Parijs was de ouderwetse stad-voor-wandelaars BECKERING handschoenen UNO veroordeelt Zuid-Afrika's radicale apartheidspolitiek Hoge UNO-functionarissen door Katangezen mishandeld Statische kerk pleegt zelfmoord Koffie KREMER Kaarslicht in café's en restaurants llliill Geen economische sancties gevraagd Tunesische klacht bij de Veiligheidsraad Uitspraak van Nederlandse hoogleraar voor de Wereldraad van Kerken Geleerden aten strontium 90 Uitgaansverbod in Santo Domingo mm WOENSDAG 29 NOVEMBER 1961 VRAAGT UW HORLOGER het geschenk dat"voor de hand" ligt „Geen gevaar van fall out te vrezen Faillissementen J Advertentie Üiii (Van onze correspondent) PARIJS De Parijzenaars hebben, zo hun leeftijd het hun toestond, zich giste ren zo'n twintig jaar jonger kunnen voe len. De legendarische lichtstad was door de staking van een half miljoen arbeiders in de gas- en elektriciteitsbedrijven in het „clair obscur" van deze sombere en drui lerige herfstdag gedompeld, juist zoals de oudere Fransen zich nog wel uit de oor logstijd herinnerden. Ook de café's en de restaurants, die met kampeer- en stal lantaarns, of in de welgesteldere wijken met kaarsen werden verlicht, riepen die zelfde herinneringen op. Overigens was in de restaurants, waar de keukens met gas of elektriciteit worden gestookt, toch de dood in de pot, zodat daar de deuren ge sloten zijn gebleven. Op de stations was de algemene aan blik al weinig fleuriger. Zowel op de buürt- lijnen als op de gróte trajecten lag het verkeer tot vijf uur in dte middag stil terwijl op de vliegvelden alleen de buitenlandse maatschappijen hun vluchten konden voortzetten. Ofschoon de ambtenaren zich formeel buiten de staking hadden gehou den, werkten de overheidsdiensten toch maar op halve kracht als gevolg van de transportmoeilijkheden. Ondanks het feit, dat ook de verkeerslichten waren uitge vallen, zijn er toch maar weinig ongeluk ken gebeurd. Het verkeer was trouwens aanzienlijk rustiger dan op andere door- de-weekse dagen, doordat de meeste ge motoriseerde kantoorlieden rustig thuis waren gebleven, om een extra vrije dag te hebben. Alleen in de namiddag kwam er wat meer leven in de brouwerij op en bij de Place Clichy, waar de vakvereni ging der kleine winkeliers tot een protest demonstratie had opgeroepen. Ernstige incidenten of botsingen met de politie kon den niettemin vermeden worden. Het was gisteren de derde vrijwel alge mene stakingsdag, die Frankrijk sedert de grote vakantie beleefde en of het ook de laatste zal zijn, valt nog te bezien. De kloof, die de voorstellen van de regering en de eisen van de vakverenigingen scheidt, blijft nog altijd aanzienlijk. Ter wijl de ambtenaren ongeveer tien percent opslag verlangen, wil de regering niet verder gaan dan 214 percent. En zelfs die bescheiden tegemoetkoming bezorgt premier Michel Debré al ruimschoots zorgen. Een extra bedrag van 600 miljoen nieuwe francs zal voor die salarisverho ging nodig zijn, waarvan de ene helft door bezuinigingen en de andere door nieuwe belastingen zal moeten worden opge bracht. En hoewel daarover reeds mor gen een gedetailleerd voorstel bij de Kamers moet worden gedeponeerd, ston den de diverse posten van die aanvullen de begroting gisteravond officieel nog al tijd niet vast. Het Franse kabinet zal zich vanmorgen met de stakingen bezighouden een verga dering in het Elysée onder voorzitter schap van president De Gaulle. In het centrum van Parijs was gisteren tweeder de van de winkels gesloten en de gewoon lijk verstopte straten waren nu half leeg. Slechts een van de vijf grote automobiel fabrieken in het gebied van Parijs werkte normaal het bedrijf heeft een eigen elektriciteitsvoorziening. De luchtvaart maatschappij „Air France" moest meer dan honderd vluchten afgelasten. Ook bij de kernreactor in Saclay (bij Parijs) de grote deeltjesversneller aldaar en bij de kernreactor in Grenoble werd niet gewerkt. Volgens vakbondsleiders werden verscheidene arbeiders bij Frank rijks grootste atoomcentrum, Marcoule in de Rhöne-vallei, op straffe van boete of ge vangenis verplicht aan het werk te gaan. De scholieren in Parijs hebben echter geen vrijaf gehad. De lessen gingen nor maal door, zij het in verscheidene scho len bij kaarslicht. Advertentie xeet V.. -i* Vierhonderd leden van de Katangese jeugdbeweging Jeunesse Nationale Katanga oftewel JEUNAKAT heb ben in de inheemse wijk van Elisabeth- stad deelgenomen aan een „parade". Als men de dodelijke ernst op de jon ge gezichten ziet, zou men haast vergeten dat de uniformen van vod den en de wapens van hout gemaakt zijn. Tezelfdertijd deed president Tsjombe van de afgescheiden Kongolese pro- •vincie op een massale openluchtbijeen komst in het sportstadium van zijn hoofdstad een beroep op het Katan gese volk om zich op oorlog voor te bereiden. HAARLEM: GR. HOUTSTR. 52 AMSTERDAM-DEN HAAG NEW YORK (UPI) De UNO-Assem blee heeft dinsdagavond haar veroordeling uitgesproken over Zuid-Afrika's rassenpo litiek, en op alle landen een beroep ge daan afzonderlijke en gezamenlijk actie daartegen te ondernemen, om de regering te Pretoria te dwingen van politiek te ver anderen. Een desbetreffende resolutie werd met 97 tegen twee stemmen en een onthouding (Guinee) aangenomen. De tegenstemmers waren Portugal en Zuid-Afrika zelf. De gedelegeerde van de republiek, minister van Buitenlandse Zaken Eric Louw, noem de de stap van de Assemblee een weder rechtelijke bemoeienis met Zuid-Afrika's binnenlandse politiek. Zuid-Afrika heeft vorige beroepen van de Assemblee om op de apartheidspolitiek terug te komen, af gewezen. De kwestie wordt al sinds 1952 in de UNO behandeld. Afro-Aziatische pogingen om een algehe le diplomatieke en economische boycot van Zuid-Afrika te bewerkstelligen, kre gen niet de vereiste tweederde meerder heid van stemmen. Strafmaatregelen wer den eveneens niet in overweging genomen. De aangenomen resolutie was ingediend door Afghanistan, Ceylon, Denemarken, Malakka, India, Noorwegen en Venezuela. W eiger ing Minister Louw waarschuwde voorts dat de UNO het internationale recht zou schen den, zo ze zich zou uitspreken over Zuid- Afrika's beheer over Zuidwest-Afrika; een dispuut over de status van dit gebied is voorgelegd aan het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag. Louw weigerde echter concreet ant woord te geven op de vraag of de rege. ring van Zuid-Afrika zich zou houden aan een toekomstige uitspraak van dit hof. NEW YORK (Reuter) De Tunesische UNO-afgevaardigde Bourguiba, heeft in een brief aan de voorzitter van de Vei ligheidsraad een klacht ingediend, dat de Franse troepen in Algerije voortdurend aanvallen doen op Tunesische grensposten. Bourguiba schrijft in zijn brief, dat op 22 november tijdens gevechten tussen Fran se troepen en het „Algerijnse bevrijdings leger" de meeste grensposten tussen Ain Draham en Tabarka door de Fransen aan een „zwaar artillerievuur" werden onder worpen en voorts dat een Franse pantser eenheid Tunesich grondgebied was binnen gedrongen en een tweehonderd meter bin nen Tunesisch gebied gelegen post had aangevallen. Bij deze aanvallen werd ern stige schade aangericht, terwijl twee Tu- nesiërs werden gedood. Bourguiba schrijft de aandacht van de Veiligheidsraad op de ernst van deze aan vallen te willen vestigen. NEW YORK (UPI) Een UNO-woord- voerder heeft gisteravond in New York meegedeeld dat twee hoggeplaatste func tionarissen van de Volkenorganisatie gis teren in Elizabethstad door Katangese sol daten zijn aangevallen en mishandeld. De betrokken functionarissen, George Ivan Smith en Brian Urquhart, werden na een diner ter ere van de Katanga bezoe kende Amerikaanse senator Thomas Docjd uit Connecticut, door losgeslagen gendar mes en parachutisten weggesleept en af geranseld. Secretaris-generaal Oe Thant heeft zijn vertegenwoordigers in Katanga opgedra gen ten scherpste tegen deze onmenselijke behandeling te protesteren en van de Ka tangese overheid openbare verontschuldi gingen te eisen en bestraffing van de schuldigen. Urquhart, een Engelsman, heeft gebroken ribben en andere verwon dingen opgelopen, en is opgenomen in een ziekenhuis. De omvang van de verwondin gen die de Australiër Smith heeft opgelo pen is niet bekend. De secretaris-generaal van de UNO Oe Thant heeft dinsdag in New York voorts onthuld, dat de wapenstilstandsovereen komst tussen de UNO in Kongo en de pro vincie Katanga, werd goedgekeurd door zes leden van de zogenaamde „Kongo- club", een invloedrijke groep die wijlen secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld van advies diende inzake Kongo. Thant antwoordde op een vraag van de Russische gedelegeerde Valerian Zo- rin, wie verantwoordelijk was geweest voor dé uiteindelijke aanvaarding van de Wapenslilstandsovereenkomst. De secretaris-generaal zei dat de in Ndo- la, Noord-Rhodesië, op 20 september gete kende wapenstilstand, van kracht was ge worden nadat hij was goedgekeurd door hooggeplaatste UNO-functionarissen van de adviescommissie voor Kongo. NIEUW DELHI (Reuter) De Neder landse socioloog professor dr. E. de Vries, rector van het Internationale Instituut voor Sociale Studiën in Den Haag, heeft tot de derde algemene vergadering van de Wereldraad van Kerken in Nieuw Delhi gezegd dat het voor de christelijke kerk volslagen onmogelijk is zich afzijdig te hou den van de sociale veranderingen van de twintigste eeuw- Prof. De Vries zei dat een van de eerste lessen, die de kerken in het Westen moeten leren, is: onder scheid te maken tussen de boodschap van het evangelie en de sociale, economische en politieke structuur van de moderne westelijke wereld. Professor de Vries sprak over „de chris telijke illusie" dat de kerk aan haar ver antwoordelijkheid kan voldoen door een laatste oordeel te voorzeggen. Veroorde ling zonder meer van sociale instellingen, of kortzichtigheid van regeringen, of on geremde hebzucht, is niets anders dan een vorm van het ontvluchten van de werke lijkheid. De houding waarbij men zich voorgeeft heiliger te zijn dan de anderen heeft dik wijls de deuren gesloten voor een nieuwe uitleg van het evangelie. Het is gemak kelijk militarisme, rassendiscriminatie of vriendjespolitiek van verre te veroorde- len. Een kerk die statisch is of zich uitslui tend in zichzelf keert, pleegt zelfmoord in een wereld die in beweging is, aldus pro fessor De Vries. De kerken leren zien dat zij elkander verrijken door oecumenisch contact. De oecumenische beweging is, volgens pro fessor De Vries in een tijdperk van be weging en verandering, een door God ge geven middel voor de vernieuwing van het gehele kerkelijke leven. De kerken dienen zich echter goed bewust te zijn van hun beperkingen. In bepaalde gebieden vormen zij een minderheid en in andere moeten zij leven in een zeer verwereldlijkte maat schappij. Bijna nergens kan de kerk de regering voorschrijven wat deze wel of niet moet doen, aldus professor De Vries, gewezen hoofd van de landbouwkundige faculteit van de universiteit van het vroe- Advertentie HET EUROPESE BLOK Tijdens de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties van dit najaar deed zich een novum voor: de (West-) Euro pese vertegenwoordigers kwa men enkele malen bijeen om gezamenlijk hun gewicht te doen gelden teneinde niet ge heel in het gedrang te gera ken. Had niet Sovjet-Unie naar voren gebracht dat Oe Thant, de Aziatische secreta ris-generaal, het best kon doen zonder een Westeuropese ad junct-secretaris-generaal (of het moest zijn dat hij er óók een Oosteuropese bij nam)? Vooropgesteld moet worden dat de heer Oe Thant in ieder geval een Amerikaan en een Rus zou benoemen in de kring van zijn directe medewerkers, en dat bovendien zowel de de legatie van de Verenigde Staten als die van de Sovjet- Unie een Latijns Amerikaan en een Afrikaan in die kring geheel op hun plaats achtten. De zaak van de benoeming van de adjunct-secretaris generaal is tenslotte overgela ten aan het oordeel van de secretaris-generaal zelf, doch het is tekenend voor de heden daagse verhoudingen in de Verenigde Naties dat, zonder een duidelijke stap van Euro pese zijde, de kans groot was geweest dat heel West-Europa in het secretariaat-generaal niet meer in de op één ra hoogste rang vertegenwoor digd geweest zou zijn. Dit moet velen in onze landen hard klinken, maar zó is de werkelijkheid aan de First Avenue in New York gewor den! West-Europa telt niet mee, of wordt ten hoogste in ere gehouden door de Sovjets omdat zij dan een plaatsje voor een andere hun welge vallige adjunct-secretaris-ge- nenraal eruit hopen te slepen, voor een Oosteuropeaan, een vertegenwoordiger in het se cretariaat afkomstig uit éen van de zogenaamde volksrepu blieken. Alsof Frankrijk, En geland, Italië, de Benelux en Scandinavië (om niet te spre ken van Ierland, Portugal, Griekenland, Turkije en Cy prus) alle tezamen overeen kwamen met Polen, Tsjecho- slowakije, Hongarije, Roeme nië, Joegoslavië en Bulgarije! Met alle waardering voor die laatste landen en hun bijdra gen tot onze westerse bescha ving kan het toch niet twijfel achtig zijn hoe de schaal door slaat. En of men nu dit of een ander criterium neemt, zoals de politieke of de economise,ie betekenis, of ook de bevol kingstotalen, steeds weer blij- lid van de Volkeren-organisa tie konden worden, in tegan- stelling tot vele van de juist genoemde Afrikaanse en Azia tische landen. En in de derde plaats de duidelijke blokvor ming, onder meer groeperin gen van landen zoals de La tijns Amerikanen, en de Afro- Aziaten (om niet te spreken van de volkomen homogene groep van communistische landen, die zohder twijfel schadelijk was voor de positie van een niet als blok optre dend West-Europa). Het gaat enigszins, in t.egen de hogere ideeën over inter nationale samenwerking, die door velen in dit. oude Europa worden gehuldigd, om nu dit spel öök te gaan spelen en toch gië of Zweden of Nederland dat zij ieder maar één van de 103 leden van de organi satie zijn, met dus vrijwel nooit een kans op een eigen zetel wanneer niet een heel blok hun benoeming krachtig steunt. Gebeurt dit laatste, dan kan het Europese blox ook een soort stammen-trans- actie beginnen met de andere blokken, en dus in ruil voor toegezegde hulp ook steun ge ven aan de landen welke door die laatste blokken kandidaat worden gesteld. Waar het Handvest van de Verenigde Naties een billijke geografi sche verdeling voorschrijft voor de bezetting van alle functies en zetels, kan men ook niet zeggen dat deze de ken West- en Oost-Europa (het laatste minus de Sovjet-Unie, wel te verstaan!) volkomen ongelijkwaardige groeperingen van staten te zijn. Wat de positie van (West-) Europa in de V.N. verzwakt, is allereerst de enorme toe loop van nieuwe Afrikaanse en Aziatische landen een toe loop waarvan voorlopig het eind niet te zien is, want er zijn nog vele koloniale gebie den die naar onafhankelijk heid streven en geen ex-kolo nie heeft zich tot dusverre te klein, te zwak of te arm ge acht om een V.N.-lidmaat- schap te ambiëren! In de tweede plaats is er de omstandigheid dat belangrijke Westeuropese landen ide Bondsrepubliek, Spanje, Zwit serland) nog steeds geen bleef er geen andere keuze open. Nu moet men toegeven dat de westers-gezinde Europe anen tot dusverre een rol ver vulden in de Verenigde Naties die onevenwichtig groot was. De beide secretarissen-gene raal die tot dpsverre deze functie bekleed hebben, waren Scandinaviërs. Verder is de opzet van de Veiligheidsraad, en ook die van de Ecosoc, zo danig dat zowel Engeland als Frankrijk tot de permanente leden behoren. Die laatste waarborg om vertegenwoor digd te zijn blijft Europa be houden; het gedrang ontstaat, wanneer ook de overige, klei nere staten van ons werelddeel eens aan bod willen komen.Dan ontdekken de vertegenwoor digers van een land als Bei- beginselen van de wereldor ganisatie geweld aan zou doen- Zegslieden van sommige Europese delegaties hebben ook naar voren gebracht dat West-Europa in totaal niet minder dan één-vierde van de lasten van de Verenigde Na ties torst; dat is inderdaad een fiks aandeel. Maar het argument is niet erg geschikt om veel indruk te maken bij de vertegenwoordigers van de minder-ontwikkelde landen- Zomin als miljonairs ten on zent een grotere politieke in vloed kunnen opeisen dan andere kiezers Ondanks de vorming van een Europese groepering bin nen de Verenigde Naties is te vrezen dat de Westeuropese invloed nog verder zal af nemen, tenzij de politieke een wording van West-Europa verdere vorderingen maakt. Het evidente belang van een samengaan van Engeland met de zes treedt ook hier duide lijk naar voren en wij mogen er aan de andere kant de Fransen dankbaar voor zijn dat zij nu al enkele jaren lang een hechter politiek geheel trachten te maken van de lan den die de verdragen van Ro me hebben getekend. De En gelse reactie op de laatste Franse voorstellen in die rich ting is in het algemeen posi tief, hetgeen weer goede hoop geeft dat Engeland zich ook niet al te moeilijk zal tonen in de onderhandelingen met de zes plus de Europese Com missie. Het is nog iets heel anders wanneer de Westeuropese lan den elkaar min of meer toe vallig vinden in de Verenigde Naties omdat er gewichtige benoemingen op het spel staan dan wanneer geheel Europa bewesten het ijzeren gordijn met één stem spreekt en één goed gecoördineerde buitenlandse politiek gaat voeren/ Van dit laatste ideaal zijn we nog ver verwijderd maar er begint toch enig schot in de zaak te komen. Natuur lijk is dit een ontwikkeling welke zich niet alleen binnen de Verenigde Naties maar ze ker niet minder daarbuiten, zal laten gelden. Wat de Ver enigde Naties betreft daar zal men de stem die dan gaat spreken namens één groep van meer dan 200 miljoen Europeanen recht moeten doen wedervaren. Hetgeen een Europees, en daardoor ook een Nederlands belang is, doch wat eveneens in het be lang is van de Volkeren-orga nisatie zelf waarvan Europa een onmisbaar deel uitmaakt. gere Batavia, en aftredend voorzitter van de afdeling kerk en gemeenschap van de Wereldraad. De heer Thomas, een vooraanstaande Indische leek, verklaarde dat het revolu tionaire vuur in Afrika en Azië „een be lofte van Christus voor een voller en rij ker menselijk leven voor de mensen en de gemeenschap inhoudt." De kerken, al dus Thomas, die onder-directeur van het christelijk instituut voor de godsdienststu die te Bangalore is, verwaarlozen de chris telijke zorg voor de politiek in nieuwe lan den, die zeer noodzakelijk is voor de ver vulling van hun sociale taak. LONDEN (Reuter) Drie geleerden van de radiobiologische onderzoek afde ling van de Engelse medische raad in Harwell (Berkshire), dr. J. F. Loutit, dr. G. E. Harrison en T. E. F. Carr, heb ben een maand lang voedsel en drank tot zich genomen, waarin met opzet radio actieve neerslag was verwerkt. Dinsdag hebben zij deze proef beëindigd. Zij zeg gen zich volkomen fit te voelen. Zij zou den er wel altijd mee willen doorgaan, als het menu niet zo vervelend was ge weest, zo verklaarden zij. Zij aten in hoofdzaak brood, gebakken van graan dat op met radio-actief stron tium 90 besmette akkers gegroeid was, en dronken melk., van koeien die met een op lossing van strontium 85 waren ingespo ten. De geleerden zijn tevreden over de uit komst van hun experiment, waaruit vol gens hen blijkt dat niemand bang behoeft te zijn voor de radio-actieve neerslag van de Sovjetrussische superbommen, die komende lente verwacht wordt. Het plan bestaat soortgelijke proeven met menselijke proefkonijnen voort te I zetten. Verscherpt De Belgische minister van Binnenlandse I Zaken Gilson heeft meegedeeld, dat de controle op de radio-activiteit in België zal worden verscherpt. Er zal een opspo ringssysteem worden opgericht en het alarmapparaat zal worden uitgebreid. De minister kondigde voorts een voorlichtings campagne aan over de gevaren van de I radio-activiteit. SANTO DOMINGO (UPI) In de Do- minicaanse republiek is naar aanleiding j van een door de oppositie-groepen bevor- I derde staking een uitgaansverbod van I kracht geworden van zes uur 's avonds tot vijf uur 's morgens. De regering heeft voorts de rijksambtenaren gewaarschuwd, dat, indien ze vandaag niet op hun werk verschijnen, zij automatisch zullen wor den ontslagen. Werkgevers en werknemers die deelnemen aan de politieke staking stellen, zich bloot aan vervolging krach- tens de bestaande arbeidswetten. De opperbevelhebber van de Domini caanse strijdkrachten generaal Pedro Ro- diguez Echevarria, die president zou wor den indien de huidige president Balaguer toe zou geven aan de oppositionele druk om af te treden, heeft gezegd, dat het le ger vierkant achter „de constitutionele re gering van president Balaguer" staat. De staking heeft het leven in de Domi- nicaanse hoofdstad volledig verlamd. Inci denten zijn niet voorgevallen. President Balaguer stemde er zondag mee in af te treden, zodat er een voorlo pige regering van de oppositie kon worden gevormd, doch leden van zijn kabinet drongen erop aan, dat hij zou aanblijven, totdat men in mei algemene verkiezingen zou hebben kunnen houden. De oppositie wordt ervan verdacht een „junta" regi me na te streven, dat zonder volksverte- I genwoordiging zou willen regeren. Wegens het verbindend worden van de I enige uitdelingslijst is op 27 november ge ëindigd het faillissement van A. M. Vas tenhout, vrachtrijder, te Haarlemmermeer, post Hoofddorp, Vijfhuizerweg 599. Rech- ter-commissaris is mr. H. G. Rambonnet, 1 curator mr. J. F. Jansonius te Heemstede. Bij beschikking van de arrondissements- I rechtbank te Haarlem van 24 november is in het faillissement van J. Klerk, enig be herend vennoot van de commanditaire vennootschap Aann. bedrijf Jac. Klerk, wo nende te Haarlem, aldaar kantoorhoudende aan de Buitenrustlaan 23, uitgesproken 9 mei j.l. in de plaats van mr. F. A. Bij voet tot curator benoemd mr. H. C. R. M. 1 van Cranenburgh te Haarlem.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13