Valse certificaten afgegeven voor een „Rembrandt" en twee „El Greco's" In Bussum wordt hard gewerkt aan het t.v.-programma van hedenavond Nieuwe boeken en boekjes voor de kleinen ZWITSAL EH [En EEJ r MOEDER WORDEN.. Schoentje zetten pret beginnen Pakje maken vers verzinnen Sintje spelen veel vertier Lexi roken groot plezier! from America's Best Tobaccos WERELDMERK Singermuseum wordt met twee zalen uitgebreid Componist-koordirigent Kees Kef overleden BABYSET DE LUXE De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma VRIJDAG 1 DECEMBER 1961 Wedstrijd in Bloemendaal voor amateurs uit Kennemerland Kaarslicht flatteert! GOUDA KAARSEN Prijzen uitgereikt van de wijnaffichewedkamp Door Zang Vriendschap zingt weer de „Messiah" L De Christelijke Oratoriumvereniging „Door Zang Vriendschap" zal donderdag, 14 december in het Gem. Concertgebouw te Haarlem 's avonds om 7.30 uur weder om een uitvoering geven van Handels „Messiah". Als solisten treden op Annette de la Bije, sopraan; Aafje Heynis, alt; Han le Fèvre, tenor en Herman Schey, bas. Aan het clavecimbel Hans Philips; het orgel wordt bespeeld door Rudolf Jansen. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest zorgt voor de begeleiding; het geheel staat onder leiding van Simon C. Jansen. „In de Nederlandse rechtspraak is nog nooit uitgemaakt of het afgeven van cer tificaten van echtheid voor schilderijen, waarvan de opsteller weet dat ze vals zijn valt onder valsheid in geschrifte". Dit zei gisteren de officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam, mr. H. G. van Everdingen. De rechtbank heeft een begin gemaakt met de behandeling van de zaak tegen de 56-jarige kunstcriticus en publi cist F. H. uit de hoofdsta'd. wie medeplich tigheid aan oplichting ten laste wordt ge legd door het afgeven van certificaten van echtheid voor valse schilderijen, onder meer een zogenaamde Rembrandt en twee „El Greco's". De rechtbank zal moeten uitmaken of zo'n certificaat een geschrift is dat tot bewijs moet dienen, en dat het een vals geschrift is, aldus de officier. Hij stipte aan dat verdachte H. voor een soortgelijk geval, d9or het gerechtshof tg Arnhem terzake van oplichting tot zes maanden voorwaardelijk is veroordeeld. Volgens de officier was in die zaak geen duidelijke uitspraak gevallen over de vraag of de valse certificaten vallen on der artikel 225 (valsheid in geschrifte). H. geeft zeer veel certificaten af, men kan haast zeggen, zo merkte mr. Van Ever- dingen op, het wemelt van certificaten van H. Hij maakt enigszins misbruik van het feit dat er een dr. H. is, oud-directeur van het Museum Boymans en een van onze beste schilderijenkenners, die echter nooit certificaten afgeeft, aldus de officier. De ze merkte voorts nog op, dat verdachte in de leer is geweest bij een hoogleraar, die ook certificaten afgaf, hetgeen hem ver boden is geworden. De rechtbank heeft de zaak de ver dachte was niet verschenen aangehou den tot 22 februari omdat de nieuwe raads man het omvangrijke dossier nog niet had kunnen bestuderen. De rechtbank hoorde één getuige in deze zaak, die in 1959 tot een gevangenisstraf van 12 maanden, waarvan zes voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest werd veroordeeld. Deze getuige, de 65-jarige colporteur S. P. uit Amsterdam, vertelde dat hij H. in de schilderijenhandel had leren kennen. Hij had hem schilderijen laten zien en ge vraagd daarvoor certificaten af te geven. H. had van een doek, voorstellende een oude man met muts, gezegd „Het is een Rembrandt", maar er bij opgemerkt, dat een der ogen niet door Rembrandt ge schilderd kon zijn en dat dit veranderd moest worden, zo deelde P. mede. Hij had dat oog laten veranderen. De twee „ER Greco's" had H. „enorm" gevonden, al dus P. Hij zeide voor de expertises van H. 25 gulden te hebben betaald en ook wel diens verteringen. Een keer had H. tij dens een borreluurtje een expertise voor een schilderij van Kalff geschreven.' De kunstcriticus had P. verteld dat zijn leermeester in de kunst en ook in de ex pertises hem had gezegd: „Waarom zou je de mensen niet een genoegen doen- door te zeggen dat ze echt zijn", zo verklaarde P. Op een vraag van de president gaf hij toe wel geweten te hebben dat H. er wel eens „met de pet naar gooide". Van een bejaarde Amsterdamse kunsthandelaar had P. 3000 gulden los weten te krijgen, waarbij twee, naar later bleek, vervalste „El Greco's" als onderpand werden ge geven. P. had verteld dat deze doeken af komstig waren uit oud familiebezit. Een der andere gedupeerden was een 52-jarige weduwe op wier huwelijksadvertentie P. had geschreven. P. vertelde dat hij zelf geen verstand had van schilderijen en H. had aangezien voor iemand, die er ver stand van had. Deze had de schilderijen bekeken, ook met een loep. maar hij had er geen kwartslamp bij gebruikt. Dit ver klaarde de getuige op een vraag van de president over de wijze van onderzoek. De televisiemedewerkers die hebben deelgenomen aan de 48 uur durende pro testactie hebben vanmorgen het werk her vat. „De actie heeft aan onze verwachtin gen beantwoord. Zij was een protest, dat naar wij hopen door niemand is misver staan." Namens de inmiddels van 95 tot 100 leden aangegroeide „groep 73 legde voorzitter Ab van Roon gistermid dag om vijf uur in de Karseboom te Hil versum deze verklaring af. De actie is van morgen om half zeven beëindigd. Van avond wordt het beeldscherm dus weer ge vuld, onder meer met een live uitzending, een nieuwe aflevering van „Flits", waar aan vandaag hard is gewerkt, omdat er de afgelopen dagen uiteraard niets aan is gedaan. De groep stakers heeft nogmaals en met nadruk gezegd, dat haar actie, die zij ook niet als een precedent wenst te beschou wen, niet gericht was tegen het georga niseerd overleg. Men stelde er prijs op mede te delen dat men ook in de toe komst ten aanzien daarvan een bona fide houding aan de dag zal leggen. „Wij ne men aan, dat onze protestactie duidelijk de aandacht heeft gevestigd op de ernst van de situatie, waarin de Nederlandse *e EN OM nu maar meteen uit de stapel voor mij het allerbeste te kiezen van wat illustreren van een kinderboek wél kan zijn: BARNABY EN DE PAARDEN" door Lydia Pender met tekeningen van Alie Evers. Uitg. De Bezige Bij te Amsterdam. Hier is een prachtig samengaan van de tekst, die heel fijnzinnig door Han G. Hoek stra vertaald werd en de plaatjes. Let u eens op hoe, bij het lezen van deze heel fijne en heel moderne tekst je weet niet waar de poëzie in proza overgaat want al „rijmt" niet ieder stukje, poëtisch stroomt het maar door de illustraties een vol maakte harmonie vormen. Let eens op wat de tekenares deed als het „geweten" van de kleine Barnaby spreekt. Een boek als een lied. EVENEENS van De Bezige Bij het boek je TIPPELOP EN TIPPELMEE van Han- ny S. R. Meyler, ill. Robert Nix. Ook deze uitgave is zeer geslaagd. Het verhaal en de verteltrant van Hanny Meyler zijn goed op het kleine kind ingesteld en aan de leuke tekeningen van Robert Nix zal veel pleizier beleefd worden. TORENTJE, TORENTJE VAL NIET OM door H. J. Barnard. H. P. Leopolds uitge versmij. n.v. Den Haag. Veertien aardige korte verhaaltjes, heel geschikt om voor te lezen. Naar mijn smaak is het eerste, waaraan het boek zijn titel ontleent, het minst geslaagd, om dat het niet kan gebeuren. De voorlezer staat altijd enigszins met beschaamde ka ken, als zijn jeugdig en kritisch publiek vraagt: kan dat dan? en hij moet naar eer en geweten antwoorden; neen. Deze moeilijkheid vervalt als het ver haal, al is 't maar even, naar het sprook jesachtige trekt, zoals bij de olifant wiens slurf een fluit werd, en bij het verloren kind dat Nepje Tunus bleek te heten en dan ook liefst in de viskom wou slapen, thuis bij de agent „die verloren kinderen vindt". Er zijn nogal wat verborgen grapjes, en kel op de voorlezer gemunt. De adverten tie die de vader van Klaas en Katja moet plaatsen om van de giraffe af te komen die door de kinderen als huisdier gekocht was „gezocht een goed tehuis voor onze giraffe Fidelletje, gewend aan giraffe- brood", is slechts te begrijpen voor afne mers van een zeker merk katte- en hon debrood. Heel fijntjes! en zo is er meer. Tot mijn spijt wordt de naam van de be gaafde tekenares, die de mooie illustraties en omslag maakte, niet vermeld. Hier is ze: Reintje Venema. Vlug kopen want er staat ook een aardig kerstverhaal in. Voor de grotere jongens staat een nieu we serie op stapel: KANSAS KIDDREEKS waarin als eerste deel verscheen KAN SAS KIDD EN DE ZANGER VAN HET DUIVELSKOPGEBERGTE, door J. Blinx- ma, omslag en ill. Robert Nix. Uitg. Mij Holland te Amsterdam. Een kloeke uitgave met fraai omslag van Robert Nix. Jammer dat de illustraties zich beperken tot twee op de frontpagina, ik had er graag meer gezien van deze leu ke tekenaar. Het verhaal? Een nieuwe Karl May en dat wil wat zeggen. Ik neem aan dat de oude Karl May nog niet ver geten is bij de jongelui, maar het is toch juist dat zijn taak, in een moderner woord-gedaante, voortgezet wordt. Lezen maar jongens en als je het uit hebt uitzien naar het volgend deel. NU EVEN wat pockets ertussendoor. In de reeks Kern-pockets voor de jeugd ver scheen bij H. ten Brink's uitg. mij. Am- sterdam-Meppel: HET DORP VAN DE STILLE WENSEN door David Fletcher, oorspronkelijke titel The village of hidden wishes, vert. Wijmie Fijn van Draat, om slag Kees Kelfkens, ill. Dorothea Stefula. Een allerliefst verhaal over twee kleine meisjes die hun eigen poppen worden. Sprookjesachtig en echt door elkaar. Het De Amerikaanse mevrouw A. Singer- Brugh te Laren (N.-H.) heeft grond en kapitaal beschikbaar gesteld voor uit breiding van het Singermuseum te Laren met twee zalen. Zij heeft daaraan de con ditie verbonden, dat een dezer zalen de naam Jacob Dooyewaardzaal zal dragen. Vijf jaar geleden stelde zij kapitaal en grond beschikbaar voor de stichting van de Singer Memorial Foundation, waarvan het Singer-museum deel uitmaakt en schonk zij daaraan de gehele Singer- kunstverzameling. popachtige en ongewone is heel goed vol gehouden in de prentjes. Wijmie Fijn van Draat vertaalde uitstekend, zoals we van haar gewend zijn. Voor meisjes van 8 jaar en ouder. In dezelfde reeks, voor iets oudere meis jes: ROSITA HET ZIGEUNERMEISJE, door J. C. Grund, oorspronkelijke titel Ro sita, vertaald door Alice Koopman, om slag en ill. Clementine. Aanbevolen, voor al om het exotische onderwerp, dat goed verteld werd. Wat weten wij van zigeu ners af? Diefachtige zwervers met eigen gebruiken, een eigen koning en een jaar lijkse samenkomst in Les Saintes Maries de la Mer, waar zij hun H. Sara vereren De schrijver weet er meer van en weet dat boeiend mee te delen. Plaatsjes erbij die de meisjes „reuze link" zullen vinden. In dezelfde reeks, voor jongens en meis jes DE STERRENKIJKERS door Willis Hall, oorspronkelijke titel The Royal As trologer, vertaald door Mies Bouhuys, ill. Alfons van Heusden. Een bijzonder leuk en spannend Oosters verhaal, uitstekend vertaald. De tekeningen, die wel wat van de kaarten van het Tarok-spel hebben, pas sen er geestig bij. Als laatste in deze reeks EEN POP PENTHEATER ZELF BOUWEN EN SPELEN door Jan Nelissen met tekenin gen van de schrijver, omslag Alfons van Heusden, foto's Ton Nelissen. De poppen speler Jan Nelissen die, na tien jaar zijn Poesjenellenkelder te Maastricht beheerd te hebben, nu in Amstelveen zijn poppen theater „In de Poppenstal" heeft, schreef op leuke wijze dit populairgehouden boek je voor de jeugd over zijn levenswerk. Ik ben er zeker van dat hij veel lezers tot groot enthousiasme zal brengen en daar door tot een proberen het zelf eens te wa gen. Doe dit jongelui en beleef er pleizier aan. maar houdt voor ogen: men telle d'uitkomst niet.want ik geloof, eerlijk gezegd dat het allemaal zo heel eenvoudig nog niet is. De uitgever van deze reeks schrijft een Opstel- en tekenwedstrijd uit voor zijn publiek. VERA EN HAAR DIEREN door Sybil Haddock, oorspronkelijke titel Vera the Vet. vertaling Gerda Hoving, omslag en ill. Coby C. M. Krouwel. Aanbevolen. Hier niets te thriller-en, maar een hoewel on gewoon, toch levensecht verhaal. Goed ge daan. Aardige illustraties. levisie verkeert, en dat de bevoegde in stanties de belangstelling en fantasie zul len tonen, nodig om de problemen uit de weg te ruimen," aldus de woordvoerder van de regisseurs, producers en journaal redacteuren. De beraadslagingen, waarvoor de pro grammamakers van onze televisie-de af gelopen dagen in De Karseboom zo ruim schoots de gelegenheid hadden, hebben, zo als gemeld, tot het principe-besluit geleid een eigen beroepsvereniging op te richten, In verband hiermee is gisteren een studie commissie benoemd, die men is niet bijgelovig dertien leden telt. Deze com missie zal zich, in overleg met andere groeperingen in en buiten het televisiebe drijf, zoals de vakbeweging, de komende weken diepgaand bezig houden met de vraag hoe een doeltreffende belangenbe hartiging kan worden geëorganiseerd. Op 15 december zal zij met haar eerste rap port voor de dag komen. De studiecom missie wordt gevormd door David Koning. Peter van Campen, Gijs Stappershoef, Arie Kleywegt, Jef de Groot, Gerard Tre bert, mr. Ben Schmitz, Manus van den Kamp, Joes Odufré, Ko van den Bosch Peter de Ruijter, Coen van Hoewijk en Eric de Vries. Laatstgenoemde is welis waar niet in dienst yan de N.T.S. of een der omroeporganisaties, maar werd aan gezocht omdat de free-lance-regisseurs zich solidair verklaarden. De „groep van de 73" wacht af of in radiokringen zal worden gereageerd. Of zij nog enige in vloed zal kunnen uitoefenen op de komen de C.A.O.-onderhandelingen, wordt in twij fel getrokken, gezien de weinige nog res terende tijd. Maar de mogelijkheid wil men toch niet geheel uitsluiten. Gisteren werd er voorlichting gegeven met het oog op de mogelijkheden van een eigen beroepsvereniging. Het woord werd gevoerd door mevrouw. W. de Vries, di rectrice der Federatie van Beroepsvereni gingen van Kunstenaars, mr. J. C. F. Pons juridisch adviseur van de Unie van Werk nemers in het Film- en Televisiebedrijf en de heer L. N. Tekstra, voorzitter van het Nederlandse Luchtverkeersleiders Gilde De drie bonden (Mercurius, H.K.W. en de Christelijke Beambtenbond) hebben een circulaire doen uitgaan, waarin zij hun le den onder andere mededelen, dat zij op nieuw contact zullen opnemen met de Stichting van de Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars, vervolgens andermaal met de werkgevers willen spreken en daar na het personeel weer zullen inlichten. Het feit, dat op dit ogenblik een mondelinge toelichting niet noodzakelijk werd geoor deeld, heeft bij een aantal bondsleden kwaad bloed gezet. Gisteren is in het Weesperpleinziekcn huis te Amsterdam op 67-jarige leeftijd aan een hartkwaal overleden de compo nist en koordirigent Kees Kef. Kees Kef, die in Zaandam werd gebo ren, dirigeerde onder andere het Zaan- dams Mannenkoor en de Liedertafel Am- stels Werkman. Voorts vervulde hij de functie van leraar aan het Amsterdamse Muzieklyceum. De teraardebestelling heeft plaats op maandag 4 december op de begraafplaats Zorgvlied. A A NKOND/G/NGEN eh BESCHOUWINGEN DE TELEVISIE IN ZWEDEN In Zweden zijn dit jaar aanzienlijk min der televisietoestellen verkocht dan vorig jaar. Tussen januari en oktober werden 210.000 nieuwe ontvangers geregistreerd tegen 320.000 in de overeenkomstige pe riode van vorig jaar. Corot van 138.000 dollar. Het schil- edrij „Badende Venus" van de Franse meester Jean-Baptiste Camille Corot (17961875), is donderdag op een veiling in Parijs van de hand gedaan voor 138.000 dollar. Het doek was er een van veertien uit de te koop aangeboden collectie van de Maharani van Baroda. '.Gezicht van Renoir (18411919) ging weg voor 80.000 dollar, Sisley's „De Bruggen van Moret bij vloed" voor 126.000 dollar. De veiling werd gehouden in de Palais Galleria. Advertentie Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter- opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8 18 Gram. 8.35 Van de voorpagina, praat- Je. 8.40 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Vrouwenkoor. VPRO: 10.000 Samen thuis, praatje. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Lichte muz. 10.55 Tentoonstellings agenda. 11.00 Lichte muz. 11.25 Sportuitz. 11.50 Roemeens orkest. 12.15 Van de wieg tot het graf, vragenbeantw. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Jazzmuz. 13.35 Tussen mens en nevelvlek, lezing 13.50 Lichte muziek. 14.10 Voor de jeugd. 14.45 Gram. 14.50 Opera's: 1. Le Villi; 2. II segreto di Susanna. In de pauze: (plm. 15.5516.15) Boek- bespr. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Act. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 18.30 Lichte muz. 19.00 Ar tistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Bijbelse minia turen, lezing. 19.45 Gram. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr 21.50 Social, comm. 22.05 Quiz. 22.30 Nieuws 22.40 De zwarte diamant, hoorspel. 23.10 Walsorkest. 23.40 Jazzmuziek. 23 5524.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Geestelijke liederen. 7.30 Voor de jeugd 7 45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8 50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12 04 Gram. (12 3012.33 Land- en tuinb.meded.). 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.25 Amateursprogr. 13.50 Gram. 14.10 Gevar. progr. 15.30 Dubbelkwartet. 15.55 Nieuws voor de voor pagina, hoorspel 16.40 Gitaarspel. 17.00 Sportpe- riscoop. 17.10 Instr. octet. 17.30 Boekbespr. 17.40 Lichte muz. 18 00 Kunstkron. 18.30 Strijkorkest 18.50 U bent toch ook van de partij?, lezing 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Wedstr. in muzieklitte- ratuurkennis. 19 45 Lichtbaken, lezing. 19.55 Gram. 20.50 Van klanten en wanten weten, vragenbe- antwoording 21 00 Gevar. progr. 22.00 Licht progr 22.20 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Derde Assemblee van de Wereldraad van Kerken te New Delhi, rep. 23.10 Relig. muz met comm. 23.55—24.00 Nieuws BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Marsmuz. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de jeugd. 14.00 Schotse liederen. 14.30 Academie der discofielen. 15.30 Gram. 16.00 Theaterkron. 16 20 Gram. 16.30 Beiaardconc. 17.00 Nieuws. 17.15 Dagklapper en liturg, kal. 17.20 Liturgische zangen. 17.30 Godsd muz. 17.45 Engelse les. 18.00 Orgelconcert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram 20 00 Gevar. muz. 21 00 Lichte muz 22.00 Nieuws 22 15 Dansmuz. 23.00 Nieuws. 23.05 Amus.orkest. 23.30 Gram. 23.40 Zigeunermuziek. 23.55—24.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO- 20 20 Maandelijkse TV-kron. 21.00 Hobby in een vest zak, rep. 21.30—22.15 Gevar progr' NTS1 22 15— 22.25 Filmverslag van de Derde Assemblee van de Wereldraad van Kerken te New Delhi. VOOR ZATERDAG VPRO: 15.00 Jazz 15.30 Filmprogr. 17.0017.35 ^2,21" hinderen 19.30 Documentair programma NTS 20.00 Journaal en weeroverz. VPRO 20 20 Filmprogr. 21.00 Gevar progr. NTS: 22.15 23.00 Eurovisie: Judo-wereldkampioensch. te Parijs. Het „Comité tentoonstellingen Bloemen- heuvel" heeft het initiatief genomen niet- beroepskunstenaars uit geheel Kennemer land hun werk te laten exposeren in huize „Bloemenheuvel" Bloemendaalseweg 158 in Overveen. Dus ook niet-Bloemendalers kunnen dit keer hun werk inzenden. Deze expositie zal min of meer het karakter van een wedstrijd dragen, wamt door het comi té zijn enkele prijzen beschikbaar gesteld en het ligt in de bedoeling het publiek de ze Werken te laten „jureren" en "te "bepa len welke werken voor een eerste, tweede of derde prijs in aanmerking zullen ko men. Degenen die dus louter voor hun genoe gen schilderen, tekenen, de grafische kun sten beoefenen, boetseren, beeldhouwen of aan kunstnijverheid doen, kunnen dus van deze gelegenheid gebruik maken hun werk te exposeren. Inlichtingen en voorwaarden voor deelname aan deze tentoonstelling kunnen, uitsluitend schriftelijk verkregen worden ten raadhuize van Bloemendaal te Overveen. Advertentie Het maandblad voor letteren „Maatstaf" heeft aan het zevende nummer van zijn negende jaargang een „Rotterdams ac cent" gegeven en is in dat opzicht beter geslaagd dan de groep Maasstedelingen die dit voorjaar een nogal pretentieus ver- zamelwerkje uitgaf onder de titel Rotter dams accent '61". Het nummer van „Maatstaf" wordt ge opend met een inleiding van Adriaan van der Veen, volgens wie Rotterdam geen centrum maar wel een broedplaats van lit teratuur is; ten bewijze daarvan vermeldt hij een groot aantal van die „litteratuur broeders" van Rotterdamsen huize. Annie Salomons vertelt gezellig over het „cultu reel vermaak" dat er in het begin van de twintigste eeuw in Rotterdam te vinden was en ook Jacques den Haan haalt her inneringen op aan „de stad waar hij kind is geweest". Het pièce de resistance van deze Maas stad-Maatstaf is de volledige tekst van Sophokles' tragedie „Koning Oidipous" in de nieuwe vertaling van Evert Straat die thans voor de opvoering door het Rotter dams Toneel wordt gebruikt. Zowel de re gisseur van die opvoering, Ton Lutz, als de vertaler hebben er korte maar lezens waardige beschouwingen aan toegevoegd. Simon Vestdijk heeft een eerste reeks herinneringen aan Willem Pijper bijge dragen, waarin de romancier de volgende merkwaardige astrologische karakteristiek van zichzelf geeft: „Iemand met Taurus als Ascendant, een sterk geafflic- teerde Mars in Cancer, Zon en nog heel wat meer in Libra, en dit hele zoodje in fraaie driehoek met Neptunus, die mij mijn muzikaliteit heeft geschonken, maar ook een soort onaardse verstrooidheid, en de geschiktheid om tot op zeker punt (mijn Maan in Scorpio grijpt dan in) als voetveeg te dienen voor wie zich maar geroepen voelt". Een lekkere hap voor hen die later nog eens willen promove ren op Vestdijk! Verder bevat het nummer verzen van Ellen Warmond, J W. Oerlemans en Jan Donia, en proza van Anton Kloppers en Willem Eges. Dit is het uit een particuliere ver zameling afkomstige zelfportret van Rembrandt dat voor de staatsgalerij in Stuttgart is aangekocht. Eergisteren besloot de regering van de Duitse deelstaat BadenWürttemberg het doek voor 3,6 miljoen Mark aan te kopen. Het stelt Rembrandt voor het rode muts. Het werk geniet weinig bekendheid; het is zelden geëxposeerd. Drie jonge Nederlandse kunstenaars hebben gisteren in Den Haag in het Kur- hauspaviljoen prijzen in ontvangst geno men voor hun affiche-ontwerpen voor wijn. Jhr. W. van Andringa de Kempe- naer, voorzitter van het Genootschap voor Reclame, reikte de eerste prijs op advies van de juryleden Louis Emmerik, Kees van Roemburg, Otto Treumann en M. Paulissen uit, aan H. A. van Hout uit Overasselt. Het bekroonde affiche is een combina tie van wijn en jacht, uitgevoerd in, zoals het juryrapport zegt, „fraaie, verstilde kleuren als equivalent van het bouquet van goede wijn." Martinus Engelaan uit Rotterdam zette wijn en bijbehorende attributen ridderlijk te paard. Hij ontving de tweede prijs. Evenals de heer Van Hout en de derde prijswinnaar kreeg hij het ridderschap in een wijnorde. Derde ridder was de heer A. G. Sandig uit Rotterdam met zijn ontwerp „Fles op het Schild". Schallende feestmuziek, knallende champagnekurken, grapjes van Jan Gode- rie en een optreden van cabaret „De Vuurpijl" volgden op de uitreiking der prijzen van deze nationale wijnaffiche- prijsvraag. Advertentie

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11