Buizengieterij Hoogovens 25 jaar m g||| DE RUITER k In Zweden mm IJmuiden kan heel Nederland van ijzeren buizen voorzien Kapok geeft natuurlijke rust IJmondverenigingen vandaag en morgen BOTMAN Suède jasjes Keurkapokmatrassen DONDERDAG 23 NOVEMBER 1961 'apierfabrieken verbonden door pijpleidingen Jaarvergadering hockeyclub Deze label, waarborg voor de keurkapokmatras W kapok mmatrasm KEURKAPOKMATRASSEN zijn o.a. verkrijgbaar bij Uitgeslapen mensen kopen hun Keurkapokmatras al 60 jaar bij GLAS Beddenspecialisten sinds 1902 Voor St. Nicolaas Onze keurkapokmatras sen hebben de volgende voordelen Specialist in bedden en dekens MARKTPLEIN 29 - TEL. 7541 Woninginrichting A. C. BORST VELDHUIS PAK EENS UIT MET TEXTIEL! I et op onze speciale St Nicolaasfolders met 101 tios die u deze week in ri(=> h'ts kriiot MARKTPLEIN 29 Burgerlijke Stand van Beverwijk VISSER's MEUBELMAGAZIJN - Zeeweg 191 KENNEMERLAAN - TELEFOON 5537 MARKTPLEIN TIJSSEN TEXTIEL SNELLIUSSTRAAT 23 - Jac. Spijker TELEFOON 5653 MARKTPLEIN Jubilaris bij het P.E.N. Kennemerlaan 61 IJmuiden Kort nieuws 'iijmwiii „Iu, wKT V-S. -;;if! Een kwarteeuw geleden werd de Buizengietery van Hoogovens in IJmuiden in werking gesteld. Sedertdien zijn daar meer dan tweeëneenhalf miljoen ijzeren buizen geproduceerd en hiervan liggen er ruim twee miljoen in Nederland. Ze zorgen ervoor dat u water en gas heeft, wanneer u dit wenst. De totstandkoming van deze buizen gieterij is geen eenvoudige zaak geweest: behalve Hoogovens was er eigenlijk nie mand die er in geloofde. De achterstand bij het buitenland, waar de fabrikanten onder gunstiger voorwaarden konden produceren, was te groot, zo zei men. Maar Hoogovens dacht er anders over, al begreep men dat het erg moeilijk zou worden. Do enige oplossing leek, het ontwikkelen van een eigen systeem, beter en goedkoper dan alle bestaande systemen. Wel, Hoogovens IJmuiden is er, zo leert ons de ge schiedenis van de laatste vijfentwintig jaar, uitstekend in geslaagd. Nederland is waf. betreft ijzeren buizen ten behoeve van de nutsbedrijven ruimschoots in staat zich zelf te helpen. Dit vernamen woensdagmorgen een drie honderdtal genodigden van de „Zilveren Buizengieterij" tijdens een feestelijke bij eenkomst in Grand Hotel Krasnapolsky te Amsterdam. Onder de aanwezigen waren de burgemeesters van de drie IJmondge- meenten: mr. J. C. Bührmann, burge meester van Velsen, de heer J. G. S. Bruinsma, burgemeester van Beverwijk en de heer H. Nielen, burgemeester van Heemskerk. Na een hartelijk welkomstwoord door de heer P. R. Bentz van den Berg, lid der directie van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V., was het woord aan professor W. F. J. M. Krul, hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, die een overzicht gaf van de voor geschiedenis. Prof. Krul was de voorzitter van de in 1934 door de ministers van So ciale en Economische zaken ingestelde „Commissie inzake de vervaardiging van buizen voor gas- en waterleiding in Neder land". Deze kwam tot de conclusie, dat uit het oogpunt van werkverruiming het wenselijk was, buizen voor gas en water leiding in Nederland te vervaardigen. En aangezien het particuliere initiatief reeds in voldoende mate werkzaam was met be trekking tot de verschillende in aanmer king komende materialen, achtte de com missie geen aanleiding aanwezig van rege ringswege de stichting van een buizenfa- briek ter hand te nemen. Hieruit blijkt dat de Buizengieterij haar bestaan in genen dele aan de „Buizencom missie" te danken heeft, maar uitsluitend aan de energie van het grote bedrijf, waar op Nederland trots is en waarvan de jubi lerende afdeling maar een bescheiden on derdeeltje uitmaakt. Maar nuttig is de commissie wel ge weest: Hoogovens kon door haar werk richtlijnen voor de toekomst uitstippelen. Als voornaamste oorzaak van het succes zag spreker: de kwaliteit die deze Neder landse industrie wist te bieden. De moed, om iets geheel nieuws te brengen, dat vooral op eigen wetenschappelijk onder zoek berust, verdient bewondering. Alleen Hoogovens geloofde erin De heer D. Soeters, bedrijfsleider der Buizengieterij, de enig overgeblevene die van nabij de groei van deze fabriek van het allereerste begin heeft meegemaakt wees er op, dat het besluit om buizen te gaan gieten eigenlijk uit nood was gebo ren: Engeland hief een invoerrecht van 3?;(: percent op ruwijzer en Frankrijk was tot contingentering van dit produkt over- g?»aan. Hoogovens begon met een proefbuizen- gieterij, zonder een enkele ervaring hierin. Na nog geen zevenduizend verkoopbare buizen (voor veertig verschillende afne mers) te hebben geproduceerd, werd de nieuwe Buizengieterij in het bedrijf opge nomen. Het was 20 november 1936. De miljoenste buis werd op 15 maart 1951 overgedragen aan het Gemeentelijk Ener gie Bedrijf van Rotterdam. Zes jaar later, in 1957, namen de Openbare Nutsbedrijven van de gemeente Nijmegen de tweemil joenste buis over. Intussen komt men nu dagelijks dichter bij de driemiljoenste buis die in de IJmuider Buizengieterij uit de vormen zal komen. Er liggen er al twee miljoen in Nederlandse bodem. Wat de metaalvervangende materialen betreft, zei spreker, dat Hoogovens ervan overtuigd is dat gietijzer, asbestcement, staal en plastiek naast elkaar zullen wor den toegepast, ook in de verdere toekomst, en wel: ieder in zijn gebied. Hoogovens ziet ook wat dit betreft, de toekomst met vertrouwen tegemoet. Buizen voor gas Ir. W. G. de Voogd, directeur van het Gasinstituut in Den Haag hield een inte ressante causerie over ..Gaspijp en pijp gas". Lang voor het begin van onze jaar telling gebruikten de Chinezen buizenstel sels samengesteld uit bamboe en kera misch fhatëriaal, voor hét transport van water en twee eeuwen voor Christus wa ren er in Griekenland al bronzen leidingen In de vroege middeleeuwen is al sprake van gietijzeren pijpen. Hoewel de gietijze ren buis dus veel ouder is dan de gasin- dustrie, is voor het transport van gas ook allerlei ander materiaal gebruikt, zoals glas, hout, asfaltpapier. Het betekende soms zestig percent gasverlies. om maar te zwijgen over het gevaar dat zo iets ople verde. Maar het gebruik van dergelijke materialen was uitzondering: van het be gin van de gasindustrie af heeft men in hoofdzaak gebruik gemaakt van gietijzeren buizen. In Nederland kent men naast pijpgas, draagbaar gas. Ongeveer een kwart van de Nederlandse bevolking voornamelijk ten plattelande gebruikt flessengas. Allerlei soorten gas die door de open bare gasvoorziening worden geleverd, of het nu kolengas, kooksovengas, aardgas, omgezet aardgas, omgezet raffinaderijgas, propaangas of centraal gedistribueerd pro paan betreft, noemt men pijpgas. Al de ze gassoorten hebben dit gemeen, dat zij door buizen worden gedistribueerd. Er bestaat in Nederland een nauwfe band tussen gasindustrie en buizenindus trie. In de 25 jaar dat de IJmuider Bui zenindustrie bestaat heeft zij haar grote nut bewezen voor de openbare gasvoor ziening. Concurrentie op de loer Dr. ir. J. E. Carrière, directeur van het K.I.W.A. te Den Haag herinnerde eraan, dat na de ondergang van het Ro meinse Imperium het tot het begin van de zeventiende eeuw geduurd heeft, voor dat in Europa wederom centrale water leidingen werden aangelegd. De waterlei ding van Londen is de oudste. Voor het transport van water werden door aanvan kelijk holle boomstammen gebruikt. Bij het begin van deze eeuw waren na genoeg alle Nederlandse steden met meer dan tienduizend inwoners in het bezit van een centrale waterleiding. De Hoogovens hebben hun fabricagepro- gramma van het begin af beperkt tot buizen met een nominale doorlaat van 100 tot en met 300 mm, hetgeen achter af een wijs besluit blijkt te zijn geweest De opkomst van asbestcement als ma- I teriaal voor buisleidingen voor het trans port van water, nu ruim dertig jaren ge leden, heeft de gietijzeren buis een ge weldige concurrent bezorgd en menig ob ject moest aan het nieuwe materiaal wor den gelaten. Aanvankelijk gold die con currentie vooral de kleinere middellijnen doch de laatste jaren wordt de strijd ook gevoerd in de sector van de grotere middellijnen, dus van meer dan bijvoor beeld 400 mm. Maar voor dergelijke zwa re leidingen komt de laatste tijd ook een ander materiaal meer en meer in aan merking, namelijk de al of niet voorge spannen betonnen buis, die soms van een plaatstalen kernbuis is voorzien. Voor de kleinere middellijnen is sinds enkele ja ren ook plastiek een ernstige concurrent geworden. Het behoeft dan ook niet te verwonde ren, dat vooral door deze fabrieken ge tracht wordt een verdere achteruitgang te voorkomen en zo mogelijk enig verloren terrein te heroveren. Door enkele buiten landse fabrieken worden de laatste jaren buizen van nodulair gietijzer in de handel gebracht, welk materiaal mechanische eigenschappen bezit welke die van staal benaderen. Door een veel dunnere buis dan normaal te gieten en deze inwendig van een centrifugaal aangebrachte ce mentvoering te voorzien hoopt men een goedkopere buis dan de normale gietijze ren buis te maken en tegelijkertijd een af doende inwendige bescherming te verkrij gen die de nadelen van een centrifugaal aangebrachte bekleding mist. Dezer dagen zijn in Renkum pijpleidin gen gereed gekomen, die twee papierfa brieken van Van Gelder Zonen met elkaar verbinden over een afstand van bijna twee kilometer. De ene pijpleiding (met een doorsnede van 200 mm.), dient voor het transport van houtstof van de fabriek aan de Rijn waar de produktie van deze grondstof in de houtstoffabriek plaats vindt naar de tweede papierfabriek van Van Gelder Zonen te Renkum, die noor delijker is gelegen. Door de andere pijpleiding (met een doorsnede van 250 mm.) stroomt het wa ter dat als transportmedium wordt ge bruikt terug naar de fabriek aan de Rijn, waar het weer dienst kan doen bij het slijpproces en later opnieuw als trans portmedium kan fungeren. Door de ingebruikneming van deze trans portleidingen is een einde gekomen aan het tijdrovende, kostbare en kwetsbare ver voer van houtstof in rollen per truck en zullen beide fabriekscomplexen meer dan voorheen tot een eenheid groeien. Per week zal nu ruim 500 ton houtvezel in een H/2 percentige consistentie (15 gram vezelstof per liter water) van de fabriek aan de Rijn naar het noordelijker gelegen bedrijf worden getransporteerd. De jeugdafdeling van de hockeyclub Scheybeeck heeft in café Promenade te Beverwijk haar eerste jaarvergadering ge houden. Voorzitter N. G. Buntsma heeft er op gewezen dat het noodzakelijk is voor Scheybeeck om een jeugdafdeling met een eigen bestuur te hebben. Het aantal jeugd leden is zo groot geworden, dat men slechts met moeite allen kan onderbren gen. De jongeren van nu zijn de senioren van straks en „vroeg geleerd is oud ge daan". Na de pauze heeft de heer De Nobel oud-voorzitter van Strawberries en erelid van deze vereniging, een causerie over jeugdhockey gehouden. AMATEURFILMERS Een aantal leden van de Filmclub „IJ- mond Dubbel Acht" heeft woensdagavond in „De Opgang" te Beverwijk niet aange sloten filmers in de gelegenheid gesteld kennis te maken met het werk van ge noemde club. Ruim zestig amateurfilmers kwamen eens kijken. Er werden niet min der dan elf films gedraaid, over de meest uiteenlopende onderwerpen. Natuurlijk was de ene film beter geslaagd dan de ander, maar over het algemeen waren de bezoekers voldaan. Vooral „Een zwerftocht door Zuidwest-Afrika", opgenomen door de heer Hunsdorffer, en het komische filmpje „Koel bewaren" vielen zeer in de smaak. Advertentie Advertentie Dit Is een publicatie van de 'Stichting Kapok-Bureau Ja, daarop kan geslapen, gerust en geravot worden. Op die warme, kurkdroge en zo sterke keuxkapokmatras. Luchtgevul- de kapokbuisjes verzorgen de kinderen terwijl zij slapen. Houden ruggetjes gezond en recht. Keurkapokmatrassen voor de slaapkamers van jonge, sportieve en ge zonde mensen, Vlinderlicht, makkelijk han teerbaar. De keurkapokmatras, met de onderscheidende keurlabel. Waarde voor uw geld. Een heerlijk rustgevende slaapmatras. Lange Nieuwstraat Marktplein IJmuiden - Telef. 5205 De Hoogovens volgen de buitenlandse fa brieken niet in de hier aangeduide rich ting. Maar wel trachten zij de kwaliteit van het huidige produkt zo hoog mogelijk op te voeren, waarbij zeer veel aandacht aan een goede bescherming tegen corro sie wordt- geschonken. Hoogovens zijn erin geslaagd een giet ijzeren buis. van hoge kwaliteit te vervaar digen, die mits op de vereiste Wijze be- schermd in de sterk agressieve Neder- I landse bodem niet wordt aangetast. Maar j dit neemt niet weg dat er in de komende i 25 jaren nog veel te doen zal zijn en dat 1 er nog veel zal moeten worden gespeurd. 1 Want stilstand is achteruitgang. Getracht zal moeten worden de bescherming zo mo gelijk nog meer te perfectioneren waar bij ongetwijfeld ook aandacht zal moeten worden geschonken aan de nieuwe mate rialen op kunststoffenbasis. En op het ge bied van de inwendige bescherming is het laatste woord zeker nog niet gezegd, aldus de heer Carrière. De bedrijfsfilm „Uit vuur en vlam" die hierna werd vertoond, maakte diepe in druk op de aanwezigen, onder wie velen, die Hoogovens-IJmuiden tot dusver slechts van de buitenkant hadden aan schouwd. PRACHTIGE Advertentie 1e vlakke ligging, dus geen bulten; 2e kapok beter verdeeld, daardoor minder gauw bij te vullen; 3e stofdichte tijk. Alle maten in diverse mo derne dessins uit voorraad leverbaar. LEDERKLEDING PLANETENWEG 38 - 42 - TELEFOON 5991 Advertentie DONDERDAG 23 NOVEMBER Kennemer Theater, Beverwijk, 20 uur: Huldigingsavond Hoogovens. St. Jozefhuis, Velsen-Noord, 20 uur: To neelavond R.-K. Bond voor het Gezin. „Toorts", Santpoort, 20 uur: Vergadering NCVB Santpoort. Ds. G. Rang spreekt over „Christendom op de drempel van een nieuw tijdperk". Uylenboom, Santpoort, 20 uur: Kien- avond tuinbouwstudieclub. VRIJDAG 24 NOVEMBER Opgang, Beverwijk, 20 u.ur: Kienavond Nederlandse Hervormde Gemeente. Concordia, Velsen-Noord, 20 uur: Eerste toneelavond toneelclub Plaatwellerij. Verenigingsgebouw, Dommelsingel, Oos terwijk, 20.15 uur: De heer Alting van Geusau spreekt voor A en O over „Bewust een film zien". Zomerlust, Santpoort, 19.30 uur: Jubi leumuitvoering „Fit". Lommerlust, Beverwijk, 2023 uur: Ten toonstelling J. Makkes. Patronaatsgebouw, IJmuiden, 19.30 uur Clubavond postzegelvereniging IJmuiden. Cultureel Centrum, 20 uur: Ledenver gadering Fauna Felisena. Cultureel Centrum, 20 uur: Tweede wedstrijd Fotokring Velsen. Groene Huis, Beverwijk, 20 uur: Toneel avond Amsterdams Gezelschap „Breero' Breestraat 12 - Beverwijk - Tel. 5629 GEBOREN: Jacobus W. M„ z. v. J. M. J. Hofland en B. M. Schoorl; Wijbe L. M., z. v. J. C V. de Weijer en J. J. Baanstra, Maria M., d. v. J. F. M. Mulders en W. F. Helmers; Stephan E., z. v. E. H. Karst en E. A. Buiter; Jacob, z. v. A. P. van Duij- venbode en G. Schotvanger te Velsen; Stel la I., d. v. G, W. P. Linn en G. de Koning te Heemskerk; Jan, z. v. K. Steert en A. van der Zee; Margriet, d. v. M. F. de Vries en M. Schuddeboom; Robert J., z. v. W. J. van Delft en L. W. Bos; Agnes C. M., d. v. K. van der Giesen en A. van Eek; Jan, z. v. A. Alberts en N Cuperus; Rinske T. M„ d. v. C. J. van der Putte en H. Nimis; Johan nes G., z. v. J. B. Schoonderbeek en G. E. Traa te Velsen; Teunis J., z. v. E. J. Huls hof en W. H. Rozenheek; Cornells W. A„ z. v. P. de Boer en C. A. Meijer; Paulina J. M., d. v. A. B. M. Blankwater en I. M. M. Dekkers; Yvonne, d v. A. Dekker en J. Bink te Velsen; Wilhelmus S. M., z. v. S. Pepping en P. C. Verdonk; Eric, z. v. M. Wijnschenk en W. H. Wezenaar te Velsen; Janse E. M. d. v. W. van Hoolwerf en J. E. Pirovano. ONDERTROUWD: J. van den Brink en C. J. de Koeijer; A. C. Snijders en C. E. van Wilgenburg; T. J. Warffemius en L. Moreau; A. J. van der Peet en C. A. de Wildt; F. W. Magrë en D. B. van Egdom; J. M. A. Spanjaart en J. C. M. van de Pol. GETROUWD: J. A. Breukers en E. C. M. van den Haak; A. J. Oud en A. H. Lode- wijks; A. A. Amiabel en J. C. Reicharcf G. W. Kors en E. D. M. Schmidt; T. J. Sijm en J. G Botman; C. A. de Boer en A. H. M. Bleeker; H. M. Benthem en J. van Mourik P. van Schinkel en K. C. van der Vliet; D van den Ham en D. J. Vrugt; J. A. Rum- ping en M. E. Mulder; P. Alders en A. M, Vessies; C. W. Moerel en G. J. Kochx; T J. de Haas en L. van Geelen; C. C. H. de Gelder en C. E. F. Haverhoek. OVERLEDEN: J. C. Wijnkoop, oud 79 jaar, weduwe van A. T. Weiling; A. Kleij oud 74 jaar, weduwnaar van J. van der Laan; F.. Zwart, oud 69 jaar gehuwd met J. Valk; C. Minkema, oud 74 jaar, weduwe van W. Nol; M. Rondeau, oud 65 jaar, weduwe van E. C. Pelsmaeker; W. A. van der Geest, oud 82 jaar, gehuwd met W Hoogewerf; H. J. M. Meilij, oud 93 jaar, weduwe van S. de Ploeg; A. van Zutphen oud 74 jaar, weduwe van F. B. Fehge'r te Heemskerk. BURGERLIJKE STAND CASTRICUM. GEBOREN: Petrus Nicolaas, z. v. P. C, Poel en A. M. de Zeeuw; André Marcel, z, v. Eduard Unkel en R. A. Hovestad; Mar tinus, z. v. P. Bakker en J. Wolter. ONDERTROUWD: G. J. Verhoogt en C W. J. van Veen. GEHUWD: J. H. Bakkum en C. C. Snee kes; E. S. Winder en M. W. C. Krimp; J Nijman en A. C. de Zeeuw. OVERLEDEN: E. Kuil, oud 70 jaran wonende te Amsterdam. TELEFOON 4054 IJMUIDEN-O. unie Zondag 26 november is het 25 jaar ge leden dat de heer J. Wentink, Kuitensweg 33 te Beverwijk, in overheidsdienst trad. Thans is hij werkzaam als voormanter- reinwerker bij het onderdeel brandstof fen- en as-transport van de Centrale te Velsen van het Provinciaal Electriciteits- bedrijf Noordholland (P.E.N. Het jubileum zal vrijdag 24 november gevierd worden en die dag wordt hij in het hoofdkantoor te Bloemendaal door de directie gehuldigd. Advertentie koopt men van de 100 over hemden er 80 in tricot-nylon. Ook in ons land gaat de verkoop met sprongen omhoog, omdat het uitste kend bevalt. Ademend tricot-nylon, 's winters niet koud, 's zomers niet warm, echt niet strijken, zó gewassen, zó droog. Verras hem met zo'n modern tricot nylon overhemd, 22.50 - 19.75 - 17.90 - 15.90 - 12.90 ook met extra lange mouwen. NIEUW Das met bijpassend pochet, in luxe verpakking 5.90 FILMAVOND VAN ,,'t NUT Het departement Heemskerk van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft woensdag in zaal Dam een filmavond gehouden. Als eerste werd vertoond de rol prent in kleuren „De achtste zee". Deze film heeft als onderwerp de opzet en om vang van de gigantische St. Laurenszee- weg in Canada. De betekenis van dit ob ject voor industrie en scheepvaart werd duidelijk naar voren gebracht. Voorts stonden nog op het programma de films „Dit is Nova Scotia" en „Het Canadese logboek". Eerstgenoemde film geeft een rondreis door de kleinste provincie van Canada, waarvan de'bewoners van veler lei afkomst zijn. „Het Canadese logboek" volgt vier ver schillende emigranten na hun ontscheping op de treinreis door Canada naar hun plaats van bestemming: een boerderij in één der maritieme provincies, een mijn- dorp in Brits Columbia, een houthakkers kamp in Quebec en een industriecentrum in Ontario. Dertigste veroordeling. De Haagse rechtbank heeft een 40-jarige schoenmaker uit de Haarlemmermeer veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf wegens diefstal. De man is in twintig jaar tijds al dertig maal veroordeeld. Ir juli pleegde hij samen met een ander een inbraak in een kaaspakhuis in Zwammerdam, waar een aantal kazen werden gestolen. Toen de man als matroos in dienst was op een zeejacht, stal hij in de haven van Scheve- ningen een portefeuille met f 125,— van de eigenaar van het acht. Tegen „tippelen". Amsterdam over weegt de verbodsbepaling betreffende het „tippelen" te verscherpen. Sinds het ver scherpte optreden van Justitie en politie tegen de prostitutie is het aantal „tippe laarsters" in de „betere" buurten aanzien lijk toegenomen. Er is een stichting opge richt die opvangcentra voor prostituées en voor meisjes, die gevaar lopen naar de prostitutie af te glijden, wil inrichten.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9