Exposities in Amsterdam Twee wereldlijke cantates 1 mm BECKERING UITGAAN IN HAARLEM ROBERTSON'S PORT Reina Prinsen Geerligs- prijs voor P. van Gestel mm lezen; VRIJDAG 24 NOVEMBER 1961 17 VISSERS KRUISSTRAAT 2 - HAARLEM The game bird of the Douro Jan Wijn bekroond met Raadhuisprijs P. Zwaanswijk Kaarslicht levend licht! GOUDA KAARSEN Begrepen? Bob Buys Beeldschermer doet U het juiste geschenk "aan de hand MUZIEK TONEEL AMATEURTONEEL VOLKSUNIVERSITEIT DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN De negen Muzen LEZEN EN LATEN De radio geeft zaterdag T elevisie pro gramma MAGDALENE SOTHMANN exposeert tot 25 november schilderijen van de Rot terdammer Kees Timmer. Het is al weer enige jaren geleden dat we in het Ste delijk Museum uitvoerig met Timmers werk konden kennismaken. Hij schilderde toen vooral dieren. Zijn vormgeving is een zeer aparte en expressieve. Het blijkt dat zijn belangstelling zich inmiddels meer op de mens is gaan richten, maar die is veelal weer vergezeld van het dier. Timmer kreeg naam als wandschilder en ook als vervaardiger van plastieken. Is het de wandschilder in hem die dreef naar een andere vulling van het vlak dan voorheen? Zijn schilderijen van thans sluiten in ieder geval meer aan op wat een wand nodig heeft. Bovendien is de schildering ruiger geworden en daarmee het werk interessanter op de grotere af stand, waartoe ook zijn vroegere werk de beschouwer dwong. Kenmerkend blijft de grote eenvoud in de vormgeving en kleurstelling. Foto's bewijzen hoe merk waardig goed de vertekende zelfportretten gelijken en men neemt dat van de ande re beeltenissen direct aan. Timmer is een persoonlijkheid, die de uitzonderlijk heid niet zocht om op te vallen. Men voelt dat het zo moest bij hem en het is of hij daarvan zelf soms verbaasd staat. BIJ SANTEE LANDWEER exposeert tot 30 november J. J. Voskuil. Het is niet direct een genoegen deze tentoonstelling te zien. Zo is zij ook niet bedoeld. Het proces tegen Eichmann heeft Voskuil be wogen tot de verwerkelijking van het plan, dat hij al sinds de oorlog had, maar niet eerder durfde uit te voeren omdat voor het schilderen van de door de Duitsers begane afschuwelijkheden afstand vereist. Nog is hij er naar mijn gevoel niet he lemaal uitgekomen zoals bij de schilderij en van S.S.ers, die Joden de dood in jagen. In het ene, waarop we een grote groep naakte vrouwen zien, geschilderd met iets van de visie van een heden daagse Greeo, is het groepje soldaten- tuig nog iets te reëel en daarmee te anekdotisch in het geheel, dat een grote re greep vergt. Voskuil haat die onmen selijke beesten en wie zou dat niet be grijpen. Maar daardoor bleven ze nog te zeer op mensen gelijken. Vérder kwam hij in zijn doeken over de negeronder drukking, waarvan de reprodukties maar eens naar Zuid-Afrika gestuurd moesten worden. Men voelt achter Voskuils werk een heilig moeten. Het merendeel is met dezelfde hand geschilderd als de toch minder verschrikkelijke doeken van drin kers, die voorbeelden zijn van Voskuils eigen stijl en van zijn schilderkunstige verworvenheden op dit moment. En die mogen er zijn. IN HET MUSEUM FODOR exposeert men werken, ingezonden voor de „kunst prijs voor de sport 1961". Deze expositie werd uitgebreid met enig werk uit Bel gië, Frankrijk, Luxemburg en Duitsland. Van sport verwachten wij toch eigenlijk beweging en dat maakt dan meteen het onderwerp tot een moeilijk. Beweging uit te drukken op naturalistische of realis tische wijze is een hachelijke onderne ming. We ontmoeten hier dan ook veel dat dicht tegen abstracte kunst aan zit of gemakshalve experimenteel is te noe men. Dus veel van het bekende verf smijten. Ik geloof dat maar weinigen het oneens met de jury zullen zijn over de bekroning van de beeldhouwer E. Claus wiens zwemster van een werkelijk prach tige beweging is. In Alma's paardenren nen zag ik dat niet zo. Meer wél weer daarentegen in de inzending van A. van der Eist, die met futuristisch te noemen\ werk de derde prijs won na Alma's twee de. De Foradation Européenne de La Cul ture vroeg een jury, afkomstig uit de niet deelnemende landen, het beste werk van deze tentoonstelling aan te wijzen. Men vond dit in een zwemster van de Advertentie voor GESCHENKEN waar de HEREN wat aan hebben Geeft u eens een HOED of een sportieve PET; Ü>n zuiver wollen VEST of een warme PULLOVER. Zo'n gemakkelijk TRICOT-NYLON OVERHEMD of een mooie DAS. Is de keuze u te moeilijk, maak dan gebruik van onze CADEAU-BONNEN! (onbeperkt geldig). (u weet wel op de hoek bü de brug) In het gisteren gepubliceerde verslag I gracieuze dansen van lieftallige nymfen van de Nederlandsche Bachvereeniging en andere bevallige woud-bewoonsters. bleken enkele alinea's verwisseld. Hieron- Die dansen waren met slechts schone m- der volgt een gecorrigeerde herplaatsing, termezzi, maar hadden ook een harmo nische functionele betekenis. HET BACHFEEST, dat de Nederland- Jeanette van Dijk speelde bij deze op- sche Bachvereeniging in deze herfst ter voering met verfijnde, geestige gratie de gelegenheid van haar veertigjarig bestaan rol van de spotgod Momus. Prachtige zang gevierd heeft, is ten einde. Woensdag werd hoorde men nu ook van Sofia van Santé, het in de Utrechtse Stadsschouwburg be- die voornaam en bewust Mercurius uit sloten met een gala-avond, waarop twee beeldde. Simon van Trirum gaf een waar- wereldlijke cantaten van Johann Sebastian dige typering van de oude berggod Tino- Bach: „Mer hahn en neue Oberkeet" en lus. Koning Mydas werd uitnemend ge- „Der Streit zwischen Phöbus und Pan" in speeld door Wim Koopman. God Phöbus een toneelbewerking van de Zwitserse zan- vond in Peter van der Bilt een beheerste, Advertentie COMMISSIE VOOR HET VERLENEN VAN PRIJZEN EN OPDRACHTEN AAN CHOREOGRAFEN De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft een com missie van advies ingesteld voor het ver lenen van prijzen en opdrachten aan Ne derlandse choreografen in 1961. In deze commissie zijn benoemd tot voorzitter me juffrouw P. Balma te Amsterdam en tot leden de heer A. Koolhaas te Amsterdam mevrouw N. Roos te Amsterdam; tot se cretaris B. Wagemans te Voorburg. Franse beeldhouwer Couturier en vermoe delijk vooral in de naam van de auteur. Men vergelijke slechts beide bekroonde zwemsters. Naast veel onduidelijk of slap werk valt hier echter toch een en ander te genieten. Ik wijs op werk van de Bel gische beeldhouwer Macken, dat moge lijk niet geeft wat we bij het onderwerp sport verwachten, maar bijzonder mooi Mooi is' ook van de ons bekende Ploos van Amstel, een motorfiets, die ook niet om de sport geschilderd lijkt. PLOOS VAN AMSTEL is verder goed vertegenwoordigd op de tentoonstelling van de Kring van Tekenaars, die tot 11 december in de Nieuwe Vleugel van het Stedelijk Museum gehouden wordt. Aan het begin van deze expositie ontmoet men werk van Damave, verderop tekeningen van Steyn. Beide Haarlemmers blijken tot de belangrijkste inzenders te horen. Er zijn overigens veel belangrijke inzen dingen. Buytendijks tekeningen hadden op zijn expositie in Haarlem moeten hangen. De Kring biedt als meestal plezierige verrassingen. Daarvan neem ik het werk van Breed, een portret van Toon Her mans door Citroen, uitstekend werk weer van Maaike Braat, bijzonder fraaie, ge wassen tekeningen van Sierk Schroder, warm-menselijke portretten van Mops van Bruggen en boomstudies van Van de Kerke. Ook bij het overige is niets waar tegen men bezwaren kan hebben. TEZELFDER TIJD exposeert in de Nieuwe Vleugel de vereniging De Brug, die kan terugzien op een wel interessant verleden, toen Nederlandse Nieuwe Zake- lijken elkaar in dit verband vonden. Van die Nieuwe Zakelijkheid heeft overigens maar weinig het kunnen uithouderi. Men heeft in deze vereniging naar vernieuwing gezocht door het aan trekken van nieuwe leden. Bijster geluk kig was men hier niet in. Er hangt hier zeer veel dat onomwonden kitsch ge noemd moet worden. Bovendien heb ik nog nooit zo'n slecht gearrangeerde ex positie gezien in dit museum. Het is weer het werk van Boot dat men vlag en wimpel boven alles uitkomt. EEN EXPOSITIE van maar vier dagen zou ik eigenlijk moeilijk kunnen behande len. Maar Winifred Voets korte tentoon stelling tot het eind van deze week bij Magdalene Sothmann is het resultaat van een beurs voor studie en werk in Frank rijk en men ontmoet dergelijke verant woordingen maar weinig. Voets vertegen woordiging op de laatste Vrij Beelden tentoonstelling noemde ik al en ik waar schuwde tegen het mogelijk verkeerde beeld dat men zou kunnen verkrijgen van Beeldje van W. Davis „Start" (kunst prijs voor de Sport 1961). Schilderij van Kees Timmer „Zelfbespiegeling III" (olieverf). Aan de 24-jarige Peter van Gestel uit de hoofdstad is vanmiddag (vrijdag) tij dens een bijeenkomst in de aula van de Gemeente-Universiteit van Amsterdam de Keina Prinsen Geerligsprijs 1961 uitge reikt voor zijn bundel „Vier Verhalen". De jury, bestaande uit Mies Bouhuys Clara Eggink, dr. J. H. Schulte Nordholt, Karei Jonckheere en de inmiddels overle den Antoon Coolen, heeft een eervolle ver- I meling toegekend aan de eveneens 24- arige André Kuyten uit Rotterdam, die ook vier verhalen inzond. De verhalen van beide schrijvers hebben de eenzaamheid van het menselijk bestaan als thema. Het is de dertiende maal dat deze litteratuur- prijs werd uitgereikt. „Het werk van Peter van Gestel wordt gekenmerkt door een tegelijk open en zorgvuldige schrijftrant, die weliswaar niet in alle vier verhalen even goed is volgehouden maar, al-dus het juryrapport, toch vol belofte is. Het thema van zijn proza is telkens weer I de ontmoeting tussen mensen van ver schillende generaties, en deze wordt met een aanzienlijke rijkdom aan psychologi sche nuances beschreven. De eenzaam- I heid van het menselijk bestaan wordt in de vergeefsheid van deze ontmoetingen I openbaar, vanuit een eerder berustende dan tragische levensopvatting," aldus het I rapport. De jury noemt André Kuyten in haar I rapport „een uitstekend talent". „Al zijn misschien niet alle verhalen van gelijke I sterkte, een bijzondere bekoring ontlenen zij anderzijds aan hun gesitueerd zijn :n I grensgebieden van de werkelijkheid," al dus de jury. Zij is van oordeel dat het I werk van de beide auteurs goede beloften inhoudt voor de toekomst van onze lette- ren. Het gemeentebestuur van Bussum heeft I gisteravond voor het eerst een tweevoudi ge Raadhuisprijs uitgereikt. Deze prijs werd onlangs ingesteld ter gelegenheid van de opening van het nieuw gebouwde ge meentehuis van Bussum. De prijs zal ieder jaar worden toegekend aan een inwoner van Bussum, die op cultureel gebied een bijzondere prestatie heeft geleverd en de tweede prijs aan een plaatselijke vereni ging. De eerste Raadhuisprijs werd toegekend Voets werk, nu het in zo'n onmogelijk aan jonge pianist Jan Wijn (geboren 1934), die onder meer in Zwitserland en Spanje de laatste tijd successen heeft ge oogst. De Raadhuisverenigingsprijs ging verband werd vertoond. Men leert bij Sothmann wel anders. Voet heeft zich di reet na aankomst in Zuid-Frankrijk na- ger Fritz Mack werden opgevoerd. goed zingende vertolker en tenslotte was er Jos. Burcksen, die de rol van Pan kos- AAN HET BEGIN van de avond sprak telijk speelde. Zelfs zijn onritmische zang jlij^v»/-\»-«/-in TToroniI v-w^r.4-/-» VsorKii ol moolzto Hit Hp» Vipffp-lpiHin£f de voorzitter van de jubilerende vereni ging, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz een woord van welkom tot de aanwezigen, in paste hierbij, al maakte dit de begeleiding niet tot een sinecure. Bijzonder grote lof komt dr. Anthon het bijzonder tot prinses Irene, wier te- van der Horst toe, die als dirigent voor- -t _i'i li4n/>v\/4/v I rrri1. --„„1 r- -v-v, 1 +a T?v> mot qupd genwoordigheid aan dit slotfeest bijzonde re luister gaf treffelijk werk verrichtte. En met even grote waardering kan ik gewagen van het Jhr. de Ranitz toonde zich verheugd, dat Spei Van het „Bachorkest", dat met 't koor de vereniging aan haar voornemen de van de Nederlandsche Bachvereeniging twee cantaten van Bach als muzikaal to- de rijke muzikale essentie van de twee neelspel tot uitvoering te brengen gevolg cantates mede tot een schone werkelijkheid had kunnen geven en de grote moeilijkhe den, die dit opriep, had kunnen overwin nen. Grote dank bracht Jhr. de Ranitz aan het Prins Bernhard-fonds en d-e stad Utrecht voor de financiële steun. Welis waar was de opvoering van de cantates bedoeld voor de laatste avond van het Bachfeest, maar de voorzitter hoopte dat het toch mogelijk zou worden deze wer ken ook in andere plaatsen van ons land te kunnen brengen. Daarmede kan men ten volle instem men, want het zou er belangrijk toe kun ken bijdragen, dat de bekendheid met Bachs muziek en met zijn wezen, die in deze eeuw reeds zo groot is geworden, nog meer verruimd en verdiept zou kunnen worden. Men zou Bach kunnen gaan er varen als een mens, aan wie niets mense lijks vreemd was en hem niet meer uit sluitend zien in de abstracte sfeer van liturgie en absolute muziek. VOOR DE TOESCHOUWERS bij de op heeft gemaakt. Advertentie De behoefte van Kees van Iersel om donderdagavond op het beeldscherm Pi randello's „Ik droomde misschien" in vertoning te brengen moet voornamelijk zijn voortgekomen uit zijn interesse in de vormgeving. Zo „eeuwig" is Pirandello's voeringen te Utrecht liet Bach zich met thema nu niet Van iersel wist er de diep- zijn cantate „Mer hahn en neue Oberkeet zinnigheid lange tijd in te suggereren door kennen als de geestige waarnemer van het zijn spel met de beelden, die tegen de wet- landelijke leven; met „Der Streit zwischen van gang)3are kwantiteit der beeld- Phöbus und Pan als de bewuste kun- yerwisselingen indruisten en zeer effectvol stenaar, die zich terecht kan ergeren aan zy functionele situaties in het de critiekloze bewonderaars van zoge- leven riepen Men keek er belangstellend naamde beoefenaars der toonkunst. naar zij het niet gebiologeerd. Daarvoor Men heeft deze tweede cantate willen gei,eur^e er eigenlijk te weinig, waaraan persoonlijke ri -/iin Gat hleek zien als het uitleven van een animositeit. Het komt mij voor, dat men Bach groter dienst bewijst door alleen de algemene strekking te laten gelden en het element der zelfverheerlijking daarin niet té zoeken. Met een aardig décor als achtergrond werd de cantate van de nieuwe „Ober keet" onder de titel „Die Maskenprobe" opgevoerd. De bewerking van Fritz Mack is daarvoor van veel betekenis geworden wij niet gewend zijn. Dat bleek vooral uit het slot. De realiteit vormde toen bijna een anti-climax. De pointe raakte verloren. Men waardeert zo'n vertoning voorname lijk om de durf van de regisseur. Men be seft, dat men tegen uiterlijkheden aan kijkt, die de honorering onzer aandacht waard zijn. Maar men voelt zich er niet bij betrokken. Al die moeite dus voor niets? Laten wij er met Pirandello een omdat veel pittige accenten aan de dag vraagteken achter zetten. Van Iersel is in konden treden en veel instrumentale epi- elk geval gekenschetst als een man, e soden door het combineren van actie niet m starre beelden denkt Aan Andrea daarmede een diepere zin konden krijgen, Domburg en Ton van Duinhoven kom e waarbij men dan moet denken aan het op eer toe, dat ze speelden voor wat ze waard de voorgrond plaatsen van het luchtige Z1in en dat is met weinig, karakter van het spel. De belangrijke rol Ook de een-akter van Durren-matt ken- van Evchen werd door Jeanette van Dijk merkte zich door een spel met de reali ei guitig gespeeld en bovendien bijzonder zij het in de vorm van een schets. Men fraai gezongen. Een goede typering van werd verondersteld erin te geloven en er Adam gaf Fritz Mack zelf, ook in vocaal tegelijk lachend „boven te staan Zolang opzicht, behoudens de vaak al te vrije ritmische relatie tot zijn partij. Enige le den van het koor der Bach-vereniging fun geerden als uitstekende figuranten. DE OPVOERING van „Der Streit zwi- men de afloop niet voorzag, amuseerde men er zich meel Toén de afloop zich eenmaal aandiende, duurde hét te lang voor de intelligentie der kijkers werd be vredigd. Zelfs toen bleek dit spel voor allerlei uitleg vatbaar. Wij houden het bij Grasse in het toen herfstige bergland- naar de plaatselijke vereniging Sint Josef schap verloren is zijn onderwerp met gro- die op het nationale muziekconcours te te gevoeligheid en intelligentie, meteen Wehl (Geld.) met zeer hoge prijzen uit de verwerkend, aangegaan. Daardoor kwam bus kwam. zijn werk van de beginne al uit boven de reisschets en kan gesproken worden van volwaardige schilderijen van een eigen vi sie. Voets werk bezit een grote authentici teit en is in staat ons Voets wijze van kijken te doen overnemen bij confrontatie met het landschap waar hij werkte. Deze expositie stemt ons dankbaar jegens Frankrijk, dat de beurs verstrekte en we zijn er een beetje trots op dat deze jon ge Nederlander zich deze beurs zo waar dig toonde. sc-hen Phöbus und Pan" werd in veel op- erop, dat Dürrenmatt de schrijvers in be- zichten een verheugende verrassing. Be- scherming wilde nemen. Hij maakte hen wondering past voor de regisseuse Jacque- overigens ook belachelijk en wie daarop line Jacobi, die de veel actieloze gedeelten de nadruk wil leggen, kreeg genoeg voed- van de cantate wist te verlevendigen door sei v00r zijn veronderstellingen overi gens door de auteur zelf aangedragen. Leo de Hartog speelde zijn rol of die hem op het naakte bovenlijf was geschreven. Jan Retel beeldde een pronkstuk van een lo gisch denkende burgerziel uit. Ook in dit geval voerde Van Iersel de regie. Het was alles bij elkaar een interessante avond, die in vele huiskamers de tongen los gemaakt zal hebben. Advertentie HAARLEMGR. HOUTSTR. 52 AMSTERDAM - DEN HAAG Vrijdag 24 november, Concertgebouw, 20.15 uur: Derde vrijdagavondconcert door net Noordhollands Philharmonisch Orkest, o.l.v. Marinus Adam, met medewerking van de violiste Elise Cserfalvi. Uitge voerd worden: Handel, Concerto grosso; Beethoven, Vioolconcert en Tsjaikofsky Vijfde symfonie. Maandag 27 november, Nieuwe Kerk, 20 uur: Uitvoering door muziekkorps en koor van het Leger des Heils, met mede werking van de organist Hendrik Las- schuit. Vrijdag 24 november, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voorstelling van „Donna Diana" (Velser Kunstkring). Zaterdag 25 november, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voorstelling van „Meneer gaat op jacht" (Liefdadigheid naar Vermogen). Zondag 26 november, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voorstelling van „Meneer gaat op jacht", blijspel van Georges Feydeau. Onder regie van Fons Rademakers tre den o.m. op: Kitty Janssen, Mien Duy- maer van Twist, Hetty Verhoogt, Guus Oster, Henk Rigters, Jan Teulings, Pierre Myin en Hans Croiset. Dinsdag 28 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft een opvoering van „Huwelijkslessen". Woensdag 29 november, Minerva Theater, Heemstede, 20.15 uur: De toneelgroep Centrum ©eeft een opvoering van „Acht vrouwen" (Heemsteedse Kunstkring). Donderdag 30 november, Stadsschouwburg, 20 uur: De Toneelgroep Theater geeft een voorstelling van „Speelgoed op zol der", van Lillian Hellman. Onder regie van Robert de Vries treden op: Josephine van Gasteren, Elise Hoomans, Elly van Stekelenburg, Martine Crefcoeur, Coen Flink e.a. Maandag 27 november, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haarlemse Toneel Club geeft een opvoering van „De palmboom". Woensdag 29 november, Stadsschouwburg, 20 uur: De H.T.C. herhaalt de voorstel ling van „De palmboom". Vrijdag 24 november, Minervatheater, Heemstede, 20 uur: Dr. A. L. Constandse houdt een lezing over Oost-Europa. Zaterdag 25 november, café-restaurant Brinkmann, 2024.30 uur: Optreden van „The Wanderers" voor de jongerenclub „De Twintigers". Maandag 27 november, Frans Halsmuseum, 20 uur: Ds. B. van Gelder houdt zijn laatste voordracht over „Stiefkinderen van het Christendom". Woensdag 29 november, Frans Hals museum, 20 uur: Lezing over „Italiaanse schilderkunst" door mevr. dr. M. Révész- Alexander (laatste lezing uit een serie van drie). Donderdag 30 november, Frans Hals museum, 20 uur: Filmavond. Vrijdag 24 november, Dansschool Schro der, Raamsingel 16, 19.30 uur: Voor de Haarlemse Jazz Club treden op Rudie en Han Brink, samen met Boudewijn Leeuwenberg, Herman van Regteren en het huisorkest „The Mid.getown Jazz Band". Zondag 26 november, Tuinzaal concertge bouw, 20 uur: Openbare gelegenheid tot dansen. Dinsdag 28 november, Minervatheater, Heemstede, 20.15 uur: Lezing met kleu rendia's en film door Jan Boon over „Tibetaans leven in Sikkem Himalaya" (Wereldreizigersserie), Museum „Het Huis Van Looy", Kamper laan: Tentoonstelling van werk van de Rotterdamse graficus Andreas Schotel. Tot 4 december dagelijks geopend van 1017 uur; zondag van 1317 uur. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 13: Tot en met zaterdag 25 november tentoonstelling van schilde rijen van Justine M. van Houten. Van 26 november tot en met 9 december expositie van gouaches, tekeningen en aquarellen van J. C. Heek. Dagelijks ge opend van 917 uur en op maandag, woensdag en vrijdag tevens tijdens de concerten van 1820 uur. Galerie „Uittenhout", Kleine Houtstraat 41: Van 18 november t/m 10 december ten toonstelling van aquarellen en grafiek van de Amsterdamse schilder Tonny Buytendijk. Dagelijks geopend van 10.30 17 uur; zondag van 1417 uur. Kunstzaal „In 't Goede Uur", Nieuwe Kerksplein: Gedurende de maand november tentoonstelling van tekeningen van de Leidenaar Kees Buurman. Dage lijks geopend van 1022 uur. Dagelijks klassiek grammofoonplatenconcert van 2122 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Dagelijks ge opend van 10-17 uur; zondagen 13-16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e eeuw tot op heden. Dagelijks geopend van 1017 uur; zon dag van 1317 uur. Teylermuseum, Spaarne 16: Tentoonstel ling uit eigen bezit. Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse, Itali aanse en Franse school. Fossielen, histo- risch-natuurkundige instrumenten, 31 toons Fokker-orgel. Dagelijks geopend (behalve op maandag) van 11-15 uur. De eerste zondag van elke maand van 13-15 uur. Spaans circus naar Amsterdam. Het Spaanse „Circo Americano" zal van 21 de cember tot en met 13 januari aanstaande in de dan tot een circuspiste verbouwde Oosthal van het nieuwe RAI-gebouw in Amsterdam optreden. Het „Circo Ameri cano" zal op twee uitzonderingen na een geheel Spaans programma brengen met gedresseerde vechtstieren, twee vrouwelij ke stierenvechters, die te paard de bij de opleiding in Spanje gebruikte imitatiestier zullen bestrijden, een Spaanse dansgroep, een optocht met praalwagens, die elk een verhaal uit de 1001 nacht uitbeelden en topnummers uit de Spaanse circuswereld. Een van de niet-Spaanse nummers is het optreden van mevr. Elly BelliStrassbur ger met vrijheidsdressuur. Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschafte boeken. Romans: Akkerman In man allinne; Jonkman, Poortinga en Sikkema, De grize oer de grouwe; Bauer, Der Abhang; Münster, Die sardische Hir- tin; Davies, The papers of Andrew Melmoth; Innes, The doomed oasis; Sayers, Great short stories of detection, mystery and horror, dl. 1; Sharp, Somenthing light; Warner, Imperial Cae sar. Ontwikkelingsboeken: Winkler Prins, Boek van het jaar uitgave 1961; Overduin, Gods grote ver rassing, de zaligsprekingen; Frankfurther, In klinkende munt, herinneringen van een bankier; Kremer en Roelofs, Inleidingen betreffende de belastingheffing van coöperatieve verenigingen; van den Bergh, Verzamelde staatsrechterlijke op stellen, dl. 4; Bevelander, Fokkema en Nieuwen- huis, Algemene didactiek, 2e stuk; Margadant en Roggeveen, Schriftelijke opgaven van het eind examen HBS a. Barner Differential- und Inte- gralrechnung, dl. 1; Westerbrink Physiologische chemie; de Graaf, Karts-skelters; Euwe, Theorie der schaakopeningen, open spelen 10, Lueger, Lexikon der Technik, Bd. 3, Werkstoffe und Werkstofprüfung (leeszaal); Frankfort, Moderne Spaanse handelscorrespondentie; Sieburg, Lauter letzte Tage; Fraigneau, Cocteau par lui-même; HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 3.18 Gram. 8.35 Van de voorpagina, praat je. 8.40 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Amateursorkest. VPRO: 10.00 Samen thuis, praatje. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Lichte muz. 10.55 Tentoonstellings agenda. 11.00 Nieuwe gram. 11.25 Sportuitz.. 11.50 Lichte muz. 12.15 Nieuw-Guinea: Weegschaal of waagschaal, lezing. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Orgelspel. 13.40 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 13.55 Lichte muz. 14.15 Voor de jeugd. 14.50 Pelikaaneiland, blijspel. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Act. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Lichte muziek. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Bijbelse miniaturen, lezing. 19.45 Gram. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Dansmuz. 21.50 Soc. comm. 22.05 Cabaret. 22.30 Nieuws. 22.40 De zwarte dia mant, hoorspel. 23.10 Derde Assemblee van de Wereldraad van Kerken te New Delhi. 23.20 Zi geuner-orkest. 23.50 Gram. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde, muz. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Promenade-ork. en sol. (12.3012.33 Land en tuinb.meded.). 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.25 Klein mannenkoor. 13.50 Te- Carducci-Deledda-Pirandello, Gedichten - essays - nor en gitaar. 14.10 Franse les. 14.30 Voor de jeugd. i. Tv/r..^i, -- "*~*a 15.30 Sopr. en piano. 15.55 Metropole-orkest. 16.45 Gram. 17.00 Sportperiscoop. 17.10 Gram. 17.30 Boekbespr. 17.40 Amateursprogr. 18.00 Kunstkron. 18.30 Lichte muz. 18.50 U bent toch ook van de partij?, lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Wed strijd in muzieklitteratuurkennis. 19.45 Lichtba ken lezing. 19.55 Gram. 20.50 En nu mijn geval, vragenbeantw. 21.00 Gevarieerd progr. 22.00 Licht progr. 22.20 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Religieuze muziek met comm. 23.5524.00 Nieuws. roman - toneel: Die Musik in Geschichte und Gegenwart, Bd. 9: de Vries Paape en de Vries, De jaren '40-'45; Decorative art 1959-'60. Romans: Baklanow, Een voetbreed aarde; Kae- ser, Meer dan liefde; Remarque, De hemel kent geen gunstelingen; Brouwer, Springtij, dl. 1, De ramp; fan der Fear, De deade by de libbene; Frank Links wo das Hertz ist; de Born, The Bi- dou inheritance. Sayers, Great short stories of detection, mystery and horror, dl. 2 Ontwikkelingsboeken: Schuré, De grote inge wijden, de verborgen geschiedenis der godsdien sten; Korteweg en Keesing, Het moderne geld wezen, 8e dr.; Lamain, de Looff en van der Meer, Didactisch kompas; Leeuwenhoek Athletiek, dl 1., Het springen; Bircher-Benner, Handboekje voor „smakelijk eten zonder zout"; Bircher-Ben ner, Handboekje voor „sapdranken en rauwkost"; den Hertog en Euwe, Praktische schaaklessen, dl. 4; van Eldik en Cornelius Transformatoren, smoorspoelen, transductoren en lektransformato- ren; van Staal, Van muzikant tot reclameman; Hooftma'n, Müller en Woltz, De fatale seconde Verschuur e.a., Onze kat; de Luppé, Jean Anouilh; Leopold, Verzen, fragmenten dl. 1; Villon, Het grote testament, verzen; Echagary en Benavente, Toneel; Seuphor, Europese beeldbouwkunst: Jean Arp; Leymarie, Impressionismus, dl. 1; Kruyder Tekeningen, aquorellen; Moser, Musikasthetik; Hendrikse, Prins Bernhard. DE KERSTREDE VAN PAUS JOANNES Paus Joannes XXIII zal de traditionele kerstboodschap uitspreken op 21 decem ber, 20 uur onze tijd. De rede zal over de gehele wereld worden uitgezonden door Radio Vaticana. Dit station zal tevens de BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 13.00 Nieuws en weerber. 13.15 Voor de jeugd. 14.00 Gram. 14.30 Academie der discofie- len. 15.30 Lichte muziek met tips voor trips. 16.00 Theaterkron. 16.20 Lichte muz. 17.00 Nieuws en weerber. 17.15 Dagklopper en lit. kal. 17.20 Ad te Levavi. 17.30 Koorzang. 17.45 Engelse les. 18.00 Orgelrecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws, weerber. en comm. uit Amerika. 19.40 Gram. 20.00 Cabaret. 21.00 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 23.00 Nieuws. 23.05 Amus.ork. 23.30 Gram. 23.55 24.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Filmverslag van de derde Assemblee van de Wereldraad van Kerken te New Delhi. 20.30 Lichte muziek. KRO l 21.00 Sportpraatje. 21.20 Filmprogr. 21.45 Epiloog 21.55 Avondcollege Nederlands. VOOR ZATERDAG AVRO: 15.00 Jazzmuz. 15.25 Documentaire film mis uitzenden, die aan de vooravond van NTS: 15.45 Rep. basketballwedstr. om de Europa Kerstmis door de Paus zal worden gecele- gup. AVRO: 17.00—17.30 Voor de kinderen. 19 30 Filmprogr. NTS' 20.00 Journaal en weeroverzicht breerd voor het buitenlandse diplomatieke avro 20.20 Quiz 2050 Gevariee corps. Gevarieerd progr. 21 35 Litteraire quiz. 22.2022.45 TV-film.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 17