Prinses Margarets baby heet David, Albert, Charles Creatieve t.v.-personeel staakt 48 uur Invloed op programma nu nog niet te overzien QSh&arifunSa HET WEER Tal van winstpunten in V.N.-debat over kwestie-Nieuw-Guinea, aldus minister Luns ar tistieK BOTERLETTER PULLOVERS Joh. Meyer en Zn. Vijftien jaar geëist tegen van spionage beschuldigde Duitser Drie van 13 in de toto Geen pessimisme over de binnenlandse situatie Me efore you mooi kostuum of overjas In de krant van heden: Gesprek met Oe Thant KENNEMERLAAN 5 (bij de brug) SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Kernstopoverleg hervat Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 4-kleuren Ballpoints en Potloden HAZENBERG RH. DE KONING 24 DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHULS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 29 NOVEMBER 1961 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Aai.HQQl^JcL.L,^ Re^Ie.J^J.Ko,., Uitgave: Grafische Bedrijven Daimate N.V.. Grote Hoptstraat 93, Heariein Directie: P. w. eeereboora en Mr. H. O. van Prinses Margaret en baby Het woord is aan Veel bewolking (Van onze correspondent) LONDEN Vandaag stelt lord Linley, het zoontje van prinses Margaret en lord Snbwdon, zich via de fotolens van een be roemd fotograaf zijn vader aan de wereld voor. Antony Armstrong-Jones, kort voor de geboorte tot lid van de erfe lijke adel verheven, had al laten weten dat de kleine lord een schattige baby is. Thans kunt ge u zelf hiervan overtuigen. Zijn namen zijn David Albert Charles. Dat de hoofdnaam David zou worden, werd al gemeen verwacht, want het is de voor naam van de hertog van Windsor, de af getreden koning Eduard VIII, prinses Mar garets lievelingsoom. De hertog, die sinds zijn huwelijk met mevrouw Simpson nabij Parijs woont, ver toeft op het ogenblik in Londen en heeft de baby in Clarence House bewonderd. Dit is een van de twee koninklijke residenties, welke de hertog sinds zijn abdicatie heeft betreden. De andere is Marlborough Hou se. waar zijn moeder, koningin Mary, tot Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJtnond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Reportage reisredacteur3 Buitenlands nieuws 3, 11, 13 Horen en Zien 4 Kunst 4 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving ....5, 7, 9 In de Vishal en op zee7 Feuilleton 15 Panda en andere beeldverhalen.15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's haar dood heeft gewoond. In Buckingham Palace heeft de hertog in 25 jaar geen voet meer gezet. Er gaan stemmen op om aan de onofficiële verbanning van de her tog en de hertogin van Windsor een einde te maken. Misschien is de naamgeving van de nieu we baby daar mede een aanwijzing voor. maar mogelijk staan familie en hogere staatspolitiek hier helemaal buiten en werd de naam David gekozen uit persoon lijke genegenheid van de prinses voor de hertog en ook omdat de ouders het een geschikte naam vonden. Nog een andere reden was, dat de broer van de koningin moeder (Elizabeth) David heette. Deze sir David Bowes-Lyon stierf in septem ber van dit jaar. Het komt ook goed van pas, dat David de naam is van de be schermheilige van Wales. Sinds de verbin tenis van de prinses en de hoffotograaf laat men geen gelegenheid voorbij gaan om te herinneren aan het geboorteland van Antony Armstrong-Jones en ook aan het feit, dat een van zijn verre voorouders in dat land een vorstelijke titel droeg, zulks als geruststelling voor degenen, die het moeilijk konden verwerken dat de echtgenoot van de prinses maar een ge wone sterveling is. De naam Albert was de eerste voornaam van de vader van de prinses, koning Geor ge VI, die in de huiselijke kring „Bertie" werd genoemd. De naam Charles is de tweede voornaam van Antony Armstrong- Jones, thans lord Snowdon. (Van onze correspondent) NEW YORK. Minister Luns heeft gisteren aan Nederlandse journalisten zijn indrukken gegeven over de afloop van het Nieuw-Guinea-debat in de al gemene vergadering der Verenigde Na ties. De minister begon met de opmer king dat het hem heeft teleurgesteld, dat de Brazzaville-resolutie niet een meerderheid van tweederden heeft be haald, doch hij liet daar terstond op volgen, dat hij ook diverse lichtpunten zag, naar bleek niet minder dan zeven in getal. Ziehier die lichtpunten: 1. De Brazzaville-resolutie heeft toch in elk geval een meerderheid behaald en de meerderheid van de assemblee stelt zich dus achter het Nederlandse dékolonisatie- plan. 2. Voor het eerst sedert twaalf jaar kreeg Nederland de openlijke steun van Amerika voor zijn plannen. 3. Het is bevredigend dat het essentië le van de Nederlandse plannen niet alleen is onderschreven, doch ook is overgeno men door een grote groep Afrikaanse lan den. 4. Het idee van internationalisatie wint veld. Minister Luns concludeerde dit uit het feit dat het Indonesische standpunt nog een stem minder heeft gekregen dan in 1957, hoewel de Verenigde Naties er in tussen ongeveer dertig nieuwe leden bij hebben gekregen. 5. Het Indonesische dreigen met geweld is algemeen afgekeurd en Indonesië liet die bedreigingen in een later stadium ach terwege. 6. Nederland heeft ook aan sympathie ge wonnen bij de Afro-Aziaten, die tegen ons land hebben gestemd uit solidariteit met Indonesië. 7. Bemoedigende aspecten van de stem mingsuitslag zijn, dat de Brazzaville-reso lutie is verworpen omdat de communisten plus hun meelopers ertegen hebben ge stemd. Tot die meelopers rekende minis ter Luns landen als Ghana, Mali, Guinea en Egypte. Verheugend achtte hij het dat 17 Afro-Aziaten voor de resolutie hebben gestemd en slechts 3 Afro-Aziaten zich van stemming onthielden. Minister Luns sloot de mogelijkheid al lerminst uit dat de Nederlandse regering het volgend jaar terug zou komen op deze plannen, of althans op de essentie daar van. Op een vraag of de binnenlandse situa tie in Nederland moeilijker geworden is, nu zijn plan voor Nieuw-Guinea niet is geslaagd, antwoordde minister Luns: „Ik geloof dat een zorgvuldige bestudering van wat hier in New York is gebeurd zeker geen pessimisme wettigt ten aanzien van de binnenlandse situatie". Vandaag heeft minister Luns nog een ge sprek met Oe Thant, de secretaris-gene raal der Verenigde Naties. Het doel van dat gesprek is ondermeer, te informeren welke rol de V.N.-commissie, die tot taak heeft alom in de wereld het dékolonisatie- proces na te gaan, zou kunnen spelen ten aanzien van Nieuw-Guinea. Deze commis sie is gisteren ingesteld als resultaat van het algemeen debat over de dékolonisatie. Na drie-en-een-halve week praten in de Assemblee is men, wat Nieuw-Guinea be treft, nog even ver als toen men begon. Nederland heeft gemeend dat de leuze zelfbeschikking zoveel effect zou hebben in het V.N.-milieu, dat alleen al dankzij dit woord het plan-Luns een goede kans zou maken. Men heeft wellicht niet voldoende beseft, dat, wat voor sommigen zelfbe schikking heet, voor vele anderen een klank heeft van separatisme. Tal van jonge staten bezitten gebiedsdelen, die vol kenkundig en taalkundig sterk verschillen van de rest van het land. Katanga is voor velen het schrikbeeld bij uitnemendheid. Integraliteit klinkt hun daarom veel beter in de oren dan zelfbeschikking. Nederland zal het stellig hebben gepro beerd, maar het is te betreuren dat het geen steun heeft gevonden bij bijvoorbeeld Liberia, Ethiopië, Malakka en India. Dat Iran, Turkije, Equador en Guatemala zich onthielden van stemming over de Brazza ville-resolutie en dat Thailand zelfs tegen stemde, is bepaald teleurstellend. Rest de vraag waarom de Nederlandse delegatie in New York zich twee maanden lang zo optimistisch heeft uitgelaten. Be paalde tegenvallers zijn bij stemming al tijd mogelijk, doch de verwachting dat Ne derland ongeveer op een meerderheid van tweederden kon hopen, bleek toch wel ver van de waarheid verwijderd te zijn. Ken nelijk heeft de Nederlandse delegatie wil len vermijden dat men in het V.N.-milieu en in Nederland de indruk zou krijgen dat de Nederlandse zaak slecht stond. Statieven - Zonnekappen Ontwikkelingssehalen - Foto-albums Flitsers - Combitassen Stofkwastjes - Geelfilters Cinelamphouders - Diadozen Vergrotingsapparaten - Diaviewers Belichtingsmeters - Fotoboeken Diaprojectoren etc. etc. Advertentie DE INTERPELLATIE over de omroepsalarissen is gisteren laat in de middag geëindigd met de verwerping van een door de interpellant, de heer Baart (P.v.d.A), ingediende motie, waarin er bij de regering op werd aangedrongen haar (afwijzende) beslissing inzake een uitkering van twee maal drie percent opnieuw in overweging te nemen. Minister Veldkamp had verklaard dat de regering de motie naast zich neer zou leggen, als zij zou worden aanvaard. Geen bezwaar had de minister tegen een motie van de K.V.P. er Zwanikken, waarin op zeer korte termijn een nadere bepaling van de positie van het omroeppersoneel werd gevraagd teneinde aldus de specifieke positie van deze groep zoveel mogelijk tot haar recht te laten komen overeenkomstig de bestaande spelregels van het loonbeleid. i BARTEUORISSTR HAAR'ÜEM TEL 13439 L5ID5ESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 In het Paleis der Volken te Genève is gisteren de kernstopconferentie, waaraan de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië deel nemen, heropend. De conferentie werd in september verdaagd na 340 maal bijeen te zijn geweest. De voornaam ste afgevaardigden, gezeten in het mid den van elk der drie delegaties aan de conferentietafel zijn (van links naar rechts): Arthur H. Dean (V.S.), Joseph Godber, staatssecretaris van het Fo reign Office en voorzitter van de eerste bijeenkomst en Semyon K. Tsarapkin (USSR). (Telefoto) Vóór de motie-Baart stemden de P.v. d.A., P.S.P. en C.P.N., alsmede twee le den van de K.VP., mr Van Doorn en de heer J. M Peters, die, zoals men weet, vorige week met de socialist mr. Vrolijk de eerste vragen over deze zaak had ge- j steld. De uitslag van de stemming was: 46 voor en 74 tegen. De motie-Zwanikken werd aanvaard bij zitten en opstaan (te gen P.v.d.A., P.S.P. en C.P.N.). Dr Veld kamp, de nieuwe minister van Sociale Za ken, had betoogd, dat het niet toegestaan was een eenmalige uitkering te geven, met de motivering dat deze niet in de prijzen mag worden doorberekend. De gevolgen van deze beslissing hebben niet lang op zich laten wachten. De sedert een week sterk gegroeide en homogene „Groep van 73", thans bestaande uit 95 regisseurs, producers en redacteuren van de vijf televisiesecties en de N.T.S.-jour- naaldienst, hebben gisteravond onmiddel lijk een staking geproclameerd. Vanaf 06.30 uur hedenmorgen (woensdag) verle nen zij geen medewerking in welke vorm dan ook aan de televisieprogramma's die de eerstkomende 48 uur zijn geprogram meerd. Deze groep omvat tenminste 95 percent van het creatieve televisieperso- neel. De groep heeft stappen ondernomen om het gevaar van een te verwachten ketting- Advertentie Verwachting tot morgenavond: reactie in de kiem te smoren. Zij zullen alléén in actie komen als het algemeen belang dat vraagt. In hoeverre de beeld buizen heden- en morgenavond duister zul len blijven noemden zij niet relevant. De protestactie moet worden gezien, zo is uit drukkelijk gesteld, als een demonstratie om uiting te geven aan verontwaardiging en onrust. Het is dus geen sociale staking gericht tegen werknemersbonden of -in stellingen. De hoofdredacteur van het Nederlandse Televisie Journaal, de heer Carel Enke laar heeft vanmorgen op een vraag onzer zijds of het journaal vanavond, zij het dan in beperkte vorm toch op het scherm zal verschijnen, geantwoord: „Dat weet ik nog niet". De raad van beheer van de Ne derlandse Televisie Stichting heeft de chefs van de N.T.S.-afdelingen opgedra gen het personeel mede te delen, dat deel nemers aan een wilde staking op staande voet zullen worden ontslagen. In een communiqué van de „Groep van 73" wordt vastgesteld dat thans de gebrui kelijke middelen zijn uitgeput om tot ver wezenlijking te komen van wat zij be schouwen als absolute minimumverlangen van het radio- en televisiepersoneel. Zij constateren daarbij, dat de uitbouw van de Nederlandse televisie door de huidige sa larisschaal wordt bedreigd, omdat bekwa me krachten op de bestaande voorwaar den niet kunnen worden geëngageerd of in dienst gehouden. „De houding der rege ring in het onderhavige conflict wijst erop dat zij niet voldoende doordrongen is van de betekenis van een televisieprogramma dat van beslissende invloed kan zijn voor de oordeelsvorming en het cultuurniveau van enkele miljoenen Nederlanders. Ge dreven vanuit de verantwoordelijkheid voor de taak, die hen in dit meest indrin gende medium der massacommunicatie is gesteld, constateren zij tenslotte, dat daar door een situatie is ontstaan, waarin zelfs de minimale voorgaarden, die aan een verantwoorde produktie van televisiepro gramma's moeten worden gesteld, niet meer aanwezig zijn. Aangezien hun geen andere wegen meer openstaan zien zij zich genoodzaakt van dit standpunt te getuigen door met ingang van woensdag 29 novem ber te 06.30 uur gedurende 48 uur hun werkzaamheden ten behoeve van de ver zorging van het Nederlandse televisiepro gramma uit protest te staken". Vandaag en morgen zal de „Groep van 73" vergaderen in „De Karseboom' Hilversum. De demonstrerende groep waarmee slechts twee televisiemedewer kers weigerden te sympathiseren, ver toont een grote solidariteit, een eenheid waarmee men in het huidige stadium bij zonder gelukkig is. De eventuele conse quenties aanvaardt men volkomen. Ge vraagd naar de mogelijkheden van daad werkelijke adhesie-betuigingen in de vorm van een soortgelijke actie deelde men me de dat men zich zou kunnen voorstellen dat bij de radio eenzelfde initiatief tot ont wikkeling zou komen. De besturen van de Nederlandse Tele visie Stichting en van de omroeporgani saties delen naar aanleiding van de werk- weigering voor tweemaal 24 uur van een aantal televisiemedewerkers mede, dat ze deze wilde staking, die de normale onder- handelingesprocedure bemoeilijkt, ernstig afkeuren. De besturen streven er naar de televisie-uitzendingen gedurende deze beide dagen toch te doen plaats hebben. Ze hebben besloten de televisiemedewerkers, die werk weigeren, voor twee dagen te schorsen met inhouding van het salaris. Ze hebben tevens het besluit genomen de be trokken medewerkers te doen weten, dat ze zich het recht tot het nemen van ver dere maatregelen voorbehouden. (Zie verder pagina 2) KIEV (Tass) In Kiev is vandaag vijf tien jaar gevangenisstraf geëist tegen de 51-jarige Westduitser Adolf Werner, die beschuldigd wordt van spionage voor Amerika. Tegen zijn 45-jarige echtgenote Hermine is acht jaar opsluiting geëist, waarvan twee jaar in een gevangenis. Voor de eerste prijs van de sporttofo van zondag 26 november komen drie deelnemers in aanmerking. Zij delen 138.530,15 en ontvangen ieder 39.260, netto. De 72.561,90 van de tweede prijs gaat naar 102 deelnemers, de twaalf goede uit slagen hadden voorspeld. Zij krijgen een nettobedrag van 740. De extra-prijs van 37.780,95 voor de gelijke spelen wordt gedeeld door 34 win naars die elk 944,40 zullen ontvangen. Advertentie tijdig bestellen bij Telefoon 6479 Advertentie in effen, gemêleerd en Noorse patronen van 19.75 tot 47.50 KENNEMERLAAN Voor een werkelijk moderne dessins naar DAMES- EN HERENMODES en -CONFECTIE KENNEMERLAAN 36 - TEL. 4453 's Avonds geopend. 47e JAARGANG NUMMER 23 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Dit is een van de eerste foto's van prinses Margaret van Engeland met haar baby, David, Albert, Charles, die op 3 november in Clarence House te Londen is geboren. De foto is gemaakt door de vader van de baby, de graaf van Snowdon, vroeger als fotograaf bekend onder de naam Antony Armstrong Jones. Aanvankelijk enkele opklarin gen, later veel bewolking en plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind, over het algemeen iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee J. L. Einander: Alle liefdevolle aansporingen en smeekbeden zijn volkomen nutteloos, wanneer zij niet passen in de loop der sterren. Advertentie Advertentie

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1