Prof. mr. P. J. Oud wordt dinsdag 75 jaar SINT KERKELIJK LEVEN I Hijskranen Glasserviezen GERO Spellen Dinky toys Groot kenner van het staatsrecht en de parlementaire historie Jubileumconcert van het mannenkoor Zanglustte Beverwijk Jeugdcriminaliteit I Kirchentag 1963 Weekeind-hulp in| ziekenhuizen Kleed U goed koop bij Meijer TOMADQ-ARTIKELEN VRIJDAG 1 DECEMBER 1961 9 ILOENDERSLOOT Kort nieuws LOENDERSLOOT LOENDERSLOOT Kerkelijk nieuws Derde vaartuig voor havendienst IJmuiden LOENDERSLOOT Bart L. Joris „Luther is actueel Bouwkeet omgewaaid LOENDERSLOOT LOENDERSLOOT Treinstagnatie bij Gastricum „Santa Rita" vlot Van onze parlementaire redacteur) Prof. mr. P. J. Oud, een der opmerke lijkste figuren in de Tweede Kamer, nog ongebroken in veerkracht en slagvaar digheid, wordt dinsdag 5 december vijfenzeventig jaar. Van prof. Oud kan worden gezegd, dat hij naast dr. Drees en prof. Romme in de sinds de be vrijding verlopen periode de belangrijk ste invloed heeft gehad op onze binnen landse staatkunde. Prof. Oud, die van dit driemanschap als eerste zijn parle mentaire loopbaan begon, staat als laat ste van hen thans nog midden in de ac tieve politiek en beweegt zich op zijn leeftijd nog steeds op de hoge toppen van „dit harde vak", zoals hij het zelf eens heeft genoemd. In juni 1962 zal het 45 jaar geleden zijn, dat prof. Oud voor het eerst zijn intrede in de Tweede Kamer deed als vrijzinnig- democratisch afgevaardigde van het toen malige kiesdistrict Den Helder. In dat jaar, 1917, was hij in de Kamer het jong ste lid: nauwelijks dertig jaar, de mini mumleeftijd voor het lidmaatschap. „Oud wordt in de Tweede Kamer als de benja min beschouwd. Oud is dus de allerjongste en die jongste heet juist.Oud", zo rijm de Speenhoff in die dagen, waarin de grij ze christelijk-historische leider De Savor- nin Lohman het oudste Kamerlid was. De tegenwoordige liberale leider heeft dus nog contact gehad met de generatie die in de vorige eeuw haar stempel op de landspoli- een der grijze vooraanstaande politici ge worden, die hun stempel drukken op de huidige staatkunde. Prof. Oud heeft een carrière achter de rug zonder waarneem bare ernstige inzinkingen of dieptepunten; hij heeft zich al die jaren bewogen op een vrijwel constant hoog niveau. Staatsrecht-deskundige Veelomvattend was en is prof. Oud's ar beid. Hij is partijvoorzitter en fractielei der, hij was minister van Financiën, bur gemeester van Rotterdam, hoogleraar en schrijver van boeken over staatsrecht en parlementaire geschiedenis. Wie iets over onze politiek in de jaren 1918-1940 wil w- ten, vindt een grote bron van kennis m „Het Jongste Verleden", een werk in zes delen, door prof. Oud geschreven in de don kere oorlogsjaren, nadat de Duitsers hem als burgemeester van Rotterdam hadden afgezet. Uit zijn grote kennis en gesteund door een bijzonder geheugen kan prof. Oud altijd argumenten putten bij de bestrij ding van politieke tegenstanders. Hem in een Kamerredevoering interrumperen is steeds bijzonder hachelijk, want wie in een debat met prof. Oud niet heel goed be slagen ten ijs komt loopt de kans op pijn lijke wijze van de baan te worden ge veegd. Dat heeft onlangs nog in de Twee de Kamer de heer Smallenbroek (A.R ondervonden, toen prof. Oud een ruimere verantwoordingsplicht van Gedeputeerde Staten aan Provinciale Staten bepleitte. En hier zijn we dan aangeland op het punt waarin prof. Oud wel licht het meest indruk maakt: zijn verde diging van wat hij ziet als de beginselen van staatkundige democratie, een zo ruim mogelijke invloed van de volksvertegen woordiging daaronder begrepen. Indruk wekkend was ook zijn bestrijding van de Crematiewet in 1955, een compromis dat volgens hem onvoldoende recht deed we dervaren aan de geestelijke vrijheid. „Koele schaakmeester" In financieel-economische zaken laat „de geachte afgevaardigde de heer Oud" de laatste jaren weinig meer van zich horen, hoewel hij van huis uit financieel deskun dig is en vier jaar lang als minister op de Kneuterdijk heeft gezeteld. Discussies over moderne economische beginselen laat hij liever over aan anderen die hij op dit gebied competenter acht dan zichzelf. Dit typeert wellicht zijn gepast gevoel van eigenwaarde: hij is zich van zijn invloed bewust, zonder te zeer de allesweter te willen zijn. Hij heeft in het algemeen een nuchtere, reële kijk op mogelijkheden, waarbij dan komt zijn gave, van elke si tuatie zo veel mogelijk partij te trekken Hij lijkt op een koele schaakmeester, die misschien wel eens enige partijen remise heeft gespeeld, maar er tot dusverre schijn baar nog nooit een heeft verloren. Het is in dit verband opmerkelijk, dat een politieke partij met prof. Oud als lijst aanvoerder bij verkiezingen nooit terrein heeft behoeven prijs te geven. In 1937 boek te de Vrijzinnig-Democratische Bond onder leiding van prof. Oud, die minister was geweest in het fel bestreden kabinet-Co- lijn, een redelijke vooruitgang. Na de oor log was het de V.V.D., de nieuwe libera le concentratie, die in 1948 zetels won, vier jaar later nogmaals, in 1956 gelijk bleef en in 1959 een grote sprong vooruit maak te. De V.V.D. werd de derde partij des lands. Dat moet voor prof. Oud wellicht hèt succes van zijn politieke leven zijn geweest. De V.V.D. kwam uit de opposi tie, die zij ruim zes jaar had gevoerd, en de P. v.d. A. ging in de oppositie. Dit was mede toe te schrijven aan de uit spraak van prof. Oud reeds vóór de ver kiezingen gedaan dat samenwerking met de socialisten voorlopig niet juist zou zijn. Dit heeft hem van enkele zijden verwij ten bezorgd, waarbij tevens in herinnering werd gebracht, dat hij, die nu zoveel be zwaren tegen P.v.d.A. had, na 1945 (zij het korte tijd) lid van de partij was geweest, Een critisch gestemde geestverwant heeft hem „honorair beschermheer van het con fessionele kabinet-De Quay" genoemd. Of dit verwijt terecht gemaakt is, laten wij in het midden, als is het een feit dat prof. Oud enkele malen aan premier De Quay de helpende hand heeft gereikt wan neer deze dreigde te struikelen. Zes jaar oppositieleider Misschien nog spectaculairder dan thans, nu de V.V.D. in de regering geest verwanten heeft, was de rol van prof. Oud als oppositieleider. Scherp heeft hij de z.g. brede-basiskabinetten-Drees waarin de P.v.d.A. en de K.V.P. een overwegende invloed hadden bestreden, van 1952 af tot 1958 toe, toen deze groe pering uit elkaar viel. Reeds in 1951 had prof. Oud dc strijd aangebonden met het toenmalige kabinet-Drees, hoewel daar een V.V.D.'er (mr. Stikker) deel van uit maakte. De motie-Oud (in januari 1951) heeft geschiedenis gemaakt. Hoewel er slechts een minderheid achter stond Advertentie Exclusieve 0 mohair sjaals 0 handschoenen gevoerd en ongevoerd 0 vesten en truien voor dames en heren MgTiiijJn Dames- en Herenmodes Confectie Mi.^0 Maatkleermakers Kennemerlaan 36 IJmuiden Tel. 4453 's AVONDS GEOPEND veroorzaakte zij een kabinetscrisis. Scherp maar tactisch, steeds de zwakke plekken bij de tegenpartij zoekend, is prof. Oud te werk gegaan zonder zich uiterlijk veel te storen aan het verwijt van conservatisme, dat hij vooral in die dagen mee- dan eens te horen heeft ge kregen. Wij zijn ons ervan bewust, dat in deze beschrijving van de tegenwoordige libera le leider vele van zijn werkzaamheden niet de aandacht hebben kunnen krijgen, die zij zouden verdienen. Wij denken aan zijn belangrijke arbeid bij de wederop bouw van Rotterdam, zijn rol in de ver eniging Volksonderwijs, zijn voorzitter schap van de vaste cpmmissie voor Jus titie uit de Tweede Kamer. Het zou een lange opsomming worden van het werk van deze man, die over parlementaire ge schiedenis heeft geschreven en parlemen taire geschiedenis heeft gemaakt. Advertentie Kennemerlaan Op 1 oktober 1926, in een tijd, waarin de ambitie voor koorzang in Nederland nog groot was, ook bij de jeugd, werd te Beverwijk het mannenkoor „Zanglust" opgericht. Sinds die dagen is er, wat die ambitie betreft, wel enige verandering gekomen, waar schijnlijk wel door een ombuiging van de muzikale gerichtheid van de jeugd naar een andere muziek-taal en door haar vervreemding van vroeger zo geliefde koorzang teksten. Voor veel koren bleek de gewijzigde situatie funest, maar er waren ook ensembles, die zich, zij het dan met uiterste krachtsinspanning, konden handhaven en zelfs nog het beproefde liedertafelgenre op hun repertoire hielden. Tot deze ensembles behoort ook het mannenkoor „Zanglust", dat donderdagavond zijn vijfendertigjarig bestaan kon vieren met een jubileumconcert, dat in het gebouw „Harmonie" te Beverwijk gegeven werd. Vrienden van Politeia. Een groep vooraanstaande leden van de Partij van de Arbeid heeft het initiatief genomen tot de oprichting van een vereniging „Vrien den van Politeia". Deze vereniging heeft zich ten doel gesteld de socialistische stu denten moreel en financieel te steunen aldus deelt het bestuur van de Democra tisch Socialistische Studenten-vereniging Politeia mee. De Partij van de Arbeid heeft indertijd de relatie met Politeia ver broken „wegens de ontwikkelingen binnen deze studentenvereniging en het optreden naar buiten van deze organisatie". Ontspoord. Op het rangeerterrein te Kampen zijn drie goederenwagons uit de rails gelopen. Twee wagons kwamen naast de rails te staan, de derde kantelde. Door de ontsporing werd de hoofdlijn versperd ten gevolge waarvan het treinverkeer tus sen Zwolle en Kampen moest worden stil gelegd. De verbinding werd enige tijd met bussen onderhouden. Marktgeld hoger in Amsterdam. De Amsterdamse gemeenteraad heeft met 33 tegen 7 stemmen besloten de marktgelden te verhogen. Door deze maatregel zal de gemeente naar schatting 166.500 per jaar meer ontvangen. Wethouder A. in 't Veld zei dat de marktlieden niet op een bijzon dere wijze in staat worden gesteld te con curreren met de overige middenstanders Een van de redenen voor de tariefsver hoging is de stijging van de reinigings- kosten binnen enkele jaren met honderd percent. Advertentie Kennemerlaan Namens het bestuur hield de heer J. de Roos een toespraak, waarin hij in het bij zonder wethouder A. Hermes verwelkom de. De heer de Roos gaf een overzicht van de bestaansjaren van „Zanglust", dat voorspoedige tijden gekend heeft maar ook zeer moeilijke. Er was nu reden tot dank baarheid, omdat er aanwijzingen zijn voor een gunstige ontwikkeling van het koor. Het officiële programma voor deze avond vermeldde als eerste drie werken „Golde- ne Nacht" van W. F. Kools, „Nocturne" van Nico Hoogerwerf en „Gnadig und barmherzig" van Grell. Met de uitvoering ervan stond de dirigent van het koor, de heer B. Nuyen in akoestische zin voor een experiment, want voor het eerst werd de verbouwde zaal van gebouw „Harmonie" als concertzaal gebruikt. Men kon wel vaststellen, dat „Zang lust" gunstiger voor dë dag had kunnen komen voor wat de koorklank betrof in een grotere uitvoeringsruimte met meer klank- mengingsmogelijkheden. Maar het optre den in deze zaal was toch wel zeer nuttig, want nu bleek, dat de klankontwikkeling aan waarde kan winnen door aan een strakker toonvorming voor enkele zangers te gaan werken. Daarvan verwacht ik ze ker een goed resultaat, want het gehalte der stemmen, voor wat betreft timbre en volume, kan zonder twijfel gunstig ge noemd worden. Dat kon bij de voordracht van de genoemde werkjes geconstateerd worden en eveneens bij die van „Abend- friede am Rhein" van Math. Neumann, ,Sanctus" van Th. Verhey, een koor uit „I Lombardi" van Verdi, het Pelgrims koor uit Wagners „Tannhauser" en het koor „II santo nome" uit „La forza del destino" van Verdi waarmede talrijke hoogtepunten van het concert bereikt kon den worden. Ik wil nog wijzen op het gevaar van plotselinge overmatige klankexpansies en op de noodzaak van scherper articulatie bij de woorduitspraak. Bij de uitvoering van het fragment „II santo nome" hoorde men een verdienstelijke sopraan-solo van mevrouw C. M. VerkoojenVan Ewijk. De heer F. Th. Kuipers kon zich met zijn goede basstem eveneens als so list onderscheiden. Aan de begeleidingen Advertentie Kennemerlaan Ned. Herv. Kerk Beroepen te Dedemsvaart (vac. J. Blo- net) A. P. Peschar te Ballum op Ameland. Beroepen te Wijckel (Fr.) J. H. J. Jim- mink te Drogeham te Ried en Boer c.a. H. Lofvers, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Amsterdam (jeugdzorg predikant) J. Plasman te Gieterveen. Geref. Kerken Beroepen te Vianen H. Boswijk, kand. te t Harde. Beroepen te Groningen-Noord (vac. J. G. Marseille) A. Reen te Alkmaar. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Schiedam J. C. van Ravens- waaij te 's Gravenhage-Scheveningen, van de pianist P. de Reuver hadden koor en solisten een betrouwbare muzikale steun. Een sympathieke indruk maakten op dit concert de jeugdige accordeonisten Willy Pril, Jo Vogelzang en Dolf Schelvis. Hun spel getuigde van een bekoorlijke techniek en van zin voor de specifieke klankmogelijkheden van hun instrument. P. Zwaanstvijk Volgende week krijgt de Rijkshaven dienst te IJmuiden de beschikking over een derde vaartuig. Deze versterking is noodzakelijk in verband met de werk zaamheden aan de pieren, die een zeer druk transport van materialen in de bui tenhaven met zich meebrengen. Hierbij moet het normale scheepsverkeer zoveel mogelijk ongestoord voortgang kunnen vinden. Het is duidelijk, dat het zaak is de verkeersregels te water stipt op te volgen. Hieraan wil het nog wel eens mankeren. De havendienst heeft tot dus ver de beschikking over de „IJmuiden' en de „Wortman", welke twee vaartuigen echter uist voldoende zijn voor de controle in binnenhavens en het Noordzeekanaal Het derde vaartuig, de „Sperwer", die uit Zeeland hierheen zal komen, zal uitslui tend voor controle van het verkeer in de buitenhaven worden gebruikt. Advertentie Kennemerlaan Zo, we hebben de goedheiligman weer in ons midden, al moet mij van het hart, dat ik zijn blijde intocht wat schraaltjes vond, ver leden week zaterdag. Er was genoeg volk op de been, daar niet van, maar het leek net of de Brave Borst voor Haar lem niet alle registers van zijn machtig kunnen had opengetrokken. Mis schien had hij die regis ters niet kunnen vinden omdat ze waren zoek geraakt in het inleidend gehakketak, zonder het welk wij hier niets kun nen organiseren. Maar jammer blijft het, om dat we nu een voetzoe ker kregen voorgescho teld, wat een kanonschot had kunnen zijn. Ik heb de goedheiligman trou wens horen verzuchten: dit is nauwelijks de zadelpijn waard. Maar goed, Sint Nico- laas zit weer op zijn di verse tronen en de hek ken kunnen nu van de dam, die in onze porte monnee ligt. Het is nu de tijd, om met de ver langlijstjes van onze dierbaren langs de ne gotie te snellen om dat gene te vervullen wat binnen de proporties en de pegulanten ligt. Het moge u bekomen. We zien elkaar omstreeks de tiende december bij de lommerd wel weer, en vast ook op de och tend van de zesde de cember, wanneer we aan het ruilen slaan. Wat ik ook zou willen raden is, begin alvast ook wat rijmwoorden te verzamelen, want de er varing leert dat u tegen de vijfde december droog staat. En het klap stuk van de avond is toch, dat u uw zere vin gers, kunstgebitten en andere tendentieuze zoetwaren in keurig rijm verpakt. Mocht u op drie december' al in de knoei zitten, belt u me dan maar even op, misschien weet ik er nog eentje. Maar dan niet voor de draad komen met bij voorbeeld „public rela tions officer"; daar valt niets mee te rijmen. Maastricht noemt zo'n voorlichter een „pu blieke man" en dan ligt het wat makkelijker. Ik geef u een voorbeeldje: „Wat de overheid niet doet of kan, doet straks de publieke man; uit zijn mond komt voort aan opening van zaken: verzoeke hem niet te schieteh en vooral niet te raken". Enfin, meer van dit snedigs staat u te wachten, maar haast u, want sommige zelf- standige naamwoorden vergen enige research. Overigens zult u, met de goede Sint in ons midden, geconfronteerd kunnen worden met eni ge bijzondere pedago gische problemen. Ik kan namelijk mijn vier jarige dochter maar niet uit het hoofd praten, dat zij de Sint geen ca deautje hoeft te geven, ook al is hij jarig. Je gaat, per slot, geen wa ter naar de zee dragen. Ik heb haar gezegd: Ouwe Niklaas leeft in Spanje zo weelderig, dat hij met de beste wil van de wereld niets meer zou kunnen gebruiken. Hij doet zich hier wat armer voor, maar dat is pure „sales-promotion". En vraag me niet wat dat is, want dat weet ik zelf niet, kind, maar op zeven december kan je er de menselijke ruïnes van aanschouwen. Een ander probleem, waarmee u en ik onge twijfeld geconfronteerd zullen worden in de wir war van Sinterklazen, is de vraag, wie de echte is. Zegt u, maar namens mij, dat hierover bin nenkort door de Sociaal- Economische Raad een nota zal worden uitge bracht. Zo lang, denk ik, kunt u zonder meer vol houden dat van alle Sin terklazen De Pous in Den Haag de baas is. Heel ver zit u dan be slist niet bezijden de waarheid, want de pu blieke man van De Pous heeft het me zelf een keertje verteld. Mag ik u in deze ver moeiende, veeleisende dagen toewensen, dat het u aan tact, durf, in spiratie en centen niet zal ontbreken. Noch aan goede smaak, zou ik er gaarne nog aan willen toevoegen. Ik heb name lijk in de verschillende etalages al weer zoveel oorlogstuig zien liggen, dat ik er werkelijk van geschrokken ben. Oh, geen écht tuig, alleen maar speelgoed, maar wat ze in Tokio en in Neurenberg iets van zelfsprekends en leuk tijdverdrijf vinden, be hoeven wij nog niet als zodanig te aanvaarden. Er zijn onschuldiger za ken, geloof ik, en dat hebt u onlangs nog uit de mond van Krupp himself kunnen horen. En hij kan het weten. Veel plezier, mensen! Op naar het heerlijke avondje; voor de laatste keer natuurlijk, want het volgend jaar doen we er niet meer aan. Had u gehóópt! Atheïstische propaganda E In het begin van het vorige jaar heeft de patriarch van de Russische Kerk een toespraak gehouden in het Kremlin E tijdens een openbare conferentie over E ontwapening. Van dat ogenblik af heeft de communistische partij in Rusland E opnieuw een uitgesproken anti-gods- dienstige koers ingeslagen, die tot op de dag van vandaag duidelijk merk- E baar is. Deze toespraak moet dan ook wel het communistische gehoor bijzon- der hebben geprikkeld. De patriarch heeft namelijk in zijn B woorden onomwonden gewezen op de E onvergelijkelijke betekenis, die de kerk voor de Russische maatschappij en cul- tuur heeft gehad. Voorts toonde hij aan E hoe na de tweede wereldoorlog de kerk E zich had ingezet voor de strijd om de wereldvrede en hoe het begrip van de E wereldvrede verankerd ligt in de E heilige schrift. Ook het slot van zijn rede getuigde van een onverschrokken onafhankelijkheid van geest tegenover E het heersende regiem. E „Weliswaar heeft de kerk van Chris- S tus aanvallen en verwijten te verduren B van de mensen wier welzijn ze zoekt; B niettemin voldoet zij aan haar op- dracht de mensen op te roepen tot vre- de en liefde. Overigens bezit de kerk E voor haar kinderen ondanks haar be- B narde situatie vele redenen tot ver- troosting en ondanks alle pogingen van de menselijke rede die zich richten te- B gen het christendom. De Heiland heeft j§ alle aanvallen tegen het christendom B voorzien en Hij heeft beloofd, dat de kerk onwankelbaar zal blijven en dat zelfs de poorten der hel haar niet zul- E len overweldigen." Als antwoord op deze woorden wer- 11 den nog in 1960 meer dan 500 kerken H voor de eredienst gesloten, zogenaamd E op grond van ongeoorloofde „godsdien- stige propaganda" onder de jeugd of uit hoofde van geconstateerde onzede- lijke wandel van verschillende geeste- E lijken. De golf van atheïstische propagan- da valt bovendien samen met het nieu- E we zeven-j aren-plan, dat in 1965 moet E leiden tot een communistische maat- schappij waarin voor de religie geen plaats meer zal zijn. Radio Moskou E heeft bekend gemaakt dat 1500 jonge- E ren, studerende aan verschillende in- richtingen van hoger onderwijs in Le- ningrad, georganiseerd zijn in 130 bri- E gades om, na getraind te zijn tijdens een cursus in het museum van de ge il schiedenis van religie en atheïsme, te gaan naar de plattelandsdistricten E waar zij door middel van lezingen en films atheïstische propaganda zullen H bedrijven. Voorts zijn in Moskou de partijleden opgewekt de atheïstische E propaganda te intensiveren onder het publiek door huisbezoeken te doen on der christenen. Het atheïstische blad „Wetenschap E en Godsdienst" komt met de naïeve tijdens de paasnachtdiensten in Kiev e ordeverstoringen plaats, veroorzaakt door een groot aantal benden van de communistische jeugdvereniging. Al deze berichten vormen een schril- ie tegenstelling tot de officiële opmer- kingen van regeringszijde, die het moeten doen voorkomen alsof de indi- viduele godsdienstvrijheid in Rusland onverkort wordt gehandhaafd. Het tijdschrift „Church of England" heeft zich beziggehouden met het door B het ministerie van Binnenlandse Zaken B gepubliceerde rapport over de stijging van de jeugdcriminaliteit in Engeland, e Het aantal rechtzaken betreffende jongeren onder de 17 jaar is sinds 1955 enoerm gestegen. Toen stonden er |j 32.664 jongen terecht, in 1960 bedroeg e dit aantal 52.371. De getallen van de b meisjes zijn resp. 2849 en 4989. Het blad. wijst vele oorzaken aan van j| deze stijging van jeugdcriminaliteit. E Het gebrek aan verantwoordelijkheids- E gevoel bij de ouders is één van de voor- naamste. Maar niet minder belangrijk is het feit, dat vele jongeren zoeken naar een zeker houvast in dit bestaan, e doch door onverschilligheid, wilszwak- te én gebrek aan levensdoel van de B kant van de oudere generatie niet ge- holpen worden. e De Finse minister-president Kekko- nen heeft tijdens zijn verblijf in Cana- da en in de Verenigde Staten bij ver- B schillende gelegenheden onderstreept de betekenis van Luthers leer voor e Finland en de Finse politiek. In een toespraak tot docenten en studenten van de Lutherse Waterloo-Universiteit in Ontario zei hij onder meer: „De ge- e dachten van Luther zijn vandaag net zo actueel als vierhonderd jaar gele- den. Toen zo goed als nu was de we- j| reld vol onrust, en voor vele mensen e scheen de toekomst onzeker". In dit verband citeerde Kekkonen de aan de hervormer toegeschreven uit- s spraak, dat hij, zelfs wanneer hij wist S dat morgen de wereld zou vergaan, s vandaag nog uit zou gaan om een ap- pelboom te planten. De premier was van mening, dat het aan deze uit- spraak ten grondslag liggend geloof s voor het Finse volk de leidende ge- 5 dachte was geweest in zijn moeilijke 5 tijden. Luthers leer van de recht- streekse verhouding van de mens tot E God, alsook de voor geen compromis vatbare boodschap van de reformator over de vrijheid van de afzonderlijke mens, vormen aldus Kekkonen s het godsdienstig fundament voor de E politieke en sociale instellingen van B Finland. 3 E Bfewermg, dat door het experiment van (Van de vier miljoen inwoners van Oèfcajtt ii. /-ij...* Vifhf 1 anH HpVinror» rnnrl Q8 pGFCSIlt tOt k smonaut Gagarin nu dui- deiijk is gebleken, dat de hemel leeg is... Overigens klaagt het blad over de traagheid die de intellectuelen aan de dag leggen ten opzichte van de strijd tegen de religie. Evenals verleden jaar vonden ook in 1961 zij het in nog ernstiger mate het land behoren rond de Lutherse staatskerk). Met grote vreugde' heeft de stad Dortmund het besluit van de leiding van de Kirchentag begroet, om de se ll dert 1957 tot vier maal herhaalde uit- E nodiging de Kirchentag te Dortmund te houden, aan te nemen. Deze vreug- =j de heeft Oberbürgemeister Keunig ge- uit tijdens het eerste voorbereidende gesprek waartoe de president van de Kirchentag naar Dortmund was geko- B men. De president dankte de stad Dort- mund, dat zij als gastvrouwe in 1963 E „buitengewone inspanningen" ten be- hoeve van de voorbereiding der groot- scheepse manifestaties heeft toege- H zegd. Een belangrijke taak van de B Kirchentag schetste hij met de volgen- de woorden: „De democratie in de we- reld van de vrijheid heeft slechts dan iets te betekenen, wanneer er mensen E achter staan die de wil hebben van de- E ze vrijheid gebruik te maken. Wij wil- len hen die zich aangetrokken 'voelen tot de zaak van de protestantse chris- tenen, moedig en mondig maken om E deze zaak met een opgewekt besef van E verantwoordelijkheid te vertegenwoor- digen." De actie „weekeind-hulp in zieken- huizen", waartoe de oecumenische jon- gerenkring van Oldebroek en omge- ving het initiatief heeft genomen, heeft |j op de Veluwe en in het gehele land E grote weerklank gevonden. Ongeveer honderd Veluwse jongeren stellen éénmaal per maand een vrije 5 zaterdag of zondag beschikbaar voor een vrijwillige hulpdienst in Ermelose verpleeginrichtingen om zo tegemoet te komen aan het tekort aan verple- gend personeel en tevens om de ver- e pleegsters en de verplegers in de ge- B legenheid te stellen een welverdiend vrij weekeind te genieten. De actie is onlangs gestart en had 5 reeds het eerste weekeinde een zeer be- vredigend verloop voor de weekeind- hulpen en de leiding van de ziekenhui- zen. De jongeren worden ingeschakeld E in de gewone verpleegarbeid; ze hel- pen in de keuken, moeten zich bezig- houden met de patiënten en verder al- ie werk verrichten dat de arbeid van het personeel en het leven van de pa- tiënten kan verlichten. 5 De actie is inmiddels naar andere plaatsen overgeslagen en geniet de steun van de Oecumenische Jeugdraad in Nederland, die deze beweging gaat propageren als een manier om op praktische wijze diakonaal en oecume- nisch bezig te zijn. Tijdens de storm die gisteren over ons land raasde is een bouwkeet van een aan nemer op het Kuenenplein te Beverwijk omgewaaid. De golfplaten dakbedekking, alsmede planken en balken kwamen op de rijweg terecht, juist toen een twintigjarige dame hier passeerde. Zij werd door een van de planken geraakt en liep daarbij di verse lichte verwondingen op. De fiets werd beschadigd. De aannemer heeft toe gezegd de schade te zullen vergoeden. WIELRIJDSTER AANGEREDEN Op de IJmuiderstraatweg te IJmuiden is donderdagavond omstreeks half zes een 48- jarige wielrijdster aangereden door een personenauto. De bestuurder hiervan pas seerde een geparkeerde auto en toen zag hij plotseling de wielrijdster. De man ver klaarde, dat de vrouw zonder brandend achterlicht reed. De vrouw liep een hersen schudding op en is in het Antoniuszieken- huis te IJmuiden-Oost opgenomen. Advertentie Kennemerlaan Advertentie Kennemerlaan Een storing, die vannacht ontstond in de bovenleiding van de spoorwegen tus- sen Castricum en Heiloo, veroorzaakte vanmorgen enige vertraging in de treinen loop tussen Alkmaar en Castricum. Er kon op dit traject slechts over enkel spoor worden gereden. Om vijf voor acht was de storing verholpen. Sleepboten zijn erin geslaagd het op de Eems vastgelopen Italiaanse libertyschip „Santa Rita" vlot te slepen. Het schip is naar Emden gebracht waar een onder zoek naar de schade zal worden steld. inge- De „Santa Rita" liep zondagmorgen, ge laden met 10.000 ton kolen, vast ter hoogte van de zandbank Paapsand-Sud.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9