Bij Hoogovens weinig zorgen over groeimogelijkheden ZWAARDEMAKER Volgens schema PTT boekte in 1960 f 5,5 miljoen hogere winst ffffffffffffffff fffffli fff fff Nog weinig bewijs tegen drie verdachten van roofmoord Anneke Beekman kwam reeds zaterdag in ons land terug Als Rozenburgproject toch doorgaat zal standpunt worden bepaald Wachten op de telefoon ICZS Gebrek aan personeel blijft het belangrijkste knelpunt Horlogemaker spoorloos: studenten vrijgelaten Rockefeller vanavond op Schiphol Zij heeft sinds 1954 met mevrouw Van Moorst in Frankrijk vertoefd Vijf doden in het verkeer R.T.C. was eerste oriëntatie Generale repetitie voor vlucht om de aarde WOENSDAG 29 NOVEMBER 1961 11 PROF. TEN DOESSCHATE: Examens neemt vaker Russische bergingspoging bij Bornholm opgegeven Kettingbotsingen op de weg Rotterdam-Delft Grote uitgaven?Vraag een Persoonlijke Lening aan de Verdwenen horlogemaker Kort nieuws Wensen van Suriname Duitse matrozen namen in Haarlem bromfiets weg Kardinaal Alfrink sprak in Straatsburg over eenheid i „De directie van Hoogovens IJmuiden stond en staat geheel achter het rapport van de commissie Van Berkum over de eventuele vestiging van een tweede Hoogovenbedrijf in Nederland. De besprekingen over een Hoogovenbedrijf op Boozenburg verkeren in de laatste fase van het vooroverleg. Maar men moet niet vergeten, dat er dan alleen maar een advies zal worden uitgebracht. De U.S. Steel treedt op als adviseur, niet als ondernemer. Als dit advies gunstig luidt en men besluit tot bouw komt de vraag: wie wordt de ondernemer van het project, wie gaat het risico dragen? En dan moet ik u zeggen: nog nooit is door de directie van de Hoogovens verklaard, wat men in een dergelijk geval zal doen'Dit zei prof. dr. J. F. ten Doesschate, directeur van Hoogovens IJmuiden, ten overstaan van een groep van 180 lezers van „Beleg gers Belangen De Hoogovens investeren veel geld in het eigen bedrijf, maar zij menen, dat zij daarmee de belangen van de beleg gers weinig kwaad doen, omdat het be drijf zo gezond blijft. De eerstvolgende stap op het gebied van de uitbreiding zal naar een capaci teit van drie miljoen ton zijn. Dit is nog niet besloten maar het ligt in de lijn der ontwikkeling. Bij de Hoogovens is men weer aan een drempel toe. Een industrie, die in vesteringen doet, moet enkele jaren wachten voor deze voltooid zijn. De nieuwe blokwalserij zal aanvanke lijk onderbezet zijn. Later zal pas spra ke zijn van een volledige bezetting. Hoogovens zitten midden in een periode van groei, met als hoofdpunten op dit moment de vyfde Hoogoven, de vervanging van kleine door grote pe ren in de oxystaalfabriek en de nieuwe blokwalserij. Er is in de staalbranche een grote uitbreiding van de capaciteit met een dalende winstmarge per eenheid. De prjjzen gaan omlaag, de capaciteit stijgt. Er is concurrentie van plastic en alumi nium, maar deze is niet zodanig, dat zij werkelijk zorg baart. Wezenlijke vraag- belemmerende factoren zijn er in de toe komst niet. Puntentoekenning Zeer langdurig ging spreker in op een artikel over Hoogovens, dat in „Be leggers Belangen" was gepubliceerd en waarin de groeikans van Hoogovens met een vijf werd gewaardeerd en het rende ment met een vier. Dat het rendement laag wordt genoemd kon professor Ten Doesschate zich wel enigszins begrijpen, omdat men bij Hoog ovens veel aan interne financiering doet. Men kweekt veel interne reserves, trekt weinig vreemd kapitaal aan, en men vindt dat ook wel aantrekkelijk, zoals professor Ten Doesschate openhartig zei. De groei kansbeoordeling achtte hij verbazingwek kend laag en hij wees daarbij op de ge- effectueerde expansie van de laatste jaren en de plannen voor de toekomst- Spreker wees er verder op dat bij de beoordeling van de financiële cijfers van Hoogovens ook rekening moet worden ge houden met de financiële positie van zijn grootste afnemer te weten Breedband n.v. Hoogovens ontvangt niet alleen een divi dend. doch ook een deel van de winst van Breedband dat in het omzetcijfer van De vraag naar telefoonaansluitingen nam als gevolg van de gunstige con junctuur krachtig toe. Het bleek niet mogelijk de produktie van nieuwe aan sluitingen hiermee gelijke tred te laten houden. Ofschoon bijna 137.000 nieuwe aansluitingen tot stand kwamen dus ruim 18.000 meer dan in 1959 steeg het aantal wachtenden met ongeveer 8.000 tot 36.000. Alles wijst erop, dat de vraag zal blijven toenemen, zodat het niet in de lijn van de verwachting ligt, dat binnen afzienbare tijd op de achterstand zal worden ingelopen. In tegendeel moet ernstig rekening worden gehouden met een voortgaande toe neming van het aantal wachtenden. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal èxamen vrije studierichting in de rechts geleerdheid S. H. Bloembergen, Bloemen daal. AMSTERDAM. (V.U.) Geslaagd voor het kandidaatsexamen in de Franse taal en letterkunde B. J. Kniese, Haarlem. Advertentie Hoogovens zal ook in de huidige, wat minder gunstig wordende, marktsituatie zijn uitbreidingsplannen normaal vol gens schema uitvoeren. De enige oor zaak van stagnatie zou kunnen zijn, dat men veel last gaat krijgen van bouw- problemen en personeelsschaarste. Reeds nu ondervindt men op dit technische gebied kleine moeilijk heden. Wel ziet men aankomen, dat de nieuwe apparatuur minder intensief in gebruik zal kunnen worden genomen dan bij een andere marktsituatie mo gelijk zou zijn. De situatie ziet er dit jaar niet slecht uit. De eerste twee kwartalen was men nog voor op verleden jaar, in het derde kwartaal ook nog, dank zij de lang lopende contracten, maar toen werd de neergaande trend toch zichtbaar. Het is echter de verwachting, dat men dit jaar net zo hoog zal uitkomen als het vorig jaar. Zolang er tenminste geen ramp gebeurt. Hoogovens is begrepen. Hoogovens en Breedband behoren derhalve tezamen ge zien te worden. Tenslotte ging hij in op een opmerking Prof. dr. T. F. ten Doesschate in „Beleggers Belangen", dat kapitaal primair en arbeid secundair is in een tijd van arbeidsschaarste (de hoofdredacteur van B.B.,de heer De Silva Rosa bedoelde hier het onderscheid chronologisch, zoals hij ons later verzekerde, red.). Professor Ten Doesschate zei, dat zijn visie op dit vraagstuk wel wat anders is geworden, sinds hij de colleges heeft ver laten en zich in een kantoor temidden van het bedrijf pleegt te bevinden. „De waar dering voor de arbeid groeit, naarmate je er dichterbij zit" zei hij. „Ik zou hier wil len spreken van twee handschoenen, die even belangrijk zijn. Het is onze taak het bedrijf in stand te houden en de mensen een menswaardig bestaan te verschaffen." Koele berekening In het vragenuur na afloop van de rond leidingen door het bedrijf gingen profes sor Ten Doesschate en drs. P. L. Just- man Jacob naar aanleiding van vragen in op de kwestie-Hoogovens Roozenburg. De heer Ten Doesschate zei, dat het stand punt van Hoogovens is bepaald na een werkwijze, die bij dit bedrijf altijd wordt gehuldigd: koele berekening. „We hebben dan ook helemaal geen spijt van onze me ning, die men in het rapport-Van Berkum kan vinden." In antwoord op een vraag of Hoogovens niet als andere producenten in het buiten land de produktie gaat beperken, werd geantwoord, dat wanneer nieuwe appara tuur gereed komt, deze iets langzamer in gebruik zal worden genomen dan onder gunstige marktomstandigheden het geval zou zijn geweest. KOPENHAGEN (UPI) De Russische bergingsvaartuigen, die ten noorden van het Baltische eiland Bornholm bezig zijn geweest met de berging van de gestrande kotter „Jarcjevo", hebben hun pogingen gestaakt. De „Jarcjevo" is in de nacht van 9 op 10 oktober op de rotsen nabij Chris- tiansoe, Noord-Bornholm, vastgelopen. Tweemaal werd de Russische vaartuigen toestemming gegeven bergingspogingen in de Deense wateren te ondernemen. De Russische vaartuigen zijn klaarblijkelijk dinsdag naar hun thuishaven vertrokken. Op de rijksweg Delft-Rotterdam hebben zich gistermiddag omstreeks kwart voor vijf vier kettingbotsingen voorgedaan waar bij zeker veertig auto's waren betrokken, die alle meer of minder ernstige schade opliepen. Acht auto's moesten worden weggesleept. Twee auto's raakten in brand. Twee bestuurders liepen verwondingen op maar konden na behandeling in het zieken huis hun weg vervolgen. Om kwart over zes was het verkeer weer normaal. De oor zaken van de botsingen moeten worden ge zocht in gladheid van het wegdek, werk zaamheden aan de weg en daardoor ont stane filevorming. Advertentie Verschenen is het jaarverslag van de P.T.T. over 1960. Dit verslag zegt, dat het bedrijf in 1960 zeer gunstige financiële resultaten heeft bereikt. De totale winst bedroeg 95,6 miljoen gulden, tegen 90,1 miljoen gulden in 1959. In 1960 bedroeg het gemiddeld werkzame kapitaal 1,5 miljard. Het daarop behaalde rendement bestond uit 41,9 miljoen betaalde rente en 84,6 miljoen winst. De rentabiliteit van het kapitaal was dus bijna 8te percent tegen ruim 9 percent in 1959. Uit de winst van 95,6 miljoen is toegevoegd aan de reserves 69,6 miljoen en uitgekeerd aan het rijk 26 miljoen. Daarnaast werden 41,9 miljoen aan rente en 23,6 miljoen als 3% percents heffing over de bedrijfsbaten aan het rijk uitgekeerd. De investeringen hebben in 1960 een niveau bereikt van 183,6 miljoen. Dit betekent ten opzichte van het voorafgaande jaar wederom een stijging van bijna 12 percent. De omvang van het binnenlandse post verkeer steeg in 1960 met circa 5 percent tot ruim 1900 miljoen stukken. De groei van het verkeer was het grootst in de groep drukwerken. De geldomzet aan de loketten van de postinrichtingen bedroeg omstreeks 1950 acht miljard gld per jaar of het drievoudige van het bedrag aan bankbiljetten in omloop. In 1960 was deze omzet gestegen tot 17,7 miljard, een be drag viermaal zo groot als dat van de bankbiljettencirculatie. Het aantal postrekeningen bleef onge veer in hetzelfde tempo met ruim 6 per cent als in 1959 stijgen tot bijna 788 000 Het aantal boekingen nam toe van 280 miljoen in 1959 tot 297 miljoen in het verslagjaar. De geldelijke omzet steeg met ruim tien percent tot 164 miljard gulden in 1960, in 1959 bedroeg deze toeneming ruim 8,5 per- Het aantal aanvragen voor telexaanslui ting steeg met bijna veertig percent tot ruim 600. Het aantal aansluitingen bedroeg eind december 1960 ruim 3200, terwijl nog bijna 100 aanvragen op aansluiting wach ten. Het aantal klachten over radio- en tele visiestoringen steeg tot bijna 6900, tegen 6400 in 1959. Slecht van betalen De betalingsdiscipline bleef onvoldoende. Van het aantal geregistreerde bezitters van een radiotoestel voldeed ruim 14 per cent niet aan de verplichting de luister vergunning op tijd in te leveren. Van het aantal geregistreerde bezitters van een tv-toestel betaalde bijna zes percent het kijkgeld niet op tijd. Ruim 22.000 processen-verbaal moesten worden opgemaakt. Personeelsschaarste Het werk in het Dr. Neherlaboratorium ondervindt sterk de gevolgen van het ge brek aan hooggekwalificeerd personeel. De omstandigheid, dat de industrie veel gunstiger aanbiedingen kan doen dan de overheid, is er de oorzaak van, dat slechts zeer weinigen zich voor onderzoekings werk bij het staatsbedrijf melden, terwijl het reeds beperkte aantal wetenschappelij ke medewerkers geleidelijk daalt door het vertrek van hen, die elders hun positie kunnen verbeteren. Deze ontwikkeling is verontrustend, vooral omdat ons bedrijf niet over de middelen beschikt haar te keren. De speurwerklasten van het dr. Ne herlaboratorium, waar het toegepaste na tuurwelenschappelijk onderzoek in hoofd zaak is geconcentreerd, bedroegen in 1960 circa vijf miljoen gulden. Na de in 1958 ingetreden daling van de personeelsbezetting, die zich in het daar opvolgend jaar nog in versterkte mate had voortgezet, was de personeelssterkte eind 1960, ondanks het grote verloop, on geveer even groot als in het begin van het jaar. PTT heeft nog steeds te kampen met de gevolgen van de daling van het personeels bestand in de vorige jaren; tevens vereist de aanzienlijke vergroting van de vraag naar diensten van het staatsbedrijf een uit breiding van de personeelsbezetting. Het tekort concentreerde zich vooral in de groepen die rechtstreeks bij de diensten verlening aan het publiek zijn betrokken Gevreesd wordt, dat, indien deze tendens zich in de komende jaren zal doorzetten het dienstbetoon ernstige schade zal gaan ondervinden. Het vertrek van een groot aantal ge specialiseerde personeelsleden, dat in an dere bedrijven een belangrijk hoger sala ris kon verkrijgen dan binnen de moge lijkheden van het staatsbedrijf ligt, had een ongunstige invloed op enkele zeer be langrijke activiteiten van PTT. Dat ook de aantrekking van toekomstig leidingge vend personeel niet in die mate kon ge schieden als wel wenselijk was, geeft re den tot ongerustheid. NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPtJ, N.V. Hoofd kantoor: Amsterdam, Vijzelstraat 32 Onze P.L.-fofder wordt u door een van onze 134 kantoren op verzoek gaarne toegezonden Er is nog geen stoffelijk overschot ge vonden van de sedert 12 november in Am sterdam vermiste Italiaanse vertegenwoor diger in schoenen Bruno Colombo waarvan de politie aanneemt dat hij het slachtoffer is geworden van een roofmoord. De 25- jarige Italiaan zou bij zijn verdwijning een bedrag van ongeveer dertigduizend gulden aan Italiaans geld op zak hebben gehad. De Italiaanse politie heeft de studenten Prisco en Calapso, die de avond van 12 november met Bruno Colombo in Amster dam hebben doorgebracht en enkele da gen later naar Rome zijn vertrokken, na ondervraging vrijgelaten, maar hen ge waarschuwd dat zij zich beschikbaar moe ten houden. De studenten hebben verklaard dat ze op 12 november de vermiste naar uitgaans gelegenheden hebben vergezeld. Tegen het aanbreken van de ochtend waren ze uit elkaar gegaan. Colombo hebben ze niet meer teruggezien. Volgens de studenten heeft Colombo gezegd dat hij naar Brus sel ging en is hij onafgebroken in gezel schap geweest van de 30-jarige Italiaanse horlogemaker Scuazzardi. Deze man heeft de politie nog niet ge vonden. Wel beschikt zij over een verkla ring van een meisje, dat samen met de twee studenten en de horlogemaker het gezelschap heeft gevormd waarmee Bruno Colombo op 12 november de avond en nacht heeft doorgebracht. Sindsdien is hij niet meer gezien. Het vijftal is van de koffiebar „Milano" in de Leidsestraat naar de dancing „Blue Note" gegaan, Bruno stelde de studenten voor om met hem naar Brussel te rijden. Volgens het meisje heeft hij toen eerst de jongens bij hun hotel „Mon Abri" afgezet, en haar vervolgens thuis gebracht. Zij wist niet of hij daarna nog naar het hotel van de studenten is gegaan om hen af te halen voor de reis. Min of meer tot haar ver rassing is het meisje de beide studenten op dinsdag 14 november in de stad tegen- Gouverneur Nelson Rockefeller van New York is vertrokken uit Nederlands Nieuw- Guinea, waar hij het opsporingswerk naar zijn vermiste zoon Michael heeft bijge woond. De jongeman is nog steeds niet gevonden. Vader Rockefeller met zijn gezelschap wordt vanavond om half acht op Schiphol verwacht; van daar vliegt hij door naar New York. Op zijn verzoek heeft de K.L.M. de DC-8 van de Manilla-lijn via Biak laten vliegen om hem daar aan boord te nemen. Dit betekende voor de overige passagiers een verlenging van de vliegduur met acht uur. De raadsman van Anneke Beekman, mr. M. de Kort uit Naarden, heeft namens haar de volgende mededeling verstrekt: „Naar aanleiding van de publikaties, wel ke ik na mijn terugkomst in Nederland onder ogen heb gekregen, stel ik er prijs op de navolgende mededelingen te doen, omdat ik uit de vele vragen terzake be grepen heb, dat men daarop prijs stelt. Na ons overhaaste vertrek uit Banneux in 1954 zijn wij nog enkele weken in België gebleven. Daarna hebben wij mijn ver zorgster, tante Bets van Moorst en ik ons naar Frankrijk begeven, waar wij de gastvrijheid van het Franse volk hebben genoten. Ik heb daar onder vreemde naam een volledige opleiding genoten, waardoor ik momenteel vier talen kan spreken. Mijn verzorgster (Tante Bets) was steeds bij mij en voorzag met haar han denarbeid in ons bestaan. In de latere tijd werd dit iets gemakkelijker, doordat ik als assistente bij het taalonderricht iets verdiende. Op 23 november van dit jaar hebben wij, vol dankbaarheid jegens onze Franse vrienden, de terugreis aan vaard en het was de 25ste dat ik, na zo veel jaren afwezigheid de Nederlandse bodem weer onder mij voelde, die ik des tijds vrijwillig heb verlaten. Mijn vreugde daarover wordt helaas nog getemperd door het feit, dat Tante Bets thans nog met zes maanden gevangenisstraf haar goedzijn jegens mij moet boeten. Van harte hoop ik, dat het door haar ingedien de gratieverzoek zal worden ingewilligd. Ik ben, na enige tijd rust, voornemens mijn studies te voltooien, en hoop dan Zonder veel opzien aan de slag te komen." Mejuffrouw Beekman is zo vernemen wij voornemens aan het eind van deze week naar Hilversum te komen en daar voorlopig haar intrek te nemen in het rust huis van de gezusters Van Moorst „De Maretak" aan de Julianalaan. De nu 62-jarige verzorgster van mejuf frouw Beekman „Tante Bets" (mejuffrouw Elisabeth M. v. Moorst) bevind zich zo vernemen wij in Nederland. Zij heeft een gratieverzoek ingediend voor de straf van zes maanden wegens het onttrekken van een minderjarige aan hét wettig over haar gesteld gezag, waartoe het gerechts hof in Amsterdam haar in maart 1956 bij verstek heeft veroordeeld. Dit arrest werd in juni van dat jaar door de Hoge Raad bekrachtigd. Tegen mejuffrouw Van Moorst is nog steeds een bevel tot onmid dellijke gevangeneming van kracht. gekomen. Om haar vraag of zij niet met Bruno Colombo naar Brussel waren ge gaan, draaiden zij zorgvuldig heen. Toen de gangen van de horlogemaker werden nagegaan kwam naar voren dat hij op 16 november nog contact met de studenten heeft gehad. Dat moet geweest zijn vlak voor zij op diezelfde dag uit Am sterdam verdwenen. De jongens, altijd kampend met geldgebrek en met een gro te schuld, betaalden hun hotelrekening gro tendeels met Italiaans geld. Vrijdagavond vond de politie Scuazzardi in de dancing „Femina" aan het Rem- brandtsplein. De Italiaan verklaarde niets af te weten van de verdwijning van Bru no Colombo en omdat er geen aanwijzin gen waren dat hij onwaarheid sprak, kon de politie niet anders doen dan hem laten gaan. De volgende dag, toen de politie hem wilde opzoeken in zijn huurkamer aan de Herlmersstraat, bleek de vogel gevlogen. Van zijn bezittingen had hij een deel ach tergelaten. De man, die veel relaties heeft, vooral onder mannequins, zou al eerder hebben laten weten dat hij van plan was naar Engeland te gaan. De po litie houdt er echter rekening mee, dat deze mededeling een afleidingsmanoeuvre is geweest. Scuazzardi verdween een dag nadat hij had vernomen dat Italo Colom bo (de broer van de vermiste) in Am sterdam was aangekomen om naar zijn broer te zoeken. Zoals gemeld is in Den Haag de auto van Bruno Colombo gevonden, met een kogelgat in het dak en bloed op de be kleding. Vandaag zal de rijkspolitie met alle be schikbare manschappen een speurtocht ondernemen langs de rijksweg Amsterdam Den Haag, waarbij in alle wateren langs de weg systematisch zal worden gedregd. Ook zal gebruik van speurhonden worden gemaakt. Het is de recherche nog niet duidelijk met welk doel de horlogemaker en de student Frisco op maandag 13 novem ber bij een garagehouder op de Over toom in Amsterdam een auto hebben ge huurd. Volgens de verhuurder zou met deze wagen, die twee dagen later werd terugbezorgd, 209 kilometer zijn gereden. Veroorzaker van dodelijke aanrijding doorgereden Op de weg Meppel-Assen in de gemeente Diever is het echtpaar Reinders uit IJsel- stein, dat op weg was naar de begrafenis van een zuster van de heer Reinders, om het leven gekomen toen het busje waarin zij reden frontaal in botsing kwam met een tegenliggende vrachtauto. Een andere vrachtwagenchauffeur werd zwaar ge wond. Het ongeluk gebeurde doordat de heer Reinders in de auto werd afgeleid. Het busje schoot dwars over de weg, waarbij de inzittenden uit het voertuig werden geslingerd. Het echtpaar overleed vrij korte tijd daarna. De chauffeur van een vrachtauto met aanhangwagen, die achter de eerste vrachtauto reed, gooide het stuur naar rechts, teneinde de uit het busje geslingerde slachtoffers te ont wijken. De vrachtauto schoot hierdoor over het rijwielpad en belandde in een diepe bermsloot. De chauffeur werd ernstig ge wond. Op de Plantage Middenlaan in Amster dam is de bestuurder van een auto door gereden nadat hij de 30-jarige wielrijdster H. C. Schoenmaker had aangereden. De vrouw werd over grote afstand door de auto meegesleurd en is de volgende dag in het ziekenhuis overleden. De automobilist is voortvluchtig. In Breda is de 11-jarige Hans van den Berg om het leven gekomen bij een bot sing met een vrachtauto. De jongen reed op zijn fiets in dezelfde richting als de vrachtauto. De toedracht van het ongeluk is niet duidelijk. De 48-jarige bankwerker W. A. Parzins- ki uit Amsterdam, die op 1 november in Amsterdam met zijn bromfiets tegen een onverlichte handkar reed, is in het zieken huis overleden. Taptoe-Delft in Goes. Zeer waar schijnlijk zal de volgende zomer, namelijk op 26 mei of 2 juli 1962 een taptoe met het zelfde programma en dezelfde medewer kers als te Delft in Goes worden uitge voerd. De Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer in Goes en de Zeeuwse Landbouw- maatschappij hebben samen het initiatief genomen tot het doen uitvoeren van deze taptoe. Men zal het gemeentebestuur vra gen voor de financiële consequenties mede garant te zijn. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Korthals heeft gisteravond in de Tweede Kamer de sprekers beantwoord die vorige week hun licht hadden laten schijnen over de begroting van het ka binet van de vice-minister-president, de functie die de heer Korthals bekleedt naast zijn ministerschap van Verkeer en Water staat. De begroting van zijn kabinet, waar onder de relaties met Suriname en de Nederlandse Antillen ressorteren, werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming aange nomen. De minister verklaarde o.m. dat de dit jaar gehouden Rondetafelconferentie een eerste oriëntatie was over de wensen van Suriname. Het betrof de wens van dit rijks deel eigen diplomatieke betrekkingen te onderhouden. Het was niet de bedoeling, dat toen spijkers met koppen werden ge slagen. Als resultaat van het gesprek zou een werkgroep worden gevormd. Neder land heeft Suriname niet willen haasten met aanwijzing van leden voor deze werk groep, maar de minister had pas verno men dat deze leden ten slotte waren aan gewezen. Van Nederlandse kant kan men daar nu binnenkort ook toe overgaan. Als bij Suriname nog nadere wensen le ven, kan dit rijksdeel daar bij het vervolg van de R.T.C. van doen blijken. Zolang het gesprek nog voortduurt blijven de bui tenlandse betrekkingen van het koninkrijk in één hand. Op het ministerie van Bui tenlandse Zaken zijn een aantal functies voor Surinamers en Antillianen openge steld, maar van die zijde is men daar niet direkt op ingegaan. Het antwoord van premier De Quay aan het Eerste Kamerlid prof. De Gaay Fort man over de samenstelling van de Ko ninkrijksdelegatie naar de Verenigde Na ties getuigde volgens minister Korthals niet van formalisme. Het is een zaak van de Rijksministerraad, waarin met de me ning van de gevolmachtigde ministers uit de West veel rekening wordt gehouden. Met de Antillen bestaat een zeer goed contact over de vraag van de gouverneurs vacature. De minister zag het belang van een tijdige benoeming zeker in. Ook ten aanzien van Suriname wees hij erop, dat zeker iemand uit het rijksdeel zelf voor de gouverneursfunctie in aanmerking kan komen. Een goede defensie van de Antil len achtte hij van groot belang. Wellicht gaat binnenkort een tweede marineschip naar dit gebied. De daar aanwezige vlieg tuigen voldoen aan de eisen, aldus de mi nister. CAPE CANAVERAL (UPI) Op het proefterrein Cape Canaveral, in de Ame rikaanse staat Florida, hebben Amerikaan se ruimtevaartdeskundigen dinsdag de laatste hand gelegd aan een raket met een lengte van ruim 28 meter, waarmee men deze week een chimpansee in een baan om dé aarde wil brengen. Het is de be doeling dat hij driemaal om de aarde zal cirkelen. De lancering betekent een gene rale repetitie, voordat men binnen een paar weken de eerste Amerikaanse ruim tevaarder in een baan om de aarde brengt. Officieel wordt verklaard, dat indien de proef met de chimpansee tot succes leidt, alles zal worden gedaan om nog voor het einde van dit jaar een astronaut een ruimtevlucht om de aarde te laten maken. Twee matrozen van een motorlogger, die in IJmuiden ligt, zijn gisteravond met een bromfiets, die zij op de Gedempte Oude Gracht hadden weggenomen, in het Kenaupark in Haarlem nabij de Parklaan tegen een trottoirband gereden en gewond. De politie vond aanvankelijk alleen de bromfiets maar kreeg de Duitsers, een 19- jarige matroos uit Leer en een 18-jarige matroos uit Bonn, op de Kruisweg te pak ken. Beide matrozen, die cafés in IJmui den en Haarlem hadden bezocht, waren gewond. Zij zijn naar het Grote Gasthuis gebracht, waar de 19-jarige wegens een hersenschudding moest worden opgeno men. Zijn 18-jarige kornuit werd, nadat zijn wonden in het ziekenhuis waren be handeld, in het politiebureau opgesloten. PARIJS De aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Alfrink heeft maandag in Straatsburg het woord gevoerd, waar hij eerst door de burgemeester, oud-pre mier Pierre Pflimlin, officieel ontvangen was. De kardinaal verklaarde, dat de eerste stap op de weg naar eenheid onder de christenen is gedaan. Niettemin waar schuwde de aartsbisschop zijn gehoor te gen „de ogenschijnlijke eenheid van de grootste gemene deler".

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11