Russen trekken hun eisen tegen Finland voorlopig in Kekkonen acht zijn beleid het enig juiste Terreur en con tra-terreur woeden in Algerije blouknzeep HET WEER Italiaan te Amsterdam al veertien dagen verdwenen mm A BOTERLETTER Proces Eichmann wordt 11 december heropend Zes mohammedanen slachtoffer van woedende Fransen in Oran en Algiers Anneke Beekman in België? wÊBk Amerika bereidt kernproeven in de dampkring voor Witte auto in Den Haag gevonden Zoeken naar Rockefeller duurt voort DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES GESCHEUK VERPAKKING 2 STUKS 1.95 - 3 ST. 2.50 PARFUMERIE „ELIZABETH" Minder wind In de krant van heden: Auto sleurt man op zebra twaalf meter mee Het woord is aan Staatsbezoek aan Spanje HAZENBERG 47e JAARGANG NbM'MBR 2l MAANDAG 27 NOVEMBER 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije JERUZALEM (UPI) De voorlezing van het vonnis in het proces tegen Adolf Eichmann, zal op 11 december in Jeruza lem beginnen, zo is officieel bekendge maakt. Het verluidt dat de voorlezing van het oordeel'van de rechtbank een dag of drie zal vergen. Verwacht wordt dat daarna aanklager Gideon Hausner, de procureur-generaal van Israel, misschien wel langer dan een dag het woord zal voeren en dat hij de doodstraf zal eisen. Vervolgens komt ver dediger Robert Servatius aan bod. Daarna wordt een reces van twee of drie dagen verwacht, waarna vonnis zal worden ge wezen. Verwacht wordt dat in geval het schuldig over zijn cliënt wordt uitgespro ken, Servatius beroep zal aantekenen. Dit beroep zal dan in behandeling komen bij een groep van vijf rechters van het Op perste Gerechtshof van Israel. Die behan deling zal waarschijnlijk beginnen onge veer twee maanden nadat beroep is aan getekend. De behandeling van het beroep door de groep rechters zal misschien drie of vier weken duren en misschien duurt het daarna nog een maand voor uitspraak over het beroep wordt gedaan. Ingelichte waarnemers verwachten, dat de zaak-Eich- mann omstreeks 1 april 1962 definitief ach ter de rug is. De verwachting van velen is dat Eichmann zal worden veroordeeld tot de dood, door middel van de strop. Het proces werd op 14 augustus ver daagd. Sedertdien hebben de drie rechters een berg bewijsmateriaal bestudeerd. Eichmann bevindt zich in een gevangenis te Haifa, waar hij bezig is zijn memoires te schrijven. Op 11 december zal hij te rugkeren naar de kogelvrije verdachten- bank waarin hij moest plaats nemen toen zijn proces op 12 april van dit jaar be gon. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 2235R6 MOSKOU (Tass) De Russische re gering acht het mogelijk het militaire overleg met Finland dat zij in de nota van 30 oktober had voorgesteld, voor lopig uit te stellen. Dit blijkt uit een communiqué over de besprekingen tus sen minister-president Kroesjtsjev en president Kekkonen van Finland te No vosibirsk. Volgens het communiqué heeft Kroesjtsjev bij deze besprekingen opge merkt dat de huidige gespannen inter nationale toestand de Sovjet-Unie dwingt alle middelen en mogelijkheden die zij ter beschikking heeft, te gebrui ken om haar veiligheid te verzekeren en in het bijzonder maatregelen te nemen ter voorbereiding van het afslaan van een eventuele aanval door Duitse milita risten uit de richting van de Oostzee, over Fins grondgebied of via het Finse luchtruim. De premier deelde mee dat de Sovjet-regering het noodzakelijk acht op grond van het Russisch-Finse verdrag van 1948 over te gaan tot militair over leg. President Kekkonen heeft, aldus dit communiqué, Kroesjtsjev meegedeeld het ermee eens te zijn dat de argumenten die zijn aangevoerd met betrekking tot de mo gelijkheid van het uitbreken van een oor log in Europa, gegrond zijn. Hij vestigde er echter de aandacht op dat het begin van een desbetreffend overleg een zekere on gerustheid kan veroorzaken en kan leiden tot een oorlogspsychose in de Scandina vische landen. Kekkonen verzocht de pre mier daarom niet vast te houden aan de voorstellen tot een dergelijk overleg. In Negentien doden en omstreeks negen tien gewonden zijn in het afgelopen week einde weer als slachtoffer gevallen van terreur van Fransen en van Moslems in Algerije. In de Europese arbeiderswijk van Algiers, Bab el Oued, hebben de Fransen zondag twee Algerijnen een man en een vrouw gelyncht, die in het bezit van een granaat werden bevonden. Men zag dat de mohammedaan een handgra naat gaf aan een mohammedaanse vrouw en haar dochter. De menigte viel de mo hammedaan aan terwijl de vrouwen hun toevlucht zochten in een politiebureau in de nabijheid waarbij de handgranaat ont plofte en een hand van het meisje afruk te. Nadat de mohammedaan gedood was bestormde men het politiebureau, waar de beide vrouwen werden aangevallen. Politieversterkingen moesten hen ontzet ten, waarna zij onmiddellijk naar een zie kenhuis werden vervoerd. Hun toestand is ernstig. In Oran heeft het FLN twaalf aansla gen gepleegd, waarop de Europese reac ties al even bloedig en verschrikkelijk wa ren. Hier werden vier moslems gelyncht als vergelding op de moord op twee Fran sen. Twee andere Europeanen werden dood en in afschuwelijke staat van ver minking, in de omgeving van Oran ge vonden. In totaal werd een veertigtal aanslagen in Algerije gepleegd in de loop van zater dag en zondag. Advertentie mouson Advertentie Zandvoortselaan 75 - Heemstede Telefoon 36827 DêPOSITAIRE OFFICIEL Ruime parkeerqeleyenhti'u Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met vooral aanvankelijk plaatselijk regen. Weinig verandering in tempe ratuur. Matige noordoostelijke wind, aan de kust aanvankelijk nog krachtig. Volledige weerrapporten op pagina twee In het afgelopen weekeinde ontploften ook 57 plastic bommen. Vier Europea nen ontsnapten uit een ziekenhuis in Al giers, vermoedelijk leden van de organi satie van het geheime leger. De OAS heeft in Algiers vlugschriften laten ver spreiden, waarin zij zegt verantwoordelijk te zijn voor de moord op een piloot en de moord op de mohammedaanse senator Benaceur Salah. Al deze afzichtelijke wandaden, waarbij Fransen en Algerijnen alkaar de loef in wreedheid schijnen te willen afsteken, hebben ex-genera.a] Salan er niet van weerhouden in een nieuw interview dat hij dit keer een Engelse journalist toe stond te ontkennen, dat zijn organisatie, de OAS, met fascistische bacillen zou zijn besmet. Wanneer u met alle geweld van fascisme wilt spreken, zo heeft de ex-ge neraal verklaard, nadat de journalist hem zonder veel moeite in de buurt van Al giers had weten te ontmoeten, dan kunt u beter in de richting kijken van De Gaul le. De OAS, waarvan de leiders dus nog altijd weinig moeilijkheden bij hun per soonlijke bewegingsvrijheid ondervinden, heeft afgelopen dagen ook weer een radio- en een televisie-uitzending „overgeno men". waarbij ditmaal een andere ex-ge neraal, Jouhaud, zich horen en bekijken liet. Een eerste poging van de OAS ook in Frankrijk in de plaats van een officiële regionaie nieuwsuitzending te treden, is in Nice zaterdag maar gedeeltelijk ge lukt. Dat de OAS niettemin ook in Frank rijk zelf een machtsfactor van steeds wassend gewicht is geworden blijkt ten overvloede nog wel uit de oproep van de minister van Binhenlandse Zaken, waar bij ieder die zich door deze terroristen met afpersingsmethoden, of langs andere wegen, voelt bedreigd, wordt aangeraden zich onmiddellijk telefonisch in verbin ding te stellen met de nieuwe politie in stantie die voor dit speciale doel is op gericht. De communistische partij heeft tenslotte bekend gemaakt, eigen knok ploegen te zullen organiseren om de le den en sympathisanten tegen de neo-fas- cisten te beschermen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Uit stad en omgeving 4, 5 Economisch nieuws5 Beurs 5 Scheepsberichten 5 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 7 Panda en andere beeldverhalen7 Horen en Zien ,9 Kunst 9 Sport 11, 12, 13, 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's geheel Scandinavië zou de openbare me ning worden gerustgesteld door inwilliging van het verzoek. Tevens zou de noodzaak van militaire voorbereidingen, niet alleen in Finland en Zweden maar ook in de NAVO-Ianden Noorwegen en Denemarken, erdoor worden verminderd. De Finse presi dent voerde verder aan dat aanvaarding van zijn zienswijze ook in het belang van de veiligheid van de Sovjet-Unie zal zijn. Kroesjtsjev heeft daarop hulde gebracht aan de politieke ervaring van president Kekkonen en gezegd te geloven in diens goede wil en diens vermogen de huidige buitenlandse politiek in de lijn van Paasi- kivi te kunnen voortzetten. De Sovjet-Unie acht het mogelijk, aldus Kroesjtsjev, het militaire overleg voorlopig niet te houden. Hij legde er daarbij de nadruk op dat de Russische regering hoopt dat de Finse re gering de ontwikkeling in Noord-Europa en het Oostzeegebied met aandacht zal vol gen en, als dat nodig wordt, plannen tot het nemen van gepaste maatregelen ter kennis van de Sovjet-regering zal brengen. Onze fout HELSINKI (UPI) De Finse president Kekkonen heeft zijn landgenoten zondag na terugkeer van zijn met de Russische premier Kroesjtsjev te Novosibirsk ge voerde besprekingen in een radiotoespraak meegedeeld dat aan alle voorwaarden voor een succesvolle voortzetting van Finlands neutraliteitspolitiek en handhaving van de nationale onafhankelijkheid is voldaan. Kekkonen zette de basis voor de Fins- Russische betrekkingen van „nu en in de toekomst" als volgt uiteen: „Of de Sovjet- Unie heeft vertrouwen in de politieke lei ding van Finland, in het parlement, in re gering en in de president, of zij moet de garanties voor haar veiligheid in Noord- Europa zien te verkrijgen langs de in het verdrag voor samenwerking en bijstand voorgeschreven weg". Goed verliezer De Finse president richtte zich voorts tot Finse politici „die geen vertrouwen (in Kekkonens politiek) hebben gehad." Hij vroeg hen te handelen als goede verliezers en zei: Een goede verliezer is vaak beter dan een slecht overwinnaar." 'Waarnemers beschouwen dit als een beroep op enkele sociaal-democratische- en conservatieve leiders om het Finse politieke toneel te verlaten. Hoewel de president geen namen noemde, was men het erover eens dat hij onder meer doelde op Vaino Tanner, de 80-jarige voorzitter van de Finse sociaal democratische partij. Kekkonen zei ook te geloven dat het ini tiatief voor eventuele onderhandelingen Inzake Russisch-Finse defensiemaatrege len in de toekomst in de eerste plaats door Finsland moet worden genomen. In zijn besprekingen met staatslieden zowel uit het oosten als uit het westen had hij op gemaakt dat het een grote fout zou zijn te geloven dat er geen oorlogsgevaar be staat. „Het gevaar is integendeel niet ge ring", aldus Kekkonen. Premier Miettunen van Fnland zei zater dag dat het resultaat van het gesprek met de Sovjet-Unie van Finse kant be zien beter is dan wat de meest optimisti sche Fin had durven verwachten. De beide landen hebben inmiddels een overeenkomst gesloten op grond waarvan de wederzijdse handel in 1962 met 25 per cent zal worden uitgebreid. Dit komt neer op een bedrag van 50 miloen roebel (circa 200 miljoen gulden). In Groningen is een 67-jarige man op een van knipperlichten voorziene over steekplaats aangereden door een 24-jarige automobilist, die onder invloed van alcohol verkeerde. De man, die vergezeld was van zijn vrouw, werd twaalf meter meege sleurd. Met been- en armfracturen, een ware hersenschudding en inwendige kneu zingen is hij opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Groningen. Het Belgische blad „Het belang van Limburg" heeft „uit zeer betrouwbare bron" vernomen, dat Anneke Beekman zich thans „ergens in Belgisch Limburg" bevindt of daar althans het afgelopen weekeinde is geweest. De zegsman van het blad heeft gewei gerd te zeggen, waar zij heeft gelogeerd. Hij bevestigde echter, dat Anneke Beek man het plan heeft in de eerstkomende dagen naar Nederland terug te keren. Volgens het blad heeft zij de afgelopen jaren 'voor het grootste deel doorgebracht in Spanje. Zij heeft daar haar middelba re studie voltooid en met succes een vak opleiding gevolgd. Zij is „thans in alle opzichten voor het leven toegerust", al dus het blad. Mme. de Stael: Een verliefde vrouw gebruikt haar verstand niet, als ze tenminste ver standig is. De Portugese president Americo Tho- maz heeft met zijn echtgenote een vijfdaags staatsbezoek aan Spanje ge bracht. President Thomaz (links) en het Spaanse staatshoofd generaal Francisco Franco bij aankomst op het stadhuis van Madrid voor het gala diner. Op de achtergrond mevrouw Gertrudes Thomaz (links) en Dona Carmen Polo de Franco. i Bw Advertentie tijdig bestellen bij Telefoon 6479 WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se commissie voor kernenergie en het mi nisterie van Defensie treffen voorbereidin gen voor proeven met kernwapens in de dampkring boven het centrale deel van de Stille Oceaan; de proeven zullen volgend jaar plaats vinden. De voornaamste reden is het vervolmaken van anti-raket-raket ten met kernspringkoppen. Een andere reden is de Sovjet-Unie te kennen te geven dat zij de Verenigde Sta ten niet kan weerhouden van het nemen van kernproeven door eenvoudig opnieuw een moratorium voor te stellen, na zelf een reeks proeven (vijftig in getal) te heb ben genomen. GENèVE (UPI) De Britse en Ameri kaanse delegaties naar de onderhandelin gen voor een verbod op kernproeven zijn in Genève teruggekeerd. Zij zouden van daag met elkaar een bespreking voeren. De leider van de Amerikaanse ploeg, Ar thur H. Dean, verklaarde zondag, dat hij met grote belangstelling was terugge keerd naar Genève. Hij zei ook: „Het is zeer zeker nu aan de Russen om een nieuw initiatief te tonen". Sir Michael Wright, die de Britse onderhandelaars leidt, onderschreef deze opvatting. De man, van wie die nieuwe initiatieven moeten komen, de Rus Semyon K. Tsa- rapkin, is intussen nog niet in Genève aan gekomen. Hij was door mist in Praag op gehouden. Zowel Engeland als Amerika heeft zich het recht voorbehouden tijdens de onderhandelingen kernproeven te ne- De Italiaanse minister van Defensie, Giulio Andreotti, is in Leopoldstad aangekomen voor besprekingen met de centrale Kongolese regering en het UNO-commando over een betere be scherming voor militairen van de genejjzal Joseph Italiaanse luchtmacht in Kongo. De Kongolese staatssecretaris voor lands verdediging Boendoe (tweede van rechts) stelt de commandant van de erewacht voor aan minister Andreotti. Op de achtergrond, met zonnebril, Moeboetoe. De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam verzoekt te worden bekend ge maakt met de verblijfplaats van de ita- iiaan Bruno Colombo, oud 25 jaar, van be roep vertegenwoordiger, wonende te Pa- rabiago in Italië. Bruno Colombo maakte een zakenreis door verschillende landen, onder andere België. Op zaterdag 11 no vember heeft hij zijn hotel te Brussel ver laten met achterlating van zijn lijfgoede ren en de door hem meegevoerde mon stercollectie schoenen onder mededeling dat hij het weekend zou doorbrengen in Amsterdam en in de loop van de avond van de 12de november weer zou terugke ren. Hij reisde in een witte personenauto merk Alfa Romeo, type Guiiietta TI, ken teken MI 486822. Uit een te Amsterdam ingesteld onder zoek is gebleken, dat Bruno Colombo in derdaad het weekeinde van 11-12 novem ber te Amsterdam heeft vertoefd en daar in contact is geweest met verschillende van zijn landgenoten. Daarna is niets meer van betrokkene vernomen, hij heeft sinds dien zijn bagage in Brussel niet opge haald en is ook niet in zijn woonplaats weergekeerd Een ongeluk wordt gevreesd Aangezien betrokkene echter veel geld bij zich had moet ook rekening worden ge houden met de mogelijkheid dat hij het slachtoffer van een misdrijf is geworden. Hun die inlichtingen over Bruno Colom bo kunnen verschaffen wordt verzocht zich in verbinding te stellen met groep B van de recherchedienst te Amsterdam, hoofd bureau van politie, telefoon 87711, toestel 284 (buiten de bureau-uren toestel 270). Witte auto in Den Haag gevonden In de Haagse binnenstad is vanmorgen de fraaie, witte Alfa Romeo-sportwagen van de vertegenwoordiger aangetroffen, die daar reeds ongeveer 14 dagen geleden moet zijn neergezet. Het apparaat van de Amsterdamse cen trale recherche begon zaterdagmorgen in volle omvang té draaien om dit mysterie op te helderen. Men kreeg contact met een Amsterdams meisje, dat interessante ge gevens kon mededelen, maar waaruit de conclusie moest worden getroffen dat mis drijf niet is uitgesloten. Amsterdamse rechercheurs zijn thans onmiddellijk naar Gouverneur Rockefeller van New York, gouverneur Platteel van Nederlands Nieuw- Guinea en vermoedelijk ook de aanwezi ge journalisten, zullen voorlopig in Me- rouke blijven, in verband met het vrijdag door het Nederlandse marineschip „Snellius" gevonden benzineblik voor de kust van het Frederik Hendrikeiland. Zo als gemeld had de heer Rockefeller aan vankelijk het plan vandaag uit Nieuw- Guinea naar Nederland te vertrekken voor een onderhoud met de Nederlandse rege ring. Het zoeken naar Michael Rockefeller duurt onverminderd voort. Het aantal Papoea's dat zich door de in het voor uitzicht gestelde beloning met tabak voor de opsporing heeft ingezet, bedraagt nu zevenduizend. Den Haag vertrokken voor nader onder zoek. De zaak is op dit ogenblik nog een vol slagen mysterie, zo verklaarde de Am sterdamse hoofdinspecteur P. A. Jong ons vanmorgen. Uit de nasporingen is geble ken, dat Bruno Colombo zich in de na middag van 11 november voor één nacht heeft laten inschrijven in het Museum Ho tel aan de Stadhouderskade te Amster dam. Vervolgens heeft hij enkele bars er. een eethuisje bezocht en is toen terechl gekomen in een Espresso-bar in de Leid- sestraat, een trefpunt van in Amsterdam verblijvende Italianen. In deze Espressobar maakte Bruno kennis met een meisje dat in gezelschap was van drie Italianen. Twee hunner lo geerden in het hotel Mon Abri in de Mar- nixstraat, waar zij als student stonden in geschreven; de derde, een horlogemakei woonde op kamers. Het gezelschap ging die avond uit. Het was reeds diep in de nacht toen werd afgesproken, dat Bruno de beide studenten de volgende dag een lift naar Brussel zou geven. Volgens de verklaringen van het meisje zijn de stu denten toen naar hun hotel vertrokken om hun koffers te pakken. De horlogema ker ging eveneens heen en zijzelf werd door Bruno naar huis gebracht. Hel blijkt niet met juistheid vast te stellen, of Bruno Colombo die nacht zijn bed in het Museumhotel heeft beslapen. Het meisje heeft voorts gezegd dat zij de beide studenten tussen 12 en 16 novem ber nog enige malen heeft ontmoet. Toer zij hun over de reis naar Brussel had ge vraagd, zou zij ontwijkende antwoordtr hebben gekregen. Bij navraag in hote Mon Abri bleken de beide Italianen op d< 16de november overhaast to zijn vertrok ken. Opvallend is voorts dat de horloge maker sinds die datum niet meei op zijn werk is verschenen. De vermoedens van de recherche gaan in de richting van Gen misdrijf. Toer Bruno Colombo op 11 november uit Brus sel naar Amsterdam >k ee' vrolijk wee1-"''--'», den guldens op

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1