Drie leken aan het woord in Nieuw Delhi Cuba en Rusland beschuldigen Amerika van agressie Parijs gelast ontbinding van Comité van Vincennes HOORTOESTELLEN Koning Boudewijn signaleert slordig taalgebruik Kanaalverbinding komt in officieel stadium Onmiddellijke verlichting van RHEUMATIEK EN SPIERPIJNEN „Zondags-christendom" aan de kaak Spookeilanden in de Dode Zee Russische critiek op Noorwegen Canada en Amerika laken Sovjet-kolonialisme Verwarde aanklacht van Mario Garcia Verwoerd oefent felle critiek op Israel Bomaanslagen gaan De Gaulle vooruit Groot-Brittannië heeft 106 £-miljonairs Kosmische theologie Joodse burgers behoeven niets te vrezen Explosies in Straatsburg in en bij het station BONTEKOE - Heemstede - Spoorplein 4 Bergsport eiste in 1961 77 levens in Zwitserland Advertentie LONDEN. Het wordt langzamerhand ernst met de vaste Kanaalverbinding tunnel of brug tussen Engeland en Frankrijk. Na het recente bezoek van de Britse Transportminister Marples aan Pa rijs is, naar hij gisteren in het Lagerhuis mededeelde, thans een officiële Brits- Franse studiegroep opgericht om alle pro blemen te bestuderen. Het Britse plan om lid te worden van de Europese Economi sche Gemeenschap heeft blijkbaar de be zwaren van de Britse regering tegen een vaste Kanaalverbinding weggevaagd en ook de oppositie van militaire zijde is be dwongen. In geval van een invasiedreiging kan een tunnel of brug altijd worden op geblazen. In het Lagerhuis werd door en kele sprekers aangevoerd, dat een brug niet uitvoerbaar is. Ook scheepvaartkrin gen zijn tegen een brug gekant. Particulie ren zijn bereid een tunnel te financieren. SODOM (ITIM) Rond de kusten van de Dode Zee puzzelt men over een vreemd verschijnsel dat zich in dit meer van bijbelse vermaardheid heeft voorge daan: dezer dagen verschenen er enkele eilanden boven de oppervlakte van het water maar voordat men ze had kunnen onderzoeken waren ze weer verdwenen. Het grootste van deze spookeilanden, on geveer twee kilometer breed, zag er vlak uit, zo ongeveer als het smalle schier eiland aan de oostkust. Een historicus van de Hebreeuwse uni versiteit herinnerde aan mededelingen uit' de Romeinse periode waarin sprake was van een droge doorgang door de Dode Zee. Mogelijk waren de spookeilanden een verlengstuk van het schiereiland. Ook wordt aangevoerd dat koning Herodes het grote fort Massada waarschijnlijk juist vanwege de nabijheid van de droge door gang zo dicht bij de Dode Zee heeft ge bouwd. In de afgelopen dertig jaar is het peil van de Dode Zee geleidelijk gezakt. Vol gens de mening van een oudheidkundige zou de tijdelijke verschijning van de spookeilanden veroorzaakt kunnen zijn door wegzuiging van het water ter plaatse veroorzaakt door de toevloed van water uit de heuvels. TORONTO (AFP De Canadese rege ring zal de mogelijkheid bespreken om in de volgende bijeenkomst van de UNO-As- semblee een veroordeling te vragen van mier Diefenbaker woensdag aangekondigd. Tijdens het huidig debat in de Assemblee heeft ook de Amerikaanse vertegenwoor diger Bingham de Sovjet-Unie en de Chi nese volksrepubliek beschuldigd van het beoefenen van een duidelijke vorm van ko lonialisme. Hij wees er op dat beide com munistische staten sinds 1945 tweehonderd miljoen mensen in Oost-Europa en Tibet binnen hun landsgrenzen hebben ingelijfd. Hebben ook deze mensen niet het recht om, zoals in de door de Assemblee goed gekeurde verklaring over afschaffing van het kolonialisme is neergelegd, „vrijelijk van hun politieke inzichten blijk te ge ven" en moeten ook zij niet een volledige vrijheid en onafhankelijkheid genieten? al dus Bingham. Hij vervolgde: „Deze onder worpen volken willen weten waarom de UNO zich uitsluitend bezig houdt met wes terse vormen van kolonialisme. Hetzelfde, door de Assemblee aanvaarde beginsel, moet ook voor de ingelijfde Oosteuropea nen en Tibetanen gelden," aldus de Ame rikaan. Hij wees er ten slotte op dat de Sovjet-Unie eist dat de Verenigde Staten hun bases in het buitenland opgeven, doch Sovjet-Rusland handhaaft in Hongarije troepen ter sterkte van ongeveer vijftig duizend man. Het regeringsbesluit is op de 71ste ver jaardag van de president bekendgemaakt. De Gaulle woonde gisteren niet alleen de kabinetszitting bij, maar trad tevens als gastheer op voor president Fulbert Youlou van voormalig Frans Kongo, die een staatsbezoek aan Frankrijk brengt. (Van onze correspondent) PARIJS Het Comité van Vincennes, dat door een aantal ultra-rechtse politici gevormd werd om Algerije Frans te hou den, is woensdag door de Franse regering officieel ontbonden verklaard. Deze beslis sing hing al enige dagen in de lucht. Nadat het Comité vorige week een vergadering in Parijs had belegd, waarbij openlijk tot .moord op het staatshoofd generaal De 'Gaulle werd opgehitst, werd een der spre kers, het oud-kamerlid Jean Didès, vanwe ge de provocerende verklaringen die hij op die bijeenkomst had afgelegd, in de gevan genis opgesloten. Bij zijn eerste optreden in het openbaar traden vele illustere figuren uit de rechter vleugel van de Vierde Republiek in het Comité op de voorgrond. De voormalige premiers Georges Bidault en Maurice Bourgès-Maunoury de oud-ministers Ro bert Lacoste, Max Lejeune en André Mo- rice waren aanwezig op twee grote verga deringen in 1960 en de bijeenkomst die op 18 april 1961 gehouden werd. Jacques Saus- telle was tot zijn vlucht uit Frankrijk ac tief lid van het Comité. STRAATSBURG (AFP-UPI) Een half uur nadat in het station van Straats burg een bom was ontploft in de toilet gelegenheid van de sneltrein Parijs-Wenen, ontplofte een tweede bom in een straat dichtbij het station, waardoor de gevel van een slagerij werd verwoest. Elders ontploften drie bommen. De gevolgen ble ven beperkt tot materiële schade. Vandaag wordt president De Gaulle in Straatsburg verwacht. Hij zal daar met premier Debré, een défilé van 75 gene raals en ongeveer drieduizend officieren en onder-officieren bijwonen, dat wordt gehouden ter gelegenheid van de zeven tiende jaarlijkse herdenking van de be vrijding van de stad. In Parijs zijn woensdag tien kneed-bom- men ontploft. Een van de bommen richt te zware schade aan. Een vrouw werd licht gewond. Het Franse kabinet heeft een wetsontwerp goedgekeurd dat voor ziet in vergoedingen voor slachtoffers van plasticbommen, het geliefde wapen van de rechts-extremistische organisatie OAS, het geheime leger Tengevolge van aanslagen zijn woensdag in Algerije vijf doden, onder wie twee Europeanen, gevallen. Elf mensen werden gewond. Op de twaalfde verdieping van het gebouw van de politieprefectuur te Oran en op de spoorweg van het nieuwe regerings centrum Rocher Noir naar Algiers bracht- ten terroristen bommen tot ontploffing. De ontploffing op de spoorlijn geschiedde ongeveer tien minuten voordat een trein zou langskomen waarmee een aantal top functionarissen zich naar Algiers begaf. DE NIEUWSTE TYPEN uit voorraad leverbaar AUDIUM - SIEMENS - WIDEX - OTICON - PHILIPS - QUALITONE e.a. (zijstraat van de Leidsevaartweg) Bus 3, halte station Heemstede Telefoon 38099 (Van onze correspondent) LONDEN. Groot-Brittannië heeft thans meer miljonairs dan ooit sinds de oorlog het geval is geweest. Hun aantal is het afgelopen jaar met negen toegeno men en bedraagt thans 106. Dit zijn men sen die meer dan een miljoen pond (tien miljoen gulden) bezitten en een jaarlijks inkomen hebben van 75.000 pond sterling of meer. BERN (SDA) De Zwitserse alpinisten club heeft in de periode van 1 mei tot 31 december vorig jaar 120 bergsport ongevallen geregistreerd, waarbij 77 men sen om het leven kwamen ep 62 werden gewond.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5