Veiligheidsraad veroordeelt Katangese afscheiding MARTINI Von Brentano leidt CDU- fractie in de Bondsdag UNO spreekt de banvloek uit over gebruik van kernwapens (Sr WERELDNIEUWS r TAPIFLEX Van dag tot dag Russen torpederen Amerikaans verzoek Watersnood kost aan 200 Somaliërs het leven r ...op de voorgrond bij élke gelegenheid Adenauer heeft een flinke verkoudheid Waalse socialisten tegen doortocht van Duitsers Afrika beschouwd als kernvrije zone €)p de raatótoel Oud-SS-er in Wenen van massamoord beschuldigd Vloerenbedrijf EDELHOUT mmmi ZATERDAG 25 NOVEMBER 1961 3 Westduits echtpaar staat dinsdag terecht in Kiev School met één leerlinge Raadsel van „vergaan" van de Equateur is opgelost - rood - wit - dry Weinig begrip NAVO-generaal Speidel op bezoek in België Foto's en voornamen van Margarets baby verwacht (Plastic tapijt) 12.25 per m2 ongelegd) Een waarlijk verenigd Europa zal ge leid worden door een Europese regering die gecontroleerd wordt door een op de mocratische manier gekozen parlement. De nationale staten van thans zullen dan autonome deelstaten zijn, die in alle be langrijke zaken afhankelijk zijn van de in de hoofdstad van Europa genomen beslis singen. Een dergelijke toekomst is bijzonder aan trekkelijk, maar men behoeft geen pessi mist te zijn om in te zien, dat er nog wel heel wat water door de Rijn zal vloeien voor deze rivier niet meer door Zwitsers, Duits en Nederlands gebied stroomt, maar door wat men dan eerst met recht „Euro pees gebied" kan noemen. Toch is er de ze week in Straatsburg, waar het Euro pese Parlement bijeen kwam, een belang rijke stap gezet. Dit parlement heeft het namelijk be staan om de begrotingen van de Europese Economische Gemeenschap en van Eura- toom te verwerpen, daarmee de regerin gen van de zes landen duidelijk tonend, dat het „Europeser" voelt en denkt dan de meeste ministers. Deze hadden name lijk globaal het mes gezet in de door de Executieven van de E.E.G. en Euratoom ingediende begrotingsvoorstellen en daar mee de verdere uitbouw van de Europese instellingen aanmerkelijk beperkt. Daar het hier om niet zo heel grote bedragen gaat, die bovendien over de zes landen verdeeld worden, zat bij de ministers, be halve een hoogst gezonde afkeer van het ontstaan ener Europese bureaucratie, ze ker een minder loffelijke neiging tot be knibbeling voor, om te voorkomen dat de Europese Executieven te grote moge lijkheden tot machtsuitbreiding hebben. Administratieve apparaten als die te Brus sel en te Luxemburg krijgen nu eenmaal, uit hoofde van hun functie en daar zich bij hen grote hoeveelheden gegevens con centreren, macht en zeggenschap. Dit is in de ogen van sommige politici en za- kenkringen een bijzonder gevaarlijke ont wikkeling, omdat zij tegen deze macht niet gemakkelijk op kunnen. Achter dit alles ligt echter de vrees voor de suprana- tionaliteit verborgen de vrees dat Europe se instanties over de hoofden van de na tionale regeringen heen beslissingen zullen kunnen doorzetten. Het is uiteraard in een democratisch Europa niet te tolereren, dat ambtelijke instanties vérgaande besluiten zouden kun nen nemen, zonder dat daarop een effec tief toezicht mogelijk is. Daarvoor is ech ter het Europees Parlement destijds inge steld. Hoewel dit nog geen echte Europese volksvertegenwoordiging is het wordt immers samengesteld uit de fracties van de partijen die zitting hebben in de natio nale parlementen heeft het toch een be langrijke taak. Zo kan het de Europese Executieven tot aftreden dwingen. Deze macht wordt echter voor een belangrijk deel weer in betekenis verminderd, omdat de regeringen van de leden-landen in alle belangrijke kwesties toch de laatste stem hebben. Dit blijkt ook nu weer. Parlement en Executieven zijn het met elkaar eens, de ministers zetten het Parlement echter eenvoudig opzij. Zij zullen de verworpen begrotingen thans opnieuw in behandeling moeten nemen, maar als zij voet bij stuk houden staat het Parlement machteloos. Want het heeft in dit geval weinig zin de Executieven naar huis te zenden. In feite zijn dit symptomen van de kin derziekten der democratie op internatio naal niveau. Als de ministers echter de democratische spelregels respecteren zul len zij het niet op een krachtmeting laten aankomen, maar de begrotingen in over eenstemming met de wensen van het Par lement accepteren. En dat is dan een be langrijk precedent in de Europese parle mentaire geschiedenis. Het betekent zo veel dat het Europees Parlement effec tief het budgetrecht kan hanteren. Advertentie EGGEESMA!» Gr. Houtstr. 164 (b.d. Houtbrug) MOSKOU (Reuter) Het Westduitse echtpaar, Adolf en Hermina Wemer, zal dinsdag in Kiev terechtstaan op beschuldi ging van spionage ten behoeve van de Ame rikaanse inlichtingendienst. Buitenlandse correspondenten zijn uitgenodigd het pro ces, het tweede tegen Westduitsers deze maand bij te wonen. Donderdag werden in Moskou twee Westduitse studenten tot twaalf jaar vrijheidsstraf veroordeeld. Adolf en Hermina Werner, respectieve lijk 51 en 45 jaar oud, die de Sovjet-Unie als toeristen bezochten, werden op 2 sep tember in de buurt van Kiev gearresteerd. Zij zouden hun schuld hebben toegegeven. NEW YORK (AFP en Reuter) - De Veiligheidsraad heeft de secretaris generaal van de UNO gemachtigd de buitenlandse huurlingen in Katanga zo nodig met geweld te verwijderen. De raad eist, dat alle scheurmakende activi teit in Katanga onmiddellijk wordt ge staakt. Groot-Brittannië en Frankrijk onthielden zich van stemming over de resolutie, waarin deze machtiging is vastgelegd. De negen andere leden, waaronder de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten, stemden voor. De Sovjet-Unie trof het verzoek van Amerika aan de UNO-leden om de cen trale Kongolese regering te helpen bij de heropleiding en reorganisatie van het cen trale Kongolese leger met haar veto (het 96ste). Rusland bracht ook zijn (97ste) ve to uit tegen verscheidene Amerikaanse amendementen op bovengenoemde, door Ceylon, Liberië en Egypte ingediende en uitsluitend tegen Katanga gerichte resolu tie, welke voorzagen in het nemen van maatregelen tegen afscheidingsbewegingen in andere Kongolese provincies dan Ka- tanga. De Rus Zorin sprak vervolgens over eenzijdigheid van de samenstelling der UNO-staf in Kongo. Hij sprak de hoop uit dat secretaris-generaal Oe Thant de be sluiten van de Veiligheidsraad met kracht zal uitvoeren en er, waar nodig niet te gen op zal zien bepaalde leden van de UNO-staf in Kongo te ontslaan. Zorin voeg de hieraan toe: „Ik hoop evenzeer dat de waarnemende secretaris-generaal de be sluiten van de Veiligheidsraad gewetens vol ten uitvoer zal brengen en niet zal proberen hieraan een eigen uitleg te ge ven. Zijn voorganger Hammarskjoeld heeft dit namelijk wel gedaan." De raad aanvaardde intussen een Ame rikaans amendement, waarin de geweldda dige handelingen tegen personeel van de UNO diep worden betreurd. Een ander Amerikaans amendement, dat zegt dat uit sluitend de Kongolese regering verant woordelijk is voor het beleid in haar bui tenlandse aangelegenheden, werd met tien stemmen voor aangenomen. Alleen Frank rijk onthield zich. Oe Thant Na de stemming nam Oe Thant het woord. Hij deed een beroep op de UNO- leden en met name op de Afrikaanse sta ten, om meer troepen bij te dragen aan de UNO-strijdmacht in Kongo. Oe Thant verklaarde verder dat het mogelijk nuttig zou zijn een vooraanstaande vertegenwoor diger van de Volkenorganisatie aan te wij zen, die verzoeningspogingen in Kongo zou moeten ondernemen, „aangenomen dat de centrale regering hiermede zou instem men." MOGADISJOE (Somalië) (UPI) Vol gens onofficiële berichten die in Moga- disjoe zijn ontvangen, hebben de overstro mingen van de rivier de Joeba in Somalië, aan tenminste tweehonderd mensen het leven gekost. Er zijn ruim 225 dorpen weggevaagd of van de buitenwereld afge sloten. Vanuit de lucht worden de inwoners voorzien van voedsel en medicamenten, maar dit weegt niet op tegen de behoef ten. Italië heeft hulp geboden, terwijl ook de hulporganisaties van de UNO in actie zijn gekomen. De regering van Somalië heeft een be roep om hulp gedaan aan alle bevriende landen. Ongeveer 600.000 mensen lijden gebrek. Naar schatting zijn achtduizend stuks vee om het leven gekomen, naast veel wild zoals olifanten, giraffen, zebra's en antilopen. De oogst op vele plantages is volkomen vernield. Ruim 300.000 men sen zijn dakloos geworden. Zeven jaar geleden vroeg Barbassiria, een dorpje van driehonderd mensen in Ligurië ten noorden van Genua, aan het Rijk om een nieuwe school voor de veertig leerlingen, die het dorp toen telde. De nieuwe school is ge komen en kortgeleden officieel in ge bruik genomen, maar na zeven jaar heeft Barbassiria maar één leerplichtig kind meer, omdat de rest is verhuisd naar plaatsen met betere scholen of te oud is geworden om naar school te gaan. De foto toont de enige leer linge, Alba Nan in een vrijwel leeg klaslokaal tijdens een les van haar onderwijzeres Eleonora Di Stefano. De school kost ongeveer 30.000 gulden. Alles bij elkaar kosten de lessen van Alba net zoveel als die van een stu dent aan het exclusieve Engelse Eton College. Volgend jaar zal Alba afstu deren en zal de nieuwe school leegstaan. Hij vervolgde: „Het is thans mijn plicht alles te doen om de door de raad aanvaarde resoluties, waaronder deze laatste, te doen uitvoeren. Ik zal erop toezien dat hetgeen in deze resolutie is bepaald omtrent de buitenlandse huurlin gen in Katanga met kracht zal worden uitgevoerd. Dit is- een gewichtige zaak, die tot een beslissend resultaat kan lei den". Oe Thant verklaarde verder dat de jongste tragische gebeurtenissen in Loe- loeaburg en Kindoe echter nog belangrij ker zijn. „Hieruit blijkt duidelijk dat in vele delen van Kongo de aanwezigheid van UNO-militairen noodzakelijk blijft voor de handhaving van rust en orde", aldus de secretaris-generaal. Oe Thant zei voorts dat er krachtiger en meer doel matige maatregelen moeten worden ge troffen voor de opleiding en reorganisa tie van het centrale Kongolese leger, waarin voorzien wordt in vorige, door de Veiligheidsraad aanvaarde resoluties. (Dit staat ook bijna letterlijk in het door een Russisch veto getorpedeerde Ameri kaanse amendement) De moord op de dertien Italiaanse vliegers noemde Oe Thant een „verschrikkelijke en beestach tige misdaad". „Ik kan u verzekeren dat d-e UNO-legerleiding in Kongo, die hierin op mijn orders handelt, alles in het werk stelt om te verzekeren dat de bedrijvers van deze misdaad zwaar zullen worden gestraft", verklaarde hij. BOGOTA (Colombia) (Reuter) Het blijkt dat de verwarring over het Franse vrachtschip „Equateur", waarvan ten on rechte was gemeld dat het in de Caraibi- sche Zee was gezonken, is ontstaan door dat een marconist op een Duits schip zijn zender beproefde en S.O.S.-seinen uitzond die werden toegeschreven aan de „Equa teur". Dit is van de zijde van de Colom biaanse koopvaardij in Bogota meege deeld. Advertentie 1 O. X v':-i 4 S Vr j y - v! 1/1 fles f. 6.95 1/2-fles f. 3.55 (Van onze correspondent) BONN. De vroegere Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Heinrich von Brentano, is met grote meerderheid tot lei der van de christen-democratische fractie in de Bondsdag gekozen. Von Brentano kreeg 165 van de 191 stemmen. De huidige mi nister van Buitenlandse Zaken Schroder legde de fractie een verslag voor over de besprekingen in Washington. Uitdrukkelijk zei Schroder dat het, gezien de huidige verscherping van de crisis rondom Ber lijn, de voorkeur verdient de kwestie-Ber- lijn los van de totale Duitse problematiek met de Russen te bespreken. Ook deelde hij mee dat de minister van Buitenlandse Zaken van de westelijke Grote Vier op 11 december in Parijs samen zullen komen om de westelijke positie in de komende Oost-West-onderhandelingen onder de loep te nemen. Deze conferentie gaal vooraf aan de ministersconferentie van de NAVO te Parijs, die op 13 december begint. Men neemt aan dat de vierministersconferentie de laatste fase is van de voorbereidingen van een gemeenschappelijk westelijk standpunt voor onderhandelingen met de Russen over Berlijn. Vóór zijn uiteenzettingen aan de CDU- fractie lichtte Schroder vice-kanselier Er- hard in over het besprokene in Washing ton. Bondskanselier Adenauer kon dit niet doen omdat hij in elk geval tot maandag in zijn huis te Röhndorf moet blijven om te herstellen van een verkoudheid, die hij in de Verenigde Staten heeft opgelopen. Hoewel Adenauers ziekte niet boven een flinke verkoudheid lijkt uit te gaan, is de gezondheidstoestand van de kanselier toch het gesprek van de dag. Waarnemers in Bonn herinneren eraan dat Adenauer de vorige maal toen hij verkouden was, een ontsteking aan een van zijn beide longen opliep, hetgeen echter pas veel later bekend werd gemaakt. Men vertrouwt er op dat hij zijn afspraken voor volgende week, zo als het uitspreken van de regeringsverkla ring woensdag en het bezoek aan de Fran se president op donderdag, zal kunnen na komen. Tegen de officiële mededelingen in schrijft het Hamburger Abendblatt echter dat men van officiële zijde de ziekte van Adenauer tracht te bagatelliseren. De ontmoeting, die in de eerste week van december in Bonn zou plaats hebben tussen de bondskanselier en de Britse pre mier, moet misschien worden afgelast we gens het drukke program van Macmillan. De Britse premier heeft laten doorsche meren, dat hij er de voorkeur aan zou geven de laatste maand van het jaar in Londen te blijven. Hij zou zich alleen naar Bonn begeven als er een dringende reden zou zijn. De Amerikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy, broer van president Ken nedy, zal in de tweede helft van februari, op uitnodiging van burgemeester Willy Brandt een bezoek brengen aan Berlijn, zo heeft generaal Lucius D. Clay, bijzon der vertegenwoordiger van president Ken nedy in Berlijn meegedeeld. Gisteren bracht Clay een bezoek aan Brandt, die juist, een tiendaagse griep achter de rug heeft. Clay, die aan de Westduits-Ameri kaanse besprekingen in Washington heeft deelgenomen, lichtte Brandt uitvoerig in over het resultaat van deze onderhande lingen. „Goede besluiten voor Berlijn", zo vatte Clay dit resultaat samen. Brandt en Clay spraken ook nog over het incident in Marienborn, waar woens dagavond een Oostduitse verstekeling in een Amerikaanse trein door de Amerika nen aan de Russen werd uitgeleverd. Voor dit optreden hebben de Amerikanen bij de Westduitse bevolking weinig begrip gevon den. Het onderhoud tussen Brandt en Clay zal op dit punt dan ook wel enigszins moeizaam verlopen zijn. Clay heeft aan Brandt gezegd, dat de Amerikanen geen afstand deden van rechten op toegang, omdat niemand officiële Amerikaanse trei nen tussen Berlijn en West-Duitsland mag binnengaan of verlaten. BRUSSEL (ANP) Een dertigtal meest Waalse socialistische Kamerle den heeft gestemd tegen een door de so cialistische onderminister van Buitenland se Zaken, Fayat, verdedigd wetsontwerp dat de doorgang door en het verblijf in België regelt van strijdkrachten van de NAVO-bondgenoten. Het ontwerp werd uiteindelijk aangenomen met 123 tegen 47 stemmen en vier onthoudingen, onder wie die van de BSP-voorzitter, Leo Collard. «3iV\n 9ti -rwGvio Hoewel minister Fayat met nadruk ver klaarde, dat de Belgische regering in elk afzonderlijk geval ihoet beslissen, bleven de socialistische tegenstemmers bij hun standpunt, dat het recht van doortocht en verblijf niet aan de strijdkrachten van de Duitse Bondsrepubliek dient te worden verleend Zij kregen hierbij ondermeer de steun van de communistische Kamerfrac tie. (UPI) De opperbevelhebber van de NAVO-grondstrijdkrachten in Centraal- Europa, de Westduitse generaal Hans Speidel, heeft deze week in België drie militaire installaties bezocht. Eenheden van het eerste Belgische legerkorps die onder Speidels competentie vallen, krijgen er een opleiding. Generaal Speidel had een onderhoud met de minister van Defensie Segers en de voorzitter van de raad van verenigde chefs van staven luitenant- generaal de Cumont. Hij werd ook door Koning Boudewijn ontvangen. NEW YORK (UPI) De UNO-Assem- blee heeft gisteren een resolutie aangeno men, waarin wordt gezegd, dat het ge bruik van kernwapens een misdaad is ie- gens de mensheid en een schending van het Handvest van de UNO. De resolutie werd aangenomen met 55 tegen 22 stem men en 26 onthoudingen. De resolutie werd aangenomen, nadat de Assemblee te horen had gekregen, dat de Russen tij dens de jongste periode van kernproeven ongeveer vijftig kernbommen tot ontplof fing hadden gebracht. De Assemblee nam ook een resolutie aan, waarin werd beslo ten dat Afrika een kernvrije zone zou wor den, met 55 stemmen voor, nul tegen en 44 onthoudingen. De Sovjet-Unie en Indonesië stemden voor beide resoluties. M. I. Mendele, Rus sisch gedelegeerde, verklaarde, dat zijn land de nieuwe onderhandelingen over een kernstop en ontwapening zou beginnen „met schone handen en een zuiver hart". De Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Nederland, Portugal en Spanje behoorden tot de landen, die tegen de re solutie, welke een algeheel verbod van kernbommen wil, stemden. (Van onze correspondent) LONDEN. Woensdag zullen de eerste foto's worden gepubliceerd van Prinses Margarets baby Linley Waarschijnlijk zul len dan ook de voornamen van het kind worden bekendgemaakt. De foto's zijn ge maakt door Prinses Margarets echtgenoot, Lord Snowdon, die toen hij Armstrong- Jones heette, hoffotograaf was. De foto's van de baby zullen naar schatting 100.000 aan honorarium opbrengen. Het is mo gelijk dat dit geld voor liefdadige doelein den zal worden bestemd. De baby is drie weken oud. Bij de stemming over de resolutie, waarin Afrika als een kernvrije zone wordt beschouwd, onthielden zich onder meer de Verenigde Staten, Frankrijk, Groot-Brittannië en de Brazzavillegroep van Frans-Afrikaanse landen. Geen tegen en 44 onthoudingen. Op de zebra Onze laan mondt uit aan de stadsrand. Het is een stille laan. Men kan er in deze herfstnamiddagen de zon roserood zien ondergaan boven de boomkruinen in de verte. Men kan onder het lopen het hoofd onbelemmerd heffen naar de hoge, licht grijze hemel en met de voeten schuifelen door de afgewaaide bladeren op het weg dek. Geen voertuig zal u omver rijden. Slechts viermaal een kwartier per dag heerst er drukte. Dat is bij het aan- en uitgaan van de scholen. Dan ziet de laan bont gespikkeld van de kinderen die er doortrekken en oversteken en hun kinder stemmen klinken als een oorverdovend getjilp in de lucht. Onze laan wordt doorkruist door een winkelstraat. En bij dat kruispunt nu heeft men enige dagen geleden gewetens vol een zebrapad geschilderd. De laan lijkt onder het wit gestreepte dek de borst een weinig te verheffen om de gewichtigheid van dit onverwachte nieuwe kleed. En zowaar, een dag later stond er een agent bij ook om toe te zien dat alle schoolkinderen de roerige jongens, de inschikkelijke meisjes braaf over het zebrapad zouden oversteken. En wie het niet deed uit baldadigheid zoals bij de jongens, uit ongewoonte bij de meisjes werd door een microfoon teruggeroepen. Mijn kleine dichtertje ging die dag later de deur uit. De laan was al bijna ver laten. Ze zette het op een holletje en stak, als altijd, voor de huisdeur de weg over. Onmiddellijk klonk de microfoonstem. „Dat lieve blonde meisje moet terug komen" riep de agent. Mijn dochtertje reageerde niet. Ze liep stevig verder. Haar blonde haar woei even op in de wind. „Dat lieve blonde meisje?" riep de agent. Maar mijn dochtertje bereikte onge schokt de overkant en draafde, verder over de stoep, naar school. Deze agent was een vriendelijke agent. Hij riep naar een klein schoolmeisje „dat lieve blonde meisje", waarschijnlijk om dit eenzame laatkomertje niet te ver schrikken. Maar hij vergat dat kleine meisjes niet begrijpen dat ze een lief blond meisje zijn. Ze zijn pappa's „blonde kind" en mamma's „liefste dochtertje" en verder hebben ze er geen weet van. Dat is het liefste aan hen. Daarom liep mijn dochtertje in alle ge moedsrust dobr. Voor haar was die stem niet bestemd. Lieve agent, ik zou zeggen, komt u over een jaar of tien nog eens terug. Maps Valk WENEN (Reuter) Een rechtbank in Wenen heeft de voormalige SS-er, Josef Hoeblinger, beschuldigd van deelneming aan het neerschieten van Joden in Oosten- tenrijk tijdens de laatste dagen van de tweede wereldoorlog. Hij zou geholpen hebben bij het uitmoorden van een trans port van ongeveer honderd Joodse dwang arbeiders, die met machinegeweren in Randegg op 16 april 1945 werden neerge- maaid. De 41-jariige verdachte ontkende. Volgens hem had hij bevel gekregen de executies bij te wonen om erop te letten dat de Jo den niet werden „gemarteld of mishan deld" voor zij werden neergeschoten. De verdediger zei dat Hoeblinger zelf niet had geschoten of op enigerlei andere wijze bij de moord had meegeholpen. Advertentie Comfortabel Tapiflex verschaft het prettige gevoel op een tapijt te lopen, dat niet kan worden beschadigd, het isoleert koude en tocht van ondervloeren. Inlichtingen SHOWROOM-VERKOOP ZIJLSTRAAT 96 TELEFOON 20340 D Inconsequent. Premier Verwoerd van Zuid Afrika heeft op een vergadering van zijn nationalistische partij gezegd, dat zijn land geen vriendschappelijke betrekkin gen met Israel meer kan onderhouden, na Israels „uitermate te betreuren" stemmen tegen de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika in de UNO-Assemblee. Dr. Verwoerd zei dat Israel inconsequent heeft gehandeld, omdat de Israëliërs hun land zelf van de Arabieren „gestolen" hadden. Instorting. In een steenkolenmijn nabij de Poolse stad Kattowitz zijn, volgens een bericht van het Poolse persbureau P.A. P., vrijdag negen mijnwerkers als ge volg van een instorting in een der schach ten om het leven gekomen. PTT staakt. Finland werd vandaag be dreigd door een nagenoeg totale lamleg- ging van de telegraaf-, telefoon- en te lex-verbindingen. Ruim zevenhonderd ingenieurs en technici van de Finse PTT hadden namelijk aangekondigd het werk neer te leggen. Zij willen een salaris verhoging van ongeveer 17 percent. Jacht vermist. De scheepvaartautoriteiten in de zuidelijke Franse havenstad Sete hebben nog niets vernomen van een Belgisch jacht dat op 31 oktober uit Cannes is vertrokken. Aan boord van het vermiste vaartuig bevinden zich de eige naar, Robert Robelus, uit Brussel en twee vrienden een Brit en een Duit ser. Vakantie onbekend. Een onderzoek van een boerenbond in Neder-Saksen heeft aangetoond dat ongeveer 88 percent van de boeren en 95 percent van de boerin nen in de Duitse bondsrepubliek nog nooit vakantie heeft gehad. Verder is bij het onderzoek gebleken dat het niet waar is dat de boerenbevolking door het buitenwerk over het algemeen ge zond is- Slechts 36 percent van de man nen en 32 percent van de vrouwen zijn volkomen gezond. Agatha. Frankrijk heeft, naar vrijdag te Parijs is bekendgemaakt, op 13 en 17 november in de Sahara een geslaagde proef genomen met drie ton wegende Agatha-raketten. De raketten bereikten een hoogte van 64 kilometer. In beide gevallen werd de neuskegel met instru menten geborgen. Kolenmijn ondergelopen. Radio-Boedapest heeft gisteren meegedeeld dat bij Doe- dat in Noord-Hongarije een kolenmijn onder water is gelopen. De werkterrei nen van ongeveer tweehonderd mijnwer kers werden van de buitenwereld afge sloten. Of dit betekent, dat de kompels onder de grond zijn verrast, werd niet gezegd. Geen doodstraf. De Westduitse minister van Justitie Stammberger, heeft zich op een persconferentie tegen wederinvoe ring van de doodstraf verklaard. Zijn voorganger Schaffer had meermalen voor grondwetswijziging ten gunste van de doodstraf gepleit.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3