Minister De Pous stelt Amsterdams Graanoverslagbedrijf in gebruik Kamer, op P. v. d. A. na, mild gestemd jegens minister Dames AGENDA V.S. steunen plan-Luns KOSTUUMS BEZWAREN NU OVERWONNEN Feestdag voor Amsterdamse haven Overleg over C.A.O.'s voor havenpersoneel verloopt moeizaam Vorst verdreven J SlutTk DONDERDAG 23 NOVEMBER 1961 HET SPIJTOPTANTENBELEID Geen gesloten front Veertig jaar „Forma Natura"-schoeisel handen HAMEA-GELEIlMififiJ Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk HEERLIJK WARM! u weet t Y Silver Stoepke heeft t Landbouwschap wil meer inlandse tarwe bijmengen te kust en te keur ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM Betere herenkonfektie en Herenmode 5 i sa (Van onze Amsterdamse redacteur) Met een druk op de knop waardoor op reusachtige stofzuigers gelijkende pneumaten begonnen te werken, heeft de minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous vanmorgen, om half elf de hypermoderne installatie van de Internationale Graanoverslag Maatschappij Amsterdam (I.G.M.A.) officieel in gebruik gesteld. Enkele jaren geleden was het dezelfde minister De Pous die tijdens besprekingen over de vestiging van dit bedrijf bezwaren maakte tegen de door Amsterdam voorgestelde drastische ingreep in de traditionele gang van zaken in de Europese graanhandel. Eerst in een later stadium toonde hij begrip voor deze nieuwe ontwikkeling, die, zoals bekend, met name van Rotter damse zijde protesten uitlokte. Het was vandaag een feestdag voor de Amsterdamse haven. Alle bij de haven be trokken bedrijven en instanties, alsmede vertegenwoordigers van de gemeentebe sturen van Amsterdam, Haarlem, Velsen en Zaandam, waren getuige van de inge bruikstelling van het enorme graanover slagbedrijf dat met vier verrijdbare pneu maten en een ingenieus stelsel van trans porteurs, zeeschepen tot 100.000 ton in en kele uren tijd kan lossen. De overslag kan onmiddellijk in andere zeeschepen of in binnenschepen plaats vinden of het graan kan worden opgeslagen in de 50 meter hoge silo's, waarvan er thans 24 zijn gebouwd. De totale overslagcapaciteit bedraagt vijf miljoen ton per jaar. Dit in de Am sterdamse vlothaven gebouwde bedrijf zal een schakel vormen tussen het met grote massa-goedschepen uit Canada en de Ver enigde Staten aangevoerde graan en de transporten naar Groot-Brittannië, Scandi navië en het Europese vasteland. Overheidsbemoeiing voorkomen De IGMA is geen eigenaresse van het bedrijf, maar slechts de exploitatiemaat schappij. De president-commissaris, drs. H. J. W. Brouwer zei hierover in zijn toe spraak: „De installatie is de vrucht van het inzicht, initiatief, vernuft en ontwerp van het stadsbestuur van Amsterdam en van de vele miljoenen welke de stad voor de verwezenlijking heeft geïnvesteerd. Het stadsbestuur heeft daarmee enerzijds het particulier initiatief op lofwaardige wijze aangevuld in het belang van de haven m haar geheel, doch anderzijds door verhuur der installatie aan een uit het havenbe drijfsleven voortgekomen onderneming voorkomen dat overheidsbemoeiing gaat doordringen op het gebied waar vrije on dernemingsgewijze exploitatie als "de juis te beheersvorm wordt beschouwd." Drs. Brouwer wees er voorts op dat de vorm van gemeentelijk eigendom en par ticuliere exploitatie op zichzelf niet nieuw is; in de haven wordt deze reeds vele ia- ren toegepast bij gemeentelijks entrepots, havenloodsen en kranen. De directeur van de dienst Havens en Handelsinrichtingen, ir. N. Snijders, die een belangrijk aan deel heeft gehad in de totstandkoming van het bedrijf, herinnerde eraan, dat toen de plannen om te komen tot een nieuwe op bloei van Amsterdam als graanhaven, be kend werden, het scepticisme groot was. Zelfs werd de uitdrukking gebruikt dat men niet in sprookjes geloofde. „Deze hou ding was begrijpelijk en ook onzerzijds was het optimisme gematigd. Nochtans ;s het sprookje werkelijkheid geworden." In feite is het graanoverslagbedrijf reeds bijna een jaar in gebruik. Er werd sinds dien echter nog steeds gebouwd aan de silo's. De belangstelling om voor Europa bestemd graan via Amsterdam te versche pen bleek zo groot, dat de aanvankelijke opzet om voorlopig te voorzien in twaalf silo's werd gewijzigd in de bouw van in totaal 24 silo's. Er zijn nog uitbreidings mogelijkheden om dit aantal op 36 te bren gen. De functie van Amsterdam als massa goedhaven voor Europa kan alleen dan tot volle ontwikkeling komen indien de haven te allen tijde voor de grootste massa-goed schepen die in de vaart zijn schepen van meer dan 80.000 ton bereikbaar is. Vandaar dat het grote gezelschap dat de ingebruikstelling van de IGMA bijwoonde in westelijke richting is afgereisd om in groepsverband de spectaculaire uitbrei dingswerkzaamheden te bekijken, die door de Rijkswaterstaat aan de havenmond van IJmuiden worden uitgevoerd. Door het verlengen van de beide be staande 1500 meter lange havenhoofden met 2000 respectievelijk 1100 meter, ont staat een nieuwe havenmond, met 750 me ter ongeveer 500 meter breder dan de oe- staande invaart en bovendien een aanzien lijke grotere zeediepte (circa 15 meter), zo dat de grootste tankers en andere massa goedschepen kunnen binnenoren. De drempel van de grote Noordersluis te IJmuiden ligt op 15 meter diepte en de Velsertunnel en straks de Coentunnel lig gen nog dieper. De nieuwe havenbekkens in de Amsterdamse haven die voor massa goedoverslag worden gebruikt zijn op een diepte van 15,5 meter gebracht. In IJmuiden was het gezelschap, nu uit gebreid met een groot aantal autoriteiten van de Nederlandsche Spoorwegen en Rijkswaterstaat, getuige van de aankomst van de 10.000ste spoorwagon met natuur steen uit de Belgische steengroeve Que- nast. Sinds juni van dit jaar worden da gelijks 18 ton stenen aangevoerd die die nen ter versteviging van de verlengde ha venhoofden. (Van onze parlementaire redacteur) Over het probleem van de spijtoptanten (de mensen die destijds hebben ge- hozen voor de Indonesische nationaliteit, maar nu uit Indonesië weg willen) heeft minister Beerman reeds meermalen harde woorden te horen gekregen. Een jaar geleden nam de Kamer een motie van mr. Van Doorn (K.V.P.) aan, gevolgd door een nieuwe motie in juli, waarin op een soepeler toelatingsbeleid in Nederland werd aangedrongen. In de tweede motie werd bovendien betreurd dat de regering aan de eerste geen uitvoering had gegeven. Mr. Daams (P.v.d.A.) meende gisteren dat de minister ook nu weer in gebreke was gebleven. „Voor ons is dit beleid onaanvaardbaar", zei mr. Daams, „een verder ministerschap van mr. Beerman wijzen wij af, wanneer geen wijziging komt in het beleid". Als blijk van afkeuring zou een principiële korting van 's ministers salaris een deugdelijk middel zijn, meende mr. Daams. Het vrijwel gesloten front tegen minis ter Beerman, zoals dat vóór het zomerre- cès nog bestond, begon gisteren af te brok kelen. Mr. Van Doorn leek thans minder bezwaren te hebben. De minister zou tot 1 augustus 1962 de kans moeten krijgen om de laatste groep visumaanvragers toe te laten. Daarna zou de heer Van Doorn eventueel weer „met grimmigheid" optre den. Ook mr. Meulink (A.R.), ir Van Dis (S.G.P.), jhvr. mr. Wttewaal van Stoet wegen (C.H.) en mej. mr. Ten Broeke Hoekstra (V.V.D.) gaven thans van een vrij milde gezindheid jegens minister Beerman blijk. Wel meenden zij dat de toelating nog te langzaam ging. Mr. Daams had daarentegen veel critiek op het beleid van mr. Beerman. „De mi nister heeft de gestelde vragen niet ver staan, niet genoteerd, niet beantwoord. De richtlijnen zijn niet verruimd- Er zouden slechts 800 visa zijn afgegeven in plaats van de beoogde 2400. De minister zou heb ben gepoogd de Kamer onjuist voor te lich ten. Hij zou een aantal gunstig luidende adviezen van de adviescommissie niet heb ben gevolgd." En bij de replieken noemde mr. Daams enkele mededelingen van de minister „bezijden de waarheid". Een geestverwant van de heer Daams, mr. Kranenburg, meende dat de laatste Het is thans veertig jaar geleden dat het speciale Forma Natura-schoeisel geïntro duceerd werd, een jubileum, dat deze week herdacht is met een bijeenkomst in het Vondelparkpaviljoen te Amsterdam, tijdens welke de ontwikkeling van dit sys teem nog eens de revue passeerde. De grondlegger van dit „maatsysteem" was de heer Bloemendal, die veertig jaar geleden zelf als schoenverkoper werk zaam was, in welke functie hij dagelijks geconfronteerd werd met de meest uiteen lopende voetafwijkingen. Hij kwam tot de conclusie dat de pasvormen van het be staande schoeisel fout waren. In samen werking met diverse fabrikanten werd een nieuw systeem ontworpen voor de meest-voorkomende voetafwijkingen. Men werkt daarbij o.a. met speciale leestvor men en snitten, verhogingen van wreef- en hielpartijen en een zuiver passende binnenzool met ingebouwde metalen steun zool, die door een bepaalde welving „ver zakte" voeten rust en steun geeft. Ook voor normale, maar overbelaste voeten (b.v. van mensen die veel moeten staan en lopen) zijn Forma Natura-op- lossingen gevonden. Men is met dit sys teem eigenlijk nog steeds aan het experi menteren, onder andere in nauwe samen werking met erkende „voetdeskundigen", hetgeen tot nog betere resultaten zal lei den, zo verwachten de Forma-Natura-spe- cialisten. Advertentie UI A MC A r ruw of schraal c Concertgebouw, 19.30 u.: Prestatieconcert van Haarlemse harmonie- en fanfarekorp sen. Vrijdag 20.15 u.: Derde vrijdagavond concert van het N.Ph.O. o.l.v. Marinus Adam, met medewerking van de violiste Elise Cserfalvi. Werken van Handel, Beet hoven en Tsjaikofsky. Stadsschouwburg: Vrijdag 20 u.: Neder landse Comedie met „Donna Diana" (Vel- ser Kunstkring). BIOSCOPEN Cinema Palace: 14 en 20 u.: „Can-can", 14 j. Frans Halstheater: 19 en 21.15 u.: „Arena der verschrikking'" 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Duivelse hartstochten", 14 j. Lido Theater, 19 en 21.15 u.: „Es war eine rauschende Ballnacht", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „De liefde van Her cules", 14 j. Luxor Theater, 19 en 21-15 u: ,The 39 steps", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Operatie vuurgordel", 14 j. Minerva Theater, 20 u.: KRO-revue. Minerva Theater, Vrijdag 20.15 u., zater dag en zondag 19 en 21.15 u.: „Makkers staakt uw wild geraas", 14 j. Rembrandt Theater, 14 en 19.30 u.: „Exodus", 14 j. Roxy Theater, 19 en 21.15 u.: „De laatste der Sioux", 14 j. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Invasie uit het heelal", 14 j. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 u.: „De professor wil er uit", a.l. Theater Monopole (Zandvoort), 20 u.: „Een les in liefde", 18 j. Vrijdag tot en met maandag 20 u.: „China-doll", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 dec. expositie van teke ningen van Kees Buurman: 10-12 u. Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland 1-3): Tot 26 nov. expositie van schilde rijen van Justine M. van Houten: 9-17 u„ ma., wo. en vr. ook 18-20 u. Museum „Het Huis Van Looy": Tot 4 dec. tentoonstelling van werken van de graficus Andreas Schotel: 10-17 u., zondag van 13-17 u. Galerie „Uittenhout" (KI. Houtstraat 41): Tot 11 dec. expositie van aquarellen en grafiek van Tonny Buytendijk: 10.30-17 u. (zondag 14-17 u.). (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 17 nov.). DONDERDAG 23 NOVEMBER City-theater, 20 u.: „De blauwe nacht vlinder". Re-theater, 20 u.: „Mr. X contra Scot land-Yard". VRIJDAG 24 NOVEMBER City-theater, 20 u.: „Kapo". Rex-theater, 20 u.: „Met het mes op de keel". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 u. DONDERDAG 23 NOVEMBER Kennemer Theater, geen uitvoering. Luxor Theater, geen voorstelling. VRIJDAG 24 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Win den waaien om de rotsen". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 u.: „De onverzoenlijken". W.B. Theater, 20 u.: „Raket naar Venus". Advertentie MODESCHOENEN KRUISWEG 50 - HAARLEM Vrij parkeren, ook op zaterdag Beverwijk Gouda motie-Van Doorn een opzegging van ver trouwen „op termijn" betekende. Op enigszins verbeten toon verdedigde minister Beerman zijn beleid (tevens ka binetsbeleid). De toelating van spijtoptan ten moet worden gezien tegen de achter grond van het beperkte opnemingsvermo gen van ons lahd. Met klem wees hij de gedachte af, dat het regeringsbeleid te wei nig humaan zou zijn. Er moeten richtsnoe ren bij de toelating zijn een bepaalde vorm van nood en een zekere band met Nederland. Er zijn thans 2723 personen toegelaten in plaats van de oorspronkelijke 2400. De adviescommissie zal met twee le den worden uitgebreid om de toelatingspro cedure te versnellen. Het beleid zal ruim en barmhartig zijn. Ten slotte zei de minister, dat hij de tweede motie-Van Doorn niet beschouwde als een uiting van afkeuring. Als de Ka mer werkelijk haar afkeuring had willen uitspreken, zou er hoofdelijk gestemd moe ten zijn om de verantwoordelijkheden voor een kabinetscrisis vast te leggen. De mo tje, die dus slechts een wens uitdrukte, werd destijds zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Vanmiddag, na de replieken, zal over de P.v.d.A.-motie worden gestemd. Advertentie Op de hoge, hoge daken, CarlMii.liSctio Rijdt Sint Nicolaas met z'n knecht, C Wilt u weten, beste mensen een 9°"den zegelring, v.a39.50 \a/-i ux oI een reiswekker, vanaf 16.75 Wat hij tegen P,eterbaas zegt een zj|v dask,em 5 5„ Ga direct naar ,,'t Silver Stoepke" zi|v. manchetknopen 5.50 Daar ligt vast voor grote broer 15 st. merkhorloge, vanaf 39.50 Een heel apart geschenk 0nze 9oede merken horloges zijn Dat is ook voor u, lezers, CERTINA - INDUS - PRISMA - Een heel goede wenk I REMOVA - JUNGHANS 't Huis met het carillon - GROTE HOUTSTRAAT 49, HAARLEM - TEL. 20049 (Vervolg van pag. 1) Dezer dagen zou de Brazzavillg-groep het wellicht eens kunnen worden over de tekst van een resolutie, die men het re cept zou kunnen noemen van een cock tail, waarbij ingrediënten van India en Ne derland samen gevoegd zijn. Nederland kent de tekst nog niet en heeft daarom nog geen definitief standpunt ten aanzien van zulk een resolutie. Het lijkt echter heel goed mogelijk dat Nederland dit com promis zal kunnen aanvaarden. Hetzelfde kan beslist niet met zoveel ze kerheid worden gezegd over Indonesië, dat zich verzet tegen werkelijke zelfbeschik king voor de Papoea's en tegen een tijde lijk internationaal bestuur van Nieuw- Guinea. De Brazzaville-landen hechten er veel belang aan dat de Papoea's een kans krij gen te beslissen over hun toekomst. Het valt trouwens op dat de Papoea's, die deel uitmaken van de Nederlandse delegatie, veel vlotter contact hebben met de Afri kanen dan met de Aziaten in dit inter nationale milieu. Het lijkt wel alsof de pas vrijgeworden Afrikanen meer belangstel ling hebben voor de ontwikkeling tot zelf standigheid van het gebied dan de Azia ten. Komt de Brazaville-groep tot overeen stemming over een resolutie, dan zal daarvoor eerst bij andere landen steun worden gezocht, zodat een groep van geo grafisch verspreide staten tenslotte met zulk een resolutie ter tafel komt. Na Amerika sprak ook Nieuw-Zeeland geheel in Nederlandse geest. Pakistan en Mongolië kozen de zijde van Indonesië. De rede van Pakistans afgevaardigde, Ja- ved Iqbal, demonstreerde wel hoe sterk in de assemblee de aandrang is gewor den op onderhandelingen tussen Neder land en Indonesië. Ogenschijnlijk, zo zeide Iqbal, streeft Nederland naar het geres pecteerde doel van zelfbeschikking, doch indien de assemblee de Nederlandse re solutie zou aannemen tegen de oppositie van Indonesië in, dan zou dat slechts een eenzijdige uitspraak betekenen in een moeilijk en oud dispuut. De gedelegeerde zag geen reden om aan te nemen dat In donesië niet zou begeren de zelfbeschik king van de Papoea's te bevorderen in dien zij dat wensten. Maar voordat zulk een proces kan beginnen, moeten de In- donesiche aanspraken op de souvereiniteit en administratie over Nieuw-Guinea op rechtvaardigd basis worden vastgesteld Pakistan drong erop aan. dat Nederland zijn resolutie zou intrekken en zou pro beren tot een regeling te komen met In donesië. Handhaaft Nederland zijn reso lutie dan zal Pakistan tegenstemmen, zei Iqbal. Indonesië heeft onlangs een uiterst va ge toespeling gemaakt op de mogelijkheid dat het bereid zou zijn aan de Papoea's zoiets als zelfbeschikking te geven. Soe bandrio zei in zijn laatste rede: „Wij er kennen de beloften na 1950 door Neder land aan de bevolking van West-Irian ge. daan, in zoverre zij het welzijn van de bevolking bevorderen en bijdragen tot vriendschap tussen Indonesië en Neder land". Indonesië houdt dus een flinke slag om de arm en in particuliere gesprekken praten de Indonesiërs niet over zelfbe schikking voor de Papoea's, doch over de mogelijkheid dat zij gelegenheid zullen krijgen te zijner tijd te verklaren of zij inderdaad tot Indonesië willen behoren Men kan er met enig recht aan twijfelen of in dat geval onder het Indonesische re giem sprake zou zijn van een vrije keuze. Op de weg Haarlem-Schiphol ontstond op een kruispunt hij de Lijnden een aanrijding tussen een trekker met op legger en een personenauto, waarvan de bestuurder verblind werd door de laagstaande zon. De truck met op legger raakte uit de koers en dook een sloot in, de personenauto deed, na nog een boom geraakt te hebben, hetzelfde aan de andere kant van de weg. De bestuurder kwam er met een bloed neus af. De onderhandelingen over de CAO's in de havens verlopen erg moeizaam. De ver wachting van werknemerszijde, dat op 15 november met de werkgevers overeen stemming zou zijn bereikt, is niet verwe zenlijkt. De werkgevers hebben zich aan vankelijk niet willen binden, voordat het beraad op het hoogste niveau tussen de regering en de Stichting van de Arbeid was afgesloten, terwijl er ook thans nog ob stakels bestaan voor het bereiken van een overeenstemming. Bij de werkgevers stuit op tegenwerking dat de vakbonden ook net administratieve personeel in de havens en onder andere de portiers en waldonkeylieden in een CAO willen onderbrengen. Voorts wachten de werkgevers in de kleine havens en van de classificeerbedrijven eerst af wat er in de grote havens uit de bus komt. RECTIFICATIE In ons bericht van gisteren over het 60- jarig bestaan van de Koninklijke Bond van Steen- en Offsetdrukkerijen en Fotolitho- grafische Inrichtingen werd vermeld dat de heer M. A. Jacobson uit Haarlem tot lid van verdienste werd benoemd. Naar ons wordt medegedeeld is deze eer echter aan de heer A. Jacobson te Aerdenhout ten deel gevallen. Het bestuur van het Landbouwschap zal het verplichte bijmengingspercentage van inlandse tarwe in meel en bloem bij de minister van Landbouw en Visserij ter sprake brengen. Naar in de vanmorgen gehouden vergadering bleek, meent het bestuur, dat dit verplichte bijmengingsper centage veertig kan bedragen. Zoals be kend heeft het bestuur van het produkt- schap voor granen, zaden en peulvruchten onlangs besloten, het op 35 te handhaven. Advertentie Het KNMI deelt mede: Het weer krijgt een onbestendig karak ter nu oceaandepressies hun invloed naar het Europese vasteland uitbreiden. Het voornaamste storingsgebied bevindt zich tussen IJsland en Noorwegen. Het koufront van de storing is in een versneld tempo naar Engeland getrokken. Het bevond zich donderdagochtend bij Londen. Dit front zal donderdagavond ons land passeren met enige regen. Vóór het front uit is al zachtere lucht binnengestroomd waardoor de vorst is ver dreven. Na de frontpassage draait de wind naar westelijke richting en stroomt enigszins onstabiele lucht binnen met op klaringen, maar ook met buien. De temperaturen zijn hierbij ongeveer normaal voor de tijd van het jaar. De windkracht neemt toe, aan de kust voor korte tijd wellicht tot 7 Beaufort. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen t» e» jb g binnen- en buitenland. t-n li "w 9 Neerslag, laatste 24 uur. C O <v c5 Den Helder geheel bew z 7 0 Ypenburg zwaar bew zzw 6 0 Vlissingen geheel bew z 9 0 Eelde licht bew. z 5 0 De Bilt half bew. zzo 5 0 Twente onbewolkt z 8 0 Eindhoven zwaar bew zzo 7 0 Zd-Limburg regen z 12 0,3 Helsinki mist windst. 7 0 Stockholm geheel bew wzw 5 0 Oslo geheel bew w -3 0,3 Kopenhagen onbewolkt ozo 2 0 Aberdeen regen w 7 Londen regen wzw 11 0,1 Amsterdam licht bew. zzo 6 0 Brussel zwaar bew z 10 0 Luxemburg half bew. z 2 0 Parijs regen windst. 13 0,1 Bordeaux mist zzo 15 0,1 Grenoble geheel bew windst. 7 0,4 Nice regen nnw 14 12 Berlijn onbewolkt zzo 4 0 Frankfort mist wzw 4 0 München mist no 4 0 Zurich mist nw 0 0 Genève geheel bew wnw 5 0 Locarno geheel bew windst. 6 0 Wenen licht bew. z 2 0 Innsbruck onbewolkt w 13 0 Belgrado onbewolkt windst. 5 0 Athene onbewolkt windst. 14 0 Rome zwaar bew windst. 13 0 Ajaccio zwaar bew no 20 6 Madrid geheel bew zw 13 8 Mallorca licht bew. windst. 20 1 Lissabon mist windst. 18 0 Vrijdag 24 november Zon op 8.14 uur, onder 16.39 uur. Maan op 18.43 uur, onder 9.57 uur. Maanstanden 30 nov. 7.19 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 23 november Hoog water 4.00 en 16.16 uur. Laag water 12.03 en uur. Vrijdag 24 november Hoog water 4.43 en 16.56 uui. Laag water 0.24 en 12.42 uur. Hei hoog en laag water te 7 10 tot 15 •ninut'-n v i i, L

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2