De hoofdstad heeft nu in New York een ambassade P.W.N. gaat drinkwater uit het IJselmeer halen TWEEDE HANDS De Prins opende congres over de hulp aan oud-strijders Totale kosten 31 miljoen gulden Rechtbank doet geen principiële uitspraak Drie doden in het verkeer VVV-pleidooi voor vakantiespreiding ft tl* SCHEEPVAARTBERICHTEN „Gijsbert Japicx" in IJmuiden „Als kinderen groot worden" MAANDAG 27 NOVEMBER 1961 5 X X X AMSTERDAMS ALLERLEI „Tasmanzee" komt Brits schip te hulp Kerstmis nadert Auto op trambaan Belastingverlichting voor de gehuwde vrouw geen prikkel om te werken Nederlander gevlucht na autobotsing in Duitsland A mateurtoneel Kerkelijk nieuws (Van onze Amsterdamse redacteur) De ..zestiendaagse veldtocht", zo heeft mr. P. J. Mijksenaar, de directeur van het Bureau Voorlichting en Representatie, de reis genoemd, die hij met 15 vooraan staande Amsterdammers door het oosten van de Ver. Staten heeft gemaakt om daar belanghebbenden te wijzen op de vele mogelijkheden, die Amsterdam biedt voor vestiging van industrieën en kanto ren en als Europees verkeerscentrum. Cri ticasters hebben zich afgevraagd of de hoge kosten van zo'n propagandatocht wel verantwoord zijn. Laten we vaststellen, dat individuele reizen van Amsterdamse vertegenwoordigers in het verleden altijd hun geld hebben opgebracht. Dat Amster dam reeds verscheidene Amerikaanse ves tigingen telt, is deels een gevolg van be zoeken, die de burgemeester en de ener gieke directeur van de Dienst Havens en Handelsinrichtingen, ir. N. Snijders, aan Amerika hebben gebracht. De groep van de „zestiendaagse veldtocht" telde naast gemeentelijke vertegenwoordigers repre sentanten uit diverse sectoren van het be drijfsleven, de Kamer van Koophandel, luchthaven, toerisme en hotelwezen. Hun reis was tot in de perfectie voorbereid. In New York Chicago, Pittsburgh Balti more Milwaukee en Washington hadden handelsvertegenwoordigers en bankdirec- ties hun voor Nederland belangstelling hebbende relaties geselecteerd om hen op recepties lunches en diners met de leden van de „Amsterdamse missie" te laten kennismaken. Mr. Mijksenaar sleepte tientallen kisten en dozen met propagan damateriaal van de ene ontvangst naar de andere: vouwbladen, boeken, foto's bro chures, filmstrips, maar ook shawls, das jes en speldjes met Amsterdamse afbeel dingen. Zij vonden gretig aftrek. En de Amerikanen, onder wie zeer velen, die voor Amsterdam van grote betekenis kun nen zijn, toonden enorme belangstelling. De gerichte propaganda van deze good- will-reis zal niet nalaten vruchten af te werpen. Wie ooit in New York komt kan op Battery Place het kantoor vinden van de „Amsterdam Port and Trade Council", waar de heer J. Goedkoop als de „am bassadeur" van Amsterdam alle Amerika nen wegwijs maakt, die op handels- of in dustrieel terrein iets over de Nederlandse hoofdstad willen weten. De „ambassade" is tijdens de goodwill-reis van de Amster dammers geopend. De „ambassadeur" zal geen bemiddeling verlenen op toeristisch gebied. De Amsterdamse V.V.V. heeft een eigen vertegenwoordiger in de heer O. Leebaert, die in Amerika werkt voor de Alg. Ned. Vereniging voor Vreemdelingen verkeer Bouwvolume In de gemeenteraad van Nieuwer-Am- stel (Amstelveen) is vrij ernstige critiek geuit op het woningbeleid van de grote buurman Amsterdam. Amstelveen, dat thans 40.000 inwoners telt, wil zich name lijk ontwikkelen tot een satelietstad van Amsterdam met ca. 100.000 inwoners, maar het beschikt slechts over een gering bouwvolume. En nu vindt Amstelveen, dat Amsterdam niet „agglomeraats" ge noeg denkt, omdat de hoofdstad niet een deel van zijn eigen bouwvolume afstaat aan zijn buurgemeente. Rotterdam stelt Capelle aan de IJssel toch ook in staat woningen te bouwen? Het Amsterdamse gemeentebestuur zal wel niet op deze critiek ingaan. Indien het dit wèl zou doen zou er op kunnen worden gewezen, dat Amsterdam zelf nauwelijks genoeg heeft aan de 6000 woningen, die het per jaar bouwt. Het zou toch wel wat vreemd zijn als Amsterdam bouwvolume aan randgemeenten ging geven en zelf niet in staat zou zijn de eigen tuinsteden vol te bouwen. Misschien zal het er nog eens van komen als over een jaar of vijf alle beschikbare ruimte op eigen grondge bied zal zijn volgebouwd. Aan de andere De sleepboot „Tasmanzee" van L. Smit en Co is vanmorgen uitgevaren uit Dover om assistentie te verlenen aan het 5530 b.r.t. metende Britse ms. „Kindat", dat dch ter hoogte van Kentish Knock in moei lijkheden bevindt. De „Kindat", eigen dom van de rederij P. Henderson and Co. uit Glasgow, kan tengevolge van het zwa re weer geen koers houden. Hoewel het Kerstfeest door de acti viteiten voor het St. Nicolaasfeest nog wat op de achtergrond staat, nadert dit toch met rasse schreden. De Heilsoldaten zijn dan ook reeds hard bezig om de Kerstfeestvieringen in Veisen voor te bereiden. Ook dit jaar is het wederom de be doeling om aan 250 ouden van dagen een mooi Kerstfeest aan te bieden, waarna allen met een kerstpakket huiswaarts zullen keren. Aan een zo groot mogelijk aantal be hoeftige gezinnen zullen levensmidde lenpakketten worden uitgedeeld. Ook zal er veel gedaan worden voor de kinderen, terwijl zieken en eenzamen, ook degenen die in tehuizen verblijven, bedacht zullen worden. Ook daar zul len de kerstliederen klinken en allen een verrassing ontvangen. Velen die in de kerstnacht wegens werkzaamheden niet in de huiselijke kring kunnen vertoeven, worden door de Heilsoldaten opgezocht en ontvan gen een kerstattentie. Dit is zo een greep uit het zeer uit gebreide kerstprogramma van het Leger des Heils. Dit veelzijdige werk zou het Leger des Heils nimmer kunnen verwezenlijken als daar niet ieder jaar weer onze stadsgenoten achter zouden staan met °en royale gift. Vandaar dat de Heil- oldaten de komende veertien dagen 'mis aan huis in Veisen zullen komen am een vriendelijk beroep te doen op alle stadsgenoten. Geef met milde hand! Deze collecte is wel dóór maar niet vóór het Leger des Heils. kant is het te begrijpen, dat Amstelveen ontevreden is. Ondanks het feit, dat deze gemeente in tien jaar tijds in inwonertal is verdubbeld, bleef het bouwvolume uiterst gering. In de afgelopen tien jaar vestigden zich bijvoorbeeld 1848 Schiphol- werkers, maar de gemeente kreeg voor deze groep slechts vergunning voor de bouw van 1486 woningen. Onbedoeld De inmiddels naar Australië geëmi greerde Bernard Drukker, de populaire organist van Cinema Royal te Amster dam, die op het carillon van de Munt toren lichte muziek introduceerde en daar mee enige opschudding onder de beiaar diers veroorzaakte, heeft kort voor zijn vertrek onder de titel „It's in the Air" een grammofoonplaat gemaakt, waarop het carillon van de Munttoren is te horen met het City-theaterorkest van Lex van Weren. Het blijkt een enorm gewild sou venir voor buitenlandse toeristen te zijn. De musici hebben met het nieuwe plaat je hoewel het niet de bedoeling was het Amsterdamse vreemdelingenverkeer een dienst bewezen. Prins Bernhard heeft heden in de Rid derzaal in Den Haag de tweede interna tionale conferentie over wettelijke regelin gen betreffende oud-strijders en oorlog slachtoffers geopend. Aan deze conferentie, die ten doel heeft de economische en sociale positie van oor logsveteranen en -slachtoffers te verbete ren, nemen ongeveer 160 vertegenwoordi gers uit 26 landen deel, onder wie ver scheidene.' ministers. De conferentie die acht dagen zal duren, is georganiseerd door de World Veterans Federation in sa menwerking met de Nederlandse regering. Prins Bernhard heeft er in zijn toespraak op gewezen dat het werk, waaraan de ver tegenwoordigers ter conferentie zich wij den, reeds elf jaar aan de gang is. Men weet hoe zwaar oude gewoonten we gen en hoe de ontwikkeling van de men selijke opvattingen is. De Prins zei voorts dat de werkzaamhe den van de World Veterans Federation en allen die met haar samenwerken deel zul len gaan uitmaken van de grote beweging die de gehele mensheid leidt naar een ho gere opvatting van de rol van de mens, haar welzijn en haar waardigheid. Een dergelijke toenadering versterkt de nood zakelijke band voor een beter begrip tus sen de staten en zal bijdragen tot de we reldvrede, aldus de Prins. Het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noordholland (P.W.N.) dat het waterver bruik jaarlijks met 1 miljoen kubieke me ter ziet stijgen, gaat in de nabije toe komst water winnen uit het IJsselmeer. Op grond van gegevens omtrent zoutgehal te en diepte heeft men tussen Andijk en Enkhuizen een plek gekozen, waar een prise d'eau, een filterstation en een pomp station zullen worden gebouwd. Het P.W.N. zag zich door het toenemend waterverbruik genoodzaakt een plan uit te werken tot uitbreiding van de watervin- dingsmogelijkheden. In 1960 werd in het gebied ten noorden van het Noordzeeka naal 26.352.000 kubieke meter water ver bruikt. Het werd nodig geacht de capaci teit van de vindmiddelen met 20 miljoen kubieke meter water per jaar uit te brei den. Daarmee zal dan de toeneming van het waterverbruik voor de komende twin tig jaar gedekt zijn. Bij de keuze tussen de mogelijkheden water uit de rivieren dan wel uit het IJs selmeer te halen heeft men de voorkeur aan het IJsselmeer gegeven. Het ligt gun stig ten opzichte van het voorzieningsge- bied van het P.W.N., waardoor de trans portkosten lager zullen zijn dan wanneer rivierwater zou worden aangevoerd en bo vendien krijgt het 'P.W.N. op deze wijze de beschikking over een derde waterbron naast duinwater en rivierwater. Het water zal door een 20 kilometer lange buisleiding naar Hoorn worden ge- De rechtbank in Amsterdam heeft over de vraag of een automobilist, die bij links afs' -n op een trambaan komt de tram in haar loop mag belemmeren, geen princi piële uitspraak geda.n Het ging in deze zaak om een rijinstruc- teur uit Amsterdam, die door de kanton rechter was veroordeeld, omdat hij een tram in haar loop had belemmerd. Hij was overeenkomstig de instructies in het boekje Eisen voor Rijvaardigheid van het Centraal Bureau voor de Afgifte van rijvaardigheidsbewijzen (C.B.R.) voor sorteren op de trambaan omdat hij linksaf wilde gaan. Zijn raadsman mr. E. Goudsmit betoogde, dat in deze gevallen de voorkeur moet worden gegeven aan ar tikel 28 (links voorsorteren) boven artikel 25 (tram niet in haar loop belemmeren). Het doet daarbij volgens hem niet ter zake of er rechts voldoende ruimte was. De rechtbank erkende dat zich omstan digheden kunnen voordoen waardoor de bestuurder van een auto wel gedwongen wordt op de trambaan te gaan staan Deze omstandigheden deden zich in dit geval niet voor, omdat er voldoende ruimte voor het rechtdoorgaande verkeer overbleef wanneer de geverbaliseerde automobilist niet op de trambaan was gaan voorsorte ren. Mr. Goudsmit overweegt van dit vonnis in cassatie te gaan. Het lijkt hem nuttig dat een principiële uitspraak over deze vraag wordt gedaan. Hij blijft bovendien van mening dat de overtreder niet straf baar kan worden gesteld omdat hem de gedragslijn (voorsorteren op een tram baan) is geleerd door het C.B.R., een se- mi-overheidsinstelling. „Als een leerling het anders doet, wordt dat als een ernsti ge fout aangerekend", had mr. Pijl Ho- geweg van het C.B.R. verklaard, die in de ze zaak als getuige-deskundige werd ge hoord. De belastingverlichting voor de werken de gehuwde vrouw zal een fiscale rem tegen betaalde arbeid voor deze vrouw wegnemen. Er zit echter geen positieve prikkel in om te gaan werken, aldus de mening van de staatssecretaris van Finan ciën in zfjn Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag inzake het onderhavige onderwerp. De bewindsman deelt de Tweede Kamer mede, dat de huidige eco nomische situatie geen motief voor deze voorziening is. Hij beoogt een regeling, die zowel bij krapte op de arbeidsmarkt als in een andere situatie verantwoord is. pompt. Daar wordt het opgevangen en eventueel met duinwater vermengd. Met behulp van een in Hoorn te bouwen pomp station zal het water onder druk worden gebracht voor verder transport. Het ligt in het voornemen dit transport te verzor gen via een 18 kilometer lange buislei ding, die tot Kwadijk zal lopen. Deze buis leiding zou na enkele jaren doorgetrok ken kunnen worden naar de Zaanstreek Gedeputeerde Staten van Noord-Holland stellen voor om voor de inrichting van deze waterwinplaats met toebehoren een bedrag van ƒ31 miljoen beschikbaar te stellen. De eerste fase van uitvoering van het project zal 27 miljoen vergen. Men hoop het werk in 1966 klaar te hebben. In Soest is de 76-jarige weduwe A. S. A. EijkelboomBindels door een auto aangereden en op slag gedood. Zij stak de weg over en heeft waarschijnlijk door de mist de auto niet op tijd ongemerkt. De 22-jarige bromfietser M. Groenen dal uit Den Dungen is in Bergen op Zoom aangereden door een auto, die hij geen voorrang verleende. De jongeman overleed in het ziekenhuis. De 37-jarige bromfietser C. Machielsen uit Rijen is op het rijwielpad van de weg BredaTilburg ten val gekomen toen hij werd ingehaald door een bromfietser op het moment dat hij zelf naar links moest uitwijken om een voor hem rijdende fiet ser te ontwijken. De twee bromfietsers raakten elkaar en vielen. De ene kwam in de zachte berm terecht; de heer Machiel sen viel met het hoofd op het betonnen rijwielpad en was op slag dood. Het Nationaal Comité Vakantiespreiding is onlangs opgeheven en overgegaan in de Nederlandse Stichting Recreatie. Het ge volg hiervan was, dat voor het komende jaar een advies aan het Nederlandse be drijfsleven met betrekking tot de perioden waarin grote bedrijfsgroepen de vakantie voor haar werknemers vaststellen, is ach terwege gebleven. De bedrijfsraad voor het Bouwbedrijf heeft voor 1962 voor enkele honderdduizen den Nederlandse bouwvakarbeiders als va kantieperiode vastgesteld het tijdvak van 23 juli tot 4 augustus. Deze twee weken vallen dus in het toeristisch hoogseizoen. Eén van de overwegingen is daarbij ge weest dat in die periode de meeste scho len in ons land vakantie hebben, zodat de bouwvakkers hun jaarlijkse vakantie -n gezinsverband kunnen doorbrengen. De te verwachten concentratie van honderddui zenden in de vaderlandse toeristische ge bieden gedurende slechts twee weken zal echter voor het toerisme in ons land on voorzienbare consequenties medebrengen van een chaotische drukte, welke het ver keer ontwricht, de ongevallenfactor bedui dend verhoogt en een rustige vakantie :n de Nederlandse recreatiegebieden nog meer tot een illusie maakt. Deze gevol gen gelden zowel voor de badplaatsen, de meren en de bos- en heidestreken op de Veluwe en de heuvelgebieden van Zuid Limburg. De V.V.V. „Het Geuldal' 'heeft reeds een dringend vertoog gericht tot alle toeristenorganisaties in ons land om bij de hoofden van departementen, de leden van Eerste en Tweede Kamer, de hoofdbestu ren van de grote politieke partijen en de besturen van werknemers- en werkgevers organisaties aan te dringen op maatregelen welke op korte termijn in een van over-1 heidswege aanbevolen of opgelegde ruime vakantiespreiding voorzien. Met name be veelt het bestuur van de V.V.V. te Val kenburg een regelend optreden ten aan zien van de schoolvakanties aan. Gebeurt dit niet dan zullen volgend jaar vele tien duizenden vakantiegangers zich in over volle treinen of autobussen moeten persen, zich in hun eigen of gehuurde vervoermid delen tussen het reeds abnormaal drukke snelverkeer wringen waarmee ze dikwijls zichzelf, hun gezin en andere weggebrui kers in onnodig gevaar brengen, daar ve len niet over de nodige rijroutine beschik ken, die dit verkeer tegenwoordig eist. En dit alles om dan in een overvol pension of hotel, kampeerterrein of jeugdherberg te belanden en daar, opeengehoopt, van een welverdiende en hoognodige „rust" te kun nen gaan „genieten", tegen prijzen die wellicht aan de omstandigheden zijn „aan gepast". Zij behoren dan nog tot de geluk kigen, want het overnachten in de open luchten in aanbouw zijnde woningen, schu ren, e.d., was in 1961, met een „spreiding" over drie weken in geheel Nederland al geen ongewoon verschijnsel, zo zegt het V.V.V.-bestuur. Een onbekend gebleven Nederlandse automobilist heeft in de nacht van zater dag op zondag op de Autobahn bij Stutt gart in Duitsland een kettingbotsing ver oorzaakt en is vervolgens met zijn zwaar beschadigde auto op de vlucht geslagen. DeNederlander was op het natte wegdek aan het slippen geraakt en daarna op de weg blijven staan. Door duisternis en mist merkten achter hem komende automobilis ten zijn wagen te laat op, zodat binnen en kele minuten acht personenauto's en een vrachtauto op elkaar reden. Door deze massale botsing werden vier personen ern stig, en twee licht gewond. De schade aan de voertuigen wordt op een kleine twintig duizend gulden geschat. Gelukkig kent onze stad nog boekenzaken, waar je kunt rommelen in tweedehands boeken. Dat zijn zaken met een eigen geur en atmosfeer en de handelaar ver geef het me heren, maar het is niet kwaad be doeld hebben ook iets stoffig-intiems. Ik kan zelden aan deze winkels voorbijgaan. Ik moet er, al is het maar even, binnenwippen. En tel kens, als ik boek na boek omleg en vluchtig over de ruggen lees, overvalt me hetzelfde gevoel. Eigenlijk een tweeledig gevoel: het eerste, heeft men dit ooit gelezen, verzameld en weggezet en het tweede, dit is ooit bezéten geweest, ge lezen, verslonden als u wilt.... hoe kon men het dan ooit weer kwijt. Het eerste gevoel krijg ik, wanneer ik titels en onderwerpen zie, die nu lang geen opgeld meer doen, omdat de tijden zijn veranderd, de mens andere gedachten, be hoeften en wensen heeft gekregen, zich anders heeft leren uitdrukken. Wie zou zo'n antiek boek nog willen lezen, laat staan bezitten. Toch zijn er blijkbaar, want als ik een week of wat later terugkom in die winkel ik heb er scherp op gelet zijn die boeken er tussenuit. Wat jaren lang en vogue is ge weest, waarover hele Gidsen zijn volgeknokt, pro en contra, lijkt ver bleekt en verwaterd. Er zijn schrijvers gevierd en geroemd geweest, waar niemand nu meer naar omkijkt. Een en kele heeft zich over en door de tijd kunnen handhaven. Als je 't zo bekijkt, beoefen ik een triest vak, heeft eens een groot letterkundige gezegd; de straatmaker wordt even slecht be taald, maar nog jaren kan je zijn bakstenen zien liggen. Boeken ster ven na korte tijd, maar er is één troost: de auteur crepeerde al eer der. Ik moet er telkens aan denken, als ik de band jes zie. Vergeten namen, vergeten werken, onder gegaan in een oceaan van drukwerk. Toch is menig boek en het zal u wel net zo gaan dierbaar geble ven. Ik bezit zonder meer een honderd boe ken die ik ogenblikkelijk in de vuilnisbak zou kunnen werpen. Ze heb ben hun dienst bewezen; ik heb ze uit, ze hebben afgedaan en ik zal ze nooit meer inzien. Ze zijn achterhaald en overvleugeld. Ik heb tientallen keren in du- bio gestaan, vooral om de kubieke inhoud van mijn flatje wat meer vo lume te geven. Maar ik heb er nooit toe kunnen komen, want daar in het gelid zijn die werkjes, hoe oud en versleten een deel van mezelf gewor den. En de keer dat ik ze toch kwijt wilde, kon ik het niet over mijn hart verkrijgen de boe ken mee te geven aan de vuilnisman. Ik heb ze weggebracht naar zo'n opkoper; niet vanwege de baten maak u nim mer illusies maar om dat ik hoopte, dat in ieder geval een ander er nog wat aan zou hebben. Zo sta ik dan nu te rom melen in al datgene vele anderen aan mij doneer den ,och ja via een klei ne tussenweg met kron kelende winstmarge. En ik vis er heel vaak wat uit. Ook een keer, mag ik het bekennen, een eigen geesteskind, hier voor een grabbelprijs op de hoop gestort. Aan de ene kant dóet het je wat. dat je zelfs antiquarisch nog van zekere waarde bent bevonden, maar tegelijk priemt het dat dit boekje van jou niet meer hele maal in tel is. Ik heb mijn eigen boekje ge kocht; niet omdat ik er een nodig had om het nóg eens te lezen. Maar om een beetje mezelf te redden. Goed, ik snuffel vaak en ik zie het gelukkig anderen ook doen Er zijn hemel - zij - dank meer mensen, die in het schijnbaar waardeloze af en toe een briljantje op delven om het voor een paar dubbeltjes als een schat mee naar nuis te nemen. Soms de hande laar in vraagtekens ach terlatend, want alles had hij verwacht, maar dat dit geval nog geld zou leveren, neen, dat nooit. Het is jammer eigen lijk, dat we in deze stad een boekenmarkt mis sen, al staat er wel eens een lectuur-koopman verdwaald op de markt. We zouden een maal per jaar in deze stad zoiets moeten organiseren. Niet zo'n boekenmarkt, zoals de handige boekverko pers doen, waarbij auteurs de werkjes van hun collega's mogen ver kopen, maar een eente markt, zonder tamtam: in rust en vooral stoffig. Misschien is er een keer een initiatief te nemen. Waarom zou, wat aan de boorden van de Seine een attractie is hier niet lukken? Bart L. Jnris Aagtedijk 25 te Hamburg v. Bremen. Aagtekerk 25 v. Sydney n. Melbourne. Aboekerk 25 v. Hamburg n. Antwerpen. Abida 25 170 m. o. Monrovia n. Sheilhaven. Achilles 26 v. Panamakanaal n. Curasao. Acmaea 25 4 m. n.w. Kp. Vincent n. Turku. Aegis 25 v. New Orleans n. La Guaira. Agamemnon 26 te Curasao v. La Guaira. AKkrumdijk 25 te Los Angeles v. Cristobal. Alblasserdijk 25 v. Bremen n. Hamburg. Algol 25 160 m. n.n.o. Kp. Villano n. Las Palmas. Alnena 27 te Antwerpen. Almdijk 25 27 m. n. Brest n. Antwerpen. Almkerk 25 246 m. dw. Fremantle n. Aden. Alnati 25 v. Buenos Aires, 26 te Montevideo. Alphacca 25 100 m. o. Port Sudan n. Port Said. Ameland 26 v. Rotterdam n. Stockholm. Ammon 25 te Sint Maarten verw. v. Antwerpen. Ampenan 25 450 m. z.z.o. Kp. Race n. Malta. Anaijk 25 420 m. o. Bermuda n. Houston. Appingedijk 25 530 m. o. B'muda n. P. Everglad. Archimedes 27 v. Paita te Puna. Arendskerk pass. 25 Ouessant n. Marseille. Artemis 25 60 m. n.n.w. Paramaribo (bestemm.). Averdijk 26 te Genua v. Port Said. Axeldijk 25 120 m. z. Tehuantepec n. Panama Baarn 27 te Cristobal verwacht. Batjan 25 v. Marseille n. Barcelona. Bawean 26 te Djibouti v. Suez. Beninkust 26 te Amsterdam. Bennekom 25 290 m. n.o. Barbados n. A'dam. Bintang 26 te Bahrein. Bonita 25 150 m. n.w. Manzanillom. n. Guayaquil. Borneo 25 25 m z.o. Key West n. Philadelphia. Breda 24 v. Emden n. Bremen. Calt. Arnhem 25 110 m. o.n.o. R. Fartak n. Suez. Caltex Eindhoven 25 375 m. z. Whitegate (best.). Caltex Gorinchem 25 v. Kopenh. n. Norresundby. Caltex Napels 26 te Port Said verw. v. Schiedam. Caltex Rotterd. 25 70 m. z. Masira n. Rastanura. Caltex The Hague 25 320 m. z.z.o. Madras naar Vizagapatnam. Camerounkust 25 te Kp. Palmas verwacht. Camitia 25 160 m. z. Monrovia n. Durban. Cartago 26 in Panamakanaal. Castor 25 te Amsterdam n. Tunis. Charis 24 290 m. z.z.w. Azoren n. Port of Spain. Cradle of Liberty 26 v. P. Cardon n. Rio de Jan. Delft 24 v. Amsterdam n. Curasao. Dorestad 28 te Curasao verwacht. Eemland 27 te Bahia. Eenhoorn 25 57 m. n.w. Kp. Matapan n. R'dam. Elizabeth Broere 25 365 m. z.w. Ouess. n. Havana. Eos 25 te Lattakia verwacht v. Beyrouth. Esso Amsterd. 25 dw. Ouess. n. Marsa El Brega. Esso Rotterdam 26 te Rotterdam. Fina Nederland 25 255 m. z. Mekka n. Suez. Forest Hill 25 v. Suez n. Mena. Forest Lake 25 60 m. o. Gibraltar n. Palermo. Fravizo 25 te Lagos v. New Orleans. Friesland SSM 27 te Rotterdam. Gaasterland 25 35 m. o.z.o. Wight n. Las Palmas. Garoet verm. 28 v. Beira n. Lorenzo Marques. Geertje Buisman 25 v. Piraeus n. Halaga. Geeststar 25 te Castries v. Trinidad. Gemma 25 90 m. n.n.w. Natal n. Buenos Aires. Graveland 25 v. Cabedelo n. Amsterdam. Groote Beer 25 v. Sydney n. Wellington. Groote Kerk 25 v. Penang n. Aden. Guineekust 25 te Rotterdam. Hathor 26 te Bremen v. Hamburg. Hector pass. 25 Gibraltar n. Hamburg. Heelsum 25 420 m. o.n.o. St. Helena n. Dakar. Helena 25 200 m. n.n.o. Flores n. Antwerpen. Hersilia 25 v. Puerto Cortes n. Kingston. Hestia 25 30 m. 6. Miami n. Rotterdam. Hollands Duin 25 900 m. o.n.o. B'muda n. N. Orl. Houtman 27 te Singapore verwacht. Hydra 27 te Antwerpen. Irazu 25 v. Houston n. New Orleans. Isis 26 te Curasao verwacht v. Puerto Cabello. Jacob Verolme 25 te Quintero v. Pto. La Cruz. Jagersfontein 25 te Hamburg v. Bremen. Japara 25 v. Aden n. Mombasa.. Jason 26 te Georgetown n. Paramaribo. Johannes Frans 25 55 m. z.o. Cuba n. Ph.delphia. Kabylia 25 v. Le Havre n. Thameshaven. Kara 26 te Curasao verwacht v. Buenos Aires. Karimun 27 te Hongkong. Keizerswaard 25 te Curasao v. Buenos Aires. Kerkedijk 25 v. New York n. Rotterdam. Kloosterdijk 24 dwars Key West n. Antwerpen. Kopionella 25 250 m. w. Martinique n. Pauillac. Korenia 25 v. Three Rivers n. Curasao. Krebsia 25 te Casablanca. Kreeft 25 te Rotterdam. Laestes 25 220 m. o. Saigon n. Singapore. Lekhaven 26 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Loosdrecht 25 v. Aden n. Cochin. Lutterkerk 25 v. Akaba n. Port Sudan. Maashaven 25 240 m. o.n.o. Recife n. Buen. Aires. Madisonlloyd 26 220 m. z.z.o. Fiji n. Noumea. Medon 25 150 m. o. Kp. Henry n. Curasao. Meerdrecht 27 te Malta. Memnon 25 v. Amsterdam n. Sint Maarten. Mentor 26 v. Rotterdam n. Tripolis. Minos 25 v. Rotterdam n. Helsingfors. Mitra 25 1000 m. z.w. Azoren n. Stanlow. Modjokerto pass 25 Sokotra n. Chinwang Tao. Moh. Reza Shan 25 10 m. n. Casquets n. Pt. Said. Molenkerk 25 250 m. o. Madras n. Colombo. Montferland ,?6 v Niteroy n^Ilheus, Moordrecht 26 te Venetie. Muiderkerk 25 50 m. z.w. Oporto n. Marseille. Munttoren 25 175 m. n.w. Hollandia n. Singapore. Mijdrecht 25 13 m. z, Formosa n. Kawasaki. Naess Commander 25 40 m. z.w. Wight n. Fawley. Naess Lion 25 95 m. n.o. Bougie n. Antwerpen. Nashira 21 te Buenos Aires. Neder-WWaal 26 te Le Havre, Nestor 25 30 m n. Tunis n. Malta. Nias 26 *e Freetown verwacht. Nijkerk 25 v. Suez n. Port Said. Oberon 26 te Mobile. Ootmarsum 25 7 m. n.o. Scataria eil. n. Charleston Doordat de toneelclub van „Fryske Trou", de Friese vereniging in Velsen IJmuiden, door verschillende omstandighe den niet in de gelegenheid was zelf een voorstelling te verzorgen, had men een be roep gedaan op de Haarlemse zusterver eniging „Gysbert Japicx". Aan dit verzoek werd zaterdag in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan gevolg gegeven met een toneelavond, waarmee deze Haarlem se Friezen zich hier ongetwijfeld direct een goede reputatie hebben veroverd. Voor de pauze ging „De takomst treast", een blijspel in twee bedrijven door Paulus Akkerman, welke schrijver naar mij werd verzekerd, in Friesland ongeveer de zelfde bekendheid geniet als Simon Carmig- gelt hier. Zo schrijft Akkerman geregeld onder de titel „Piper en Salt" spitse cur siefjes in het blad „Frysk en Fry", die dan van tijd tot tijd weer worden gebun deld, om in boekvorm te kunnen verschij nen, Ook zijn toneelstukken worden in Friesland met voorliefde gespeeld. In het blijspel „De takomst treast", be handelt hij op een vermakelijke manier de perikelen rond een toneelstuk, dat door een groepje amateurs zal- worden opgevoerd Douwe, de auteur van die „beproefde lief de", ziet in de repetities een uitgezochte gelegenheid voor nader contact met de charmante Hiltsje, voor welk doel hij in het tweede bedrijf een hartstochtelijke lief desscène heeft ingelast. Hi" sje wordt echter ook bemind door Arjen, die juist in het eerste bedrijf een dergelijk tafereeltje met haar voor zijn rekening mag nemen Er ontstaan aldus eindeloze ruzies over de vraag, welk bedrijf moet worden gere peteerd en deze nemen ten slotte zulk een omvang aan, dat uiteindelijk in arren moe de wordt besloten de toneelclub maar weer te ontbinden. Een vrolijk niemandalletje dus, waar mee de vijf leden van „Gysbert Japicx" die in dit blijspel mochten optreden de dames G. Yntema-Bunt, R. Geerlings en de Vries en A. Buma onder regie van H. C. Doevendans een bijzonder vlotte voorstelling wisten weg te geven. Zoals gewoonlijk, heeft uw recensent weer nau welijks een woord van de dialogen ver staan, maar gelet op de vele daveren de lachsalvo's in de zaal, wist de schrij ver de vermakelijke handeling met gees tige teksten te combineren. Na de pauze werd de leiding overgedra gen aan de heer G. Presburg, die met een ander groepje leden van „Gysbert Japicx" een cabaret-programma voor het voetlicht bracht. Onder de titel „Bünt for- skaet" is dit eveneens vlot en onderhou dend amusement geworden, waarbij eni ge aardige vondsten in toepassing werden gebracht. Jan van Dam Overijsel 25 100 m. z.w, Dakar n. Kaapstad. Pacaya 25 v. Kingston n. Puerto Barrios. Palamades 25 v. Valparaiso n. San Antonio. Papendrecht 26 te Rostock verwacht. Parthenon 25 700 m. w.z.w. Azoren n. Larvik. Pendrecht 26 te El Palito verwacht. P. G. Thulin 26 te Valparaiso verw. v. Balboa. Philidora 25 v. Port Said n. Banias. Poseidon 26 v. Halifax n. Bermuda. Prins der Nederlanden 25 910 m. n.o. Barbados naar Barbados. Prins Willem George Frederik 26 te Rotterdam. Prinses Margriet 26 te Montreal verwacht. Pygmalion 24 v. Gonaives n. Kp. Haitien. Raki 26 te Port Elisabeth. Reza Shah The Great 26 v. Suez n. Mena. Ridderkerk 25 90 m. w. Algiers n. Antwerpen. Riouw 25 v. Port Said n. Belfast. Roepat 25 300 m. o.z.o. Socotra n. Djibouti. Rondo 25 te Marseille v. Amsterdam. Rossum 25 80 m n. Mona eil. n. Aruba. Rijndam 27 te Southampton. Saloum 26 te Dakar. Sarangan 25 420 m. n.o. Bermuda n. New York. Sarpedon 26 te Aruba verwacht v. La Guaira. Schelpwijk 29/30 te Rotterdam verwacht. Scherpendrecht 27 te Genua. Schiedijk 25 140 m. z.w. Kp. Race n. New York. Senegal 25 180 m. n. Dakar n. Dakar. Senegalkust 25 11 m. z.w. Ouessant n. Bordeaux. Serooskerk 25 te Suez verwacht v. Akaba. Situla 25 190 m o.z.o. Ilheus n. Puerto Alegre. Slamat verm. 28 v. Rotterdam n. Bremerhaven. Sliedrecht 27 v. Antwerpen n. Vlissingen. Socrates 25 850 m. n o. Guadeloupe n. Curasao. Soestdijk 27 te Norfolk. Solon 27 te Bachaquero. Somemlsdijk 25 te Antwerpen v. Rotterdam. Stad Dordrecht 25 50 m. z.z.w. Palma de Majorca naar Livorno. Stad Haarlem 25 te Melilla verwacht v. Reggio. Stad Leiden 26 te Livorno. Stad Maassluis 25 55 m. n. Oran n. Rotterdam. Stad Maastricht 25 270 m. n.w. Casablanca naar Vitoria. Stentor 25 v. Tripoli n. Alexandrië. Straat Rio 25 v. Vitoria n. Kaapstad. Straat Torres 27 te Lagos. Tabian 25 452 m. z.z.o. Dakar n. Dakar. Tacana 25 v. New Orleans n. Puerto Cortez. Tara pass. 25 Fmisterre n. Rio. de Janeiro. Thuredrecht 25 240 m. z.o. Venetië n. Venetië. Tjimanuk 26 te Brisbane verwacht. Tjipondok 28 te Dar Es Salaam verw. v. Mahe. Van Linschoten 25 70 m. n.o. D. Suarez n. Singap Van Neck 24 v. Hongkong n. Penang. Van Waerwijck 26 te Hongkong verw. v. Bangkok. Vasum 25 240 m z. Bermuda's n. Curasao. Vivipara 25 130 m. n.n.w. Perim n. Landsend. Vlieland 25 190 m. w.n.w. Trinidad n. B. Aires. Vlist 26 te New Orleans. Waterman 26 te Balboa. Westertoren 26 v. Rotterdam n. Skelleftehamn. Wieldrecht 25 1000 m. z.o. Bermuda n. La Salina. Will. Barendsz 25 750 m. n.w. K. Point n. Kaapst. Willem Ruys 25 v. Wellington n. Balboa. Witmarsum 25 220 m. n.n.w. Finist. n. Hamilton. Wonorato 26 te Calcutta v. Chalna. Wonosari 25 te Bremen verw. v. Amsterdam. Zeeland 25 v. Djeddah n. Bombay. Zonnekerk 25 te Lourenco Marques v. Durban. Zwijndrecht 25 240 m. w. Gibraltar n. Norfolk. KLEINE VAART Admiralengracht 25 dw. Scheven, n. Kopenhagen. Ank T 25 10 m. o. Sandhammern n. Karskaer. Atlas 25 15 m. n.w. Noordhinder n. Lissabon. Brouwersgracht pass. 25 Texel n. Helsinki. Dracö 24 te Genua n. Palma. Eljo 25 dwars Bone n. Pasajes. Julia Mary 25 op Thames n. Amsterdam. June 22 v. Dundee te Londen. Leonidas 25 v. Piraeus n. Saloniki. Marianne 25 90 m. n.o. Pitboei n. Gothenburg. Nero 25 v. Tarragona n. Valencia. Netta 24 130 m. n.n.o. Villano n. Malta. Plato 25 18 m. z.z.w. Ushant n. Bordeaux. Thaletas 24 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Twee Gebroeders 25 60 m. z.o. Malta n. Malta. Wedlooper 25 dwars Noordwijk n. Rotterdam. Wilpo 23 v. Karskaer te Köping. SLEEPVAART Cycloop 26 v. Colombo n. Singapore. Elbe 22 te Gibraltar. Friesland 26 v. Lagos n. zee. Help 26 te Suez v. Aden. Nestor 26 v. IJmuiden te Harlingen. Noordzee 22 v. Rotterdam te Cobh. Poolzee verm. 25 v. Gibraltar n. Brest. Simson 26 v. IJmuiden n. Amsterdam (repar.). Tasmanzee 23 v. Southampton n. Dartmouth. Zeeland 26 1000 m. z.w. Oporto n. Bilbao. Zwarte Zee-3 21 v. New Orleans n. Perz. Golf. I De toneelgroep „Breero" uit Amster dam heeft ons er vrijdag- en zaterdag avond in „Het Groene Huis" te Bever wijk nog eens aan herinnerd, dat Herman Bouber eenmaal op zijn grootste succes stuk „De Jantjes" een vervólg schreef. Hij noemde het „De Jantjes 2", of „Als kin deren groot worden" en zoals uit deze ti tels gemakkelijk kan worden afgeleid, be tekent dit „tweede deel" het weerzien met enige vermaard geworden toneelfiguren, al concentreerde Bouber zich ditmaal dan ook voornamelijk op Blonde Greet en Dol le Dries, die inmiddels twintig jaar ouder zijn geworden. Hun gezin telt vier kinde ren: Hamid, die door Dries uit Indië werd meegebracht; Rika en Piet, uit Greets eerste huwelijk en Greta, die een dochter van hen beiden is. Veel saamhorigheid blijkt in deze familie niet te bestaan. Ha mid is wegens zijn bruine huidskleur ken nelijk een vreemde eend in de bijt en Piet en Rika zijn evenmin altijd geneigd het gezag van hun stiefvader te accepteren. Voor een vakman als Bouber, liggen de conflicten in een dergelijke familie prac- tisch voor het opschrijven, hetgeen hij dan ook allerminst heeft verzuimd. Voorts voerde hij de populaire Schele Manus weer ten tonele, wiens huwelijk met Toffe Jans die wij niet meer te zien krij gen evenmin tot de meest geslaagde behoort. Zoals met de meeste vervolgver halen, hetzij voor boek, toneel of film, heeft ook dit stuk de spontaniteit van zijn voorganger „De Jantjes 1" niet bereikt. Daarom is het waarschijnlijk ook zo goed als onbekend gebleven. Toch moest het voor amateurs prettig te spelen zijn, door dat de dialogen zo natuurlijk klinken en de weinig gecompliceerde karakters een betrekkelijk geringe diepgang vragen. Zoals reeds vermeld, heeft dit Amster damse amateurgezelschap het stuk twee maal in Beverwijk gespeeld. Eén keer voor hen die het jeugdwerk steunen, dat in „Het Groene Huis" zijn hoofdkwartier heeft en eenmaal voor de jongeren zelf. Het zijn geen sterke, maar wel succesvol le voorstellingen geworden. Regisseur J. C. van der Water had de voorstelling wat eenzijdig geleid, waar door een agressieve toon de overhand ver kreeg en er niet veel van nuancering viel te bespeuren. In het bijzonder was dit het geval bij Corrie Kenter, Paul Witse en Kees Joos; respectievelijk als Rika, Piet en Dolle Dries, ofschoon laatstgenoemde toch een der beste spelers was. Ook Joop Kelbling speelde de rol van Manus met veel Amsterdamse gein. Ans Keiling deed ons als Greet te weinig herinneren aan de felle blonde volksmeid uit het eerste stuk. Elly van Kersbergen was nog een inne mende Greta, wier verloofde George door Jan Kieburg gespeeld als de stu dent niet voldoende afstand van dit milieu verkreeg. Ten slotte werd A. Rucette, me de wegens zijn Indonesische afkomst, een welhaast ideale Hamid. Het succes bij het publiek bewees overtuigend, dat het gen re „volksstuk" nog altijd op hoge prijs wordt gesteld. Geref. Gemeenten Bedankt voor Leiden K. de Gier te 's Gra ven hage.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5