Optimisme in Londen na beraad van Macmillan en De Gaulle Iets minder star tegen een Oost- West-conferentie Deining om Brits EEG-document WERELDNIEUWS PRACHTIG GOLVEND HAAR 1 Frankrijk staakt morgen weer Vrouw was drie man te erg Brussel krijgt hoogste hotel van Europa Watersnood in Sevilla eiste vier levens Nieuw-Zeeland remt immigratie af Proeven met Zweeds kanker vaccin Kennedy staat interview toe aan de Izvestia Complot tegen Nasser opgerold Poolse pleidooien voor meer vrijheid Voormalige SS-kampheul staat terecht in Trier Oorlogszuchtige rede van premier Tsjombe Amerikaanse regering gewijzigd Beter Banket VERMAAT's BANKET 0p de MAANDAG 27 NOVEMBER 1961 Geen vervoer, geen gas en geen elektriciteit Nieuwe Amerikaanse wondervinding geeft u zónder permanent-vloeistoffen KAM HET ERIN niet tevreden geld terug! Vaderlanders Senator Styles Bridges overleden Russen zijn gewend aan lange verhalen Franse delegatie gearresteerd Even schuldig Nieuwe junctie voor Chester Bowles Zeepbel NAAIMACHINES 225.- - HAARLEM (Van onze correspondenten) LONDEN Zondagochtend, terwijl er nog een dikke mist over het vliegveld van Gatwick hing, zijn president en Madame De Gaulle naar Parijs teruggekeerd, na van vrijdagavond af de gasten te zijn ge weest van de Macmillans op hun land goed Birch Grove in het graafschap Sus sex, waar de president en de premier in een vertrouwelijke sfeer, gezeten in de bi bliotheek voor een knappend houtvuur van gedachten hebben gewisseld over Berlijn en de EEG. Tussen de bedrijven door schepten de beide regeringsleiders frisse lucht door een lange wandeling over het golvende en beboste terrein van het land goed, waar zij ongestoord konden praten Zij maakten geen gebruik van een tolk omdat Macmillan vloeiend Frans spreekt, terwijl De Gaulle op zijn beurt de Engelse taal voldoende beheerst om misverstanden uit te sluiten. De pers kreeg geen schijn van kans om iets te we ten te komen over het verloop van het ge sprek. Birch Grove was dan ook niet al leen uit veiligheidsoverwegingen geheel van de buitenwereld afgesloten. (Van onze correspondent) Frankrijk staat morgen een dolle dins dag te wachten, of tenminste een dag vol verrassingen van niet steeds de meest op gewekte soort. Alle reisplannen in of bui ten Frankrijk moesten worden afgelast, omdat zowel de treinen en de luchthavens als de metro's en de bussen zullen staken. Ook het personeel van de gas- en elektri citeitsbedrijven laat het weer eens afwe ten. De ambtenaren aarzelen nog, maar ook wanneer hun staking niet officieel zou worden, zal, bij gebrek aan transportmid delen, het praktisch effect toch wel weinig verschillen. Of de slagers vanwege de prijscontrole hun deuren al of niet gesloten houden, maakt al evenmin veel uit, nu de huis vrouwen het gas toch ontbreekt om even tuele biefstukken te bakken. De kranten drukten vandaag speciale koude menu's en rauwkostrecepten af. Het is voorts waarschijnlijk, dat vele schoolhoofden en -directies hun leerlingen maar naar huis zullen sturen, omdat de meeste klassen niet verwarmd kunnen worden. Voor een attractie temidden van al die verplichte rust willen de kleine winkeliers en neringdoenden zorgen, die door hun vakvereniging zijn uitgenodigd zich op het drukste uur van de dag met hun auto's of andere vervoermiddelen op een der drukste pleinen van Parijs, de Place Clichy, te verzamelen om daar door een monsterverkeersopstopping de minis ter voor de Binnenlandse Handel hun gramschap over zijn saneringsplannen te demonstreren. De demonstratie van de kleine handela ren is een protest tegen de plafondprijs die de regering heeft ingesteld op bief stuk. De andere stakingen dienen als protest tegen de loonstop die president De Gaulle heeft ingesteld in het kader van de versobering. De metaalarbeiders hebben gezegd, dat zij het werk zullen neerleggen als de regering de staking gaat bestrijden met „harde middelen". Advertentie gag 't Is gewoonweg een wonder! Eén be handeling met Perform en zelfs 'on handelbaar' haar krijgt rijke golven en slagen - alsof u met golvend haar bent geboren! En die golven blijven. Op de achtste dag nog even mooi als op de eerste. Uw haar glanst gezond en voel eens, wat heerlijk zacht, wat stevig die krullen. En zo eenvoudig te gebruiken: een weinig Perform aanbrengen en goed door uw haar kammen. Maak het op zoals u dat gewoon bent, met schuifspelden of krul spelden. U wordt wakker met een droom- kapsel rijk als natuurlijk golvend haar! Verbluffend economisch, voldoende voor ruimschoots 12 droomkapsels. Volmaakt veilig voor ieder type haar - ook als u een spoeling in hebt. Doe wat aan 'saai' haar - haal vandaag nog Perform! 5,90. LONDEN (VPI) y- Drie gemaskerde dieven die vrijdag waren binnengedron gen in de slaapkamer van het Britse parlementslid Eric Fletcher en diens vrouw in Londen, stonden vijf minu ten later met lege handen op straat, overgehaald door Fletchers 23-jarige dochter Elizabeth. Fletcher vertelde dat hij en zijn vrouw door de dieven werden gewekt, die de juwelen op eisten. Toen ze klaar stonden om weg >e gaan, kwam Fletchers dochter bin nen. Ze bood de dieven vijftien pond mn als ze de juwelen zouden achter aten. Ze gingen hierop in, waarop niss Fletcher hun ook nog wist te iverreden van het geld af te zien. Ge- leel in de war, droop het drietal af. „Ik was eerder boos dan bang", zei Elizabeth Fletcher naderhand. „Het is iat ik geen schoenen aan had. anders had ik ze nog een schop gegeven." Toen Gatwick nog zo goed als dichtzat door de grijze nevel, was De Gaulle de enige, die, zij het met tien minuten ver traging, vertrekken kon omdat hij gebruik maakte van een militair vliegtuig, dat slechts een korte aanloop nodig had. Er was op dat ogenblik minder dan honderd meter zicht. In de omgeving van het vliegveld was juist vanwege de mist dub bel scherpe controle. Er waren tientallen rechercheurs, soms van politiehonden ver gezeld, en langs de route naar het vlieg veld werd intensief gepatrouilleerd onder andere met radio-auto's. Oppositieleider Gaitskell drong geduren de het weekeinde in een rede aan op on derhandelingen met de Russen over een permanente oplossing voor de kwestie-Ber- lijn. Labourleiders zullen er morgen in het Lagerhuis bij Macmillan aandringen op een verklaring over zijn besprekingen met de Franse president en hem tevens verzoeken zo spoedig mogelijk een ontmoe ting met dr. Adenauer te arrangeren. De bondskanselier is van plan met Macmillan te overleggen vóór de bijeenkomst op 11 december van de westelijke ministers van Buitenlandse Zaken in Parijs. Sommige diplomatieke waarnemers in Londen verwachten dat De Gaulle iets toe schietelijker zal worden inzake een confe rentie met de Russen in het begin van het nieuwe jaar, op voorwaarde dat deze verdere provocaties achterwege laten. Veel, zo niet alles, hangt van Adenauer af, wiens standpunt weer wordt bepaald door het resultaat van zijn gesprek met president Kennedy. Men gelooft dat De Gaulle zich in geen geval „Duitser dan de Duitsers" zal willen tonen, indien de laatsten bereid zouden zijn tot onderhan delen met de Russen. De Gaulle zal zijn definitieve houding waarschijnlijk pas na zijn gesprek met Adenauer bepalen. In Londen heerst inzake De Gaulle's hou ding een zekei optimisme. De kern van de zaak is dat De Gaulle niets wil doen dat de binding van de Bondsrepubliek met het Westen in gevaar zou kunnen brengen. Indien Kennedy's verzekeringen, dat, als tegenwicht voor een zekere tegemoetko ming tegenover de Russen en de Oost duitsers, West-Duitsland nauwer dan tot nu toe ook militair bij de westelijke poli tiek zou worden betrokken, Adenauer heb ben gerustgesteld, zal De Gaulle zijn ver zet tegen een tot Berlijn beperkte rege ling waarschijnlijk opgeven. Inzake de Britse betrekkingen met de zes E.E.G.-landen heeft De Gaulle waar schijnlijk zijn aanbod herhaald om de Brit ten op de hoogte te houden van de vor deringen inzake nauwere politieke samen werking. Macmillan zou hiermee echter geen genoegen nemen, omdat hij meent dat Groot-Brittannië als toekomstig lid van de E.E.G. op zijn minst als waarne mer tot de besprekingen behoort te wor den toegelaten. De Britse regering kan wat deze eis betreft rekenen op de Nederland se en Belgische sympathie, zo gelooft men in Londen. De grote kwestie, waarmee Macmillan en De Gaulle zich zo goed als zeker heb ben bezig gehouden is, of het Gemenebest kan voortbestaan wanneer het niet bij de EEG wordt betrokken, of dat de EEG tot in haar wortels zou worden aangetast in geval Groot-Brittannië zich met de rest van het Gemenebest bij de EEG zou aan sluiten. Aangezien Frankrijk de twaalf vroegere Franse koloniën in Afrika met de EEG wenst te verbinden, zou het zich moeilijk kunnen verzetten tegen een der gelijke oplossing voor de vroegere Britse koloniën in Afrika r-ri-Rio!ib "u.fï (Van onze correspondent) m'iiiwqr isv i'iea .m.o 95 ISÜW BRUSSEL 85 meter hoog en 26 ver diepingen tellend zal een nieuw hotel worden, dat thans te Brussel wordt ge bouwd. Het komt te staan vlak tegenover het stationsgebouw van de Sabena op de plek waar tot voor kort het Hotel d'Ursel, een oud patriciërshuis, bijna een paleisje, tussen de grote moderne gebouwen herin- innerde aan het Brussel van weleer. Het hotel zal de naam Westbury-hotel krij gen en worden geëxploiteerd door de Amerikaanse maatschappij Knott-hotels. Vier zeer snelle liften (3,75 meter per seconde) zullen het bedienen. Het zal 265 appartementen krijgen, alle uitgerust met radio, televisie enz. De wolkenkrabber, die iets hoger zal zijn dan de torens van de Sinte Goedelekerk, wordt gebouwd voor rekening van een Belgische groep. Deze heeft de negende tot en met de vijf-en-twintigste verdieping voor 27 jaar verhuurd aan de hotelmaatschappij. Be neden in het gebouw komt een winkelcen trum en enige verdiepingen zullen worden gebruikt door Eurocontrol, een interna tionaal instituut dat zich bezighoudt met de veiligheid van het luchtverkeer in dat deel van het luchtruim, dat door straal vliegtuigen wordt gebruikt. SEVILLA (Spanje)(UPI) Tenminste vier doden, duizenden daklozen en vele honderden die een toevlucht hebben ge zocht op daken, in boomtoppen en hooggele gen stukken grond, is de voorlopige bi- lans van de overstromingen in en om Se villa na een week van onafgebroken re genval. Hoewel de regen zondag is opge houden, staat van de stad zelf hoofd stad van Andalusië en trekpleister van het toerisme nog driekwart onder wa ter. Het door de straten stromende wa ter heeft een aantal gebouwen onder mijnd. Uit Madrid, Cadiz, Cordoba en an dere plaatsen worden dekens medicamen ten en leeftocht aangevoerd. De rivieren Tamarguillo en Guadalgui- vir zijn buiten hun oevers getreden. De straten kwamen op sommige punten ze ven meter onder water te staan. Spaanse en Amerikaanse hefschroefvliegtuigen redden mensen van de daken. Een auto bus met 27 kinderen werd door het wa ter omvergeworpen, maar alle inzitten den konden worden gered. Zes huizen stortten in, enkele minuten nadat de be woners ervan per boot in veilig heid waren gebracht. Tom Shand, de minister voor Immigra tie van Nieuw-Zeeland. heeft meegedeeld dat de regering de toevloed van immi granten die hun overtocht door de over heid vergoed krijgen, tijdelijk zal afhem- men. De aanwerving van ongechoolde arbeiders zal worden gestaakt. Behalve ongehuwde vrouwen zullen alle immigran ten voortaan een deel van hun overtocht zelf moeten betalen. Nieuw-Zeeland gaat het komende jaar minder invoeren als ge volg van een daling van de prijzen van exportgoederen. PARIJS Diplomatieke waarnemers in de Franse hoofdstad geloven dat pre mier Macmillan zijn oude relatie De Gaul le, die hij al twintig jaren kent, een paar passen in zijn richting heeft weten te lok ken. Terwijl de twee staatslieden het Euro pa der vaderlanden, waarin ook Groot- Brittannië en later mogelijk in een zij vleugel zelfs het gemenebest zou kun nen worden opgenomen, hun beider zegen hebben gegeven, meent men in Parijs te weten, dat de generaal zich ten aanzien van de kwestie Berlijn nu iets minder star heeft betoond. Waar Adenauer zich in Washington bij het Amerikaanse streven naar verzoening had aangesloten, was de weigering van De Gaulle om met Kroesjtsjev over Ber lijn en de Duitse kwestie te spreken, moei lijk nog heel veel langer houdbaar, en Macmillan zou zijn Franse gesprekspart ner van die waarheid hebben overtuigd. Overigens staat er voor donderdag in Parijs een ontmoeting De Gaulle-Ade- nauer op het programma, waarbij de kan selier de president der Franse republiek een eigen reisverslag over zijn Amerikaan se ervaringen hoopt te kunnen geven. We gens de griep van de 85-jarige Westduitse regeringsleider zou er echter sprake van zijn, dat dit onderhoud tot nader or der zal moeten worden uitgesteld. STOCKHOLM (UPI) Waarschijnlijk zal begin volgend jaar in Stockholm de eerste inenting op grote schaal tegen kan ker plaats hebben. Dr. Bertil Björklund, hoofd van het la boratorium voor de immunisatie-vorsing in de ^weedse hoofdstad, heeft, bekend gemaakt dat reeds proeven zijn genomen op 40 mensen. Op 9 december wordt begonnen met een tweede groep van 120 proefpersonen. Deze 120, allen in de leef tijd tussen de 60 en 70, wordt in een periode van 7 a 8 maanden 4 of 5 maal vaccin toegediend. Volgend jaar wil men, bij wijze van verdere proefneming, in to taal 1000 mensen met. dit vaccin behande len. De campagne is het resultaat van zes jaar onderzoek door dr. Björklund en een groep helpers. Met klem is door Björklund verklaard dat het bij dit vaccin niet gaat om de behandeling van mensen die reeds aan kanker lijden. Het heeft ten doel, de re sistentie tegen kanker in gezonde cellen te stimuleren. In 1955 heeft Björklund aangetoond dat kankercellen een bepaal de substantie bevatten, die zou kunnen worden gebruikt om een antistof te pro duceren welke alleen tegen kankercellen doeltreffend is. Deze substantie wordt thans gebruikt in het vaccin van dr. Björklund. Het geld voor de vaccinatie campagne van dr. Björklund wordt gefour neerd door twee Zweedse verzekerings maatschappijen. CONCORD, (NEW HAMPSHIRE) (Reuter, AFP, UPI) Senator Styles Bridges, een der meest invloedrijke Republikeinen m het Amerikaanse Congres, is zondag in zijn woning in Concord, in de staat New Hampshire, tijdens zijn slaap als gevolg van een hartaanval overleden. Hij was 63 jaar. Senator Bridges was een der be kendste Republikeinse voorstanders van een politiek van de gulden middenweg. Hij was sinds 1952 voorzitter van de politieke commissie der Republikeinse partij. Voorts was hij lid van de Senaatcommissies voor de strijdkrachten en buitenlandse zaken. Bridges werd in 1934 gouverneur van New Hampshire. Hij was 38 jaar toen hij ge kozen werd voor de senaat. In 1943 liet hij een reeks publicaties net licht zien waarin hij waarschuwde tegen een verzoenende houding tegenover de Sovjet-Unie en later nam hij vooraanstaande posities in in anti communistische groeperingen. HYANNIS PORT, (Reuter) President Kennedy heeft zaterdag een exclusief onderhoud toegestaan aan Kroesjtsjsvs schoonzoon Alexei Adzjoebei, hoofdredac teur van het Russische regeringsblad Iz vestia. Het Witte Huis heeft meegedeeld dat het gesprek de voornaamste interna tionale problemen tot onderwerp had en meer dan twee uur heeft geduurd. Adzjoe bei heeft aan de pers verteld dat het een combinatie van vragen en discussie is ge weest. Gevraagd naar zijn indruk van ce president, zei de Rus: „U hebt een jonge president van een groot land. U kunt daar trots op zijn". Hij zei te hopen dat het ge sprek zal bijdragen tot verbetering van de betrekkingen. Aan het eind had Kennedy opgemerkt, dat het verhaal misschien te lang zou worden. Adzjoebei antwoordde dat de Russen gewend zijn aan het lezen van lange verhalen. Hij hoopt de volledige tekst in zijn blad te laten afdrukken. CAIRO (UPI) Het Egyptische nieuws agentschap heeft vandaag bericht, dat een spionagegroep van zeven mannen en twee vrouwen, onder wie vier leden van een Franse handelsdelegatie, een aanslag heb ben beraamd op president Nasser. Allen zijn gearresteerd. Jean Bellivier, een lid van de Franse missie, zou hebben bekend, dat de Franse regering plannen had beraamd om presi dent Nasser te vermoorden als de enige manier om zich van hem te ontdoen. De delegatie zou voorts de mogelijkheid heb ben bestudeerd van een Israëlische aanval op Egypte tegelijkertijd met een binnen landse staatsgreep of plotselinge onge regeldheden. De groep zou ook inlich tingen hebben verzameld over vele Egyp tische activiteiten en in het geheim anti- Egyptische geschriften hebben gedrukt op de Zwitserse ambassade. Behalve Bellivier zouden ook enkele andere van de gearres teerden in bijzonderheden zijn getreden over hun aandeel in het complot. De Franse regering is van de arrestaties in kennis gesteld door de Zwitserse re gering. Deze behartigt de Franse belangen in Egypte. De betrekkingen tussen Frank rijk en Egypte zijn verbroken na het Suez- avontuur van 1956. WARSCHAU (Reuter) Twee bekende Poolse schrijvers, de natuurkundige pro fessor Leopold Infeld en Zygmunt Kisie- lewski, hebben in artikelen, in Poolse bla den ongewoon krachtig gepleit voor meer vrijheid bij de wetenschap, de cultuur en het bestuur in Polen. Professor Infeld, die heeft samengewerkt met wijlen pro fessor Albert Einstein, schreef in het weekblad „Przeglad Kulturalny", dat, te gelijk met de levensstandaard ook de vrijheid in Polen moet toenemen. Alleen zo wint het socialistische regime meer aanhangers en wint Polen de concurren tiestrijd met de kapitalistische landen. Natuurlijk kan, schreef hij, de vrijheid niet onbeperkt zijn. Openlijk anti-semitis- me, openlijke oorlogspropaganda of de monstraties tegen het regime zijn ontoe laatbaar. Hij verklaarde met de huidige stand van de vrijheid akkoord te kunnen gaan op voorwaarde dat „de vrijheid voor onze kinderen groter is". Kisielweski heeft in het weekblad „Tygodnik Powszechny" gepleit voor meer vrijheid van handelen voor directeuren van staatsbedrijven opa de doelmatigheid in de Poolse industrie te vergroten, in het bijzonder voor de export. De huidige verlamming in de Poolse produktie kan worden verbeterd door een betere leiding, zo zegt hij. TRIER (West-Duitsland) (UPI) Te Trier is het proces begonnen tegen de voormalige S.S.-sergeant Wilhelm Klein- henn, die ervan beschuldigd wordt gruwe len te hebben bedreven tegen gevangenen van het concentratiekamp Hinzert. In 1947 werd Kleinhenn, die nu een café heeft in Frankenberg, door een Poolse rechtbank tot vijftien jaar gevangenis straf veroordeeld en bij een algemene amnestie in 1956 vrijgelaten. In de rechtzaal speelden zich storm achtige taferelen af. Op de publieke tri bune werd de verdachte uitgejouwd toen hij ontkende zich aan gruwelen te heb ben schuldig gemaakt. Zo zou hij op kerstavond 1943 twee zieke jonge Polen hebben bevolen de hele nacht met bran dende kaarsen buiten te blijven staan. Ook zou hij een Luxemburger hebben doodgeslagen. Een woordvoerder van het Foreign Of fice heeft zaterdag met nadruk verklaard d.at zijn ministerie geen afschrift van de verklaring van onderminister Heath op een bijeenkomst in Parijs van de „zes" van de gemeenschappelijke markt op 10 oktober aan iemand anders dan de „zes" heeft verstrekt. In de bladen is namelijk bericht dat de volledige tekst van bedoel de verklaring aan de Amerikaanse rege ring is gegeven, maar niet aan de rege ringen van het Gemenebest, Volgens som mige berichten zou het lek zich aan Fran se zijde hebben voorgedaan. Mogelijk zal de kwestie vandaag in het parlement ter sprake worden gebracht. De woordvoerder zei, dat Heath na zijn verklaring op 10 oktober, vertegenwoordi gers van landen van het Gemenebest en de Europese Vrijhandelsassociatie had ge sproken en hun daarbij in algemene lijnen de inhoud van zijn verklaring had ge schetst. Deze algemene lijnen zijn ook aan de pers verstrekt. Daarenboven gaf Heath de vertegenwoordigers van de Ge- menebestlanden een volledige schriftelijke tekst van het deel van de verklaring dat over de Gemenebestlanden ging. Aan die van de EVA-landen gaf hij een dergelijke tekst over het gedeelte dat deze staten aanging. Alleen de zes landen van de E.E.G. heb ben de volledige tekst gekregen, aldus de woordvoerder. Diplomatieke waarnemers zijn van oordeel dat Groot-Brittannië de tekst van Heaths verklaring niet in haar geheel heeft gepubliceerd om zich niet openlijk te binden aan een nauwomschre- ven standpunt aan het begin van de on derhandelingen. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft mee gedeeld dat de Franse regering niets weet over terbeschikkingstelling van de tekst van Heaths verklaring van 10 oktober aan de Amerikaanse regering. ELISABETHSTAD (Reuter) President Tsjombe van Katanga heeft zondag in een rede voor naar schatting achtduizend men sen de bevolking van Katanga opgewekt voorbereid te zijn op een totale oorlog met dg elf ledenlanden van de Veiligheidsraad. Tsjombe verklaarde, dat de jongste reso lutie van de Veiligheidsraad, waarin wordt aangedrongen om de onmiddellijke beëin diging van de afscheiding van Katanga, vaag genoeg is om voor elke uitleg vat baar te zijn. Tsjombe zei, dat morgen of overmorgen de krachten op de proef zullen worden gesteld en wekte .zijn gehoor op daarop voorbereid te zijn. en, als het ogenblik is aangebroken overal, in elke straat en in elke plaats, op te staan. Weliswaar zal de Katangese bevolking geen kanonnen en automatische wapens tot haar beschikking hebben, doch wel giftige pijlen, speren en bijlen. Het land zal volledig vernietigd worden. Wij zullen tachtig jaar terug gaan en het land zal klaar zijn voor het grote communistische avontuur, aldus de Ka tangese president verder. Zover zal het echter niet komen. Katanga zal vechten en de overwinning behalen. Tsjombe zei ook dat, hoewel Frankrijk en Engeland zich bij de stemming over de resolutie van stemming hadden onthou den, zij toch bij de elf leden-landen moe ten worden gerekend omdat landen die een misdaad kunnen verhinderen doch dit niet doen, evenzeer schuldig zijn als de bedrij vers ervan. De aangeboren domheid van de Amerikaanse diplomatie is door Adlai Stevenson tot haar hoogtepunt gebracht, aldus Tsjombe verder. Voorts deed Tsjom be een scherpe aanval op België en minis ter Spaak, welke laatste hij van kwade trouw beschuldigde. België heeft Kongo alleen maar zijn onafhankelijkheid gege ven om des te meer van de chaos daarna te kunnen profiteren en nu wil het Katan ga vernietigen, zo ging Tsjombe verder. Tsjombe werd door zijn toehoorders luide toegejuicht. HYANNIS PORT (Reuter) President Kennedy heeft zondagavond laten bekend maken dat onderminister van Buitenlandse Zaken, Chester Bowles, een andere func tie op het State Departement zal krij gen. Kennedy's perschef, Pierre Salinger, zei in Hyannis Port tegen verslaggvers, dat Bowles een andere zeer belangrijke functie zal krijgen. Bijzonderheden hierover zullen later bekend worden gemaakt. George Ball, die Chester Bowles gaat op volgen, staat bekend als een der vurig ste voorstanders van nauwere economi sche banden tussen West-Europa en de Verenigde Staten. Kennedy heeft hem kortgeleden opgedragen een campagne op touw te zetten voor de vrijmaking van de- handel tussenAmerika en de j andore landen van de vrije wereld, met andere woorden om de strijd te beginnen tegen •het protectionisme. Ball staat bekend" als een bekwaam organisator. Salinger deelde voorts mee dat Kennedy's reizende am bassadeur, Averell Harriman, ook een an dere functie krijgt. Hij wordt onderminis ter van Buitenlandse Zaken, speciaal be last met aangelegenheden betreffende het Verre Oosten. Verder zal George McGhee, tot nu toe raadsman van het State De partment, eveneens onderminister van Buitenlandse Zaken worden. Hij zal als zodanig speciaal belast worden met de behandeling van politieke kwesties. In totaal zullen er tien wijzigingen ko men in de Amerikaanse regering. Geen van de betrokkenen zal echter uit de re gering treden. Privatessimum Jongstleden zondag, lezers, was ik bij mijn grootmoeder in Den Haag, die in een pension woont. Toen ik mij even afzonde ren moest, viel mijn oog op de onver mijdelijke verjaardagkalender. Het was een grote kaart, waarvan alle maanden een klein stukje hadden gekregen. Er bo ven prijkte een prentje met paddestoelen en lieveheersbeestjes. De vijfde januari begon met: Bé. Mis schien van Bets, of het was de baby die zo genoemd werd. Een stukje lager stond met grote krulletters: Oom Johan. Er was zelfs een mooie krullerige lijst om oom Johan gezet, opdat deze dag toch vooral niet vergeten zou worden. Kennelijk was Oom-Johan-met-de-lijst de kindervriend en gulle gever van het pension. Op de vijfde februari stond, of liever had gestaan: Baboe Njöt, maar er liep nu een streep door Baboe Njöt. Zielig, dacht ik, die ar me oude zeebaboe, die zoveel kinderen van de familie trouw had verzorgd, was nu zeker gestorven, ver van haar geboor teland. Negenentwintig februari: Oom Tjoh (Seelig). Boven Oom Tjoh stond een pijl tje: Kassian toch, die Tjoh! Maar geluk kig, Oom werd toch gered, want op één maart stond nog eens: Oom Tjoh (Seelig), zodat Oom Tjoh nou toch elk jaar z'n kist je sigaren kreeg, inplaats van alleen maar met schrikkeljaren. In de zestiende april zat een gat. Na zorgvuldige studie bleek er „Tante Agaath" gestaan te hebben, maar deze had na een verwoede gumpartij het veld ge ruimd. Achter het gat stond nog eens, be rouwvol: tante Agaath. De geschiedenis van een opgelaaide en bijgelegde ruzie. Tot mijn verbazing vermeldde de twin tigste april wederom: Baboe Njöt. Incluis rode streep. Mijn grootmoeder vertelde mij eens, dat baboe's nooit hun verjaar dag weten. De gehele maand mei was aan de fami lie IJssel de Schepper gewijd. Pa begon met de zesde en Ma eindigde met de negenentwintigste. Daartussen zaten Caro- la, Ventje, Sylvia, Archie, Zus, Dédé en Tjalie. Een rampspoedige maand voor Pa IJssel de Schepper, dacht ik. Op twee ok tober las ik: O. Kennelijk het zwarte schaap van de familie. Op de achtste no vember stond met een keurig meisjes handje: Tony. De verloofde van de doch ter des huizes, zo te zien. Op vijf decem ber had Baboe Njöt een laatste rustplaats gevonden, dit keer zonder rode streep. De familie had haar ten einde raad maar op Sinterklaas gezet, zodat ze in de geschen ken kon delen. Verder stond er nog met grote hanepoten: Sinterklaas. „Bestaat niet" had een nuchtere ziel er achter ge zet. Plotseling een hevig gerammel aan de deur. Ik schrik op, en mijn meditatie over een verjaardagkalender barst uiteen als een Advertentie „Droog" vechten. Jesu Gallardo van Ma jorca is voornemens stieregevechten te laten houden in Stockholm, zo meldt het dagblad Baleares. Gallardo heeft van de Zweedse regering en de Zweedse vereni ging voor dierenbescherming toestem ming gekregen in het gemeentelijk sta dion van Stockholm drie stieregevechten op te voeren, vooropgesteld dat er geen bloed bij zal vloeien. Uitwijzing zendelingen. De Nigeriaanse minister van Binnenlandse Zaken, Oes- man Sarki, heeft zaterdag besloten twaalf Zuidafrikaanse zendelingen op staande voet uit Nigerië te wijzen. Het Nigeriaanse parlement had na de uittre ding van Zuid-Afrika uit het Gemenebest een wet aangenomen, waarin Zuidafrika nen in Nigerië tot onderdanen van een vreemde mogendheid werden verklaard Hierop hadden de zendelingen verklaard in 1963 Nigerië te zullen verlaten. Invasie. Het Portugese ministerie van verdediging heeft zaterdagavond een communiqué uitgegeven, waarin wordt meegedeeld, dat in de nacht van 24 op 25 november met talrijke vaartuigen een invasiepoging is gedaan op het Por tugese eiland Angediva, ten zuiden van Portugees Goa (India). Het garnizoen wist de aanvallers te verdrijven. Vol gens het communiqué was dc Portugese regering enige dagen tevoren reeds op de hoogte van de invasiepoging. Onderhandelingen. De politieke UNO-com- missie heeft met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin Zuid-Afri ka wordt verzocht onderhandelingen met India en Pakistan te beginnen over de status van de in Zuid-Afrika woonachti ge burgers van Indische afkomst. Aan de lidstaten wordt gevraagd hun goede diensten te verlenen opdat de beoogde onderhandelingen tot stand komen. Zuid- Afrika was niet aanwezig toen er ge stemd werd. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 181 electr. in koffer Mismaakt. Een fabriek van geneesmidde len bij Diisseldorf heeft daar gefabri ceerde slaappillen uit de handel geno men, omdat vermoed wordt dat een sub stantie hierin de oorzaak is geweest van de geboorte van veertien mismaakte kinderen. Vooruit. Premier Nehroe heeft op een openbare vergadering gezegd dat de Chinese troepen onlangs hun militaire voorposten hebben vooruitgeschoven, wat betekent dat zij Indisch grondgebied in bezit hebben genomen. Hij sprak ech ter de persberichten tegen die zeggen dat de Chinezen zich van 5.200 v'erkante ki lometer meester hebben gemaakt. Geëindigd. De staking van ongeveer ze venhonderd technici bij de Finse tele foon- en telegraafdienst is drie uur nadat zij was begonnen, geëindigd. Door de staking werden de verbindingen met het buitenland, met uitzondering van de Sov jet-Unie, verbroken. Sierra Leone. Koningin Elizabeth van En geland en haar gemaal zijn zaterdag ochtend in Freetown, de hoofdstad van Sierra Leone, aangekomen voor een be zoek van een week. Dit is het derde land dat het koninklijk paar op zijn huidige reis bezoekt, na Ghana en LiLerië. Grotewohl. Het Oostduitse regeringspers bureau A.D.N. meldt dat premier Otto Grotewohl tengevolge van een maag kwaal reeds meer dan een jaar absent de afgelopen week gedurende korte tijd de vergadering van het centrale comité van de Oostduitse communisti sche partij heeft bijgewoond. Strelka. De Russische ruimte-hond Strelka heeft vier jongen gekregen, zo meldt het Russische persbureau Tass. Het is de tweede worp van Strelka, die met Belka samen, het eerste zoogdier was dat vei lig van een ruimtereis op aarde terug keerde. Bij haar eerste worp had zij zes jongen gekregen. Tass noemde de twee de worp een „nieuw bewijs van het feit dat een ruimtevlucht niet van nega tieve invloed is op de gezondheid of vi tale functies van het dier." Barricades. Het Guinese leger heeft zater dag de toegangswegen tot Conakry ge barricadeerd naar aanleiding van on lusten op middelbare scholen. Sommige scholen werden door veiligheidstroepen omsingeld toen de scholieren het meubi lair kort en klein sloegen De onlusten waren het gevolg van een staking van leraren die salarisverh"j?: .i. ir,n

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3