meubelen Twijfel aan de schuld van Marie Besnard Nazistische studentenclub in Oostenrijk opgerold Lagerhuis huldigt Churchill COTY Naast „de gifmengster van deze eeuw staan vooral ook „experts" terecht -kir Pravda waarschuwt Oostenrijk Langzaamaan-actie bij Britse PTT Brandt wil „eigen denkbeelden" in de Duitse kwestie Familiebezoek aan Oost- Berlijn in kersttijd? Flinke straf in Dusseldorp Contact met Tiroler terroristen Fa. B. J. VAN HEMT VRIJDAG 1 DECEMBER 1961 4 PERFECTE VINDING Roddel EEG is een gevaar voor de neutraliteit Bulgaarse stalinist uit partijleiding Zuid-Afrika's laatste band met Gemenebest geslaakt Pas per 1 januari om de kerstpost te sparen Aa~Be PLAIDS Zaalberg 195 x145 100 WOL 41.75 WENNEKER-SCH1EDAM Portugese enclaves in India krijgen versterking De schrootfraude Kaarslicht maakt uw tafel tot feestdis! GOUDA KAARSEN Middenamerikaanse landen sluiten defensie-akkoord PUBLIEK IN OVERTREDING Happy Birthday to you FOUR SEASONS EAU DE COLOGNE 2.95 - 4.95 - 6.95 T-R.l-C-O-T ZO UIT PARIJS ooit gedaan in. overhemden U bent er hartelijk welkom! FOR MU LE Kennismaking bij u thuisVraag dan di zeer uitgebreide meubel-catalogus van 24 pa gina's nut veel kleurenfoto's Advertentie (Van onze correspondent) PARIJS Het proces Marie Besnard Is, in zijn tweede versie na een week nu al zijn beslissende fase ingetreden, of schoon de definitieve uitspraak nog wel een paar weken op zich zal kunnen laten wachten. Schuldig of onschuldig? De uit spraak die de meeste ka'nsen lijkt te ma ken is: vrijspraak bij gebrek aan voldoen de bewijs. Juister nog: vrijspraak vanwe ge de tegenstrijdige verklaringen en de lichtzinnigheden en flaters welke op de rekeningen der diverse getulgedeskun- digen moesten worden geschreven. Na een eindeloze reeks zittingen in 1952 en een hernieuwd onderzoek der „slacht offers" dat negen jaren duurde, blijkt men nu, bij het tweede proces Marie Bes nard waarover de Franse kranten dage lijks lange lappen publiceren, de waar heid over deze „grootste gifmengster van deze eeuw" nog nauwelijks heel veel ver der te zijn benaderd. Nog altijd staan de beëdigde deskundigen vierkant tegenover elkaar, ofschoon de president van de rechtbank „Nussy-Saint-Saëns" zeer dui delijk naar het standpunt van de verdedi ging lijkt over te hellen. Hij heeft althans fel-verontwaardigd gesproken over het ge brek aan ernst waarmee de voornaamste deskundige van het Openbaar Ministerie, de toxicoloog Griffon, zijn onderzoek ver richtte. Dat onderzoek, waarop de aan vankelijke aanklacht volledig steunde, we melt van rekenfouten en beweringen, die op wetenschappelijke gronden ontzenuwd zijn. Die expert heeft trouwens moeten erkennen dat hij de lijkschouwing en de scheikundige proeven grotendeels aan een assistente had overgelaten, die ook het rapport met de tik- en rekenfou ten moet hebben opgesteld. Dat de zaak tegen Marie Besnard aan vankelijk aan het rollen is gebracht door roddelende buren is wel zeker. In de fa milie en de kennissenkring van Marie Bes nard werden tijdens de oorlog in korte tijd een hele serie van sterfgevallen geregi streerd waaronder van haar vader en het dorp begon toen al gauw te fluis teren dat al die doden toch wel verdacht waren. Een erfenis? Marie zal ze wel vergiftigd hebben. Ze was altijd al zo'n vreemde, stille vrouw geweest. De praat jes nemen steeds vastere vormen aan en ze bereiken tenslotte de oren van vrouwe Justitia. Een vervolging wordt gelast. Des kundigen worden aangesteld. Lijken opge graven. Drie jaar later kan Marie Bes nard, die al die tijd in voorarrest geze ten heeft doch haar onschuld immer bleef betujgen, eindelijk voor de rechtbank ver schijnen. De getuigenissen der deskundi gen zijn verpletterend- In de stoffelijke resten van alle familieleden en kennissen van Marie Besnard zijn opzienbarende hoeveelheden arsenicum gevonden. Haar lot lijkt bezegeld en ze zal de doodstraf hoogstwaarschijnlijk wel niet ontlopen. Tot een andere deskundige wiens hulp door de verdediging werd ingeroepen, Advertentie Kom in Kempkes' toonzalen te Wad.- dinxveenSehielandstraat 1, of te A'damOude Schans 73 de prachtige collectie Formule meubelen bekijken... MOSKOU (UPI) Het orgaan van de Russische communistische partij, de Prav da, heeft Oostenrijk gewaarschuwd dat het zijn neutraliteit zou kunnen verliezen, in dien het zich zou aansluiten bij de Europe se Economische Gemeenschap. De correspondent van het blad in Wenen schreef dat Oostenrijks deelneming aan de EEG, economische en politieke verbonden heid met West-Duitsland zou betekenen, „hetgeen is verboden krachtens het Oos tenrijkse vredesverdrag". De Pravda schreef dat „geen manoeu vres en verzekeringen van de vijanden van Oostenrijks neutraliteit", dit feit kun nen verhelen. Volgens het blad is het Oos tenrijkse volk zich ervan bewust dat de EEG een politieke veeleer dan een econo mische gemeenschap was. De Pravda om schrijft de EEG als „de economische grondslag van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie". SOFIA (AFP) Dr. Voelko Tsjerven- kov, vice-premier van Bulgarije en sterke man van de communistische partij in dat land in de tijd van Stalin, is uit het poli tieke bureau gezet wegens zijn optreden in genoemde periode, zo heeft het Bulgaar se persbureau donderdag bekendgemaakt. Dit besluit werd woensdag genomen op een bijeenkomst van het Bulgaarse cen trale partijcomité, waar de huidige eerste partijsecretaris, Todor Zjkof, verslag uit bracht over het jongste congres der Sov- jetrussische communistische partij. LONDEN (Reuter) Vandaag is de laatste formele band tussen Zuid-Afrika en het Britse Gemenebest verbroken. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de verantwoordelijkheid voor het con tact. met Zuid-Afrika overgenomen van het Bureau voor Gemenebestbetrekkingen. Zuid-Afrika besloot op 15 maart uit het Gemenebest te treden. Van onze correspondent) LONDEN Helaas behoren stakingen en dreigingen met staking al jaren tot het normale industriële klimaat in Groot-Brit- tannië. Thans heeft het P.T.T.-personeel besloten tot een „langzaamaan" actie, om dat de Tegering, wegens de loonstop voor het overheidspersoneel, de looneisen van de bond van P.T.T.-werkers, waarbij 170.000 leden zijn aangesloten, weigert in te willigen. De bond wil de kerstpost spa ren en daarom zal de campagne pas 1 ja nuari beginnen. Dit is het eerste arbeidsconflict in de historie bij de posterijen, waarvan het per soneel tot nu toe nooit enigerlei loonactie heeft gevoerd. Het zal vertraging beteke nen bij de postbestellingen, de afwikkeling van telefoongesprekken, en getreuzel ach ter de loketten. Advertentie Grote Houtstraat 62 en 67 - Tel. 10657 - 12839 (Van. onze correspondent) BONN. Burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn heeft woensdag de bonds regering en de burgers van West-Duits land gemaand, eigen denkbeelden te ont wikkelen in de Duitse kwestie. Het is no dig dat van Duitse kant de basis van een vredesverdrag wordt uitgewerkt, aldus Willy Brandt. Duitsland verliest op den duur het vertrouwen als het nooit eigen denkbeelden in zijn eigen zaak oppert. Een ja-broer is een gemakkelijke, maar geen goede bondgenoot, aldus de burgemeester. Brandt sprak in Bad Godesberg op een bijeenkomst van vijfhonderd sociaal-demo craten, die bijeen waren gekomen om het resultaat van de verkiezingen te analy seren. Hij legde er in zijn rede nog eens de nadruk op dat zijn partij bereid is tot uiterlijke overeenkomsten en eerlijke samenwerking met de regeringspartijen, Christen-Democratische Unie en Vrije Democratische Partij. Hij waarschuwde echter voor een regeringspolitiek, die buiten de socialisten om uitgestippeld wordt, maar die tegenover het buitenland wordt voorgesteld als rustend op de ver antwoordelijkheid van alle Westduitse partijen. Brandt sprak zich uit Yoor het nakomen van de Westduitse verplichtingen in de Noordatlantische Verdragsorgani satie, maar hij keerde zich tegen al te grote bewapeningsijver, waartoe hij ook het stellen van kernwapens onder Duitse zeg genschap rekende. Verontwaardigd liet de Berlijnse burgemeester zich nog uit over Adenauers uitspraak, dat aan de status quo in Berlijn niet mag worden getornd. Wat is dat voor een status quo, zo riep hij uit. Het is een status quo van de muur. de hoge zelfmoordcijfers in Oost-Berlijn en de ernstigste bestaanscrisis van West- Berlijn sinds de blokkade.Verontrust toonde Brandt zich tenslotte over de bereidheid van de regering in Bonn mee te werken aan overleg met de Russen over het probleem-Berlijn, los van een gesprek over de hele Duitse kwestie. aantoont dat een lijk, en in het bijzonder de hoofdharen, vrijwel altijd arsenicum bevat. Arsenicum, dat door de aarde en het regenwater wordt toegevoerd. Aan die onthulling wenst de president zoveel ge wicht toe te kennen dat besloten wordt het proces voor een nieuw onderzoek te onderbreken. Er worden super-deskundi gen aangewezen, professoren van de Pa- rijse faculteit. De kerngeleerde en Nobel prijswinnaar Joliot-Curie sterft echter juist enkele dagen voor hij zijn rapport zou ondertekenen. Die super-experts zijn heel wat minder zeker van de zaak. Ze spreken van de ge heimenissen die zich onder de aarde bij ontbindingsprocessen voltrekken, en ze ge wagen van een nieuwe wetenschap die haar kinderschoenen nog lang niet is ont groeid. Niettemin heffen ze alle verden kingen zeker ook weer niet op, en speciaal het percentage arsenicum dat in de stof felijke resten van Marie's vader is gevon den, achten ze toch wel opmerkelijk hoog. De andere slachtoffers worden echter bij na stilzwijgend uit Marie's belastende dos sier verwijderd. De stand is nu dus dan zo, dat de ver dedigers van Marie Besnard hun posities ongetwijfeld hebben versterkt omdat de bres die in de eerste fase van het proces al in het fundament van de beschuldiging geschoten werd, na negen jaar nog altijd niet kon worden gedicht. Niettemin is haar onschuld zeker evenmin nog een voldongen feit. De dood yan haar vader? Ik was in de oorlog vijf en tachtig kilometer van hem verwijderd op het moment dat ik het vreselijke bericht vernam dat hij op ster ven lag. Marie Besnard breekt bij die her innering in snikken uit. Op een vorige zit ting is ze al eens flauw gevallen. Tus sen twee marechaussees wordt ze dan ook schielijk weggevoerd naar de kamer die ze deelt met een andere vrouw die voor de eerstkomende dagen een kind ver wacht. Ze mag de krantenverslagen over haar proces niet lezen en ze beklaagt zich over de eindeloze duur van de debatten. Toch zal ze nog enig geduld moeten uitoefenen. Het ziet er echter wel naar uit dat de tijd in haar voordeel werkt en dat vooral wel de gerechtelijke en beëdigde experts de meeste veren zullen verlie zen. ALLEENVERKOOP BONN (UPI) —'De Verenigde Staten hebben formeel voorgesteld onderhande lingen te doen beginnen tussen de bestu ren van West-Berlijn en Oost-Berlijn, voor een regeling van familiebezoeken „door het ijzeren gordijn". Het voorstel werd ge daan door de Amerikaanse garnizoens commandant in Berlijn, majoor Watson, aan zijn Russische collega, kolonel Solo- viev. Watson stelde voor, dat beide partijen vertegenwoordigers zouden benoemen, die zich bezig moeten houden met het oplos sen van de technische problemen die ver bonden zijn aan een verruiming van het verkeer in beide richtingen door de door laatposten in de muur. Men verwacht algemeen, dat als de Rus sen niet gunstig reageren op het voorstel, de westelijke autoriteiten zullen trachten een verruiming van het verkeer te be werkstelligen via de bestaande technische contacten, volgens de zogenaamde „ge ruisloze diplomatie". De westelijke mogendheden hebben tot pogingen het familieverkeer te verruimen besloten met het oog op de kerstdagen. NIEUW DELHI (UPI) In rapporten van officiële bronnen te Bombay is van daag bericht, dat een Portugees fregat met ongeveer driehonderd soldaten ver trokken is naar de Portugese enclave in India, Diu, dat aan de kust van de staat Saurastra ligt. Voorts zou de gouverneur-generaal van de enclave Goa voor consultaties met de Portugese regering naar Lissabon zijn te ruggeroepen. Als aanleiding voor de komst van het fregat wordt in de rapporten ver klaard, dat de Portugezen moeilijkheden vrezen. Een rechtbank in Dusseldorp heeft woensdag de schroothandelaar Pfister uit Mannheim veroordeelt tot een boete van 100.000 mark en negen maanden gevange nisstraf voorwaardelijk wegens bedrog en ernstige valsheid in geschrifte. De veroor deelde heeft voor 1958 met vervalste doua neverklaringen schrootaankopen voorge wend en op grond daarvan terugbetalin gen uit de schrootvereveningskas van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap ge- ind. Zoals ook in andere gevallen is ge beurd, heeft Pfister schroot uit Ameri kaanse legervoorraden aangekocht maar veel minder dan hij had aangegeven. Bij het onderzoek is gebleken dat maar een klein deel van de aldus verkregen gel den in Pfisters zak vloeide. Het grootste deel kwam in handen van de ondernemin gen die achter Pfister stonden. Nieuwe strafprocedures worden in deze kwestie voorbereid. Ook wordt verwacht dat in deze zaak civielrechtelijke processen zul len worden aangespannen. Advertentie Aanvankelijk zocht de politie tevergeefs naar de centrale van deze verschillende acties. Ze was anderzijds reeds lang op het spoor van een zekere Schweinberger, die zich echter verborgen wist te houden. De zer dagen heeft deze man van 31 jaar zich nu zelf bij de politie aangegeven en thans blijkt dat er inderdaad een centrale orga nisatie bestaat, namelijk de studentenver eniging „Olympia" in Wenen. Op zichzelf is deze vereniging onbelang rijk, want zij telt slechts 130 leden. Bij en kele van de leden vond de politie echter een exemplaar van het actieprogramma, waarin ondermeer sprake is van systema tische rustverstoring en het aanplakken van biljetten met extreem-nationalistische parolen. Ofschoon er het anti-semitisme niet uitdrukkelijk in voorkomt, is het ze ker dat dit tot de voornaamste punten van de actie behoort. Het staat nog niet vast of deze centrale ook in verband staat SAN JOSE (Costa Rica) (Reuter) De zes ministers van Buitenlandse Zaken van de Middenamerikaanse staten Costa Rica, Guatemala, Honduras, Nicaragua, El Sal vador en Panama, die drie dagen in Costa Rica hebben vergaderd, hebben besloten een defensie-overeenkomst te sluiten. Zij willen voorts een internationaal bananen- Instituut stichten met een vertegenwoordi ger voor de E.E.G.-landen in Brussel. Voorts is besloten Panama toe te laten tot de organisatie van Middenamerikaanse landen. (Van onze correspondent) LONDEN Toen de jarige Sir Winston Churchill gistermiddag om drie uur tij dens het vragenuur glimlachend het Brit se Lagerhuis betrad, werd hij luide door alle leden en de aanwezige ministers toe gejuicht. Tevens gebeurde er iets, dat streng verboden is. Er barstte een luid en langdurig applaus los op de publieke tri bune, vanwaar men de langzaam, wankel en met gebogen hoofd lopende Churchill slechts van achteren kon zien. Opk op de gereserveerde tribune voor speciale gas ten applaudisseerde men. De speaker, die anders elke demonstratie van het publiek tegengaat door het dreigement de tribune te laten ontruimen, liet het aan de bodes over om de toeschouwers tot zwijgen te brengen, doch het applaus hield minstens een halve minuut aan. Churchill stopte een ogenblik en boog naar beide zijden van het Lagerhuis. Zo dra hij zijn hoekplaats in het verlengde van de regeringsbank had ingenomen, on derbrak Sir David Eccles, de minister van Onderwijs, die bezig was vragen te be antwoorden, zijn verklaringen om „de af gevaardigde van Woodford" Lagerhuis leden worden behalve door de speaker nooit bij hun naam genoemd namens iedereen geluk te wensen. Toen vroeg oppositieleider Hugh Gaits- kell de speaker of het in orde was een supplementaire opmerking te maken, na melijk om zijn vreugde uit te spreken dat Sir Winston op dit historische ogen blik aanwezig was. Daarop wenste hij hem veel geluk. Opnieuw zwollen de toe juichingen aan. Het was niet alleen Chur- chills 87ste verjaardag, maar tevens pre cies zestig jaar geleden dat hij zijn eerste rede in het Lagerhuis hield. Hij werd in 1900 lid en bleef dit met een onderbre king van twee jaar. Als het lid met de meeste dienstjaren draagt Sir Winston thans de onofficiële titel van „vader van het Huis". Churchill stond langzaam na Gaitskell opmerkingen op en zeide met duidelijke stem, doch zichtbaar aangedaan: „I am very grateful to the House" (ik ben het Huis zeer dankbaar). Opnieuw steeg er een gejuich op. Dit was de tweede maal dat men Sir Winston in zes jaar tijd sinds zijn aftreden als premier in het La gerhuis iets hoorde zeggen. Twee jaar ge leden bedankte hij eveneens voor de hem toen op zijn geboortedag betoonde hulde. Sir Wfnstön lunchte vervolgens in een Londeris hotel met Lady Churchill en en kele vrienden. Gisteravond stroomde dë de champagne rijkelijk aan een familie diner in zijn woning in Hyde Park Gate, het smalle zijstraatje van de grote ver keersweg ten zuiden van het beroemde park. Ook enkele van Sir Winstons klein kinderen behoorden tot de gasten. De ver jaardagstaart was getooid met een re plica in wit suikergoed van de parlements gebouwen. Sir Winston ontving voorts een verjaardagspost van enorme om vang. Elk uur werden er zakken vol te legrammen bezorgd. Ook werden voortdu rend bloemstukken aangevoerd. Koningin Elisabeth, die in Afrika is. zond haar te legrafische gelukwensen. Premier Mac- millan stuurde de jarige een fles cognac, zijn lievelingsdrank. Een ander cadeau was een ton met oesters, waarop Chur chill zo verzot is. Een oude dame geeft Sir Winston Churchill zijn eigen beroemde V-teken als de jarige zijn Londense woning aan Hyde Park Gate verlaat. Sir Win ston ging gisteren uit om met een paar kennissen te lunchen in het Savoy hotel ter gelegenheid van zijn 87ste verjaardag. Na de lunch ging Churchill naar het Lagerhuis om de zitting bij te wonen. Advertentie VerfrissendUJJaSfl cadeau voor elke vrouw. VAN PARIS Zuiver er» verfrissend als de natuur In elk jaargetij. Ongeparfumeerd. In sierlijke flacons. In iedere goede zaak verkrijgbaar. gecontroleerde kwaliteit WENEN Er bestaat in Oostenrijk geen neo-fascistische of neo-nazistische partij en in 't algemeen kan men zeggen dat de nationaai-socialistische ideologie hier slechts weinig aanhangers telt. Wel echter blijken er enkele onverbeterlijken te zijn, die nog altijd van het glorierijke ver leden dromen en zich graag bezig houden met illegale acties. De onrustmakers zijn beslist geen nozems, maar doorgaans vol wassen mensen, studenten, afgestudeer den, mannen met een academische graad en dikwijls in het bezit van een vrij goede positie. Kort geleden werden er op een kerkhof van Innsbruck veertig Joodse grafstenen beschadigd en omgesmeten. In dezelfde universiteitsstad arresteerde de politie een hogere ambtenaar alsmede een assistent aan de academie. Een ander neo- fascistisch centrum schijnt Graz te zijn, waar eveneens een hogeschool-assistent werd gearresteerd. Op zekere avond nam de politie voorts in Wenen drie studenten gevangen, die in het openbaar het beruch te nationaai-socialistische lied van de „Morsche Knochen" hadden gezongen. met het terroristische optreden in Zuid-Ti- rol, maar deze mogelijkheid kan men niet uitsluiten omdat de nu gearresteerde Schweinberger zijn jongere aanhangers niet alleen de methode van bomaanslagen heeft bijgebracht, maar zelf ook explosief materiaal naar Zuid-Tirol heeft gesmok keld. Daar de centrale is opgerold en bo vendien de raddraaiers achter slot en gren del zitten, verwacht de Oostenrijkse recher che dat deze beweging spoedig tot het ver leden zal behoren. In ieder geval heeft de academische senaat van Wenen besloten om de vereniging Olympia nader te onder zoeken en haar voortbestaan zo nodig te verbieden. Advertentie

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4