Oostzee gebied van spanning Felle Russische aanval op Duitse „revanchisten" gward - Skoda HET WEER 1 COIFFURES DE VRIES Rapport-Van der Putten nu bij minister Visser KROESJTSJEV VERKLAART: Overval op juwelier in Dusseldorp Gouverneur Rockefeller komt naar Nederland Amerika zal voortgaan met kernproeven Uitstel gesprek Finland-Rusland Partijen in kleinmetaal zijn het nu eens èeëW}RR\$"éeforet/ou êuy! „Ik heb de bewindsman meer gegeven dan hij mij heeft gevraagd 47e JAARGANG NUMMER 20 DAGBLA D VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 25 NOVEMBER 1961 Kekkonen bij Kroesjtsjev Vier daders 30 minuten later gearresteerd „Concessies dit keer van Russische zijde Het woord is aan N.V. Garage VERBEEK Nieuwe CAO's per 1 jan. Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 EXCLUSIEF POSTPAPIER Winterse allures Bewolkt In de krant van heden: REGEN- EN TWEEDJASSEN Ji „DE HOUTHAL „BOUWPAKKETTEN" o.a. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te ÏJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., iateN.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De Russische premier Nikita Kroesj tsjev heeft in Novosibirsk in Siberië een ontmoeting gehad met de Finse president Upho Kekkonen. De foto toont beide regeringsleiders tijdens deze eerste ontmoeting. (Radiofoto) (Van onze correspondent BONN De grootste en meest drieste juwelendiefstal, die de bondsrepubliek sinds de oorlog heeft gekend, werd giste ren in de kortst mogelijke tijd opgelost. Dertig minuten had de politie van Dussel dorp nodig om vier gemaskerde bandie ten, die op de Königsallee op klaarlichte dag juwelen ter waarde van vier miljoen mark buitmaakten, te arresteren. De overval, die een getrouwe kopie was van een televisiefilm, die drie jaar gele den op de Westduitse beeldschermen te zien was, ging in een razend tempo in zijn werk. Een zwarte Peugeot stopte op de nog mistige Königsallee. Van de vier in zittenden stapten twee de luxueuze juwe lierszaak Kern binnen, waar een decora teur juist bezig was de etalage in te -rich ten. Met luid geschreeuw schrikten de twee bandieten het personeel in de zaak op. Met machinepistolen dreven zij de be dienden in een hoek. Inmiddels kwamen de twee andere rovers binnen en drongen de decorateur in de etalage hardhandig weg. Bliksemsnel schraapten zij kostbare juwelen bijeen en verzamelden die in een Baskenmuts. Vooral armbanden, colliers, broches en oorringen verdwenen in het hoofddeksel. Intussen had een van de verkoopsters kans gezien in de richting van een alarm knop te schuifelen. Toen zij daarop drukte ging er onmiddellijk een alarminstallatie werken op het hoofdkantoor van de Dus- seldorpse politie. Terwijl de vier bandie ten, verontrust over de bewegingen van de verkoopster, zich schietend uit de voe ten maakten, kwam een politiemacht van zestig man in het geweer. In de omgeving van de Königsallee wer den verschillende straten afgesloten. Door toedoen van een taxichauffeur ontdekte de politie snel dat de rovers hun toevlucht hadden gezocht in een nachtclub, de Ely- see-bar. Toen de politie zich daar meldde hield de eigenares, Ingrid von Nordheim, zich van de domme. Lang kon ze dat echter niet volhouden, want in de kelder van haar etablissement arresteerde de po litie zonder moeite de vier bandieten, die, in de overtuiging ontkomen te zijn, met welbehagen hun buit zaten te bekijken. De Nederlandse admiraal die op Nieuw- Guinea het speurwerk leidt naar de ver miste Michael Rockefeller, de zoon van de gouverneur van New York, heeft gis teren onder dank het Amerikaanse aanbod afgewezen om de zevende vloot bij het zoeken in te schakelen. In het bericht aan de opperbevelhebber van de Amerikaanse zuiderzeevloot wordt gezegd dat men over genoeg vliegtuigen en helikopters beschikt om het gebied nauwkeurig te kunnen on derzoeken. Het goevernement op Nederlands Nieuw-Guinea heeft vanmorgen meege deeld dat het opnemingsvaartuig „Snel- lius" van de Koninklijke Marine, twintig mijl voor de noordkust van het Frederik Hendrikeiland een leeg benzindeblik heeft gevonden. Men probeert thans, met behulp van het nummer op dit blik, er achter te komen of het een der blikken kan zijn ge weest, waarop Michael Rockefeller zich drijvende heeft gehouden. Vader Rockefeller vertrekt maandag uit Merauke. Via Tokio reist hij naar Den Haag, waar hij overleg zal plegen met de Nederlandse regering. Op een drukbezochte persconferentie in het enige hotel van Merauke, heeft de 35- jarige etnoloog R. Wassing donderdag avond verteld hoe hij getracht heeft Mi chael ervan te overtuigen dat het beter was bij de gekapseisde boot te blijven. Hij legde er de nadruk op, dat zij geen ruzie hebben gehad en niet in paniek zijn ge weest. Het was Michaels idee geweest de 5,5 kilometer naar land te zwemmen. „Het was duidelijk dat we afdreven naar zee en dat dit onze laatste kans was om naar de kust te zwemmen. Ik kon het er niet op wagen, omdat ik te moe was en het niet gehaald zou hebben," aldus Wassing. Rockefeller had een mes en een kompas om zijn middel gesnoerd voor hij aan zijn tocht begon. Wassing zei in antwoord op vragen te geloven, dat Michael aan land was gekomen aangezien zijn lichamelijke conditie goed was en hij het tij mee had. MOSKOU (UPI en Tass) - Premier Kroesjtsjev heeft vrijdag een beroep ge daan op Finland, de traditionele neutra liteitspolitiek voort te zetten tegenover, wat de Russische premier noemde, een militaire dreiging van de zijde van de NAVO en Duitsland in het Oostzee gebied. Het is noodzakelijk de ontwikke lingen in dat gebied in het oog te houden, vertelde Kroesjtsjev aan zijn gast, de Finse president Urho Kekkonen, aan een noenmaal in Novosibirsk. Kekkonen is intussen naar zijn land teruggekeerd. Kroesjtsjev betoogde, dat de Oostzee niet langer het vreedzame nokje van Europa is. De Finse neutraliteit is vol gens hem echter een belangrijke waar borg voor het behoud van de vrede en rust in het noorden van Europa en in het gebied van de Oostzee. De „dreiging van de zijde der Westduitse militaristen" voor de vrede in laatstgenoemd gebied, is de oorzaak dat de Sovjet-Unie haar buur, Finland, om gemeenschappelijke verdedigingsmaatregelen had verzocht, aldus de Russische premier. Kroesjtsjev maakte voorts van de gele genheid gebruik om een felle aanval te doen op de „Westduitse militaristen en re vanchisten". „Gezien hun welbekende nei ging tot het spelen van militaire spelle tjes," zo merkte de communistische leider op, „kunnen hun woorden niet worden ver trouwd en zelfs hun meest plechtige belof ten niet worden geloofd." Hij vervolgde: „Rusland ziet het als zijn belangrijkste taak om nu, voor het te laat is, alle nood zakelijke maatregelen te nemen om de Westduitse militaristen en revanchisten ie beteugelen. Het was juist het streven naar vrede dat ons voorstel voor de sluiting van een Duits vredesverdrag en de normalise ring van de situatie in West-Berlijn tot gevolg had." De Russische premier vond verder dat „voormalige Nazi-Hitlerianen die nu het commando voeren over de Duit se Bundeswehr en zich een weg banen naar de leidende posten in de NAVO," geen wapenen in handen moeten worden gege ven. BONN (UPI) De jongste verklaring van premier Kroesjtsjev heeft inmiddels in officiële kringen in Bonn weinig op schudding gewekt. Deze kringen zeiden, dat zij reeds hadden zien aankomen dat Kroesjtsjev zich zou beroepen op beweer de dreigingen van de zijde van Westduitse militaristen en revanchisten om zijn im perialistische daden te kunnen motiveren en een grotere invloed op het neutrale Fin land te verkrijgen. Men was echter wel verbaasd over de heftigheid en brutali teit die Kroesjtsjev aan de dag heeft ge legd. De Westduitse waarnemers zeiden, dat het hen niet duidelijk is hoe de Russi sche leider de beweerde Westduitse mili taristen en revanchisten wil intomen op grond van een papieren vredesverdrag. Landsbelang HELSINKI (AFP) Olavi Honka, kan didaat voor het Finse presidentschap, heeft zijn kandidatuur ingetrokken, zo is vrijdag avond door het Finse nieuwsbureau oe- kendgemaakt. „Het landsbelang vereist, dat ik onder de huidige omstandigheden mijn kandidatuur intrek", zo verklaarde de vroegere minister van justitie. Onmid dellijk na de verklaring van Honka gaf de Finse volkspartij een communiqué uit waarin zij verklaarde dat de partij de hui dige president Kekkonen zal steunen en geen eigen kandidaat voor het president schap-zal stellen. De enige concurrenten van Kekkonen zijn nu nog Emil Skog, die door de uiterst linkse onafhankelijke so cialisten wordt gesteund en de communis tische kandidaat, P. Aitio. Honka was de voornaamste rivaal van de huidige president voor de presidents verkiezingen die in januari van het vol gende jaar in Finland zullen worden ge houden. Hij werd kandidaat gesteld door een groep bestaande uit de sociaal-demo cratische partij, de conservatieve partij, de liberale Finse volkspartij en een deel van de Zweedse volkspartij. NEW YORK (Reuter) De Verenigde Staten zullen kernproeven houden, terwijl de besprekingen over het staken van der gelijke proeven in Genève aan de gang zijn. Dit heeft Arthur Dean, de voornaam ste Amerikaanse afgevaardigde naar de conferentie in Genève, die volgende week zal beginnen, vrijdagavond in New York verklaard. Op een vraag van een verslag gever of er proeven in de atmosfeer zullen worden genomen, verwees Dean naar een verklaring van president Kennedy op 2 november, waarin alle Amerikaanse rech ten volledig worden voorbehouden. Dean zei voorts dat, indien er een ver bod tot het houden van kernproeven zal komen, de Sovjet-Unie concessies zal moe ten doen. In vorige soortgelijke besprekin gen heeft het westen honderd percent van de concessies voor zijn rekening genomen en de Sovjet-Unie niets, zo verklaarde hij. Op een vraag of de nieuwe onderhande lingen weer drie jaar zullen duren, ant woordde Dean, dat hij dit sterk betwijfelt. De Verenigde Staten hebben geen tijdsli miet gesteld, doch het hangt ervan af of de Russen het ernstig menen of de confe rentie gebruiken voor hun propaganda. HELSINKI (Reuter) De Sovjetrussi- sche regering zou, volgens inlichtingen uit Finse bron, ingestemd hebben met uitstel van besprekingen over militaire gevaren in het Oostzeegebied van de kant van West-Duitsland. President Kekkonen zou in zijn onderhoud met Kroesjtsjev gisteren in Novosibirsk hierom verzocht hebben. De Russen hadden in hun nota van 30 oktober aan Finland om dergelijke bespre kingen gevraagd. Rabindranath Tagore: Wanneer ik tenslotte voor u sta, zult gij aan mijn littekens zien hoezeer ik gewond werd en ook, dat ik genas. Advertentie Bloemondaalseweg 1 - 9 - Bloemendaal Telefoon 52301 Werkgevers en werknemers in de klein- metaalindustrie zijn het vrijwel volledig eens geworden over de nieuwe CAO's, die per 1 januari in de plaats moeten komen voor de thans geldende. De loonvoorstel- len zijn inmiddels ter goedkeuring opge zonden naar het College van Rijkshemid- delaars. In het smeden- en metaalbewer- kingsbedrijf, het automobiel- en garagebe drijf, het motorenrevisiebedrijf, het car- rossieriebedrijf, het rijwielbedrijf en het isolatiebedrijf is men overeengekomen de basisuurlonen op 1 januari 1962 met tien cent en per 1 april 1962 nogeens met vijf cent te verhogen. In de installerende bedrijfstakken, te weten het loodgieters- en fittersbedrijf, het centrale verwarmingsbedrijf en het elektrotechnisch bedrijf, willen werkge vers- en werknemers-organisaties per 1 januari de lonen met 5Va percent verhogen en op 1 april weer met 2% percent, met dien verstande, dat de basisionen op 1 ja nuari tenminste tien cent per uur naar bo ven gaan en per 1 april minstens vijf cent. De jeugdlonen zullen naar verhouding worden opgetrokken. Tot deze etappege- wijze loonsverhogingen is besloten om de looptijd van de CAO's kleinmetaal meer af te stemmen op die van de grootmetaal industrie. In de vier eerstgenoemde branches bleek het bovendien noodzakelijk een werkklasse zeven aan de classificatieta bellen toe te voegen. Met de werkgevers in het smeden- en metaalbewerkingsbedrijf zijn de vakbon den overeengekomen bedrijfstakgewijze de werkclassificatie in te voeren. In het auto mobiel- en garagebedrijf vormt dit nog een punt van bespreking. De werkgevers hebben zich akkoord verklaard de mini mum-uurlonen voor vrouwen van 23 tot 65 jaar te verhogen van 75 tot tachtig percent van de lonen der mannelijke werknemers. Advertentie (Van onze weerkundige medewerker) Uit alles blijkt dat de oceaandepressies geen kans zien tot boven het vasteland van Europa door te dringen. Daarvoor blijft de luchtdruk boven het continent nog te hoog. Even leek het er donderdag wel op, toen een zwak front binnendrong met lichte regen en zachtere lucht. In het kustgebied steeg het kwik tot 10 graden. In de laatste nachten was de uitstraling al weer zo groot dat op grote schaal lichte vorst kon voorkomen. Er is weliswaar geen koude lucht uit Rusland in aantocht maar wanneer de hogedrukgebieden de lakens blijven uitdelen heeft dit 's nachts lichte tot matige vorst tot gevolg. Tijdens het weekeinde zal een depressie, die enkele dagen bij de Azoren heeft ge legen, zich verder in de richting van Frankrijk uitbreiden. Een toenemen van de wind tussen oost en zuid is daarbij te verwachten zodat er opnieuw wat koudere lucht uil midden- Europa wordt aangevoerd. Er is niet veel voor nodig om het weer in de komende dagen een overwegend winters karakter te geven. Verwachting tot morgenavond: Bewolkt weer met hier en daar mist en later kans op enige regen. Matige tot zwakke wind uit zuidelijke richtingen. Onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Op en om het Binnenhof 4 Taal-laria 4 Kerkdiensten 5 Uit stad en omgeving ....5, 6, 7 Films 6 In de Vislial en op zee7 Horen en Zien 9 Kunst 9 Feuilleton 11 Puzzel11 Panda en andere beeldverhalen11 Erbij13 tot 17 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235R6. „Wij zijn er ernstig van overtuigd," al dus Kroesjtsjev, „dat Denemarken en Noorwegen door toe te geven aan de druk en de eisen van de NAVO en in het bij zonder aan die van Westduitse kringen hun eigen veiligheid ondermijnen en de situa tie in Noord-Europa en het Oostzeegebied verslechteren." Hij besloot: „Wij geloven dat zij de po sitie van hun neutrale buren moeilijker maken en de dreiging van Duitse milita risten en wraak-zoekenden dichter bij de kusten van Finland en de Sovjet-Unie brengen." In de redevoering, zoals die werd gepu bliceerd door het persbureau Tass, ston den geen militaire eisen, maar waarne mers zeiden dat die misschien waren ge steld tijdens de besprekingen die voor de lunch hadden plaats gevonden. Men denkt in dit verband aan militaire bases of ra darstations op Finse bodem. Westelijke waarnemers in Moskou zeiden, dat de toon van de rede van Kroesjtsjev hun mening had versterkt, dat de jongste Russische stappen meer van politieke dan van mili taire aard zijn. Men denkt dat Kroesjtsjev twee doelen voor ogen staan: de herver kiezing van Kekkonen in januari 1962 te waarborgen en druk uit te oefenen op de buren van Finland Denemarken en Noorwegen om hun militaire banden met de NAVO te verzwakken. Goed praten WASHINGTON (UPI) Een aantal Amerikaanse en Scandinavische functions1- rissen heeft vandaag in Washington ver klaard dat premier Kroesjtsjev de crisis in Noord-Europa wellicht in het leven ge roepen heeft om zijn gebrek aan succes voor zover het West-Berlijn aangaat tegen over de Russen goed te praten. In deze kringen wordt verwacht dat Kekkonen het Finse volk morgen door middel van een radiorede op de hoogte zal stellen van de Russische eisen. Inmiddels hebben ver scheidene andere Amerikaanse functiona rissen informeel verklaard dat de rust en vrede in Noord-Europa verstek zouden la ten gaan indien Kroesjtsjev Finland zou dwingen met Rusland deel te nemen aan gezamenlijke militaire maatregelen. Advertentie i boekenwand f 24.75 HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling (Van onze Amsterdamse redacteur) Om half drie gistermiddag, de laatste dag van het „ultimatum" van de minis ter van Defensie, ir. S. H. Visser, aan zijn technische hoofdambtenaar F. H. van der Putten, volgens hetwelk „man en paard" moesten worden genoemd ten aanzien van de beschuldigingen tegen hoge legerofficieren (frauduleuze handelingen, collaboratie en zelfs moord), lag het gevraagde memorandum op het ministeriële schrijfbureau: 21 dichtbetikte foliovellen en een toe lichting van 5 pagina's. Om half drie ook opende de juridisch adviseur van de heer Van der Putten, mr. N. J. Ge- leijnse, in Krasnapolsky te Amsterdam een persbijeenkomst ter bespreking van de zich thans reeds twaalf jaren voort slepende „affaire-Van der Putten". Daar verklaarde de heer Van der Put ten dat twee weken ternauwernood vol doende waren geweest om het memoran dum samen te stellen. „Maar de minister heeft dan ook meer gekregen dan hij heeft gevraagd. Ik heb meer naar voren kunnen brengen dan waartoe destijds de commis- sie-Zaayer mij gelegenheid gaf", zei hij. De heer Van der Putten noch mr. Geleijn- se achtten zich gerechtigd iets over de in houd van het memorandum mee te delen. De minister zal het eerst moeten bestu deren alvorens te kunnen beslissen of er mededelingen over kunnen worden gedaan Slechts kon worden gezegd dat de heer Van der Putten alle wetenschap ten aan zien van corruptie en zwendel, die hij in zijn achtereenvolgende functies heeft ver kregen, heeft gerapporteerd. Te weten als afdelingschef in de militaire werkplaats te Bandoeng, als hoofdbestuurder van de Bond Burgerpersoneel in Militaire Dienst in Nederlands-Indië, als hoofd van de cen trale werkplaats in Bandoeng en als tech nisch hoofdambtenaar na zijn repatriëring. Het memorandum bestaat uit twee de len: namen en feiten over gebeurtenissen in Nederlands-Indië (waaronder de moord resident Charles De Gaulle van Frankrijk werd gisteren hartelijk be groet bij zijn aankomst op het Con dense vliegveld Gatwick. Lord Scar borough verwelkomde Madame De Gaulle namens Koningin Elizabeth II, die op het ogenblik een staatsbezoek aan Ghana brengt. Premier Macmillayi drukte de hand van de Franse presi dent. De Gaulle en Macmillan voeren dit weekeinde besprekingen in het buitenverblijf van de Britse premier, Birch Grove in Sussex. op vaandrig Aernout) en gegevens over on regelmatigheden bij het Nederlandse le ger na 1950. Deze beide delen beslaan 21 pagina's. De toevoeging van 5 pagina's be vat een chronologisch overzicht van de in- criminaties, waaraan de heer Van der Putten naar zijn mening sinds jaren bloot staat. De heer Van der Putten, thans 55 jaar. kwam in 1931 in vaste dienst van het gou vernement van Nederlands Oost-Indië als technisch ambtenaar. Per 1 december 1941 kwam hij bij de leger-technische dienst. Na de capitulatie werd hij wegens anti- Japanse propaganda gearresteerd. Na de oorlog, toen hij werd belast met de lei ding van de mechanische afdeling van de centrale werkplaats van de leger-techni sche dienst t'e Bandoeng, werd hij na enig- tijd gekozen tot hoofdbestuurslid van df Bond Burgerpersoneel in Militaire Diens: Het was voornamelijk in deze functie ds hij evenals zijn mede-hoofdbestuursle den met onregelmatigheden werd ge confronteerd. (Men zie voorts pag. 4 onder: Rapport-Van der Putten)

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1