaar vragen wie zijn op drachtgever is geweest. Hij zette haar bij de zaak af en be loofde haar die avond op te bellen om te vertellen, hoe 't met de verkoop stond. (Wordt vervolgd) MADAME PETIT is onze buurvrouw ge worden. Ze heeft ongeveer dezelfde belan gen, dezelfde zorgen en moeilijkheden als de Nederlandse huisvrouwen, ook al woont ze nog altijd enkele honderden kilo meters bij ons vandaan. Madame Petit is zo dicht bij ons gekomen, door de ontwik keling van de Europese Economische Ge meenschap en de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. En naarmate deze ontwikkeling voort gaat, wordt ook de be langengemeenschap van de Nederlandse, de Duitse, de Belgische en Luxemburgse, de Italiaanse en de Franse huisvrouw in tensiever. HOE LEEFT NU zo'n Franse huisvrouw, madame Petit, die met haar man en twee kinderen in, bij voorbeeld, een van de Noordfranse mijnstadjes woont? De heer des huizes is mijnwerker, het huis van de familie staat bijna in de schaduw van de steeds groeiende berg mijnsteen, die het merkteken van dit soort stadjes is. Onge veer 52 percent van het inkomen van haar man besteedt madame Petit aan levens middelen. Voeding, huur en kleding ma ken samen ruim 76 percent van het inko men uit. Maar van dat inkomen gaat ook nog 7,15 percent sociale lasten af (laten we zeggen ziekenfonds, werkloosheidswet, A.O.W.). Ze hoeft echter niet meer dan 17 cent per tien gulden inkomen aan de fiscus af te staan, althans wat de loon belasting betreft, maar aan accijnzen op de voedings- en genotmiddelen betaalt zij heel wat meer dan de Nederlandse huis vrouw, zodat de totale tol die vadertje Staat van zijn kinderen eist, in Frankrijk en Nederland toch niet veel uiteenloopt. INTUSSEN is het duidelijk, dat de Fran se huisvrouw, die dus 52 percent van het bruto gezinsinkomen besteden moet aan levensmiddelen, bij haar inkopen een erg zorgvuldig beleid voert. Madame Petit zal dan ook nooit iets zomaar even vlug kopen, In de eerste plaats neemt de maaltijd in het Franse gezin een nog belangrijker plaats in dan bij ons. De maaltijden zijn gevarieerder en er wordt veel meer tijd .aan besteed, zowel aan het toebereiden als aan het verorberen. Kwaliteit en smaak van de te kopen artikelen worden daarom zeer uitgebreid beoordeeld en daarnaast streeft mevrouw Petit er dus naar om haar dure geld zo voorzichtig mo gelijk uit te geven. Pingelen HET IS dan ook allerminst een uitzon dering als Madame Petit meer dan een halve morgen nodig heeft om haar inko pen te doen, dikwijls op de plaatselijke markt, soms in de buurtwinkels die ook iets marktachtigs hebben en weinig lijken op onze grootwinkelbedrijven en zelfbedie ningszaken. Over smaak en kwaliteit valt te twisten en, in Frankrijk, ook over de prijs. Bij het inkopen worden dan ook heel wat gloedvolle discussies tussen Madame Petit en de winkeliers en kooplieden ge voerd. Kijk, wie Frankrijk zo eens in de vakantie bezoekt, is al gauw geneigd op te merken dat men overal wel erg veel bij praat. Maar uit het bovenstaande be grijpt u wat de oorzaak er van is. HOE HET in de toekomst met mevrouw Petit zal gaan, dat zal voor een belangrijk Advertentie deel afhangen van de verdere ontwikke ling van de Europese Gemeenschappelijke Markt. Maar dat geldt ook voor de Ne derlandse huisvrouw en daarom zijn wij en zij buurvrouwen geworden. Daarom ook is de plaats van de vrouw in Frankrijk in het algemeen ook interessant voor ons, al verschillen de wederzijdse rechtsposities en de maatschappelijke status onderling nog aanmerkelijk. Daar is b.v. de omstan digheid, dat de Franse vrouwen pas in 1945 het algemeen kiesrecht kregen en als lid van het parlement of andere bestuurs organen konden worden gekozen. Daar staat tegenover, dat de beroepsbe volking van Frankrijk op het ogenblik voor 38 percent uit vrouwen bestaat. Frankrijk kent reeds talrijke vrouwelijke burgemees ters (dikwijls vrouwen die in de oorlog een vooraanstaande rol in het plaatselijk ver zet hebben gespeeld) en een groot aantal vrouwelijke rechters. Ook in de politiek en in de wetenschap neemt de Franse vrouw een belangrijke plaats in. Voor het overi ge echter is ze een zorgzame, zuinige huis vrouw, die net als u moet zwoegen om de eindjes aan elkaar te knopen. Het beeld van wuftheid en uithuizigheid, dat goedkope romannetjes ons willen schetsen van de Franse vrouw, past beslist niet oij het werkelijke portret van onze buurvrouw in de Europese Gemeenschap. In haar verwoede po gingen om een groter debiet op de Europese markt te veroveren, organiseert de Ame rikaanse confect ie- industrie thans aller- wege modeshows. In Londen werd dezer dagen zelfs een spe ciale kindershow ge houden, waarop mi niatuur - mannequins den volke toonden, wat Amerika's prille jeugd in het komende zomer- en vakantie seizoen zal dragen. Twee modellen ziet men hier afgebeeld: bij de driekwartbroek van stretchnylon (links) wordt een zo merfruit je met een humpty-dumpty-fi- guurtje in appliquê- werk gedragen. Het speelpakje rechts is van no-iron katoen gemaakt en eveneens met een sprookjes figuurtje versierd. HET WORDT in alle lagen der bevolking steeds gebruikelijker, voor een normale bevalling de hulp van de buisarts in te roepen of de bevalling te doen plaats vinden in ziekenhuis of kraamkliniek. Wat is de reden, dat men de vroed vrouw (of, officieel: de verloskundige) boe langer hoe meer de rug toekeert? Vindt men het „deftiger" staan om een dokter te nemen of is bet een kwestie van onbekendheid met de gedegen kennis en ervaring, waarover de gediplo meerde vroedvrouw beschikt? 12—13. Nou, Swoppie geloofde het wel. Dat harde werken was voor hem niets ge daan. Van werken word je zo moe, vond hij. Achter de stam staande, gluurde hij voorzichtig naar de andere kabouters. Als hij zich niet liet zien, zouden ze hem mis schien niet eens missen, meende hij. En daarom stapte hij op z'n tenen weg In een kuiltje legde hij z'n harkje naast zich neer, deed z'n hoed over z'n ogen en even later lag hij prinsheerlijk te snurken! DEZE DEGELIJKE kennis krijgt zij op de driejarige cursus op een der kweek scholen voor vroedvrouwen. Dat zijn er in ons land drie, te weten de Rijkskweek school te Rotterdam, de gemeentelijke te Amsterdam en de rooms-katholieke in Heerlen. Bovendien heeft de vroedvrouw vóór haar diploma bij 60 bevallingen ge assisteerd (in Rotterdam zelfs 80). Na het eerste studiejaar volgt een tentamen. Daarna verlaten degenen die bepaald on geschikt zijn voor dit werk, de cursus. Na het tweede jaar volgt het grote theoreti sche examen, na nog eens 10 maanden het praktijkexamen. Het zou te ver voeren, alle vakken op te noemen waaruit de opleiding bestaat. Maar behalve verloskunde en alles wat er voorts aan een normale bevalling vastzit, worden anatomie en fysiologie, bacteriolo gie en verplegfngsleer gedocéérd, zodat een gediplomeerde vroedvrouw volkomen in staat is het prenatale toezicht op de kraamvrouw (bloedonderzoek, bepaling rhesusfactor etc.) op zich te nemen, een normale bevalling te leiden en ook de na zorg te verrichten. Zij is bovendien in staat op tijd abnormaliteiten bij de zwan gerschap te constateren, waarvoor de hulp van een arts of opname in een kliniek noodzakelijk is. De gediplomeerde vroed vrouw in Nederland werkt dan ook zelf standig en draagt zelf de verantwoording. Er kan natuurlijk niet gezegd worden, dat het leiden van een normale bevalling j beter geschiedt door de huisarts dan door de vroedvrouw of omgekeerd. Maar wel is statistisch vastgesteld, dat slechts 15 pro- cent der bevallingen in een ziekenhuis of kraamkliniek moet plaatsvinden; terwijl dit percentage in werkelijkheid 25 is, het- geen een niet strikt noodzakelijke uitgave van 4 miljoen per jaar met zich mee brengt, zoals M Vromen, arts, in het Tijd schrift voor sociale geneeskunde van 13 oktober 1961 constateert. Per jaar worden er per school plm. 20 leerling-vroedvrou wen aangenomen. Dit jaar waren het er tezamen 50, waarvan 15 met middelbare schoolopleiding, die het toelatingsexamen met goed gevolg aflegden. Dit toelatings examen dient om een indruk te krijgen van de verstandelijke en algemene geschikt heid van degenen, die dit ambt willen kiezen. Het is zeer moeilijk voor een pas gedi plomeerde vroedvrouw zich met haar werk een behoorlijk bestaan te verzekeren. Zij moet minstens 100 bevallingen per jaar hebben plus een gemeentetoelage, wil ze rond kunnen komen. Bevallingen van ver plicht verzekerden geschieden onder lei ding van een vroedvrouw, die daarvoor een vergoeding krijgt van 60 maar de de voorkeur vóór'een dokter is zelfs in dit geval zo groot, dat verplicht-verzekerden vaak een arts nemen, die zij dan helemaal zelf moeten betalen. Men heeft nog veelal een geheel ver keerd beeld van de gediplomeerde vroed vrouw, sommigen hebben een niet veel ho gere dunk van haar dan van de vroegere baker. Dat vooroordeel maakt velen blind voor liet feit, dat een gediplomeerde vroed vrouw een normale bevalling evengoed kan leiden als de huisarts en veel meer tijd en aandacht aan de voor- en nazorg kan besteden dan de medicus. Toch werden in 1960 36.55 procent van de bevallingen door vroedvrouwen geleid, het geen een aanzienlijke tijdsbesparing bete kende voor de toch al overbelaste huis artsen. Maar zelfs in de provincie Limburg, 15. Panda had Huize Hobbeldonk nog maar nauwe lijks weer betreden, of zijn nauwgezette dienaar kwam al met afgemeten schreden op hem af. „Ik zou zo vrij willen zijn op te merken," sprak hij op licht-afkeurende toon, „dat wij op een enigszins en onregel matig uur thuis komen, waardoor het misschien de voorkeur verdient nu een eh lichtverteerbare lunch te nuttigen. Men zou bijvoorbeeld na een „Bouil lon a. la Madeire een „plat" van „Pigeons a la Pro- vengale" kunnen gebruiken„Niets daarvan!" viel Panda hem streng in de rede: „Er zijn belang rijker dingen te doen, Jolliepop! Zet je hoed op en kom mee, want je gaat een gewichtige taak vervullen in een groot wetenschappelijk experiment Tegen een dergelijk strict bevel kon Jolliepop zich niet verzetten, maar het is begrijpelijk dat de zaak hem maar matig zinde. „Verschoon mij als ik vraag," sprak hij, toen hij Panda naar buiten volgde, „of mijn medewerking aan dit eh experiment beschouwd moet worden als een deel van mijn taak als herenbediende?" „Beslist"! riep Panda. „En als het niet je plicht is als herenbediende, dan is het nog altijd je plicht als beschaafd persoon, want aan de wetenschap moeten we allemaal meewerken. Bovendien is het heel interessant, dus je zult er zeker wel plezier in hebben." Of Jolliepop er plezier in zou heb ben werd intussen echter door Professor Kalker ernstig betwijfeld. De bezorgde uitvinder beproefde de ketenen en snoeren die tot zijn instrumenten behoorden, terwijl hij mompelde: „Een goede bevestiging van de proef persoon is van het hoogste belang, want er zijn er bij die er al gauw genoeg van hebben. Hoogst merkwaar dig!" waar de vroedvrouw nog groot aanzien ge niet, stijgt het percentage verlossingen door huisartsen of in kraamkliniek of zie kenhuis in sterke mate. In Limburg kwa men in 1958 21.000 kinderen ter wereld. In 63 procent van deze bevallingen werd de hulp van de vroedvrouw ingeroepen (lan delijk percentage 38). Dit percentage was voor I960 58.64. In het gehele land werden 40 jaar geleden nog 97.5 procent van de kinderen thuis geboren, terwijl dit aantal in 1958 nog slechts 74 procent was. Het gemiddelde bruto jaarinkomen van een vroedvrouw ligt niet veel hoger dan 7000,waarbij rekening mag worden gehouden met onkosten van 25-30 percent. Uit de cijfers hieronder, ontleend aan het jaarverslag van de geneeskundige hoofd inspectie over 1960, blijkt trouwens wel, welk een belangrijke, ja onmisbare functie de vroedvrouw vervult in het raam van de zorg voor de volksgezondheid. Alleen: de functie zou nog belangrijker kunnen wor den dan zij thans is indien vele Nederlan ders te genezen waren van hun dwaze vooroordeel dat vroedvrouwhulp minder goed of zelfs minderwaardig zou zijn dan assistentie van een huisarts of specialist. vroed percentage vrouwen bevallingen 27 24,89 17 19,66 19 32,53 51 33,63 82 33,35 42 26,03 Noordholland 159 39,47 Zuid-Holland 161 40,16 6 11.79 Noordtorabant 97 36,62 123 58,64 Op een show van winterkleding in de Hongaarse hoofdstad werd onder meer deze pullover getoond, vervaar digd van geel, groen- en bruin- bedrukte wol. Advertentie DoeRlraat S9 - Haarlem - Tel. 1S2S2 CopvgM P I. B Boi 6 Cooa"Bogen

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 21