Amerikaan Dean verwerpt Russisch kernstop voorstel Dicht-het-zelf! Internationaal communisme is bezig met gewetensonderzoek Hoe zvas het Stalin-bewind mogelijk? luidt kernvraag rPj WERELDNIEUWS oetter oet Van dag tot dag UNO-resolutie eist ontwapeningsoverleg 1 UNO-commissie voor Angola waarschuwt Portugese regering 'oor 2 ""Ls-gm j en Gp de raatótoel. i WOENSDAG 29 NOVEMBER 1961 Frans-Egyptisch conflict in Veiligheidsraad? Popverbranding in Japan Uitkijkpost Warschau OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE VOORNAAM EN AANGENAAM y\ ai v t\f Onderzoek toon uw goede smaak en geef haar nylons NAAIMACHINES ZIGZAG 350.- Het lijkt er in Nederland langzamerhand veel op, dat er geen nieuwe vakbonden op gericht kunnen worden, althans dat de mogelijkheid ontbreekt om ze tot een krachtige organisatie uit te laten groeien. De machtspositie die de drie reuzen N.V.V., K.A.B.. en C.N.V. in Nederland se werknemerskingen innemen is zo groot, dat zij meestal succes hebben bij hun po gingen nieuwe vakorganisatorische initia tieven in de kiem te smeren. Zij doen dit uiteraard in de overtuiging, dat zij zelf de belangen van de werknemers op de juiste wijze verdedigen. Iedere nieuwe, niet bij hen aangesloten vakvereniging, die een deel van zijn leden wel uit de gelederen van de grote centrales zal recruteren, zien zij als een aantasting van hun positie. Als er echter een nieuwe vakvereniging wordt opgericht, dan wijst dat op ontevre denheid met de bestaande situatie in vak bewegingskringen. Het lijkt onwaarschijn lijk, dat zij die klachten hebben allemaal communisten en querulanten zouden zijn, temeer als blijkt, dat een nieuwe vakver eniging zoals die van het Rijdend Per soneel der Nederlandse Spoorwegen bij zonder levensvatbaar is. Mankeert er dan wellicht iets aan de wij ze waarop de vakbeweging haar taak ver vult? Reeds lang bestaat er latente onte vredenheid. De organisaties zijn te groot; de problemen te gecompliceerd; de af stand tussen bestuurders en leden is bijna onoverbrugbaar. Bovendien, de vakbonden hebben het dienen van het algemeen be lang en niet dat van een bepaalde klasse in hun vaandel geschreven. Zij zijn daar mee van strijdorganisaties veranderd in overleginstanties. Dit is om der wille van de arbeidsvre- de alleen maar toe te juichen. Maar te> genover de winst staat een verlies. Waar een beweging nauwelijks meer beweegt treedt verstarring op. De machtsposities in het loonoverleg zijn bevroren en de vakbonden zelf hebben daar een hand in Zij verzetten zich tegen vertegenwoordi ging van het hoger personeel in de p.b.o.- organen en nu weer tegen de nieuwe vak vereniging van Rijdend Personeel die zij niet willen toelaten tot de personeelsraad van de N.S. Het argument is altijd: Aan versplintering heeft de werknemer niets, zijn belangen worden door ons, grote bo na fide centrales, uitstekend behartigd Het overgrote deel van het rijdend per soneel bij de spoorwegen denkt daar ken nelijk anders over, maar de directie der N.S.. was, om der wille - van de goede sfeer, toch wel verplicht de nieuwe vak vereniging erkenning te onthouden. Een gang van zaken die duidelijk toont hoe ver het met onze fraaie en in het buiten land zo bewonderde zelfdiscipline van de vakbonden is gekomen. Deze strekt zich langzamerhand ook over alle niet-vak bondsleden en zelfs directies uit. Een kwa lijk staaltje van machtsmisbruik door bon den die bij alle voorkomende gelegenhe den de mond vol democratische leuzen ne men. De vraag moet gesteld worden of aan deze in zijn uitwerking vrijwel onbe perkte machtsuitoefening der vakbonden geen paal en perk gesteld dient te wor den. GENèVE (UPI) Bij de hervatting van de kernstopconferentie in Genève heeft de Amerikaanse afgevaardigde Dean dinsdag het jongste Russische voorstel, dat reeds door Moskou werd gepubliceerd als „een schaamteloze propagandastunt" verworpen. Hij verklaarde voorts, dat daarmee alle voorgaande Russische belof ten zijn gebroken. De 341ste vergadering werd gisteren besloten na een discussie van twee uur en twintig minuten. Het nieuwe Russische voorstel houdt in dat alle kernproeven onmiddellijk zouden worden gestaakt, doch zonder dat er in ternationaal toezicht zou zijn op de na leving van die afspraak. Daarmee zou moeten worden gewacht tot men het eens was geworden over een algemeen ontwa peningsplan. Bovendien stelden de Russen voor ook Frankrijk uit te nodigen aan de PARIJS (Reuter) De Franse regering overweegt de kwestie van de arrestatie van enige Franse diplomaten in Cairo in de Veiligheidsraad te brengen, als pogin gen via de Zwitserse regering om de func tionarissen vrij te krijgen geen resultaat zouden opleveren. Tot dusver zouden noch Zwitserse diplomaten noch rechtskundigen contact met de Fransen hebben kunnen opnemen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken te Parijs heeft in een verklaring de be schuldigingen van Egyptische zijde en de „bekentenissen" niet anders genoemd dan een weefsel van onwaarschijnlijkheden en grove leugens. In Japan, dat vele tradities heeft moe ten prijsgeven aan de moderne tijd, bestaat nog wel de gewoonte tijdens een Boeddhistische uitvaartdienst in de Zojoji-tempel in Tokio kapotte pop pen te verbranden en te bidden voor hun rust. De plechtigheid moet zijn ontstaan rond het jaar 600 toen de mensen dachten dat het ongeluk van een mens op zijn poppen overging, en dat men rampen in de mensenwereld kon voorkomen door het verbranden van de poppen. Onze reisredacteur, W. L. Brugsma, begint vandaag een serie artikelen over de destalinisatie in de Sovjet-Unie en de internationale communistische be weging en over de invloed daarvan op de Oost-Westverhouding. Als obser vatiepost voor deze reportage koos hij Warschau, enerzijds omdat Polen met de daadwerkelijke destalinisatie reeds in 1956 begon, anderzijds omdat het door zijn geografische liging ten nauw ste betrokken is bij het brandendste Oost-Westprobleem: het Duitse. In de Poolse hoofdstad, waar de vrijheid van gedachtenwisseling het grootst is van het gehele communistische blok, sprak onze reisredacteur met leidende figu ren uit de partij, met diplomaten uit West en Oost, met politieke commen tators en ook met vooraanstaande niet en anti-communistische figuren. De samenvatting van deze gesprek ken de gesprekspartners zullen gro tendeels anoniem blijven vinden onze lezers in vijf artikelen, waarvan wij vandaag het eerste publiceren. De stof voor deze artikelen is aangevuld en afgerond met rapporten uit andere landen en uiteraard met de ervaringen van onze reisredacteur op Oost-West conferenties en zijn reizen naar de Sovjet-Unie en andere communistische landen. conferentietafel plaats te nemen, maar daar voelen de Fransen niets voor. De Rus Tsarapkin zei later tegen ver slaggevers dat hij niet erg gelukkig was met de Westelijke reactie. Het Westen heeft volgens hem slechts verklaringen af gelegd die al waren geschreven voor zijn verklaring was uitgesproken. „Wanneer het Westen ons nieuwe voorstel in over weging neemt, kan het op deze basis ge makkelijk tot een overeenstemming ko men", zo zei hij. Op de vraag waarom Rusland geen internationale controle wil zei hij dat het onmogelijk is in de huidige internationale toestand van spionage, be wapeningswedloop enz. controle toe te pas sen. „Wij zijn bereid Westelijke voorstel len voor controle te aanvaarden, maar ver bonden met algehele en algemene ontwa pening", aldus Tsarapkin. NEW YORK (Reuter) De UNO-As semblee heeft dinsdag zonder debat met algemene stemmen een ontwerpresolutie van India aanvaard, waarin er bij de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie op wordt aangedrongen, tot overeenstemming te komen over de samenstelling van een orgaan voor ontwapeningsoverleg. De twee landen wordt verzocht, voor het einde van de huidige zitting op 20 december aan staande verslag uit te brengen over het resultaat van hun overleg. In de ontwerp-resolutie wordt ook met instemming gewag gemaakt van de ver klaring-van de twee landen over de over eengekomen beginselen voor ontwapening. Volgens welingelichte kringen bevinden de Russisch-Amerikaanse besprekingen over een orgaan voor ontwapeningsover leg zich nog steeds in een impasse. Ame rika wenst een commissie met twintig le den, de Russen houden vast aan een „troi ka", waarin communisten, westelijken en neutralisten gelijkelijk met vijf afgevaar digden zijn vertegenwoordigd. De twee landen zijn het er over eens, dat de tien landencommissie die zich in Genève met ontwapeningsbesprekingen bezig hield tot de Russen zich in maart 1960 er uit terugtrokken, moet worden uitgebreid. Advertentie zsmuufi .1 Vloeien de St.-Nicolaasverzen U vlot uit de pen? Of vindt U dat rijmelen maar een hele taak? In het laatste geval: houd vol! Weersta de verleiding om naar een dichterlijke collega te stappen, of naar een pen vaardig familielid. Dicht-het- zelf! Weet U waarom? Het is zoveel persoonlijker. Ook al is het ritme van Uw vers niet perfect, ook al rijmt U „cadeau" op „hallo" of „eens gezind" op voor de wind". Komt U er niet uit? Steek een Gladstone op - dat inspireert! Zo'n doosje Gladstone is overigens ook een aardig klein cadeautje. Want Gladstone is - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening schenkt. fa Uitvindingen 20 STUKS F t» (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) marxisme wil voortbestaan, moeten wij een werkelijk onderzoek instellen naar het fundamentele probleem: hoe is dit alles in een socialistische maatschappij moge lijk geweest, hoe kan het voorkomen worden". Hoe en, waar zal ijit ideologisch debat, dit -gewetensonderzoek, deze poging om ideologie en werkelijkheid weer met el kaar in overeenstemming te brengen, ver lopen? Men is het er in Warschau over eens, dat het niet kan worden aangezet in de Sovjet-Unie zelf: de huidige gene ratie van denkers en doeners is teveel Tussen Vladivostok en Oost-Berlijn worden straten en steden herdoopt, ver dwijnen schilderijen en foto's, borst- en standbeelden uit strenge regerings bureaus, sombere stations, hotels en luchthavens. Maar de naam Stalin, die zo wordt uitgegumd, staat nog steeds boven de ingang van het cultuurpaleis aan j besmet met stalinistische gedachten en Warschau s Marszalkovska. En Polens liberale communisten maken nog geen i terminologie. Het wachten is op de veel- haast met het aanbrengen van een nieuwe gevelsteen in deze banketbakkers- Jh°™n h'^J oP^zetbazen in Ber- wolkenkrabber. Die is trouwens in zijn slaafs geïmiteerde neomoscovotische j jjjn> Praag, Boekarest en Sofia heeft even architectuur zelf een monument van het stalinisme. Of hoopvoller: een gigan- j min gerekend te worden als op de ver- tische grafsteen voor een afschuwelijke periode. De Polen kunnen het zich starde Fransen. In drie centra zou de veroorloven zich niet te haasten met de verheugend^ maar tegelijkertijd ver- j n'eV'de nederende crematie van het verleden. Zij zeggen: „Wij hebben in lJoo onze joegOS)aven waren de eerste anti-stalinis- destalinisatie voltooid. Op ons eigen houtje". Het is waar: Gomoelka was de i ten. Polen zou in het socialistische kamp enige partijleider die bij het eind van het 22ste partijcongres in Moskou niet na zelf moeten voorgaan, hoefde te blijven. De man die in 1951 op Stalins bevel voor vier jaar in de i oevangenis verdween, de outsider van 1956, is het winnende paard van 1961 geworden. De Poolse communisten hebben op Kroesjtsjevs partijcongres gelijk gekregen. Met de Sovjet-macht achter zich kunnen zij nagniffelen over Tsjecho- slowaidje's conformisten die nu nog een Stalin-monument van een half miljoen kilo op te blazen hebben, kunnen zij onder elkaar Walter Ulbricht een aboni- mabel restant van het stalinistische stenen tijdperk noemen. De begrijpelijke Poolse zelfingenomen heid betekent niet, dat zij al weten wat hun „gelijk" precies betekent. Op de vra gen wat er nu werkelijk gebeurd is en waar öm, belangrijker nog, wat er zal gaan gebeuren in het sovjet-blok en de internationale communistische beweging, kunnen zij geen compleet antwoord ge ven. Wel gissingen, aanduidingen en een paar vaststellingen. De eerste daarvan is: zo min als de Sovjet-Unie zelf, was het sovjet-blok een werkelijk monolith. Het werd bijeengehouden door de ijzeren banden van Stalins dwang. Sinds die braken, is steeds meer aan de dag ge treden dat er onder het ceremonieel van de socialistische solidariteit en naast de vele bindingen diepgaande tegenstellingen van belangen, omstandigheden en inzich ten lagen. De historische betekenis van het 22e partijcongres is volgens de Polen, dat die controverses daar in de openbaarheid zijn geraakt. Ondanks Tsjoe en Lai's tactische argument dat de uiterlijke eenheid van de communistische beweging ten koste van alles beweerd moet blijven, heeft Kroest- sjev zich gedwongen gezien zich door de werkelijkheid te laten leiden. Met zekerheid kan nu worden voor speld, dat het probleem niet is afge handeld met de shock-therapie van Kroes- tsjev, die poogt tegelijk met de physieke vormen van Stalins nagedachtenis ook de restanten van de stalinistische mentaliteit te vernietigen. De internationale commu nistische beweging en het sovjet-blok gaan een periode van grote ideologische discus sies tegemoet. De belangentegenstellingen tussen de Chinese en de sovjet-groep zul len op ideologisch terrein en in ideolo gisch jargon worden uitgevochten, dat is marxisten nu eenmaal eigen. Maar ook binnen de anti-stalinistische groep staat het debat te komen, grote groepen vra gen nu rekenschap, een morele recht vaardiging voor hun communist-zijn. Leiders als Kroesjtsjev en Gomoelka, die landen hebben te regeren en slechts in hun vrije tijd ideoloog zijn, zullen al les doen wat in hun vermogen ligt, de debatten binnen veilige perken te houden. Kroesjtsjevs bijdrage tot de discussie be perkte zich tot het onthullen van nog een paar dozijn van Stalins miljoenen moor den. Gomoelka ging een stap verder: hij gaf het Poolse centrale comité een ana lyse van het stalinisme, die berustte op een paar zogenaamde objectieve omstan digheden in de vooroor-logse sovjet-unie (een gedecimeerde arbeidersklasse, moei lijkheden in de landbouw) en verder op Stalins slechte karakter. Zijn machtshon ger zou hem in die omstandigheden de kans hebben gegeven zichzelf met zijn ge heime politie boven de partij te stellen. Zo'n uitleg mag ons nafïeve westerlin gen niet ongeloofwaardig voorkomen, bij wetenschappelijke marxisten zou Gomoel ka er een nul voor hebben gekregen. Zijn eigen huisideoloog, prof. Adam Schaff, lid van het centraal comité van de Poolse partij zei mij: ,,Dit soort analyses is on marxistisch. Wij marxisten hebben de pretentie de verhouding tussen maatschappij en mens en de hele maatschappelijke ontwikkeling wetenschappelijk te doorgronden en der halve te leiden en te voorspellen. Wij kun nen dus niet aankomen met het verhaal tje dat de opbouw van een nieuwe en betere wereld tijdelijk is gestoord door het slechte karakter van Stalin. Als het Jozef Stalin Wie van die discussie een revolutionaire ontwikkeling verwacht, zal vermoedelijk bedrogen uitkomen. Gomoelka's Polen daar een voorbeeld van. De man die na een leven van strijd in 1956 eindelijk de „Poolse weg van het socialisme" kon in slaan, die in zekere mate liberaliseerde en democratiseerde, heeft zijn gelijk door het Moskouse partijcongres erkend gezien. Feitelijk zou hij dus een mandaat heb ben nieuwe stappen op die weg te doen. Maar inplaats daarvan hoort men slechts dat Polen zijn stabilisatiepunt bereikt heeft, dat er niet verder geëxperimenteerd moet worden, dat verdere politieke libera lisatie moet wachten tot Polens economi sche toestand verbeterd is, dat men voor zichtig moet zijn wegens de internationale spanning. Het zijn de argumenten van iemand die te regeren heeft. Kroesjtsjev en Gomoelka hebben met ve le bekwame politici gemeen dat zij nieu we tendenzen aan voelen komen, dat zij zich aan het hoofd ervan plaatsen, maar dan proberen ze door een zo voorzichtig mogelijk gedoseerde verwezenlijking tot bedaren te brengen. Zulke practische overwegingen, de nood zaak om een mate van eenheid te bewa ren in een tijd van internationale spanning, de traagheid van de gevestigde belangen in de partij-kaders, de weerzin van de massa om slagzinnen in te ruilen voor ge wetensonderzoek, zullen van het „grote ideologische debat" in de communistische beweging eerder een traag en moeizaam proces maken. Maar het debat is geopend Omdat het onvermijdelijk werd. NEW YORK (UPI) De subcommis sie van de UNO voor Angola heeft te ken nen gegeven, dat er nog meer bloedver gieten en ernstige internationale inciden ten verwacht kunnen worden, tenzij Por tugal onmiddellijk stappen onderneemt om Angola op zelf-bestuur voor te berei den. Dit is de voornaamste conclusie, die de subcommissie getrokken heeft uit een onderzoek van zéven maanden. Er is een rapport van 143 bladzijden over gepubli ceerd. Het rapport zegt: „De Portugese over heid staat voor een historische keuze: blij ven gebruik maken van geweld met de schade en onzekerheden, die daarvan het gevolg zijn, of rekening houden met de internationale openbare mening en maat regelen nemen ter geruststelling van de bevolking, de vluchtelingen in het land la ten terugkeren en met de bevolking van Angola nieuwe betrekkingen opbouwen" Moed In het rapport wordt er bij Portugal op aangedrongen „de nieuwe krachten in de wereld te begrijpen en de moed op te brengen om veranderingen te aanvaarden". In het rapport wordt toegegeven, dat Por tugal sedert de Angolese opstand „zekere beperkte hervormingen" heeft ingevoerd, maar voegt daaraan toe, dat sommige van die hervormingen wellicht tot doel hadden „een voortzetting van de Portuge se soevereiniteit te garanderen". Toen de mechanisering van het hand werk om zich heen begon te grijpen, is het voorgekomen dat de door werkloos heid getroffen arbeiders fabrieken be stormden en machines vernielden. Zulks in de ijdele hoop dat daardoor het am bacht weer in zijn oude glorie zou wor den hersteld. Inderdaad, een ijdele hoop, want men kan de loop der geschiedenis ook der technische geschiedenis evenmin tegenhouden als de stroom van een rivier. Mensen die zich met de on dergang bedreigd voelen, zijn echter niet voor dergelijke argumenten toegankelijk, ze slaan erop los, ze slaan eventueel zelfs hun eigen ruiten in. Na heel veel lijden, dat dikwijls vermeden had kunnen wor den, is het dan zover gekomen dat het grote massa's mensen bij een gemechani seerde produktie althans materieel beter gaat dan ooit tevoren. We horen niettemin van een steeds voortgaande automatisering die bijvoor beeld in de Verenigde Staten een omvang rijke permanente werkloosheid op haar ge weten zou hebben. Mij, als leek, lijkt de oplossing van dit probleem gelegen in een radicale verkorting van de arbeidstijd, waarbij ik me ervan bewust ben dat zulk een verkorting weer haar eigen problemen meebrengt. Maar een samenleving zonder problemen is onvoorstelbaar, omdat ze het einde van het leven zelf zou betekenen. Dit leven is nu eenmaal een voortdurend zoeken naar de juiste verhouding tussen het wenselijke en het mogelijke. Maar zoals men om het hierboven gebruikte beeld nog even vast te houden de loop van een rivier kan verleggen of deze kanaliseren, zo schijnt het ook mo gelijk te zijn de mechanisering op be paalde punten tegen te houden. Ik heb me laten vertellen dat er een jaar of wat ge leden een lucifer is uitgevonden die men een onbeperkt aantal keren zou kunnen afstrijken, steeds met hetzelfde laaiende succes. Dit zou zo ongeveer het einde van de lucifersindustrie betekenen een som ber vooruitzicht dat deze industrie even wel heeft bezworen door met vereende krachten het octrooi op deze uitvinding over te nemen en het geheim ervan ver volgens in een diepe, donkere kluis op te bergen. Daar rust dan de lucifer die eeu wig bereid is te ontvlammen, zonder ooit haar licht aan de wereld te kunnen me dedelen. Anderen dan ik zullen in staat zijn zich over de juistheid van dit ver haal uit te laten, maar of ze het doen, is een andere vraag. Als ik aan deze geschiedenis denk, her inner ik me ook altijd een krantebericht dat ik eens heb gelezen. Het ging over een Hongaar in Parijs. Deze man had een stof uitgevonden die de mens veroorloofde een daarvan vervaardigd pak een wille keurige reeks jaren te blijven dragen. Ik heb zo'n pak nooit te zien gekregen en ik vermoed dat ik het ook nooit te zien zal krijgen, ofschoon het bericht vermeldde dat deskundigen zich met de grootste lof over de bewuste stof hadden uitgespro ken. Die lof moet al zeer gauw zijn ver stomd, want daarachter verhieven zich grommend de textielindustrie, de modeont werpers, de naaisters, de kleermakers en andere belanghebbenden. Ik neem aan, dat onder de indruk van hun gezamenlijk gegrom de uitvinder ijlings de benen heeft genomen, naar ik wil hopen met een flin ke afkoopsom als pleister op zijn wonde. Wij klanten van het kledingbedrif, dragen dan nog steeds bij tot de aflossing van die som. M. Mok Advertentie V in de nieuwe notenkteuren reeds vanat f 2.50 in geschenk verpakking of als geschenkbon D Uitstel. De Veiligheidsraad heeft gister avond de behandeling uitgesteld van de Cubaanse beschuldiging over Ameri kaanse interventie in de Dominicaanse republiek. De Russische afgevaardigde Zorin verklaarde dat Cubaanse vluchte lingen in Nicaragua en Guatemala wor den opgeleid voor een nieuwe invasie. Explosie. Bij een ontploffing in een school voor volwassenen te Mexico zijn dins dag twaalf mensen om het leven ge komen en 38 gewond. De school werd gedeeltelijk vernield. De ontploffing zou het gevolg zijn geweest van een lek ir. een gasbuis. Botsing. Bij een luchtoefening boven Oran zijn dinsdagmiddag twee Franse bom menwerpers van het type B-26 met el kaar in botsing gekomen en neergestort. Alle inzittenden van de twee toestellen acht man kwamen om het leven. Vluchtelingen. De sociale, humanitaire en culturele oommissie van de UNO heeft gisteren een ontwerpresolutie goedge keurd die door de beide Kongo's was in gediend over de Angolese vluchtelingen. De stemmenverhouding was 64 voor, nul tegen en elf onthoudingen. In de resolu tie wordt aanbevolen dat de UNO-opera- ties in Kongo hulp blijven geven aan de vluchtelingen die vanuit Noord-Angola Kongo binnenvluchten. Ook zal hulp worden geboden aan Algerijnse vluchte lingen in Marokko en Tunis. Advertentie electr. in koffer GROTE HOUTSTRAAT 181 - HAARLEM Laatste lancier. Sir Winston Churchill <s sinds vandaag de enige overlevende van het officierenkorps, dat in 1898 de char ge tegen de Madisten in Omdoerman leidde van het 21-ste Britse legerkorps lanciers. In Londen is namelijk dinsdag het overlijden bekend geworden van de 85-jarige Sir Hugh Bateman Protheroe- Smith, die samen met de Engelse oud premier aan de historische charge deel nam. Winst. Bij plaatselijke verkiezingen in Italië hebben de communisten enige winst geboekt, ondanks de recente Rus- siche kernproeven en de destalinisatie- campagne. Bij de provinciale verkiezin gen in Pesaro-Urbino kregen de com munisten 36,5 percent van het aantal stemmen, vergeleken met 33,6 percent verleden jaar. Bij verschillende gemeen teraadsverkiezingen in kleine steden boekten de communisten enige kleine winst. Cambodja. Het neutralistische Cambod jaanse leger heeft dinsdag bekendge maakt, dat het zaterdag een poging van pro-westelijke Zuidvietnamese troepen om op Cambodjaans gebied door te drin gen, heeft afgeslagen. Vijftien Zuidviet- namezen zouden daarbij zijn gesneuveld. De Zuidvietnamese militairen waren op 65 kilometer van Pnom Penh met boten een grensrivier overgestoken, zonder te reageren op waarschuwingen van Cam bodjaanse zijde. Aanslag. Nadat van een leraar een tip was ontvangen, hebben agenten van de geheime dienst in de Amerikaanse staat Arizona een middelbare scholier ge arresteerd die plannen had om presi dent Kennedy tijdens diens recente be zoek aan Phoenix, in Arizona, te ver moorden. Gemeld is dat de jongeman een hoog intelligentie-quotiënt heeft en zijn plannen had gesmeed om in het nieuws te komen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3