Met de feestdagen terug in het oude vaderland UITGAAN IN HAARLEM EN OM HET BINNENHOF GRATIS for men 'ffi' Setter Set VAPOR ISATOR bij VINOLIA AFTER SHAVE LOTION f 3.95 De Rijndambracht honderden Canadese Nederlanders mee Verzoekschrift aan de regering Drie jaar voor Duitse dubbelspion De keus van mensen die weten te geven winkelwaarde f 1.35 for men VRIJDAG 1 DECEMBER 1961 13 Teleurgesteld Jonge boeren enthousiast Kaarslicht-Kerstlicht GOUDA KAARSEN Kort nieuws Comité verlangt andere politiek inzake An gola en Algerije heeft een feestelijke verrassing voor U. Geschenken met onderscheiding MUZIEK TONEEL AMATEURTONEEL TENTOONSTELLINGEN toon uw goede smaak en geef haar nylons Zoutschade wordt niet vergoed of Pre-Shave lotion f4.25 m Voor de tiende maal in successie heeft de Hoiland-Amerika Lijn ervoor gezorgd, dat Nederlandse emigranten uit Canada en Amerika de feestelijke december maand in Nederland kunnen doorbrengen. Sint Nicolaas, Kerstmis en oud en nieuw zijn feesten, die de velen, die buiten Ne derland leven en werken, doen terugver langen naar het vaderland. En als men dan toch met vakantie naar Nederland kan gaan, dan kiest men daarvoor heel vaak de december-maand uit. Ook dit jaar zijn een kleine vijfhonderd mensen in Montreal aan boord gegaan van de „Rijndam". Sinterklaas ontving hen daar op gulle wijze. De ruim honderd kin deren, van wie de meesten nog nooit Sint Nicolaas hadden ontmoet, waren al spoe dig met hem en met zijn knecht bevriend geraakt en het duurde niet lang of zij ken den ook de meeste Sinterklaasliedjes. Het waren echter niet alleen vakantiegangers aan boord van de „Rijndam". Er waren ook ouders, die naar hun kinderen in Ca nada waren geweest, er waren jonge boe ren, die in het voorjaar naar Canada wa ren gegaan en daar een „proeftijd" op een boerderij hebben meegemaakt. In Ne derland teruggekomen kunnen zij zich be raden of zij al of niet gaan emigreren naar Canada. Onder de passagiers waren mensen, die er in slagen zelfs aan de Noordpool nog een bestaan te creëren, maar ook men sen, die al gingen zij „met vaders ver sterf op zak", niet iets wisten te onder nemen dat een „blijvende boterham" op leverde. Meestal zijn dat degenen die zich niet hadden voorbereid op de emigratie en ook de taal niet kenden. Een van de passagiers was de 70-jarige heer Tiggelaar uit Enschedé. Met zijn fa milie is hij in 1951, na de dood van zijn vrouw, naar Canada gegaan. Gezamenlijk hebben ze daar nu een grote farm. En als 70-jarige, die tien jaar in Canada woont, krijgt de heer Tiggelaar 55 dollar ouder domspensioen per maand. „Dat wordt spoedig meer," zei de oude baas, „maar ik mag niet langer dan een half jaar bui ten Canada blijven." „Canada is een mooi land. De een slaagt en de ander niet. Wie slaagt zal het land loven, wie niet slaagt, doet het niet. Voor boeren is het een zeer goed land. Het leven is er niet te duur als je tenminste niet naar de grote steden trekt en de boerderijen zijn er groter dan in Nederland. Hier is zeventig, tachtig bunder reeds veel, in Ca nada is een boerderij gewoonlijk minstens 360 acres (144 hectare)." Maar er was ook een teleurgestelde emigrant aan boord, een fijnhoutbewerker, die in 1958 als vrijgezel naar Canada trok. Hij ging naar het zuiden van Ontario en heeft op een boerderij gewerkt en in een autofabriek als lasser. Hij knapte nog tal van andere baantjes op. Maar als fijn- houtbewerker kwam hij niet aan de slag. Nu heeft hij het maar opgegeven. Hij hoopt nu in Nederland weer aan de slag te komen. Een echtpaar uit Gelderland was op be zoek geweest bij een zoon. Die heeft een veebedrijf gepacht van 360 acres. Hij heeft er 'tachtig stuks jongvee lopen. Als 25-jari- ge begon hij in 1953 in Canada als melk knecht. Hij was pas getrouwd en veel ver dienen deed hij niet. Maar nu is hij m staat een boerderij te kopen: in acht jaar tijd zag hij kans vijftigduizend dollar te sparen. Een andere vakantieganger, des tijds in Amsterdam vertegenwoordiger, is bijna tien jaar in Canada geweest. Hij noemt zich nu makelaar in verzekeringen en hij kan zich makkelijk roeren. Ook zijn vrouw is gelukkig in Canada, al denkt zij vaak met heimwee aan een gezellig terras je in Amsterdam. Maar Amsterdam is in die tien jaar veranderd. Misschien krijgt zij spoedig heimwee naar Montreal, omdat er veel meer veranderd is dan zij ge dacht heeft. De onge boeren die in Canada een proef tijd hebben doorgemaakt, zijn zonder uit zondering enthousiast. Zij hopen spoedig te kunnen emigreren, want thuis is er al tijd wel een oudere broer, die meer recht heeft op het bedrijf van vader. Onder die jonge boeren bevindt zich ook een jonge man, die niet uit het boerenbedrijf komt. Een paar jaar geleden bracht hij zijn va kantie op een boerderij door. Dat was vol doende om hem enthousiast te maken. Hij heeft in Nederland als knecht gewerkt en nu bracht hij ook een aantal maanden op Canadese boerderijen door. Hij ging in elk geval emigreren. De heer en mevrouw Leenis hebben ne gen jaar in Canada gewerkt. Hij heeft een flink aannemersbedrijf opgebouwd. Dan was er de boer uit Zuid-Holland, die zijn zoon had bezocht. Die was in een paar jaar van boerenknecht tot pachtboer en van pachtboer tot eigenaar van een flink bedrijf opgeklommen. En de „old-timer", die al veertig jaar in Canada zit en een meubelopslagplaats en verhuisbedrijf in Vancouver heeft gehad, maar alles nu ver kocht had aan een zelfbedieningszaak. Het was een hele schep geld, die hij ontving. „Duizend dollar heb ik er afgenomen," zegt hij, „om vakantie te houden." En daarom was ook hij met de „Rijndam" naar Nederland gekomen. Evenals „Kees" die in de nikkelmijnen in het barre noor den ongelooflijk veel geld verdiend heeft, terwijl hij het vrijwel niet kon uitgeven. Al die mensen zijn in december in Ne derland. Sommigen zullen hier blijven, maar de meesten zullen in januari terug keren naar Canada, het land met kansen en mogelijkheden voor wie ze weten te vinden en te grijpen. Advertentie Vice-admiraal. Schout-bij-nacht A. van Karnebeek is bevorderd tot vice-ad miraal. Hij blijft belast met de functie van Vlagofficer Personeel van de Konink lijke Marine. Voor bruggen 8'/j miljoen. De Am sterdamse gemeenteraad heeft een krediet van 8.660.000,beschikbaar gesteld voor de aanleg van een brug over de Nieuw- vaart vóór het Kattenburgerplein en over de Schippersgracht vóór de Prins Hendrik kade. De werken zijn opgenomen in een schema van verkeersverbeteringen in de Amsterdamse binnenstad. Een Comité van Aanbeveling, waarin zit ting hebben prof. B. A. M. Barendse, O.P., Amsterdam, dr. J. J. Buskes, Amsterdam, prof. dr. G. J. Geers, Groningen, prof. dr. J. de Graaf, de Bilt, Fons Hermans, Am sterdam, dr. P. J. Meertens, Amsterdam, prof. dr. J. Presser, Amsterdam, prof. dr. J. M. Romein, Groet (N.H.), Margrit de Sa- blonière, Leiden, Otto Sterman, Amster dam, dr. K. Strijd, Amsterdam, dr. J. M. M. de jValk. Waddinxveen, ds. N. v. d. Veen, Zaandam, mr. J. in 't Veld, Den Haag, heeft aan de minister-president, prof. De Quay, een verzoekschrift aangeboden, waarin wij ziging van de Nederlandse politiek inzake Angola en Algerije wordt gevraagd. Het comité constateert, „dat in Algerije reeds zeven jaren lang een genadeloze oorlog gevoerd wordt, die al meer dan een mil joen mensenlevens gekost heeft; en dat na de opstand tegeh de mensonterende slaver nij in Angola reeds 30.000 a 50.000 mensen het slachtoffer van de Portugese terreur werden, terwijl meer dan 150.000 Ango- lezen naar Kongo moesten vluchten". Het comité constateert voorts „dat op 20 december 1960 Nederland tegen het houden van een referendum in Algerije onder toezicht van de Verenigde Naties, stemde; dat Nederland, toen op 21 april 1961 in de Verenigde Naties een onderzoek naar de toestand in Angola gevraagd werd, weigerde dit voorstel te steunen. In deze gevallen, waarin bescherming van de men senrechten en afkeuring van onrecht en discriminatie werden gevraagd, liet de Nederlandse regering verstek gaan", aldus het comité, tenslotte constaterende dat deze houding lijnrecht in strijd is met de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens, die mede door Nederland onder tekend is. Het comité verklaart .zich niet met deze politiek te kunnen verenigen en verzoekt de Nederlandse regering dringend, om zo wel in de Verenigde Naties, in de NAVO, als bij ander internationaal overleg „de totstandkoming van een onafhankelijk Al gerije te bevorderen en de Portugese ter reur in Angola duidelijk te veroordelen". Dit verzoekschrift was voorzien van een groot aantal handtekeningen. Na de aanbieding aan de minister-presi dent werden ook adressen aangeboden op de Franse en Portugese ambassades in Den Haag. Advertentie De prachtige INDUS kalender met 12 schitterende kleurenfoto's van Zwitserse landschappen ont- vangt U gratis na aankoop van een INDUS-horloge in de periode van 21 november tot 31 december 1961. Tegen inzen ding van het daarvoor bestem de, bij de juwelier aanwezige, formulier aan INDUS-horloges Rotterdam wordt U de fraaie INDUS kalender franco thuis gezonden. Uw horloger - juwelier zal U gaarne een der fraaie kleurenfoto's vrijblijvend tonen. Advertentie Hartewensen vervullen. Heerlijke geschen ken.... Boldoot eau de cologne, hartver warmende parfum, fijne toiletzeep.... Er Is keuze te over in Boldoot's geschenken mozaïek! Raadpleeg bij Uw leverancier de uitgebreide Boldoot folder. Zondag 3 december, Teylers Museum, 14 uur: Bespeling van het 31-toons-orgel door Anton de Beer. Uitgevoerd worden werken van Pasquini, Badings en Jan van Dijk. De organist geeft een toelich ting bij de uitvoering. Vrijdag 1 december, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Gomedie geeft een voorstelling van „De getatoueerde roos" van Tennessee Williams. Onder regie van Ko van Dijk treden onder meer op: Ank van der Moer, Paul Cammer- mans en Jacqueline Royaards-Sandberg. Zaterdag 2 december, Stadsschouwburg, 20 uur: De Toneelgroep Theater geeft een voorstelling van „Brieven van een dichter" van Michael Redgrave. Onder regie van Michael Warre treden in de hoofdrollen op Caro van Eijck, Loudi Nijhoff en Johan Schmitz. Zondag 3 december, Stadsschouwburg, 20 uur: De Toneelgroep Theater herhaalt de opvoering van „Brieven van een dichter". Maandag 4 december, Stadsschouwburg, 20 uur; De Nederlandse Comedie met „De getatoueerde roos". Woensdag 6 december. Stadsschouwburg, 20 uur: De Toneelgroep Theater geeft een voorstelling van „Brieven van een dichter". Donderdag 7 december, Stadsschouwburg, 20 uur: De r.-k. Rederijkerskamer „Al- berdingk Thijm" geeft een voorstelling van „Quarantaine" van Jan Staal. Vrijdag 8 december, Stadsschouwburg, 20 uur: „Alberdingk Thijm" herhaalt de voorstelling van „Quarantaine". Museum „Het Huis Van Looy", Kamper, laan: Tentoonstelling van werk van de Rotterdamse graficus Andreas Schotel Tot 4 december dagelijks geopend van 1017 uur; zondag van 1317 uur. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 13: Tot en met 9 december expo sitie van gouaches, tekeningen en aqua rellen van J. C. Heek. Dagelijks ge opend van 917 uur en op maandag, woensdag-en vrijdag tevens tijdens de concerten van 1820 uur. Galerie „Uittenhout", Kleine Houtstraat 41 Tot en met 10 december tentoonstelling van aquarellen en grafiek van de Am sterdamse schilder Tonny Buytendijk. Dagelijks geopend van 10.30—17 uur; zondag van 1417 uur. Kunstzaal „In 't Goede Uur", Nieuwe Kerksplein: Gedurende de maand december tentoonstelling van tekeningen van de Amsterdammer Dick Breed. Dagelijks geopend van 1022 uur. Dage lijks klassiek grammofoonplatenconcert van 21—22 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Dagelijks ge opend Van 10-17 uur; zondagen 13-16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e eeuw tot op heden. Advertentie in de nieuwe notenkieuren reeds vanaf f 2,50 in geschenk verpakking of als geschenkbon voor 2 paar Op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Van der Peijl (CHU) betreffende ver goeding van extra-onkosten aan huurders van woningen in het voormalige ramp gebied, gemaakt tijdens het herstel van de zoutschade in die woningen, ant woordt minister Zijlstra, mede namens minister Van Aartsen dat het niet moge lijk is een tegemoetkoming in deze kos ten te verlenen. Deze kosten zijn geen schade in de zin van de wet. De zoutschade aan een aantal in Zee land en Zuid-Holland gelegen woningen kan alleen naar behoren worden hersteld, in dien de woningen enige tijd worden ont ruimd, hetgeen voor de bewoners, naast ongerief, ook kosten meebrengt. „Hollandse rekenkunde" Toen in 1815 de vraag aan de orde kwam, of zich in de Zuidelijke Nederlan den wel een meerderheid voor de vereni ging met het Noorden had uitgesproken en dit in werkelijkheid niet het geval was, kwam het tot de „uitvinding" van wat spottend genoemd werd de „Hollandse rekenkunde". Met behulp van allerlei drogredenen stelde men in het Noorden vast, dat er toch heus een meerderheid voor de samenvoeging was verkregen Vijftien jaar later bewezen de feiten, dat er op de aldus tot stand gebrachte vor ming van het Koninkrijk der Verenigde Nederlanden geen zegen rustte en voltrok zich de, overigens pas negen jaar daarna door Den Haag erkende, afscheiding van het Zuiden, dat toen het onafhankelijke Koninkrijk der Belgen werd. Ofschoon het heet dat men nooit te oud kan worden om nog wat te leren, moet mij van het hart dat helaas nu, honderd- zesenveertig jaar na genoemd gebeuren, vooraanstaande Nederlanders van thans al te zeer bewezen hebben, allerminst hun voordeel te hebben gedaan met de les die zij uit de vaderlandse geschiedenis kunnen trekken dat het gewoonweg dom is om het ondeugdelijke middeltje van de „Hollandse rekenkunde" toe te passen. Onbetwistbaar staat vast, dat de Neder land uiteindelijk welgevallige ontwerp-re- solutie, die de zogenaamde Brazzaville- landen in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties met betrekking tot het Nederlands-Indonesische geschil inzake Nieuw-Guinea hadden ingediend, niet de vereiste meerderheid van twee-derden be haald heeft en daardoor als verworpen geldt. Dat mocht nu wel zo zijn, het belette minister-president De Quay niet, tijdens het deze week in de Eerste Kamer gehou den algemeen politieke debat een poging te ondernemen om het te doen voorkomen alsof de uitslag van de stemming toch nog inzeker opzicht gunstig voor Nederland was geweest. En de liberale senator mr. Van Riel ging zelfs zo ver, op te merken dat genoemde resolutie weliswaar naar UNO-begrippen verworpen, doch naar Ne derlandse begrippen aangenomen was. Hoera, daar zat men bepaald midden in de befaamde „Hollandse rekenkun de". Enfin, dit was alleen nog maar een zot tigheid. „Miserabel" Daarentegen was bepaald droeve ernst de onverkwikkelijke uitleg- of inlegkunde, waarmee het kabinet tenslotte bleek te durven gaan werken, wat betreft het ge stelde in het memorandum dat de Neder landse delegatie bij wijze van toelichting op het plan-Luns ter Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties had laten uitdelen. Ir. Vos (P.v.d.A.) constateerde in het Eerste Kamerdebat, dat blijkens be doeld stuk de Papoeas bij de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht niet zouden kunnen kiezen voor aansluiting van hun gebied bij Nederland. Volgens de toelich ting op het Nederlandse voorstel konden zij slechts een „vrije keuze" maken tus sen: 1) integratie in Indonesië, 2) onaf hankelijkheid, 3) de mogelijkheid van een toekomstige aansluiting bij het andere deel van Nieuw-Guinea en andere eilan den in het Stille Zuidzeegebied. Inderdaad, kiezen tussen drie dingen sluit meteen vol komen uit dat men nog iets anders kiest, dat niet tot de trits behoort. Maar jawel, de minister-president moest zich in enige vreemde bochten wringen ten einde op te merken, dat een kiezen voor samengaan met Nederland toch niet was uitgesloten. En toen de heer Vos een dergelijke wijze van „uitleggen" alleen maar „miserabel" kon noemen, er aan toevoegend van zulk een methode een nare smaak in zijn mond te krijgen, sprong staatssecretaris mr. Bot fluks overeind om de minister-presi dent op behulpzame wijze iets in het oor te fluisteren, met het onmiddellijke ge volg dat deze, al interrumperend, de heer Vos verzocht het slot van het memoran dum voor te lezen. Dat deed die senator. En wat stond er nu in dat slot? Eenvoudig dit, dat Nederland geen enkel bezwaar zal maken tegen en ten volle eerbiedigen zal een beslissing der bevolking ginds voor aansluiting bij Indonesië „gelijk de Neder landse regering elke andere beslissing der Papoeas zal eerbiedigen." Welaan, daar stond dan toch maar „elke andere beslis sing". Jawel, doch uit de aard der zaak kon dit, gezien al hetgeen hieraan was voorafgegaan, uitsluitend betekenen: elke andere beslissing van de drie soorten, waartussen de bevolking volgens het me morandum zelf zou mogen kiezen. Zou er inderdaad van een volkomen vrije keuze in het memorandum sprake zijn geweest, dan had daarin nooit of te nimmer de zin kunnen staan, die het had over de keuze „tussen" drie mogelijkheden. Mij lust het niet om er thans nog meer van te zeggen dan dat staatssecretaris Bot kennelijk een onbegrensde ijver heeft ontwikkeld om in de staart van het memorandum het venijn te leggen! Eerlijke openhartigheid Na het bovenstaande breng ik volgaar ne oprechte hulde aan de minister-presi dent voor de hem sierende openhartig heid, waarmee hij aan het gehoor in de Eerste Kamer duidelijk heeft gemaakt, dat tenslotte alle ministers staan want zijn blijven zitten na het gevallen be sluit! achter de door de ministerraad genomen beslissing inzake de nieuwe for mulering van het Nederlandse standpunt. Door aan te blijven nadat de minister raad aldus had besloten terecht voeg de minister De Quay hieraan toe, dat het de buitenwereld niet aanging met hoe veel stemmen het besluit in kwestie in de ministerraad er door was gegaan! had den zij zich uiteindelijk daarmee accoord verklaard. Werkelijk, hier sloeg de minis ter-president de staatsrechtelijke spijker op de kop. Mr. Van Riel had hem op nog een an der punt van het Nederlandse staatsrecht geëxamineerd. En wel door te vragen, of volgens dat staatsrecht de minister president op een internationale conferentie als representant van de Nederlandse re gering en van bepaalde door haar voor gestane denkbeelden op het terrein van de buitenlandse politiek kan optreden. Ja, zei minister De Quay, er aan toevoegende dat zulks altijd mogelijk ware, mits dan de minister-president door de minister raad gemachtigd was tot zulk een optre den. Voor dit antwoord verdiende hij een tien. Maar daarna was hij er even een beetje naast. Want toen mr. Van Riel interrumpeerde „net zoals elke andere minister aldus gemachtigde zou kunnen zijn", reageerde minister De Quay met de hem aangeboren welwillendheid ter stond in bevestigende zin. Toen vergat hij echter, dat het juist de minister-president als zodanig is, die wel voor een derge lijke machtiging in aanmerking komt we gens zijn speciale coördinerende taak bin nen het kabinet en dat die taak uitslui tend op zijn weg, niet echter op die van een der andere ministers ligt. Woensdag bleek de heer De Quay ove rigens beslist in een minder goede vorm te zijn dan hij in oktober was geweest, toen aan de overzijde van het Binnenhof het algemeen politiek debat plaats vond. Zo kon men enige malen gade slaan dat, wanneer de minister-president op een of andere vraag het „ja" liet horen, een der andere achter de regeringstafel gezeten heren, die beter thuis was in de mate rie waarom het ging de ene keer be trof het een punt van de sociaal-econo mische politiek, de andere keer een kwes tie inzake Engeland en de Europese sa menwerking juist krachtig „neen" schudde. Zacht uitgedrukt bleek dan, dat het hoofd van de ministers-ploeg toch ken nelijk nog onvoldoende thuis was in ver schillende onderwerpen waarover hem vragen werden gesteld. Kabinet en Nieuw-Guineavraagstuk Het was heel begrijpelijk, dat minister De Quay een nader ingaan op de vraag „Wat nu?", welke ontstaan is sinds het Nederlandse voorstel inzake Niuw-Guinea op deze Algemene Vergadering der Ver enigde Naties in elk geval schipbreuk heeft geleden, niet goed doenlijk achtte voordat minister Luns zou zijn terugge keerd en de ministerraad zich samen met hem verder zal hebben beraden. Even begrijpelijk was het, dat in het al gemeen in onze Senaat wel kenbaar is gemaakt dat het zaak zal zijn, het parle ment zo spoedig mogelijk omtrent dat „Wat nu?" in te lichten. Intussen heeft de heer Vos al terstond duidelijk gemaakt, dat zijn partij zich, na de mislukking van hetgeen de rege. ring had voorgestaan, inzake het verder te voeren Nieuw-Guinea-beleid geheel vrij acht. Hieraan kan ik meteen toevoegen, dat mij gebleken is dat de Partij van de Arbeid niets gevoelt voor sommiger wens droom om het plan-Luns tot de in het najaar 1962 te houden Algemene Verga dering van de Verenigde Naties in de ijs kast te bewaren om het dan weer voor de dag te halen. Een daarop gerichte po litiek zal op verzet bij de gehele P.v.d.A. stuiten. Als men voorts bedenkt, dat de anti-revolutionairen (zoals trouwens zelfs te beluisteren viel uit enige overigens nog heel voorzichtige opmerkingen van mr. Berghuis) nu vinden, dat het toch zal moeten komen tot een gesprek tussen Nederland en Indonesië, zonder vooraf door een der twee te stellen voorwaar den, ligt de conclusie voor de hand dat het kabinet met die opvattingen terdege rekening zal moeten houden. Zo niet, dan loopt het een grote kans straks in de Tweede Kamer op zijn mooist 83 afge vaardigden aan zijn kant, doch 67 tegen zich te zien. Staatsmanswijsheid Intussen, in theorie is het niet uitge sloten dat minister Luns van loffelijke staatsmanswijsheid blijk zou willen ge ven. Hij zou immers kunnen redeneren: wat ik met onbegrensde energie heb voorgestaan, is niet gelukt. De kans, dat het een volgende keer beter zal gaan, is eerder klein dan groot te achten. Welnu, dan verdient het verreweg de voorkeur, dat ik eens rust ga nemen, waardoor de baan (aan Buitenlandse Zaken) vrij komt en er iemand op het Plein zou komen te zetelen, die de hele kwestie Nieuw- Guinea met een frisse kijk zal bezien en zonder dat men hem te dien opzichte enig „verleden", van welke aard ook, zou kunnen verwijten. Aldus de theoretische mogelijkheid. Of zij ook in praktijk ge bracht zal worden, wel dat dient te wor den afgewacht! Dr. E. van Raalte Dagelijks geopend van 1017 uur; zon dag van 1317 uur. Tcylermuseum, Spaarne 16: Tentoonstel ling uit eigen bezit. Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse, Itali aanse en Franse school. Fossielen, histo- risch-natuurkundige instrumenten, 31- toons Fokker-orgel. Dagelijks geopend (behalve op maandag) van 11-15 uur. De eerste zondag van elke maand van 13-15 uur. „Bloemenheuvel", Bloemendaalseweg 158, Bloemendaal: Van zondag af tentoonstel ling van werken van de schilder en gla zenier Joep Nicolas. Dagelijks geopend van 1017 uur; zondag van 1417 uur. Advertentie Voor de man die er verzorgd uit wil zien is er bovendien nog: HAIRCREAMf 2.95 HAIRLOTIONf5.50 SHAVINGCREAM .f2.25 LONDON - PARIS - BRUXELLES - ROTTERDAM BERLIJN (UPI) Een Duitse dubbel spion is gisteren door een Westberlijnse rechtbank tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens spionage voor Rus land. De 35-jarige Horst Eitner zou inlichtin gen aan de Russen hebben uitgeleverd terwijl hij te Berlijn als agent voor de Engelse geheime dienst werkte. Volgens welingelichte kringen zou Eit ner de Britse autoriteiten op het spoor hebben gebracht van de Britse spion Blake, die deze zomer te Londen tot 42 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, de hoogste straf ooit in Engeland toegekend wegens spionage. Eitner werd vorig jaar oktober gearres teerd na door zijn echtgenote te zijn aan gegeven. Het proces werd achter gesloten deuren gehouden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13